Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 81

Θέμα: Ο καφενές Vol. 3

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Κουβέντα να γίνεται ρε παιδιά,
    Επικίνδυνο όχι ως σύνολο φυσικά. Αλλά οι στιγμιαίες αντιδράσεις της μηχανής σε πιο πιεστικούς ρυθμούς, ήταν ένα τσικ πιο έντονες και απρόβλεπτες (και πίστα κυρίως).
    Συζητώντας πρόσφατα, όλος τυχαίως, με κατόχους, μου έκανε εντύπωση για το συγκεκριμένο μηχανάκι ειδικά

  2. #62
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Χαλαρώστε, κανένα μηχανάκι της γενιάς του δεν είχε ηλεκτρονικά.

    Όλα επικίνδυνα ειναι αν δε μπορείς να ρυθμίσεις τον δεξί καρπό σου μόνος σου.
    Αυτό.
    Κλασσικό παράδειγμα αποτελεί αυτό εδώ:
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #63
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος

    Δεν συνιστάται δηλαδή αυτός ο τρόπος για το μηχανάκι σας.
    γιατι, ποιο "πολιτικο" μηχανακι προκειται να παρει μπρος οταν ειναι ξαπλα;;

  4. #64
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    γιατι, ποιο "πολιτικο" μηχανακι προκειται να παρει μπρος οταν ειναι ξαπλα;;
    Εξαρτάται από την πτώση.
    Αν δεν είναι σφοδρή, δε θα σβήσει.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.070
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται από την πτώση.
    Αν δεν είναι σφοδρή, δε θα σβήσει.
    νομιζω πλεον ολα σβηνυον. εχουν σενσορα κλισης. το κ6 εσβηνε το 2006, λογικα θα το κανουν ολα πια.

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.168
    Σχεδόν κανένα στις μοιρες που φαίνεται να στηρίζεται με τις μπάρες για σταντ

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    161
    Κυριοι, επειδη τυχαινει και με γνωριζω τα τελευταια 31 χρονια, και επειδη ειχα τεραστια απουσια απο τις μηχανες και επιστρεφω σε κατηγοριες που αντικειμενικα δεν ειναι οι ιδανικες δεν θα ηθελα μηχανακι που να μην εχει ηλεκτρονικα. Ξερω οτι αρκετοι εχετε τεραστια εμπειρια και σας ακουγεται χαζο αλλα ειναι στον καθενα οτι τον βολευει.. Εκτος απ την εμπειρια, μην ξεχνατε οτι ο καθενας εχει διαφορετικο στυλ οδηγησης οποτε ζηταει αλλα πραγματα απ το οχημα της γκαυλας του. Το οτι καποιοι καλη ωρα σαν και εμενα παιρνουν τετοια οχηματα και τα χρησιμοποιουν για τα παντα απο επιλογη και ας τους σπανε τα ουμπαλα δεν σημαινει οτι ειναι νορμαλ, αλλα τουλαχιστον ειναι απολαυστικο.

    Υγ απ οτι ειδα το Corse εχει ABS αλλα το μοναδικο που βρηκα ξεφευγει στην τιμη.

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Κυριοι, επειδη τυχαινει και με γνωριζω τα τελευταια 31 χρονια, και επειδη ειχα τεραστια απουσια απο τις μηχανες και επιστρεφω σε κατηγοριες που αντικειμενικα δεν ειναι οι ιδανικες δεν θα ηθελα μηχανακι που να μην εχει ηλεκτρονικα. Ξερω οτι αρκετοι εχετε τεραστια εμπειρια και σας ακουγεται χαζο αλλα ειναι στον καθενα οτι τον βολευει.. Εκτος απ την εμπειρια, μην ξεχνατε οτι ο καθενας εχει διαφορετικο στυλ οδηγησης οποτε ζηταει αλλα πραγματα απ το οχημα της γκαυλας του. Το οτι καποιοι καλη ωρα σαν και εμενα παιρνουν τετοια οχηματα και τα χρησιμοποιουν για τα παντα απο επιλογη και ας τους σπανε τα ουμπαλα δεν σημαινει οτι ειναι νορμαλ, αλλα τουλαχιστον ειναι απολαυστικο.

    Υγ απ οτι ειδα το Corse εχει ABS αλλα το μοναδικο που βρηκα ξεφευγει στην τιμη.
    Ξεκίνησε αυτή η κουβέντα από το ότι το 848 είναι δύστροπο επειδή δεν έχει ηλεκτρονικά . Είναι δύστροπο,τελεία. Είτε με , είτε χωρις βοηθήματα. Γι'αυτο έγραψα σε προηγούμενο ποστ για GSX-R 750 της ίδιας εποχής. Κι εκείνο δεν έχει ηλεκτρονικά βοηθήματα αλλα δύστροπο δεν είναι.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνησε αυτή η κουβέντα από το ότι το 848 είναι δύστροπο επειδή δεν έχει ηλεκτρονικά . Είναι δύστροπο,τελεία. Είτε με , είτε χωρις βοηθήματα. Γι'αυτο έγραψα σε προηγούμενο ποστ για GSX-R 750 της ίδιας εποχής. Κι εκείνο δεν έχει ηλεκτρονικά βοηθήματα αλλα δύστροπο δεν είναι.
    Καταλαβα πως το λες. Εννοουσα για τα σχολια περι ηλεκτρονικων. Το τζιξερ ειναι ερωτας (Βασικα δεν υπαρχει ss απ το 2005 και μετα που να μην λιωνω σαν παγωτο τον Αυγουστο) αλλα ναι το 848 ειναι αλλη κατασταση. Το ερωτημα ειναι ποσο δυστροπο και ποσο αναξιοπιστο!

  10. #70
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Το ερωτημα ειναι ποσο δυστροπο και ποσο αναξιοπιστο!
    Ναι.
    Life begins at 45°.

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι.
    Κλαίω με λυγμούς.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    ακυρο

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Όπως βλέπουμε δεν είναι συνηθισμένη κοπελιά.Προσοχη.Μην το επιχειρήσει η κοπέλα σας.θα κλαίτε και την μηχανή και την κοπέλα
    πολυ σωστά

  14. #74
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    161
    Σεντονι, απλα δεν θεωρω οτι ειναι αξιο ξεχωριστου ποστ οποτε το βαζω εδω..

    Πρωτη μεγαλη βολτα με την μηχανη και με παρεα, 181 χιλιομετρα οπου μονο τα 35 ηταν εθνικη και τα αλλα βουνο στροφοδιαδρομες/πασα

    Ξεκιναμε με τα βασικα, το ride your own ride πηγε περιπατο. Πρωτη φορα που οδηγησα σαν ταταρος στην Ελβετια. Μεχρι χθες ειχα ξεπερασει μονο μια φορα το οριο ταχυτητας στην Ελβετια, και χθες του ερωτοτροπησα την μητερουλα. Η παρεα μου επειδη ειναι απ την περιοχη και πανε συνεχεια την συγκεκριμενη διαδρομη το πηγαιναν καλα, εγω προσπαθουσα να κρατηθω κοντα χωρις υπερβολες αν και οντως το εχεσα σε μερικα σημεια. Ελπιζω να μην εχει καμερες γιατι βρωμαει απελαση η δουλεια..

    Τι εμαθα απο αυτη την βολτα:

    Εξοπλισμος και λαστιχα:
    Το μηχανακι στις στροφοδιαδρομες ηταν ΟΝΕΙΡΟ. Παρ ολο που ειχα στο νου μου οτι το μπροστινο μου λαστιχο ειναι Μιτσελιν πιλοτ και το πισω σ22 (δεν ηταν επιλογη μου ετσι το πηρα) και ειχα συνεχεια στο μυαλο μου την κουβεντα του ρειτζ (νο χομο) σε συναρτηση με το γεγονος οτι ακομα δεν εχω παρει παντελονι ή στολη και αντι για μποτες ειχα τα σταν σμιθ δεν φοβηθηκα σε κανενα σημειο οτι μπορει να γινει το κακο. Σιγουρα αν ειχα ολο τον εξοπλισμο θα το πιεζα πολυ παραπανω στο πλαγιασμα καθως τα χλμ ηταν λιγα 70-90 και δεν υπηρχε τιποτα που να προκαλεσει ζημια σε εμενα σε πτωση (μπαριερες, τοιχοι κτλ) οποτε ψιλοκλαιν. Το μηχανακι πραγματικα με γεμιζε με σιγουρια οτι θα τα βγαλουμε περα οποτε αντι να περιμενω τον οκτωβρη να αλλαξω βαψω τις ζαντες και να αλλαξω λαστιχα, θα αλλαξω λαστιχα αμεσα και θα χτυπησω και μια στολη.

    Φωτα-Καμερα-Action:
    Πραγματικα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν ειχα την insta360 μαζι μου, θα αλλαξει αυτο.

    Κουραση και σουπερσπορ στα 31 πανε πακετο:
    Το μηχανακι στην στροφοδιαδρομη δεν ηταν ΚΑΘΟΛΟΥ κουραστικο, στο κομματι μετα την στροφοδιαδρομη που ειναι επαρχιακος μεχρι το Δενδροποταμο της Ελβετιας (ολογραφως Υβερντον λε μπαν) ηταν τερμα ξεκουραστο. Απο κει και μετα μεχρι το Εσταβαγιερ που ηταν επαρχιακος αλλα ευθεια πραγματικα ηταν κραταμε να σε κρατω να ανεβουμε το βουνο. Πονεσαν τα παντα, πραγματικα ηταν σαν να τιμωρουσα τον εαυτο μου. Βεβαια, γυρισα σπιτι, κατεθεσα την εργασια στο πανεπιστημιο και ημουν πραγματικα ετοιμος για να το ξανακανω.

    Αμαξογραμμες vs Μηχανογραμμες σημειωσατε Χ2:

    Το στυλ οδηγησης απο το αμαξι στο μηχανακι ειναι τελειως διαφορετικο. Στο αμαξι λογο τουρμπο και δυναμης χρησιμοποιω την τεχνικη "το σφυρι του Θωρ", στο μηχανακι δεν ηξερα που να να το βαλω στις κλειστες στροφες οι αλλοι ειχαν γυμνα οποτε ανοιγαν τερμα και μεναν μακρια απ το απεξ λες και οδηγουσαν λεωφορειο, ενω εγω επεφτα στα φρενα και κρατιομουν οσο πιο κοντα στο απεξ και μετα το κλειδωμα στο γκαζι αφου εβγαινα απ την στροφη. Δεν ξερω τι ειναι σωστο, χρειαζομαι βοηθεια ή καναν παπα να με διαβασει..

    Ποιο ηταν το soundtrack:

    https://youtu.be/FiTOcuSw2Rs?si=ebh2Y8pP1PpnmXzf

    Τι θα αλλαζα:
    ΜΠΑΛΑΚΛΑΒΑ ΚΑΙ ΓΥΑΛΑΜΠΟΥΚΕΣ. Ακομα ποναει η μυτη μου. Κατα τα λοιπα δεν θα αλλαζα τιποτα... Ξερω οτι αμα ειχα εξοπλισμο θα προσπαθουσα για να φτασω οσο πιο κοντα γινεται στο να ξυσω γονατο και θα κατεληγε σε μαλακια οποτε καλυτερα που πηγα φυλαγμενος.

    Τι με εντυπωσιασε:

    Ειναι γεγονος οτι ο Valais φημιζεται για τα κρασια του, τις διαδρομες του, τους οδηγους του, τις γυναικες και οτι ολοι ειναι ξαδερφια (Σκηνικα Λανιστερς), πετυχαμε δυο βαλεζιανους με κατι καναπεδες μπεμβε 15ετιας με βαλιτσες και ραδιοκασετοφωνο , και τους ξεπατωσαν τους αλλους. Εγω σε εκεινο το κομματι εκατσα λιγο πιο πισω για να μπορεσω να πλαγιασω οσο πιο πολυ μπορουσα χωρις να εχω φοβο μην μαζεψω χιλιομετρα και γινουμε ρδελομπου και οταν τους εφτασα, οι καναπεδες ειχαν εξαφανιστει.

    Φωτογραφιες στο προφιλ στο ινστα.

  15. #75
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    211
    Έχει κάποιο πρόβλημα το site? Όλη μέρα σήμερα σέρνεται. Κάνει πόση ώρα να ανοίξει και μερικές φορές δεν ανοίγει καν. Μόνο με το moto.gr έχω πρόβλημα. Όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρα

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο καφενές vol.2
    από BLiTzER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9986
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2024, 10:37
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF