Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 103

Θέμα: Άλλος ένας νέος και άσχετος που χρειάζεται βοήθεια

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    51

    Red face Άλλος ένας νέος και άσχετος που χρειάζεται βοήθεια

    Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους.

    Όπως καταλάβατε από τον τίτλο, είμαι κι εγώ ένας νέος (στον χώρο, όχι στην ηλικία) που χρειάζεται τα φώτα σας.

    Καταρχήν είμαι ο Γιώργος, και είμαι 46 χρονών, 1.74 ύψος και 100 κιλά (για να φεύγει αυτό από τη μέση)

    Οι μοτοσικλέτες πάντα μου άρεσαν, αλλά μέχρι σήμερα δεν "έτυχε" να τολμήσω να ασχοληθώ μαζί τους.

    Πριν από μερικές μέρες το πήρα απόφαση τελικά και ξεκίνησα τα απαραίτητα μαθήματα στη σχολή οδηγών για το δίπλωμα.

    Η πρώτη μου απορία ήταν αν θα ήταν προτιμότερο να εκμεταλλευτώ την διάταξη του νόμου και να επεκτείνω το δίπλωμα αυτοκινήτου που κατέχω και στις μοτοσικλέτες μέχρι 125cc χωρίς πολλά - πολλά, ή αν θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να βγάλω απεριόριστο δίπλωμα κατηγορίας Α. Αυτό τελικά το αποφάσισα, και πάω για πλήρες δίπλωμα μιας και έτσι κι αλλιώς χρειάζομαι κανονικά (και όχι τυπικά) μαθήματα οδήγησης.

    Εκεί που χρειάζομαι βοήθεια είναι στα βήματα που έχω να κάνω μετά.

    Θέλω να αγοράσω μια μοτοσικλέτα και θα χρειαστώ όση βοήθεια χρειάζεται και ένα μωρό 6 μηνών για να φάει την κρέμα του.. :P

    Εξηγώ:
    - Θέλω μια μοτοσικλέτα κυρίως για να κινούμαι μέσα στη μικρή επαρχιακή πόλη που μένω, και ΑΡΓΟΤΕΡΑ (πολύ αργότερα) για μικρές βόλτες σε κοντινούς προορισμούς (30-40 χιλιόμετρα max).
    - Οι μοτοσικλέτες που μου αρέσουν ανήκουν (νομίζω) στις κατηγορίες Cafe Racer, Naked, Choper, Scrabler
    Ενδεικτικά κάποια μοντέλα που μου έκανα "κλικ" είναι Honda CB 400 1999 Super Four, Honda CM 125 1995, Kawasaki EL 250 1996-1998 (και δεν έχω ιδέα αν το Eliminator είναι διαφορετικό/special μοντέλο ή όχι), Honda CB 750 1992-1996 Seven Fifty, και από πιο "μοντέρνα", Honda CBF 600S
    Αυτές είναι μοτοσικλέτες που μου κάνουν κλικ "στο μάτι", δηλαδή που μου αρέσει να με φαντάζομαι σαν ιδιοκτήτη μιας τέτοιας. Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ψάχνω για μια από αυτές. Τις αναφέρω μόνο για να πάρετε μια ιδέα από το γούστο μου.
    - Γενικά (και λόγω ηλικίας) θέλω κάτι "ήρεμο" να πάω τις βόλτες μου, αλλά να μην "σέρνεται" κιόλας.
    - Λόγω σωματότυπου (δεν με λες και πρώτο μπόι) ψάχνω κάτι που να μην είναι ψηλό.
    - Ξέρω οτι θα χρειαστώ μια προίκα (κράνος, γάντια, κτλ) οπότε το διαθέσιμο budjet καθαρά για τη μοτοσικλέτα είναι μέχρι 3000/4000 ευρώ, υπό προϋποθέσεις.
    - Δεν ξέρω αν πρέπει να κοιτάξω για μεταχειρισμένο ή καινούργιο. Από τη μία θεωρητικά το καινούργιο θα έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία αλλά θα είναι και πιο ακριβό. Από την άλλη, έχοντας "μαύρα μεσάνυχτα" ακόμα από αυτό τον χώρο δεν έχω ιδέα τι θα έπρεπε να προσέξω σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου. Επίσης το μεταχειρισμένο στην δική μου περίπτωση σημαίνει ακόμα μια έξτρα "φασαρία" (και έξοδα), αυτή της αποστολής στην πόλη που μένω, καθώς ακόμα και την πιο ταξιδιάρα μοτοσικλέτα του κόσμου να πάρω, δεν υπάρχει περίπτωση να την οδηγήσω 50/100/200 χιλιόμετρα με το καλημέρα! :P
    - Δεν έχω ιδέα ούτε τι κυβικά πρέπει να κοιτάξω, ούτε τι άλλο πρέπει να προσέξω. Οπότε ζητώ τα φώτα σας, και κυρίως τις προτάσεις σας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    1.038
    Ποτέ δεν είναι αργά, εναλλακτικός τίτλος

    Έτσι όπως το βλέπω και μια πρόχειρη ψακτική :

    - Honda Transalp 700
    - Kawasaki ER-6F (με προσοχή εδώ)
    - Husqvarna Svartpilen 250
    - Suzuki Bandit 650 S

    και μερικές ακόμα προτάσεις , παρόμοιες. Το καθένα με τα πλην και συν. Έβαλα οπωσδήποτε ABS.

    Όλα τα παραπάνω μέχρι 3500 max ,εντός εκτός παζαρέματος, ώστε να μπορεσεις να πάρεις και εξοπλισμό (100+100+200+35+100 =~ 500 _ 600 ευρώ)

    Στο μτχ να προσέξεις να σου δίνει εμπιστοσύνη ο άνθρωπος που σου φέρνει τη μηχανή , να δεις πως φαίνεται η μηχανή, πως ακούγεται και να ζητήσεις έλεγχο σε κάποιο συνεργείο - ΚΤΕΟ.

    Εδώ είμαστε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.571
    Επειδη ερχομαι απο μικρη επαρχιακη πολη και κοιτας για μεταχειρισμένο, εγω θα βάλω και την παραμετρο σέρβις.

    Δες τι αντιπροσωπους εχεις και μαζεψε και λιγες πληροφοριες για τα συνεργεια γενικα.

    Αυτα που αναφερεις είναι ολα πολύ παλια, θα πρέπει να βρεις καθαρό οσο γίνεται και σίγουρα ολο και κατι θα βγάζει. Οποτε σε ενδιαφερει και η καλυψη απο συνεργειο. To ABS γενικα είναι πολυ πολυ χρησιμο και απαραίτητο πλεον για μενα οποτε θα κοιτούσα για κάτι πολυ νεότερο αν μπορούσα. Απο την αλλη (και παλι εξαρτάται απο την πολη) ισως μπορεις να ζείς και χωρίς αυτό...

    Θα κοιτουσα για κανενα SYM NHT 300 αν και δεν ειναι στην κατηγορια που ανεφερεις.

    Δεν θα κοιτουσα μαλλον σε κινεζακια που υπαρχουν προτασεις αλλα δεν ξερω τι γινεται οταν χρειαστεις αντιπροσωπεια εστω και για μικροθέματα.

    Welcome by the way και ευχομαι να το ευχαριστηθεις οτι και αν παρεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    51
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
    Θα τις κοιτάξω με προσοχή.
    Να διευκρινίσω μόνο οτι το budjet που ανέφερα (από 3000 μέχρι 4000 ευρώ υπό προϋποθέσεις), αφορά αποκλειστικά τη μοτοσικλέτα, καθώς έχω ήδη υπολογίσει το κόστος του εξοπλισμού χωριστά που μαζί με τη σχολή οδήγησης, τα παράβολα για το δίπλωμα κτλ θα φτάσει το χιλιάρικο.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Honda CB 400 1999 Super Four,
    Συμπαθητικο, αρκει να εχει συγχρονισμενα καρπυρατερ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    51
    @Nostradamus

    Ευχαριστώ για το σχόλιο σου.
    Όπως έγραψα, αυτά είναι "που μου αρέσουν" σαν στυλ. Δεν ψάχνω αυτά συγκεκριμένα.
    Το πρόβλημα μου είναι οτι σε πιο καινούργια μοντέλα δεν βρίσκω αυτό το στυλ ή δεν ξέρω που να ψάξω να το βρω.

    To SYM είναι όντως εκτός του γούστου μου, αλλά σε ευχαριστώ για την πρόταση!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    364
    Καλησπέρα, τα ερωτήματα που θέτεις είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου δύο χρόνια πριν.

    Χαζευα πάντα ότι κατασκευή υπήρχε σε cafe racer, scrambler και τσοπεροειδη και κάπως προσπαθούσα να φανταστώ τον εαυτό μου πάνω τους.

    Μετά από μια βραχεία συμβίωση με σκούτερ για να πάρω τον αέρα της κίνησης στην Αθήνα κατέληξα σε μια μηχανή (700 κυβ. εκ.).

    Η επαρχία όπου ζεις είναι καθαρά μειονέκτημα στο να βρεις πληθώρα μεταχειρισμένων, αλλά όταν βρεις και αποκτήσεις αυτό που θες, θα είναι όνειρο η οδήγηση και όλα τα άλλα (άντε αρκεί να βρεις και ένα καλό συνεργείο)

    Κάποια πρώτα hints που λένε και στο χωριό μου

    Στην αρχή το σώμα και το μυαλό είναι αμαθο και θέλει χρόνο να συνηθίσει μεγέθη, βάρη και τα συναφή.
    Και εγώ πριν αρχίσω να οδηγώ, σε ότι μηχανή καθόμουν στατικά μου φαίνονταν μεγάλη και σκέψου είμαι 1,87 και κιλά κοντά στα δικά σου.

    Όμως στην πορεία εξοικειωνεσαι και με το μέγεθος - βάρος και με την γενικότερη καταπόνηση του σώματος. (Στην αρχή όλοι είμαστε σφιγμένοι πάνω τους)

    Επίσης πολύ σημαντικό είναι να νιώθεις άνετα πάνω της και να έχει abs.

    Το γκάζι εμένα ποτέ δεν με πείραξε καθώς σε κάθε περίπτωση η χρήση του θα πρέπει να γίνεται με σύνεση και προσοχή.

    Αφού έχω πει όλα αυτά, θα σε προέτρεπα να δεις πως θα σου φανεί η όλη η διαδικασία με τη μηχανή που κανείς τα μαθήματα, να κάτσεις στατικά σε κανένα μοντέλο να δεις πως είναι (γιατί αλλιώς είναι στη φωτό τα cafe racer αλλά αλλιώς όταν είσαι πάνω τους) και σιγά σιγά θα ξεδιαλύνει το τοπίο.

    Τέλος ας κάνω και μια πρόταση σε μηχανή, από όλα αυτά που αναφέρεις, πιστεύω θα του ταίριαζε γάντι το Hunter της royal Enfield, το οποίο μπορεί να μην βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλά έχει τόσα πολλά να σου δώσει (έχει στυλ που σου ταιριάζει, χαμηλή για να μην σε δυσκολέψει, abs και είναι σούπερ οικονομική σε χρήση και συντήρηση)
    Α και λογικά σε λίγο καιρό θα τη βρίσκεις και σε καλή τιμή καθώς όλοι θα θέλουν να τη δώσουν για το καινούργιο το guerilla που θα κυκλοφορήσει σύντομα.

    Οπότε καλή αρχή, να μην προσπεράσεις εύκολα τον εξοπλισμό και να είσαι πάντα όρθιος, να χαίρεσαι τη μηχανή σου κάθε μέρα και στις εξορμήσεις σου. Είναι έρωτας οι ατιμες και στο λέω εγώ που μέχρι πριν δύο χρόνια ήμουν ορκισμένος στα τετράτροχα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.879
    Το Svartpilen ηταν το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο κι εμενα. Πολυ ομορφο μηχανακι. Εκτος αυτου ολοι οι κινεζοι κατασκευαστες εχουν στρογγυλοφαναρα μικρα που καλυπτουν τις αναγκες σου (Benelli Leoncino 250, CF Moto CL-X 250, Voge AC300) -χωρις να ειναι κατι που προσωπικα θα επελεγα. Θα συμφωνησω με τον Nostradamus οτι πρεπει να δεις τι σε καλυπτει απο πλευρας σερβις στην πολη σου.

    Δε θα πηγαινα σε τοσο παλια μοντελα οπως αυτα που αναφερεις πρωτον λογω απουσιας ABS και δευτερο λογω αναποφευκτων θεματων που θα προκυπτουν κατα καιρους. Οσο για το διπλωμα, για μενα βγαλε κατευθειαν το απεριοριστο.

    Καλως ηρθες και με το καλο ο,τι παρεις.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 30/07/2024 στις 15:02.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    364
    Η αλήθεια είναι ότι το svartpilen είναι πολύ όμορφο και αξιόλογη επιλογή, ίσως να φτάνει σε μεταχειρισμένο και στο 400αρι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τον βολεψει λόγω ύψους, είναι λίγο ψηλά η σέλα του.

    Εγώ στο 1,87 δεν είχα θέμα αλλά στο 1,74 θα πρέπει να το δει.

    Ίσως να το θυμάμαι ψηλό επειδή ήμουν αμαθος τότε δεν ξέρω.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    51
    Για το δίπλωμα η απόφαση έχει παρθεί (Απεριόριστο Α)

    Για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω οτι πρέπει να "κάτσω" πάνω σε τους, να δω πως τις αισθάνομαι κ.ο.κ. αλλά για να καθίσω, θα πρέπει πρώτα να βάλω στο μάτι μερικά μοντέλα, μετά να ψάξω να βρω που υπάρχουν διαθέσιμα κοντά μου, και μετά να "καθίσω" για να δω πως είναι..

    Οπότε στην παρούσα φάση μαζεύω υποψήφια μοντέλα, ώστε αργότερα να καταλήξω κάπου.

    Τέλος, για κάποιες γνωστές τουλάχιστον μάρκες (Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha και Sym) ξέρω 2/3 καλά συνεργεία στην περιοχή μου οπότε αυτό το κομμάτι δεν με απασχολεί ιδιαίτερα (εννοώντας οτι για τις περισσότερες εργασίες ξέρω οτι γίνονται άψογα τοπικά)


    Το svartpilen κι εμένα από τις φωτογραφίες μου φάνηκε ψηλό, αλλά θα το βάλω στο μυαλό μου να το δω από κοντά.
    Ευχαριστώ!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    764
    Καλησπερα φιλε! Ποτε δεν ειναι αργα για τιποτα. Εχω φιλο που εβγαλε πρωτη φορα διπλωμα μοτο στα 55 αγορασε μια royal enfield himalayan την κρατησε δυο χρονια και τωρα πηρε ενα moto guzzi V7.

    καλυτερα να βγαλεις διπλωμα απεριοριστων κυβικων ωστε αργοτερα αν θες να ανεβεις κατηγορια να μην μπλεκεις ξανα με εξετασεις κλπ.

    Τωρα οσο αφορα τι μηχανακι θα παρεις, ιδανικα για πρωτο θα ελεγα οπως και εσυ κατι ενδιαμεσο. Ουτε πολυ γκαζι ουτε ομως και εντελο ψοφιο.

    Το CB400 ειναι πολυ τιμιο μηχανακι και vfm και ειναι πολυ κοντα σε αυτο που ζητας. Σε τετοια και παρομοια κατηγορια μπορεις να κοιταξεις και τo Yamaha Mt-03 το παλιο με το μοτερ του XT660. Ακομα και ενα Ktm Duke 250-390 δεν θα ηταν ασχημο για αρχη.
    Δεν σου προτεινω καποιο εντουρακι που για μενα ειναι το καλυτερο σχολειο γιατι απο οτι καταλαβαινω δεν τα πολυ συμπαθεις.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    142
    1)καινουργιο μεχρι 250
    2)ανεβα ,οδηγα,οτι ειναι να παρεις.
    3)ναχει ABS
    4)να πατάς καλά κατω.
    Καλοριζικο.



  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    750
    Καλησπέρα
    Θα κοιτούσα μέχρι 250 σχετικά σύγχρονο και μετά από κάνα 2 χρόνια πιο κατασταλαγμενος θα ανέβεις κατηγορία

    https://www.car.gr/s/fuxdlr5d/
    Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο αλλά υπάρχουν επιλογές σαν αυτο σε honda,Suzuki,yamaha
    Μιλάω ξεκάθαρα σαν κατηγορία που θα σε κάνει αναβάτη και παράλληλα το κρατάς για υπηρέτη γιατί κοστίζει λίγα και κάνει πολλά ,όταν έρθει η ώρα για αναβάθμιση.

  14. #14
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    104
    Καλησπέρα/καλημέρα συνονόματε. Ποτέ δεν είναι αργά. Μόλις χθες (30/7) πήρα το δίπλωμα στα 44+ (δεν είχα καμία επαφή με μοτοσυκλέτες μέχρι τώρα). Προσωπικά θα επιμείνω σε αυτό:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Η πρώτη μου απορία ήταν αν θα ήταν προτιμότερο να εκμεταλλευτώ την διάταξη του νόμου και να επεκτείνω το δίπλωμα αυτοκινήτου που κατέχω και στις μοτοσικλέτες μέχρι 125cc χωρίς πολλά - πολλά, ή αν θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να βγάλω απεριόριστο δίπλωμα κατηγορίας Α. Αυτό τελικά το αποφάσισα, και πάω για πλήρες δίπλωμα μιας και έτσι κι αλλιώς χρειάζομαι κανονικά (και όχι τυπικά) μαθήματα οδήγησης.
    Να πας σε δίπλωμα κατηγορίας Α' (αν και είπες ότι το αποφάσισες ήδη). Όχι τόσο γιατί θα σου δώσει τη δυνατότητα να καβαλήσεις ότι θες μελλοντικά. Το σημαντικό είναι να βρεις έναν καλό δάσκαλο που θα σου δώσει σωστές βάσεις (τα μηχανοκίνητα δίτροχα, ακόμα και τα παπιά, είναι πολύ διαφορετικά οχήματα από τα αυτοκίνητα) και όχι απλώς να σου δείξει πως θα περάσεις την εξέταση για το δίπλωμα. Ακόμα και να πάρεις το δίπλωμα έχει δρόμο. Σιγά, σιγά και με προσοχή.

    Από εκεί κι έπειτα προσωπικά πιστεύω πως από τη στιγμή που έχεις το μυαλό στη θέση του, καβαλάς ότι θες (στα μαθήματα ήμουν με μια παλιά στρογγυλοφάναρη Hornet με την οποία ένιωθα πολύ άνετα, από την άλλη το CB500 κατηγορίας Α2 δεν το μπορούσα καθόλου). Πχ εγώ πήρα αυτό. Οπωσδήποτε ABS και αν πρόκειται για μεταχειρισμένο γνώμη μου είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρό (χωρίς after market εξατμίσεις και διάφορα άλλα «περίεργα» για εμάς τους άμαθους/άσχετους/νέοπες, και δεν εννοώ αναλώσιμα τύπου αλυσίδα ή αναρτήσεις) και όχι καρμπυρατερ.

    Το Royal Enfield Hunter 350, που αναφέρθηκε πριν, το κοίταζα κι εγώ (είναι η αιτία που μπήκα στο χώρο όταν το είδα στην έκθεση μοτοσυκλέτας πριν λίγους μήνες). Ένιωσα πολύ άνετα όταν το καβάλησα (γενικά πάντα μου άρεσαν οι γυμνές στρογγυλοφάναρες, πως κατέληξα σε full fairing Yamaha είναι ένα ερώτημα που δεν ξέρω να απαντήσω ). Τελικά προτίμησα να αποφύγω τα μονοκύλινδρα και να πάω σε κάτι μεγαλύτερο.

    Τέλος όσον αφορά τον εξοπλισμό μπορείς να βρεις πολύ ποιοτικές λύσεις χωρίς να ξεπαραδιαστείς. Με 640€ πήρα πολύ καλό κράνος, μπουφάν, γάντια και παπούτσια.

    Αυτά από έναν συμπάσχοντα συνομήλικο που μόλις ξεκίνησε την πορεία του στο χώρο της μοτοσυκλέτας. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή και καλά χιλιόμετρα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Γιαννάκης
    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion - Jordan

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.815
    Ασχετε, που χρειάζεσαι βοήθεια, ωραίο το CB400SF, αλλά να ξέρεις, εκτός από οδηγός μαζί της, θα πρέπει να γίνεις και λίγο μηχανικός. Οχι οτι είναι αναξιόπιστο το μοντέλο, ίσα-ίσα. Είναι όμως πολλά τα χρόνια και πολλοί οι Νεοέλληνες που τα έχουν βυσσοδομήσει, και όσο νάναι τα κουσουράκια, θα εμφανίζονται που και που, και αλίμονο αν τρέχεις κάθε φορά στα συνεργεία.

    Κι όταν λέμε να γίνεις και λίγο μηχανικός, δεν λέμε να κατεβάζεις μοτέρ. Απλά μια χρονιά που έλιωσε το oring στην κάνουλα του ντεπόζιτου και έτρεχε η βενζίνη, μια άλλη χρονιά που κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη, μια παράλλη που δεν φόρτιζε η μπαταρία σωστα, τέτοια πράγματα, να μάθεις να τα ψιλοαντιμετωπίζεις.

    Κατά τα άλλα, ότι σου λένε και θα σου πουν, και το παλιό καλό είναι αν ξέρεις ή μπορείς να μάθεις τι κάνεις, και το νέο ωραίο είναι και έχει υπέροχες ΝΕΕΣ μοτό η αγορά στο 2024.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και άλλος ένας για Ρουμανία τράβηξε
    από AXL954 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2016, 17:21
  2. Καινούριος, νέος και άσχετος
    από los santos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 07:00
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2009, 16:06
  4. Άλλος ένας νέος στην παρέα...
    από Nostra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 00:07
  5. Να και ένας Νέος, αλλά Παλιός....
    από Palios-neos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF