Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: "Κλότσημα" σπειρώματος σε σκελετό.

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    43

    "Κλότσημα" σπειρώματος σε σκελετό.

    Καλησπέρα στο φόρουμ. Πριν λίγες μέρες στο XT660 μου κατάφερα και κλότσησα το σπειρώματα σε μια από τις βάσεις του σκελετού οπού βιδώνει η δεξιά εξάτμιση (η φωτογραφία είναι ενδεικτική).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_1.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	10,5 KB 
ID:	453685
    Με το να βάλω μια μακρύτερη βίδα και ένα παξιμάδι από την πίσω μεριά, ίσως να λυθεί ή συγκεκριμένη ζημιά, αλλά μιας και κλότσησε σε τυχαίο χρόνο χωρίς ιδιαίτερη δύναμη κατά το σφίξιμο πιστεύω πως έχω παρασφίξει στο παρελθόν και τις υπόλοιπες, όπως και αυτές που συγκρατούν τα χερούλια και τα πατάκια του συνοδηγού και πως και αυτές επίσης μπορεί να κλοτσήσουν το σπείρωμά τους κάποια στιγμή.
    Οπότε θέλω να ρωτήσω προκαταβολικά σε περίπτωση που ξανασυμβεί σε κάποιο από αυτά τα σημεία, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να επισκευαστεί; Με hellicoil, με threaded insert (δεν βρήκα την ονομασία του στα Ελληνικά) ή με το να γεμιστεί η τρύπα και να ανοιχτούν νέα σπειρώματα;
    Το hellicoil (αν μπορεί να μπει εκεί) γενικά αντέχει στο να αφαιρεθεί και να ξαναβιδωθεί βίδα στο μέλλον πολλές φορές;
    Στην περίπτωση που κολληθεί ο σκελετός θα χρειαστεί να αφαιρεθεί πολύ χρώμα από την περιοχή και μετά θα χρειάζεται εξτρά δουλειά σε φανοποιό;
    Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.703
    Στο σημείο που δείχνεις, η τρύπα είναι διαμπερής.
    Δε νομίζω πως εφαρμόζει το helicoil ή όποιο thread insert σε διαμπερείς τρύπες.
    Οπότε ή που ανοίγεις κατατι την τρύπα και κόβεις νέο σπείρωμα ή που οπως είπες τη γεμίζεις.
    Αν η ζημιά είναι μόνο σε αυτο το σημείο,εγώ απλά θα έβαζα μια περαστη με παξιμάδι ασφαλείας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.801
    Μπορείς επίσης να ανοίξεις λίγο την τρύπα, και να βάλεις πριτσίνι με σπείρωμα ίδιο με την βιδα που έχεις, που θα είναι και αθάνατο.

    Ανάλογα την εφαρμογη είναι και το πριτσίνι, σαν αυτά περίπου είναι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VTS52703.jpeg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	453690
    Το βάζεις στην τρύπα, το τραβάει ο πριτσιναδώρος και αυτό φαρδαίνει, δημιουργώντας ένα ''γεισο'' πίσω από την τρύπα, που το σταθεροποιεί στην θέση του.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τοολ.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	453691

    Προσωπικά, για την περίπτωσή σου ακριβώς, εγώ θα έβαζα ένα παξιμάδι από την άλλη μεριά και no more tears που έλεγε και στο ozzmosis
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Στο σημείο που δείχνεις, η τρύπα είναι διαμπερής.
    Δε νομίζω πως εφαρμόζει το helicoil ή όποιο thread insert σε διαμπερείς τρύπες.
    Οπότε ή που ανοίγεις κατατι την τρύπα και κόβεις νέο σπείρωμα ή που οπως είπες τη γεμίζεις.
    Αν η ζημιά είναι μόνο σε αυτο το σημείο,εγώ απλά θα έβαζα μια περαστη με παξιμάδι ασφαλείας
    Όπως είπες επειδή η συγκεκριμένη είναι διαμπερής, πιστεύω και εγώ ότι σώζεται με ένα παξιμάδι.
    Σε περίπτωση που μου κλοτσήσει όμως η κάτω απο τις δύο που κρατάνε το χερούλι του συνοδηγού; Γιατί εκεί νομίζω πως αν και διαμπερής, δεν χωράει να μπει απο πίσω παξιμάδι. Τώρα θα μου πεις ας γίνει πρώτα και μετά το βλέπεις αλλά ρωτάω κυρίως απο περιέργια και ανασφάλεια.
    Για να γεμιστεί, πρέπει να αφαιρεθεί πολύ απο το σημείο;

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς επίσης να ανοίξεις λίγο την τρύπα, και να βάλεις πριτσίνι με σπείρωμα ίδιο με την βιδα που έχεις, που θα είναι και αθάνατο.

    Ανάλογα την εφαρμογη είναι και το πριτσίνι, σαν αυτά περίπου είναι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VTS52703.jpeg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	453690
    Το βάζεις στην τρύπα, το τραβάει ο πριτσιναδώρος και αυτό φαρδαίνει, δημιουργώντας ένα ''γεισο'' πίσω από την τρύπα, που το σταθεροποιεί στην θέση του.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τοολ.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	453691

    Προσωπικά, για την περίπτωσή σου ακριβώς, εγώ θα έβαζα ένα παξιμάδι από την άλλη μεριά και no more tears που έλεγε και στο ozzmosis
    Ωραία λύση με το πριτσίνι, όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο...

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.286
    Βάλε λίγο μακρύτερη βίδα με παξιμάδι και θα είσαι μια χαρά,όσο για τις υπόλοιπες μην τις φοβάσαι δεν κλωτσάνε εύκολα,την συγκεκριμένη ίσως να την παράσφιξες.
    Στο δικό μου ΧΤΧ είχα 2 σετ τελικών,ένα μαμά και ένα πιο μπάσο και τα άλλαζα σχεδόν κάθε βδομάδα,ανάλογα τα κέφια μου και δεν είχε κλωτσήσει ποτέ βόλτα.

  7. #7
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    564
    και εγω τείνω προς το περικόχλιο ασφαλείας. η εφαρμογή ειναι βοηθητική οπότε αρχικά λεω να μην μπείς σε διαδικασίες γεμίσματος .
    και αυτο γιατι γενικά τα μέταλλα πλαισίου -υποπλαισίου ειναι κάτι υποκειμενικό για κάθε εταιρία και δεν ξέρεις με τι υλικό να γεμισεις για να γίνει μια σφιχτη και απροβλημάτιστη συναρμογή.
    στο μελλον λοιπόν θα έψαχνα ίσως την λύση του πριτσινιού που όμως ξεχειλώνει με το βάρος-κραδασμο ή την συγκόλληση περικοχλίου στο πίσω μέρος της οπής.
    ..without engineers, science is just philosophy..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    874
    Να πούμε επίσης, ότι το πριτσίνι με σπέιρωμα θέλει ειδικό πριτσιναδώρο.

    Στην αγορά έχουμε πριτσίνια αλουμινίου και σιδερένια.
    Τα σιδερένια και ανάλογα την διάμετρο τους τοποθετούνται με δυσκολία με πριτσιναδώρο χειρός και συνήθως χρησιμοποιείται αέρος.

    Τα πριτσίνια με πάσο γενικά δεν τοποθετούνται σε τυφλά σημεία, αλλά σε λαμαρίνες, κοιλοδοκούς και στραντζαριστά, αν και το έχω βάλει σε τυφλό ως λύση ανάγκης και βαστάει ακόμα.

    Δεν υπάρχει συνταγή που να ισχύει πάντα!
    Ανάλογα με το σπείρωμα, τη θέση και την εφαρμογή αποφασίζουμε κατά περίπτωση.
    Oldfarts never die

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2015
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Να πούμε επίσης, ότι το πριτσίνι με σπέιρωμα θέλει ειδικό πριτσιναδώρο.

    Στην αγορά έχουμε πριτσίνια αλουμινίου και σιδερένια.
    Τα σιδερένια και ανάλογα την διάμετρο τους τοποθετούνται με δυσκολία με πριτσιναδώρο χειρός και συνήθως χρησιμοποιείται αέρος.

    Τα πριτσίνια με πάσο γενικά δεν τοποθετούνται σε τυφλά σημεία, αλλά σε λαμαρίνες, κοιλοδοκούς και στραντζαριστά, αν και το έχω βάλει σε τυφλό ως λύση ανάγκης και βαστάει ακόμα.

    Δεν υπάρχει συνταγή που να ισχύει πάντα!
    Ανάλογα με το σπείρωμα, τη θέση και την εφαρμογή αποφασίζουμε κατά περίπτωση.
    Σωστά. Να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία από τα πριτσίνια FAR:

    Είναι η εύκολη λύση όταν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις από την στήριξη της βίδας, τους υπάρχοντες κραδασμούς και το επαναλαμβανόμενο λύσε - δέσε.

    Χρησιμοποιείται σε βιομηχανική παραγωγή (μεγάλες ποσότητες) και κυρίως σε σημεία που δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να χρησιμοποιήσεις παξιμάδι.

    Τα έχω δουλέψει σε προηγούμενη δουλειά με πριτσιναδόρο αέρα. Θέλει ρύθμιση στο πόσο θα τραβήξει το πριτσίνι, το οποίο είναι σε συνάρτηση με το μήκος του πριτσινιού και με το πάχος της λαμαρίνας που θα πιάσει.

    Το λύσιμο - δέσιμο και οι κραδασμοί καταπονούν το αλουμινένιο κομμάτι του πριτσινιού που ξεχειλώνει, με αποτέλεσμα να έρθει χαλάρωση του grip που κάνει το πριτσίνι να γυρίζει τρελλά στην τρύπα του. Να μην αναφέρω και την θερμοκρασία που έχει η εξάτμιση και θα μεταφέρεται στο πριτσίνι.

    Εάν υπάρχουν και πριτσίνια με ατσάλινο στέλεχος δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται σε θέμα αντοχής στη χρήση.

    Συνοψίζοντας, να συμφωνήσω με την πρόταση για παξιμάδι, που μάλλον είναι η καλύτερη για την περίπτωση σου.
    Τελευταία τροποποίηση από Pearl Nebular; 10/06/2024 στις 19:39.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    286
    Παξιμάδι ασφαλείας και καθάρισες σε 3 λεπτά.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF