Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Μια βοήθεια σύντροφοι..

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    50

    Μια βοήθεια σύντροφοι..

    Ήρθε η ώρα για το πρώτο μου κράνος.
    Χρήση μέσα σε πόλη, χαλαρά για βόλτες, με ένα Honda CB600F

    Έχω καταλήξει σε αυτά:
    https://www.skroutz.gr/s/30701850/Sh...e-Pinlock.html
    https://www.skroutz.gr/s/35433890/Sh...HE8100W01.html
    https://www.skroutz.gr/s/48121022/HJ...r-5809-XS.html
    https://www.skroutz.gr/s/38634985/LS...811-10-12.html

    Εντάξει, καταλαβαίνω οτι "όσο πιο ακριβό, τόσο πιο καλό" θα είναι (σε γενικές γραμμές)
    Αλλά η ερώτηση είναι: Ποιο από τα 4 και γιατί;
    Εννοώ, εντάξει είμαι αρχάριος και θέλω ένα καλό κράνος. Χρειάζομαι το κράνος των 500 ευρώ ή είναι υπερβολή και μπορώ να την βγάλω και με το κράνος των 400;

    Θέλω κάποιος αν έχει την όρεξη να μου εξηγήσει τι γίνεται ώστε να με βοηθήσει να κάνω την σωστή επιλογή.

    Τα λεφτά υπάρχουν, αλλά ΔΕΝ περισεύουν.
    Δεν θα κάνω εκπτώσεις απ' την ασφάλεια μου. Απλά θέλω να κάνω αυτό που είναι το πιο σωστό για την περίπτωση μου. Το κράνος π.χ. δεν θα δει ταχύτητες Εθνικής Οδού / Αυτοκινητόδρομου.. :P

    Κάθε συμβουλή δεκτή.

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Ήρθε η ώρα για το πρώτο μου κράνος.
    Χρήση μέσα σε πόλη, χαλαρά για βόλτες, με ένα Honda CB600F

    Έχω καταλήξει σε αυτά:
    https://www.skroutz.gr/s/30701850/Sh...e-Pinlock.html
    https://www.skroutz.gr/s/35433890/Sh...HE8100W01.html
    https://www.skroutz.gr/s/48121022/HJ...r-5809-XS.html
    https://www.skroutz.gr/s/38634985/LS...811-10-12.html

    Εντάξει, καταλαβαίνω οτι "όσο πιο ακριβό, τόσο πιο καλό" θα είναι (σε γενικές γραμμές)
    Αλλά η ερώτηση είναι: Ποιο από τα 4 και γιατί;
    Εννοώ, εντάξει είμαι αρχάριος και θέλω ένα καλό κράνος. Χρειάζομαι το κράνος των 500 ευρώ ή είναι υπερβολή και μπορώ να την βγάλω και με το κράνος των 400;

    Θέλω κάποιος αν έχει την όρεξη να μου εξηγήσει τι γίνεται ώστε να με βοηθήσει να κάνω την σωστή επιλογή.

    Τα λεφτά υπάρχουν, αλλά ΔΕΝ περισεύουν.
    Δεν θα κάνω εκπτώσεις απ' την ασφάλεια μου. Απλά θέλω να κάνω αυτό που είναι το πιο σωστό για την περίπτωση μου. Το κράνος π.χ. δεν θα δει ταχύτητες Εθνικής Οδού / Αυτοκινητόδρομου.. :P

    Κάθε συμβουλή δεκτή.
    Ε προφανώς αν μπορείς να φτάσεις το SHOEI .
    The Dirty Harry.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ε προφανώς αν μπορείς να φτάσεις το SHOEI .
    Μπορώ, ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ, γιατί τα έξτρα 100-200 ευρώ, από κάπου αλλού θα λείψουν.. Γι' αυτό ρωτάω! Αλλά μπορώ..

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Μπορώ, ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ, γιατί τα έξτρα 100-200 ευρώ, από κάπου αλλού θα λείψουν.. Γι' αυτό ρωτάω! Αλλά μπορώ..

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου
    Πρέπει ή δεν πρέπει από τα 4 που ανέβασες σαφώς είναι η ποιοτικότερη επιλογή.

    Ωστόσο είναι ανάλογα της χρήσης και το τι θες από το κράνος . π.χ. για μένα που είναι πλέον τουριστική η χρήση το ότι δεν έχει από μέσα τζαμάκι το καθιστά μη επιλέξιμο το NXR2 που έχεις βάλει.
    The Dirty Harry.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.333
    Εγώ πάλι σαν πιο τσίπης θα σου πω.....ξεκίνα από το φτηνότερο. Εφόσον όλα πληρουν τις πιο προσφατες προδιαγραφές ασφάλειας, οποιοδήποτε από τα 4 θα κάνει τη δουλειά του σωστά.
    Αν και δεν είμαι ειδήμων, η δικιά μου αίσθηση είναι ότι από ένα σημείο και μετά οι διαφορές εχουν να κάνουν με άλλα χαρακτηριστικά, όχι τόσο της ασφάλειας. Πχ καλύτερη ποιοτητα υλικων, καλύτερη αεροδυναμική, περίεργα σχέδια (επηρεάζουν και αυτά την τιμή!) κλπ. Παράγοντες δηλ που δεν καθιστουν ένα κράνος λιγότερο ασφαλές από ένα αλλο.

    Φυσικά δοκιμάζεις τα πάντα και βλέπεις ποιο σου κάθεται καλύτερα. Μπορεί το LS2 να μην εφαρμόζει σωστά στο κεφάλι σου, πας στο επόμενο. Ειναι σημαντικό να μην σε ενοχλεί.
    Επιπλέον συγκρίνεις και την ποιότητα. Αν καποιο δεν σου γεμιζει το μάτι, ε πας στο επόμενο....

    Μιας και μιλάμε για χαμηλές ταχύτητες, προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να παει κανείς οπωσδήποτε στο ακριβότερο. Ναι, είναι προφανέστατα το καλύτερο, αλλά αν κοιτάς και το vfm παράγοντα ε εκεί υστερεί.
    Αν σου περισσευουν τα δίνεις, αν όχι... είναι εντελώς υποκειμενικό. Άλλωστε οι συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί το κράνος δεν είναι και οι πιο απαιτητικες.
    Επιπλέον, μιας και μιλάμε για αστική καθημερινή χρήση, πιθανότατα (βασικά σίγουρα αλλα τεσπα) το κράνος θα πέσει, θα τριφτεί, θα χτυπηθεί. Είτε φτηνό είτε ακριβό την πενταετία με τέτοια χρήση θα την βγάλει με σημαντικές φθορές οπότε θα αντικατασταθεί έτσι κι αλλιώς. Αλλο να σου πέφτει κάτω ένα κράνος των 300 ευρώ και άλλο των 500. Και θα σου πέσει, είναι δεδομένο.
    Αν όμως η διαφορά τιμής υπόσχεται αντίστοιχη μακροζωία και αντοχή, τότε ισως αξίζει η υπέρβαση. Αυτό όμως δεν μπορώ να στο πω εγω.


    Φυσικά ο αντίλογος σε όλα αυτά ειναι ως γνωστόν "στην ασφάλεια δεν κάνουμε εκτπώσεις". Σωστό αλλά ουτε και οι υπερβολές είναι θεμιτές. Κουμάντο στην τσεπη σου δεν κάνει κανένας και μόνο το γεγονός ότι κοιτάς για κάτι σοβαρό ανεξαρτήτου κόστους, δεν είναι καθόλου έκπτωση.


    Μιας και δεν έχεις γνώσεις και αν μου επιτρέπεται μια πρόταση, πάρε κάτι αξιόλογο με 300 ευρω πχ και τη διαφορά με το ακριβότερο κράνος δώσε την σε επιπλέον εξοπλισμο (μπουφαν, γαντια κλπ).

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2022
    Μηνύματα
    16
    Το πρώτο και το τρίτο δε θα τα πρότεινα καν γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν D-ring κούμπωμα.

    Μεταξύ των άλλων δύο, θεωρητικά και τα δύο καλύπτουν τον κανονισμό ασφαλείας ECE22.06.

    Από εκεί και πέρα, οποιαδήποτε περισσότερη ασφάλεια σου προσφέρει ενδεχομένως το ακριβότερο δεν ποσοτικοποιείται, αλλά το πιθανότερο είναι ότι ειναι ποιοτικότερο κράνος σε άνεση, βάρος, θόρυβο. Φυσικά ό,τι εφαρμόζει καλύτερα και στο κεφάλι σου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Ήρθε η ώρα για το πρώτο μου κράνος.
    Χρήση μέσα σε πόλη, χαλαρά για βόλτες, με ένα Honda CB600F

    Έχω καταλήξει σε αυτά:
    https://www.skroutz.gr/s/30701850/Sh...e-Pinlock.html
    https://www.skroutz.gr/s/35433890/Sh...HE8100W01.html
    https://www.skroutz.gr/s/48121022/HJ...r-5809-XS.html
    https://www.skroutz.gr/s/38634985/LS...811-10-12.html

    Εντάξει, καταλαβαίνω οτι "όσο πιο ακριβό, τόσο πιο καλό" θα είναι (σε γενικές γραμμές)
    Αλλά η ερώτηση είναι: Ποιο από τα 4 και γιατί;
    Εννοώ, εντάξει είμαι αρχάριος και θέλω ένα καλό κράνος. Χρειάζομαι το κράνος των 500 ευρώ ή είναι υπερβολή και μπορώ να την βγάλω και με το κράνος των 400;

    Θέλω κάποιος αν έχει την όρεξη να μου εξηγήσει τι γίνεται ώστε να με βοηθήσει να κάνω την σωστή επιλογή.

    Τα λεφτά υπάρχουν, αλλά ΔΕΝ περισεύουν.
    Δεν θα κάνω εκπτώσεις απ' την ασφάλεια μου. Απλά θέλω να κάνω αυτό που είναι το πιο σωστό για την περίπτωση μου. Το κράνος π.χ. δεν θα δει ταχύτητες Εθνικής Οδού / Αυτοκινητόδρομου.. :P

    Κάθε συμβουλή δεκτή.
    Οποιο απο αυτα σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι μετα απο 10 λεπτα φορεμενο. Δεν πρεπει να δυσφορεις, να σε πιεζει καπου πολυ, κλπ Συνηθως τα SHOEI ταιριαζουν σε ολους σχεδον, αλλα δεν υπαρχει λογος να πας εκει ψηλα τωρα. Τα 3 πρωτα εχουν ζελατινακι φιμε, το 4ο οχι. Αλλοι τα θεωρουν απαραιτητο, εγω που το ειχα επαψα να το χρησιμοποιοω γιατι χαραχθηκε πολυ ευκολα ( εκανε αραχνες με το ιδιο πανακι που καθαριζα και την ζελατινα ) και εχω θεμα με τα τζαμια γενικα. Πρεπει να ειναι πεντακαθαρα!

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niou Προβολή μηνύματος
    Το πρώτο και το τρίτο δε θα τα πρότεινα καν γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν D-ring κούμπωμα.

    Μεταξύ των άλλων δύο, θεωρητικά και τα δύο καλύπτουν τον κανονισμό ασφαλείας ECE22.06.

    Από εκεί και πέρα, οποιαδήποτε περισσότερη ασφάλεια σου προσφέρει ενδεχομένως το ακριβότερο δεν ποσοτικοποιείται, αλλά το πιθανότερο είναι ότι ειναι ποιοτικότερο κράνος σε άνεση, βάρος, θόρυβο. Φυσικά ό,τι εφαρμόζει καλύτερα και στο κεφάλι σου.
    Το πρώτο και το τρίτο έχουν Double D Ring, το δεύτερο και το τέταρτο μικρομετρικό.


    Να κάνω εγώ τώρα την ερώτηση;
    Είναι τόσο μεγάλο μειονέκτημα το μικρομετρικό κούμπωμα;
    Και αν ναι, γιατί επιτρέπεται;
    Και αν ναι, γιατί υπάρχει και σε τόσο ακριβά κράνη;

    Ρωτάω, γιατί για να είμαι ειλικρινής τον τύπο κουμπώματος δεν τον έλαβα υπόψην στα κριτήρια μου. Θα 'πρεπε;

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Οποιο απο αυτα σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι μετα απο 10 λεπτα φορεμενο.
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά εδώ που είμαι δεν παίζει.
    Υπάρχουν 3 καταστήματα που εμπορεύονται κράνη. Και τα 3 έχουν στοκ μικρής ως "μικρομεσαίας" κατηγορίας κράνη. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κανένα από τα παραπάνω για δοκιμή. Ούτε καν άλλα μοντέλα από αυτούς τους κατασκευαστές. Είναι όλα "κατόπιν παραγγελίας"
    Οπότε θα πρέπει να το ρισκάρω.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    464
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά εδώ που είμαι δεν παίζει.
    Υπάρχουν 3 καταστήματα που εμπορεύονται κράνη. Και τα 3 έχουν στοκ μικρής ως "μικρομεσαίας" κατηγορίας κράνη. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κανένα από τα παραπάνω για δοκιμή. Ούτε καν άλλα μοντέλα από αυτούς τους κατασκευαστές. Είναι όλα "κατόπιν παραγγελίας"
    Οπότε θα πρέπει να το ρισκάρω.
    Μην το ρισκάρεις. Ειδικά αν είναι το πρώτο σου κράνος και δεν έχεις ξαναφορέσει, έστω, ένα μοντέλο της ίδιας εταιρίας να δεις αν σου κάθεται καλά, μπορεί να την πατήσεις πολύ εύκολα.

    Ένα κράνος των 200Ε μπορεί να είναι πιο ασφαλές από ένα των 500Ε, αν το πρώτο είναι στο μέγεθος σου και το δεύτερο όχι. Η ασφάλεια στα κράνη και γενικά στον εξοπλισμό της μηχανής, προέρχεται σ ένα μεγάλο βαθμό από την καλή εφαρμογή.

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.927
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πρέπει ή δεν πρέπει από τα 4 που ανέβασες σαφώς είναι η ποιοτικότερη επιλογή.

    Ωστόσο είναι ανάλογα της χρήσης και το τι θες από το κράνος . π.χ. για μένα που είναι πλέον τουριστική η χρήση το ότι δεν έχει από μέσα τζαμάκι το καθιστά μη επιλέξιμο το NXR2 που έχεις βάλει.
    Πολύ βολική η εσωτερική φιμέ ζελατίνα, αλλά ο αντίλογος είναι ότι τα κράνη με εσωτερικό visor είναι πολύ πιο βαριά και περισσότερο θορυβώδη...το NXR2 συγκριτικά με το GT Air 3, έχουν μια αξιοσέβαστη διαφορά 400+ γραμμαρίων.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    Δεν θα ήθελα να σου πω τι να πάρεις.
    θέλω να σου πω δυο πράγματα.
    1) μην πάρεις καλό κράνος χωρίς να το έχεις δοκιμάσει.εν ανάγκη, σχεδίασε μια εκδρομή σε κάποιο αστικό κέντρο κοντά σου όπου θα μπορέσεις να δοκιμάσεις.
    2) εγώ, προσωπικά εγώ, εσύ δεν ξέρω, δεν θα έδινα καμιά σημασία σε σχόλια που απορρίπτουν, υπό την υποψία του ανασφαλους, κράνη λόγω του κουμπωματος τους και μόνο.
    Δηλώνεις ότι θες απλά κάτι καλό να προστατεύει τη γκλάβα σου όταν κινείσαι χαλαρά πάνω στο μηχανάκι σου, όχι όταν παίρνεις εκκινήσεις στο αηλ οφ μαν. Μην τρελαθουμε τελείως με το κλασικό κούμπωμα.
    και κάτι τελευταίο, κράνος που δεν σου ταιριάζει,μένει κράνος αφορετο.
    Καλές αγορές.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    2.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    2) εγώ, προσωπικά εγώ, εσύ δεν ξέρω, δεν θα έδινα καμιά σημασία σε σχόλια που απορρίπτουν, υπό την υποψία του ανασφαλους, κράνη λόγω του κουμπωματος τους και μόνο.
    Δηλώνεις ότι θες απλά κάτι καλό να προστατεύει τη γκλάβα σου όταν κινείσαι χαλαρά πάνω στο μηχανάκι σου, όχι όταν παίρνεις εκκινήσεις στο αηλ οφ μαν. Μην τρελαθουμε τελείως με το κλασικό κούμπωμα.
    Ε μα.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.121
    Μετά από ΠΑΡΑ πολλά κράνη, διαφόρων κατασκευαστών, από ~150€ έως 800€+, έχω καταλήξει σε μεσαίας έως φθηνής κατηγορίας (εντάξει, εντός λογικών πλαισίων, δε θα αγόραζα ποτέ των 70€) εδώ και λίγα χρόνια για την καθημερινή μου χρήση. Και μάλιστα θεωρώ πλέον το sun visor απολύτως απαραίτητο. Συνήθως αυτό πάει πακέτο με μικρομετρικό κούμπωμα. Και δε με χαλάει καθόλου.

    400€+ για κράνος δεν ξαναδίνω για κανένα λόγο. Έχω πολύ καλύτερα πράγματα να τα κάνω.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μετά από ΠΑΡΑ πολλά κράνη, διαφόρων κατασκευαστών, από ~150€ έως 800€+, έχω καταλήξει σε μεσαίας έως φθηνής κατηγορίας (εντάξει, εντός λογικών πλαισίων, δε θα αγόραζα ποτέ των 70€) εδώ και λίγα χρόνια για την καθημερινή μου χρήση. Και μάλιστα θεωρώ πλέον το sun visor απολύτως απαραίτητο. Συνήθως αυτό πάει πακέτο με μικρομετρικό κούμπωμα. Και δε με χαλάει καθόλου.

    400€+ για κράνος δεν ξαναδίνω για κανένα λόγο. Έχω πολύ καλύτερα πράγματα να τα κάνω.
    Μαρέσεις, πες ένα αξιόλογο κράνος μέχρι 400Ευρώ και όσο το δυνατόν ελαφρύτερο.
    The Dirty Harry.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 13:25
  3. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.......
    από iannis στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2006, 08:30
  4. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    από iannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 18:04
  5. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF