Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Ανάγκη βοήθειας σαν νεός σε κατηγορία ADV

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2024
    Μηνύματα
    7

    Smile Ανάγκη βοήθειας σαν νεός σε κατηγορία ADV

    Καλησπέρα σε όλους!

    Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες που μέχρι τώρα έχετε μέσα στο forum σας καθώς και την ωμή αλήθεια που έχετε σε όλες τις κατηγορίες.

    Είμαι 32 ετών με πάρα πολλά έτη (13) στο τιμόνι αυτοκινήτου αλλά όχι και τόσα στην μηχανή. Δεδομένης λοιπόν της αγάπης που έχω και εγώ και η γυναίκα μου για ταξίδια και μικρές αποδράσεις 200-300χλμ μακριά από την αθήνα αλλά και για υπεροχα μονοπάτια από χώμα αποφάσισα να ξεσκονίσω το δίπλωμα μου
    και να πάρω μία adventure.
    Κοιτάω και ακούω πάρα πολλά από τα μαγαζιά , video youtube, αρθρα.. αλλά μου λείπουν κάποια πολύ συμαντικά εμπειρικά στοιχεία τα οποία σίγουρα κάποιοι από εσάς γνωρίζετε!

    Έχω φτάσει σε ένα σημείο που κοιτάω το royal endfield Himalayan 450 & CF Moto 450MT
    Τα είδα και τα 2 τα έκανα και μία γύρα το τετράγωνο αλλά θέλω τα φώτα σας παρακαλώ πολύ στα παρακάτω:

    1. Είμαι 1,83 και 106 κιλά και όταν θα θέλω να έχω και αποσκευές μαζί αλλά και την γυναίκα μιλάμε για ένα σύνολο 200 κιλά. Θα επαρκεί ένα 450cc 43-45hp?
    2. Οι αποστάσεις που κάνω επειδή το θέλω και για την δουλειά μου είναι εκτός κέντρου αθήνας. Μπαίνω αττική και βγαίνω στην δουλειά μου, θα είναι ασφαλές το 450 σε αυτές τις οδούς?
    3. Υπάρχει κάτι αξιόλογο στην κατηγορία που να μην πρέπει να δώσεις 1 νεφρό?
    4. Το budget μου είναι μέχρι και την τιμή του CF 800MT Adventure αλλά δεν θα ήθελα να πάω σε τόσο μεγάλη λόγο ότι θέλω να μάθω να οδηγώ σε τέτοιες συνθήκες και θέλω να ξεκινήσω από τα χαμηλά προς τα ψηλά.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.143
    για μονος σου στην αθηνα πολυ καλο το cf540. για δικαβαλο και ταξιδι στα κιλα σου ουτε καν...
    θες καινουργιο αποκλειστικα?

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    122
    Τα 450cc θα είναι λίγα για 2καβαλο με αποσκευές.
    Το CF Moto 800MT είναι αξιόλογη επιλογή αλλά όχι χωρίς τα θέματα της.
    Αυτά που με ενόχλησαν περισσότερο είναι ότι έχει αρκετούς κραδασμούς, πάνω από 140-160 δεν είναι και ότι πιο σταθερό και τέλος είναι αρκετά αργό στις αλλαγές πορείας.
    Από την άλλη δεν υπάρχει κάτι άλλο στα χρήματα αυτά με εξαίρεση ίσως το Voge DS900 X το οποίο όμως δεν έχω οδηγήσει.
    Άλλη επιλογή είναι να πας σε κάτι μεταχειρισμένο κατά προτίμηση εντός εγγύησης.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2024
    Μηνύματα
    7
    Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!

    ισχυει ότι τρέμει το 800MT αλλά θα πώ ότι σε όλα τα άλλα είναι πολύ καλό για τα χρήματα του πάντα. Θα ήθελα να ακούσω και σε μεταχειρισμένο κάποια πρόταση σας καθώς η σκέψη μου είναι να πάρω καινούργιο για να ξέρω τι έχει από το 0..
    Το 450 να προσθέσω ότι το έβαλα στο μυαλό μου λόγο ότι πχ σε χώμα θα πάω με την παρέα όχι 2κάβαλο αλλά επειδή θα πέσει και παντόφλα κάποια στιγμή να μπορώ να την πάρω και να πάμε κάπου! χαχα!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    219
    Είσαι σίγουρος πώς θα ταξιδέψεις δικάβαλος σε χωμάτινη διαδρομή κ δεν θα διαμαρτυρηθεί η σύζυγος ότι την πνίγει η σκόνη, ότι λερώνουν τα μαλλιά της κλπ;
    Εντάξει, δεν εννοώ 3-4 χλμ χώμα, αλλά τουλάχιστον 15-20.
    Κ όταν λες χώμα, τι εννοείς;
    Άνετο χαλικόδρομο, λάσπες, πολλές πέτρες, κλειστές στροφές με ανηφόρες και κατηφόρες;
    Όσο πιο μεγάλη κ δυνατή μοτοσικλέτα έχει μεν άνεση στις εθνικές οδούς κ ταξιδεύει φορτωμένη με ασφάλεια, αλλά στο χώμα είναι πολύ βαριά, δυσκίνητη κ έχεις την πτώση στο τσεπάκι.

  6. #6
    Σε ολες τις μηχανες που αγοραζουμε κανουμε υποχωρισεις σε καποιες περιπτωσεις .
    Δεν υπαρχει καμια που να πληρεί ολες τις προυποθεσεις .
    Οποτε βαζεις κατω τα δεδομενα σου και παιρνεις την καταλληλοτερη για το μεγαλυτερο μερος της χρισης που θα κανεις .
    Αν δηλαδη θα χρειαστει 3 ή 4 φορες το χρονο να βαλεις τη γυναικα γαι να πατε καπου , τοτε γνωμη μου ...δεν τις μετρας καθολου και τοτε ερχεται η συμβιβασμος εκεινες τις φορες ...που αν παρεις κατι μεγαλυτερο , τοτε τις περισσοτερες φορες πογ θα εισαι μονος σου , θα ισχυει το αντιθετο .

    Οπως και να χει ωραιοι οι προβλημαρισμοι αυτοι και εδω καφενεδακι ειμαστε και θα πεταξει ο καθενας μας την ιδεα του ...και εσυ στο τελος θα κανεις αυτο που εχεις ήδη στο μυαλο σου .

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.310
    Δες λίγο το νεόφερτο Voge DS 900X.....
    Mε λιγότερα κυβικά για τα συνολικά κιλά που αναφέρεις, δεν βλέπω να γίνεται δουλειά, μια που θα το πάρεις (το όποιο μικρό, 450-500 κυβικά) θα σιχτιρίσεις και θα το δώσεις.
    Γιατί να μπλέκεις; πάρε κατευθείαν το μεγάλο.
    Επειδή λες ότι είχε πιάσει "σκόνη" το δίπλωμα της μηχανής, κάνε μερικά μαθήματα αν νομίζεις ότι θα σε βοηθήσουν.

    Καλώς ήρθες.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.565
    Νομίζω τα 800-900 κυβικά δεν τα χρειάζεσαι. Τα 500αρια δικύλινδρα θα καλύψουν τις περισσότερες ανάγκες σου. Δες και κανένα 650 vstrom, το νέο qjmotor 650 και λοιπές επιλογές.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2024
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος πώς θα ταξιδέψεις δικάβαλος σε χωμάτινη διαδρομή κ δεν θα διαμαρτυρηθεί η σύζυγος ότι την πνίγει η σκόνη, ότι λερώνουν τα μαλλιά της κλπ;
    Εντάξει, δεν εννοώ 3-4 χλμ χώμα, αλλά τουλάχιστον 15-20.
    Κ όταν λες χώμα, τι εννοείς;
    Άνετο χαλικόδρομο, λάσπες, πολλές πέτρες, κλειστές στροφές με ανηφόρες και κατηφόρες;
    Όσο πιο μεγάλη κ δυνατή μοτοσικλέτα έχει μεν άνεση στις εθνικές οδούς κ ταξιδεύει φορτωμένη με ασφάλεια, αλλά στο χώμα είναι πολύ βαριά, δυσκίνητη κ έχεις την πτώση στο τσεπάκι.

    Πραγματικά τα διαβάζω και γελάω και λέω πόσο δίκιο έχεις!!!
    Η γυναίκα έχει το μικρόβιο της μηχανής και τα γουστάρει πάρα πολύ! Σίγουρα όμως δεν θα την βάλω πάνω να πάμε 15-20χλμ χώμα παρέα γιατί πολύ απλά θα μετράμε σε πόσα κομμάτια θα κάνει το κράνος μου από την παντόφλα!
    Για να είμαι όσο το καλύτερο κατατοπιστικότατος θα πώ ότι θα ήθελα να ανέβουμε σε ένα ωραίο μέρος στην εύβοια και να περάσουμε κανένα μικρό μονοπάτακι απλό χωρίς πολλά πολλά. Οπότε μιλάω για ΜΑΞ 3 χλμ χώμα το υπόλοιπο θα είναι δρόμος.

    Τώρα όσον αφορά εμένα εγώ θέλω να πάω σιγά σιγά από Άνετο χαλικόδρομο -> λάσπες ->μερικές πέτρες, ήπιες στροφές με ανηφόρες και κατηφόρες πχ να πώ ότι πάω μία βόλτα με τα φιλαράκια μου μέχρι τον Ελικώνα (έχει κάποιες ωραίες διαδρομές που τις έχουμε κάνει με ποδήλατα και δεν είσαι συνέχεια στο χώμα)
    Σιγά σιγά με τον καιρό θα γίνω καλύτερος θα το προσπαθήσω να πάω και σε κάτι πιο δύσκολο αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα αλλάξω και εργαλείο λόγο της ανάγκης!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.565
    Μετά και το τελευταίο μνμ θα επιμείνω στα 500 -600 κυβικά.

    Ακόμη και μονοκυλινδρο θα σου έκανε οριακά.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2024
    Μηνύματα
    7
    Και εγώ εκεί λέω ότι είναι ένα καλό ξεκίνημα! Δεν θα μετρήσω το καλοκαιράκι που θα την πάρω να πάμε για μπανάκι σε κανένα σχοινιά ή λαύριο γιατί οι διαδρομές είναι μικρές από εδώ που είμαι στα ανατολικά προάστια. Αλλά θα θέλαμε να πάμε μία εκδρομή και με παρέα ή σε μία μεγάλη έτσι που κάνουν βλέπε advgreekriders.
    Απλά το δύσκολο είναι να βρείς κάτι αξιόλογο για τα χρήματα του και εκεί δυσκολεύομαι. Παράδειγμα και το QJ motor 650 είδα το SVT650X το οποίο μου αρέσει μπορώ να πώ! Δεν βλέπω πουθενά να έχει μπάρες ομως.. μήπως είναι έξτρα?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.159
    Ενα 500 δικυλινδρο στην κατηγορια Α2 σε καλυπτει απολυτα γι αυτα που θελεις.Πας αξιοπρεπως παντου ,με λογικες ταχυτητες,ειδικα σε δευτερευον οδικο δικτυο.Μονο σε αυτοκινητοδρομο,σε μακρινα ταξιδια θα σου χρειαστει κατι παραπανω.Μην ξοδευεσαι αδίκως.Φαε τα περισσευουμενα χρηματα,σε βολτες,και σουβλακομπυρες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.565
    Το διαθρσιμο budget σου είναι πολύ μεγάλο (φαντάζομαι δεν υπολογίζεις εξοπλισμό Χ2).

    Γνώμη μου είναι ότι δοκιμάζεις όλα τα καινούργια (κινέζικα και ιαπωνικα) ώστε να πάρεις μια καλή ιδέα τι σου κάθεται καλύτερα και μετά αποφασίζεις.. προσωπικά θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο, μέχρι να δω τι χρήση τελικά θα καταλήξω να, κάνω αλλά that's me που λένε και στο χωριό μου.

    Δεν νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόσθετος εξοπλισμός για ότι και αν χρειαστείς για οποιοδήποτε μοντέλο/κατασκευαστή.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2024
    Μηνύματα
    7
    Ο εξοπλισμός δεν υπολογίζεται γιατί δεν θα κάνω καμία έκπτωση εκεί και εννοείτε ότι θα είναι Χ2 σε όλα.
    ακόμα και σε μεταχειρισμένο δεδομένου ότι είναι δοκιμασμένα τι θα πρότεινες σε αυτή την κατηγορία?

    Ευχαριστώ πολύ!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.866
    Τα 450 500 αρκούν για ταξιδακια σε ΝΟΜΙΜΕΣ ταχύτητες παντού στην Ελλάδα.
    Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι σε ποιο χωρατε δικαβαλο καλύτερα και να υπάρχει κάποιο περιθώριο για αποσκευές.Το cf στα χαρτιά φαίνεται καλή περίπτωση και η δυνατότητα ρύθμισης των αποσβέσεων βοηθάει στο ταξίδι φορτωμένος. Πάντως πριν πάρεις test drive με την κυρά μαζί.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρεταρισμα σε 950 ADV
    από trelokefaloitis στο forum KTM
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2010, 02:12
  2. Αποστάτες τιμονιού σε 990-adv
    από LC8-990-salonic στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 20:58
  3. Νέος σε Δίλημμα
    από Sennsa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 16:53
  4. Νεος σε Tdm850
    από donaldduck στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 07:39
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF