Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Διπλό Στάντ GLX

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    18

    Διπλό Στάντ GLX

    Σήμερα άλλαξα διπλό σταντ στο glx μου για λόγους εμφάνισης και ομορφιάς γιατί το παλιό ήτανε... κάπως... Το θέμα τώρα είναι ότι είναι πολύ ελαφρύ να το πω? Δεν έχει αντίσταση και φοβάμαι μη πέσει όλο το μηχανάκι κάτω... δηλαδή σαν το ελατήριο δεν έχει δύναμη, ενώ το ελατήριο δεν αλλάχτηκε...

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    2.963
    Το ελατήριο δεν έχει να κάνει με το κράτημα της μηχανής,είναι απλώς να κρατάει το σταντ ψηλά όταν κινείσαι.
    Εφόσον το παπί ανεβαίνει στο σταντ και κάνει αυτή τη μικρή κίνηση κατά πίσω και το σταντ 'κλειδώνει' δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.Το πολύ πολύ κούνησέ το προσεκτικά για να δεις αν πάει να πέσει με το παραμικρό.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2024
    Μηνύματα
    48
    Αν με το παλιο σταντ δεν υπηρχε προβλημα, δες αν το καινουργιο εχει τις ιδιες διαστασεις.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    18
    Ναι όντως κλειδώνει και στέκεται αλλά αν το σπρώξω μπροστά πέφτει, αλλά πέφτει πιο εύκολα με το νέο στάντ... με το άλλο είχε μια αντίσταση... ναι δεν ξέρω μια χαρά στέκεται αλλά φοβάμαι αν το έχω κάπου έξω μη πάει κανένας έξυπνος και το ρίξει κατά λάθος...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.715
    Στην ανοικτή θέση το ελατήριο είναι τέρμα τεντωμένο και προσφέρει αντίσταση για να μείνει σε αυτή τη θέση, θες ποιο κοντό ελατήριο η ποιο Σκληρό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    18
    Χαχαχα... το έβαλα τώρα σε ένα πάρκινγκ και έπεσε σε μια σουζούκι μηχαναρα δε ξέρω εγώ πόσα χιλιάρικα κάνει, δεν τη γρατζουνισε πάλη καλά... χαχα.... ναι πρέπει να κάνω κάτι επειγόντως... πως λέγονται τα ελατήρια αυτά?

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.294
    Ελατήρια διπλού σταν ...
    https://katsantonisteam.gr/periferia...io-diploy-stan

    θα ναι στα γαλλικά και δεν προφέρεται το τ στο τέλος..

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ! Αλλά μου την έχει σπάσει τόσο πολύ αυτό το παπί... > υπάρχουν GLX σε χειρότερη κατάσταση και είναι καλύτερα σε άλλα πράγματα... ναι δεν έχω ιδέα αλλά είναι σπαστικό, θέλω να κάνω κάτι καλύτερο και κάτι χαλάει ... έχω ξενερώσει φουλ... Αντε να πάω 18 να βγάλω για 125 να πάρω τίποτα της προκοπής αχαχαχ, τουλάχιστον να μην θέλει κάτι όλη την ώρα χαχαχα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.326
    Με αυτό το "κάπως" που λες ότι ήταν το παλιό, τι εννοείς; Ήταν άσχημο ή είχε κάποιο πρόβλημα;

    Το να ξαναβαλεις το παλιό, εφόσον ήταν λειτουργικό, δεν παίζει;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    18
    Τελικά λέω να βάλω το παλιό, πηγα χτες να πάρω ελατήριο από τοπικό μαγαζί με ανταλλακτικά, πήγα στον φαναρτζή να μου το βάλει μια στα γρήγορα και μου λέει το ίδιο είναι και αυτό απλά καινούριο... ναι φοβάμαι μη μου πέσει καμία ώρα και πάρω καμιά άλλη μηχανή ντόμινο... οπότε θα βάλω το παλιό αλλά δεν θα πάω στον ίδιο φαναρτζή γιατί θα φάω κράξιμο... ( παιδεύωταν να το βάλει...) και μόνος μου ούτε πρόκειται να το βάλω... ναι δεν θέλω γιατί ούτε αρκετά εργαλεία/κλειδιά έχω, ουτε την όρεξη και εμπειρία... οπότε θα πάω στον μάστορα μου να το βάλει αλλά αυτός είναι διακοπές τώρα... ( θέλω και αλλαγή στα λάδια) τώρα ένα άλλο θέμα είναι ότι με όλα αυτά άλλαξα και μασπιε, ο μασπιες αυτός είχε όντος θέμα, σκουριά παντού, λυγισμένος και αν το έπλενα έσταζε νερό με πηχτή σκουριά, έβαλα και καινούριο μασπιε αλλά το μονό σταντ είναι λίγο στον κόσμο του, πρέπει να βάλω το μηχανάκι με ακρίβεια μη πέσει με το μονο, και αν έχω το τιμόνι προς τα δεξιά πάει να διπλώσει και να κλίσει... ναι δεν ξέρω όλα τα κακά μαζί, πάω να κάνω κάτι καλό και κάτι άλλο χαλάει...

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλο σταντ...
    από kalant στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 13:23
  2. Διπλό στάντ για Transalp 650
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 19:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF