Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Κράνος <350€ για supersport.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.877

    Κράνος <350€ για supersport.

    Τι θα προτεινατε για κρανος σε μηχανη με σκυφτη θεση οδηγησης (RC390) με οριο τα 350€; Με ενδιαφερει η καλη ορατοτητα προς τα πανω (να βλεπεις οταν αγκαλιαζεις το ντεποζιτο), θελω εσωτερικο γυαλι, ενω με ενδιαφερει και ο αεροδυναμικος θορυβος.

    Κοιταω το LS2 FF811 Vector II χωρις ομως να ξερω αν κανει για σκυφτη θεση οδηγησης. Τα τελευταια τρια μου κρανη ηταν HJC και αν υπαρχει κατι που με καλυπτει στην γκαμα της εταιριας θα το προτιμουσα.

    Σκεφτομουν να κανω την υπερβαση και να παω στο NXR2 αλλα φιλος που το πηρε δηλωνει απογοητευμενος απο το θορυβο -για τοσο ακριβο κρανος.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    585
    To RPHA 11? Αν θυμάμαι καλά πριν χρόνια το έβρισκα στα 320€ από μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992
    Κράτα αυτό που έχεις και πάρε ένα ζευγάρι γυαλιά Belay.


  4. #4
    Τα κρανη με καλό εξαερισμό κάνουν και πολύ θόρυβο. Δεν τα έχω δοκιμάσει όλα αυτοπροσώπως αλλά έτσι λένε σε όλα τα reviews και είναι και λογικό εδώ που τα λέμε.

    Μέχρι πριν λίγο καιρό έβρισκες rpha 11 κάτω από 3 κατοστάρικα. Τώρα πλέον υπάρχει το rpha 12, σε μονόχρωμο ίσως το βρεις στην τιμή που θες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.877
    Εν τω μεταξύ ο εξαερισμός είναι απ'τα πράγματα που δε με απασχολούν καθόλου.


    Το 11 το είχα πριν κάποια χρόνια. Πολύ ελαφρύ με εξαιρετική ορατότητα, αλλά χάλια από θόρυβο και χωρίς γυαλί.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ ο εξαερισμός είναι απ'τα πράγματα που δε με απασχολούν καθόλου.


    Το 11 το είχα πριν κάποια χρόνια. Πολύ ελαφρύ με εξαιρετική ορατότητα, αλλά χάλια από θόρυβο και χωρίς γυαλί.
    Όλα τα ss κρανη που ξέρω έχουν πλήρη εξαερισμό. Οπότε είναι και φουλ θορυβώδη.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.527
    Πέτρο, τι μέγεθος είσαι?
    Έχει προσφορά το HJC RPHA70 carbon στο outletmoto
    https://www.outletmoto.com/en/hjc-rp...et-p-8173.html
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Πέτρο, τι μέγεθος είσαι?
    Έχει προσφορά το HJC RPHA70 carbon στο outletmoto
    https://www.outletmoto.com/en/hjc-rp...et-p-8173.html
    Πολυ καλη περιπτωση... Δυστυχως medium. Για το 70 εχω ακουσει πολυ καλα λογια, δεν ξερω κατα ποσο ειναι καταλληλο για πιο σκυφτη θεση οδηγησης. Γενικα touring δε θεωρειται;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.332
    Λόγω καρμπον θεωρειται προσφορά; Γιατι σα μοντέλο εκει ειναι η τιμή του κανονικά.
    Ειναι λίγο παλιο πλέον, έχει βγει νέο μοντέλο, υπήρχε το 71 και δεν ειμαι σιγουρος αν υπάρχει 72 τώρα.

    Έχει θόρυβο όμως.
    Αναμεσα σε καλό εξαερισμο και καλή ηχομόνωση θα επέλεγα το πρώτο. Η κακή ηχομόνωση διορθώνεται με ενα ζευγάρι ωτασπίδες (αποδεδειγμένα κάνουν δουλειά), ο κακός εξαερισμός δεν διορθώνεται με τίποτα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.527
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πολυ καλη περιπτωση... Δυστυχως medium. Για το 70 εχω ακουσει πολυ καλα λογια, δεν ξερω κατα ποσο ειναι καταλληλο για πιο σκυφτη θεση οδηγησης. Γενικα touring δε θεωρειται;
    Εφόσον θες εσωτερικό ζελατινάκι, μόνο στα τούρινγκ κράνη θα το βρεις. Εγώ έχω το GT Air 2 και δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα οδηγώντας το Fireblade. Μόνο αρνητικό τους ο μειωμένος αερισμός μιας και δεν μπορεί να έχει το κράνος μετωπικούς αεραγωγούς, πράγμα που απ' ότι διάβασα πιο πάνω δεν σε πολυενδιαφέρει.
    Πάντως, 350ε είναι κάλο μπάτζετ και θα βρεις αρκετά κράνη.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    261
    Εσωτερικό γυαλί εννοείς για τον ήλιο? Θα σου πρότεινα το scorpion r1 από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν έχει γυαλιά ηλίου! Έρχεται με έξτρα ζελατίνα φιμε πάντως

  12. #12
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    703
    Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα ένα ls2 ff327 carbon
    https://motokinisi.gr/gr/kranos-full...2-1315124.html
    Πολύ ελαφρύ κράνος, πολύ καλή εφαρμογή στο δικό μου κεφάλι και πάρα πολύ ικανοποιημένος από την ορατότητα.
    Για μένα το κυρίως αρνητικό είναι ο θόρυβος από τα 120 και πάνω (εγώ χρησιμοποιώ ωτασπιδες) και λίγο τα εσωτερικά μαξιλαράκια, τα οποία προς το παρόν είναι μια χαρά αλλά μου δίνουν μια εντύπωση ότι θα "ξεφουσκώνουν" σύντομα. Θα το δείξει ο καιρός αυτό αν και είναι σχετικά οικονομική η αντικατάσταση.
    Ευχάριστη έκπληξη για μένα το ls2 πάντως το οποίο έρχεται με εσωτερικό γυαλί, έξτρα φίλε ζελατίνα και πέρα από την κουκούλα έχει πολύ ωραίο σάκο μεταφοράς και είναι πολύ όμορφο από κοντά
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Εσωτερικό γυαλί εννοείς για τον ήλιο? Θα σου πρότεινα το scorpion r1 από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν έχει γυαλιά ηλίου! Έρχεται με έξτρα ζελατίνα φιμε πάντως
    Ναι, αυτό που κατεβαίνει εννοώ. Η αλήθεια είναι πως πλέον μάλλον με καλύπτει και η φιμέ μιας και η χρήση είναι καθαρά για βόλτα.

    Σε τι μηχανή το φοράς;

  14. #14
    Το vector 2 σε ον οφ με ζελατινα μπροστα , ειναι το κρανος που ειχα με τον λιγοτερο θορυβο ...και εχω αλλαξει καμια 10ρια κρανη .
    Το χω για Εθνικες και μεγαλες βολτες γιατι εκει μπαινει και επικοινωνια , αν χρειαστει να σηκωσω το τηλ και θελει κατι το σπιτι κτλ .
    Προερχομαι βεβαια απο duall κρανη καθημερηνα και ετσι μπορει το θεμα θορυβος για μενα να εχει αλλη ενοια απο οτι εχει σε εσενα.
    Παντως και σε σχεση με τα παλιοτερα fullface shoei , agv ,nolan, airoh ειναι σιγουρα το πιο αθορυβο

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Το vector 2 σε ον οφ με ζελατινα μπροστα , ειναι το κρανος που ειχα με τον λιγοτερο θορυβο ...και εχω αλλαξει καμια 10ρια κρανη .
    Το χω για Εθνικες και μεγαλες βολτες γιατι εκει μπαινει και επικοινωνια , αν χρειαστει να σηκωσω το τηλ και θελει κατι το σπιτι κτλ .
    Προερχομαι βεβαια απο duall κρανη καθημερηνα και ετσι μπορει το θεμα θορυβος για μενα να εχει αλλη ενοια απο οτι εχει σε εσενα.
    Παντως και σε σχεση με τα παλιοτερα fullface shoei , agv ,nolan, airoh ειναι σιγουρα το πιο αθορυβο
    Μια ερωτηση σχετικα με το μεγεθος, επειδη αν θυμαμαι καλα στο παρελθον ειχες και HJC. Σε σχεση με το δευτερο, το LS2 το πηρες στο ιδιο νουμερο;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κράνος ρεπλικα αλλά όχι για supersport?!?!
    από Billymuse στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 16:39
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42
  3. Κάλυμα για supersport
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 14:27
  4. ΛαστιΧα Για Supersport
    από tzanismille στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 16:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF