Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Κόστος αλλαγής ρουλεμάν suzuki sfv650 gladius

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    40

    Question Κόστος αλλαγής ρουλεμάν suzuki sfv650 gladius

    Καλησπέρα,

    Έχω ένα sfv650, το οποίο είχε μια αστάθεια στο τιμόνι (τη μια έγερνε αριστερά, την άλλη δεξιά) και εφόσον πλέον είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου!

    Το πήγα σε ένα μηχανικό και μου είπε ότι είναι πολύ σφιχτό το τιμόνι και χρειάζομαι ρουλεμάν . Η τιμή που μου έδωσε είναι στα 120€ με την εργασια.
    Θα ήθελα γνώμες αν αυτή είναι η μέση τιμή για αυτή την εργασία σε Αθήνα.

  2. #2
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    564
    καλησπέρα φιλε.
    η εργασία στις ημέρες μας ειναι κάτι υποκειμενικό και παίζει πολυ.. θα ακουσεις πολλα εδω μεσα γενικα, απο το εγω το αλλαζω μονος μου με το κοστος του ρουλεμαν που μπορει να ειναι 17 ευρω εως και την τιμή που αναφέρεις ή και παραπάνω. και θα σου το πω αλλιως...μαστορεύεις?? αν όχι βρες κάποιον που το κάνει και σου κάνει και μείνε εκεί. μπορει να βρεις και με 80 ευρω... αλλα μετα ισως να αρχίσεις να αμφισβητείς και την ποιότητα της εργασίας ή του ανταλλακτικου κλπ.. αν μαστορεύεις ψαχνεις κόστος ανταλλακτικων και σχέη ποιοτητας - τιμης. εγω προσωπικα κοιτάζω πρώτα να μου αρέσει η δουλειά του και να μπορω να ανταπεξέλθω..

    δεν βοηθησα το ξερω...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.391
    Η τιμή είναι λογική γιατί πρέπει να κατεβάσει μπροστινό που έχει δουλίτσα.

    Μια διευκρίνιση, ρώτα αν μέσα στην τιμή είναι το κόστος των γνήσιων ρουλεμάν της Suzuki. Συνήθως οι περισσότεροι βάζουμε του εμπορίου με μικρότερο κόστος.

    Έχει δουλίτσα για να βγει ο σταυρός, το κάτω ρουλεμάν και τα ποτήρια από τον λαιμό. Επίσης ρώτα τον μάστορα αν εχει εξωλκέα για να κάνει τη δουλειά. Γιατί αλλιώς θα βγάλει χτυπητά τα ποτήρια και με πατέντα το ρουλεμάν. Κανένα πρόβλημα αν είναι προσεκτικός, αλλά εμένα δεν μου αρέσει ειδικά αν δεν είμαι παρών.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Η τιμή είναι λογική γιατί πρέπει να κατεβάσει μπροστινό που έχει δουλίτσα.

    Μια διευκρίνιση, ρώτα αν μέσα στην τιμή είναι το κόστος των γνήσιων ρουλεμάν της Suzuki. Συνήθως οι περισσότεροι βάζουμε του εμπορίου με μικρότερο κόστος.

    Έχει δουλίτσα για να βγει ο σταυρός, το κάτω ρουλεμάν και τα ποτήρια από τον λαιμό. Επίσης ρώτα τον μάστορα αν εχει εξωλκέα για να κάνει τη δουλειά. Γιατί αλλιώς θα βγάλει χτυπητά τα ποτήρια και με πατέντα το ρουλεμάν. Κανένα πρόβλημα αν είναι προσεκτικός, αλλά εμένα δεν μου αρέσει ειδικά αν δεν είμαι παρών.
    Σε ευχαριστώ πολύ! Θα πάω ξανά το απόγευμα να ρωτήσω.
    Βέβαια και να Μ απαντήσει ότι πρόκειται για αυθεντικά.. δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να το ξέρω!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    748
    Κομπλε ειναι η τιμη. Το 2017 που ειχα αλλαξει ρουλεμαν τιμονιου στο TTR αν θυμαμαι καλα ειχα δωσει 80 ευρω.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  6. #6
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    564
    παιδια δεν υπαρχουν αυθεντικα ρουλεμαν.....
    υπαρχουν μαρκες διαφορων ποιοτητων που συνεργάζονται οι εταιρίες..και τα περισσοτερα πλεον ειναι κινεζικα. ακομα και οι ευρωπαιοι εχουν κανει συνεργασίες απο Κινα πλευρα.
    η suzuki ας πουμε στο busa βάζει skf ενώ σε κάποιο άλλο μοντέλο βαζει koyo.

    μια πρόχειρη αναζήτηση το δειχνει https://www.google.com/search?sca_es...&bih=957&dpr=1


    το παν ειναι το ρουλεμαν να βγει από το κουτί και την ζελατίνα του πριν μπει και όχι να ειναι πολυ καιρο εξω από αυτην
    ..without engineers, science is just philosophy..

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.769
    Βρες τον τυπο των ρουλεμαν σου και πας SKF και αγοραζεις.
    Και εγω Koyo εβαλα στο σουτζουκι μου.

    Η εργασια θα παιξει απο 50 εως 100 αναλογως το συνεργειο.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    881
    110€ είχα δώσει εγώ σε γνωστό συνεργείο της Θεσσαλονίκης,πριν καμιά 5ετία.

    Με ρώτησε αν θέλω καλό κινέζικο, γιαπωνέζικο ή ρουλεμάν αντιπροσωπείας (δηλαδή γιαπωνέζικο σε σακουλάκι της μοτο-εταιρείας), μου έδειξε φωτό από τη διαδικασία και μου έδωσε πίσω ότι αντικατέστησε σε σακουλάκι.

    Οτιδήποτε από ΚΟΥΟ, SKF, NSK, NTN, Nachi, σου κάνει.
    Oldfarts never die

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    40
    Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! Koyo βρήκα και γω online με 45€.
    Αλλά αν δεν κάτσεις από πάνω 100% σίγουρος δε θα Σάι ποτέ!

    Εσείς τους λέτε θα κάτσω να κοιτάω τι κάνεις??? Και σ λένε οκ?
    Εμένα μετά από 2-3 μέρες έλα να το πάρεις! ποτέ δεν το φτιάχνουν επί τόπου!

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από joe_1 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! Koyo βρήκα και γω online με 45€.
    Αλλά αν δεν κάτσεις από πάνω 100% σίγουρος δε θα Σάι ποτέ!

    Εσείς τους λέτε θα κάτσω να κοιτάω τι κάνεις??? Και σ λένε οκ?
    Εμένα μετά από 2-3 μέρες έλα να το πάρεις! ποτέ δεν το φτιάχνουν επί τόπου!

    Με τις τσιμούχες ή σκέτα; Τα KOYO τα έβρισκα σκέτα. Τελικά πήρα τα tourmax japan και αυτά με 36€ με τις τσιμούχες σετ. (αν και τώρα τελευταία δεν έχει πολύ σημασία και τα κινέζικα πλέον είναι εφάμιλλά)
    Έχω μάθει πια να αναγνωρίζω τη μυρωδιά του σάπιου πτώματος που αναβλύζει κάτω από τα λουλούδια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.391
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Με τις τσιμούχες ή σκέτα; Τα KOYO τα έβρισκα σκέτα. Τελικά πήρα τα tourmax japan και αυτά με 36€ με τις τσιμούχες σετ. (αν και τώρα τελευταία δεν έχει πολύ σημασία και τα κινέζικα πλέον είναι εφάμιλλά)
    Αν υπάρχει σετάκι εννοείται πως είναι καλύτερη αγορά. Στα χωμάτινα χρησιμοποιώ σετάκι της Prox.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από joe_1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Έχω ένα sfv650, το οποίο είχε μια αστάθεια στο τιμόνι (τη μια έγερνε αριστερά, την άλλη δεξιά) και εφόσον πλέον είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου!

    Το πήγα σε ένα μηχανικό και μου είπε ότι είναι πολύ σφιχτό το τιμόνι και χρειάζομαι ρουλεμάν . Η τιμή που μου έδωσε είναι στα 120€ με την εργασια.
    Θα ήθελα γνώμες αν αυτή είναι η μέση τιμή για αυτή την εργασία σε Αθήνα.
    Εξαρτάται τι ρουλεμάν θα μπουν. Αν θα πάει να πάρει τα γνήσια από την αντιπροσωπεία, θα είναι λίγο πιο ακριβά, από ότι να πάρει εμπορίου. Επίσης εμπορίου από εμπορίου έχουν κι αυτά διαφορά, μπορεί να πάρει ΝΤΝ ή Koyo που είναι ΤΑ ΙΔΙΑ που σου δίνει και η αντιπροσωπεία σε σακουλάκι suzuki, μπορεί να πάρει κι άλλα φτηνότερα κι ενδεχομένως άγνωστης ποιότητας.

    Για γνήσια σε σακουλάκι αντιπροσωπείας, η τιμή είναι....καλούτσικη.

    Για εμπορίου, ειναι κάπως τσιμπημένη.

    Επίσης έχει σημασία αν θα βάλει σφαιρικά ή κωνικά που είναι λίγο πιο ανθεκτικά σε βάθος χρόνου.

    Γενικά το δικό σου, έχει εύκολο λύσιμο στο μπροστινό του σύστημα, γιατί είναι γυμνό και δεν χρειάζεται να αφαιρεθούν π.χ. fairing μέχρι να φτάσουμε στις τιμονόπλακες.

    Aν θέλεις να είσαι σίγουρος τι σου έβαλε, μπορείς να τα ψωνίσεις ΕΣΥ από την αντιπροσωπεία και να του τα πας μαζί με την μηχανή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki SFV650 gladius αξεσουάρ
    από joe_1 στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2024, 17:35
  2. SFV650 Gladius
    από creativ7 στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2011, 19:39
  3. Κοστος αλλαγης αλυσιδας-γραναζιων!
    από mars696 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2011, 12:44
  4. Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2006, 09:13
  5. Κοστος Αλλαγης ρεζερβουαρ
    από suzukimaniac στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF