Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Urge KTM to Address Premature Camshaft Failures in LC8c Engines 790/890, Norden 901

  1. #1

    Urge KTM to Address Premature Camshaft Failures in LC8c Engines 790/890, Norden 901

    Δεν ξέρω αν θα κάνουν κάτι , αλλά αρχίσαν οι υπογραφές στο change.org.
    Αφορά το πρόβλημα με τους εκκεντροφόρους σε ΚΤΜ LC8c Engines 790/890, Norden 901

    https://www.change.org/p/urge-ktm-to...B%3Acv_1183984
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 07/06/2024 στις 12:02.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    2.965
    Βάλε μια περιγραφή,ένα σχόλιο,κάτι Χρήστο.
    Με την πρώτη ματιά φαινόταν σαν scam και ήμουν έτοιμος να το διαγράψω!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.165
    Δεν θα γινει κατι δυστυχώς. Το μοτερ αποσύρεται ουσιαστικα σταδιακα απο φετος. Στην αμερικη αρκετοι αλλαξανε εντος εγγυησης αλλα τι να το κανεις, λιγο αργότερα πηραν το μοτερ στα χερια.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν θα γινει κατι δυστυχώς. Το μοτερ αποσύρεται ουσιαστικα σταδιακα απο φετος. Στην αμερικη αρκετοι αλλαξανε εντος εγγυησης αλλα τι να το κανεις, λιγο αργότερα πηραν το μοτερ στα χερια.
    Εγω το εψαχνα γιατι ηθελα να αγορασω ενα norden , αλλα με αυτα που ειδα μου εφυγε η ιδεα.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  5. #5
    Εκατσα και ασχοληθηκα λιγακι στον ελευθερο χρονο μονο και μονο γιατι ήμουν πολυ κοντα σε αγορα 790/890 .
    Τι σκατα εχει γινει .... ειναι πολλες οι περιπτωσεις.
    Ειναι προβλημα κλασικο δηλ οπως τα γνωστα κλασικα που ξερουμε σε πολλα μηχανακια στο παρελθον .
    Δηλ οποιος κατοχος δεν εχει προβλημα ακομα , θα πρεπει να ετοιμαστει να αποκτησει.

    Εχει ενδιαφερον να δουμε την αντιδραση της εταιριας στο ολο θεμα

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εκατσα και ασχοληθηκα λιγακι στον ελευθερο χρονο μονο και μονο γιατι ήμουν πολυ κοντα σε αγορα 790/890 .
    Τι σκατα εχει γινει .... ειναι πολλες οι περιπτωσεις.
    Ειναι προβλημα κλασικο δηλ οπως τα γνωστα κλασικα που ξερουμε σε πολλα μηχανακια στο παρελθον .
    Δηλ οποιος κατοχος δεν εχει προβλημα ακομα , θα πρεπει να ετοιμαστει να αποκτησει.

    Εχει ενδιαφερον να δουμε την αντιδραση της εταιριας στο ολο θεμα
    η αντιδραση της ηταν να αλλαζει τα παντα εντος εγγυησης και απολυτως τιποτα εκτος. δεν αναγνωρισε ποτε το θεμα κεντρικα απόσο ξερω. ο ειδικος τυπος....γαργαρες προφανως, γιατι ktm.. ρεντη του ρεις, το μηχανημα ειναι ειδικο, βγαζει γουστα και λοιπες αηδιες. απλως τερμάτισε οριστικα το 890, με την έλευση του 990r φεύγει και το 890r. αλλαξε ολο το μοτερ για το 990. το 790 made in china λογικα συνεχιζει και το 2025. το πρόβλημα υπάρχει απο το 2018 δεν ειναι καινουργιο.

  7. #7
    Ρε συ , Καινουριο μπορει να μην ειναι , αλλα δεν το γνωριζουν πολλοι.Εγω ας πουμε τοτε που το σκεφτωμουν για αγορα , δεν το ειχα δει πουθενα με μια γρηγορη πρωτη ψαχτική
    Μου θυμιζει πιστονια και τραιουμφ ...γαργαρα .
    Τοτε που ειχα Τ και εμπαινα στο φορουμ τους , θυμαμαι πολυ κοσμο με προβλημα και τυπο με 3 αλλαγες πιστονιων σε εγγυηση... μετα Δεν .
    Προς τα κει μαλλον παει η δουλεια

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ρε συ , Καινουριο μπορει να μην ειναι , αλλα δεν το γνωριζουν πολλοι.Εγω ας πουμε τοτε που το σκεφτωμουν για αγορα , δεν το ειχα δει πουθενα με μια γρηγορη πρωτη ψαχτική
    Μου θυμιζει πιστονια και τραιουμφ ...γαργαρα .
    Τοτε που ειχα Τ και εμπαινα στο φορουμ τους , θυμαμαι πολυ κοσμο με προβλημα και τυπο με 3 αλλαγες πιστονιων σε εγγυηση... μετα Δεν .
    Προς τα κει μαλλον παει η δουλεια
    στην ελλαδα οχι. δεν πουλάει και τιποτα φοβερο αλλωστε. στην αμερικη εχει βουηξει ο τοπος, αυστραλια το ίδιο. ειχα διαβασει ενα επικο ποστ ενος ορκισμένου κατεμακια που αγοραζε κτμ 30 χρονια. πηρε το 790, το εσπασε. πηρε το 890, το εσπασε. πηρε 890r και μαντεψε, το εσπασε. πηρε tenere

  9. #9
    Ασχετο ...
    Βλεπω και γω κατι τετοιους και φρικαρω με την κατασταση μας εδω οικονομικα .
    Που πρεπει να δουλευουμε 4 φορες παραπανω για να κανουμε το γουστο μας σε σχεση με αυτους .

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.448
    Υπάρχει αυτο το πρόβλημα και στο μοτέρ του cf mt800?

  11. #11
    Δεν τους ενδιαφέρει, εγω ήμουν πολύ ζεστός για το norden, αλλά το έψαξα και μου έφυγε κάθε σκέψη.
    Εδώ έχουν και γραφουν
    https://www.facebook.com/groups/1499...632/?ref=share
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.296
    Το πρόβλημα είναι η φθορά στα έκκεντρα μόνο;

    Δεν το υποβιβάζω, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα θελα να ξέρω αν έχει να κάνει με τις συνθήκες συνεργασίας
    των εξαρτημάτων (λίπανση, κράμα, βαθμοί σκληρότητας, χαρακτηριστικά ελατηρίων) ή υπάρχει και κάποιο κατασκευαστικό λάθος
    στην θέση των εξαρτημάτων και φέρνει στα όρια τους τις παραπάνω συνθήκες;..

    Θεωρητικά, αν είχαμε εκκεντροφόρους που δεν φθείρονται το πρόβλημα εξαφανίζεται;

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα είναι η φθορά στα έκκεντρα μόνο;

    Δεν το υποβιβάζω, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα θελα να ξέρω αν έχει να κάνει με τις συνθήκες συνεργασίας
    των εξαρτημάτων (λίπανση, κράμα, βαθμοί σκληρότητας, χαρακτηριστικά ελατηρίων) ή υπάρχει και κάποιο κατασκευαστικό λάθος
    στην θέση των εξαρτημάτων και φέρνει στα όρια τους τις παραπάνω συνθήκες;..

    Θεωρητικά, αν είχαμε εκκεντροφόρους που δεν φθείρονται το πρόβλημα εξαφανίζεται;
    οχι. εχουν ολων των ειδων τα προβληματα. το πιο κλασσικο ειναι φλαντζα κεφαλής. αλλα εχω διαβασει για 100 διαφορετικα προβληματα που οδηγησαν το μοτερ σε καταστροφη. το παραδοξο ειναι οτι ενω υπαρχουν μοτερ με 100κ χλμ, τα περισσοτερα που διαβασα οτι καταστραφηκαν ηταν νεα μοτερ. κατω απο 40κ. πολλα δεν ειχαν ουτε 15κ. βεβαιως εχουν και πολλα προβληματα εκτος μοτερ αλλα τα περισσοτερα απο αυτα ηταν στις πρωτες γενιες του 790 και εχουν σε ενα μεγαλο βαθμο λυθει. σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε για αξιοπιστο μηχανακι αλλα οχι το τσιρκο της πρωτης γενιας που δεν εκανε ουτε 100χλμ χωρις βλαβη.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Δεν τους ενδιαφέρει, εγω ήμουν πολύ ζεστός για το norden, αλλά το έψαξα και μου έφυγε κάθε σκέψη.
    Εδώ έχουν και γραφουν
    https://www.facebook.com/groups/1499...632/?ref=share
    Στην ομαδα αυτη τους εχουν κανει και τρεχουν .
    Εχει μπει σαν μελος και ο διευθηντης μαρκετινγκ παγκοσμιως και του τη λενε που δεν εχει ποσταρει ακομα τιποτα με την ιδιοτητα του.
    Η τεχνολογια μας εχει δωσει εκτος απο κακα και πολλα καλα και εχει αλλαξει τα δεδομενα .

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.889
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα είναι η φθορά στα έκκεντρα μόνο;

    Δεν το υποβιβάζω, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα θελα να ξέρω αν έχει να κάνει με τις συνθήκες συνεργασίας
    των εξαρτημάτων (λίπανση, κράμα, βαθμοί σκληρότητας, χαρακτηριστικά ελατηρίων) ή υπάρχει και κάποιο κατασκευαστικό λάθος
    στην θέση των εξαρτημάτων και φέρνει στα όρια τους τις παραπάνω συνθήκες;..

    Θεωρητικά, αν είχαμε εκκεντροφόρους που δεν φθείρονται το πρόβλημα εξαφανίζεται;
    https://youtu.be/Q6GLWIgr1CE?si=EY2ePVW0nWlnVa-1

    Ψηφιζω θέμα λίπανσης.
    Ο ένας λοβός από τον ένα εκκεντροφόρο.
    Νομίζω ότι αν πήγαινε τέρμα γκάζι δεν θα είχε πρόβλημα....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. How To Break In Your Engine, μα τι λέει ο άνθρωπας?
    από antsoar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2011, 15:25
  3. How to make the Olympic Games even more interesting in 2008
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2006, 23:58
  4. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF