Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 107

Θέμα: καινουρια λαστιχα με παλια ημερομηνια ?

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Επαγγελματιας του χωρου (ουτε του χρόνου) δεν ειμαι ρε παλικαρι αλλα γουσταρεις να σε στείλω σε ένα μορτάκο (κατα Κιλκίς μερια) να σου "χτυπήσει" πανω στα λαστιχα ότι ημερομηνια γουσταρεις..??



    ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ..........ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ




    Αν θες το συζητάμε...αλλού με άλλο τίτλο
    ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ..!!

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    και αυτά τα ξερεις?? ελεος πια...
    φυσικα αμα αρχισω να γραφω τι πραγματικα ισχυει για λάστιχα και dot ουτε προκειτε να παραδεχτείς το λαθος που κανεις σαν φωτεινος παντογνώστης που εισαι οποτε τσαμπα κοπος.. ειπαμε ο ασχετος ξερολας πελατης ξερει παντα καλυτερα από τον εξειδικευμενο επαγγελματια..




    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ




    Για να καταλάβει κάποιος ότι ο μέσος όρος ζωής ενός ελαστικού
    ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ πιο μακρυά από την ημερομηνία παραγωγής του
    το αγοράσει κάποιος..!!
    Απαιτεί κάποια ιδιαίτερη γνώση αυτό..??
    Το ότι αν δεν κάνεις τα χλμ. για να τα φθείρεις θα τα πετάξεις νωρίτερα λόγω γήρατος..??
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ για να ψάχνει κάποιος όσο πιο φρέσκα μπορεί να βρει..??
    Απάντησε μας φίλε μου επαγγελματία,ας αφήσουμε κατά μέρος το ότι την πρώτη μέρα παραγωγής τους
    θα είναι όπως φαντάζομαι ισχυρίζεσαι τα ίδια όπως μετά από 2-3 χρόνια..!!
    ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ απάντησε.

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    τι λετε ρε μαγκες?? συγκρινετε τα λαστιχα με το γαλα??τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα...

    εγω δλδ που εβαλα 4 χρονων λαστιχα και μπηκα πιστα, πρεπει να ημουν μεγαλο κοροϊδο, ετσι? και κοιταχτε να δειτε και το αλλο...ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ!

    και εκανα και καλους γυρους...(για τα δικα μου δεδομενα)...
    δεν γλιστρισε επισης πουθενα και δεν με προβληματισε ποτε...

    τα πηρα βεβαια καλυτερη τιμη...προφανως επειδη υπαρχουν τοσοι εκει εξω που δεν προτιμουν του χρονου, οποτε εμειναν αυτα ραφι και δοθηκαν σε προσφορα...

    οποτε, ναι...τι λεω??? προτιμηστε τα φρεσκα παλικαρια μου...να μενει και κανενα ζευγαρι στοκ και να τα παιρνουμε οι υπολοιποι που ξερουμε σε μιση τιμη...




    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ



    Για το γάλα εννοώ...
    Επίσης έχω κάτι φιλαράκια που τραβάνε κάτι γύρους στις Σέρρες και μετά λίγο
    πριν φτάσουν στα λινά πουλάνε λάστιχα σε σούπερ τιμή,ενδιαφέρεσαι..??

  4. #49
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.885
    Δεν αγχωνομαι για τα λαστιχα... Παντα βαζω 6μηνου(περιπου) και δεν προλαβαινουν να παλιοσουν λογω χιλιομετρων...
    Ποια 3χρονια;
    Το πολυ πολυ να βγαλουν 1,5 χρονο!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    Επίσης έχω κάτι φιλαράκια που τραβάνε κάτι γύρους στις Σέρρες και μετά λίγο
    πριν φτάσουν στα λινά πουλάνε λάστιχα σε σούπερ τιμή,ενδιαφέρεσαι..??
    αυτο το κανω και εγω ρε...τι να ενδιαφερθω??

    αν ομως καποιος δεν το εχει το μηχανακι για πιστα και γενικοτερα στροφες..δλδ ειναι ευθειακιας..μια χαρα ειναι αυτα τα λαστιχα...

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

    Αν αγοράσεις ένα ελαστικό π.χ. 1,5 έτους ΔΕ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ό μέσος όρος ζωής του..??
    Έστω ότι ένα ελαστικό με κανονικές συνθήκες οι εταιρίες το δίνουν μια πενταετία
    μέσο όρο ζωής.
    Αν το πάρεις ήδη 1,5 έτους δεν χάνεις τον ενάμιση χρόνο,δεν θα συμπληρώσεις τα 5 χρόνια
    πιο γρήγορα..??
    ]
    σε λιγο θα μας πεις οτι με το που βγαινουν απο την γραμμη παραγωγης εχουν χρονομετρο με αντιστροφη.μετρηση...

  7. #52
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ




    Για να καταλάβει κάποιος ότι ο μέσος όρος ζωής ενός ελαστικού
    ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ πιο μακρυά από την ημερομηνία παραγωγής του
    το αγοράσει κάποιος..!!
    Απαιτεί κάποια ιδιαίτερη γνώση αυτό..??
    Το ότι αν δεν κάνεις τα χλμ. για να τα φθείρεις θα τα πετάξεις νωρίτερα λόγω γήρατος..??
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ για να ψάχνει κάποιος όσο πιο φρέσκα μπορεί να βρει..??
    Απάντησε μας φίλε μου επαγγελματία,ας αφήσουμε κατά μέρος το ότι την πρώτη μέρα παραγωγής τους
    θα είναι όπως φαντάζομαι ισχυρίζεσαι τα ίδια όπως μετά από 2-3 χρόνια..!!
    ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ απάντησε.
    δεν εχω να απαντησω κατι.. διαθέσιμα είναι όλα στο διαδικτυο μπορεις να γκουγκλαρεις και να τα μαθεις απο πρωτο χερι.. εγω ότι και να γραψω, αμα δε συμφωνει με αυτό που εχει σφηνωθεί στο μυαλο σας ως σωστο συμφωνα παντα με τη δικη σας αποψη, θα είμαι ενας κακος επαγγελματιας που το μονο που θελει είναι να κοροϊδεψει τον πελατη για να του τα παρει.. βεβαια εγω ουτε δικο μου μαγαζι εχω ουτε τιποτα.. υπάλληλος είμαι...

    το μονο που θα πω είναι αυτό: η διαρκεια ζωης ου ελαστικου απο τη στιγμη που θα τοποθετηθεί, συνισταται στα 2 χρονια για τα μοτο και 4 για τα αυτοκίνητα..

    ποσο λογικο λοιπον θεωρείτε να απαιτείτε λάστιχα μεχρι 6μηνου γιατι τα παλιοτερα "πολυμεριζονται και χαλανε" και "με την ασφαλεια μας δε παιζουμαι" αλλα να τα αφήνετε 3+ χρονια στη μηχανη η 6+ χρονια πανω στο αμαξι??

  8. #53
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.090
    Ρε παιδιά είναι επικαλυμμένα με ένα ειδικό κερί που για να φύγει πρέπει να το πας μια πολύ καλή βόλτα για να ανεβάσουν θερμοκρασία καλή τα λάστιχα. Όλοι το γνωρίζετε.... Εξάλλου οι εταιρίες δεν στοκάρουν όπως στόκριζαν πιο παλιά. Πολύ δύσκολα θα βρεις λάστιχο δύο χρόνων.
    Όταν πάω στον λάστιχα δεν τα έχει στοκ, παίρνουμε τηλ, μας λέει τις ημερομηνίες από την αποθήκη, χωρίς να στεναχωρηθεί κανείς. Πριν είπα το όριό μου είναι 18 μήνες με ένα καλοκαίρι στην μέση.

  9. #54
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Μελετήστε περι βουλκανισμού
    και περι θερμικών κύκλων ελαστικού (το οποίο αποτελεί χαμηλής διεργασίας επανα-βουλκανισμό)
    και περί σωστής διαδικασίας ανόδου κ καθόδου της θερμοκρασίας λειτουργίας των ελαστικών
    κι αφού καταλάβετε οτι το ελαστικό είναι "ζωντανό" , κι αλλάζει
    κι οτι οι αλλαγές του πρός το καλύτερο-σταθερο-ή χειρότερο ,είναι άμεσα συνδεδεμένες με την συμπεριφορά μας πρός αυτά
    αφήστε τους μύθους για όσους αρέσκονται στην φιλοσοφία.

    Μετά βάλτε ότι λάστιχα γουστάρετε ,κι αφού βρείτε τις σωστές πιέσεις ,κι έχετε σωστά ρυθμισμένες και ορθώς λειτουργικά αναρτήσεις ,ζεστάνετε τα και σωστά ,κ στρίψτε άφοβα.

    Τα ελαστικά είναι ΧΗΜΕΙΑ και η οδήγηση μοτοσυκλέτας ΦΥΣΙΚΗ.

    Η "φιλοσοφία" είναι για τον Dr.Τerens κ για τους πολιτικούς.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.893
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος

    ποσο λογικο λοιπον θεωρείτε να απαιτείτε λάστιχα μεχρι 6μηνου γιατι τα παλιοτερα "πολυμεριζονται και χαλανε" και "με την ασφαλεια μας δε παιζουμαι" αλλα να τα αφήνετε 3+ χρονια στη μηχανη η 6+ χρονια πανω στο αμαξι??
    Με συγχωρείς αλλά η michelin για τα λάστιχά της λέει ετήσιο έλεγχο μετά από τα 5 χρόνια από την πρώτη τοποθέτηση και πέταμα 10 χρόνια από την κατασκευή.
    Και αυτό το λέει εταιρεία που πουλάει λάστιχα, που την συμφέρει να τα πετάμε νωρίς.
    Το να μιλάμε λοιπόν για ημερομηνία παραγωγής σε κάτι που δεν βγάζει 1 χρόνο καλά καλά είναι φιλοσοφίες.

  11. #56
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.885
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Με συγχωρείς αλλά η michelin για τα λάστιχά της λέει ετήσιο έλεγχο μετά από τα 5 χρόνια από την πρώτη τοποθέτηση και πέταμα 10 χρόνια από την κατασκευή.
    Και αυτό το λέει εταιρεία που πουλάει λάστιχα, που την συμφέρει να τα πετάμε νωρίς.
    Το να μιλάμε λοιπόν για ημερομηνία παραγωγής σε κάτι που δεν βγάζει 1 χρόνο καλά καλά είναι φιλοσοφίες.
    Για κανενα λογω δεν πρεπει να αφηνουμε τα λαστιχα στην μηχανη πανω απο 2,5 χρονια το πολυ...
    Δεν παιζουν μ'αυτα...(και δεν ειμαι εμπορος!)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  12. #57
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Με συγχωρείς αλλά η michelin για τα λάστιχά της λέει ετήσιο έλεγχο μετά από τα 5 χρόνια από την πρώτη τοποθέτηση και πέταμα 10 χρόνια από την κατασκευή.
    Και αυτό το λέει εταιρεία που πουλάει λάστιχα, που την συμφέρει να τα πετάμε νωρίς.
    Το να μιλάμε λοιπόν για ημερομηνία παραγωγής σε κάτι που δεν βγάζει 1 χρόνο καλά καλά είναι φιλοσοφίες.
    αυτό δε το λεει μονο η μισελεν.. το λεει και ο ευρωπαϊκος φορεας ελεγχου για θεματα ελαστικων και τροχων, η λεγομενη ertro.. αλλα το ποσο θα διαρκεσει ένα λαστιχο εξαρτάται απο πολλους παραγοντες.. πηγαινε σε ένα οποιοδήποτε λαστιχαδικο και ζητα να σου δειξουν απο αυτά που εχουν για πεταμα σε τι κατασταση βρισκεται ένα μισελεν 4ετιας σε ελληνικες συνθηκες.. εμεις τα βγαζουμε όλα ψωριασμένα.. μπορει στη γαλλια και στη γερμανια να εχουν μεγαλυτερη διαρκεια.. αλλα στην ελλαδα πανω απο 4 χρονια στο αυτοκινητο δυστυχως δεεεν...

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.175
    Να φανταστω οτι τα λαστιχα πρωτης τοποθετησης που ειναι σιγουρα 1 χρονο πανω στο καινουργιο σας μηχανακι τα πετάτε αμεσως ετσι;

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.893
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    αυτό δε το λεει μονο η μισελεν.. το λεει και ο ευρωπαϊκος φορεας ελεγχου για θεματα ελαστικων και τροχων, η λεγομενη ertro.. αλλα το ποσο θα διαρκεσει ένα λαστιχο εξαρτάται απο πολλους παραγοντες.. πηγαινε σε ένα οποιοδήποτε λαστιχαδικο και ζητα να σου δειξουν απο αυτά που εχουν για πεταμα σε τι κατασταση βρισκεται ένα μισελεν 4ετιας σε ελληνικες συνθηκες.. εμεις τα βγαζουμε όλα ψωριασμένα.. μπορει στη γαλλια και στη γερμανια να εχουν μεγαλυτερη διαρκεια.. αλλα στην ελλαδα πανω απο 4 χρονια στο αυτοκινητο δυστυχως δεεεν...
    Εδώ ξεκινήσαμε να λέμε για χρόνο στο ράφι, όχι για το πως καταντάνε τα λάστιχα μετά από 2-3 χρόνια κυκλοφορίας στους Ελληνικούς δρόμους.

  15. #60
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εδώ ξεκινήσαμε να λέμε για χρόνο στο ράφι, όχι για το πως καταντάνε τα λάστιχα μετά από 2-3 χρόνια κυκλοφορίας στους Ελληνικούς δρόμους.
    οκ! τοτε συμφωνα με αυτό που εγραψες η μισελεν λεει ότι τα λάστιχα αντεχουν τουλάχιστον 5+ χρονια στο ραφι..

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ραδιόφωνο με παλιά λαικά
    από transalpblack στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2010, 04:56
  2. Κουνημα απο καινουρια λαστιχα
    από Drake21 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 14:54
  3. Καινούρια λάστιχα!!
    από Arcteryx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 10:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF