Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 70

Θέμα: Θα ζήσω γιατρέ μου;

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.304
    Χαλαρώστε λίγο ούλοι, ναι; ειρωνείες δεν χρειάζονται, ο καθείς εδώ γράφει κάτι που έτυχε σε ΑΥΤΟΝ και πως το αντιμετώπισε.
    Όπερ σημαίνει, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο Χάρης έγραψε ήδη με ΤΕΡΑΣΤΙΑ γράμματα κιόλας στο 1ο ποστ ότι ΔΕΝ είναι/είμαστε ούτε θα γίνουμε ποτέ ιατρικό/παραϊατρικό, τσαρλατανικό φόρουμ!
    Όποιος έχει θέματα, στον γιατρό του.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι διαβαζοντας το ποστ αυτο εφυγαν τα μαλλια μου απο την περιγραφη πιστευοντας οτι υπαρχει γιατρος να γραφει τετοιες μπουρδες.Οταν αποσαφηνιστηκε οτι δεν εισαι το μαλλι επανηλθε , οποτε ολα ok απο εμενα.
    Κάνε μια βόλτα από οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο κ ρώτα να σου πουν ιστορίες συγγενείς ασθενών που κάθονται εκεί.
    Το ότι δεν σου έχει συμβεί εσένα κάτι παρόμοιο, δεν σημαίνει πως δεν συμβαίνει ποτέ.
    Να εύχεσαι να μην σου τύχει μόνο κ να μην βρεθείς σε παρόμοια κατάσταση

  3. #33
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Με την ιδια λογική που κάποιος παίρνει συμβολές για μηχανολογικά θέματα απο εδώ μεσα, μπορει κάλλιστα να πάρει και για ιατρικά.
    Με την ιδια λογική που κάποιος λέει την αποψάρα του για τα μηχανολογικά, οικονομικά, μάνατζμεντ, μπορεί κάλλιστα να πει την αποψάρα του και για ιατρικά. Μια επιστημη ειναι και αυτη.

    Επαφίεται στον αναγνώστη να καταλάβει οτι βρίσκεται σε ενα βίρτσουαλ καφενειο που ο καθένας, εν δυνάμει, λέει τη μ@λ..κια του.
    H αντλία βενζίνης του δικού μου , Transalp 700 είναι κατά 99% ίδια με οποιουδήποτε άλλου, αν χαλάσει η λύση είναι κοινή.

    Αντιθέτως , αν πέσω και χτυπήσω εγώ το γόνατο μου και πέσεις και εσύ , οι τραυματισμοί μας είναι απίθανο να είναι όμοιοι και αντίστοιχα η θεραπεία διαφορετική .
    Επίσης άλλο να βάλω κατσαβίδι και να χαλάσω την αντλία των 500 ευρώ και άλλο να ακούσω κάποιον π.χ. να λέει κάνε αυτό θα γιάνει και να ξεσκίσω το γόνατο μου. Ποιοτικά είναι χαώδης η διαφορά.

    ?

    Θα μου πεις , αυτός που τον άκουσε φταίει.
    Ναι αλλά γιατί να γίνει εξ αρχής θα σου πω εγώ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Με την ιδια λογική που κάποιος παίρνει συμβολές για μηχανολογικά θέματα απο εδώ μεσα, μπορει κάλλιστα να πάρει και για ιατρικά.
    Με την ιδια λογική που κάποιος λέει την αποψάρα του για τα μηχανολογικά, οικονομικά, μάνατζμεντ, μπορεί κάλλιστα να πει την αποψάρα του και για ιατρικά. Μια επιστημη ειναι και αυτη.

    Επαφίεται στον αναγνώστη να καταλάβει οτι βρίσκεται σε ενα βίρτσουαλ καφενειο που ο καθένας, εν δυνάμει, λέει τη μ@λ..κια του.
    Δεν έγραψα συμβουλές, αλλά περιστατικά που έχω δει αυτά τα χρόνια.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    H αντλία βενζίνης του δικού μου , Transalp 700 είναι κατά 99% ίδια με οποιουδήποτε άλλου, αν χαλάσει η λύση είναι κοινή.

    Αντιθέτως , αν πέσω και χτυπήσω εγώ το γόνατο μου και πέσεις και εσύ , οι τραυματισμοί μας είναι απίθανο να είναι όμοιοι και αντίστοιχα η θεραπεία διαφορετική .
    Επίσης άλλο να βάλω κατσαβίδι και να χαλάσω την αντλία των 500 ευρώ και άλλο να ακούσω κάποιον π.χ. να λέει κάνε αυτό θα γιάνει και να ξεσκίσω το γόνατο μου. Ποιοτικά είναι χαώδης η διαφορά.

    ?

    Θα μου πεις , αυτός που τον άκουσε φταίει.
    Ναι αλλά γιατί να γίνει εξ αρχής θα σου πω εγώ.
    Εσύ το έχεις καταλάβει αυτό.
    Κάποιοι άλλοι το κατάλαβαν;

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Κάνε μια βόλτα από οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο κ ρώτα να σου πουν ιστορίες συγγενείς ασθενών που κάθονται εκεί.
    Το ότι δεν σου έχει συμβεί εσένα κάτι παρόμοιο, δεν σημαίνει πως δεν συμβαίνει ποτέ.
    Να εύχεσαι να μην σου τύχει μόνο κ να μην βρεθείς σε παρόμοια κατάσταση
    Επειδη εγω, ειμαι γιατρος καταλαβαινεις οτι καποια βολτα θα την εχω κανει σε νοσοκομειο.Αλλα σε κανενα νοσοκομειο δεν θα συναντησεις ανθρωπο με καμψη να βγαζει 15 λιτρα υγρα εκτος εαν ειναι φαλαινα και μαλιστα απο τις μεγαλες ,γαλαζια.Χωρια που σε πνευμονικο οιδημα ιατριζοντα φιλε μου ο ασθενης λογω ορθοπνοιας την βγαζει σε καρεκλα και δεν παραμενει κλινηρης χωρις να σηκωνεται ουτε για τουαλετα οπως γραφεις (ολοι αυτοι οι ασθενεις εχουν foley κυστεως ) Μα και συ τωρα ,15 λιτρα,το ξευτιλισες
    κουκουρουκουκου

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    796
    ευκαιρία ψάχνετε μερικοί για ιστορίες - 3 σελίδες για το τίποτα !

    το σημαντικό ειναι :
    1. προσθιος χιαστος = χειρουργίο
    2. θελει προσοχή πολυ μετά το χειρουργείο γιατι υπάρχουν κίνδυνοι
    3. παίρνει μηνες η πληρης αποκατάσταση και δεν ειναι για ανυπόμονους (σαν του λόγου μου)

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Επειδη εγω, ειμαι γιατρος καταλαβαινεις οτι καποια βολτα θα την εχω κανει σε νοσοκομειο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Ένα μόνο παράδειγμα, για να καταλάβεις ότι το να είσαι γιατρός, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είσαι άσχετος.
    Φίλε Johny, ο φίλος Panos σε είχε ξεσκεπάσει κιόλας από την πρώτη σελίδα. Σταμάτα να επιμένεις.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Επειδη εγω, ειμαι γιατρος καταλαβαινεις οτι καποια βολτα θα την εχω κανει σε νοσοκομειο.Αλλα σε κανενα νοσοκομειο δεν θα συναντησεις ανθρωπο με καμψη να βγαζει 15 λιτρα υγρα εκτος εαν ειναι φαλαινα και μαλιστα απο τις μεγαλες ,γαλαζια.Χωρια που σε πνευμονικο οιδημα ιατριζοντα φιλε μου ο ασθενης λογω ορθοπνοιας την βγαζει σε καρεκλα και δεν παραμενει κλινηρης χωρις να σηκωνεται ουτε για τουαλετα οπως γραφεις (ολοι αυτοι οι ασθενεις εχουν foley κυστεως ) Μα και συ τωρα ,15 λιτρα,το ξευτιλισες
    15 λίτρα σε 3 μέρες κ ήταν κλινήρης.
    Δεν είχε καθετήρα, αλλά του έβαζαν οι συγγενείς του ουροδοχειο το οποίο άδειαζαν σε κουβά που είχε βαθμονόμηση για να μετρά τα ούρα.
    Ο ασθενής την τρίτη μέρα μπόρεσε να καθήσει στην καρέκλα
    Αφόδευση σε πάπια, πάλι κλινήρης, γιατί δεν μπορούσε να σηκωθεί.
    Κάποιες φορές τα έκανε πάνω του γιατί έκλεινε για μια ώρα ο θάλαμος επειδή γινόταν νοσηλεία κ δεν υπήρχε κάποιος να του βάλει ουροσυλλέκτη.
    Κ φυσικά, οξυγόνο στο φουλ, τόσο πολύ που έφυγε το λαστιχάκι από την παροχή.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητείς ένα περιστατικό που το ζήσαμε αρκετά άτομα από κοντά.
    Ήσουν εκεί;
    Τελευταία τροποποίηση από Panos760; 29/05/2024 στις 13:12.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    ευκαιρία ψάχνετε μερικοί για ιστορίες - 3 σελίδες για το τίποτα !

    το σημαντικό ειναι :
    1. προσθιος χιαστος = χειρουργίο
    Θα απαντησω σοβαρα το κατι τις μου γιατι και εσυ παραπληροφορημενος εισαι.
    Το σημαντικοτερο ειναι τι ειναι ο θεραπων¨: Ιδιωτης ορθοπεδικος - η νοσοκομειακος .
    Την συχνοτητα χειρουργικης λυσης σε σηματικα ποσοστα,την χρησιμοποιει ο ιδιωτης.Και θα δωσω ενα απλο φυσιολογικο παραδειγμα προς σκεψη και προβλημματισμο.Το 2024 που διανυουμε, ο ορθοπεδικος εχει στην διαθεση του τα πλεον εγκυρα διαγνωστικα/θεραπευτικα μεσα Μαγνητικη,αρθροσκοπηση κλπ.Τα μεσα αυτα απλα δεν υφισταντο πριν π.χ 30-40 χρονια και οι επεμβασεις αποκαταστασης γινονταν ανοιχτες με συνεπεια μεγαλα μετεγχειρητικα τραυματα και δυσκολοτερες αποθεραπειες . Συνεπως αφου δεν υπηρχαν τα μεσα λιγοτερες επεμβασεις γινονταν για τετοιου ειδους τραυματικες βλαβες ακομα και ηπιες που δεν χρειαζονται χειρουργειο και που σημερα γινονται για ψυλλου πηδημα. Επομενως λογικα ο κοσμος θα ειχε γεμισει κουτσους κυριολεκτικα α ενας στους τρεις θα ειχε χρονιο προβλημα και με μεγαλα ποσοστα με πασης φυσεως εκφυλιστικες αρθριτιδες που εχουν σαν αιτια αυτους τους τραυματισμους Τιποτα απο αυτα δεν συμβαινει.Αρα οι χειρουργικες λυσεις διεπονται απο κριτηρια και οχι απο τον επιθετικο πλουτισμο των ιδιωτων.Διδαγμα .Μην πατε σαν προβατα στα ιδιωτικα θεραπευτηρια.Παρτε παντα δευτερη γνωμη.
    κουκουρουκουκου

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.281
    Θεματάρα για παρασκευη,παγωστε το ρε λιγο και συνεχιστε σε 3 μερες να μπορεσουμε να το απολαυσουμε

  12. #42
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.072
    btw πάντως, εγώ έχω πλήρη ρίξη πρόσθιου χιαστού απο το 2011.
    Έχω κάνει μαγνητική τοτε, οπου και διαπιστώθηκε η ζημιά.

    Όταν το έπαθα, ήμουν περίπου 6 μήνες με πατερίτσες και άλλον ενάμιση χρόνο που κούτσαινα και δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι σωστά κάτω, γιατι έφευγε η κνήμη.

    Με το καιρό η κατάσταση έγινε καλύτερη. Τώρα μπορώ και τρέχω κανονικά, αλλα δυσκολεύομαι στο να σταματήσω ή να αλλάξω κατεύθυνση απότομα. Μπάλα δεν μπορώ να παίξω.
    Στην καθημερινή μου ζωή όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε σε σκάλες, ούτε σε περπάτημα.

    Βοηθάει βέβαια, που είμαι ελαφρύς.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    15 λίτρα σε 3 μέρες κ ήταν κλινήρης.
    Δεν είχε καθετήρα, αλλά του έβαζαν οι συγγενείς του ουροδοχειο το οποίο άδειαζαν σε κουβά που είχε βαθμονόμηση για να μετρά τα ούρα.
    Ο ασθενής την τρίτη μέρα μπόρεσε να καθήσει στην καρέκλα
    Αφόδευση σε πάπια, πάλι κλινήρης, γιατί δεν μπορούσε να σηκωθεί.
    Κάποιες φορές τα έκανε πάνω του γιατί έκλεινε για μια ώρα ο θάλαμος επειδή γινόταν νοσηλεία κ δεν υπήρχε κάποιος να του βάλει ουροσυλλέκτη.
    Κ φυσικά, οξυγόνο στο φουλ, τόσο πολύ που έφυγε το λαστιχάκι από την παροχή.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητείς ένα περιστατικό που το ζήσαμε αρκετά άτομα από κοντά.
    Ήσουν εκεί;
    εκει δεν ημουν αλλα δεν παιζει ρολο αυτο.Ασθενης με ανευρισμα κοιλιακης αορτης προεγχειρητικα εχει αν μη τι αλλο εχει εξονυχιστικα ελεγχθει καρδιολογικα.
    Πως εκανε καψη με φυσιολογικο κλασμα εξωθησης που αποκλειει την αναφερομενη συμφορητικη καρδιακη ανεπαρκεια
    Ποια η πηγη του τερατωδους ποσου των 15 λιτρων Του χορηγησαν σε υγρα 15 λιτρα η ειχε μεσα του αρτεσιανο ο ανθρωπος.Προσλαμβανομενα /αποβαλομενα υγρα γιατι μετραγανε και μαλιστα χωρις foley .Ειχε νεφρικη ανεπαρκεια ;
    Ασε μας κουκλιτσα μου
    κουκουρουκουκου

  14. #44
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    εκει δεν ημουν αλλα δεν παιζει ρολο αυτο.Ασθενης με ανευρισμα κοιλιακης αορτης προεγχειρητικα εχει αν μη τι αλλο εχει εξονυχιστικα ελεγχθει καρδιολογικα.
    Πως εκανε καψη με φυσιολογικο κλασμα εξωθησης που αποκλειει την αναφερομενη συμφορητικη καρδιακη ανεπαρκεια
    Ποια η πηγη του τερατωδους ποσου των 15 λιτρων Του χορηγησαν σε υγρα 15 λιτρα η ειχε μεσα του αρτεσιανο ο ανθρωπος.Προσλαμβανομενα /αποβαλομενα υγρα γιατι μετραγανε και μαλιστα χωρις foley .Ειχε νεφρικη ανεπαρκεια ;
    Ασε μας κουκλιτσα μου
    Γιάννη τι ειδικότητα έχεις?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Θα απαντησω σοβαρα το κατι τις μου γιατι και εσυ παραπληροφορημενος εισαι.
    Το σημαντικοτερο ειναι τι ειναι ο θεραπων¨: Ιδιωτης ορθοπεδικος - η νοσοκομειακος .
    Την συχνοτητα χειρουργικης λυσης σε σηματικα ποσοστα,την χρησιμοποιει ο ιδιωτης.Και θα δωσω ενα απλο φυσιολογικο παραδειγμα προς σκεψη και προβλημματισμο.Το 2024 που διανυουμε, ο ορθοπεδικος εχει στην διαθεση του τα πλεον εγκυρα διαγνωστικα/θεραπευτικα μεσα Μαγνητικη,αρθροσκοπηση κλπ.Τα μεσα αυτα απλα δεν υφισταντο πριν π.χ 30-40 χρονια και οι επεμβασεις αποκαταστασης γινονταν ανοιχτες με συνεπεια μεγαλα μετεγχειρητικα τραυματα και δυσκολοτερες αποθεραπειες . Συνεπως αφου δεν υπηρχαν τα μεσα λιγοτερες επεμβασεις γινονταν για τετοιου ειδους τραυματικες βλαβες ακομα και ηπιες που δεν χρειαζονται χειρουργειο και που σημερα γινονται για ψυλλου πηδημα. Επομενως λογικα ο κοσμος θα ειχε γεμισει κουτσους κυριολεκτικα α ενας στους τρεις θα ειχε χρονιο προβλημα και με μεγαλα ποσοστα με πασης φυσεως εκφυλιστικες αρθριτιδες που εχουν σαν αιτια αυτους τους τραυματισμους Τιποτα απο αυτα δεν συμβαινει.Αρα οι χειρουργικες λυσεις διεπονται απο κριτηρια και οχι απο τον επιθετικο πλουτισμο των ιδιωτων.Διδαγμα .Μην πατε σαν προβατα στα ιδιωτικα θεραπευτηρια.Παρτε παντα δευτερη γνωμη.
    Συμφωνω 100%
    Οταν διαγνωστηκα με ανευρυσμα πηγα αρχικα σε ιδιωτη καριοχειρουργο,με ειδε 5 λεπτα και μου λεει μπαινεις χειρουργειο δεν το συζητω.
    Πληρωσα 100 ευρω για 10 λεπτα.
    Μετα πηγα στο δημοσιο νοσοκομειο το Αχεπα ,ειχα κλεισει ραντεβου με ενα καρδιοχειρουργο.
    Καθησαμε μια ωρα
    Ο ανθρωπος με ρωτησε απο το ιστορικο μου,ειδε τις εξετασεις μου,με ρωτησε αν ειμαι παντρεμενος αν εχω οικογενεια,αν θα υπαρχει καποιος να με φροντιζει μετα
    το χειρουργειο αν οι γονεις μου ειχαν προβληματα καρδιαςν αν παιρνω φαρμακα αν πινω αν καπνιζω αν αθλουμαι, ενα σωρο πραγματα.
    Δηλαδη κοιταξε ενα καρο παραμετρους για να δω αν εχω ενδειξη για χειρουργειο και χωρις να πληρωσω τιποτα.
    Τελικα η επεμβαση εγινε απο εναν τριτο καρδιοχειρουργο ιδωτη οπου και σε αυτον καθησαμε συζητησαμε ειδαμε ολες τις παραμετρους και κριναμε οτι ηλικιακα και βαση
    δραστηριοτητων θα επρεπε να γινει.
    Ειναι πολυ σημαντικο ποιος θα κανει μια επεμβαση.
    Καποιος με ανευρυσμα πχ στα 4.7 cm οπου κανει δουλεια γραφειου μπορει να μην εχει ενδειξη καποιος ομως που δουλευει σε οικοδομη μπορει να εχει.
    Ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που επηρρεαζουν απο το αν θα γινει μια επεμβαση η οχι, δεν ειναι παμε και οπου βγει.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσο θα ζήσω; (Θεωρητικά...)
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 17:08
  2. ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΠΟΝΑΩ !!!!
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 08:12
  3. Γιατρέ μου τα φώτα σας.........!
    από georgeboy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2006, 09:34
  4. είμαι σοβαρά γιατρέ μου ?
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2006, 10:51
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 20:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF