Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Αγορά Yamaha Tenere XT 660Z 2009

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...xt-660z-tenere
    Πάντως για κάποιο λόγο θα έβλεπα και αυτό πριν καταλήξω
    Δεν μου αρέσει το χρώμα σε αυτό αλλά σε ευχαριστώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    τα πλαστικά του πάνω είναι τελείως ταλαιπωρημένα απο τον ήλιο , έχει εμφανείς σκουριές στα σημεία και δεν σε πείθει 100% για τα χιλιόμετρα του.
    Δε νομίζω οτι αξίζει τόσο πολύ.
    Τώρα με προβληματισες πολύ, πάλι δεν θα πάρω τίποτα στο τέλος

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    ρώτα και εδώ αν δέχεται κάποιο παζάρι ο φίλος
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...xt-660z-tenere
    Αυτό είναι πολύ ωραίο αλλά ένα χιλιάρικο πάνω

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    τα πλαστικά του πάνω είναι τελείως ταλαιπωρημένα απο τον ήλιο , έχει εμφανείς σκουριές στα σημεία και δεν σε πείθει 100% για τα χιλιόμετρα του.
    Δε νομίζω οτι αξίζει τόσο πολύ.

    Έπαθα πλάκα συνολικά οτι ένα τέτοιο μηχανάκι σήμερα κοστολογείται τόσο αλλά αν σου αρέσει τόσο , θα τσέκαρα αυτά :

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...xt-660z-tenere
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...xt-660z-tenere

    ρώτα και εδώ αν δέχεται κάποιο παζάρι ο φίλος
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...xt-660z-tenere
    Συμφωνώ.
    Δεν δείχνει ψείρα ιδιοκτήτη η εμφάνιση του.
    Για μένα δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάει.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    881
    Όπως το διαβάζω εγώ (αν δεν κάνω κάνα λάθος).

    Από το 13 ως το 15 έκανε: 5χιλ χλμ / έτος
    Από το 15 ως το 19 έκανε: 2,25χιλ χλμ / έτος
    Από το 19 ως το 23 έκανε: 5,75 χιλ χλμ / έτος

    Γενικά έκανε περίπου 5χιλ χλμ ανά χρόνο εκτός από την περίοδο 15 με 19, που πέφτει στα μισά.
    Εκεί ή κάτι έγινε στη ζωή του ιδιοκτήτη ή εκεί έχει γίνει μαγείρεμα στα χιλιόμετρα.
    Συνήθως δεν γυρνάνε τα χιλιόμετρα πίσω, αλλά προσθέτουν λίγα περισσότερα από την τελευταία καταγραφή ή αρκετά λιγότερα από ότι έχει κάνει.
    Τέτοιες "τρύπες" στα χιλιόμετρα μπορεί να είναι φυσιολογικές, για παράδειγμα κάποιο πρόβλημα υγείας, νέα δουλεία πολύ κοντά στην κατοικία, παιδία-σκυλιά-γατιά, κλπ. αλλά μπορεί να είναι και ένδειξη μαγειρέματος.
    Oldfarts never die

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Ότι και καλά όταν το πήραν αυτοί έκαναν κάποιο έλεγχο( κάπως λέγεται αυτό αλλά είμαι άσχετος) και δεν φαίνεται κάτι στο ριπορτ. Ότι αν είχαν γυριστεί θα φαινόταν εκεί. Καλά μην δίνεις πολύ βάση, μπορεί να πέταξε απλά μια βλακεία σε έναν άσχετο.



    Ισχύει, έτσι μοιάζει. Το μόνο μεμπτό είναι ότι μου έχουν πει ότι είναι ένα χέρι και αν ισχύει αυτό που λες θα σημαίνει ότι έχουν πει άλλο ένα ψεμματακι, που οκ απλά είναι εκνευριστικο να νιώθεις ότι σε κοροϊδεύουν. Στην άδεια βέβαια θα φαίνεται αυτό.
    αν η αδεια ειναι η πρωτη εκδοση τοτε δεν εχει αλλαξει ιδιοκτητη. αν εχει αλλαξει θα φαινεται στην ημερομηνια

    η τιμη για τενερε ειναι τουλαχιστον αστεια. και αυτο https://www.car.gr/classifieds/bikes...aki-versys-650 ειναι παραλογα ακριβο αλλα τουλαχιστον φαινεται αρκετα καλυτερο και προφανως ειναι και νεοτερο.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Και πόσο αξίζει λέτε ένα τέτοιο τενερε για να πεις ότι είναι οκ ; Ή ένα καλά συντηρημένο τενερε 15ετιας ας πούμε;

    Ειλικρινά ρωτάω, όχι ειρωνικά.
    Δεν ξέρω πως πάνε οι τιμές, πιστεύω ότι οι περισσότεροι κοιτάνε απλά τιμές αντίστοιχων στο car και βάζουν κάτι σχετικό. Τώρα ο πρώτος που βάζει την τιμή και ακολουθούν οι άλλοι δεν ξέρω πως την βγάζει

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Και πόσο αξίζει λέτε ένα τέτοιο τενερε για να πεις ότι είναι οκ ; Ή ένα καλά συντηρημένο τενερε 15ετιας ας πούμε;

    Ειλικρινά ρωτάω, όχι ειρωνικά.
    Δεν ξέρω πως πάνε οι τιμές, πιστεύω ότι οι περισσότεροι κοιτάνε απλά τιμές αντίστοιχων στο car και βάζουν κάτι σχετικό. Τώρα ο πρώτος που βάζει την τιμή και ακολουθούν οι άλλοι δεν ξέρω πως την βγάζει
    2500-3000 αλλα λόγω της εκτίναξης τιμων στα καινουργια θεωρω οτι ενα 3500 ειναι πιο λογικο.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.793
    Τα Tenere ηταν παντα μοντελα με επιπλεον ζητηση. Ακομα και οταν οι τιμες ηταν πιο νορμαλ (πχ επαιρνες XTX με 3000) τα ΧΤΖ ηταν παντα περιπου ενα χιλιαρικο πανω. Αν το μηχανακι εχει περασει στον εμπορο δεν εχεις τροπο να διασταυρωσεις αν ειναι οντως απο ενα χερι ή απο δεκα. Κοντα 5000 θα τα εδινα προσωπικα μονο για μηχανη σε εξαιρετικη κατασταση και απο ιδιωτη με πραγματικο ιστορικο.

    Οσο τρελα κι αν μας ακουγονται τα νουμερα παντως, αυτη ειναι η πραγματικοτητα της σημερινης αγορας και εχει να κανει με τις τιμες των αντιστοιχων καινουριων (βλ. Tenere 700). Για οποιον δε θελει να παρει κινεζικο οι επιλογες ειναι συγκεκριμενες. Ειναι παντως μηχανακια που θα υπαρχουν και δεκα χρονια απο σημερα, πραγμα που δεν μπορει κανεις να το εγγυηθει για τους νεους κατασκευαστες.

    Για μενα η υποθεση θελει ψυχραιμια και υπομονη να βρεθει η καλη περιπτωση. Τετοια πιο εξεζητημενα μοντελα (οπου ανα πασα στιγμη υπαρχουν μετρημενες περιπτωσεις στο car) ετσι ειναι.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    2500-3000 αλλα λόγω της εκτίναξης τιμων στα καινουργια θεωρω οτι ενα 3500 ειναι πιο λογικο.
    3500 σε τενερε έχω να δω από το 2022, έχουν περάσει αυτές οι εποχές. Δυστυχώς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τα Tenere ηταν παντα μοντελα με επιπλεον ζητηση. Ακομα και οταν οι τιμες ηταν πιο νορμαλ (πχ επαιρνες XTX με 3000) τα ΧΤΖ ηταν παντα περιπου ενα χιλιαρικο πανω. Αν το μηχανακι εχει περασει στον εμπορο δεν εχεις τροπο να διασταυρωσεις αν ειναι οντως απο ενα χερι ή απο δεκα. Κοντα 5000 θα τα εδινα προσωπικα μονο για μηχανη σε εξαιρετικη κατασταση και απο ιδιωτη με πραγματικο ιστορικο.

    Οσο τρελα κι αν μας ακουγονται τα νουμερα παντως, αυτη ειναι η πραγματικοτητα της σημερινης αγορας και εχει να κανει με τις τιμες των αντιστοιχων καινουριων (βλ. Tenere 700). Για οποιον δε θελει να παρει κινεζικο οι επιλογες ειναι συγκεκριμενες. Ειναι παντως μηχανακια που θα υπαρχουν και δεκα χρονια απο σημερα, πραγμα που δεν μπορει κανεις να το εγγυηθει για τους νεους κατασκευαστες.

    Για μενα η υποθεση θελει ψυχραιμια και υπομονη να βρεθει η καλη περιπτωση. Τετοια πιο εξεζητημενα μοντελα (οπου ανα πασα στιγμη υπαρχουν μετρημενες περιπτωσεις στο car) ετσι ειναι.
    Συμφωνώ σε όλα όσα λες, οπότε μάλλον πρέπει να περιμένω είτε να ρίξουν κάποιοι την τιμή είτε να βγει κάποια ευκαιρία. Εκτός αν μου την βαρέσει και πάω και το πάρω στη χειρότερη και σε ένα χρόνο να το δώσω τα 4 θα τα πάρω πίσω έτσι όπως είναι η αγορά.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    644
    https://www.car.gr/used-bikes/yamaha...ration-to=2009

    Tenere 08-09 έχει 16.
    Τεσσερα από αυτά είναι φθηνότερα 200-300€ από αυτό που ενδιαφέρει τον φίλο και τα υπόλοιπα έχουν από 5Κ μέχρι 6Κ.
    Υπάρχει κι ένα με 7,5.

    Δεν ξέρω αν η σωστή τιμή είναι 3,5 ή 4, αλλά δεν υπάρχει κανένα σε αυτά τα λεφτά.

    Προσωπικά θα πήγαινα σε ιδιώτη, αυτός μπορεί να δεχτεί παζάρι. Η αντιπροσωπεία όχι.

  10. #40
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.734
    Ως πρώην κάτοχος τέτοιου ίδιου χρώματος Tenere αλλά 2009 μοντέλο αγορασμένο καινούριο το 2011, να πω κι εγώ τη γνώμη μου.



    Το συγκεκριμένο Tenere -της αγγελίας που συζητάτε- φαίνεται να έχει καθαρά τα χιλιόμετρα του αλλά μάλλον φυλασσόταν σε ανοιχτό χώρο κοντά σε θάλασσα. Η αρμύρα έχει σκουριάσει κάποια μη κινούμενα σημεία και δεν αναφέρομαι στις δισκόπλακες που είναι συχνό φαινόμενο ακόμη και αν μια μοτό έχει ακινητοποιηθεί για μόλις δέκα μέρες. Φαίνεται και "καμμένη" η ζελατίνα του.

    Σίγουρα το συγκεκριμένο δεν αξίζει τα 4.500 ευρώ με τίποτα. Θα προτιμούσα να δώσω 5.000 στο ίδιου χρώματος που πωλείται 5.500 χιλιάρικα και φαίνεται προσεγμένο (στη πράξη εγώ δεν θα τα έδινα ούτε αυτά). Λάβε υπόψη ότι τα χρόνια που πουλιόταν το συγκεκριμένο μοντέλο όλα τα γκρι πλαστικά (τα άβαφτα δλδ) ήταν πολύ οικονομικά (π.χ. προστασίες ντεπόζιτου στα 35 ευρώ ή το πλαστικό καπάκι/πλαίσιο που αγκαλιάζει τα όργανα στα 30 ευρώ). Όλα αυτά τότε, σήμερα δε ξέρω καθώς η Yamaha εχει κάνει βαρβάτες αυξήσεις και στα ανταλλακτικά. Με μια ερώτηση το μαθαίνεις.

    Επειδή το κακό έχει παραγίνει με τις τιμές των μεταχειρισμένων εγώ προσωπικά τους παίρνω τηλέφωνο ή τους στέλνω μηνύματα προσφέροντας τιμές που είναι λογικές και όταν λέω λογικές εννοώ αυξημένες σε σύγκριση με πριν από δυο χρόνια αλλά που να έχουν μια βάση σε σχέση και με τη κατάσταση τους. Το συγκεκριμένο δεν αξίζει ούτε 3.000 ακόμη και σήμερα. Για εμένα το ξεχνάς. Θα πρότεινα 4.500 στο άλλο μπλε των 5.500 και αμά θέλει. Αν δεν βρίσκεις ψάξε για άλλη μάρκα άλλο τύπο μοτοσυκλέτας. 4.500 θα τα έδινα για ένα πολύ πένα Tenere 660 με εξοπλισμό, ούτε ευρώ παραπάνω γιατί σε αυτά τα λεφτά μπορούν να δικαιολογηθούν όλα τα "θέματα" που κουβαλούν την ακρίβεια της εποχής. Με άλλους όρους θα μιλάγαμε με το ζόρι για 3.500 για μοτοσυκλέτες 15ετίας.

    7.750 πουλιόταν καινούριο -νομίζω- το μοντέλο με το ABS.

    Τέλος η Yamaha στην Ελλάδα κάποια στιγμή διέκοψε τις πωλήσεις των Tenere. Τα τελευταία κομμάτια πουλήθηκαν το 2011 και όλα ήταν μοντέλα 2009 & 2010. Τα επανέφερε το 2013 (ή το 2014 δεν θυμάμαι καλά) και πλέον είχες και επιλογή με ή χωρίς ABS.

    Την ξέρω πολύ καλά αυτήν την μοτοσυκλέτα και κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει ακόμη και σήμερα να δώσεις ούτε ευρώ παραπάνω από 4.500 για το πιο πένα που θα βρεις στο CAR. Είναι μοτοσυκλέτα που είχε σαφώς ανώτερη ποιότητα σε πλαίσιο και πλαστικά από τα αντίστοιχα XT660R και XT660X αλλά μέχρι εκεί.

    Θα προτιμούσα να βρω ένα καλοδιατηρημένο Aprilia Pegaso 660 Strata ή Trail που είχαν ανώτερη ποιότητα κατασκευής και έχουν σίγουρα καλύτερη τιμή αγοράς ως μεταχειρισμένο. Και στη περίπτωση που δεν βρίσκεις ανταλλακτικά από την Aprilia θα τα βρεις από τη Yamaha (που δεν νομίζω ότι δεν θα βρεις από την Aprilia, απλά μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις λίγο. Μάλλον θα τα βρεις και φθηνότερα εκεί).
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 29/05/2024 στις 00:48.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539
    Συμφωνώ απόλυτα με STF για το πώς πρέπει να κινηθείς με τις αγγελίες που σε ενδιαφέρουν και τα χρήματα που θα προσφέρεις. Δεν είναι το ίδιο με πριν 10 χρόνια που πούλαγες μια μοτό πχ 3.000 και έπαιρνε ο μάγκας και σου έλεγε "φιλαράκι δίνω 1.300 μετρητά ναούμε". Τότε κοιτάζαν να σε βρουν σε ανάγκη και να το πάρουν τσάμπα. Τώρα οι περισσότεροι πωλητές κοιτάνε τις εξωφρενικές τιμές των άλλων αγγελιών στο car, βάζουν και λίγο παραπάνω και περιμένουν τα κορόιδα.

    Το ζήτημα είναι ότι μπορεί να βλέπεις αγγελίες πώλησης, δεν ξέρεις όμως αν θα πωληθούν σύντομα, μήπως μείνουν εκεί κανένα χρόνο ή παραπάνω να τη βλέπουν οι υπόλοιποι μετά από σένα; Έχω δει άπειρες τέτοιες όλα τα χρόνια όταν παρακολουθώ ένα μοντέλο που ίσως, κάποτε, μπορεί να θέλω κάποια στιγμή να αγοράσω, όχι όμως άμεσα. Επίσης αν πουληθεί, θα πάρουν τα λεφτά που ζητήσανε ή τελικά την πούλησαν στα 2/3 της τιμής;

  12. #42
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.975
    Τα σχόλια για αγορά μτχ κλπ μετακινήθηκαν εδώ , όπου και θα συνεχιστούν.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.392
    Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μέτριες αναρτήσεις και σε αυτά τα km σίγουρα θα χρειάζεται βελτίωση. Τρώει γρήγορα τα σινεμπλόκ του πίσω τροχού, το καζανάκι της εξάτμισης σκουριάζει και τρυπάει και τι κέντρο βάρους είναι αρκετά ψηλά.

    Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο σε μεταχειρισμένο φεριγκάτο μονοκύλινδρο παρά το f650 dakar και το ds x 650 της voge.

    Θα έδινα 5000 για ενα 660 μόνο αν είχε αναβαθμισμένες αναρτήσεις και πλούσιο εξοπλισμό . Και φυσικά να είναι σε άψογη κατάσταση.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2022
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    3500 σε τενερε έχω να δω από το 2022, έχουν περάσει αυτές οι εποχές. Δυστυχώς.



    Συμφωνώ σε όλα όσα λες, οπότε μάλλον πρέπει να περιμένω είτε να ρίξουν κάποιοι την τιμή είτε να βγει κάποια ευκαιρία. Εκτός αν μου την βαρέσει και πάω και το πάρω στη χειρότερη και σε ένα χρόνο να το δώσω τα 4 θα τα πάρω πίσω έτσι όπως είναι η αγορά.
    Παρτο φιλε .
    Ειχα για 4 χρονια το ομορφοτερο στην Ελλαδα, ενα παραλαγης βαμενο , οχι αυτοκολητα .
    το πηρα με 45000 κ τοδωσα με 67000.
    Δεν επαθε τπτ κ του επινα κ το αιμα

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF