Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 103

Θέμα: Άλλος ένας νέος και άσχετος που χρειάζεται βοήθεια

  1. #31
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.331
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι εδώ, να μην ανοίγω νέο νήμα και κυρίως να μην θεωρηθεί διαφήμιση..

    Πριν από 3-4 χρόνια όταν αγόρασα ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από Αθήνα (καθότι όπως είπα μένω επαρχία) είχα βρει μία εταιρεία που έκανε για λογαριασμό του πελάτη της επιτόπιους ελέγχους στα αυτοκίνητα που ενδιέφεραν τον πελάτη και του έστελνε ένα ραπόρτο με το τι βρήκε.
    Είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την συγκεκριμένη εταιρεία και από την όλη διαδικασία.
    Δυστυχώς η συγκεκριμένη εταιρεία όμως δεν ασχολείται με μοτοσικλέτες.

    Και η ερώτηση είναι:
    Υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή κάποια αντίστοιχη εταιρεία για μοτοσικλέτες;
    Αν (σε περίπτωση θετικής απάντησης) θεωρείται οτι οι απαντήσεις είναι διαφήμιση, τότε ας μου στείλει κάποιος π.μ.

    Βλέπω κάποιες μοτοσικλέτες που με ενδιαφέρουν στο car.gr αλλά μου είναι αδύνατο (και οικονομικά ασύμφορο) να κατέβω Αθήνα, να κανονίσω μεταφορά και διαμονή, να κανονίσω ραντεβού με τον κάθε υποψήφιο πωλητή και μετά να αρχίσω να κοιτάζω τις συγκεκριμένες μοτοσικλέτες μία - μία, ψάχνοντας και συνεργείο κάθε φορά..

    Κοινώς ψάχνω μια εταιρεία, να την πληρώσω για να κανονίσει τα ραντεβού και να κάνει αυτή τους ελέγχους για λογαριασμό μου..
    Αν έχεις κάποιον γνωστό, τον αγγαρεύεις να πάει να το δει και να κανονίσει να πάνε σε κάποιο συνεργείο της επιλογής σου για έλεγχο.

    Τι μηχανάκι είναι;

  2. #32
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    47
    Κατάλαβα..

    Δηλαδή κοιτάς κυρίως για.. "παπούτσι από τον τόπο σου" :P

  3. #33
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις κάποιον γνωστό, τον αγγαρεύεις να πάει να το δει και να κανονίσει να πάνε σε κάποιο συνεργείο της επιλογής σου για έλεγχο.

    Τι μηχανάκι είναι;
    Δεν είναι ένα. Αν ήταν ένα, τότε οκ.
    Κοιτάζω 3-4, όλα Honda CB

    Αλλά το πρόβλημα είναι οτι το να δεις 4 μηχανάκια σε μια μέρα (και να τα πας και για έλεγχο ακόμα και στο κοντινότερο συνεργείο που δείχνει το GPS) δεν είναι εύκολο, ειδικά για κάποιον που έρχεται από επαρχεία (και δεν κινείται με άνεση είτε με ΜΜΜ είτε με ιδιωτικό μέσο/ΙΧ) μέσα στον αστικό ιστό της Αθήνας.
    Αν ήταν μόνο 1, τότε οκ, μπορούσε να κανονισθεί.
    Αλλά αν κανονίσω μόνο ένα την φορά, τότε (σε περίπτωση που δεν κάνει το μηχανάκι) έχω και μια αξιόλογη οικονομική χασούρα τη φορά (200 με 250 ευρώ)
    Δηλαδή αν χρειαστεί να δω 3 μηχανάκια και να αγοράσω στο τέλος το τέταρτο (εφόσον είναι καλό) με αυτό τον τρόπο θα έχω χάσει σχεδόν ένα χιλιάρικο που θα μπορούσα εξ αρχής να το δώσω για να πάρω κάποιο άλλο μηχανάκι ή να αλλάξω κατηγορία, κτλ. Εννοώ οτι 1000 ευρώ δεν είναι λίγα..


    Πως αγόρασα το Χ3 πριν από 3 χρόνια:
    • Είδα τις αγγελίες.
    • Κατέληξα σε 4 αυτοκίνητα.
    • Έστειλα μια εταιρεία να ελέγξει και τα 4
    • Το έκανε μέσα σε 3 μέρες
    • Μου έστειλε ένα report για κάθε αυτοκίνητο.
    • Κατέληξα σε ένα.
    • Κατέβηκα Αθήνα, πήγα στον έμπορο, το είδα κι απο κοντά, μιλήσαμε, κάναμε τα διαδικαστικά, και την επόμενη μέρα έφυγα με το αυτοκίνητο (που ήξερα οτι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, και όταν το πήγα στον δικό μου μηχανικό αποδείχτηκε ακόμα καλύτερο)


    Ήλπιζα μήπως μπορούσα να κάνω κάτι παρόμοιο και τώρα.. :P

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    1.038
    Αυτή η εταιρία διατείνεται οτι κάνει τον έλεγχο της μηχανής

    https://checkmoto.gr/

    και έχει και άλλες για έλεγχο πλαισίου.

    Δεν χάνεις να κάνεις ένα τηλέφωνο

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    293
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...honda-cb-400sf
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...41289982-honda
    Το πρώτο φαίνεται αξιόλογο και σε λογική τιμή
    Το δεύτερο εάν έχει τα χαρτιά του το παίρνεις 1000 ευρώ χωρίς καν να ιδρώσεις και μετα ότι θέλεις το φτιάχνεις άνετα όπως γουστάρεις με το κεφάλαιο που διαθέτεις.
    Και ειναι και η έκδοση r που ηταν η πιο ακριβή διότι φορούσε brembo φρένα

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Αυτή η εταιρία διατείνεται οτι κάνει τον έλεγχο της μηχανής

    https://checkmoto.gr/

    και έχει και άλλες για έλεγχο πλαισίου.

    Δεν χάνεις να κάνεις ένα τηλέφωνο

    Από την περιγραφή θα εμπιστευόμουν πιο πολύ τις υπηρεσίες αυτου το site παρά το οποιοδήποτε συνεργείο. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ούτε το συνεργείο, ό,τι δω/καταλάβω μόνος μου, με όποιο ρίσκο συνεπάγεται αυτό.

    Από εκει και πέρα αν δεν το έχεις με το μεταχειρισμένο ή δεν έχεις καποιον δικό σου άνθρωπο, θα έλεγα καλύτερα να το ξανασκεφτείς, είτε να πας σε κάτι καινουργιο στα 300κε που υπάρχουν επιλογές (εστω και κινέζικες) είτε να το αναβάλεις για λίγο καιρό μέχρι το μπατζετ από 4Κ να γινει 5Κ και να πας σε πιο αξιόλογο καινουργιο ή ελαφρως μτχ. Πχ ενα triumph speed 400 φαντάζομαι είναι πολύ κοντά στο γουστο σου και με 5.5Κ αξίζει την υπομονή ή έστω μερικές δόσεις (όχι περισσότερες απο ένα έτος - αν και το συγκεκριμένο λογω μαρκας δεν ξερω τι υποστηριξη έχει στην επαρχία).

    Οι αρχαιολογίες ωραίες και ομορφες είναι αλλά απαιτούν εξοικείωση τόσο με μικρές και χαζές βλάβες όσο και με το συνάφι των συνεργειατζήδων.

    Όπου και να είσαι στην επαρχία θα υπάρχει κοντά σου τουλάχιστον ένα κατάστημα με καινουργιες και ελαφρως μτχ μοτοσυκλέτες σε αυτό το εύρος τιμής για να τις δεις και απο κοντά.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2024
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Από την περιγραφή θα εμπιστευόμουν πιο πολύ τις υπηρεσίες αυτου το site παρά το οποιοδήποτε συνεργείο. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ούτε το συνεργείο, ό,τι δω/καταλάβω μόνος μου, με όποιο ρίσκο συνεπάγεται αυτό.

    Από εκει και πέρα αν δεν το έχεις με το μεταχειρισμένο ή δεν έχεις καποιον δικό σου άνθρωπο, θα έλεγα καλύτερα να το ξανασκεφτείς, είτε να πας σε κάτι καινουργιο στα 300κε που υπάρχουν επιλογές (εστω και κινέζικες) είτε να το αναβάλεις για λίγο καιρό μέχρι το μπατζετ από 4Κ να γινει 5Κ και να πας σε πιο αξιόλογο καινουργιο ή ελαφρως μτχ. Πχ ενα triumph speed 400 φαντάζομαι είναι πολύ κοντά στο γουστο σου και με 5.5Κ αξίζει την υπομονή ή έστω μερικές δόσεις (όχι περισσότερες απο ένα έτος - αν και το συγκεκριμένο λογω μαρκας δεν ξερω τι υποστηριξη έχει στην επαρχία).

    Οι αρχαιολογίες ωραίες και ομορφες είναι αλλά απαιτούν εξοικείωση τόσο με μικρές και χαζές βλάβες όσο και με το συνάφι των συνεργειατζήδων.

    Όπου και να είσαι στην επαρχία θα υπάρχει κοντά σου τουλάχιστον ένα κατάστημα με καινουργιες και ελαφρως μτχ μοτοσυκλέτες σε αυτό το εύρος τιμής για να τις δεις και απο κοντά.
    Ωραιο ειναι το παραδειγμα αυτο, θα ανοιξω δουλειες μου φαινεται.....

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.811
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Και ειναι και η έκδοση r που ηταν η πιο ακριβή διότι φορούσε brembo φρένα
    H εκδοση R φόραγε το μασκάκι με το πολυεστιακό φανάρι. Φρένα είχε σαν του απλού.
    Η εκδοση S είχε τα φρένα που λες (τετραπίστονες με ανισομεγέθη έμβολα)
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 01/08/2024 στις 18:14. Αιτία: QUOTE correction
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    H εκδοση R φόραγε το μασκάκι με το πολυεστιακό φανάρι. Φρένα είχε σαν του απλού.
    Η εκδοση S είχε τα φρένα που λες (τετραπίστονες με ανισομεγέθη έμβολα)
    Έχουν περάσει κάποια χρόνια από.τοτε που το.θυμαμαι αλλά προφανώς έχεις δίκιο!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    750
    Επίσης η ηλικία του οχήματος είναι αυτή από το εργοστάσιο ποτέ παράχθηκε και όχι πότε έβγαλε πρώτη πινακίδα στην Ελλάδα.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    567
    Απλά θα πρέπει ξέρεις ότι τα cb που κοιτάς λόγο που είναι παλία θα ζητάνε και αν ο προηγούμενος δεν το πρόσεχε ιδιαίτερα στην αρχή μπορεί να απογοητευτείς δε στο λέω για να σε αποτρέψω απλά θα πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος οτι το μηχανάκι δε είναι το πήρα και δεν ασχολούμαι απλά οδηγώ αν πάλι το πάρεις και το στρώσεις θα το καταευχαριστηθείς
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  12. #42
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Από εκει και πέρα αν δεν το έχεις με το μεταχειρισμένο ή δεν έχεις καποιον δικό σου άνθρωπο, θα έλεγα καλύτερα να το ξανασκεφτείς, είτε να πας σε κάτι καινουργιο στα 300κε που υπάρχουν επιλογές (εστω και κινέζικες) είτε να το αναβάλεις για λίγο καιρό μέχρι το μπατζετ από 4Κ να γινει 5Κ και να πας σε πιο αξιόλογο καινουργιο ή ελαφρως μτχ. Πχ ενα triumph speed 400 φαντάζομαι είναι πολύ κοντά στο γουστο σου και με 5.5Κ αξίζει την υπομονή ή έστω μερικές δόσεις (όχι περισσότερες απο ένα έτος - αν και το συγκεκριμένο λογω μαρκας δεν ξερω τι υποστηριξη έχει στην επαρχία).

    Οι αρχαιολογίες ωραίες και ομορφες είναι αλλά απαιτούν εξοικείωση τόσο με μικρές και χαζές βλάβες όσο και με το συνάφι των συνεργειατζήδων.
    Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου, και είναι απόλυτα λογική και αιτιολογημένη η πρόταση σου.
    Το πρόβλημα είναι.. η ηλικία! (μου)
    Και εξηγώ:

    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οικονομικό. Διαθέτω ένα budget που θα μπορούσα άνετα να το αλλάξω "μερικές χιλιάδες" ευρώ προς τα πάνω. Αλλά για να το κάνω αυτό έχω θέσει στον εαυτό μου κάποιους όρους:
    α) Το δίκυκλο θα πρέπει να είναι καινούργιο κούτα, ΚΑΙ ταυτόχρονα
    β) να με εξιτάρει πέρα από το αναμενόμενο.. να μου πάρει τα μυαλά που λένε..

    Δυστυχώς με βάση το δικό μου γούστο δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ καινούργιο που να με "φτιάχνει". Είναι όλα πολύ "μυτερά" / "δυναμικά" / "νίντζα" / "τρανσφόρμερ" (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω/περιγράψω) και πολύ ψηφιακά για τα γούστα μου.
    Ίσως φταίει η ηλικία (46) αλλά ένας πίνακας οργάνων με ένα αναλογικό στροφόμετρο και ένα αναλογικό ταχύμετρο, φαντάζει στα δικά μου μάτια πολύ πιο ωραίος από το κάθε τάμπλετ με τις 2000 πληροφορίες, 3000 ρυθμίσεις και 4000 παραμετροποιήσεις που έχουν τα καινούργια.

    Είναι σαν τις γκόμενες/γκόμενους.
    Θες να δεις κάποια/κάποιον και να πάθεις την πλάκα σου.
    Και αν πάθεις την πλάκα σου με κάποια/κάποιον τότε δεν ακούς και τόσο την φωνή της λογικής.. Βρε τη την θες την Σούλα, κοίτα την Κούλα, μια χαρά κορίτσι, θα σε έχει στα ώπα-ώπα, δεν θα σου χαλάει χατίρι, δεν έχει μάτια για άλλον κτλ.. Τίποτα εσύ.. Κι ας είναι η Κούλα για το 99% του κόσμου πέρα από τα άλλα και σεξοβόμβα.. :P


    Δεν έχω κολλήσει απαραίτητα με τις παλιές. Αλλά δεν με συγκινεί και τίποτα καινούργιο για να αλλάξω το budget μου σε λογικά πλαίσια προς τα πάνω.
    Και επειδή τη μηχανή την θέλω για βόλτες και μικρές αποδράσεις (δηλαδή σαν μέσω διασκέδασης / ψυχαγωγίας) κι όχι σαν βασικό μέσο μετακίνησης, είμαι διατεθειμένος να κάνω κάποιες μικρές θυσίες (στο κάτω κάτω οι συνεργειατζήδες κι αυτοί παιδιά έχουν να θρέψουν και να μεγαλώσουν)
    Ξέρω οτι με την αγορά ενός μεταχειρισμένου και κάποια έξτρα έξοδα θα έρθουν, και κάποια έξτρα ταλαιπωρία. Αυτά τα περιμένω ως "αναπόφευκτα"
    Αλλά άλλο πράγμα μία προσεγμένη μοτοσικλέτα που μπορεί να τύχει να βγάλει και 2-3 βλάβες λόγω ηλικίας και να φάει π.χ. 500 ευρώ, και άλλο πράγμα ένα χρέπι που κάθε 3 και λίγο θα βγάζει βλάβες, ακόμα κι αν επισκευάζονται με 20 ευρώ η μία.
    Το χρέπι θέλω να αποφύγω σαν πρώτη αγορά, και ψάχνομαι να δω πως μπορώ να το πετύχω μέχρι να μάθω και 5 πράγματα ώστε να μπορώ να κρίνω και μόνος μου.

    Έχω (πάνω/κάτω) ακόμα ένα μήνα στην διάθεση μου να αποφασίσω.
    Δεν έχω κατασταλάξει πουθενά, αλλά τις τελευταίες 3 μέρες τόσο με τις απαντήσεις σας εδώ, όσο και σε παρόμοια νήματα που διάβασα εδώ μέσα, έχω αρχίσει να βγάζω μια άκρη και σίγουρα "ξέρω" (καταλαβαίνω) πολύ περισσότερα από όσα ήξερα 3 μέρες πριν, πριν πάω στη σχολή οδηγών να κάνω τα χαρτιά για το δίπλωμα.
    Σας ευχαριστώ όλους για αυτό!

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    567
    Ένα τελευταίο απλά να έχεις στον νούς σου οτι δεν είναι μόνο τώρα 2-3 βλάβες και τελείωσες είναι και το άλλο τρίμηνο και ου το κάθε 'ξείς αλλά επειδή σε καταλαβαίνω ως προς το γούστο χτύπα αυτό που σου αρέσει και μη κολλάς σιγά σιγά θα μάθεις να φτιάχνεις και μόνος κάποια πραγματάκια
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  14. #44
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    47
    500 ευρώ το τρίμηνο σε βλάβες..
    Κάθε 2 χρόνια θα παίρνω και καινούργιο μεταχειρισμένο! :P

    Πλάκα κάνω, καταλαβαίνω τι εννοείς.

    Δεν ξέρω πόσο διαφέρουν οι μοτοσικλέτες σε σχέση με τα αυτοκίνητα, αλλά έχω αγοράσει και έχω "στρώσει" 4 μεταχειρισμένα αυτοκίνητα μέχρι τώρα.
    Θέλω να ελπίζω οτι και στις μοτοσικλέτες ισχύει το ίδιο με τα αυτοκίνητα:
    Με ένα καλό εμπροσθοβαρή έλεγχο αμέσως μετά την αγορά (μάστορα σήκωσε το, κάν'το βίδες, και πες τι χρειάζεται να φτιάξουμε, να το φτιάξουμε ΤΩΡΑ, να ξεμπερδεύουμε) οτι κι αν έρθει αργότερα θα είναι "μικρό" και "πτέσμα" και στα πλαίσια του λογικού.
    Αυτό έκανα με όλα μου τα (μεταχειρισμένα) αυτοκίνητα, αυτό έχω σκοπό να κάνω και τώρα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    567
    Έχεις μάστορα που ξέρει θέλει να ασχολειθεί συνήθος όταν βλέπουν παλία για κάποιον λόγο δεν ασχολούνται ή κάνουν ότι ασχολούνται για να στα πάρουν παθών Όχι όλοι υπάρχουν και τίμιοι αν έχεις προχώρα
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και άλλος ένας για Ρουμανία τράβηξε
    από AXL954 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2016, 17:21
  2. Καινούριος, νέος και άσχετος
    από los santos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 07:00
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2009, 16:06
  4. Άλλος ένας νέος στην παρέα...
    από Nostra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 00:07
  5. Να και ένας Νέος, αλλά Παλιός....
    από Palios-neos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF