Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Αλλαγή τσιμούχες μπροστινης ανάρτησης

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.699
    Με τι προσδόκιμο διάρκειας ένα τέτοιο εγχείρημα γιατρεμο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.250
    Δεν ξέρω. Ένα dr στο βουνό παροπλίστηκε με αυτό. tdm πωλήθηκε με αυτό (φαίνεται εύκολα).
    Οι αποτυχίες μου φάνηκαν αμέσως και μου αρέσει αυτό στην τεχνική.
    Σε άλλες εφαρμογές που έχω το ίδιο υλικό να βρέχεται, να δονείται, να πατιέται κλπ έχουν περάσει την δεκαετία χωρίς κάτι εμφανές.

    Πρόσφατα κάλυψα άκρο λαμαρίνας σε φτερό για να δημιουργήσω όγκο στην τομή, να μην δείχνει φτηνιάρικο.

    Χωρίς καθαρισμό, πάνω σε οτιδήποτε, χωρίς τριμμένη επιφάνεια, μπορεί να είχε και λαδια.
    Μετά σφυρηλάτησα και στρέβλωσα το φτερό για να φέρω ευθείες και να κάνω βάσεις.

    πεταγόντουσαν κομμάτια όπως περίμενα, σχεδόν το μισό είναι πάνω και δεν μπορώ να το σπάσω με το χέρι.

    Πολύ προσοχή στην σκόνη των εποξειδικών, πολύ βαριά χημεία για τον οργανισμό.

    υγ: έχω και άλλο: έραβα με ηλε/ληση δίπλα της για ώρα. Δεν άρπαξε, μαλάκωσε για λίγο και μαύρισε επιφανειακά.
    Ακόμα εκεί είναι.

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Να βγάλεις τα καλάμια και να τα στείλεις για σκληρό χρωμιο κτλ είναι ασυμφορο, (το χω κάνει καποτε) .
    Πόσο ασύμφορο να είναι πια; το αποτέλεσμα κράτησε η μπα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    873
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσο ασύμφορο να είναι πια; το αποτέλεσμα κράτησε η μπα;
    κοίτα αδερφέ, εμένα την δουλειά την ειχαν αναλάβει στο γνωστό μαγαζί κοντά στην ΓΑΔΑ, το μηχανακι ένα μπεμβε xcountry το ειχα αγοράσει εν γνώσει μου με το πρόβλημα (σε πολύ χαμηλή τιμη) . Μιλάμε για ελεεινή ψωρίαση και στα δυο καλάμια. Μου ειχε παει με αποστολή στο εξωτερικό, βαψιμο επανασυναρμολόγηση με καινούργια ζουμιά, ξυστρες, τσιμούχες κτλ γυρω στο 300αρι και θυμάμαι περίμενα γύρω στον ενάμιση μήνα να τα πάρω στο χέρι. Θεωρώ ότι σε καλύτερη τιμή μπορεί να βρει δυο μεταχειρο μπουκάλια. Το αποτέλεσμα σε εμένα ήταν τέλειο, το μηχανάκι το κράτησα δυο χρόνια και δεν ξαναεμφάνισε τίποτα και ο επόμενος επείδη τον βλέπω κατα καιρούς στο δρόμο ολα μια χαρα, μιλάμε επισκευή το '16-'17.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.801
    Το κακό με την επαναχρωμίωση, είναι ότι δεν πετυχαίνει πάντα σωστά τις διαστάσεις, με αποτέλεσμα είτε το καλάμι να σφηνώνει μέσα στις γλύστρες του, είτε να πλέει.

    Μιλάμε για κλάσματα του χιλιοστού βέβαια, αλλά ενδέχεται να μην δουλεύει η ανάρτηση σωστά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.250
    Λες την διαδικασία με τα σκληροχρώμια; αυτή που αλλάζει το μέγεθος των υλικών και φινίρεται σε τόρνο;

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Η δική μου τεχνική: καλύπτω το κτύπημα με φύλο βινυλίου. Ξυρίζω με νυστέρι υπό γωνία ακριβώς το σχήμα του κτυπήματος.
    Ζυμώνω την κόλα πολύ καλά και αφαιρώ απο αυτήν οτιδήποτε έχει το αρχικό χρώμα ενός από τα δύο συστατικά ή μοιάζει με πετραδάκι.

    Στοκάρω την ποσότητα που χρειάζομαι με το δάκτυλο κάθετα στον σωλήνα. Όχι περασιά όπως θα κάναμε στοκάροντας με σπάτουλα.
    Στο δεκάλεπτο ξυρίζω την ελάχιστη παραπάνω από το βινύλιο ποσότητα με ξυράφι, σαν να διορθώνω τον σωλήνα.
    Πιέσω την κόλα με το δάκτυλο (1-2kg) και εφόσον δεν κολλά τίποτα στο δάκτυλο την τρίβω με αυτό να γυαλίσει.

    Σε αυτή την φάση βλέπεις το βινύλιο - κόλα - βινύλιο τέλειο σαν τον σωλήνα.

    Σε 30'-40' φινίρω με πλακέ μικρή λίμα τυλιγμένη 400. μόλις γίνει ομοιόμορφη συνεχίζω με 600 ίσα ισα να περαστεί παντού
    και μετά 800. Σε όλη την διαδικασία προσέχω να αγγίζω ελάχιστα το βινύλιο. γίνεται όλο και πιο διαφανές με το 800
    που σταματάω μόλις το βινύλιο χαθεί στην περίμετρο του κτυπήματος και φωτίσει.
    Αν σταματήσω με το φώτισμα 0,3mm είναι καλύτερα από το να καθυστερήσω και φτάσει το 1mm.

    Όλες οι κινήσεις με λίμα 5mm διαγώνια. Ποτέ μόνο κάθετα στο σωλήνα ποτέ μόνο παράλληλα.

    Αφαιρώ το βινύλιο και με 1000 στην λίμα κάνω μερικές ακόμα.

    Με ένα ολόισιο καθαρό ξύλο πχ 1cm x 15cm του φοράω 1500 και κάνω μερικές μόνο παράλληλα με τον σωλήνα
    αλλά όχι πάνω κάτω. Ένα απο τα δύο και μετά με νέο τμήμα γυαλόχαρτου και λίγο πιο ελαφριά μερικές προς την άλλη μεριά.

    Σε όλη την διαδικασία έχω μια καινούρια λάμα από κοπίδι που χρησιμοποιώ για να βλέπω τι κάνω.
    Την ακουμπάω παράλληλα στο σωλήνα χτενίζοντας το σημείο που διορθώνω και μπορώ να βλέπω διαφορές σε δέκατα
    μπορεί και εκατοστά.
    Αυτη η δουλεια θέλει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 λιτρα τσίπουρο..
    (χώρια οι μεζεδες..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.250
    Όντως, τέτοια είναι, πρέπει να κολλήσεις για λίγο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    675
    Ερώτηση γιατί έχω παρόμοιο θέμα.

    Σε τακτικό σερβις ενώ δεν είχα κανένα θέμα με τις μπουκάλες (ούτε σημάδια ούτε χάνουν) είπα να αλλάξω λάδια χωρίς τίποτα άλλο.

    Παίρνω τη μηχανή πίσω και βλέπω ότι χάνει η μία μπουκάλα αρκετά. Δηλαδή στα 200χλμ φαίνεται το σημάδι.


    Πώς να το χειριστώ?
    Οι τσιμούχες ήταν +€80 αν θυμάμαι καλά αλλά του είπα ότι αφού δεν είχε πρόβλημα να το αφήσω και όσο πάει.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση γιατί έχω παρόμοιο θέμα.

    Σε τακτικό σερβις ενώ δεν είχα κανένα θέμα με τις μπουκάλες (ούτε σημάδια ούτε χάνουν) είπα να αλλάξω λάδια χωρίς τίποτα άλλο.

    Παίρνω τη μηχανή πίσω και βλέπω ότι χάνει η μία μπουκάλα αρκετά. Δηλαδή στα 200χλμ φαίνεται το σημάδι.


    Πώς να το χειριστώ?
    Οι τσιμούχες ήταν +€80 αν θυμάμαι καλά αλλά του είπα ότι αφού δεν είχε πρόβλημα να το αφήσω και όσο πάει.

    αν πήγες με κανά απόλυτο υφάκι (το συμπαιρένω αυθαίρετα σύμφωνα με όσα έχεις δείξει εδώ μέσα σε διάφορα θρεντ) είπε να σου "διδάξει" συμπεριφορά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    675
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    αν πήγες με κανά απόλυτο υφάκι (το συμπαιρένω αυθαίρετα σύμφωνα με όσα έχεις δείξει εδώ μέσα σε διάφορα θρεντ) είπε να σου "διδάξει" συμπεριφορά.
    το υφάκι ήταν
    "Μπορείτε? Γιατί δεν είναι κάτι απλό όπως η αλλαγή λαδιών και φοβάμαι..."
    Έχω ακούσει διάφορα αλλά δεν είχα προσωπική εμπειρία και είναι και το επίσημο σερβις οπότε είπα να μείνω σε αυτούς.

    Η ερώτηση είναι άλλη βέβαια....

    Εφόσον δεν είχε θέμα πριν, είναι δικαιολογημένο να έχει πρόβλημα αμέσως μετά?
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    το υφάκι ήταν
    "Μπορείτε? Γιατί δεν είναι κάτι απλό όπως η αλλαγή λαδιών και φοβάμαι..."
    Έχω ακούσει διάφορα αλλά δεν είχα προσωπική εμπειρία και είναι και το επίσημο σερβις οπότε είπα να μείνω σε αυτούς.

    Η ερώτηση είναι άλλη βέβαια....

    Εφόσον δεν είχε θέμα πριν, είναι δικαιολογημένο να έχει πρόβλημα αμέσως μετά?
    νομίζω πως δεν είναι δικαιολογημένο. βέβαια είναι απλούστατη εργασία με βαθμό δυσκολίας 3/10.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.699
    Τα λάδια στις μπουκαλες τα άλλαξες εσύ ή ο μάστορας;

    Δεδομένου ότι όλα πριν χαλάσουν δούλευαν, θα σκεφτόμουν ότι ίσως στην αλλαγή να πληγώθηκε λίγο η τσιμουχα.
    Τώρα ποιός θα την χρεωθεί, εδώ σηκώνω τα χέρια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    αν πήγες με κανά απόλυτο υφάκι (το συμπαιρένω αυθαίρετα σύμφωνα με όσα έχεις δείξει εδώ μέσα σε διάφορα θρεντ) είπε να σου "διδάξει" συμπεριφορά.
    Αυτό δεν χρειαζόταν.....Θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις (και εσύ και όλοι) τέτοια άκομψα σχόλια.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    675
    Την αλλαγή την έκανε το συνεργείο. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα πριν.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service μπροστινής ανάρτησης
    από LatanG στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2009, 01:00
  2. Προφόρτιση μπροστινής ανάρτησης
    από schumacher_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 19:04
  3. αλλαγη ρυθμισης πισω αναρτησης
    από b_bong12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 21:12
  4. Περί μπροστινής Ανάρτησης...
    από dio650gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 11:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF