Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Αγορά 1190 Adventure R

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Είμαι κάτοχος 1290 SA και πίστεψέ με έχω διαβάσει όλα τα θρεντς στο advrider για το 1190 απλό, R και 1290 SA.
    Λέγεται ότι κουνάει με τις μαμἀ πλαστικές πλαϊνἐς. Αλλά αυτό μη σε φοβίζει γιατί θα βγάλουν ανανεωμένες βάσεις τώρα τον Μάϊο, δεν είναι ακόμη γνωστό αν θα γίνει αλλαγή εντός εγγύησης ἠ πρέπει να πληρώσει ο κάτοχος την αλλαγή.

    Έχω βάλει κάγκελα ΚΤΜ που παίρνει βαλίτσες Givi outback (givi μεταλλικές), αλλά δεν έχω αγοράσει ακόμη τις πλαϊνἐς και δεν μπορώ να απαντήσω αν θα κούναγε με αυτές.
    Προτίμησα τις Givi λόγω τιμής, γιατί η μαμά οι πλαστικές πάνε κάνα χιλιάρικο και επίσης λόγων των κάγκελων, για προστασία σε περίπτωση πτώσης χωρίς βαλίτσες.

    Το cornering ABS είναι καθαρά θέμα software update. Το hardware υπάρχει ήδη πάνω στη μηχανή. Δεν καταλαβαίνω γιατί έλαβες τέτοια απάντηση από ΚΤΜ.

    Μη ξεχνἀς ότι το R έχει 21 μπροστά τροχό οπότε δεν θα εμπνέει τόση εμπιστοσύνη όσο το απλό 1190 με τον 19άρη μπροστινό.
    Τα είχα κάνει και τα 2 τεστ ράϊντ και ήταν ορατή η διαφορά.

    Απ΄όσα διαβάζω αλλά και το αισθάνομαι από τη δικιά μου μηχανἠ, περισσότερο αστάθεια και κούνημα νιώθω στο μπροστινό σύστημα.
    Ειδικά γύρω στα 80ΚΜ το αισθάνομαι (γύρω στα 80/85), μετά τα 85 η μηχανἠ κρατάει σαν τραίνο μέχρι και 160 που έχω πάει συνεχόμενα.
    Αυτό λύνεται με αλλαγή του stabilizer τιμονιού. Το μαμἀ WP δεν είναι ρυθμιζόμενο, η λύση έρχεται από την Hyperpro.
    Επίσης διάβασα στο φατσομπούκι ότι η ΚΤΜ στην Ελλάδα (δεν διευκρινήστηκε σε ποιο κατάστημα) βγάζει το μαμἀ WP και χρησιμοποιεί στοιχεία από Matris stabilizer. Δηλαδή το αναβαθμίζει και εξαφανίζονται αστάθειες και ταρακουνἠματα στο μπροστινό σύστημα.
    Βέβαια θα μου πεις παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, όπως λάστιχο, ζυγοστάθμιση, ζάντα, κτλ.

    Στη θέση σου θα κοίταζα το βιβλιαράκι σέρβις και ότι έχουν γίνει όλες οι ανακλήσεις, γιατί τα '13 μοντέλα είχαν αρκετές (στάντ, έξτρα κάλυμμα στο εσωτερικό της σέλας λόγω θερμότητας, κτλ...).
    Επίσης η ΚΤΜ είχε δώσει προέκταση της εγγὐησης σε 3 χρόνια από 2. Κοίταξε πότε λήγει και πιες του το αίμα μέχρι να λήξει για να δεις αν βγει τυχόν πρόβλημα.

    Δεν ξέρω μπορεί να τα είπα μαζεμένα και να μην βγάζω νόημα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    κατ αρχην το πιο σημαντικο...το παλικαρι παταει κατω όταν καθεται στην μηχανή; τα R είναι πιο ψηλα και βολεύονται μονο οι ανω του 1.80εκ υψος..γνωμη μου αν δεν παταει της προκοπης κατω, ουτε να το σκεφτεται..

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Srider Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος 1290 SA και πίστεψέ με έχω διαβάσει όλα τα θρεντς στο advrider για το 1190 απλό, R και 1290 SA.
    Λέγεται ότι κουνάει με τις μαμἀ πλαστικές πλαϊνἐς. Αλλά αυτό μη σε φοβίζει γιατί θα βγάλουν ανανεωμένες βάσεις τώρα τον Μάϊο, δεν είναι ακόμη γνωστό αν θα γίνει αλλαγή εντός εγγύησης ἠ πρέπει να πληρώσει ο κάτοχος την αλλαγή.

    Έχω βάλει κάγκελα ΚΤΜ που παίρνει βαλίτσες Givi outback (givi μεταλλικές), αλλά δεν έχω αγοράσει ακόμη τις πλαϊνἐς και δεν μπορώ να απαντήσω αν θα κούναγε με αυτές.
    Προτίμησα τις Givi λόγω τιμής, γιατί η μαμά οι πλαστικές πάνε κάνα χιλιάρικο και επίσης λόγων των κάγκελων, για προστασία σε περίπτωση πτώσης χωρίς βαλίτσες.

    Το cornering ABS είναι καθαρά θέμα software update. Το hardware υπάρχει ήδη πάνω στη μηχανή. Δεν καταλαβαίνω γιατί έλαβες τέτοια απάντηση από ΚΤΜ.

    Μη ξεχνἀς ότι το R έχει 21 μπροστά τροχό οπότε δεν θα εμπνέει τόση εμπιστοσύνη όσο το απλό 1190 με τον 19άρη μπροστινό.
    Τα είχα κάνει και τα 2 τεστ ράϊντ και ήταν ορατή η διαφορά.

    Απ΄όσα διαβάζω αλλά και το αισθάνομαι από τη δικιά μου μηχανἠ, περισσότερο αστάθεια και κούνημα νιώθω στο μπροστινό σύστημα.
    Ειδικά γύρω στα 80ΚΜ το αισθάνομαι (γύρω στα 80/85), μετά τα 85 η μηχανἠ κρατάει σαν τραίνο μέχρι και 160 που έχω πάει συνεχόμενα.
    Αυτό λύνεται με αλλαγή του stabilizer τιμονιού. Το μαμἀ WP δεν είναι ρυθμιζόμενο, η λύση έρχεται από την Hyperpro.
    Επίσης διάβασα στο φατσομπούκι ότι η ΚΤΜ στην Ελλάδα (δεν διευκρινήστηκε σε ποιο κατάστημα) βγάζει το μαμἀ WP και χρησιμοποιεί στοιχεία από Matris stabilizer. Δηλαδή το αναβαθμίζει και εξαφανίζονται αστάθειες και ταρακουνἠματα στο μπροστινό σύστημα.
    Βέβαια θα μου πεις παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, όπως λάστιχο, ζυγοστάθμιση, ζάντα, κτλ.

    Στη θέση σου θα κοίταζα το βιβλιαράκι σέρβις και ότι έχουν γίνει όλες οι ανακλήσεις, γιατί τα '13 μοντέλα είχαν αρκετές (στάντ, έξτρα κάλυμμα στο εσωτερικό της σέλας λόγω θερμότητας, κτλ...).
    Επίσης η ΚΤΜ είχε δώσει προέκταση της εγγὐησης σε 3 χρόνια από 2. Κοίταξε πότε λήγει και πιες του το αίμα μέχρι να λήξει για να δεις αν βγει τυχόν πρόβλημα.

    Δεν ξέρω μπορεί να τα είπα μαζεμένα και να μην βγάζω νόημα.
    Πολύ σωστά το cornering ABS είναι απλά μία αναβάθμιση στην ecu αλλά στοιχίζει αρκετά...
    Αυτό περί matris stabilizer μπορείς να μου στείλεις ένα link που το διάβασες? Ακούγεται ενδιαφέρων και συνάμα περίεργο...
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Εδώ το διάβασα:
    https://www.facebook.com/groups/ktm1...2883226182678/

    μπορεί να μην σου ανοίγει όμως, ίσως χρειάζεται να γίνεις μέλος του γκρούπ KTM 1290 super adventure

    Κάνω αντιγραφἠ - επικόλληση τα επίμαχα σημεία:

    - can you please explain where from did you get the Matris steering damper and how much was its cost? I heard about Matris just a week or 2 ago. I
    It is a quality supplier (I mean, are Matris items quality ones)?

    - It was stock. He change the base from Matris steering damper to fit on the KTM. It is adjustable. Finally it fits perfect without problem. Yes the Matris are quality items. Some of my friends use it and they say that is perfect. I bought it in half price. From 500€ to 250€!

    - He change the basis from Matris sttering damper', you wrote. Can you please elaborate a bit, as I am not understanding what you mean?

    - exactly this. It was not fit for KTM 1290 sa, so he convert the contract of the Matris to fit in KTM!

    - ktm mechanic converts the stock steering damper mounting bracket to fit the matris full adjustable damper. They are identical and the price of 250€ is really cheap.
    When i receive mine i'll post photos

  5. #20
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    το παλικάρι πατάει..είναι πάνω από 1.80 κατά 7-9 πόντους..Αν και καθώς γερνά κονταίνει..

  6. #21
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasdirt Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστά το cornering ABS είναι απλά μία αναβάθμιση στην ecu αλλά στοιχίζει αρκετά...
    Είσαι σίγουρος πως δεν παίζει και προσθήκη αισθητήρων; Μπορεί να κατάλαβα λάθος αλλά την τιμή την κατάλαβα σίγουρα..

  7. #22
    Όχι δεν έχει πρόσθετο hardware, το είχαν ανακοινώσει τότε που βγήκε το.σύστημα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Από το πολύ το κούνημα,ίλιγγοι μ'έπιασαν

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Srider Προβολή μηνύματος
    Εδώ το διάβασα:
    https://www.facebook.com/groups/ktm1...2883226182678/

    μπορεί να μην σου ανοίγει όμως, ίσως χρειάζεται να γίνεις μέλος του γκρούπ KTM 1290 super adventure

    Κάνω αντιγραφἠ - επικόλληση τα επίμαχα σημεία:

    - can you please explain where from did you get the Matris steering damper and how much was its cost? I heard about Matris just a week or 2 ago. I
    It is a quality supplier (I mean, are Matris items quality ones)?

    - It was stock. He change the base from Matris steering damper to fit on the KTM. It is adjustable. Finally it fits perfect without problem. Yes the Matris are quality items. Some of my friends use it and they say that is perfect. I bought it in half price. From 500€ to 250€!

    - He change the basis from Matris sttering damper', you wrote. Can you please elaborate a bit, as I am not understanding what you mean?

    - exactly this. It was not fit for KTM 1290 sa, so he convert the contract of the Matris to fit in KTM!

    - ktm mechanic converts the stock steering damper mounting bracket to fit the matris full adjustable damper. They are identical and the price of 250€ is really cheap.
    When i receive mine i'll post photos
    Σε ευχαριστώ πολύ!
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Για το κουνημα που περιγραφετε...

    Πριν πεταξετε λεφτα, τσεκαρετε λιγο τα δεδομενα...

    1) ακτινολογηση ? ειναι σωστη ?

    2) Κατασταση ελαστικου

    3) Συσφιξη ρουλμαν τιμονιου

    4) Αλλαγη λαδι σταμπιλιζατερ (στο μαμα )

    Για οποιον θελει οδηγιες για το λαδι του σταμπιλιζατερ, ας σφυριξει.
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2015, 02:44
  2. ktm 1190 adventure
    από peterTHErider στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2014, 21:45
  3. Αγορα ΚΤM adventure 640
    από Emden στο forum KTM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 22:38
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2007, 23:16
  5. Αγορα Adventurer 990
    από antonopc στο forum KTM
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2006, 10:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF