Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 175 από 175

Θέμα: Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

  1. #166
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Σου καταθέτει τα λεφτά σε λογαριασμό, όχι μετρητά (ποτε δε ξέρεις) μετά υπογράφετε τις δηλώσεις.

    Ο αγοραστής μπορεί να φύγει με την υπάρχον ασφάλεια μεχρι το σπίτι του με την προϋπόθεση ομως επειδή η κυριότητα ακόμη σου ανήκει, να μη το μετακινήσει μέχρι να πάρει την άδεια με την μεταβίβαση στα χέρια. Τότε διακόπτεις την ασφάλεια σου


    Κοντά στο παραπάνω, δεν βλάπτει καθόλου μια υπεύθυνη δήλωση (θεωρημένη στα ΚΕΠ η Α.Τ.) ότι τάδε μέρα και ώρα το τάδε όχημα πέρασε στην κατοχή του τάδε και δεν φέρεις ευθύνη από κει και πέρα.....με είχε σώσει το μακρινό πλέον 1992.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #167
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κοντά στο παραπάνω, δεν βλάπτει καθόλου μια υπεύθυνη δήλωση (θεωρημένη στα ΚΕΠ η Α.Τ.) ότι τάδε μέρα και ώρα το τάδε όχημα πέρασε στην κατοχή του τάδε και δεν φέρεις ευθύνη από κει και πέρα.....με είχε σώσει το μακρινό πλέον 1992.....
    Αυτό που λες δεν ισχύει. Απλά τότε η διαδικασία ήταν διαφορετική.

    Σήμερα έχεις ευθύνη για τυχόν ατύχημα που θα προκληθεί με το όχημα κυριότητας σου εις ολόκληρον με τον οδηγό του οχημάτος .
    Η διαφορά είναι ότι η ευθύνη σου φτάνει μέχρι το ύψος της εμπορικής αξίας του οχήματος σου.
    Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις δεν παράγουν από μόνες τους έννομο αποτέλεσμα ούτε δικαιοπραξία.
    Είναι ακολουθηματικά-συμπληρωματικά-επικουρικά έγγραφα διαδικασιών.
    Π.χ. παίρνει ο αγοραστής την μηχανή (π.χ. η μηχανή κοστίζει 5.000) και πίνει 5 μπύρες προκαλεί τροχαίο , η ασφαλιστική δεν τον καλύπτει λόγω του ποτού και η ζημιά είναι 10.000 ευρώ.
    Εσύ ως κύριος (δεν έγινε προφανώς ακόμα μεταβίβαση) ευθύνεσαι μέχρι τα 5.000 ευρώ.
    The Dirty Harry.

  3. #168
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λες δεν ισχύει. Απλά τότε η διαδικασία ήταν διαφορετική.

    Σήμερα έχεις ευθύνη για τυχόν ατύχημα που θα προκληθεί με το όχημα κυριότητας σου εις ολόκληρον με τον οδηγό του οχημάτος .
    Η διαφορά είναι ότι η ευθύνη σου φτάνει μέχρι το ύψος της εμπορικής αξίας του οχήματος σου.
    Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις δεν παράγουν από μόνες τους έννομο αποτέλεσμα ούτε δικαιοπραξία.
    Είναι ακολουθηματικά-συμπληρωματικά-επικουρικά έγγραφα διαδικασιών.
    Π.χ. παίρνει ο αγοραστής την μηχανή (π.χ. η μηχανή κοστίζει 5.000) και πίνει 5 μπύρες προκαλεί τροχαίο , η ασφαλιστική δεν τον καλύπτει λόγω του ποτού και η ζημιά είναι 10.000 ευρώ.
    Εσύ ως κύριος (δεν έγινε προφανώς ακόμα μεταβίβαση) ευθύνεσαι μέχρι τα 5.000 ευρώ.


    Εκείνη την εποχή είχα πουλήσει το XL 250S σε συνάδελφο, κάνανε την ως άνω δήλωση υπογράψαμε την άδεια κυκλοφορίας κ.λ.π. εκείνος θα πήγαινε για την μεταβίβαση με την εξουσιοδότηση που του παρείχα. Καλά ως εδω; καλά.
    καμιά 20αρια μερες μετά, σκάει στην πόρτα μου στο σπίτι μπάρμπας να ωρύεται ότι τον τράκαρα και ούτε δήλωση του έκανα κ.λ.π
    Και του λέω....εμένα είδες; δεν ξέω μου λέει φορούσες κράνος αλλά ήσουν πιο κοντός και μου έδωσες τα στοιχεία σου!!!! και μιλούσες διαφορετικά
    Του έδειξα το χαρτί, του έδωσα τα στοιχεία του μ@λακα συνάδελφου και τον έστειλα εκεί να του τα "πει".
    Περιττό νομίζω να αναφέρω τι έγινε την επόμενη, στην δουλειά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #169
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εκείνη την εποχή είχα πουλήσει το XL 250S σε συνάδελφο, κάνανε την ως άνω δήλωση υπογράψαμε την άδεια κυκλοφορίας κ.λ.π. εκείνος θα πήγαινε για την μεταβίβαση με την εξουσιοδότηση που του παρείχα. Καλά ως εδω; καλά.
    καμιά 20αρια μερες μετά, σκάει στην πόρτα μου στο σπίτι μπάρμπας να ωρύεται ότι τον τράκαρα και ούτε δήλωση του έκανα κ.λ.π
    Και του λέω....εμένα είδες; δεν ξέω μου λέει φορούσες κράνος αλλά ήσουν πιο κοντός και μου έδωσες τα στοιχεία σου!!!! και μιλούσες διαφορετικά
    Του έδειξα το χαρτί, του έδωσα τα στοιχεία του μ@λακα συνάδελφου και τον έστειλα εκεί να του τα "πει".
    Περιττό νομίζω να αναφέρω τι έγινε την επόμενη, στην δουλειά.....
    Αυτό δεν είναι ότι σε κάλυψε νομικά απλά έπεσες σε κάποιον του εξηγήθηκες και τα βρήκαν με τον συνάδελφο.
    Νομικά πάντως δεν καλύπτεσαι με Υπεύθυνη Δήλωση.
    The Dirty Harry.

  5. #170
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν είναι ότι σε κάλυψε νομικά απλά έπεσες σε κάποιον του εξηγήθηκες και τα βρήκαν με τον συνάδελφο.
    Νομικά πάντως δεν καλύπτεσαι με Υπεύθυνη Δήλωση.
    Καμία αντίρρηση, Χάρη, σημασία για μένα είχε να αποδείξω ότι δεν ήμουν εγώ ο οδηγός.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    837
    Σε αντικείμενα μεγάλης αξίας,για διασφάλιση και των δύο πλευρών, κλειδώνεται το μηχανάκι (στη περίπτωση μας) σε συμβεβλημένη τελωνειακή αποθήκη,και μόλις ολοκληρωθεί η συναλλαγή /μεταβίβαση,το αφήνει ελεύθερο ο πωλητής και παραλαμβάνει ο δικαιούχος αγοραστής.

  7. #172
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Σε αντικείμενα μεγάλης αξίας,για διασφάλιση και των δύο πλευρών, κλειδώνεται το μηχανάκι (στη περίπτωση μας) σε συμβεβλημένη τελωνειακή αποθήκη,και μόλις ολοκληρωθεί η συναλλαγή /μεταβίβαση,το αφήνει ελεύθερο ο πωλητής και παραλαμβάνει ο δικαιούχος αγοραστής.
    The Dirty Harry.

  8. #173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    837
    .......

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.255
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Σε αντικείμενα μεγάλης αξίας,για διασφάλιση και των δύο πλευρών, κλειδώνεται το μηχανάκι (στη περίπτωση μας) σε συμβεβλημένη τελωνειακή αποθήκη,και μόλις ολοκληρωθεί η συναλλαγή /μεταβίβαση,το αφήνει ελεύθερο ο πωλητής και παραλαμβάνει ο δικαιούχος αγοραστής.
    Κοίτα την ημερομηνία στο κουτάκι. Μήπως έχουν μείνει πολύ καιρό στο τελωνείο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    837
    Ποιο κουτακι;τι εννοείς δε καταλαβαίνω.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μεταχειρισμενης μοτο-συγκριτικα???
    από redman88 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2012, 19:44
  2. fc moto. διαδικασία αγοράς?
    από S705 στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2011, 14:09
  3. Αγορά-πώληση μεταχειρισμένης μοτό
    από george 1981 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 13:49
  4. Ερωτηση σχετικα με αγορα μεταχειρισμενης Μοτο.
    από donstefano στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2009, 23:02
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 09:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF