Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής touring - sport touring έως 5000

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    889
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Morning Wood??
    Από 400 Virago σε 1000άρια, μάλλον για knock on wood είμαστε.
    Oldfarts never die

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    298
    Να πω και την γνώμη μου
    Fjr μετά το 07 στα χρήματα αυτά δεν νομίζω να βρεις, επίσης 600 fazer δεν θα σου καλύψει εύκολα τις ταξιδιωτικές σου ανάγκες, Triumph να πάρεις μόνο εάν σχετικά κοντά σου υπάρχει εξουσιοδοτημενος πχ Κοντής ο οποίος ασχολείται αποκλειστικά με αυτές τις μηχανές, το cbf 1000 για εμένα είναι ιδανική επιλογή
    Τώρα για busa και blackbird με την υπάρχουσα εμπειρία σου δεν θα στο πρότεινα ελαφρά την καρδιά (έγινα μάρτυρας την Κυριακή πτώση με busa ανθρώπου που το είχε 1 μηνα στην κατοχή με υπαιτιοτητα αποκλειστικά δικη του)
    Επίσης υπάρχουν στο car ορισμένα KLV 1000 σε καλές τιμές τα οποία σε ταξιδεύουν σίγουρα σε όλη την Ευρώπη με άνεση και ασφάλεια, και μιλάμε ουσιαστικά για το v strom 1000 πρώτης γενιάς με λογική τιμή.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    298
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...honda-cbf-1000
    Αυτό για παράδειγμα δες πόσο ωραία φορτώνεται με τις βαλίτσες του
    Και δουλεύει πολύ ομαλά από.χαμηλα και ανεβάζει και ψηλά αν θες καθώς το μοτέρ είναι από.cbr 1000

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Να πω και την γνώμη μου
    Fjr μετά το 07 στα χρήματα αυτά δεν νομίζω να βρεις, επίσης 600 fazer δεν θα σου καλύψει εύκολα τις ταξιδιωτικές σου ανάγκες, Triumph να πάρεις μόνο εάν σχετικά κοντά σου υπάρχει εξουσιοδοτημενος πχ Κοντής ο οποίος ασχολείται αποκλειστικά με αυτές τις μηχανές, το cbf 1000 για εμένα είναι ιδανική επιλογή
    Τώρα για busa και blackbird με την υπάρχουσα εμπειρία σου δεν θα στο πρότεινα ελαφρά την καρδιά (έγινα μάρτυρας την Κυριακή πτώση με busa ανθρώπου που το είχε 1 μηνα στην κατοχή με υπαιτιοτητα αποκλειστικά δικη του)
    Επίσης υπάρχουν στο car ορισμένα KLV 1000 σε καλές τιμές τα οποία σε ταξιδεύουν σίγουρα σε όλη την Ευρώπη με άνεση και ασφάλεια, και μιλάμε ουσιαστικά για το v strom 1000 πρώτης γενιάς με λογική τιμή.
    Fjr του 2004-05 το ξεχνάω τελείως? Γιατί να πω την αλήθεια από τις μηχανές που κοιτάω είναι αυτή που μου άρεσε περισσότερο οπτικά και μετά από αρκετή αναζητηση ταιριάζει αρκετά στην δουλειά για την οποία την θέλω.

    Το busa έτσι καλλιως τρώει άκυρο λόγω των ταξιδιωτικών δυνατοτήτων του για 2καβαλο με τριβαλιτσο κλπ. Για το Blackbird γιατί έτσι ? Γενικά δεν θέλω τρελά γκάζια επιταχύνσεις 200+ κλπ . Θέλω μια μηχανή που να προσφέρει αυτά που θέλω αλλά να μου αρέσει και στο μάτι. Να την παρκάρω και να γυρνάω πίσω να ρίξω μια κλεφτή ματιά.

    Αρα το triumph σίγουρα εκτός μιας και λόγω εργασίας της συντρόφου παίζει μετακόμιση σε άλλη πόλη ανά χρόνο(εκπαιδευτικός) και η πόλη μου είναι οι Σέρρες που δεν γνωρίζω αν υπάρχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

    Θα ρίξω και ένα μάτι στο Cbf1000 που ανέφερες πάντως . Το klv δεν μαρεσε και τόσο να πω την αλήθεια

  5. #20
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.476
    Καλησπέρα.
    Το Fjr έχει και γκάζια
    Είναι βαρύ ταξιδιάρικο αλλά έχει 140 άλογα και πολύ ροπή .
    when life gets complicated... i ride.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    298
    Κοίτα εμένα πλέον στα 45 μου με κουράζουν πολύ τα clip on και θέλω τιμόνι όρθιο οπότε το blackbird παρόλο που τα έχει πάνω από την τιμονοπλακα και με το βάρος που έχει δεν το μπορώ να το οδηγήσω για πολλή ώρα χωρίς να κουραστω.
    Τα fjr λόγω της φύσης του έχουν γράψει πολλά χλμ , δλδ ένα μοντέλο 04 η 05 θα έχει τουλάχιστον 100 Χιλ χλμ που δεν είναι και κάτι γι αυτές τις μηχανές υπό την προϋπόθεση όμως να έχουν συντηρηθεί σωστά και στην ώρα τους

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.173
    τα μισα αυτα που εβαλες θελουν ενα βυτιο βενζινη για να πανε ταξιδι.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    303
    Αν θες κλιπονατο δες και το honda vfr.Επισης πολύ καλό το bandit σε 650 η 1250 κυβικά.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.455
    Varadero και κοίταξε να βρεις κάποιο με αλλαγμένο αμορτισέρ. Για να μπορείς να ταξιδεύεις και σε κακούς δρόμους με λακούβες κτλ χωρίς να καταλαβαίνεις τίποτα.

    Θα περάσει και το χωματακι του, θα φορτωθεί σα γαϊδούρι λ, είναι υπέρ άνετο για 2 και ταξιδεύει άνετα 160-180. Ειδικά τώρα που έχουν αρχίσει και μπαίνουν κάμερες παντού τι να το κάνεις το γρήγορο sport touring . Eκτισ κι αν ταξιδεύεις χωρίς πινακίδα στην Ελλάδα, αλλά έξω?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MorningWood Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο forum!

    Αποφάσισα μια και οι συνθήκες πλέον το επιτρέπουν να αγοράσω και γω μηχανή και να ζήσω την εμπειρία του ταξιδιού σε 2 ρόδες που μέχρι τώρα έβλεπα σε video στο Youtube και θα ήθελα τις γνώμες σας για το αν σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι αξιόλογο που να προσφέρει αυτό που ζητάω.
    Ιδανικά χαρακτηριστικά είναι άνεση οδήγησης μαζί με συνεπιβάτη + 3βάλιτσο, αξιοπιστία κινητήρα και ευκολία εύρεσης ανταλακτικών.

    Κάποια μοντέλα που είδα και μου έκαναν κλικ στο μάτι είναι τα εξής (τυχαία σειρά προτίμησης):

    Honda Varadero 1000
    Triumph Tiger 1050
    Yamaha Fazer 600 S1-S2
    Yamaha FJR 1300
    Honda CBR 1100xx Blackbird (Ίσως λιγότερο η συγκεκριμένη λόγω της πιο σκυφτής θέσης οδήγησης)
    Από καινούργια αν και λίγο εκτός budget η CFMoto 700mt που βγαίνει στα 6390 αλλά έχω τους ενδιασμούς μου με την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου, αντιπροσωπεία, ανταλλακτικά πιθανότητα και αξία μεταπώλησης σε σχέση με τους Ιάπωνες που ανέφερα.

    Σχετικά με τα λεφτά σκέφτικα να προτιμήσω κάποιον έμπορο για την ευκολία πληρωμής ώστε να δώσω πχ προκαταβολή τα μισά και τα άλλα μισα σε δόσεις 1-2 χρόνια ώστε να δώσω τα υπόλοιπα χρήματα σε ένα σέρβις και μια καλή αναβάθμιση στον εξοπλισμό που έχω τώρα (Κράνος: MT Revenge 2 Μπουφάν: Nordcode Monza II Γάντια: Dainese Corbin Air)

    Για αρχή εννοείται μικρά ταξιδάκια γύρω γύρω και όσο πάμε πιο μακριά. (Στόχος-όνειρο είναι κάποια στιγμή στα επόμενα χρόνια εκδρομή στο Nord Kapp Νορβηγίας)
    Από εμπειρία έχω 5 χρόνια οδήγησης με μια Yamaha Virago 400 εντός Θεσσαλονίκης και Σερρών με κάποιες περιστασιακές διαδρομές από την μια πόλη στην άλλη (~100 χλμ εθνική).

    Ύψος 1,92m 95kg
    ωραία όλα , ίσως θα πήγαινα σε λίγο μικρότερο κυβισμό για να κερδίσω χρήματα , κατανάλωση , βάρος

    Suzuki Bandit 650 ABS τύπου
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...f-650-s-bandit
    Yamaha XJ6 Diversion ABS
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-xj6-diversion
    Yamaha Fazer 800 ABS
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ha-fz-8s-fazer

    υπάρχουν κ άλλες προτάσεις αναλόγως τα γούστα

  11. #26
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.084
    I’ve got the bike every middle-aged dude dreams of!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    765
    Σε sport touring μια ακόμα επιλογή οριακά στο budget σου είναι και το 800αρι το crossrunner που είναι και λίγο πιο σύγχρονο σε σχέση με αυτά που κοιτάζεις.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.455
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Σε sport touring μια ακόμα επιλογή οριακά στο budget σου είναι και το 800αρι το crossrunner που είναι και λίγο πιο σύγχρονο σε σχέση με αυτά που κοιτάζεις.
    Η πρώτη γενιά μοιάζει πιο πολύ με τζετ σκι πάρα με μοτοσυκλέτα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.528
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Η πρώτη γενιά μοιάζει πιο πολύ με τζετ σκι πάρα με μοτοσυκλέτα.
    Χαχαχαχα, έγραψες Κώστα!

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    298
    Παίζει να ήταν ο ίδιος σχεδιαστής με το DN 01 θα είδαν το ίδιο όνειρο

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής έως 2000€
    από TolisLB στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2023, 09:28
  2. αγορά μεταχειρισμένης μηχανής
    από kostasdkn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2008, 17:14
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 21:54
  4. Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής από μαγαζί.
    από gerodim στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 12:29
  5. ΠΟΙΟ Touring-sport/touring ΛΑΣΤΙΧΟ ΟΕΟ?
    από div400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF