Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Ducati Panigale V4 2025

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.811
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι η Ducati Corse εχει μια ιδέα, όχι?
    Και το 2000, την ίδια ιδέα είχε με το 999, και την πήρε πίσω στο 1098.

    Επίσης εγώ δεν σχολίασα τι είπε το Ducati Corse, σχολίασα τους Ελληνες δημοσιογράφους, που αφού προφανώς μετρήσανε με ορθολογικό τρόπο την πίσω μη-αναρτώμενη μάζα (και όχι το ψαλίδι μόνο) μοτοσυκλετών παρόμοιας κατηγορίας με μονόμπρατσο και με δίμπρατσο, κατέληξαν οτι ''είναι βαρύτερο το μονόμπρατσο''. Ούτε απέξω δεν πέρασαν, αλλά λέω γω τώρα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Και το 2000, την ίδια ιδέα είχε με το 999, και την πήρε πίσω στο 1098.

    Επίσης εγώ δεν σχολίασα τι είπε το Ducati Corse, σχολίασα τους Ελληνες δημοσιογράφους, που αφού προφανώς μετρήσανε με ορθολογικό τρόπο την πίσω μη-αναρτώμενη μάζα (και όχι το ψαλίδι μόνο) μοτοσυκλετών παρόμοιας κατηγορίας με μονόμπρατσο και με δίμπρατσο, κατέληξαν οτι ''είναι βαρύτερο το μονόμπρατσο''. Ούτε απέξω δεν πέρασαν, αλλά λέω γω τώρα.
    Πιστεύεις πως , πέραν της εμφάνισης, υπάρχει λόγος ύπαρξης του μονόμπρατσου?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.677
    Η ντουκατι ανακοίνωσε 3.6 κιλά ελαφρύτερο το νέο ψαλίδι από το παλιό. Συν όλα τα θετικά από ακαμψία κλπ κλπ. Σίγουρα το συμβατικό έχει κάποια επιπλέον εξαρτήματα που χρειάζεται αλλά αμφιβάλλω ότι καλύπτει την διαφορά των 3.6 κιλών. Έχεις κάποια άλλη τεκμηριωμένη μέτρηση?
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Αυτά είναι γνωστά από το 1990 ίσως και ποιο πίσω.
    Τα nsr250 mc21 gull arm του 1992 που είχα είχαν ποιο ελαφρύ και ποιο άκαμπτο ψαλίδι από τα mc28 pro arm του 1994 (μόνο μπράτσο) (σε συνεργασία με elf αν θυμάμαι καλά) και τα παλιά ήταν ποιο στιβαρά -σκληρα πίσω, το μόνο καλό που έχει το μόνομπρατσο είναι η γρήγορη εξαγωγή ρόδας και η εμφάνιση, σε αγωνιστικά όλοι έχουν κανονικα

  5. #35
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    H γνωστή αυθαίρετη πρόταση που είπε κάποιος γιατί του φάνηκε λογικοφανές, και επαναλαμβάνουν όλοι χωρίς να έχουν ιδέα αν αληθεύει ή οχι.
    Αν διαβάσεις παρακάτω λέει ότι γλύτωσαν κάπου στα 3 με 3,5kg αν θυμάμαι καλά.

    Δε νομίζω να το έβγαλαν από το μυαλό τους.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.361
    Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το παλαιότερο και όχι γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου αλλά επειδή το μπροστινό μέρος και οι αεροτομές ήταν πιο όμορφες. Όπως και να χει να χαμε να λέγαμε γούστα είναι αυτά. Όσον αφορά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά το ερώτημα που θα θέσω εγώ είναι αν πραγματικά χρειάζονται. Πλέον τόσο το καινούργιο Panigale όσο και το S1000RR είναι χωρίς κανένα ίχνος υπερβολής πολύ κοντά στο PlayStation ίδιως σε ότι αφορά γκάζι και φρένα. Έβλεπα χτες τον αγώνα του WWD που τρέχαν όλοι με σχετικά στοκ Panigale και κάνανε χρόνους 3-5" πιο αργούς από το ρεκόρ πίστας του 23. Προφανώς δεν συγκρίνεται με GP μηχανάκι και επίσης δεν πιέζανε όσο σε έναν αγώνα, ίσως να εξαιρείται ο Marquez Θεωρώ ότι αυτά τα μηχανάκια έχουν όρια που είναι πολύ πιο πάνω όχι μόνο από εμάς αλλά και από ερασιτέχνες αγωνιζόμενους. Στο δια ταύτα από όσα διάβασα μέχρι στιγμής και βάσει της προσωπικής μου άποψης με την συμβίωση στις πίστες με το MY23:

    - μισό άλογο παραπάνω και σε 500rpm πιο πάνω: η αλήθεια είναι ότι το ζητούσανε πολλοί ιδιοκτήτες και πρώτος εγώ μιας και αυτό έλειπε για να ρίξω δύο δεύτερα ακόμα

    - φρένα: νομίζω τα Stylema είναι κορυφή και νομίζω σε κανα2 βίντεο που χω ανεβάσει φαίνεται η ποιότητα τους παρότι φρενάρω νωρίς. Παρόλα αυτά τα καινούργια προσφέρουν καλύτερη ψύξη (στα παλιά απλά έβαλα racing υγρα kai Ζ10 τακάκι και δεν έχει καθόλου fade) αλλά το σημαντικότερο κατ' εμέ 15% λιγότερη φθορά από την περιστροφή των δίσκων όταν δν φρενάρεις

    - μπροστινά φτερά wings είναι πλέον ενσωματωμένα στο fairing: αυτό θεωρώ ότι ίσως είναι δίκοπο. Τα προηγούμενα ναι μεν σπάγανε για πλάκα σε πτώση και σου γαμούσαν και τα πλαστικά αλλά μπορούσες να τα βγάλεις. Πλέον δεν μπορείς να τα βγάλεις αλλά φαντάζομαι θα είναι πιο στιβαρά. Αν σπάσουν όμως τι γίνεται ?

    - καθρέφτες: φαίνονται πιο εύκολοι στο βάλε βγάλε και επίσης γλιτώνεις ένα 100ρικο ή πατέντες για να "ταπώσεις" το κενό που άφηνε

    - εργονομία/περισσότερος χώρος: Νομίζω ήδη ήταν σε πολύ καλό επίπεδο, ειδικά για γομάρια σα του λόγου μου αλλά όσα σημεία βελτίωσαν όντως θα κάνουν διαφορά. Το κάθισμα θα βοηθούσε πολύ να ήταν πιο πίσω στο παλιό μοντέλο ενώ επίσης (χωρίς υπερβολή ο μόνος λόγος που σκεφτόμουν το καινούργιο) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βγάλανε αυτά τα άχρηστα μαύρα πλαστικά που υπήρχαν κάτω από τη σέλα τα οποία έχω σπάσει ήδη δύο φορές, μόνο από την μία πλευρά, επειδή λέει κρεμιέμαι περίεργα Θα γράψω περισσότερα επί τούτου στο άλλο νήμα που χω ανοίξει. Επίσης σημαντικό upgrade είναι ότι μερίμνησαν για καλύτερη αποβολή θερμοκρασίας αν και αμφιβάλλω αν θα κάνει τρελή διαφορά. Το καλοκαίρι είναι αδύνατον να το οδηγήσεις με κάτι λιγότερο από τζιν μηχανής (καλά για σορτς βερμούδα - limanakia riders - δεν το συζητώ ότι το εγκαυματάκι δεν το γλιτώνεις.

    - ηλεκτρονικά: Μεγάλη κουβέντα, δεν νομίζω ότι ποτέ θα χρειαστεί ένας μέσος οδηγός κάτι παραπάνω από ότι είχε το προηγούμενο μοντέλο και επίσης δεν ξέρω κατά πόσον σε βοηθάνε να εξελιχθείς ή να πηγαίνεις πιο γρήγορα χωρίς να εξελλίσεσαι αλλά και να μην πηγαίνεις για surf ή ενόργανη στην άμμο και τα βοτσαλάκια.

    Πιθανών να μας καλέσουν για test ride στη πίστα πριν το τέλος του χρόνου αλλά τα έχουν υποσχεθεί κι άλλες φορές αυτά.

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    212
    Νομίζω αν έβαφαν το ψαλίδι μαύρο και κράταγαν επίσης μαύρα και τα φτεράκια, θα ήταν πιο όμορφο.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.877
    Εχουν βγει αυτες τις μερες αρκετα videos απο την παρουσιαση του νεου μοντελου και ολοι μιλανε για μεγαλο αλμα εξελιξης. Τα ηλεκτρονικα κανουν θαυματα λενε.

    Πρεπει να ξανακανουν στο common tread βιντεο-συγκριση με το Κ5. Δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα αυτη τη φορα για το legendary.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εχουν βγει αρκετα videos απο την παρουσιαση του νεου μοντελου και ολοι μιλανε για μεγαλο αλμα στο νεο μοντελο. Τα ηλεκτρονικα κανουν θαυματα λενε.

    Πρεπει να ξανακανουν στο common tread βιντεο-συγκριση με το Κ5. Δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα αυτη τη φορα για το legendary.
    δύο-τρία που είδα (20-30 λεπτά το καθένα) εστιάζουν στο πόσο εύκολο είναι. "καβαλιέται σαν ιαπωνικό" ήταν το χαρακτηριστικότερο σχόλιο όσον αφορά την ουδετερότητα του πλαισίου.
    Το αυτόματο πάτημα του πίσω φρένου βαθειά μέσα στη στροφή ΑΦΟΤΟΥ έχεις τελειώσει το trail-braking με τα μπροστά φρένα! Κάνουν χρήση της αγωνιστικής εμπειρίας/δεδομένων και την/τα φέρνουν στο δρόμο.


    edit: μην ξεχάσετε να παραγγείλετε και την ολόσωμη akrapovic , κάπου γύρω στα 10.000€, ναι διάβασες σωστά, δέκα χιλιάδες ευρώ
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 17/09/2024 στις 22:39.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.361
    Και το παρόν παραείναι εύκολο για το επίπεδο που είναι, αν το κάνανε όντως ακόμη πιο ξεκούραστο τι να πω. Έχω αμελήσει να τελειώσω το thread που θέλω να "ξεράσω" όλα τα αρνητικά. Θεωρώ ότι παραείναι πολλά λεφτά για αυτό που είναι... Τι 10k για ολόσωμη ή 5k για τελικό. Μετά το σέρβις 100€ η ώρα ακατέβατα και το μεγάλο κάνει 1000€. Ναι οκ σε κάνει να νιώθεις πιλότος και πιο γρήγορος από ότι είσαι με όλα αυτά ηλεκτρονικά, ακραίο γκάζι και γενικότερα επιδόσεις αλλά αν του κάνεις πραγματικά σκληρή χρήση δεν νομίζω ότι αξίζει το κόστος για το τι σου δίνει. Για αξιοπιστία θα τα μαζέψω όλα στο thread.

    O Neevesy από το MCN που τον θεωρώ πολύ αντικειμενικό είπε ότι η κυριότερη διαφορά που είδε στο ψαλίδι είναι η σταθερότητα όταν αρχίζει να χαιρετάει το λάστιχο κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό μιας και τρώει λάστιχα για πλάκα.

  11. #41
    στο 12ο λεπτό ξεκινάει το on-board του Alessandro Valia. Παράνοια!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.361
    Ακραίο! και σε πίστα που δεν είναι και ότι καλύτερο για τέτοιο μηχανάκι. Ντάξει τρενάκι του τρόμου αλλά ο μαν δεν είναι τυχαίος συν ότι το χει κάνει πολλές φορές πρόβα για να βγει έτσι.

    Σημείωση, αν ήταν αίλυνας δημοσιογράφος (χωρίς παρεξήγηση) τα νούμερα στα βοηθήματα θα ήταν ανάποδα (το antiwheelie στο 1 και τα άλλα 3+)

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    338
    Έρωτας είναι το μηχανάκι….
    Αυτό, το προηγούμενο σε R, ένα M1kRR και ένα GS1250 και δεν θέλω τίποτα άλλο στην ζωή μου..
    Μετά κυκλοφορώ και με Subaru Forester….

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.811
    Αποβάλεται η ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.

    Η θερμοκρασία που είναι η στάθμη της θερμότητας σε έναν χώρο, απλά αυξάνεται ή μειώνεται.

    Αποβάλεται η θερμότητα από έναν χώρο, και κατά συνέπεια μειώνεται η στάθμη της στον χώρο αυτό δλδ η θερμοκρασία.

    Αυτό λίγο με τις παρόμοιες λέξεις, τελείως διαφορετικές έννοιες, ας το έχουμε κατά νου.

    Συνεχίστε για το V4
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αποβάλεται η ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.

    Η θερμοκρασία που είναι η στάθμη της θερμότητας σε έναν χώρο, απλά αυξάνεται ή μειώνεται.

    Αποβάλεται η θερμότητα από έναν χώρο, και κατά συνέπεια μειώνεται η στάθμη της στον χώρο αυτό δλδ η θερμοκρασία.

    Αυτό λίγο με τις παρόμοιες λέξεις, τελείως διαφορετικές έννοιες, ας το έχουμε κατά νου.

    Συνεχίστε για το V4
    Το μονομπράτσο δεν είπες. Πέρα από την εμφάνιση (είναι πανέμορφο) εχει κάτι άλλο να προσφέρει? Ειδικά μετά τα quick release συστήματα στα συμβατικά ψαλίδια στους αγώνες αντοχής.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Ducati Streetfighter V4
    από macdeath_s στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2023, 22:12
  2. Ανακλήσεις (2) μοτοσικλετών Ducati Panigale
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2019, 13:49
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών Ducati Panigale & Hypermotard
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2018, 13:21
  4. Ducati Panigale - 899
    από Sapadak στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 130
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2013, 07:22
  5. Ducati Apollo V4 ,1964
    από el_hymador στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2007, 22:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF