Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βαλβίδα?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    22

    Βαλβίδα?

    Λοιπόν έχω ένα glx και σήμερα θέλω να πάω κάπου, βγαίνω στα 2 χιλιόμετρα κάνει κάτι περίεργα, σταματάει λίγο και μετά δίνει πολύ δύναμη απότομα, κάνει πως σβήνει, ακούγετε σαν να ρουφάει αέρα, μετά μου σβήνει. Έχει χάσει συμπίεση η μανιβέλα... το βάζω σε κατηφόρα, βάζω πρώτη πέρνει, οδηγαω κανονικά μέχρι το σπίτι αλλά στη διαδρομή κάνει πως θα σβήσει, κατεβάζω ταχύτητα και δεν σβήνει. Κατάφερα και το έφτασα σπίτι. Κάτι παρόμοιο μου είχε γίνει πριν κάτι 2 περίπου μήνες, είχε χαλάσει η βαλβίδα εξαγωγής και έβρισκε και στο πιστόνι. Άλλαξε ο μάστορας βαλβίδα και όλα κομπλέ και συμπίεση... τώρα πάλη τα ίδια.. λέτε να είναι η εισαγωγής ή πάλι εξαγωγής... δεν ξέρω τι φάση αυτό το μηχανάκι... να αλλάξω και κύλινδρο πίστονο ίσως δεν πάθει πάλη τα ίδια αν έχει θέμα η βαλβίδα, α ναι επησεις καίει λάδια... ( Πολλά λάδια )

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.127
    Αυτό το "έβρισκε και στο πιστόνι" ξαναδες το λίγο....αν η βαλβίδα "βρει" έστω και λίγο στο πιστόνι, τα κάνει όλα τανάπου μέσα και μένεις εκεί που βρίσκεσαι.
    Πάντως, με όσα περιγράφεις, το μοτέρ θέλει ολική επισκευή από κύλινδρο και πάνω.
    Επίσης, άλλαξε μάστορα.....τον λόγο μάλλον τον έχεις καταλάβει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    22
    Τώρα πάω στον ίδιο μάστορα... γιατί είναι κοντά... να παραγγείλω εγώ τα κομμάτια για το μοτέρ η να το αφήσω πάνω του...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    22
    Επισεις αυτόν τον μάστορα τον ξέρει ο πατέρας μου ... οπότε ναι :,)

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.332
    Από τη στιγμή που το μοτερ καιει λάδια, εχει πρόβλημα. Οσο περισσότερα τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα. Ξεκινάμε από εκει.
    Έκαιγε και πριν αλλάξεις τη βαλβίδα; Αν ναι, σου εξηγησε τι επιλογές έχεις; Αν όχι θα πρεπει να σου πει τωρα.
    Πάντως καψιμο λαδιου και συμπίεση δεν πάνε μαζί. Πιθανότατα έχει γίνει ζημιά.

    Το σίγουρο είναι ότι πρεπει να γινει πιο εκτεταμένη επισκευή, το κόστος δεν ειναι υψηλό.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.255
    Το μοτέρ είναι honda ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PhantoLx Προβολή μηνύματος
    Επισεις αυτόν τον μάστορα τον ξέρει ο πατέρας μου ... οπότε ναι :,)



    Κι εμένα οι "μάστορες" (τρια αδέλφια που έχουν ακόμα μαγαζί) ήταν παιδικοί φίλοι του γαμπρού μου αλλά ουδόλως τους εμπόδισε να μου καταστρέψουν το μοτέρ, το μακρινό 1991....
    Άλλο κακός άνθρωπος και άλλο κακός (=άσχετος) μάστορας.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2024
    Μηνύματα
    22
    Λοιπόν τελικά δεν ήτανε η βαλβίδα και όντως το πιστόνι και ο κύλινδρος θα αλλαχτούν. Είχαν βραχυκυκλώσει 2 καλώδια απ όσο κατάλαβα από το πηνίο με τη μπαταρία, με αποτέλεσμα να καεί το πηνίο κι η ηλεκτρονική... εφόσον αλλάχτηκαν το μηχανάκι λειτουργείσε κανονικά ( εκτός από την καύση λαδιού ) δηλαδή όλο αυτό γινόταν γιατί δεν έπαιρνε ρεύμα το μπουζί λόγο μεγάλης ζημιάς. Επήσεις μετά την αλλαγή της ηλεκτρονικής πείρε επιδώσεις σε άλογα μόνο... τι ευθύνεται για αυτό?

Παρόμοια θέματα

  1. goldwing gl1500 βαλβίδα Νεκράς
    από gl1500 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2007, 22:22
  2. Goldwing Gl1500 βαλβίδα Νεκράς
    από gl1500 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 23:41
  3. προβλημα με βαλβιδα stand
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 00:14
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF