Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με ρύθμιση καρμπυρατέρ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    86

    Πρόβλημα με ρύθμιση καρμπυρατέρ

    Θα βγει πάλι ένα κατεβατό να αλλά θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιεκτικός γίνεται.


    Γνωρίζω ολίγον πράγματα για το καρμπυρατέρ (πως δουλεύει, ζιγκλερ, προζιγκλερ, βελόνες, βίδα μείγματος αέρα, ρελαντί κτλπ) και τα σημαδια όταν ένα μείγμα είναι πλούσιο ή φτωχό. Ε λοιπόν δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Έχω ένα δίχρονο παπι (dinamik) το τσοκ του δεν δουλεύει (έχω την εντυπωση ότι μπουκώνει από λάδι) ούτε όταν είναι κρύο, και κρύο παίρνει μπροστά εύκολα (2μανιβελιες το πολύ) άρα θα έλεγε κανένας ότι αυτό είναι ξεκάθαρο σημάδι πλούσιου μείγματος, έλα όμως που όταν ζεσταθεί και ανοίξω το γκάζι είναι σαν να κρατάει το ρελαντί ψηλά και το κατεβάζει μετά από πολύ ώρα και επίσης δονείται όλος ο κινητήρας σαν να υπερθερμαίνεται που είναι σημάδι φτωχου μείγματος. Επίσης όταν προχωράω και ανοίξω γκάζι όσο είναι ζεστό είναι σαν να αργεί να στροφαρει και δεν τσουλάει άνετα σαν να τραβάει ζόρια. Πείραξα και το ρελαντί λίγο σε μια φάση δουλευε ωραία μετά το ξανά χάλασα και πάλι αγκομαχάει.

    Τώρα θα με ρωτήσετε γιατί τα έκανα όλα αυτά. Γιατί δεν υπάρχει μηχανικός Κέρκυρα που να ασχοληθεί με αυτό και να κάνει σωστή δουλειά. Γιαυτο. Μπορεί να βοηθήσει κανένας; Πως να το ρύθμισω σωστα από την αρχή; Γιατί βλέπω σημαδια φτωχου και πλούσιου μείγματος ενώ δεν το πειραζω; Αυτά τα λίγα. Ευχαριστώ οποίον κάτσει και το διαβάσει

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.519
    γιατι μπορει να τραβαει αερα στον στροφαλοθαλαμο απο καποιο κολαρο η τσιμουχα εκτος καρμπυρατερ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.810
    Τσιμούχες στροφαλοθάλαμου, καλές;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιατι μπορει να τραβαει αερα στον στροφαλοθαλαμο απο καποιο κολαρο η τσιμουχα εκτος καρμπυρατερ
    Λαιμος φίλτρο κουτί ολοκαίνουργιος και καινούργιο φίλτρο, λαιμος καρμπυρατέρ κομπλέ, τώρα να φταίει κάτι μέσα στο μοτέρ και να τραβάει αέρα από εκεί δεν ξέρω!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    86
    Δεν έχω ελέγξει καθόλου το μοτέρ μέσα διότι όταν άλλαξα το καρμπυρατέρ ξεκίνησε να μην δουλεύει όπως θα έπρεπε να δουλεύει. Δουλευε μεν όχι σωστα δε. Όποτε θεώρησα εκεί είναι το πρόβλημα. Άρα θα κοιτάξω και τσιμούχες.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    585
    Τα dynamik εκτός από κακής ποιότητας μοτέρ, είχαν ηλεκτρονικά για πέταμα. Δεν αποκλείεται να έχει κάψει ηλεκτρονική.

    Για αρχή φτιάξε το καρμπυρατέρ στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Τα dynamik εκτός από κακής ποιότητας μοτέρ, είχαν ηλεκτρονικά για πέταμα. Δεν αποκλείεται να έχει κάψει ηλεκτρονική.

    Για αρχή φτιάξε το καρμπυρατέρ στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
    Πως έχει το dinamik κακής ποιότητας μοτέρ; Είναι κινητήρας της Kawasaki και πολύ καλός μάλιστα. Για τα ηλεκτρολογικά θα συμφωνήσω. Το καρμπυρατέρ στις εργοστασιακές ρυθμίσεις τι εννοείς;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.716
    Μια χαρά ποιότητα έχουν τα dinamik, για αυτό κυκλοφορούνε ακόμα μαμά,, είχα πάρει ένα 550€ και δεν έβγαλε τίποτα και το έσκιζα συνέχεια και πήγαινε καλά, τι καρμπ φοράς? Για αρχή βάλε η πάρε το μαμά με τις σωστές ρυθμίσεις, έχει και φίλτροκουτι πάνω? Αν βάλεις καινούριο μπουζί και βγει άσπρο μετά από λίγη ώρα τότε έχεις φτωχό μίγμα,, βέβαια με τσοκ θα έπρεπε να παιρνει.
    Παίξε με την θέση της βελόνας λίγο για να δεις αν θα βελτιωθει, επίσης το σωστό λάδι με την τρόμπα όχι πολύ παραπανω

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με το καρμπυρατέρ
    από SKOULBA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2020, 14:54
  2. Προβλημα με τροφοδοσια καρμπυρατερ στα χαμηλα
    από mars696 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2018, 20:36
  3. Πρόβλημα με καρμπυρατέρ
    από Highsider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 10:36
  4. Πρόβλημα με καρμπυρατερ
    από Stayrozzz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 04:15
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF