Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 119 από 119

Θέμα: Τελικά φρενάρουμε πάνω στη στροφή....?

  1. #106
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Με counter steering
    Εγγυημένο low.



    Όλοι εσείς οι επιστήμονες, δεν πάτε να στρίψετε αντί να μελετάτε δυνάμεις και συνιστώσες; Εκεί θα βρείτε τις απαντήσεις σας, όχι στα βιβλία και στο youtube.
    Life begins at 45°.

  2. #107
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγγυημένο low.
    Ε πες μας τον τρόπο ντε

  3. #108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγγυημένο low.



    Όλοι εσείς οι επιστήμονες, δεν πάτε να στρίψετε αντί να μελετάτε δυνάμεις και συνιστώσες; Εκεί θα βρείτε τις απαντήσεις σας, όχι στα βιβλία και στο youtube.



    το βιβλίο μελετά το γιατί πίσω από τα συμβαίνοντα.

    πάντως και το αυτοκίνητο έχει την τάση να ανοίξει τροχιά με τον μπροστά αξονα και πριν την ολίσθηση σε δυνατά φρένα . αυτό ως επιπλέον προβληματισμός
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #109
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Μη μου δίνετε σημασία, εγώ σκούτερ καβαλάω.
    Life begins at 45°.

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μη μου δίνετε σημασία, εγώ σκούτερ καβαλάω.
    ασταυτά βρε κουλάτζα. το πατάς το φρενάκι σου στη στροφή....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #111
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    425
    Συν οτι με όλο αυτό το κάψιμο μάλλον φεύγει και όλο το νόημα που είναι η χαρά του να καβαλάς χωρίς σκεψη. Αν κάτι δεν σου βγαίνει φυσικά ή δεν έχεις "προγραμματιστεί" -με εκπαίδευση ή οτι- να σου βγαίνει, μάλλον μη το κάνεις καλύτερα.

  7. #112
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    ασταυτά βρε κουλάτζα. το πατάς το φρενάκι σου στη στροφή....
    Όσο και να το πατήσω δεν κάνει τίποτα.
    Life begins at 45°.

  8. #113
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όσο και να το πατήσω δεν κάνει τίποτα.
    Σταματάς με τα πόδια και έτσι?
    The Dirty Harry.

  9. #114
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.906
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τέλεια. Αρα είναι αυτό που φανταζόμουν. Αλλάζει το πάτημα του ελαστικού στο δρόμο.

    Και ρωτάω λοιπόν εγώ.
    Αυτό συμβαίνει πάντα όταν φρενάρει κάποιος πάνω στη στροφή, είτε λίγο, είτε πολύ. Απλά όταν τα φρένα είναι ισχυρά, το φαινόμενο είναι έντονο.

    Όταν δεν φρενάρεις ισχυρά ή όταν κάνεις πχ trail braking, πώς καταπολεμάς αυτό το φαινόμενο, ωστε να στρίψεις προς τα μέσα στη στροφή και να μην σηκωθεί η μηχανή?
    Με γκαζι(καρυδα).
    Δες στο βιντεο του Χουντρα το παραδειγμα του Stoner.

  10. #115
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    261
    Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά εγώ αλλιώς τα είχα μάθει/μου είχαν πει. Ήξερα χοντρικά πως το tb βοηθάει την μηχανή να στρίψει πιο εύκολα και πως με το γκάζι η μηχανή σηκώνεται και ανοίγει τη γραμμή.

    Αυτά που γράφετε εδώ και 3 σελίδες είναι το ακριβώς αντίθετο.

  11. #116
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.296
    Και εγώ έτσι λειτουργώ, κλείνοντας το γκάζι πηγαίνω προς την εσωτερική, ανοίγοντας προς την έξω.
    Φρένα στον εμπρός ανοίγουν την τροχιά λίγο ή πολύ, με μικρές ταχύτητες την κλείνουν.
    Σήκωμα της μοτό ανάλογο με το μέγεθος του εμπρός: 21" χαλαρό, 19" νορμαλ, 17" έντονο.
    Συγκράτηση με διατήρηση του cs και της θέσης του βάρους.

    Αν δεν έχω κάτσει σωστά, το κλείσιμο του γκαζιού και το φρένο είναι αρκετά για να αναιρέσουν λίγο από το βάρος που βάζω.
    Πλέον το ζυγίζω με λίγη ακόμα πίεση αλλά προσέχω κιόλας να κάθομαι σαν άνθρωπος.

    Προφανώς δεν μαζεύω χλμ έτσι. Το συζητάμε στα πλαίσια που οι συνθήκες το επιτρέπουν, όσον αφορά τον χειρισμό.
    Αν γίνει στραβή και πρέπει να μαζέψω, θα την σηκώσω θα τα καρφώσω και θα την ξαναρίξω και ας γίνει ότι θέλει
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; Σήμερα στις 13:43.

  12. #117
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    329
    Εν τω μεταξυ πιστευω οτι αμα καναμε αυτη τη συζητηση θα βγαζαμε μια ακρη, ζητω συγγνωμη που ξεκινησα τετοιο μπαραζ.
    Νομιζω οτι η συζητηση εμπλεξε γιατι ειπωθηκαν πολλα διαφορετικα πραγματα κυριως απ την καγκουρια μου και την ορεξη μου για χαβαλε.
    Το Trail braking ειναι σταδιακο αφημα στην στροφη και εχει διαφορετικο αποτελεσμα με το παταω φρενο στην στροφη..
    Αυτο που εμαθα εγω και το εχω δει και στην πραξη ειναι οτι οταν ενεργοποιεις το μπροστινο φρενο υπο κλιση το μηχανακι εχει την ταση να σηκωνεται και να σε βγαζει προς τα εξω. (Δεν λεω τσαρουχωμα στο φρενο αλλα πολυ απαλο και προοδευτικο τσιμπημα γιατι δεν ησουν αρκετα committed στη στροφη, γιατι θες να αποφυγεις κατι κτλ).
    Αυτο που παρατηρησα στην περασμενη βολτα και ισως να ηταν η εντυπωση μου ειναι οτι με την ενεργοποιηση του πισω το μηχανακι σε μαζευει προς την μεσα μερια. Αλλα ισως να εγινε τυχαια οταν πατησα πισω φρενο, μπορει να πηγαινα αργα και να μου φανηκε το φαινομενο που λεει ο Ντοκτορ απο πανω....

    Βεβαια το νεο συστημα της νεας Panigale ενεργοποιει και τα δυο φρενα οποτε για να υπαρχει αυτο ισως να σημαινει πως ανακαλυψα την βαρυτητα. (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ).

  13. #118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξυ πιστευω οτι αμα καναμε αυτη τη συζητηση θα βγαζαμε μια ακρη, ζητω συγγνωμη που ξεκινησα τετοιο μπαραζ.
    Νομιζω οτι η συζητηση εμπλεξε γιατι ειπωθηκαν πολλα διαφορετικα πραγματα κυριως απ την καγκουρια μου και την ορεξη μου για χαβαλε.
    Το Trail braking ειναι σταδιακο αφημα στην στροφη και εχει διαφορετικο αποτελεσμα με το παταω φρενο στην στροφη..
    Αυτο που εμαθα εγω και το εχω δει και στην πραξη ειναι οτι οταν ενεργοποιεις το μπροστινο φρενο υπο κλιση το μηχανακι εχει την ταση να σηκωνεται και να σε βγαζει προς τα εξω. (Δεν λεω τσαρουχωμα στο φρενο αλλα πολυ απαλο και προοδευτικο τσιμπημα γιατι δεν ησουν αρκετα committed στη στροφη, γιατι θες να αποφυγεις κατι κτλ).
    Αυτο που παρατηρησα στην περασμενη βολτα και ισως να ηταν η εντυπωση μου ειναι οτι με την ενεργοποιηση του πισω το μηχανακι σε μαζευει προς την μεσα μερια. Αλλα ισως να εγινε τυχαια οταν πατησα πισω φρενο, μπορει να πηγαινα αργα και να μου φανηκε το φαινομενο που λεει ο Ντοκτορ απο πανω....

    Βεβαια το νεο συστημα της νεας Panigale ενεργοποιει και τα δυο φρενα οποτε για να υπαρχει αυτο ισως να σημαινει πως ανακαλυψα την βαρυτητα. (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ).
    Δεν ξέρω αν η εντατικη ενασχόλησή σου με την πίστα παίζει τον ρόλο της αλλά για εμενα είσαι spot on σε όλα όσα αναφέρεις.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά εγώ αλλιώς τα είχα μάθει/μου είχαν πει. Ήξερα χοντρικά πως το tb βοηθάει την μηχανή να στρίψει πιο εύκολα και πως με το γκάζι η μηχανή σηκώνεται και ανοίγει τη γραμμή.

    Αυτά που γράφετε εδώ και 3 σελίδες είναι το ακριβώς αντίθετο.
    Έτσι είναι οπως το λες. Απλά άλλο να μπαίνεις στη στροφη αφήνοντας σταδιακά φρένο (βοηθάει στο στρίψιμο ) κι άλλο να τα πατάς ενώ είσαι ήδη μέσα. Εκεί πιθανότατα θα σε σηκώσει, πρέπει να είσαι χειρουργός για να πατήσεις τόσο όσο. Αντιθέτως με το πισω γίνεται πολύ πιο εύκολα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2008, 13:18
  2. Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη
    από Ταξιδευτής στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 18:58
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2007, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF