Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 103 από 103

Θέμα: Τελικά φρενάρουμε πάνω στη στροφή....?

  1. #91
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.837
    Θα υπαρξουν και φορες που θα διαπιστωσατε/σετε οτι μπηκατε με περισσοτερα χλμ απ οτι επρεπε ή κλεινει η στροφη παραπανω.
    Ε σε αυτες τις περιπτωσεις αν συνεχισεις με μπροστινο φρενο δεν βλεπω να μενεις για πολυ εντος λωριδας.
    Σε αυτες τις περιπτωσεις εγω μαζευω με το πισω (λιιγο γκαζακι) και το μπροστα ουτε κατα διανοια να το ζορισω. Επισης λιγο πλαγιασμα παραπανω αν μας παιρνει...

    Ολα αυτα βεβαια ξερετε...δεν ισχουουν για ολους κλπ κλπ.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #92
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    422
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι χρησιμοποιωντας το πισω σε βαζει προς τα μεσα και χρησιμοποιωντας το μπροστα σε βγαζει προς τα εξω (ισως να κανω και λαθος γιατι ειμαι αμπαλος γενικα).. Το δοκιμασα καταλαθος πριν 2-3 μερες γιατι πηγαινα καρφι για bovi stop.. ας μην συζητησουμε τα καραγκιοζιλικια μου σε δημοσιους δρομος περαιτερω!

    Σε αλλα νεα το νεο πανιγκαλε οντως οι δημοσιογραφοι το εχουν πεθανει (λογο της παρουσιασης στην Ρωμη) αλλα το μηχανακι ειναι απιστευτο!
    Αν δεν κάνω πολύ λάθος, αρκετή συζήτηση έχει γίνει διαδικτυακά και από "δασκαλικά κανάλια"(με οτι βαρύτητα συνεπάγεται αυτό)διαψεύδοντας το,( ίσως μπορώ να ψάξω να παραθέσω και βίντεο που γίνονται αναπαραστάσεις αν θέλει κάποιος) οτι ας πούμε είναι πλασματική αίσθηση οτι δεν ανοίγει και το πίσω φρένο τη γραμμή.
    Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν πιο εύκολο να φας highside αν εστιάσεις στο πίσω φρένο, σε αντίθεση με συνδυασμό των 2.
    Ακόμα, μάλλον είναι δική μου αδυναμία το πιθανότερο, αλλά νιώθω πολύ λιγότερη ακρίβεια στην πίεση του πίσω από το εμπρός φρένο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Θα υπαρξουν και φορες που θα διαπιστωσατε/σετε οτι μπηκατε με περισσοτερα χλμ απ οτι επρεπε ή κλεινει η στροφη παραπανω.
    Ε σε αυτες τις περιπτωσεις αν συνεχισεις με μπροστινο φρενο δεν βλεπω να μενεις για πολυ εντος λωριδας.
    Σε αυτες τις περιπτωσεις εγω μαζευω με το πισω (λιιγο γκαζακι) και το μπροστα ουτε κατα διανοια να το ζορισω. Επισης λιγο πλαγιασμα παραπανω αν μας παιρνει...

    Ολα αυτα βεβαια ξερετε...δεν ισχουουν για ολους κλπ κλπ.
    Έχει αναφερθεί και πριν αλλά μάλλον δεν μπορεί να αναφερθεί αρκετά, και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, οτι ιδανικά δεν χρειάζεται να φτάνουμε σε τέτοια όρια την οδήγηση στο δημόσιο δρόμο για να προσθέτουμε και να πολυπλοκοποιούμε τόσες παραμέτρους. Αυτό μάλλον συμβαίνει σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης ή απροόπτου, που υποτίθεται δεν είναι η νόρμα της καθημερινότητας, όσο περνάει από το δικό μας χέρι τουλάχιστον.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; Σήμερα στις 01:25.

  3. #93
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.097
    Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει, γιατι τα φρένα στη στροφή, σηκώνουν τη μοτοσυκλέτα με αποτέλεσμα να της ανοίξουν τη γραμμή...

    Συγκεκριμένα:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Το μπροστά φρένο από μια πίεση και πάνω θέλει να ανοίξει τροχιά και να σηκώσει το μηχανάκι.
    Αν συμβαίνει, γιατι συμβαίνει μόνο απο μία πίεση και πάνω, αλλα όχι συνέχεια?
    Ποιές είναι οι δυνάμεις που το προκαλούν και ποιές είναι οι δυνάμεις που του αντιστέκονται απο εκείνη την πίεση και κάτω, ωστε να μην ανοίξει γραμμή?

    Εγώ δεν βλέπω τον λόγο (εκτός της πιθανής αλλαγής της επιφάνειας του λαστίχου που ακουμπά στο δρόμο), να είναι διαφορετική η τάση της μοτοσυκλέτας να ανοίξει τη γραμμή της με φρένα ή χωρίς.

  4. #94
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    210
    Μια εξήγηση που μπορώ να δώσω, είναι λόγω του βάρους που δέχεται. Όλη η ορμή της μοτοσυκλέτας, πέφτει στο μπροστινό μέρος, οπότε μου φαίνεται λογικό να θέλει να πάει "ευθεία".

    Είναι ο ίδιος λόγος, που αν μπεις με πολλά χλμ σε μια στροφή με το αυτοκίνητο, και πατήσεις πολύ φρένο, η ουρά μπορεί να ξεκολλήσει.
    Με τον ίδιο τρόπο, έδιωχνα και το πίσω στο TDR (με πολύ μπροστινό φρένο), ώστε να μπει με ανάποδα στην στροφή

  5. #95
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sorath Προβολή μηνύματος
    Μια εξήγηση που μπορώ να δώσω, είναι λόγω του βάρους που δέχεται. Όλη η ορμή της μοτοσυκλέτας, πέφτει στο μπροστινό μέρος, οπότε μου φαίνεται λογικό να θέλει να πάει "ευθεία".

    Είναι ο ίδιος λόγος, που αν μπεις με πολλά χλμ σε μια στροφή με το αυτοκίνητο, και πατήσεις πολύ φρένο, η ουρά μπορεί να ξεκολλήσει.
    Όχι ρε συ, δεν είναι. Αυτό μπορεί να συμβεί και στη μοτοσυκλέτα.
    Αν πατήσεις τόσο πίσω φρένο ωστε να μπλοκάρει ο τροχός, ε, η ουρά θα σε προσπεράσει...

    Η μοτοσυκλέτα θέλει να πάει ευθεία ούτως η άλλως. Είτε πατάς φρένο είτε όχι. Αυτό δεν αλλάζει.

  6. #96
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αν πατήσεις τόσο πίσω φρένο ωστε να μπλοκάρει ο τροχός, ε, η ουρά θα σε προσπεράσει...
    Για το μπροστά φρένο εννοω (δεν το διευκρίνησα πριν), όχι να μπλοκάρεις το πίσω.

  7. #97
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.097
    Ρε συ, περιγράφεις το oversteer?
    Αυτό όμως σε βάζει πιο μέσα στη στροφή. Δεν σου ανοίγει τη γραμμή.

  8. #98
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    210
    Ναι αυτό περιγράφω, απλά το ανέφερα για να εξηγήσω πως η μετατόπιση του βάρους, έχει γενικότερα αντίκτυπο και γιατί η μοτοσυκλέτα θέλει να ανοίξει την τροχιά της με το μπροστινό φρένο.

  9. #99
    Εφόσον είμαστε μέσα στη στροφή και... στρίβουμε, ο μπροστινός τροχός κοιτάει προς το εσωτερικό της στροφής.
    Πατώντας το μπροστινό φρένο, επειδή το πίσω μέρος συνεχίζει να σπρώχνει μπροστά, ο μπροστινός τροχός γυρνάει περισσότερο προς τα μέσα και... το μηχανάκι σηκώνεται.
    Φυσικά, αν όλα είναι έντονα, πολλά φρένα και μεγάλη κλίση (ιδίως μεγάλη κλίση), το δίπλωμα προς τα μέσα δεν θα σηκώσει το μηχανάκι, αλλά θα το ρίξει.
    Think faster than you ride

  10. #100
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sorath Προβολή μηνύματος
    Ναι αυτό περιγράφω, απλά το ανέφερα για να εξηγήσω πως η μετατόπιση του βάρους, έχει γενικότερα αντίκτυπο και γιατί η μοτοσυκλέτα θέλει να ανοίξει την τροχιά της με το μπροστινό φρένο.
    Δεν αντιλέγω, απλά προσπαθώ να καταλάβω.
    Η απορία μου είναι η εξής.

    Η μοτοσυκλέτα ούτως η άλλως, θέλει να πάει ευθεία.
    Γιατι κατα την μετατόπιση του κέντρου βάρους στο φρενάρισμα μέσα στη στροφή, η μοτοσυκλέτα έχει μεγαλύτερη τάση να ανοίξει τη στροφή?
    Ποιές είναι οι δυνάμεις που την φέρνουν σε ισορροπία μέσα στη στροφή χωρίς φρένα, που αλλάζουν κατα τη μετατόπιση του κέντρου βάρους όταν φρενάρεις?

    Ξαναλέω. Το μόνο που μπορεί να αλλάζει, είναι το ποιό σημείο του μπροστά ελαστικού πατάει κάτω. Μόνο αυτό μπορεί να αλλάξει την τροχιά.
    Όλες οι υπόλοιπες δυνάμεις, αλληλοεξουδετερώνονται.
    Αν δεν αλληλοεξουδετερώνονται, τότε γλιστράς, δεν στρίβεις...

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    653
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος

    Έχει αναφερθεί και πριν αλλά μάλλον δεν μπορεί να αναφερθεί αρκετά, και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, οτι ιδανικά δεν χρειάζεται να φτάνουμε σε τέτοια όρια την οδήγηση στο δημόσιο δρόμο για να προσθέτουμε και να πολυπλοκοποιούμε τόσες παραμέτρους. Αυτό μάλλον συμβαίνει σε περίπτωσης έκτακτης ανάγκης ή απροόπτου, που υποτίθεται δεν είναι η νόρμα της καθημερινότητας, όσο περνάει από το δικό μας χέρι τουλάχιστον.
    Οταν ερθει η εκτακτη εκεινη αναγκη καπου θα πρεπει να εχεις προπονηθει πρωτα για να την εφαρμοσεις σωστα. Αλλιως εκεινη την ωρα η θεωρια θα μεινει θεωρια κι η πραξη θα εχει ασχημα αποτελεσματα.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Γιατι κατα την μετατόπιση του κέντρου βάρους στο φρενάρισμα μέσα στη στροφή, η μοτοσυκλέτα έχει μεγαλύτερη τάση να ανοίξει τη στροφή?
    https://youtu.be/d_DyKJtrZ6w?feature=shared&t=1616

  13. #103
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    90
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Γιαννάκης
    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion - Jordan

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2008, 13:18
  2. Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη
    από Ταξιδευτής στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 18:58
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2007, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF