Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 162 από 162

Θέμα: ρυθμιση αναρτήσεων

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.880
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ο Moss αν καποιος ασχοληθει σοβαρα ειναι δασκαλος μεγαλος..αν εχει καποιος ορεξη και νιωθει πραγματικα τι κανει βοηθαει απειρα...εχω μιλησει μαζι του και με μειλ και με μυνηματα παλιοτερα και με εχει μαθει πολλα...μετα το θεμα υγειας που ειχε εχει κοψει ρυθμους και απλα ασχολειται με το καναλι και το σαιτ του...ωραιες εποχες..εμειναν οι γνωσεις ευτηχως..


    Οσον αφορα το θεμα αναρτησεων και ρυθμισης..παιδες αν δεν καταλαβαινετε τι κανετε και δεν εχετε μια βαση απο που ξεκιναω γιατι κανω οτι κανω πηγαινετε και δωστε ενα 50 αρικο σε ενα αναρτησα....ζεν,τασουλης,wolf κλπ...πιστεψτε με πιο πιθανο ειναι να τα κανετε χειροτερα αν υπαρχει ημιμαθεια παρα καλυτερα..το λεω πολυ φιλικα...μου πηρε 2 χρονια να καταλαβω αναλυτικα και σωστα τι κανει τι και πως επηρεαζει το μηχανακι το παραμικρο και αυτο επειδη γουσταρα τρελα και το κυνηγησα φουλ και σε δικα μου μοτο και σε φιλους..
    Τις γνώσεις τις απέκτησες ρωτώντας άλλους που ήξεραν ή δίνοντας πενηντάρικα σε συνεργεία να σου κάνουν τη δουλειά κάθε φορά; Ρητορικό το ερώτημα.

    Παρεμπιπτόντως βρίσκομαι Θεσσαλονίκη.

  2. #152
    ...Δηλ , για να παρεις ενα μηχανακι μτχ και θες να ρυημισεις ελατηριο μπρος-πισω , επαναφορές και συμπιέσεις στα κιλα σου ...θες ενα 50άρικο ???

  3. #153
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.839
    Η ρύθμιση του sag γίνεται πανευκολα παρέα με ένα φίλο.
    Το να ρυθμίσεις συμπίεση/επαναφορά θέλει λίγο διάβασμα και βόλτες ώστε να βλέπεις την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Προφανώς και κάποιος που ασχολείται με αναρτήσεις θα σε κατατοπίσει γρηγορότερα και θα σου δώσει συμβουλές. Και στα trackdays παίζει επίσης.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    837
    Έχει ρυθμίσει κανένας sag σε harley 883,να μας πει τι βρήκε;

  5. #155
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.337
    Παίδες δεν είναι όλα τόσο απλά...το sag ας πούμε είναι κάτι πολύ βασικό και έχει να κάνει με τι θες απ τη μηχανή και πάει και ανάλογα τη μηχανή και ανάλογα τη χρήση της...άλλο sag θα έχει μια μηχανή με διαδρομή ανάρτησης 150mm άλλο με 115mm...άλλο sag στις Σέρρες άλλο στους δρόμους της Αθήνας η της Θεσσαλονίκης και πάει λέγοντας...πάντα κάνεις υποχωρήσεις και θέλει πολύ προσωπικό ψάξιμο χρόνο,αντίληψη και γνώσεις για να το κάνεις σωστά και καλά...προφανώς με λίγο διάβασμα ένα μέτρο και μερικά εργαλεία κάτι βασικό το κάνει οποίος νιώθει λίγο από κει και έπειτα γίνεται περίπλοκο...


    Για παράδειγμα αν σε μια ανάρτηση θεωρείς ότι είναι καλό να κλείσεις τελείως την επαναφορά γιατί διάβασες ότι έτσι είναι πιο σπορ η πιο "σφιχτη" η ανάρτηση τότε κατά πάσα πιθανότητα κλειδώνεις τη λειτουργία της ανάρτησης και χάνεις πολλααα...

    Παίζουν ρόλο πολλά στις αναρτήσεις..το valving δηλαδή πως λειτουργεί το λάδι μέσα παίζει ρόλο το ιξώδες παίζει ρόλο ο τύπος του ελατηρίου γραμμικό η προοδευτικο παίζει ρόλο το ελατήριο να ναι στα κιλά σου σωστό και πάει λέγοντας...πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τι κάνει κάθε τι να έχεις μια αρχή για να έχεις ένα σωστό τέλος στη ρύθμιση...και πάλι μετά από ένα σημείο πρέπει να έχεις στο μυαλό και τον τρόπο οδήγησης του αναβάτη και τη χρήση που κάνει...

    Είναι ένα γεμάτο κεφάλαιο που σου δίνει πολλές γνώσεις αλλά ταυτόχρονα είναι και ένας τρελός πονοκέφαλος...

    Για να απαντήσω στον ptc...φιλαράκι μου πρώτα διάβασα είδα μίλησα κούρασα μπάλες μετά χάλασα τα δικά μου μηχανάκια και έφτιαξα εκ νέου με άπειρες ωρες(είχα πολύ ελεύθερο χρόνο εκείνο το διάστημα)και έπειτα με άφησαν και φίλοι να παίξω με τα δικά τους..ειδικά αυτό ήταν το σημαντικότερο για να αποκτήσω άποψη...έχει μεγάλη διαφορά μηχανή με μηχανή και ανάρτηση με ανάρτηση..

    Για αυτό είπα πιο πάνω....αν έχετε την όρεξη το χρόνο και λίγες γνώσεις παίξτε με τις αναρτήσεις αν όχι απ το να γίνει λάθος καλύτερα να δώσεις τα 30-40-50 που θα ζητήσει ένας αναρτησας..γνώμη μου πάντα και τα λέω όλα φιλικά χωρίς να θέλω να κάνω τον ξερολα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.880
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος

    Για να απαντήσω στον ptc...φιλαράκι μου πρώτα διάβασα είδα μίλησα κούρασα μπάλες...

    Εγω βρισκομαι σε αυτο το σημειο οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ξεκινησες τοσο αρνητικα και με ειρωνιες του στιλ "ΩΧ". Amyway, δικο σας το μαγαζι, ο,τι θετε κανετε.



    Για αυτό είπα πιο πάνω....αν έχετε την όρεξη το χρόνο και λίγες γνώσεις παίξτε με τις αναρτήσεις αν όχι απ το να γίνει λάθος καλύτερα να δώσεις τα 30-40-50 που θα ζητήσει ένας αναρτησας.


    Ορεξη εχουμε, γνωσεις ψαχνουμε και νομιζα πως ημουν στο σωστο μερος.




    γνώμη μου πάντα και τα λέω όλα φιλικά χωρίς να θέλω να κάνω τον ξερολα.

    Να ξερεις οτι στο γραπτο λογο και σε καποιον που δε σε γνωριζει προσωπικα βγαινει το εντελως αναποδο, αλλα λογικα θα παρεξηγησα.


    Παμε παρακατω...
    Αν καποιος θελει να βοηθησει ας μου απαντησει για το πού μπορω να απευθυνθω για ελατηρια ή αν υπαρχει καποια online πηγη. Ευχαριστω.

  7. #157
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.337
    Δε σε ξέρω δε με ξέρεις οπότε καλό είναι να είσαι κάπως πιο ανοιχτομυαλος όταν ζητάς κάποια συμβουλή η βοήθεια..ξέρω ο γραπτός παρεξηγείται αλλά εδώ ξέρεις κάνουμε και πλακιτσα...το ωχ ήταν γενικό και όχι προσωπικό γιατί το θέμα με τις αναρτήσεις πονάει....αυτά...μετά μην απορείτε αν δε σας απαντάει άτομο όταν τρώγεστε για μανούρα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #158
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Μιας και μιλαμε για αναρτησεις..Ποιον προτεινετε για σερβις πισω αμορτισερ ohlins?Λεω να το κανω ενα σερβις πρωτου το βαλω πανω.
    Αν μιλάμε για Αθήνα νομίζω και ο Ρόδα Μότο στην Αλεξάνδρας ασχολείται. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της μηχανής μου εκεί πήγαινε για λάστιχα και αναρτήσεις αν δεν κάνω λάθος.

    Δεν έχω επισκεφθεί ποτέ το εν λόγω μαγαζί, οπότε δεν έχω άποψη για την ποιότητα της δουλειάς του.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Γιαννάκης
    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion - Jordan

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παμε παρακατω...
    Αν καποιος θελει να βοηθησει ας μου απαντησει για το πού μπορω να απευθυνθω για ελατηρια ή αν υπαρχει καποια online πηγη. Ευχαριστω.
    Δεν σου απάντησα σε αυτό, γιατί γράφει το ίδιο το χαρτί που πόσταρα πριν, ΜΙΑ περίπτωση επαγγελματία για το που να πας. Και εκτός αυτού, δεν είναι δύσκολο να βρεις εξειδικευμένους αναρτησάδες μοτό, σάματι πολλοί είναι;

    Γενικά πάντως, το να ρυθμίσεις βύθιση, δεν είναι και καμιά επιστήμη, όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω, με ένα φίλο, μια μεζούρα, μερικά δεματικά, και ότι εργαλείο έχει η προφόρτισή σου, την κάνεις την δουλειά και μόνος σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    902
    3 ειναι ολα και ολα τα μαγαζια στη Σαλονικουλα
    που ξερουν τι να κανουν με τις αναρτησεις

  11. #161
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    3 ειναι ολα και ολα τα μαγαζια στη Σαλονικουλα
    που ξερουν τι να κανουν με τις αναρτησεις
    Ε γραψτα και εσυ Γιανγκο να τελειωνουμε...
    Ride(s) the wind of change...

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.880
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καμία πρόταση για ελατήριο έχουμε ή να απευθυνθώ σε "αναρτησά" κατευθείαν;
    Τα μαγαζια της πολης τα γνωριζω, η ερωτηση ηταν πιο πολυ αν υπαρχει καποια πηγη για να αγορασω το ελατηριο. Θυμομουν καπου παλιοτερα στο forum να εχω δει καποια προταση για εναν εμπορο...

    Θα περασω απο τον 6days να ρωτησω. Εκει ειχα βαλει και τα YSS στο Z250sl.

    Και παλι ευχαριστω.

    ΥΓ: Παντως ρε Τελεγονε, αν και καποιες φορες τρως καποια σκαλωματα με τις διορθωσεις σε λαθος διατυπωσεις, στην πραξη βλεπω οτι οπου μπορεις να βοηθησεις το κανεις και μαλιστα οχι επιφανειακα αλλα σπαταλωντας χρονο. Επιπλεον αν και εχεις ουσιαστικες γνωσεις επαγγελματια σε πολλα τεχνικα θεματα, δεν κανεις τον αλλον να νιωσει ασχημα που ρωταει κατι. Και δεν αναφερομαι μονο σε δικα μου θεματα, αλλα γενικα στη συμμετοχη σου στο φορουμ. Απο εμενα .
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 04/09/2024 στις 10:12.

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF