Σελίδα 123 από 124 ΠρώτοΠρώτο ... 2373113118119120121122123124 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.831 έως 1.845 από 1851

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1831
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    833
    Στις αλυσίδες εκκεντροφόρου δεν περιστρέφεται το κυλινδράκι,εκεί έχει συνέχεια λίπανση.

  2. #1832
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.884
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ειμαστε σιγουροι οτι τα bushings δεν περιστρεφονται με τα ρολερς;
    γιατι αν ειναι ακινητα και τα εδρανα και ο πειρος δε χρειαζεται λιπανση αναμεσα τους
    Σίγουροι. Είναι πρεσαριστά στα εσωτερικά πλακάκια.

  3. #1833
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    17
    Ερώτηση. Εχω γρανάζια 15/42Δ και 428 αλυσίδα, 104 το μήκος, Links ή κρίκοι ή όπώς αλλιως λεγονται τελος πάντων.
    Θέλω να βαλω πίσω γρανάζι 44Δ , το μηκος της αλυσιδας γίνεται 106 ή θελει μαθηματικά Αϊνστάιν;

  4. #1834
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Στην 428 η αποσταση των πειρων ειναι 12.7mm..

    Σου φτανει αυτο ή να φωνάξουμε τον Andrew Wiles..??

    Υ.Γ.
    Ο Einstein δεν ηταν και τοσο καλος στα Μαθηματικα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #1835
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    17
    Οταν εγραφα την λέξη "μαθηματικά" το ειδα να 'ρχεται οτι η απάντηση θα ειναι απο εσενα για να πω την αληθεια
    To 4 λοιπον αναφέρει το βήμα; αυτο το pitch που λενε οι βάρβαροι; και το 28 το πάχος ; τα imperial και τις ιντσες τους ... μονο για να μας μπερδεύουν ειναι.

    Αρα εφοσον το γραναζι ειναι γι αυτο το "βήμα" και πλατος αλυσιδας, το 428 , απλα θέλω δυο Links μεγαλυτερη αλυσιδα; καπως έτσι θα το ψαξω; Η απλα μια αλυσιδα 428;


    Καλως ή κακώς , ηλιθιωδώς ή εν αγνοία δεν ειμαι σιγουρος.

    (ναι οκ, τωρα που το έγραψα, κατανοώ πως το μονο που προσθετω ειναι δύο δοντια αρα δυο βηματα, ευχαριστω, θεωρειται λήξαν )
    Τελευταία τροποποίηση από nomagi; 23/07/2024 στις 12:20.

  6. #1836
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.268
    Η κοντύτερη είναι νομίζω 110 link.

  7. #1837
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    79
    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό:

    https://www.skroutz.gr/s/32831641/Mi...00ml-9219.html

    Έχω ψάξει για το μολυβδαίνιο (και στο φόρουμ και γενικότερα), αλλά δεν αναφέρουν αν είναι ΟΚ για κάθε τύπο αλυσίδας
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Γιαννάκης
    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion - Jordan

  8. #1838
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.083
    Δεν θα έβαζα κάτι τέτοιο σε αλυσίδα με orings.

    Σε κανενός παπιού που δεν έχει orings ή σε ποδηλάτου θα το έβαζα

  9. #1839
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.889
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grinderx Προβολή μηνύματος
    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό:

    https://www.skroutz.gr/s/32831641/Mi...00ml-9219.html

    Έχω ψάξει για το μολυβδαίνιο (και στο φόρουμ και γενικότερα), αλλά δεν αναφέρουν αν είναι ΟΚ για κάθε τύπο αλυσίδας
    Αυτά που είναι κατάλληλα για o-rings, το αναφέρουν στην ετικέτα.

  10. #1840
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    881
    Γενικά καλό είναι να μην χρησιμοποιείται σε ελαστικά και πλαστικά μέρη, αν και έχει πολλές άλλες εφαρμογές και εξαιρετικές ιδιότητες.
    Το γράσο μολυβδαίνιου θα το συναντήσεις να αναφέρεται συχνά πυκνά σε manual συντήρησης κινητήρα.

    Σε αναλογία 50-50 με μηχανόλαδο μπορεί εύκολα να αντικαταστήσει το λεγόμενο (και πολύ ακριβότερο) assembly lube, που χρησιμοποιούμε όταν δένουμε κινητήρες ή σαν anti-seize σε βίδες και άξονες.

    Διάβασε σχετικά με τις ιδιότητες του εδώ.
    Oldfarts never die

  11. #1841
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν θα έβαζα κάτι τέτοιο σε αλυσίδα με orings.

    Σε κανενός παπιού που δεν έχει orings ή σε ποδηλάτου θα το έβαζα
    Υποθέτω όταν λες o-rings, εννοείς και τα x-rings;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτά που είναι κατάλληλα για o-rings, το αναφέρουν στην ετικέτα.
    Σωστά. Για το συγκεκριμένο δεν αναφέρουν τίποτα, γι' αυτό και ρώτησα μήπως έχει τύχει κάποιος από εδώ να το δοκιμάσει.

    Πήρα τηλ τον Έλληνα κατασκευαστή (evochem), αλλά μάλλον ο κύριος που με εξυπηρέτησε δεν πολυκατάλαβε και διστακτικά μου είπε «Μμμμ , ναι... είναι κατάλληλο, ένα απλό γράσο με μολυβδαίνιο είναι που έχει αντοχή σε υψηλες θερμοκρασίες » Ε, ναι το ξέρω αυτό. Τεσπά τον ευχαρίστησα και στο καπάκι έστειλα και email.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Γενικά καλό είναι να μην χρησιμοποιείται σε ελαστικά και πλαστικά μέρη, αν και έχει πολλές άλλες εφαρμογές και εξαιρετικές ιδιότητες.
    Το γράσο μολυβδαίνιου θα το συναντήσεις να αναφέρεται συχνά πυκνά σε manual συντήρησης κινητήρα.

    Σε αναλογία 50-50 με μηχανόλαδο μπορεί εύκολα να αντικαταστήσει το λεγόμενο (και πολύ ακριβότερο) assembly lube, που χρησιμοποιούμε όταν δένουμε κινητήρες ή σαν anti-seize σε βίδες και άξονες.

    Διάβασε σχετικά με τις ιδιότητες του εδώ.
    Από το link που έβαλες διαβάζω αυτό:

    Sealed or pre-lubricated parts: If a component comes pre-lubricated or features sealed bearings, using moly grease may not be necessary. Applying additional moly grease in such cases can lead to excessive lubrication, seal damage, or even voiding warranties.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Γιαννάκης
    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion - Jordan

  12. #1842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Γενικά καλό είναι να μην χρησιμοποιείται σε ελαστικά και πλαστικά μέρη, αν και έχει πολλές άλλες εφαρμογές και εξαιρετικές ιδιότητες.
    Το γράσο μολυβδαίνιου θα το συναντήσεις να αναφέρεται συχνά πυκνά σε manual συντήρησης κινητήρα.

    Σε αναλογία 50-50 με μηχανόλαδο μπορεί εύκολα να αντικαταστήσει το λεγόμενο (και πολύ ακριβότερο) assembly lube, που χρησιμοποιούμε όταν δένουμε κινητήρες ή σαν anti-seize σε βίδες και άξονες.

    Διάβασε σχετικά με τις ιδιότητες του εδώ.
    Το έγραφε στο manual όντως όμως ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! :όχι γρασσο mos² αλλά πάστα mos² σε αναλογία 50:50 με λάδι κινητήρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240828_224903_Gallery.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	455437
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #1843
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    79
    Ωραίος, ευχαριστώ! Για την ιστορία αγόρασα αυτά:

    https://www.skroutz.gr/s/33511168/K2...00ml-W143.html
    https://www.skroutz.gr/s/26584469/Ma...tas-400ml.html

    Το δεύτερο το πήρα πιο πολύ για δοκιμή (φθηνό ήταν έτσι κι αλλιώς). Αν και μάλλον με βλέπω να κάνω δουλειά με κλασσικό παραφινέλαιο.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Γιαννάκης
    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion - Jordan

  14. #1844
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.073
    Με το tutoro chain lube και με λαδάκι 10W-40 μέσα έχω ξεχάσει τι είναι η αλυσίδα... 65.000 χιλ με ένα πολύ μικρό τέντωμα μόνο που στην ουσία ήταν αχρείαστο.
    Οι μάσκες έχουν πέσει από καιρό και οι ρόλοι είναι πλέον ευδιάκριτοι.

  15. #1845
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Με το tutoro chain lube και με λαδάκι 10W-40 μέσα έχω ξεχάσει τι είναι η αλυσίδα... 65.000 χιλ με ένα πολύ μικρό τέντωμα μόνο που στην ουσία ήταν αχρείαστο.
    Μεγάλη ευκολία αυτού του τύπου οι αυτόματοι λιπαντες αλυσίδας, αλλά δεν τους λες και φθηνούς. Τουλάχιστον για κάποιον σαν κι εμένα που πήρα τη μηχανή για βόλτες. Για κάποιον που κάνει ταξίδια ή/και μετακινείται καθημερινά με μηχανή, δηλαδή κάποιος που γράφει πολλά χιλιόμετρα, ίσως έχει νόημα.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF