Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Σφιξιμο βίδας με καστανόκλειδο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    542

    Σφιξιμο βίδας με καστανόκλειδο

    Αύτο που λέει ο τίτλος φίλος με κινέζικο πήγαινε στη αντιπροσωπία για τα σέρβις οπότε αφού τελείωσε η εγγύηση είπε να αρχίσει να ασχολείται ο ίδιος με τη μηχανή αγορά εργαλείων από το ιντερνετ φθηνοδουλεία όχι τίποτα της προκοπής οπότε πάει να βγάλει τη τάπα του λαδιού πρώτη προσπάθεια σπάει η προέκταση δεύτερη προσπάθεια σπάει και η άλλη του σετ 1/4"δοκιμάζει με δανεική 1/2" και μετα κόπων και βασάνων την βγάζει οπότε λέει κινέζικα εργαλεία τι περιμένεις πάει να βάλει την βίδα πίσω και δεν σφίγγει αλλά γυρνάει ατέρμονα εκεί τώρα μπλέκω εγώ.Βγάλσιμο τι βίδα πάλι έξω και αντικρίζω αυτό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-3fdc09adaaf7b399add18cb410c12227-V.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	67,5 KB 
ID:	453856

    στα τρία πρώτα πάσα της βίδας το σπείρωμα του κάρτερ σφινομένο η λύση έκανα ένα βίσμα (δεν ξέρω την ορολογία του) στο εξωτερικο μ12 και στο εσωτερικό μ8

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240527_221919.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	38,6 KB 
ID:	453857

    πρώτα καθάρισα τα πάσα με κολαούζο και σκούπισα τα γρέζια ρίχνοτας τα παλία λάδια μέσα και βγάζοντάς τα από την τάπα κάθαρισμα τα σπειρώματα από τα λάδια και κόλλά σπειρωμάτων μπόλικη στο βίσμα και βίδομα στη θέση του άφησα την κόλλα 24 ώρες να πάρει τις αντοχές όπως ορίζει ο κατασκευαστής και σήμερα βίδομα την νέα τάπα και γέμισμα λαδάκια φρέσκα και σφίξιμο με δυναμό κλειδο στη ροπ+ που ορίζει ο κατασκευαστής

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240615_000102.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	453858

    τώρα τι του λές του συγκεκριμένου συνεργείου που πληρώθηκε για μια δουλεία έκανε μια ζημία και αν το ξαναπήγαινε εκεί αντί να το μαστορέψει μόνος του θα το αρχινούσαν το δούλεμα πως φταίει που είναι κινέζικο κ.τ.λ. και θα τον χρεώναν και ένα σκασμό ενω υπεύθυνοι είναι αυτοί.Ούφ τα έβγαλα από μέσα μου.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    84
    Και όμως έχει τύχει να μου κόψει το σπειρωμα ακόμη και με δυναμοκλειδο. Έβαλα helicoil ξαναδοκίμασα ξανά με το δυναμόκλειδο και μου τα έφαγε και για δεύτερη φορά. Το δυναμόκλειδο το έλεγξα και ήταν σωστά καλυμπραρισμένο. Καμιά φορά μπορεί να έχει αστοχία είτε η βίδα είτε το σπείρωμα στο οποίο βιδώνει η βίδα είτε να είναι ταλαιπωρημένο το μέταλλο ή η βίδα από μεγάλες θερμοκρασίες και τα όρια στην ροπή που χρειάζεται να έχουν μικρύνει. Για αυτό και σε κάποια σημεία στον κινητήρα ο κατασκευαστής λέει ότι χρειάζονται αντικατάσταση και οι βίδες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    874
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    τώρα τι του λές του συγκεκριμένου συνεργείου που πληρώθηκε για μια δουλεία έκανε μια ζημία και αν το ξαναπήγαινε εκεί αντί να το μαστορέψει μόνος του θα το αρχινούσαν το δούλεμα πως φταίει που είναι κινέζικο κ.τ.λ. και θα τον χρεώναν και ένα σκασμό ενω υπεύθυνοι είναι αυτοί.Ούφ τα έβγαλα από μέσα μου.
    Ρε αν ήταν γιαπωνέζικο θα χάλαγε το κλειδί λέμε.
    "Αυτά τα κινέζικα ψεύτικα είναι, από ανακυκλωμένα μέταλλα όλα, τα κοιτάς επίμονα και γίνονται πούδρα".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Και όμως έχει τύχει να μου κόψει το σπειρωμα ακόμη και με δυναμοκλειδο. Έβαλα helicoil ξαναδοκίμασα ξανά με το δυναμόκλειδο και μου τα έφαγε και για δεύτερη φορά. Το δυναμόκλειδο το έλεγξα και ήταν σωστά καλυμπραρισμένο. Καμιά φορά μπορεί να έχει αστοχία είτε η βίδα είτε το σπείρωμα στο οποίο βιδώνει η βίδα είτε να είναι ταλαιπωρημένο το μέταλλο ή η βίδα από μεγάλες θερμοκρασίες και τα όρια στην ροπή που χρειάζεται να έχουν μικρύνει. Για αυτό και σε κάποια σημεία στον κινητήρα ο κατασκευαστής λέει ότι χρειάζονται αντικατάσταση και οι βίδες.
    Δεν είμαι σίγουρος!

    - Δεν νομίζω να αναπτύσσονται τόσο μεγάλες θερμοκρασίες στην "καρτερόβιδα" και στις βίδες μια μοτοσυκλέτας που να προκαλούν θερμική καταπόνηση. (Ας πούμε ότι κινουμάστε στην περιοχή των 100° C περίπου)

    - Δεν έχω βρει ακόμα manual κατασκευαστή να λέει αντικατάσταση βίδας, εκτός και αν πρόκειται για TTY και πλαστικές παραμορφώσεις δηλαδή. Το έχει γράψει και άλλος εδώ μέσα αυτό, αλλά δεν έδωσε ποτέ περισσότερες διευκρινήσεις, αν έχεις εσύ κάπου να το δω πολύ θα ήθελα.

    - Το πρόβλημα ειδικά με τις "καρτερόβιδες" είναι ότι η ροπή σύσφιξης δίνεται για στεγνή βίδα και σπείρωμα και με καινούργια ροδέλα.
    Αν δεν τηρείται μία από τις παραπάνω προϋποθέσεις η ροπή σύσφιξης είναι off, έστω και για λίγο.
    Συνήθως υπάρχουν υπολείμματα λαδιού τόσο στα πάσα όσο και στη βίδα και ακόμα και οι πιο τυπικοί δεν αλλάζουν την ροδέλα κάθε φορά, οπότε δεν θέλει και πολύ.
    Oldfarts never die

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.305
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    - Το πρόβλημα ειδικά με τις "καρτερόβιδες" είναι ότι η ροπή σύσφιξης δίνεται για στεγνή βίδα και σπείρωμα και με καινούργια ροδέλα.
    Αν δεν τηρείται μία από τις παραπάνω προϋποθέσεις η ροπή σύσφιξης είναι off, έστω και για λίγο.
    Συνήθως υπάρχουν υπολείμματα λαδιού τόσο στα πάσα όσο και στη βίδα και ακόμα και οι πιο τυπικοί δεν αλλάζουν την ροδέλα κάθε φορά, οπότε δεν θέλει και πολύ.
    Εγώ το είχα γράψει, αφορά ΣΩΣΤΗ ανακατασκευή μοτέρ.......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 185
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2024, 09:18
  2. Προβλημα με σφιξιμο πισω τροχου
    από fazer1000s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2012, 19:37
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 08:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF