Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Κάμερες και αφαίρεση διπλώματος ταξιδεύοντας στην Ευρώπη

  1. #1
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    194

    Κάμερες και αφαίρεση διπλώματος ταξιδεύοντας στην Ευρώπη

    Ταξιδευα προσφατα στη Ευρωπη (Ιταλια κ Γαλλια) και μουκανε εντυπωση ποσες καμερες υπαρχουν πλεον παντου, στην Ιταλια σε ολα τα χωρια καμερες των 50χμω αλλα και σε επαρχιακους, ευτυχως οχι ακομα στους αυτοκινητοδρομους (εκει ειχα δει μονο μια παλιοτερα, μεταξυ Γενοβας και Τορινου). Επισης πολλες και στη Γαλλια και εκει πολλες φορες στημενοι μπατσοι με καμερα σε σημεια που τα βλεπεις την τελευταια στιγμη

    Ημουνα προσεκτικος και ελπιζω να μη μουρθει καμια κληση μετα απο μηνες αλλά την περασμενη Κυριακη στη Γαλλια πηγαινοντας για Καλαί να παρω το τρενο στο τουνελ το κυνηγησα επειδη επιασε πολυ δυνατη βροχη για ενα διαστημα που με καθυστερησε αρκετα και αναγκαστηκα να παω με συνεχη 160-170χμω GPS με την ψυχη στο στομα για να ειμαι στην ωρα μου, επειδη κανείς, μα κανείς, δεν πηγαινε με πανω απο 140χμω GPS (οριο τα 130χμω). Και μ'εκοψε κρυος ιδρωτας οταν ειδα ενα στημενο-κρυμενο "μπατσικό με πολιτικα" λιγο πριν τα τελευταια διοδια αλλά ευτυχως εκει ειχα κοψει στα 140χμω

    Αλλά η ουσια ειναι οτι ακουσα μια τρελη ιστορια για παρσιμο διπλωματος στη Γαλλια την οποια αναφερω εδω. Στο καραβι για Ανκώνα πετυχα ενα ζευγαρι μ'ενα Fazer 1000 που πηγαινανε κι'αυτοι για Φλωρεντια το πρωτο βραδυ και μαλιστα σχεδιαζανε να περασουνε το πασο του Muraglione οπως εγω και αποφασισαμε να ταξιδεψουμε παρεα μεχρι τη Φλωρεντια. Το αλλο πρωι λοιπον, με καφεδες στην Piazza Duomo με θεα τον τεραστιο καθεδρικο, ηρθε η κουβεντα στο οτι θελει πια προσοχη με ψηλες ταχυτητες στην Ευρωπη και ο τυπος με το Fazer μου διηγηθηκε την εξης φοβερη ιστορια.

    Ταξιδευε και ταξιδευει στην Ευρωπη για χρόνια, παλιοτερα με ενα φιλο του με Busa. Το καλοκαιρι λοιπον του 2011 και ενω πηγαινανε ΠΟΛΥ γρηγορα, τους χτυπησε κρυμενο μπατσικο με καμερα κοντα στην Τουλουζη στη Γαλλια με 247χμω!! Οπως γινεται συνηθως σ'αυτες τις περιπτωσεις, με το που φτανουν στα διοδια βλεπουν στημενη αστυνομια με μηχανες, αυτοκινητα, κλπ. Το παιδι με το Fazer λεει στον αλλον με το Busa "Τι παιζει, λες ναναι για μας?" και ο αλλος του απανταει "Ελα ρε, παντα μεσα στην απαισιοδοξια εισαι". Αλλα δυστυχως ητανε στημενοι γι'αυτους, και αφου αφηνουν το Busa να περασει επειδη ειχανε "χτυπησει" τo Fazer, αφου ο τελευταιος πληρωνει του λενε να τους ακολουθησει και οτι τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα. Τον βαζουνε λοιπον αρχικα και πληρωνει 600€ προστιμο με καρτα, του παιρνουνε το διπλωμα για 6 μηνες και του λενε οτι δεν μπορει πια να οδηγησει το μηχανακι του και να βρει τροπο να το στειλει στην Ελλαδα!

    Φευγουνε λοιπον τα παιδια 2καβαλο στο Busa μεχρι ενα ξενοδοχειο σε μια κοντινη πολη οπου εκει τα παιδια του ξενοδοχειου τους υποδεχτηκανε σαν ηρωες οταν τους ειπανε την ιστορια, επειδη ειχε συμβει και σε αλλους αναβατες που μεινανε εκει, και προθυμοποιηθηκαν να τους βοηθησουν. Πανε λοιπον με αυτοκινητο στα διοδια και φερνει πισω το Fazer ο οδηγος του Busa. Την αλλη μερα λοιπον πανε με το Busa και το αυτοκινητο μεχρι μετα τα συνορα της Ισπανιας που ειναι σχετικα κοντα, γυρνανε και πανε παλι με Fazer και αυτοκινητο μεχρι το σημειο στην αρχη της Ισπανιας που ειχανε αφησει το Busa.

    Εκει χαιρετανε/ευχαριστουνε τα παιδια του ξενοδοχειου και πανε Βαρκελωνη οπου βγαζουνε εισιτηριο με πλοιο Βαρκελωνη-Γενοβα. Στο πλοιο ρωτανε τι παιζει στη Γενοβα και καποιος απο το πληρωμα τους λεει οτι πιθανα ζητανε χαρτια οχηματος και διπλωμα στην εξοδο του λιμανιου και τους κοβονται τα πόδια. Αλλά καποιος αλλος τους λεει οτι αυτο γινεται συνηθως για πλοια που ερχονται απο το Μαροκο και οχι απο την Ισπανια. Με την ψυχη στο στομα λοιπον φτανουν Γενοβα οπου ευτυχως δεν τους ζηνανε χαρτια μηχανης και διπλωματα στην εξοδο του λιμανιου και μετα φτανουν Ελλαδα μεσω Ανκώνας. Και φυσικα για καποιους μηνες κυκλοφορουσε ελαχιστα και με πολλη προσοχη χωρις διπλωμα, μεχρι που πηρε πισω το διπλωμα του μετα απο 6 μηνες. Προσωπικα νομιζα οτι τετοιες ιστοριες παιζουν μονο στη Σκανδιναυια και εχω ταξιδεψει στο παρελθον με το VFR με συνεχη 200αρια σε Γαλλια και Ιταλια, οποτε μ'εκοψε κρυος ιδρωτας αναδρομικα


    Και δυο φωτο, αρχικα τα μηχανακια στο ψηλοτερο σημειο στο περασμα του Muraglione αργα το απογευμα γυρω στις 8μμ οπου δεν υπηχε ψυχη λογω ωρας και καιρου, ακομα και το γνωστο μαγαζι ητανε κλειστο. Το Fazer στη φωτο ειναι το ιδιο που πηγαινε σφαιρα στην autoroute το μακρινο 2011.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0598_censored.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	453851


    Και εδω τα καφεδακια στην Piazza Duomo οπου το δικο μου κοντεψε να μου βγει απ'τη μυτη ακουγοντας συτη την ιστορια!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0611_censored.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	453852
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 16/06/2024 στις 10:55.
    " the PouroDuro spirit "

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.360
    Βγάλε και το δίπλωμα μια φωτογραφία να την έχεις να το θυμάσαι
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.500
    Πριν πολλά χρόνια,τέλη 1990 ,εμείς 16χρονοι και οι μεγάλοι της ας πούμε πιάτσας φεύγουν καλοκαίρι για Ιταλία με τις μηχανές.
    oldschool μηχανόβιοι , ένα gsxr 750 μαύρο με χρυσά γράμματα ,ένα μαύρο-κόκκινο 1100 και κανα δυο ακόμα ίδιας κατηγορίας.
    Τους σταματάνε λοιπόν με το που κατέβηκαν Ιταλία στο λιμάνι,με εξατμίσεις μπουριά, χωρίς καθρέφτες τα μισά,με πινακίδες κάτω από τον κώλο,χωρίς φλας κτλ
    οπότε τους έδωσαν 2 επιλογές. Τα παρατάτε σε παρκινγκ εδώ στο λιμάνι και καλές διακοπές ή γυρνάτε πίσω με το επόμενο καράβι
    και μην λέτε και πολλά γιατί είστε για πρόστιμο όλοι ,αυτές οι μηχανές δεν θα κυκλοφορήσουν στην Ιταλία όπως και να έχει.
    Ε γύρισαν με το επόμενο καράβι πίσω
    when life gets complicated... i ride.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.245
    Άμα σας πάρουν το δίπλωμα στο εξωτερικο για πολλους μήνες, γυρνάτε Ελλάδα και δηλώνετε απώλεια. Καινουργιο διπλωμα και γεια σας
    (μόνο μην ξαναγυρίσετε στη χωρα αυτη οσο εχουν το διπλωμα σας!!)

    Πέρα από την πλάκα, μετά από κάτι τετοια να εκτιμάτε και λίγο το μπουρδελακι που έχουμε εδω.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Άμα σας πάρουν το δίπλωμα στο εξωτερικο για πολλους μήνες, γυρνάτε Ελλάδα και δηλώνετε απώλεια. Καινουργιο διπλωμα και γεια σας
    (μόνο μην ξαναγυρίσετε στη χωρα αυτη οσο εχουν το διπλωμα σας!!)

    Πέρα από την πλάκα, μετά από κάτι τετοια να εκτιμάτε και λίγο το μπουρδελακι που έχουμε εδω.


    Νομίζεις....κάποτε ίσως, όχι πλέον.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. capital control και ταξίδι στην ευρώπη
    από yianyian στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2015, 23:26
  2. Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη
    από Tropeas στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2006, 20:27
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 22:21
  4. Ταξιδι Στην Ευρωπη
    από ELECTROMOTO στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 21:35
  5. Ελλάδα πρώτη στην Ευρώπη σε γραπτά μηνύματα από κινητό
    από free rider στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2004, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF