Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 186 από 186

Θέμα: εξαγωγή βίδας με χαλασμένο -κομμένο κεφάλι( βήμα βήμα με photo)

  1. #181
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Η διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε δύο μέταλλα με διαφορετικό βαθμό ευγενείας κάνει το ηλεκτρικό ρευμα να κινείται απ' το ευγενέστερο προς το λιγότερο ευγενή. Με την ροή αυτή διαφεύγουν και σωματίδια με αποτέλεσμα το λιγότερο ευγενές να διαβρώνεται.
    Όσο μεγαλύτερη η διαφορά δυναμικού, τόσο μεγαλύτερη η διάβρωση.
    Η διαφορά δυναμικού δεν οφείλεται μόνο στο είδος των μετάλλων που έρχονται σε επαφή αλλά και με το μέγεθός τους. Δύο ίδια μέταλλα με διαφορετικό μέγεθος έχουν διαφορετικό δυναμικό με αποτέλεσμα να έχουμε το ίδιο φαινόμενο.
    Οπότε για να την ηλεκτρόλυση η λύση είναι μία. Να μηδενίσουμε τελείως το ηλεκτρικό ρεύμα. Good luck! Το λιγότερο που απαιτείται είναι παντελή απουσία νερού και αλάτων. Ούτε πλύσιμο, ούτε οδήγηση σε βροχή κτλ.

    Κάποιοι βάζουν ανοξείδωτες βιδες κάνοντας τα πράγματα χειρότερα γιατί το ανοξείδωτο έχει μεγαλύτερη διαφορά δυναμικού με το αλουμίνιο.
    Το αλουμίνιο με τον μαλακό χάλυβα είναι πολύ κοντά από άποψη ευγενείας και έχουν μικρή διαφορά δυναμικού. Πρέπει να περάσει πολύ μεγάλο διάστημα να προηγηθούν αρκετά λουτρά με σκληρό νεράκι για να έχει πραγματικό πρόβλημα.

    Αυτή μια χαρά βγήκε.

  2. #182
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κοντά στα παραπάνω του δόκτωρ, είναι και η κόλλα σπειρωμάτων που βάζουν (σε υπερβολή κιόλας) αρκετοί και κάνουν την κατάσταση ακόμα χειρότερη.
    Σωστά αλλά για άλλοι λόγο.
    Η κόλλα σπειρωμάτων προστατεύει (μέχρι ένα βαθμό) τα σπειρωματα. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι αυξάνει την ροπή. Αν βάλεις κόλλα σε μια βίδα και την σφίξεις με την ίδια δύναμη που την εσφιγγες και χωρίς αυτή, (είτε με το δυναμικλειδο είτε με το χέρι), η δύναμη που ασκείται στα σπειρώματα είναι κατά πολύ μεγαλύτερη. Πριν στερεοποιηθεί , δρα σαν λιπαντικό. Όταν στερεοποιηθεί και αυξηθούν οι τριβές, είναι πολύ πιθανό να βγει μαζί με τα σπειρώματα και ή να χαλάσει το κεφάλι της βίδας. Δε φταίει η ποσότητα, αλλά η ροπή. Μερικοί βάζουν τόση πολλή που ένα μέρος καταλήγει και στη ροδέλα μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις τριβές και αυξάνοντας κι άλλο την ροπή.

  3. #183
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    Να μιλήσουμε για την αλεγρια που γεμίζει η πσυχη μας όταν παίρνουμε το σπείρωμα στη μασχάλη ή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #184
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Να μιλήσουμε για την αλεγρια που γεμίζει η πσυχη μας όταν παίρνουμε το σπείρωμα στη μασχάλη ή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται;
    Priceless!!

  5. #185
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    Αγαλιαστε
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #186
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σωστά αλλά για άλλοι λόγο.
    Η κόλλα σπειρωμάτων προστατεύει (μέχρι ένα βαθμό) τα σπειρωματα. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι αυξάνει την ροπή. Αν βάλεις κόλλα σε μια βίδα και την σφίξεις με την ίδια δύναμη που την εσφιγγες και χωρίς αυτή, (είτε με το δυναμικλειδο είτε με το χέρι), η δύναμη που ασκείται στα σπειρώματα είναι κατά πολύ μεγαλύτερη. Πριν στερεοποιηθεί , δρα σαν λιπαντικό. Όταν στερεοποιηθεί και αυξηθούν οι τριβές, είναι πολύ πιθανό να βγει μαζί με τα σπειρώματα και ή να χαλάσει το κεφάλι της βίδας. Δε φταίει η ποσότητα, αλλά η ροπή. Μερικοί βάζουν τόση πολλή που ένα μέρος καταλήγει και στη ροδέλα μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις τριβές και αυξάνοντας κι άλλο την ροπή.
    βασικά βαριόμουν να το γράψω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 09:12
  2. γιατί σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 08:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF