Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Yamaha Xt600e 2003

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2024
    Μηνύματα
    1

    Yamaha Xt600e 2003

    Καλησπέρα παιδιά νέος εδώ πήρα ένα χτακι και εγώ όπως ήθελα πάντα πρωτε 5 μερες το κυκλοφορούσα κανονικά πήγα να μου σφίξει την αλυσίδα το μάστορι και μετά από μια μέρα κάνω προσπέραση είχα 3η μέσα και κατεβαζω 2α πάνω στην προσπέραση και μου κάνει ένα μπαμ η αλυσίδα αντε λέω η αλυσίδα ήταν μόνο μετά από λίγο βλεπ. Να στάζει λάδια...τελικά έσπασα το καπάκι με τα ρεύματα και το καρτερ...και από τι είχε πάρει πετρα μέσα στο καρτερ έσπασε την αλυσίδα και τα έκανα όλα καινούργια....λοιπόν πέρασε ο καιρός πήγαμε κολλήσαμε το καρτερ όλα καλά όλα ωραία βρίσκουμε μεταχειρισμένο καπάκι στα 70ευρω μαζί με της φλατζες στα 90€ και μαζί με τον μάστορα που κόλλησε το καρτερ στα 120 σύνολο ήρθε η μέρα που έβαλε φλατζες και καπάκι επάνω έβαλε μπροστά και άρχισε να χάνει τι κάνουμε τώρα ??

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.654
    Η αλυσίδα ήταν για πέταμα και την
    έσφιξες μόνο,η ήταν καινουρια?
    Η πέτρα που κολλάει?
    Οι αλυσίδες μερικές φορές όταν σπάνε τυλίγονται γύρο από το μικρό γρανάζι και σπάνε τα πάντα γύρο του,, λόγο πίεσης γιατί αυξάνεται ο όγκος αλυσίδας και όπου βρει κόντρα... Η λόγο κοπανηματος αν γίνει σαν μαστίγιο, η λόγο τριβής αν πριονίσει σαν πριόνι,, με πέτρα να σπάσει απίθανο. Μερικές φορές μπορεί να πάρουν και πόδια μαζί,

    Το Κάρτερ πως το κόλλησε? Έλυσε όλο το μοτέρ η έτσι όπως ήταν πάνω? Μερικές φορές όταν κόλλας Κάρτερ η θερμότητα διαστέλλει,στραβωνει τα μέταλλα - πετσικαρει και μετά επειδή δεν είναι ισιο δεν σφραγίζει και χάνει λάδια.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF