Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 141 από 141

Θέμα: HONDA CRF 300L (και RALLY.....χόντα είναι κι' αυτό..)

  1. #136
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Ποσό μου αρέσει αυτή η μηχανη αλλά ρε Honda ανέβασε το λίγο κυβικά , τα 300cc και 27hp είναι λίγα.
    Θα το ήθελα περίπου στους 40hp για να κανείς τα πάντα εύκολα

    Πολύ ομορφο το τιμόνι
    την ιπποδύναμη που αναφέρεις την έχουν καθαρά μηχανάκια όπως το CRF250R για χρήση πίστας ή το WR250F για μικτή γρήση εντουρο

    ποτέ πολιτικό ή ψευδοεντουρο τετράχρονο δεν είχε τέτοια απόδοση. Και ΑΝ σεταριζόταν κάτι τέτοιο θα ήταν κουφιο χαμηλα γιατί θα είχε και μεγαλύτερο βάρος να υπερνικήσει (απο τα καθαρά)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εμ, όλοι αυτό θα θέλαμε!
    Ας το κρατούσαν 300 και ας έβγαζαν κάνα άλογο παραπάνω, έστω και "κουτσό".
    28 άλογα έβγαζαν τα 250άρια το '90.

    Αλλά, μας την "φόρεσαν" οι "Βρυξελιώτισες" και τρώμε τώρα "πράσινη ανάπτυξη" και "οι-κώλο-γία".
    Σενιορ να παμε καμιά χωματοβόλτα να σου το δώσω να δεις, δε χρειάζεται είναι απο τα μηχανάκια που η χοντα έπεσε διάνα, είναι πολύ ζωντανό απο χαμηλά και για την χρήση που προορίζεται 50/50 σουπερ.
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #137
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.499
    Έχω οδηγήσει δυο τρεις φορές ενός φίλου.Βελτιωμένο σε πολλά σημεία (κυρίως στις αναρτήσεις) αλλά με εντελώς στοκ μοτέρ.
    Τι να πω ρε παιδιά, εμένα το μοτέρ μου αρέσει.
    Στις χαμηλές στροφές είναι σαφώς πιο γεμάτο από τα 250,είναι smooth και κάνει εύκολες σούζες (παρόλο που το τελευταίο δεν είναι δείκτης δύναμης ).
    Μου αρέσει να ανοίγω τέρμα γκάζι στις στροφές χωρίς να φοβάμαι ότι θα πετάξει κώλο και θα με στείλει αδιάβαστο.
    Δεν ξέρω,μπορεί να έχουν περάσει τα χρόνια και τα χέρια μου να μην μπορούν να αντεπεξέλθουν σε πιο δυνατές μηχανές . Αλλά για μένα το 300 είναι αρκούντως ικανό αλλά και διασκεδαστικό.
    RIDE MORE TALK LESS

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    889
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    Σενιορ να παμε καμιά χωματοβόλτα να σου το δώσω να δεις, δε χρειάζεται είναι απο τα μηχανάκια που η χοντα έπεσε διάνα, είναι πολύ ζωντανό απο χαμηλά και για την χρήση που προορίζεται 50/50 σουπερ.
    Μωρέ δεν είναι ο προβληματισμός μου το χώμα, άλλωστε όποιος μπορεί να βάλει 25-30 άλογα στο χώμα, το ξέρει πρώτα ο ίδιος και πιθανότατα ξέρει και τι ψάχνει.

    Αυτό που με απασχολεί είναι τι κάνει στο δρόμο.
    Σε μια εθνική μπορεί να ακολουθήσει για ώρα (ας πούμε, 40 λεπτά ~ 1 ώρα) ή θα δουλεύει στα τέρματα και θα κουδουνίζει έτοιμο να σπάσει;
    Σε έναν περιφερειακό που θα χρειαστείς στιγμιαία το λίγο παραπάνω γκαζάκι να περάσεις τον "κοκκαλομένο" "γυφτοτραπόκάγκουρα" που νομίζει ότι ζει στο South Central, θα το έχεις;

    Κοίτα το μηχανάκι το κοιτάζω εδώ και πολλά χρόνια, είναι πολύ κοντά σε πολλά που θα ήθελα από ένα all-arounder, αλλά κάτι οι αναρτήσεις, κάτι η δύναμη, κάτι η τιμή του...
    Θα ήθελα να ακούσω και μια γνώμη για το βάρος του.

    Υ.Γ.:
    Για βόλτα είμαι μέσα, το μιλάμε.
    Oldfarts never die

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    την ιπποδύναμη που αναφέρεις την έχουν καθαρά μηχανάκια όπως το CRF250R για χρήση πίστας ή το WR250F για μικτή γρήση εντουρο

    ποτέ πολιτικό ή ψευδοεντουρο τετράχρονο δεν είχε τέτοια απόδοση. Και ΑΝ σεταριζόταν κάτι τέτοιο θα ήταν κουφιο χαμηλα γιατί θα είχε και μεγαλύτερο βάρος να υπερνικήσει (απο τα καθαρά)



    Σενιορ να παμε καμιά χωματοβόλτα να σου το δώσω να δεις, δε χρειάζεται είναι απο τα μηχανάκια που η χοντα έπεσε διάνα, είναι πολύ ζωντανό απο χαμηλά και για την χρήση που προορίζεται 50/50 σουπερ.
    Υπάρχει κ το 390 adventure κοντά σε αυτή την ιπποδύναμη , όπως πιο παλιά το drz .
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  5. #140
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Μωρέ δεν είναι ο προβληματισμός μου το χώμα, άλλωστε όποιος μπορεί να βάλει 25-30 άλογα στο χώμα, το ξέρει πρώτα ο ίδιος και πιθανότατα ξέρει και τι ψάχνει.

    Αυτό που με απασχολεί είναι τι κάνει στο δρόμο.
    Σε μια εθνική μπορεί να ακολουθήσει για ώρα (ας πούμε, 40 λεπτά ~ 1 ώρα) ή θα δουλεύει στα τέρματα και θα κουδουνίζει έτοιμο να σπάσει;
    Σε έναν περιφερειακό που θα χρειαστείς στιγμιαία το λίγο παραπάνω γκαζάκι να περάσεις τον "κοκκαλομένο" "γυφτοτραπόκάγκουρα" που νομίζει ότι ζει στο South Central, θα το έχεις;

    Κοίτα το μηχανάκι το κοιτάζω εδώ και πολλά χρόνια, είναι πολύ κοντά σε πολλά που θα ήθελα από ένα all-arounder, αλλά κάτι οι αναρτήσεις, κάτι η δύναμη, κάτι η τιμή του...
    Θα ήθελα να ακούσω και μια γνώμη για το βάρος του.

    Υ.Γ.:
    Για βόλτα είμαι μέσα, το μιλάμε.
    Με 115 πραγματικά χιλιόμετρα/ώρα (και κάποια ανοίγματα παραπάνω) πηγαίνει τον αιώνα τον άπαντα χωρίς κραδασμούς κλπ.Η σέλα του επίσης σύμφωνα με τον φίλο (που δεν είναι μωρό ) είναι παραδόξως αρκετά άνετη γι'αυτό που δείχνει.
    Και κακά τα ψέματα,και με τα μεγάλα κάπου εκεί πηγαίνουμε αν θέλουμε να μείνει κάνα τακούνι στην θέση του για τα χώματα που θα βρούμε.
    Έχω κάνει πολλές εκδρομές μαζί με 250/300cc και δεν έχω νιώσει ποτέ ότι πάμε αργά,άντε σε κάνα ορεινό ανηφορικό στροφιλίκι να μένουν λίγο πιο πίσω.
    Καλά για την οικονομία καυσίμου δεν το συζητώ ,ίσως ισχύει αυτό που λένε : 'οτι δεν πάει δεν καίει '
    RIDE MORE TALK LESS

  6. #141
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αυτό που με απασχολεί είναι τι κάνει στο δρόμο.
    Σε μια εθνική μπορεί να ακολουθήσει για ώρα (ας πούμε, 40 λεπτά ~ 1 ώρα) ή θα δουλεύει στα τέρματα και θα κουδουνίζει έτοιμο να σπάσει;
    Σε έναν περιφερειακό που θα χρειαστείς στιγμιαία το λίγο παραπάνω γκαζάκι να περάσεις τον "κοκκαλομένο" "γυφτοτραπόκάγκουρα" που νομίζει ότι ζει στο South Central, θα το έχεις;
    Αρχικά να αναφέρω για οσους δε το έχουν υπόψη πως το μηχανάκι φοράει στριταδικο μοτερ δανεισμένο απευθείας από το CBR300R του 2016 με πολύ καλό σεταρισμα της πρωτεύον τελικής σχέσης για το είδος του.
    Αυτή είναι και η διαφορά που το έκανε προσιτό στους τιμοκαταλόγους γιατί αν τρόποποιουσε ένα χωμάτινο μοτερ όπως είχε κάνει η γιαμαχα με το wr250r, θα κόστιζε 8k.

    Τώρα το μοτερ σπρώχνει δυνατά μέχρι τα κοντέρίσια 150χαω και ενδεχομένως λόγω της μακριας 6της θα μπορούσε να πάει και παραπάνω σε ελαφριά κατώφερεια. Αυτό για το μοτερ για να καταλάβεις γιατί λέμε ότι για τα κυβικά του υπερκαλύπτει.

    Το σύνολο ομως δε μπορεί να υποστηρίξει τέτοιες ταχύτητες λόγω των 260mm διαδρομών συνδυαστικά με τις μαλακες αποσβέσεις, τα λάστιχα 50/50 και το χαμηλό βάρος.

    Όμως αυτό που είπε ο γιωργος, μέχρι τα 115χαω που είναι και πάνω από το σποτ των κραδασμών του πάει άνετα και με 4λ/100χλμ (κυριως λόγω αεροδυναμικής, το μοτερ με οικονομική οδήγηση και ως τα 80χαω μπορεί να κάνει 2.8-3/100χλμ).

    Για το βάρος: στην άσφαλτο ειναι πούπουλο.Σε φάση που σε ξενίζει αρχικά.
    Για το χώμα σε κλειστή μόνοπαταδα το έχει το βάρος του.
    Για χωματόδρομο έχει ιδανικό βάρος.

    Για τον ενδιαφερόμενο που θα προσαρμοστεί ότι η κατασκευή εχει σχεδιαστεί για να μπορεί να κάνει 50/50 (χώμα / άσφαλτο), σε βολταδικο τέμπο εύκολα, αξιόπιστα, οικονομικά θα χαρίσει μεγάλη χαρά και διασκέδαση.
    Για τον απαιτητικό που θέλει να κάνει καλά είτε την άσφαλτο είτε το χώμα, είτε δεν έχει αποφασίσει τι θέλει, θα πρέπει να δει άλλου. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις αρκετά καινούργια μηχανάκια με λίγα χλμ να βγάζουν οι ιδιοκτήτες του πωλητήριο.

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910

Παρόμοια θέματα

  1. Honda crf 300l...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στα χέρια μου.
    από Sebastian1980 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2021, 08:07
  2. Και Τα Μικρα Ειναι Ομορφα...
    από tifoso4ever στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2005, 18:36
  3. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 16:20
  4. Θα μπορούσε και να μην είναι ανέκδοτο
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2004, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF