Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Καιρός ήταν....

  1. #1
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.128

    Καιρός ήταν....

    Έστω και με αυτόν τον άσχημο τρόπο, είναι καιρός πια να καταλάβουν οι πεζοί ότι δεν γίνεται να περνάνε τον δρόμο όπου και όπως τους ΚΑΠΝΙΣΕΙ!

    Κάπου ώπα πια, έχω κινδυνεύσει και εγώ ο ίδιος (και φαντάζομαι και άλλοι εδώ μέσα) από τους πεζούς που πετάγονται από το πουθενά, χύμα στο κύμα και ζητάνε και τα ρέστα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.480
    Ετσι μπραβο.
    Εχω δει το Χαρο με τα ματια απο πεζο.

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.650
    ισχύει

    όμως ισχύει πως όσο πιο μεγάλη είναι η πόλη τα προβλήματα υποδομών είναι τεράστια..
    Δηλαδή έφτιαξαν αυτοκινητοκρατούμενες πόλεις με μεγάλες λεωφόρους και οδικούς αξονες χωρίς καμία υποδομή για μετακίνηση με άλλο μέσο μεταφοράς. Οι πολίτες οχι απλώς δε αντιδρούν αλλά χειροκροτούν κάθε 4 χρόνια. Και αν σκοτωθεί κάποιος ατομική ευθύνη
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    44
    Μην "χαίρεστε"..

    Θα τα εξηγήσει καλύτερα και ο δικηγόρος του forum, αλλά "συνελήφθη" λέει, όχι δικάστηκε και κρίθηκε ένοχος.
    Σε κάθε τροχαίο που υπάρχει θάνατος, η σύλληψη των εμπλεκομένων μελών είναι αυτόφωρη/αυτεπάγγελτη διαδικασία. Απλά στη συνέχεια ο εισαγγελέας (με ελάχιστες εξαίρεσεις) δίνει εντολή να αφεθούν ελεύθεροι.

    Στη συνέχεια γίνονται πραγματογνωμοσύνες, συντάσσονται πορίσματα, ορίζεται δικάσιμος, και το ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ αποφασίζει ποιος έφταιγε και γιατί.
    Οπότε αν ο πεζός δεν δικαστεί, και δεν κριθεί ένοχος/συνένοχος, μην "χαίρεστε".. Δεν άλλαξε ξαφνικά κάτι..



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Και αν σκοτωθεί κάποιος ατομική ευθύνη
    Στα άλλα θα συμφωνήσω χονδρικά μαζί σου, αλλά σ' αυτό όχι.
    Ναι, η μετακίνηση του καθενός είναι και ατομική του ευθύνη. Ναι, θα πρέπει να υπολογίζει το ρίσκο των ενεργειών του, ακόμα κι αν είναι πεζός. Και δεν είναι κάτι παράλογο αυτό που λέω.. Αν γυρίσουμε 200 χρόνια πίσω που δεν υπήρχαν οι πόλεις και οι δρόμοι, η μετακίνηση ενός πεζού πάλι είχε ρίσκο και "ατομική ευθύνη". Διαφορετικοί κίνδυνοι τότε, διαφορετικοί σήμερα. Αλλά δεν γίνεται η "πολιτεία" να πιάνει τον πολίτη από το χεράκι για να τον περάσει απέναντι στο πεζοδρόμιο.
    Κάπου ώπα.
    Ζω σε μια μικρή επαρχιακή πόλη που έχει υποδομές. Και που συνεχώς δημιουργεί νέες υποδομές για πεζούς, ποδήλατα και "micro-mobility" όπως λέμε πλέον τα e-scooter και τα ηλ. ποδήλατα και πατίνια.
    Το πρόβλημα είναι οτι οι υποδομές αυτές μένουν αχρησιμοποίητες από τους χρήστες για τους οποίους υποτίθεται πως δημιουργήθηκαν.
    Βλέπεις ποδηλατόδρομο παράλληλα με κύριο άξονα αστικής οδού, ΑΔΕΙΟ, και το ποδήλατο μπροστά σου να κόβει την κίνηση και να αδιαφορεί γενικώς για την "αρμονική" συνύπαρξη του με τους υπόλοιπους χρήστες της οδού.
    Και ρωτώ: Σε περίπτωση ατυχήματος ενός πεζού (που δεν περνάει από την διάβαση) με το παραπάνω ποδήλατο (που δεν πάει από τον ποδηλατόδρομο) τί γίνεται; Ποιος φταίει;

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phantom Προβολή μηνύματος
    Μην "χαίρεστε"..

    Θα τα εξηγήσει καλύτερα και ο δικηγόρος του forum, αλλά "συνελήφθη" λέει, όχι δικάστηκε και κρίθηκε ένοχος.
    Σε κάθε τροχαίο που υπάρχει θάνατος, η σύλληψη των εμπλεκομένων μελών είναι αυτόφωρη/αυτεπάγγελτη διαδικασία. Απλά στη συνέχεια ο εισαγγελέας (με ελάχιστες εξαίρεσεις) δίνει εντολή να αφεθούν ελεύθεροι.

    Στη συνέχεια γίνονται πραγματογνωμοσύνες, συντάσσονται πορίσματα, ορίζεται δικάσιμος, και το ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ αποφασίζει ποιος έφταιγε και γιατί.
    Οπότε αν ο πεζός δεν δικαστεί, και δεν κριθεί ένοχος/συνένοχος, μην "χαίρεστε".. Δεν άλλαξε ξαφνικά κάτι..




    Στα άλλα θα συμφωνήσω χονδρικά μαζί σου, αλλά σ' αυτό όχι.
    Ναι, η μετακίνηση του καθενός είναι και ατομική του ευθύνη. Ναι, θα πρέπει να υπολογίζει το ρίσκο των ενεργειών του, ακόμα κι αν είναι πεζός. Και δεν είναι κάτι παράλογο αυτό που λέω.. Αν γυρίσουμε 200 χρόνια πίσω που δεν υπήρχαν οι πόλεις και οι δρόμοι, η μετακίνηση ενός πεζού πάλι είχε ρίσκο και "ατομική ευθύνη". Διαφορετικοί κίνδυνοι τότε, διαφορετικοί σήμερα. Αλλά δεν γίνεται η "πολιτεία" να πιάνει τον πολίτη από το χεράκι για να τον περάσει απέναντι στο πεζοδρόμιο.
    Κάπου ώπα.
    Ζω σε μια μικρή επαρχιακή πόλη που έχει υποδομές. Και που συνεχώς δημιουργεί νέες υποδομές για πεζούς, ποδήλατα και "micro-mobility" όπως λέμε πλέον τα e-scooter και τα ηλ. ποδήλατα και πατίνια.
    Το πρόβλημα είναι οτι οι υποδομές αυτές μένουν αχρησιμοποίητες από τους χρήστες για τους οποίους υποτίθεται πως δημιουργήθηκαν.
    Βλέπεις ποδηλατόδρομο παράλληλα με κύριο άξονα αστικής οδού, ΑΔΕΙΟ, και το ποδήλατο μπροστά σου να κόβει την κίνηση και να αδιαφορεί γενικώς για την "αρμονική" συνύπαρξη του με τους υπόλοιπους χρήστες της οδού.
    Και ρωτώ: Σε περίπτωση ατυχήματος ενός πεζού (που δεν περνάει από την διάβαση) με το παραπάνω ποδήλατο (που δεν πάει από τον ποδηλατόδρομο) τί γίνεται; Ποιος φταίει;

    Πάνω κάτω όπως τα λες δεν έχω να προσθέσω κάτι.
    The Dirty Harry.

Παρόμοια θέματα

  1. καιρος ηταν!!!
    από mikes στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2011, 21:41
  2. Καιρος ηταν...
    από McTalas στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 13:07
  3. 4 αγωνιστικη.....καιρος ηταν :)
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 00:02
  4. Καιρος ηταν
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 09:27
  5. Καλό θα ήταν
    από superfour στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF