Σελίδα 40 από 40 ΠρώτοΠρώτο ... 30353637383940
Προβολή αποτελεσμάτων 586 έως 592 από 592

Θέμα: Ο καφενές Vol. 3

  1. #586
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grinderx Προβολή μηνύματος
    @doctor_john: Θέτεις ζητήματα που δύσκολο να συζητηθούν εδώ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαφωνώ με την ουσία του λόγου σου).
    ...
    Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις
    Eμένα αυτή η διαχείριση μου φαίνεται πως επιτρέπει να συνεχίζεται η ασχήμια δίπλα μας.
    Δύσκολο να συζητηθούν για ποιο λόγο;
    Μην "εκτεθούμε" σε κάποιον που ορίζει εκτός ηθικής και λογικής τις "σταθερές" που θα μας κρίνει (και που 99 φορές στις 100 δεν υπάρχει αυτός, είναι προϊόν της φαντασίας μας..)
    Μην "κουράσουμε" τους τελειωμένους που μέσα από μόχθο και βαρεμάρα έχουν καταλήξει στην μοιρολατρία; δεν αλλάζει τίποτα, δεν γίνετε τίποτα..

    Εφόσον τους αναγνωρίζουμε σαν αρρώστια, το να μην κάνουμε τίποτα είναι σαν να την ενισχύουμε.

  2. #587
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.327
    Αυτό:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Καλό είναι να μην κρίνουμε έναν αναβάτη σαν άνθρωπο συνολικά. Καμία σχέση. Ο σκουτεράς που εσφαξε το κόκκινο και ρίσκαρε γιατί είναι μάγκας είναι ένας κακός αναβάτης, όχι ένας κακός άνθρωπος. Και στο επαγγελμα του παίζει να είναι άψογος, και σαν παρέα γαμάτος πρόθυμος να βοηθήσει. Το ότι επάνω στο σκουτερ γίνεται μ@λ@κ@ς δεν έχει καμία σχέση.

    Το ίδιο ισχύει και για τους οδηγούς. Καθημερινά βλέπω να γίνονται χοντράδες στο δρόμο, τις βλέπεις κι εσυ, στην ιδια πόλη ζούμε. Δεν μπορεί οοολοι αυτοί να ειναι παλιανθρωποι.

    Δεν είναι δική μας δουλειά να συνετίσουμε αυτους τους αναβάτες/οδηγους. Μπορουμε να υποδείξουμε το λάθος, να εξηγήσουμε τι στραβό κάνουν, μέχρι εκει. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά της τροχαίας. Αυτη εχει την ευθύνη να προλαμβάνει τέτοια περιστατικά και να τιμωρεί αναλόγως. Παρόλα αυτά ειναι παντελώς απουσα και γίνονται όσα γίνονται. Αν ο εν λόγω σκουτεράς τσιμπουσε μια κληση (κανα 600αρι πρόστιμο αν θυμαμαι καλά όπου θα έχανε το διπλωμα του για κανα διμηνο θα το σκεφτόταν διπλά να ξαναπεράσει με κόκκινο.






    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αλλά το μόνο που λειτουργεί σωστά σε αυτή τη χώρα είναι 5-6 κάμερες ταχύτητας

  3. #588
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    Ποια είναι η δική μας υποχρέωση απέναντι σε μια συμπεριφορά που αποδεδειγμένα ρισκάρει ζωές;
    Είναι τόσο δύσκολο να εκφράσουμε την δυσαρέσκεια μας στον φίλο που ήρθε σαν delivery, στον πατέρα
    που ρισκάρει τρείς ζωές για να τα φέρει στο φροντιστήριο;

    .
    Πλεον καμια. Καμια απο τοτε που μου εκαναν ζημια στο αμαξι ντιλιβερας επειδη πηγαινε αναποδα, δεν του εκανα χωρο να περασει κι οταν ξακρισε τραβηξε κλωτσια στο πλαινο μερος και μετα εφυγε σαν παλαβος. Προσπαθησα να τον ακολουθησω αλλα ειχε κινηση ο δρομος που εβγαινα και μεχρι νακανω τον γυρο ειχε εξαφανιστει.

    Καμια απο τοτε που με επιασε πατερας στο σχολειο που εφερνε το παιδι του, ακρανωτοι κι οι δυο φυσικα, με ποιο δικαιωμα λεω οτι δεν αγαπαει τα παιδια του και να μην ασχολουμαι. (ειχα πει στον γιο μου τοτε που με ρωτησε γιατι αυτος φοραει κρανος κι ο Γιαννακης οχι, οτι εγω τον αγαπαω πολυ πολυ και φυσικα ως παιδι απονηρευτο πηγε και τον ρωτησε "γιατι κυριε Γιωργο δεν αγαπατε τον Γιαννακη και ερχεστε χωρις κρανος;" )

    Φυσικη επιλογη λεγεται ντοκ, θα κανει την δουλεια της απο μονη της. Το μονο που φροντιζω ειναι να μην εμπλακω εγω.

  4. #589
    Riding On The Wind Το avatar του/της grinderx
    Εγγραφή
    15/04/2024
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις
    Eμένα αυτή η διαχείριση μου φαίνεται πως επιτρέπει να συνεχίζεται η ασχήμια δίπλα μας.
    Δύσκολο να συζητηθούν για ποιο λόγο;
    Μην "εκτεθούμε" σε κάποιον που ορίζει εκτός ηθικής και λογικής τις "σταθερές" που θα μας κρίνει (και που 99 φορές στις 100 δεν υπάρχει αυτός, είναι προϊόν της φαντασίας μας..)
    Μην "κουράσουμε" τους τελειωμένους που μέσα από μόχθο και βαρεμάρα έχουν καταλήξει στην μοιρολατρία; δεν αλλάζει τίποτα, δεν γίνετε τίποτα..

    Εφόσον τους αναγνωρίζουμε σαν αρρώστια, το να μην κάνουμε τίποτα είναι σαν να την ενισχύουμε.
    Περισσότερο λόγω της φύσης του μέσου (φόρουμ, γραπτός λογος, κτλ) και έλλειψης χρόνου από μεριάς μου για να γράφω σεντόνια (20 χρόνια σε φόρουμς το έχω κάνει άπειρες φορες, πλέον προσπαθώ όσο το δυνατόν να γραφω συντομότερα μηνύματα). Επίσης ξαναλέω πως σε γενικό πλαίσιο συμφωνώ με την ουσία του λόγου σου -> δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον (ίσως μόνο σχολιασμός σε επιμέρους σημεία που πιο πολύ αφορούν προσωπικό επίπεδο και δεν ενδιαφέρουν κανένα). Δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα, ίσως κάποια στιγμή από κοντά σε συνάντηση (λίγο δύσκολο με εναν ταλιμπανεζο 3,5 χρονών ).

  5. #590
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    44
    Μιας και δεν θέλω να ξεχυλώσω ένα άλλο θέμα, θα το γράψω εδώ..

    Ίσως φταίει που μεγαλώνω, αλλά τελευταία με βλέπω να εκνευρίζομαι όλο και περισσότερο με την παρακάτω κατάσταση:

    Γκρινιάζουμε οτι δεν έχουμε υποδομές.
    Βγάζει (η κεντρική κυβέρνηση;, η ευρωπαϊκή ένωση;) προγράμματα, και έρχονται οι δήμοι ΑΝΑΡΧΑ και χωρίς κανένα κεντρικό σχεδιασμό να φτιάχνουν πεζόδρομους, ποδηλατόδρομους, δρόμους "ήπιας" κυκλοφορίας (woonerf) και όλα αυτά τα "ωραία"..
    Ξοδεύουμε έτσι μερικούς κουβάδες λεφτά, φτιάχνουμε κάτι, και στη συνέχεια στο 99% των περιπτώσεων δεν το χρησιμοποιούμε!
    Όμως εκτός από το οτι δεν το χρησιμοποιούμε, έχουμε κάνει πλέον την κατάσταση χειρότερη από πριν.. (πιο στενοί δρόμοι, λιγότερες θέσεις στάθμευσης, ακόμα και μικρότερα πεζοδρόμια σε κάποιες περιπτώσεις)

    Οκ, για αρχή φταίει αρκετά οτι δεν υπάρχει κεντρικός σχεδιασμός. Έτσι, ακόμα και εντός των ορίων του ίδιου δήμου, οι ποδηλατόδρομοι π.χ. δεν έχουν συνοχή ώστε να αποτελούν ένα "ενιαίο δίκτυο" μετακίνησης με το εν λόγω μέσο σε κάποια περιοχή του δήμου. Το καταλαβαίνω και το δέχομαι.

    ΑΛΛΑ: Εφόσων υπάρχει ποδηλατόδρομος (έστω και 500 μέτρα) παράλληλα με τον κεντρικό άξονα, η χρήση του από ποδήλατα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική και θα έπρεπε ΟΛΟΙ μας να το απαιτούμε. Και δεν εννοώ οτι θα έπρεπε να απαιτούμε να υπάρχει ένα "όργανο της τάξης" που να επιβλέπει σε κάθε ποδηλατόδρομο οτι τα ποδήλατα δεν βγαίνουν στο δρόμο ή δεν ανεβαίνουν σε πεζόδρομο. Εννοώ οτι θα έπρεπε και εμείς να το σεβόμαστε, να το περάσουμε στα παιδιά μας, και να ζητήσουμε επίμονα και από τον "διπλανό" μας να κάνει το ίδιο.
    Σαν "σύνολο" (κοινωνία) ξοδέψαμε χρήματα και πολύτιμο "χώρο" για να φτιάξουμε αυτό το έργο. Ξηλώσαμε π.χ. κάποιες εκατοντάδες θέσεις στάθμευσης, ή/και στενέψαμε κάποιους δρόμους. Για να έχει αξία αυτό που κάναμε θα πρέπει το εν λόγω έργο να χρησιμοποιείται..

    Αφού φτάσουμε να χρησιμοποιούμε αυτά τα έργα όπου και όποτε χρειάζεται, τότε μπορούμε να απαιτήσουμε και καλύτερο "κεντρικό σχεδιασμό". Διαφορετικά "για τα μάτια του κόσμου" οι δήμοι απλά θα συνεχίσουν να φτιάχνουν εκτρώματα σε βάρος όλων μας..

    Υ.Γ.: Δεν μου φταίνε συγκεκριμένα τα ποδήλατα και οι ποδηλατόδρομοι. Είναι απλά το παράδειγμα που υπερτονίζει το πρόβλημα
    Τελευταία τροποποίηση από Phantom; Σήμερα στις 10:53. Αιτία: Προσθήκη ΥΓ

  6. #591
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.121
    Τα έργα στην Ελλάδα δε γίνονται για να χρησιμοποιούνται. Γίνονται για να κονομάνε. Γι' αυτό είναι συνήθως παντελώς άχρηστα.
    Life begins at 45°.

  7. #592
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.516
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα έργα στην Ελλάδα δε γίνονται για να χρησιμοποιούνται. Γίνονται για να κονομάνε. Γι' αυτό είναι συνήθως παντελώς άχρηστα.
    Ε μα πια.
    Εκει ειναι ολη η ουσια.
    Στον Πειραια, πισω απο τα Jumbo και ολα τα γυρω στενα, μικρυναν τους δρομους στο ελαχιστο, φτιαξαν πεζοδρομιαρες 4 μετρα φαρδος για να σουλατσαρουν στον ελευεθρο χρονο τους οι μηχανουργοι και οι ηλεκτροσυγκολητες.
    Και σα να μην εφτανε αυτο, κοψανε κι αλλο απο το δρομο φτιαχνοντας ποδηλατοδρομο, που το πιθανοτερο σε εκεινα τα μερη μιας και ακολουθουν ανηφορες φουλ να δεις πακιστανο με ποδηλατο στη χαση και στη φεξη.
    Ε λογικο κι επομενο μετα ο ελληναρας να τα παραβιασει ολα και να γινει αυτο που γινεται.

Σελίδα 40 από 40 ΠρώτοΠρώτο ... 30353637383940

Παρόμοια θέματα

  1. Ο καφενές vol.2
    από BLiTzER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9986
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2024, 10:37
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF