Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αλλαγή εξάτμισης scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2024
    Μηνύματα
    5

    Αλλαγή εξάτμισης scooter

    Καλησπέρα!

    Πρόσφατα αγόρασα ένα Symphony ST LC 125. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά αλλά θέλω να το πειράξω λίγο γι αυτό ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω την μαμά εξάτμιση με αυτή :

    https://www.skroutz.gr/s/31960836/Te...oject-F51.html


    Αν ναι, πέραν του ακουστικού υπάρχει κάποια άλλη αλλαγή που θα δημιουργίσει στο μηχανάκι, θετική ή αρνητική που πρέπει να λάβω υπόψιν;
    Τελευταία τροποποίηση από symphonakias; 24/06/2024 στις 16:17.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2024
    Μηνύματα
    4
    Η σελιδα δεν εμφανιζεται.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2024
    Μηνύματα
    5
    το έφτιαξα!

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.315
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από symphonakias Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!

    Πρόσφατα αγόρασα ένα Symphony ST LC 125. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά αλλά θέλω να το πειράξω λίγο γι αυτό ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω την μαμά εξάτμιση με αυτή :

    https://www.skroutz.gr/s/31960836/Te...oject-F51.html


    Αν ναι, πέραν του ακουστικού υπάρχει κάποια άλλη αλλαγή που θα δημιουργίσει στο μηχανάκι, θετική ή αρνητική που πρέπει να λάβω υπόψιν;


    Να το αφήσεις στην ησυχία του δεν παίζει; μόνο με εξάτμιση μάλλον χειρότερο θα γίνει, θέλει κι άλλα πραγματάκια (φίλτρο αέρος, ρύθμιση μίγματος κ.λ.π.) και θα ξοδευτείς και κάτι αξιοσημείωτο ΔΕΝ θα δεις.
    Καλύτερα ξόδεψέ τα σε βενζίνες, βόλτες, σουβλάκια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2024
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να το αφήσεις στην ησυχία του δεν παίζει; μόνο με εξάτμιση μάλλον χειρότερο θα γίνει, θέλει κι άλλα πραγματάκια (φίλτρο αέρος, ρύθμιση μίγματος κ.λ.π.) και θα ξοδευτείς και κάτι αξιοσημείωτο ΔΕΝ θα δεις.
    Καλύτερα ξόδεψέ τα σε βενζίνες, βόλτες, σουβλάκια.....
    Παίζει και να το αφήσω, δεν γνωρίζω αρκετά περί του θέματος για αυτό ρωτάω για να μάθω και να δω αν αξίζει, ο ήχος με ένοιαζε περισσότερο μιας και με την μαμά εξάτμιση το μηχανάκι ακούγεται σαν αυτά τα φυσερά που διόχνουμε τα φύλλα από τον κήπο

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2024
    Μηνύματα
    4
    Μαλλον θα πρεπει να την ταιριαξεις στο δικο σου σκουτερ, η σωληνα ειναι Φ51, αρκετα πιο μεγαλη διαμετρο απο το δικο σου, θορυβο σιγουρα πιο δυνατο και μπορει να χασεις ροπη χαμηλα γιατι ειναι μεγαλη η διαμετρος της εξατμησης.Ισως πρεπει να κοιταξεις καποια που προοριζεται για μοτοσυκλετες κοντα στα δικα σου κυβικα.Επειδη η γνησια ειναι μονοκομματη τελικο μαζι με τη σωληνα, θα χρειαστει να κοπει η σωληνα και να προσαρμοστει στο νεο τελικο και αν τελικα δεν σου αρεσει να ξανακολληθει, κατι που δεν ειναι και το καλυτερο σε καινουργιο μηχανακι.Αν η εξατμηση η δικια σου χρειαζοταν αλλαγη ουτως ή αλλως εκει αναγκαστικα το κανεις.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.315
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από symphonakias Προβολή μηνύματος
    Παίζει και να το αφήσω, δεν γνωρίζω αρκετά περί του θέματος για αυτό ρωτάω για να μάθω και να δω αν αξίζει, ο ήχος με ένοιαζε περισσότερο μιας και με την μαμά εξάτμιση το μηχανάκι ακούγεται σαν αυτά τα φυσερά που διόχνουμε τα φύλλα από τον κήπο

    Από ότι κατάλαβα, μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία, θα μάθεις, καλά κάνεις και ρωτάς.
    Μετατροπές σε μικρά μηχανάκια (<250 κυβικά και κυρίως παπιά) ΔΕΝ αξίζουν ούτε τον κόπο και ούτε (κυρίως) το χρήμα που απαιτείται διότι καταλήγουν βαρέλι χωρίς πάτο καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις δημιουργούνται προβλήματα ενώ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Απόλαυσε το σκούτερ σου, βγάλε το κορίτσι βόλτες (πάντα με προσοχή....) και θα είσαι μια χαρά.
    Το παλιό μοτορητό, "όποιος θέλει επιδόσεις χιλιαριού, πάει και παίρνει χιλιάρι, δεν προσπαθεί να κάνει το 750 χιλιάρι" δεν βγήκε τυχαία.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2024
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mp-giorgos Προβολή μηνύματος
    Μαλλον θα πρεπει να την ταιριαξεις στο δικο σου σκουτερ, η σωληνα ειναι Φ51, αρκετα πιο μεγαλη διαμετρο απο το δικο σου, θορυβο σιγουρα πιο δυνατο και μπορει να χασεις ροπη χαμηλα γιατι ειναι μεγαλη η διαμετρος της εξατμησης.Ισως πρεπει να κοιταξεις καποια που προοριζεται για μοτοσυκλετες κοντα στα δικα σου κυβικα.Επειδη η γνησια ειναι μονοκομματη τελικο μαζι με τη σωληνα, θα χρειαστει να κοπει η σωληνα και να προσαρμοστει στο νεο τελικο και αν τελικα δεν σου αρεσει να ξανακολληθει, κατι που δεν ειναι και το καλυτερο σε καινουργιο μηχανακι.Αν η εξατμηση η δικια σου χρειαζοταν αλλαγη ουτως ή αλλως εκει αναγκαστικα το κανεις.
    Κάποια πρόταση; (Από περιέργεια περισσότερο)


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Από ότι κατάλαβα, μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία, θα μάθεις, καλά κάνεις και ρωτάς.
    Μετατροπές σε μικρά μηχανάκια (<250 κυβικά και κυρίως παπιά) ΔΕΝ αξίζουν ούτε τον κόπο και ούτε (κυρίως) το χρήμα που απαιτείται διότι καταλήγουν βαρέλι χωρίς πάτο καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις δημιουργούνται προβλήματα ενώ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Απόλαυσε το σκούτερ σου, βγάλε το κορίτσι βόλτες (πάντα με προσοχή....) και θα είσαι μια χαρά.
    Το παλιό μοτορητό, "όποιος θέλει επιδόσεις χιλιαριού, πάει και παίρνει χιλιάρι, δεν προσπαθεί να κάνει το 750 χιλιάρι" δεν βγήκε τυχαία.....
    Όχι τόσο μικρός, αλλά καινούργιος στο δίκυκλο. Πρώτο μηχανάκι να φανταστείς, γι αυτό και η καούρα μου να το πειράξω. Λίγο καλύτερο ήχο ήθελα, δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η παραπάνω επίδοση, ενδεχομένως όταν θελήσω κάτι πιο "δυνατό" να το αλλάξω έτσι κι αλλιώς. Αλλά άμα λες οτι υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα τότε δεν αξίζει. Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση; Ίσως κάτι στην υπάρχουσα εξάτμηση που θα μπορούσε να τροποποιηθεί;

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.315
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από symphonakias Προβολή μηνύματος
    Κάποια πρόταση; (Από περιέργεια περισσότερο)




    Όχι τόσο μικρός, αλλά καινούργιος στο δίκυκλο. Πρώτο μηχανάκι να φανταστείς, γι αυτό και η καούρα μου να το πειράξω. Λίγο καλύτερο ήχο ήθελα, δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η παραπάνω επίδοση, ενδεχομένως όταν θελήσω κάτι πιο "δυνατό" να το αλλάξω έτσι κι αλλιώς. Αλλά άμα λες οτι υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα τότε δεν αξίζει. Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση; Ίσως κάτι στην υπάρχουσα εξάτμηση που θα μπορούσε να τροποποιηθεί;
    Πάρε 2 δραμαμίνες, ένα ντεπόν και ξάπλωσε, θα σου περάσει η καούρα. 50 ευρώ.

    Δυστυχώς, όχι, πάνε οι εποχές που τα μηχανάκια (και τα αμάξια, βεβαίως) ήταν απλές μηχανολογικές κατασκευές με καρμπς κ.λ.π. όπου μπορούσε ο κάθε μαστροΜήτσος της γειτονιάς να κάνει ότι του κατέβει....άστο στην ησυχία του, φίλε μου.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.866
    Σημαντικές παράμετροι σε μια τέτοια επέμβαση είναι :
    1. Να είναι αναστρέψιμη ,γιατί όταν το πουλήσεις ο πιθανός αγοραστής ενδεχομένως να επιθυμεί ήσυχο και μαμά μηχανάκι να σου πάρει τα αυτιά και να θέλεις να βάλεις τη μαμά...
    2. Να βάλεις κάτι που να ικανοποιεί τις τρέχουσες προδιαγραφές θορύβου γιατί δεν γνωρίζουμε πότε θα αποφασίσουν να στήσουν μπλόκα και να ψάχνουν εξατμίσεις και να κόβουν πρόστιμα.
    3. Να μην κάνεις ζημιά στο μηχανάκι.

    Τα παραπάνω ενδεχομένως να ικανοποιούνται από κάποιες εξατμίσεις αλλά μιλάμε για πολλά λεφτά και ενδεχομένως να μην αξίζει τον κόπο.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2024
    Μηνύματα
    4
    Στα σημερινα μηχανακια βαζουμε εξατμιση που εχει φτιαχτει για συγκεκριμενο μοντελο και απο επωνυμο κατασκευαστη που εχει τις προδιαγραφες για θορυβο και σωστη λειτουργια της μηχανης.Αυτο ομως αυξανει το κοστος κι'ετσι δεν συμφερει σε φθηνα μηχανακια.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.136
    Να μη βάλεις εξάτμιση σε σκούτερ. Είναι αστείο.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2024
    Μηνύματα
    5
    Mε καλύψατε παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

  14. #14
    Κρατα το μηχανακι οσο πιο μαμα γινεται , γιατι οταν θα ερθει η ωρα να το δωσεις για να παρεις κατι που πραγματικα γουσταρεις , θα το δωσεις πιο ευκολα.

    Ασε που οπως σου ειπαν και αλλοι , το πιο πιθανο ειναι να κανεις ζημια .

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    267
    Αυτές τα κινέζικα τελικά που είναι στο Ali είναι εντελώς άθλια, σε φίλο έχει σκάσει και εχει ανοίξει, αν θες δώσε χρήματα και πάρε ένα γνήσιο με τις προδιαγραφές που πρέπει, άσε που μια χαρά ακούγεται το sym ένα χρόνο το είχα και 12000 χλμ

Παρόμοια θέματα

  1. cbr 125 αλλαγή εξάτμισης σε remus
    από ER-6N στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 15:25
  2. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20
  3. Αλλαγή εξάτμισης
    από ANDREAS27 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2006, 19:10
  4. Αλλαγη εξατμισης!!!
    από Zzz750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:42
  5. Η αλλαγή εξάτμισης επιβαρύνει την κατανάλωση;;;;
    από efialtis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 08:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF