Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πεσμένο μεταχειρισμένο, είναι μεγάλο το ρίσκο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    3

    Πεσμένο μεταχειρισμένο, είναι μεγάλο το ρίσκο;

    Καλησπέρα σε όλους,
    πρόσφατα μου έκλεψαν το μηχανάκι (Honda Ax-1 250) και ξεκίνησα την αναζήτηση για αγορά νέου.

    Κατέληξα στο zontes t350. Βρήκα στο car.gr ένα που εκ πρώτης όψεως φαινόταν πολύ καλή περίπτωση, αλλά αφού επικοινώνησα με τον πωλητή, κοιτώντας ξανά τις φωτογραφίες είδα ότι έχει γρατζουνισμένα τα αριστερά κάγκελα και την αριστερή χούφτα.

    Ξαναεπικοινώνησα και μου είπε ότι όντως έχει πέσει μια φόρα με λίγα χιλιόμετρα κι ότι μπορεί να μου ρίξει την τιμή.
    1ον Τι πρέπει να κάνω/ελέγξω ώστε να διασφαλίσω ότι το μηχανάκι είναι εντάξει;

    2ον Αν το πάω σε έναν τυχαίο μηχανικό, διασφαλίζεται κάπως η λειτουργικότητά του ή χρειάζεται εξοπλισμός που δεν τον έχουν όλα τα συνεργεία;

    3ον Το μηχανάκι φαίνεται να έχει συρθεί. Πόσο πιθανό είναι να έχει "πάρει" το πλαίσιο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    586
    Το συγκεκριμένο όχημα, ακόμα και καινούριο να το πάρεις ρίσκο είναι.
    Είμαι σίγουρος ότι αν ψάξεις θα βρεις κάτι πιο αξιόλογο.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    3
    Απ' όσο έχω σκαλίσει, ακούω πολύ καλά σχόλια, με μόνη εξαίρεση κάτι θολό για πρόβλημα στα ηλεκτρικά.
    Αν έχω καταλάβει καλά, το "πρόβλημα" με τα "ηλεκτρικά" ήταν η μπαταρία της ίδιας της μηχανής και η μπαταρία του keyless. Πράγματα που είναι λυμένα.
    Κατά τα άλλα, το ρίσκο που παίρνω είναι αν μετά τα 5 χρόνια θα αρχίσει να "καταρρέει" , αλλά μου φαίνεται μικρό και είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω.

    Ας υποθέσουμε όμως ότι ρώταγα για το strom 250 ποια θα ήταν η απάντηση;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.892
    Το τι ακούμε δεν έχει και πολύ σχέση με το τι γίνεται. Βόλτα το έκανες?
    Νομίζω είναι το βασικότερο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.880
    Κανονας που ακολουθω στα μεταχειρισμενα, αν κατι με χαλαει απλα παω στο επομενο. Εχεις ιδιοκτητη που σου εκρυψε οτι το μηχανακι ειναι πεσμενο, δε σου φτανει αυτο;

    Προσωπικα το τελευταιο που θα με ανησυχουσε σε μτχ Ζοντες θα ηταν αν εχει φαει και καμια σουπα, αλλα νομιζω πως δεν εχεις λογο να επιμενεις στο συγκεκριμενο ουτως ή αλλως.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.301
    Aπλή μοτό είναι, με καινούριους εκπροσώπους κ.λπ. να μην κάνει ένα ραντεβού σε κάποιον;
    Όταν πέφτουν τι παθαίνουν πέρα από γρατζουνιές;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το τι ακούμε δεν έχει και πολύ σχέση με το τι γίνεται. Βόλτα το έκανες?
    Νομίζω είναι το βασικότερο.
    Δεν ξέρω πως το εννοείς ακριβώς (ένα δίκιο το έχεις πάντως), αλλά και τα προηγούμενα μηχανάκια που είχα (KLE500, TA600 -αυτό το έχω ακόμη- ) τα πήρα με γνώμονα τις ανάγκες μου και την εμπειρία των άλλων. Και με κάλυψαν μια χαρά. Ακόμα και σε αυτά που δεν με κάλυψε το KLE, το αγάπησα και προσαρμόστηκα. Κι από αξιοπιστία (συμπεριλαμβανομένου και του ΑΧ-1) έγιναν τα αναμενόμενα (ό,τι είχα διαβάσει-συζητήσει- ακούσει). Το KLE δεν ζήτησε ποτέ τίποτε (το βολάν το είχε επισκευάσει ο προηγούμενος), το ΤΑ μου ζήτησε μια τρόμπα νερού στα 80Κ και το AXακι μια ηλεκτρονική, το ρουλεμάν της μίζας και κομπλέρ.
    Ε, το t350 δεν είναι τόσο δοκιμασμένο για να έχουμε "αποδείξεις", αλλά είπαμε: είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω.

    Βόλτα όχι δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά και αφού το κάνω, αν δε μου πει μηχανικός ότι είναι εντάξει, θα ζω με την αγωνία ότι κάτι έχει κι εγώ δεν το καταλαβαίνω (έχουμε και τα κουσούρια μας ).
    Τελευταία τροποποίηση από Bacco; Χθες στις 21:23.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Phantom
    Εγγραφή
    30/07/2024
    Μηνύματα
    50
    Έλεγχος:
    Κάνε μια βόλτα και με μια μικρή αλλά ικανοποιητική ταχύτητα άσε το τιμόνι. Πάει ευθεία;
    Αν ναι, προχώρα σε όλους τους τυπικούς ελέγχους που θα έκανες ακόμα κι αν δεν είχε πέσει.
    Αν όχι, κοίτα για άλλο.


    Αν το μηχανάκι έχει κάποιο πρόβλημα λόγω πτώσης (πέρα από τις γρατσουνιές) θα φανεί είτε με τον δικό σου έλεγχο (ευθείας πορείας) είτε με τον έλεγχο του τεχνικού που θα το πας.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    428
    Τσέκαρε και το μπροστινό σύστημα, για ίχνη λαδιού στους δίσκους των φρένων πριν βάλεις μπροστά,
    μήπως έχει στραβώσει τίποτα και έχει απώλεια άμα λες οτι είχε πτώση.
    Το τυχαίο μηχανικο που είπες είναι λίγο γενικό.
    Από δική μου εμπειρία σε έλεγχο που έκανα πριν προχωρήσω στην αγορά μεταχειρισμενου από έμπορο στην επαρχία μου παν άλλα 'ντάλλα, χώρια βασικά πράματα οσον αφορά θέματα ασφαλείας που δεν είδαν καν. Και πού σαι, αντιπροσωπεία ο έλεγχος κιόλας.
    Χίλιες φορές να το πας σε άνθρωπο εμπιστοσύνης αν έχεις κάποιο συνεργείο που γνωρίζεις, και ύστερα αντιπροσωπεία για το διαγνωστικό εφόσον δεν βρεις κάποια κόκκινη σημαία προηγουμένως.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; Χθες στις 22:58.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bacco Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,
    πρόσφατα μου έκλεψαν το μηχανάκι (Honda Ax-1 250) και ξεκίνησα την αναζήτηση για αγορά νέου.

    Κατέληξα στο zontes t350. Βρήκα στο car.gr ένα που εκ πρώτης όψεως φαινόταν πολύ καλή περίπτωση, αλλά αφού επικοινώνησα με τον πωλητή, κοιτώντας ξανά τις φωτογραφίες είδα ότι έχει γρατζουνισμένα τα αριστερά κάγκελα και την αριστερή χούφτα.

    Ξαναεπικοινώνησα και μου είπε ότι όντως έχει πέσει μια φόρα με λίγα χιλιόμετρα κι ότι μπορεί να μου ρίξει την τιμή.
    1ον Τι πρέπει να κάνω/ελέγξω ώστε να διασφαλίσω ότι το μηχανάκι είναι εντάξει;

    2ον Αν το πάω σε έναν τυχαίο μηχανικό, διασφαλίζεται κάπως η λειτουργικότητά του ή χρειάζεται εξοπλισμός που δεν τον έχουν όλα τα συνεργεία;

    3ον Το μηχανάκι φαίνεται να έχει συρθεί. Πόσο πιθανό είναι να έχει "πάρει" το πλαίσιο;
    Δλδ στην αγγελία, ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ τίποτα ο πωλητής για την πτώση που έχει; Δεν αναφέρει έστω κάτι του στυλ ''εμφανισιακές φθορές'';

    Εχω πουλήσει μηχανή που είχε επιφανειακή ζημειά από χαζοπτώση, και στην αγγελία είχα γράψει τα πάντα. Πως έπεσε, τι ζημειά έχει πάθει, τι έχει αποκατασταθεί, τι όχι (=τα αυτοκόλητα).

    θεωρώ πολύ σημαντικό, ο πωλητής να λέει ότι έχει συμβεί, πριν καν ρωτηθεί, από το κείμενο στην αγγελία.


    Αγγελία που φτάνει στο σημείο να τον ανακρίνεις από τις φωτό για να στα πει, δείχνει πωλητή που βαριέται ή είναι πονηρούλης, και τα δυο δεν είναι για καλό.


    ΓΕΝΙΚΑ μια αγορά μοτό με πτώση, ΔΕΝ είναι ρίσκο, υπό την προυπόθεση ότι ο αγοραστής ΞΕΡΕΙ τι βλέπει, και ΞΕΡΕΙ τι θέλει.

    Αν δλδ πάω να αγοράσω μια μοτό, και έχω αποφασίσει ότι δεν με ενδιαφέρουν μικροφθορές αλλά μια χαμηλότερη τιμή, και βλέπω ότι αυτές οι μικροφθορές είναι και όχι κάτι μεγαλύτερο, τότε δεν είναι ρίσκο.

    Αν περιμένω όμως, και φτηνό γιατί είναι πεσμένο, και να είναι το τέλειο μοτό, και να μην είμαι σε θέση να δω μια σοβαρή ζημειά που έχει, ε τότε ναι, είναι ρίσκο και μάλιστα με μεγάλη πιθανότητα να μην πάει σε καλό.

    Είναι θέμα προσωπικής στάσης και αντίληψης του καθενός, η απάντηση σε αυτό που ρωτάς στον τίτλο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Ποια μηχανη δεν εχει πεσει ρε παιδια ???
    ...και αυτες που δεν εχουν πεσει ακομα ουτε στατικα οπως λενε και στις αγγελιες, ειναι επειδη δεν επεσαν ακομα .

Παρόμοια θέματα

  1. Η σωτηρία της ψυχής είναι μεγάλο πράγμα
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 23:10
  2. Ρε παιδια ποιο ειναι αυτο το τραγουδι?
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2005, 21:38
  3. Πρέπει να είναι παράνομο το να μη φοράς κράνος ?
    από micmic στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 16:59
  4. Ασχετο : Ειναι ετοιμο το site μου !!
    από Giannis_L στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:01
  5. Τι μάρκα είναι τουτο το μαραφέτι ?
    από dukeandthecity στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 13:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF