PDA

View Full Version : Για μεταλλαδες και οχι μονο



Σελίδες : [1] 2

Nazgul
24/01/2010, 22:21
http://www.**********.net


Ξαναέβλεπα μόλις τώρα τμήματα από το Documentary Metal, A HeadBungers Journey και απλά ξαναπορώθηκα.

Γενικά πάντως στις συνεντεύξεις των διαφόρων συγκροτημάτων απομυθοποιείται πλήρως η εικόνα της βαρβατίλας και βλακείας που συνδέεται με την πολλές φορές extreme εμφανιση και εικόνα που παρουσιάζουν. Όταν όμως ξέρεις στην ζωή να κοιτάξεις στην ουσία και όχι να κολήσεις σε αυτό που προβάλλεται τότε βλέπεις ότι οι στοίχοι αυτών των ανθρώπων δεν είναι τυχαίοι όπως δεν είναι τυχαίοι ούτε αυτοί και οι πεποιθήσεις που έχουν όσον αφορά χρόνια κολήματα της κοινωνίας που απλά παράγουν μαζοποιημένους ηλίθιους. Και με βάση αυτό διαφωνώ στο γιατί το μέταλ έχει φάει τέτοιο πόλεμο στον κόσμο. Γιαυτί απλά ξυπνάει μυαλά από τον λύθαργο και την μαζοποιήση. Αυτό όμως δεν το θέλουμε σε μια εύκολα κατευθυνόμενη κοινωνία. Δεν θέλουμε ανθρώπους με μυαλό και κρίση που μπορούν να αποφασίσουν ποιο είναι καλό και ποιο όχι! Θέλουμε ζώα που θα πιπιλίσουν αυτό που τους έχουν ταίσει. Και πιστεύω ότι βαθιά μέσα του κάθε πολέμιος του διαφορετικού αυτό φοβάται. Μην έρθει η σκέψη για το πόσο μαλάκας είμαι.Γιατί μετά δεν υπάρχει γυρισμός. Πρέπει να ακολουθείς τον δύσκολο δρόμο.

Και η μέταλ με τα λόγια της είναι ένας φορέας αφύπνισης, πέρα από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της μουσικής που έχει.

Πολύ καλά σημεία αυτής της ταινίας είναι ο θεός Dee Snider τραγουδιστής των Twisted Sister ο οποίος χώνει τρελά και έχει και τμήματα από την συνέντευξη του στο Αμερικάνικο Κογκρέσσο σχετικά με την σατανίκοτητα της μουσικής. Τους κάνει κουρέλια πραγματικά. Τους ξεφτίλισε χύμα.

Βέβαια η κολυμένη θρησκόληπτη Αμερική με αφορμή αυτές τις συνεδρίες πέρασε τους νόμους που βάλανε τα ταμπελάκια που λένε αν ένα προιόν έχει βία και σεξ, και φυσικά απογορέψανε από την τηλεόραση και ραδιόφωνο κάθε τραγούδι της Μέταλ. Ναι όταν εγώ ήμουν δημοτικό και ήρθε η δορυφορική το MTV έπαιζε και μετάλλικα και αρκετή μέταλ και ξαφνικά κόπηκε. Έτσι για να ξέρουμε και εμείς οι φιλελεύθεροι Έλληνες που ακολουθούμε κατά πόδας την Αμερική τι επιλέγουμνε σε ζητήματα έκφρασης.

Το άλλο που είχα μάθει και δεν ήξερα όταν είδα πρώτη φορά την ταινία είναι το από που προήρθε η χειρονομία Devil's Thorn που όλοι οι μεταλάδες κάνουν έχοντας τεντομένα μόνο τον δείκτη και μικρό δαχτυλάκι (τα άλλα κλειστά), μια χειρονομία που τόσο πολύ έχει συνδεθεί με σατανάδες κτλ κτλ και άλλες βλακείες. Έχει λοιπόν ένα σημείο που ο Ronnie James Dio λέει ότι η συγκεκριμένη χειρονομία προέρχεται από μια κίνηση που προφερόταν μολόικ και είχε βάσεις παρόμοιες με το μάτιασμα δλδ προκατάληψης. Και το έκανε σε μια συναυλία και από τότε έμεινε.

Το τέλος με συνοδεία από το χαλαρό τμήμα από το Master of Puppets των Metallica είναι απ'ίστευτο και καταλήγει στο εξής.

Ever Since I was 12 years old I had to defend my love for heavy metal against those who say its a less valid form of music.

My answer now is that you either feel it or you don't.If metal doesn't give that overwhelming surge of power that make your stand at the back of your head, you might never get, but you know what that's ok, because judging by the 40000 metal heads around me were doing just fine without you.

Και μετά χώνει το τραγούδι.
πηγη,ttp://demelene.blogspot.com/2007/11/metal-headbangers-journey.html




edited by makis206:το link με τα torrents σβήστηκε για ευνόητους λόγους :winka:

EVI
24/01/2010, 23:01
λοιπον...

Καταρχην ξεκινω με το γεγονος οτι αυτο που δειχνουν στα show τους δεν ανταποκρινετε με την καθημερινοτητα τους.Τουτεστιν οι Kiss δεν βαφοντουσαν ετσι καθε πρωι να πανε στο σουπερ μαρκετ ουτε κανεις φοραγε καρφια 4 χιλιομετρων για να παει στο περιπτερο απο δαυτους.Οκ ισως τα μαυρα ρουχα ναι.Το οτι εμεις σαν παιδια και εφηβοι αντιγραφαμε πληρως την συναυλιακη εμφανιση των συγκροτηματων που μας αρεσαν ηταν ακριβως γιατι ζουσαμε το παραμυθι εκεινης της ηλικιας και αφομοιωναμε την κουλτουρα της ωστε να ειμαστε ο μεταλας , οπως φορανε στα γηπεδα κασκολ της ομαδας για να δειξουν σε ποια πλευρα ειναι , σε ποια κοινωνικη ομαδα ανηκουν.Δεν ειναι περιεργο που εχω χρονια να φορεσω martins και μπουφαν με ραφτα απο συγκροτηματα κλπ κλπ.Δεν σταματησα να ακουω Metal αλλα λογο δουλειας και λογο οτι δεν με ενδοιαφερει πλεον να καταλαβανει ο διπλα μου τι μουσικη ακουω αλλαξα,εμφανισιακα.

Δευτερον, επειδη υπαρχει αυτη η εντυπωση οτι η μεταλ σκηνη αντιπρωσοπευει την επανασταση και τον ισοπεδισμο των παντων πρεπει να σου πω (ισως το ξερεις) οτι δεν ειναι ολα τα συγκροτηματα ιδια και με την ιδια ιδεολογια.Πχ οι Pantera ηταν ακρως δεξιοι και μαλιστα ο Anselmo ειχε βγει και ειχε υποστιριξει τον Μπους οταν εκανε....την αντιτρομοκρατικη του εκστρατεια (παναθεμα τον τες πα).
Παρολα αυτα κανεις δεν καταλαβαινε αυτο....βλεπαν εναν μαλλια με τατουαζ να ουρλιαζει και με τιποτα δεν θα πιστευαν ποσο πωρομενος ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ηταν.

Απο την αλλη υπαρχουν οι sepultura που παντα καυτηριαζαν και βγαζαν οργη για τα χαλια της Βραζιλιας των πολεμων της φτωχειας κλπ.

Οι Blind Guardian που δημιουργουν παραμυθια και τα ντυνουν με μουσικη περι δρακων ξωτικων πολεμιστων κλπ κλπ αν περνανε μυνημα?οτι μυνημα περναει το καμελοτ του αρθουρου.

Υπαρχει και μεγαλη μεριδα του ειδους βλεπε black/death (αν και στο death metal δεν ειναι κατα κυριο λογο αυτη η θεματολογια του) που ασχολητε με θρησκευτικα και την βρισκει να βριζει Θεους και δαιμονες (καλα οχι δαιμονες αυτους τους γουσταρει) προκαλωντας ας πουμε τους υπολοιπους.

Ας μην κρινουμε απο την εμφανιση τους στο τι αντιπρωσοπευει ο καθενας.

Εγω πιστευω οτι περασε η μοδα της μεταλ και για αυτο δεν την βλεπουμε πια....δεν πουλαει αρα δεν σπαταλανε ραδιοφωνικο η τηλεοπτικο χρονο για αυτην.Αυτα τα περι σεξ και βιας τα θεωρω τουλαχιστον γελεια (ΔΕν το λεω σε σενα nazgul μην παρεξηγιθω) οταν σε ολα τα βιντεο κλιπ βλεπουμε κωλους και τα διαυτα με προστυχα και προκλητικα σεξιστικα χορευτικα η βλεπουμε οπλα κυνηγιτα κλπ κλπ (βια).Αλλα ναι....υποθετω οτι αφου φορανε πολυχρωμα ρουχα Η καθολου ρουχα (ακομα καλυτερα ε?:lol: ) δεν υπαρχει προβλημα.

Πριν καιρο κοπελα στην ηλικια μου μπαινει σε φορουμ και αναρωτιετε αν κανουν θυσιες οι μεταλαδες!!!!και δεν εκανε πλακα!!!!!!!πες μου εσυ τωρα εν ετη 2010 αν πρεπει να κατσω να της απαντησω σοβαρα.Οχι την χλευασα και τσαντιστηκε .... ας παει στα μπουζουκια να πνιξει το θυμο της πλεον θεωρω ηλιθιοτητα να ασχολουμε με οτι του κατεβει του καθενος.

Τελος θελω να σου πω οτι ουδεποτε ενιωσα την αναγκη να προσπαθησω να πεισω καποιον για την μουσικη που ακουω ακομα και οταν τοτε εμπαινα σε λεωφορεια και μου μετραγαν τα σκουλαρικια ποσα ειναι με απορεια και κοιταγαν τις μπλουζες και ολο το συνολο και οι γιαγιαδες σταυροκοπιοντουσαν.Ουτε μου αρεσε ουτε με νευριαζε μου ηταν παγερα αδιαφορο ολο αυτο.Ομως πολυ πεσαν στο λουκι να προσπαθουν να πεισουν οτι η μεταλ σκηνη εχει να προσφερει μουσικα....

Αν ποτε (τοτε) επεφτα σε τετοια κουβεντα απλα ελεγα οτι απο την γεννηση της μεχρι σημερα εχουν περασει 30+ χρονια και ειναι ακομα εδω....κατι που αλλα ειδη κυριως ηλεκτρονικα ξεφουσκωσαν και χαθηκαν.

Και επισεις....οσον αφορα την εμφανιση....δεν εχω δει λιμουζινα κιτρινη ροζ φουξια και πουα
:smokin: μονο μαυρη :beer:


\m/

Nazgul
24/01/2010, 23:11
Συμφωνω σε αυτα που λες.


Απλα οταν ειδα το ντοκυμαντερ γυρισα σχεδον 20 χρονια πισω οταν πρωτοακουσα

maiden....


Και κατι ακομα...αυτη η μουσικη ειναι η μεγαλυτερη ανακαλυψη που εκανα στην ζωη

μου...

EVI
24/01/2010, 23:20
:beer:

kerasaki
25/01/2010, 00:25
ασχετο αλλα ετσι....μ'αρεσει:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=axl5SicKujQ

NikosKK
25/01/2010, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Εγω πιστευω οτι περασε η μοδα της μεταλ και για αυτο δεν την βλεπουμε πια....δεν πουλαει αρα δεν σπαταλανε ραδιοφωνικο η τηλεοπτικο χρονο για αυτην.



Συμφωνώ σε ότι έγραψες εκτός από αυτό το σημείο.Ίσως απλά να πέρασε σαν εφηβική τάση η όλη φάση του ντυσίματος κτλ αλλά η μουσική σίγουρα πουλάει περισσότερο από ποτέ γι'αυτό και εξαπλώνεται συνεχώς άσχετα αν δεν προβάλετε από τα media στην Ελλάδα.

Τώρα έχουν άλλα στυλ οι έφηβοι βλέπε Emo...Τουλάχιστον ρε γμτ εμείς ήμασταν σα φρίκουλα αλλά το κάναμε επειδή το νιώθαμε και το γουστάραμε,τώρα το κάνουν απλά για να είναι μέσα στο σύνολο...

NikosKK
25/01/2010, 02:01
Α και για να μην ξεφεύγω και από το θέμα το έχω δει και γω αυτό το ντοκιμαντέρ,πολύ καλο! :D

project.breeze
25/01/2010, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nazgul
Συμφωνω σε αυτα που λες.


Απλα οταν ειδα το ντοκυμαντερ γυρισα σχεδον 20 χρονια πισω οταν πρωτοακουσα

maiden....


Και κατι ακομα...αυτη η μουσικη ειναι η μεγαλυτερη ανακαλυψη που εκανα στην ζωη

μου...


Κι εμένα το πρώτο συγκρότημα πριν 15 χρόνια όμως ήταν οι Maiden και μετά ακολούθησαν Judas Priest,Ac/Dc,Metallica,Black Sabbath και μετά έγινα κάφρος,μόνο Death,Candlemass και Sepultura :evil:

vangelis 64
25/01/2010, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nazgul
Όταν όμως ξέρεις στην ζωή να κοιτάξεις στην ουσία και όχι να κολήσεις σε αυτό που προβάλλεται τότε βλέπεις ότι οι στοίχοι αυτών των ανθρώπων δεν είναι τυχαίοι όπως δεν είναι τυχαίοι ούτε αυτοί και οι πεποιθήσεις που έχουν όσον αφορά χρόνια κολήματα της κοινωνίας που απλά παράγουν μαζοποιημένους ηλίθιους. Και με βάση αυτό διαφωνώ στο γιατί το μέταλ έχει φάει τέτοιο πόλεμο στον κόσμο. Γιαυτί απλά ξυπνάει μυαλά από τον λύθαργο και την μαζοποιήση. Ω Θεέ μου....Τι να μάς πει δηλαδή κι ο Ντύλαν,ο Λένον,ο Γκάτσος,ο Χριστοδούλου,ο Χατζηδάκις,ο Μότσαρτ και άλλοι πολλοί που άν τούς βάλω αράδα,θα κρασάρει ο σέρβερ.

Δεν θέλω να θίξω ούτε το δικό σου γούστο ούτε όποιων ακούνε μέταλ,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα άλλωστε.

απλά νομίζω ότι,αν η μουσική σε κάνει να ντύνεσαι,να μιλάς,να χτενίζεσαι και να φέρεσαι γενικώτερα με τον τρόπο που ορίζουν οι πρεσβευτές της,
μόνο να σε ξυπνήσει δεν θέλει.Το αντίθετο μάλιστα!Σε γκετοποιεί,σε κάνει οπαδό.

Προσωπικά μού φτάνουν λίγα δευτερόλεπτα μέταλλου για να πάθω παράκρουση.:lol: Όχι τώρα στα γεράματα...Από πιτσιρικάς.:wacko:

Akatanomastos
25/01/2010, 03:40
ρε παιδια ελεος..

σιγα που πολεμανε την μεταλ :rotflmao:

ισα ισα που ειναι πολυ εμπορικη μουσικη σε ολο τον κοσμο..

TROOPER
25/01/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ω Θεέ μου....Τι να μάς πει δηλαδή κι ο Ντύλαν,ο Λένον,ο Γκάτσος,ο Χριστοδούλου,ο Χατζηδάκις,ο Μότσαρτ και άλλοι πολλοί που άν τούς βάλω αράδα,θα κρασάρει ο σέρβερ.

ειπε κανενας οτι δεν μας λενε και αυτοι ?

απλα το παιδι ανοιξε μια κουβεντα για το μεταλ.θα παμε παλι στη κοντρα και ποιος την εχει μεγαλυτερη?

δεν καταλαβαινω...:dizzy:

megatim
25/01/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ρε παιδια ελεος..

σιγα που πολεμανε την μεταλ :rotflmao:

ισα ισα που ειναι πολυ εμπορικη μουσικη σε ολο τον κοσμο..

Ναι, αλλά είναι απαραίτητο να νίωθεις πως σε πολεμάνε, αλλιώς δεν είσαι αρκετά cool. Πρέπει να πιστεύεις πως πας αντίθετα στο ρεύμα κτλ κτλ.

:rotflmao:

BILLY FILTH
25/01/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ω Θεέ μου....Τι να μάς πει δηλαδή κι ο Ντύλαν,ο Λένον,ο Γκάτσος,ο Χριστοδούλου,ο Χατζηδάκις,ο Μότσαρτ και άλλοι πολλοί που άν τούς βάλω αράδα,θα κρασάρει ο σέρβερ.

Δεν θέλω να θίξω ούτε το δικό σου γούστο ούτε όποιων ακούνε μέταλ,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα άλλωστε.

απλά νομίζω ότι,αν η μουσική σε κάνει να ντύνεσαι,να μιλάς,να χτενίζεσαι και να φέρεσαι γενικώτερα με τον τρόπο που ορίζουν οι πρεσβευτές της,
μόνο να σε ξυπνήσει δεν θέλει.Το αντίθετο μάλιστα!Σε γκετοποιεί,σε κάνει οπαδό.

Προσωπικά μού φτάνουν λίγα δευτερόλεπτα μέταλλου για να πάθω παράκρουση.:lol: Όχι τώρα στα γεράματα...Από πιτσιρικάς.:wacko:

Στην εποχή τους ήταν αυτοί που ακούγονταν από όλους. Ένα πράγμα σαν την POP σήμερα.

Όταν πας να ακούσεις τραγούδια των συνθετών που γουστάρεις σε κάποιο μαγαζί, φοράς βερμούδα; Αυτοί που άκουγαν Beatles, πηγαίναν με κουστούμι ή όλοι είχαν συγκεκριμένο τρόπο ντυσίματος;

Μουσική διαλέγεις γύρω στα 13-15 χρόνια. Όταν εσύ ήσουν στην ηλικία αυτή, ήταν 77-79'. Όχι μόνο εσύ, κανένας δεν άκουγε. Όταν άρχισε να ακούγεται εδώ πέρα, είχες προφανώς κατασταλλάξει ήδη σε άλλα ακούσματα.

Φιλικά πάντα, απλά για να μη δημιουργούμε εντυπώσεις.

el_hymador
25/01/2010, 10:58
Ειχα φαει και εγω το κολημα με τη metal (και ακομα πιο ακραιες σκληραδες) στην εφηβεια...τωρα ουτε για πλακα δεν μπορω να ακουσω...

Καλα κανουν και ακουνε οσοι γουσταρουν και μαγκια τους, αλλα μην τρελαθουμε κιολας...οι νεκροκεφαλες, τα δερματα, τα καρφια, οι διαβολοι και οι τριβολοι, ηταν ανεκαθεν ενα εμπορικο τεχνασμα που ειναι το αντιστοιχο της πουτ@νι@ς που πλασαρει η Britney Spears σημερα για να πουλησει...μπορει να φαινονται διαμετρικα αντιθετα, αλλα marketing ειναι και τα δυο!

BILLY FILTH
25/01/2010, 10:59
όπως κάποτε ήταν η "καμπάνα" και το γιλέκο :beer:

με τη διαφορά ότι αυτά τα έβρισκες ΠΑΝΤΟΥ, για αυτά που λες πας σε συγκεκριμένα μέρη :evil:

XJR_Billy
25/01/2010, 11:13
Δεν ξέρω...

Κι εγώ ακούω κάργα metal πάνω από 20 χρόνια... όσο σχεδόν παίζω μπάσο...:blush:

Το θέμα είναι ότι τώρα ακούω και πράγματα που όταν ήμουν πιτσιρικάς δεν μπορούσα να ακούσω.
Thrash, black κλπ.

Όσο μεγαλώνω θέλω και πιο σκληρά ρε πστμ...:lol: :lol:

ΥΓ.

Μαμάει το metal !!!:smokin: :beer: :beer:

vangelis 64
25/01/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ειπε κανενας οτι δεν μας λενε και αυτοι ?

απλα το παιδι ανοιξε μια κουβεντα για το μεταλ.θα παμε παλι στη κοντρα και ποιος την εχει μεγαλυτερη?

δεν καταλαβαινω...:dizzy: Δεν το πάω στην κόντρα ρε Γιώργο.Απλά δεν δέχομαι ότι η μέταλ βγήκε για να ξυπνήσει συνειδήσεις,πράγμα που έχει τη δύναμη να κάνει ο Λένον ας πούμε.
Για να είμαι ειλικρινής δε,δεν έχω ιδέα για το τι στίχοι υπάρχουν στα κομμάτια κι αυτό διότι δεν μπορώ ν' ακούω επί 5 ολόκληρα λεπτά διπλοκασιές και παρατεταμένα distortion.

Ακόμη,υπάρχει πολύς κόσμος που δεν μπορεί αυτά τα ακούσματα αλλά δεν ξέρω κάποιον που δεν μπορεί ν' αντέξει το Imagine ή το Hurricane.:winka:

BILLY FILTH
25/01/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν το πάω στην κόντρα ρε Γιώργο.Απλά δεν δέχομαι ότι η μέταλ βγήκε για να ξυπνήσει συνειδήσεις,πράγμα που έχει τη δύναμη να κάνει ο Λένον ας πούμε.
Για να είμαι ειλικρινής δε,δεν έχω ιδέα για το τι στίχοι υπάρχουν στα κομμάτια κι αυτό διότι δεν μπορώ ν' ακούω επί 5 ολόκληρα λεπτά διπλοκασιές και παρατεταμένα distortion.

Ακόμη,υπάρχει πολύς κόσμος που δεν μπορεί αυτά τα ακούσματα αλλά δεν ξέρω κάποιον που δεν μπορεί ν' αντέξει το Imagine ή το Hurricane.:winka:

Με αυτό που λες δείχνεις ότι δεν έχεις ακούσει "τίποτα". Από τη μια <<Απλά δεν δέχομαι ότι η μέταλ βγήκε για να ξυπνήσει συνειδήσεις>> και από την άλλη <<Για να είμαι ειλικρινής δε,δεν έχω ιδέα για το τι στίχοι υπάρχουν στα κομμάτια>>.

Πάρε κάτι να ακούσεις χωρίς "δίκαση" και dis :

http://www.youtube.com/watch?v=EQJUUDsfRek

EVI
25/01/2010, 13:39
αυτη ειναι η μαγεια της μουσικης (της οποιας μουσικης) να μπορει να σε κανει να ΝΙΩΘΕΙΣ λυπη χαρα οργη μοναξια αγαπη

δεν ειναι δυνατον να λεμε οτι η ποπ ειναι ετσι η μεταλ ειναι αλλιως.Ολα ειναι μουσικη.Και δεν χωρανε κουλτουριαρικες αντιληψεις σε αυτο το θεμα.Αν καποιος νιωθει με Spiars η ο αλλος με Manowar αυτη /αυτους θα ακουει.Και κανεις δε μπορει να του πει τπτ.

gcrook
25/01/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

,,,,δεν μπορώ ν' ακούω επί 5 ολόκληρα λεπτά διπλοκασιές και παρατεταμένα distortion.



Βαγγελη μουσικος εισαι και ξερεις πολυ καλα ΓΙΑΤΙ ειναι λαθος να χρησιμοποιουμε τετοιες εκφρασεις για να κατηγοριοποιησουμε ενα μουσικο "ειδος"....:beer:

Και γω θα μπορουσα να πω οτι ο Πακος ο ΝτελΕτσαρια αυνανιζεται πανω στις ιδιες κλιμακες και μΕ σπαει τα μπλιμπλικια:smokin: :lol:

sniper
25/01/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βαγγελη μουσικος εισαι και ξερεις πολυ καλα ΓΙΑΤΙ ειναι λαθος να χρησιμοποιουμε τετοιες εκφρασεις για να κατηγοριοποιησουμε ενα μουσικο "ειδος"....:beer:

Και γω θα μπορουσα να πω οτι ο Πακος ο ΝτελΕτσαρια αυνανιζεται πανω στις ιδιες κλιμακες και μΕ σπαει τα μπλιμπλικια:smokin: :lol:

Ρε μλκ τζιμκρουκ, μην χρησιμοποιείς όρους της κλασσικής μουσικής, δεν γίνεσαι κατανοητός απο το ευρύ κοινό.....

Το ίδιο και για τον Βαγγέλη...

:smokin:


Α, μην το ξεχάσω :winka: :D


186620

Hell_Rider
25/01/2010, 13:54
Εγω παιδια παλι βλεπω οτι ζουμε την δεκαετια του 80'...τα δερματινα βγηκαν παλι στους δρομους, οι ζωνες με καρφια, τα τζην μπουφαν με τα ραφτα, τα παντελονια σωληνες και το Ασπρο παππουτσακι ! και πολυ χαιρομαι γιαυτο γιατι δεν ειμαι μονος μου πλεον!!! μπραβο σε ολους και ολες που ασχολουνται με αυτη την μουσικη !!!


Keep It True παιδες !!!!



παρτε και ενα videaki με τους Γιαπωνεζους Onmyo-za !!!

http://www.youtube.com/watch?v=Ee3lxSQtwO8

gcrook
25/01/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε μλκ τζιμκρουκ, μην χρησιμοποιείς όρους της κλασσικής μουσικής, δεν γίνεσαι κατανοητός απο το ευρύ κοινό.....

Το ίδιο και για τον Βαγγέλη...

:smokin:


Α, μην το ξεχάσω :winka: :D

Στον "αυνανισμο" θα κολλησουν η στο "κλιμακες" ;:lol:

sniper
25/01/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στον "αυνανισμο" θα κολλησουν η στο "κλιμακες" ;:lol:

Αναλόγως τα κέφια και την φάση! :lol:

EVI
25/01/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε μλκ τζιμκρουκ, μην χρησιμοποιείς όρους της κλασσικής μουσικής, δεν γίνεσαι κατανοητός απο το ευρύ κοινό.....

Το ίδιο και για τον Βαγγέλη...

:smokin:


Α, μην το ξεχάσω :winka: :D



σιγα μαεστρο μην σπασεις κανα νυχι και πως θα γρατζουνας μετα τη κιθαρα
κλεισαν και τα μαγαζια για πενες (ριγκατονι)

:smokin:

:a22:

gcrook
25/01/2010, 14:17
Ακους εκει δικασιες και παρατεταμενα ντιστορσιονς.....
Ολο αφορισμους ειστε μερικοι.:sad:

Κατι για να ευφρανθουμε και να αλαφρωσουμε την ψυχη μας.....
http://www.youtube.com/watch?v=qc98u-eGzlc :lol:

EVI
25/01/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ακους εκει δικασιες και παρατεταμενα ντιστορσιονς.....
Ολο αφορισμους ειστε μερικοι.:sad:

Κατι για να ευφρανθουμε και να αλαφρωσουμε την ψυχη μας.....
http://www.youtube.com/watch?v=qc98u-eGzlc :lol:


στην Ακμη παντως αυτο ηταν μερος της διπλωματικης μου ως ηχοληπτρια.

:D

gcrook
25/01/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
στην Ακμη παντως αυτο ηταν μερος της διπλωματικης μου ως ηχοληπτρια.

:D

Οι meshuggah; :eek: :smokin:
Παρ-Ακμη και συ ε........

BILLY FILTH
25/01/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ακους εκει δικασιες και παρατεταμενα ντιστορσιονς.....
Ολο αφορισμους ειστε μερικοι.:sad:

Κατι για να ευφρανθουμε και να αλαφρωσουμε την ψυχη μας.....
http://www.youtube.com/watch?v=qc98u-eGzlc :lol:

μη βάζεις 5λεπτα κομμάτια.... και 5 δεύτερα αρκετά είναι :rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=yOB-vE6wqks

asphyx
25/01/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
μη βάζεις 5λεπτα κομμάτια.... και 5 δεύτερα αρκετά είναι :rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=yOB-vE6wqks

3 δευτερα δεν είναι??:smokin:

BILLY FILTH
25/01/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
3 δευτερα δεν είναι??:smokin:

με lead in και lead out πάει στα 5'':lol:

el_hymador
25/01/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βαγγελη μουσικος εισαι και ξερεις πολυ καλα ΓΙΑΤΙ ειναι λαθος να χρησιμοποιουμε τετοιες εκφρασεις για να κατηγοριοποιησουμε ενα μουσικο "ειδος"....:beer:

Και γω θα μπορουσα να πω οτι ο Πακος ο ΝτελΕτσαρια αυνανιζεται πανω στις ιδιες κλιμακες και μΕ σπαει τα μπλιμπλικια:smokin: :lol:


Που να δεις αν αυνανιζεται κανεις σε πολλες κλιμακες ποσο σου σπαει τα νευρα...


http://www.youtube.com/watch?v=ApI-zA6suXE&feature=related (απο το 2:00 και μετα)


...γιατι σε κανει να νοιωθεις τοσο αχρηστος και κουλος σαν κιθαριστας....:sad:

vangelis 64
25/01/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Με αυτό που λες δείχνεις ότι δεν έχεις ακούσει "τίποτα". Από τη μια <<Απλά δεν δέχομαι ότι η μέταλ βγήκε για να ξυπνήσει συνειδήσεις>> και από την άλλη <<Για να είμαι ειλικρινής δε,δεν έχω ιδέα για το τι στίχοι υπάρχουν στα κομμάτια>>.

Πάρε κάτι να ακούσεις χωρίς "δίκαση" και dis :

http://www.youtube.com/watch?v=EQJUUDsfRek Σού ορκίζομαι ότι είχα όλη την καλή διάθεση να το ακούσω.Μόλις μπήκε ο τραγουδιστής έπαθα tilt!:cry:
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Και γω θα μπορουσα να πω οτι ο Πακος ο ΝτελΕτσαρια αυνανιζεται πανω στις ιδιες κλιμακες και μΕ σπαει τα μπλιμπλικια:smokin: :lol: :bawl: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τι πΟστης είσαι!!
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Α, μην το ξεχάσω :winka: :D Μού επιτρέπεις να σού πω ότι το μπαίρνεις;:mad: :mad:
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Που να δεις αν αυνανιζεται κανεις σε πολλες κλιμακες ποσο σου σπαει τα νευρα...


http://www.youtube.com/watch?v=ApI-zA6suXE&feature=related (απο το 2:00 και μετα)


...γιατι σε κανει να νοιωθεις τοσο αχρηστος και κουλος σαν κιθαριστας....:sad: Ρε συ,τώρα που το λες...έχω κάτι ελιές στο νησί...καμμιά σαρανταριά δέντρα.

Δε μπα να βάλουμε μπρος να κάνουμε παραγωγή;Καιρός είναι.:lol:

gcrook
25/01/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Που να δεις αν αυνανιζεται κανεις σε πολλες κλιμακες ποσο σου σπαει τα νευρα...


http://www.youtube.com/watch?v=ApI-zA6suXE&feature=related (απο το 2:00 και μετα)


...γιατι σε κανει να νοιωθεις τοσο αχρηστος και κουλος σαν κιθαριστας....:sad:

Kerata:bigcry:
Στο αφιερωνω (και ας ειναι ασχετο λιγο πολυ με την ευχαριστη και εποικοδομητικη συζητηση μας) (http://www.youtube.com/watch?v=CmYbHYslZiM)

gcrook
25/01/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
:cry: :bawl: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τι πΟστης είσαι!!

Ετσουξε ετσουξε; :smokin: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :smokin:

http://www.youtube.com/watch?v=9cadbYIzhqQ :beer:

gcrook
25/01/2010, 16:43
Καταλαβα...
Ολη τη μερα στο γιουτουμπ θα τη βγαλουμε (http://www.youtube.com/watch?v=oaIzEo013iI) :bigcry: :bigcry: :bigcry:

el_hymador
25/01/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ρε συ,τώρα που το λες...έχω κάτι ελιές στο νησί...καμμιά σαρανταριά δέντρα.

Δε μπα να βάλουμε μπρος να κάνουμε παραγωγή;Καιρός είναι.:lol:


ναι και μετα θα ερθει ο Metheny η ο Lucia και θα βγαζει μεγαλυτερη παραγωγη απο εμας με τρια δεντρα, ασε που θα βρεθει πετρελαιο, ουρανιο, χρυσος και διαμαντια στο χωραφι του ...δε γλυτωνεις απο κατι τετοιους ετσι ευκολα....we are doomed!

el_hymador
25/01/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Kerata:bigcry:
Στο αφιερωνω (και ας ειναι ασχετο λιγο πολυ με την ευχαριστη και εποικοδομητικη συζητηση μας) (http://www.youtube.com/watch?v=CmYbHYslZiM)


θελω να τους ακροτηριασω αργα και βασανιστικα πριονιζοντας τους τα δαχτυλα με μια ΜΙ μπασσο....:evil:

nickmonstro
25/01/2010, 17:07
Το μεταλ δεν πεθαινει ΡΕΕΕ!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Amorphis (http://www.youtube.com/watch?v=tb2gjwq1WXg)

gcrook
25/01/2010, 17:10
Ιδεα μου η αυτο το φλυαρο και επιδεικτικο στυλακι του Μαλμστιμινιανου εδεσε απιστευτα σε μια ΓΑΜΙΣΤΕΡΗ διασκευη του Little Wing (http://www.youtube.com/watch?v=ojUtFyfnIJE) ;;;:confused: :D

gcrook
25/01/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Το μεταλ δεν πεθαινει ΡΕΕΕ!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Amorphis (http://www.youtube.com/watch?v=tb2gjwq1WXg)

Το πηδηξαμε το θρεντ :lol:

Σε λιγο θα ποσταρουμε και In Flames...:bigcry:

EVI
25/01/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το πηδηξαμε το θρεντ :lol:

Σε λιγο θα ποσταρουμε και In Flames...:bigcry:



εφτασεεεεεεεεεεεε

http://www.youtube.com/watch?v=F-744BG0kEI


ενα απο τα αγαπημενα μου \m/

:smokin:

γ@μ@ει

vangelis 64
25/01/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καταλαβα...
Ολη τη μερα στο γιουτουμπ θα τη βγαλουμε (http://www.youtube.com/watch?v=oaIzEo013iI) :bigcry: :bigcry: :bigcry: Προσκυνώ και γαμιέσαι!:a23: :a23: :a23: :a23:

el_hymador
25/01/2010, 17:24
http://www.youtube.com/watch?v=6g549ekmpIA :bigcry:

μλκ πως τα ακουγα αυτα καποτε;; (τοτε ειχα ακμη και η :a31: ηταν η καλυτερη μου φιλη)

μιλαμε για τρομερη παραγωγη ακουγονται ολα πεντακαθαρα! :lol: :lol: :lol: :lol:

Hell_Rider
25/01/2010, 18:04
παμε καργα αλητειες !

http://www.youtube.com/watch?v=EqOM4Ak4E44


:beer:

BLiTzER
25/01/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σού ορκίζομαι ότι είχα όλη την καλή διάθεση να το ακούσω.Μόλις μπήκε ο τραγουδιστής έπαθα tilt!:cry: :bawl: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Άκουσε αυτό, σαν μουσικός. Άκουσέ το όμως. Ολόκληρο.

http://www.youtube.com/watch?v=HmByeB7y5aw

Κατά τ'άλλα, η "metal" έχει τόσα είδη, όσα όλα τα υπόλοιπα είδη μουσικής μαζί. Είναι αστείο να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Μέταλ δεν είναι μόνο οι Maiden και οι Cannibal Corpse. Ευχαριστώ.

nickmonstro
25/01/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
Εγω παιδια παλι βλεπω οτι ζουμε την δεκαετια του 80'...τα δερματινα βγηκαν παλι στους δρομους, οι ζωνες με καρφια, τα τζην μπουφαν με τα ραφτα, τα παντελονια σωληνες και το Ασπρο παππουτσακι ! και πολυ χαιρομαι γιαυτο γιατι δεν ειμαι μονος μου πλεον!!! μπραβο σε ολους και ολες που ασχολουνται με αυτη την μουσικη !!!


Keep It True παιδες !!!!



παρτε και ενα videaki με τους Γιαπωνεζους Onmyo-za !!!

http://www.youtube.com/watch?v=Ee3lxSQtwO8

Οι τυποι τα σπανε!(Προσωπικη αποψη βεβαιως-βεβαιως...):beer:

Ετυχε να τους ανακαλυψω περσυ κατα λαθος οταν εκανα βολτα στο Youtube.

Βεβαια νομιζω εχουν πολλες επιρροες απο Maiden αλλα και ποιος δεν εχει.

NikosKK
25/01/2010, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το πηδηξαμε το θρεντ :lol:

Σε λιγο θα ποσταρουμε και In Flames...:bigcry:


Γιατί τι έχουν οι In Flames?

airpanos
25/01/2010, 18:56
Ω Θεέ μου....Τι να μάς πει δηλαδή κι ο Ντύλαν,ο Λένον,ο Γκάτσος,ο Χριστοδούλου,ο Χατζηδάκις,ο Μότσαρτ και άλλοι πολλοί που άν τούς βάλω αράδα,θα κρασάρει ο σέρβερ.

Eλα ντε τι να μας πουν,αφτοι δεν πηγαν ποτε κοντρα στο κατεστημενο...μονο η μεταλ αξιζει,

εχω παει και στο σφακιανακη δε λεω,αλλα οταν λεει επαναστατικα τραγουδια κατι δεν μου

καθεται καλα,προτιμω να τα ακουω απο καποιους που πιστευουν αφτα που λενε:beer:




:D παρτε κ ενα [MASAKI] 地獄の婚姻届~Love My Bones~

http://www.youtube.com/watch?v=hhX9G6rncoA

gcrook
25/01/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
http://www.youtube.com/watch?v=6g549ekmpIA :bigcry:

μλκ πως τα ακουγα αυτα καποτε;; (τοτε ειχα ακμη και η :a31: ηταν η καλυτερη μου φιλη)

μιλαμε για τρομερη παραγωγη ακουγονται ολα πεντακαθαρα! :lol: :lol: :lol: :lol:

Γενναιoδωρος ο ηχοΓληπτης με το compression:lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

EVI
25/01/2010, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Γιατί τι έχουν οι In Flames?


τους ακουνε αυτοι που εχουν σπυρια και εχουν να δουν γυναικα χρονιαααα

:rotflmao: :lol:


:sad: :sad: :sad: ακομα να βρω γκομενα :sad:

:lol:







οσο για τους βιρτουοζους ,της μουσικης , μαγκες εδω μεσα υπαρχουν και οι Dream Theatre που οσο και να ζοριζεστε αυτα ΔΕΝ τα παιζετε.





:blush: :blush:

gcrook
25/01/2010, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


οσο για τους βιρτουοζους ,της μουσικης , μαγκες εδω μεσα υπαρχουν και οι Dream Theatre που οσο και να ζοριζεστε αυτα ΔΕΝ τα παιζετε.



:blush: :blush:

Ασε μας ρε φιλε.
Εκει που εκλασε o Holdsworth ο Dimeola ο Steve Howe (κ.α) φυτρωσε ο Petrucci.
(τον λατρευω btw) :blush:

EVI
25/01/2010, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ο Petrucci.......(τον λατρευω) :blush: [/B]

Ειτε για μηχανες ειτε για μουσικη ειτε για μπαλα παλι στα γκειλικια το γυρναμε εδω μεσα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Hell_Rider
25/01/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Οι τυποι τα σπανε!(Προσωπικη αποψη βεβαιως-βεβαιως...):beer:

Ετυχε να τους ανακαλυψω περσυ κατα λαθος οταν εκανα βολτα στο Youtube.

Βεβαια νομιζω εχουν πολλες επιρροες απο Maiden αλλα και ποιος δεν εχει.


φιλε μου η Ιαπωνια εχει βγαλει αξιολογες μπαντες στο Metal !!

πχ Loudness....απιστευτοι !!! ψαξε και για τους Seikima II ! αν δεν βρεις κατι και σε ενδιαφερουν εδω ειμαστε ! :beer:

project.breeze
25/01/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το πηδηξαμε το θρεντ :lol:

Σε λιγο θα ποσταρουμε και In Flames...:bigcry:



Καλά άμα θέλετε το πηδάμε περισσότερο βέβαια Disgorged (http://www.youtube.com/watch?v=fsTiitES4dg&feature=related) :rotflmao:

EVI
25/01/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καλά άμα θέλετε το πηδάμε περισσότερο βέβαια Disgorged (http://www.youtube.com/watch?v=fsTiitES4dg&feature=related) :rotflmao:


αφιερωμενο στον Βαγγελη ηταν αυτο?:a07: :a49:

:bigcry: :rotflmao: :lol:σαν να τονΕ βλεπω μπροστα μου να σπαει τα ηχεια :lol:

Hell_Rider
25/01/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καλά άμα θέλετε το πηδάμε περισσότερο βέβαια Disgorged (http://www.youtube.com/watch?v=fsTiitES4dg&feature=related) :rotflmao:


Δωσε Ηρακλαρα !!! :beer:

project.breeze
25/01/2010, 20:30
Και για να μην στεναχωρήσω τον πολύ αγαπητό Βαγγέλη θα βάλω αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=EOSjSWtJlqU) :rotflmao: :rotflmao:

tansap
25/01/2010, 20:36
εγω παντως και bathory ακουγα και slayer και overkill και metallica και maiden και priest και τα παντα ολα που θα ελεγε και ο Αλεφαντος...

το θεμα ειναι οτι και τωρα(25 χρονια μετα) τα ιδια ακουω...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

περα απο την πλακα ομως το metal (και γενικοτερα το rock) ή το νιωθεις μεσα σου, ή απλα σε προσπερναει.

keep on rockin hard..................... :beer: :beer:

Hell_Rider
25/01/2010, 20:37
http://www.youtube.com/watch?v=dfMR7Ic-tL0

Hell_Rider
25/01/2010, 20:58
http://www.youtube.com/watch?v=MlY89Bpbx5I&feature=related


Ηρακλη για την παρτυ σου !!!

project.breeze
25/01/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
http://www.youtube.com/watch?v=MlY89Bpbx5I&feature=related


Ηρακλη για την παρτυ σου !!!







:a016: :a016: :a23: :a23:

Nazgul
25/01/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
φιλε μου η Ιαπωνια εχει βγαλει αξιολογες μπαντες στο Metal !!

πχ Loudness....απιστευτοι !!! ψαξε και για τους Seikima II ! αν δεν βρεις κατι και σε ενδιαφερουν εδω ειμαστε ! :beer:


Ρε συ τελικα ειναι καλοι αυτοι οι loudness!!!!

gcrook
25/01/2010, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
φιλε μου η Ιαπωνια εχει βγαλει αξιολογες μπαντες στο Metal !!



Και απιστευτες death φωναρες....:rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=gSjP4oS0DwA

Nazgul
25/01/2010, 21:32
http://www.solidrock.gr/index.php/lang-el/news/5-news/1284--scorpions-

:mad: :mad:

project.breeze
25/01/2010, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και απιστευτες death φωναρες....:rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=gSjP4oS0DwA


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



ΠΟΣΟ ΘΕΟΣ!

Hell_Rider
25/01/2010, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nazgul
Ρε συ τελικα ειναι καλοι αυτοι οι loudness!!!!


Nazgul ειναι απιστευτοι !! παντα μιλαμε για τα παλια ετσι....

dodos 900
25/01/2010, 21:51
http://www.youtube.com/watch?v=9gjKuSxg9DE

:smilea:

matmat
25/01/2010, 21:56
http://www.youtube.com/watch?v=JfjaHUgmzjg&feature=related


:smokin:

Hell_Rider
25/01/2010, 21:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
[B]http://www.youtube.com/watch?v=JfjaHUgmzjg&feature=related


:a23: :a23: :a23:

Nazgul
25/01/2010, 22:11
:a19:
http://www.youtube.com/watch?v=Z83vu-TRF6Y&feature=fvsr

matmat
25/01/2010, 22:19
http://www.youtube.com/watch?v=reGlno9aUpw

:smokin:

:smokin:

Hell_Rider
25/01/2010, 22:23
Ας γυρισουμε στο 1985 και στους Αμερικανους Stryper !!! Λιγο White Metal !!!

http://www.youtube.com/watch?v=g-yD7TEXiZE&feature=related

:beer:

matmat
25/01/2010, 22:28
Μιας και το πάλιωσες :ρ :Ρ

http://www.youtube.com/watch?v=hi7OxZDX768

:smokin:

Hell_Rider
25/01/2010, 22:34
Παμε για Αλητειες !!! :beer: :beer:


http://www.youtube.com/watch?v=MAKXiD84Nzg

matmat
25/01/2010, 22:39
Ασε γιατι κλαίνε τα φεγγαρια ;)

http://www.youtube.com/watch?v=Dys1_TuUmI4&feature=related

:beer: :wave2: :beer:

:smokin:

Hell_Rider
25/01/2010, 22:46
http://www.youtube.com/watch?v=OmnVNxEmBn4


:wave2: :wave2:

Hell_Rider
25/01/2010, 23:03
http://www.youtube.com/watch?v=nVJVR0WduUU&feature=related


More Rum In My Jar !!!!!!




να και ενα απο τα βινυλια !!


:beer: :beer:


186696

project.breeze
25/01/2010, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
http://www.youtube.com/watch?v=JfjaHUgmzjg&feature=related


:smokin:



Σίγουρα στο Top 10 για μένα :a23: Απλά τραγουδάρα

Jo.Da.
25/01/2010, 23:37
φοβερό ντοκυμαντέρ...

http://www.youtube.com/watch?v=egK4GnkruYA

http://www.youtube.com/watch?v=4OqDwyVsCQA&feature=PlayList&p=D533CE153BC50B55&index=0&playnext=1



:beer: :wacko: :beer:

Hell_Rider
25/01/2010, 23:37
One of the best metal songs ever!!!


:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:


http://www.youtube.com/watch?v=my7OqcGg_-s


186697

Akatanomastos
25/01/2010, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ω Θεέ μου....Τι να μάς πει δηλαδή κι ο Ντύλαν,ο Λένον,ο Γκάτσος,ο Χριστοδούλου,ο Χατζηδάκις,ο Μότσαρτ και άλλοι πολλοί που άν τούς βάλω αράδα,θα κρασάρει ο σέρβερ.



για να αναψουν και λιγο τα αιματα,

τι να μας πει και αυτος ο Θεοδωρακης.. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1643814#post1643814) :D

Hell_Rider
25/01/2010, 23:46
Αντε και ενα τελευταιο για σημερα !!! Γεια σου ρε Brother !!!!!!



http://www.youtube.com/watch?v=s2bnKeUvKG0&feature=related

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

project.breeze
25/01/2010, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
Αντε και ενα τελευταιο για σημερα !!! Γεια σου ρε Brother !!!!!!



http://www.youtube.com/watch?v=s2bnKeUvKG0&feature=related

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:




HAIL AND KILL !!!

project.breeze
25/01/2010, 23:55
http://www.youtube.com/watch?v=v7ugWqTFz58


:a23:

Jo.Da.
25/01/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
http://www.youtube.com/watch?v=v7ugWqTFz58


:a23:


blind guardian... (http://www.youtube.com/watch?v=CZ_VFJn2kJM)


:smokin:

Hell_Rider
25/01/2010, 23:58
http://www.youtube.com/watch?v=oQeBq-DdGzw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=LgSqadNQalY&feature=related


:a23:


186698

Jo.Da.
25/01/2010, 23:58
εσύ ποιος από τους 2 είσαι???


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:




edit: crystal tears (greek metal band)... (http://www.youtube.com/watch?v=jnzsNWlg-mI)


και πάλι κάτι σχετικό με Ελλαδιστάν... (http://www.youtube.com/watch?v=DfosrjAaSRk)


νύχτεζζζζ....:ZZZ:

project.breeze
26/01/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
http://www.youtube.com/watch?v=oQeBq-DdGzw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=LgSqadNQalY&feature=related


:a23:




:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:




Υ.Γ Βασίλη μη το πάρεις πάνω σου,στον Eric πάει αυτό :rotflmao:

el_hymador
26/01/2010, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


οσο για τους βιρτουοζους ,της μουσικης , μαγκες εδω μεσα υπαρχουν και οι Dream Theatre που οσο και να ζοριζεστε αυτα ΔΕΝ τα παιζετε.




Μωρε εδω το φιρφιρικο μας δεν χειριζομαστε καλα δεν ειναι θεμα τι παιζουμε εμεις...

αλλα Dream Theater?


ελεος!!! Οι τυποι εχουν κομπλεξ για το ποιος ειναι ο πιο ΤΕΧΝΙΤΗΣ (και μονο) και κοπανανε κατι σολο που τα βαριεται ακομα και αυτιστικο χρυσοψαρο...

δεν ειναι μουσικη αποψη (ουτε καν μουσικη) να καταβαλεις προσπαθεια για να χωρσεις 15 διαφορετικα τεμπο και 25 τροπους σε ενα κομματι...αυτο λεγεται ψυχαναγκασμος και "κοιτα πατερα που επιασαν τοπο τα λεφτα για τις σπουδες στο Berklee"





:lol: :lol: :lol:

BLiTzER
26/01/2010, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

δεν ειναι μουσικη αποψη (ουτε καν μουσικη) να καταβαλεις προσπαθεια για να χωρσεις 15 διαφορετικα τεμπο και 25 τροπους σε ενα κομματι...αυτο λεγεται ψυχαναγκασμος και "κοιτα πατερα που επιασαν τοπο τα λεφτα για τις σπουδες στο Berklee"


Μάλλον δεν έχεις ακούσει Spastic Ink.

Ο καθένας ακούει - και συνθέτει - μουσική για διαφορετικούς λόγους. Δε μπορείς να πετάς στα σκουπίδια, έτσι απλά, βάσει των δικών σου προτιμήσεων. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σπουδαγμένους Μουσικούς και όχι τη Χρύσπα.

Κι εγώ τα ίδια έλεγα για τους DT κάποτε. Μέχρι που άκουσα το Change of Seasons. Ρίξε μια αυτιά και θα με θυμηθείς. Έχουν τουλάχιστον 2 αλμπουμάρες, με όλη τη - μουσική - σημασία.

EVI
26/01/2010, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μωρε εδω το φιρφιρικο μας δεν χειριζομαστε καλα δεν ειναι θεμα τι παιζουμε εμεις...

αλλα Dream Theater?


ελεος!!! Οι τυποι εχουν κομπλεξ για το ποιος ειναι ο πιο ΤΕΧΝΙΤΗΣ (και μονο) και κοπανανε κατι σολο που τα βαριεται ακομα και αυτιστικο χρυσοψαρο...

δεν ειναι μουσικη αποψη (ουτε καν μουσικη) να καταβαλεις προσπαθεια για να χωρσεις 15 διαφορετικα τεμπο και 25 τροπους σε ενα κομματι...αυτο λεγεται ψυχαναγκασμος και "κοιτα πατερα που επιασαν τοπο τα λεφτα για τις σπουδες στο Berklee"





:lol: :lol: :lol:


χαχαχαχαχ δεν εχεις αδικο και εγω τους βαριεμε απιστευτα αλλα αφου το πηγαν οι αλλοι στους Τεχνιτες οπως το λες για αυτο και το εβαλα.!

ασχετο αλλα το ξερεις οτι ειχαν συμμαθητρια την δικια μας Μαντω?

:beer:

project.breeze
26/01/2010, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
χαχαχαχαχ δεν εχεις αδικο και εγω τους βαριεμε απιστευτα αλλα αφου το πηγαν οι αλλοι στους Τεχνιτες οπως το λες για αυτο και το εβαλα.!

ασχετο αλλα το ξερεις οτι ειχαν συμμαθητρια την δικια μας Μαντω?

:beer:



Νέβερ λετ γιου γκόου! (http://www.youtube.com/watch?v=uixGZHaW0Zo)

BILLY FILTH
26/01/2010, 10:22
Opeth , Tool, Mastodon, Therion

Υπάρχουν πολλά groups με καλή μουσική. Σίγουρα το φωνητικά, είναι ένα θέμα σε πολλές από αυτές τις μπάντες... είναι καθαρά θέμα συνήθειας, και κατανοώ απόλυτα όποιον δεν μπορεί να ακούσει Brutal φωνητικά.:beer:

Πολλά ελληνικά έπαιξαν εδώ μέσα αλλά δεν είδα τους υπέρτατους, που όταν κάποιοι ξεκίναγαν "διεθνή" καριέρα αυτοί απλά ήταν ήδη καταξιωμένοι :wave2:

http://www.youtube.com/watch?v=E0hc3iJk3M0

project.breeze
26/01/2010, 10:57
http://www.youtube.com/watch?v=m15tGbYP9J4

:wave2:



Και Nightfall φυσικά
http://www.youtube.com/watch?v=Pw0IUsR9oeA

TROOPER
26/01/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν το πάω στην κόντρα ρε Γιώργο.Απλά δεν δέχομαι ότι η μέταλ βγήκε για να ξυπνήσει συνειδήσεις,πράγμα που έχει τη δύναμη να κάνει ο Λένον ας πούμε.
Για να είμαι ειλικρινής δε,δεν έχω ιδέα για το τι στίχοι υπάρχουν στα κομμάτια κι αυτό διότι δεν μπορώ ν' ακούω επί 5 ολόκληρα λεπτά διπλοκασιές και παρατεταμένα distortion.

Ακόμη,υπάρχει πολύς κόσμος που δεν μπορεί αυτά τα ακούσματα αλλά δεν ξέρω κάποιον που δεν μπορεί ν' αντέξει το Imagine ή το Hurricane.:winka:

οτι να ναι...:wave2:

Hell_Rider
26/01/2010, 12:08
Ελα παμε γερα με Ελλαδαρα !!!!


http://www.youtube.com/watch?v=3nOkZxNYtIc Marauder !!!


http://www.youtube.com/watch?v=GWyOyXkI7WE&feature=related Spitfire !!

http://www.youtube.com/watch?v=YIneDS7XOG0&feature=related Northwind !!

http://www.youtube.com/watch?v=jA9ope9YZrA&feature=related Flames !!

http://www.youtube.com/watch?v=LRByourtS4U Sarissa !!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=w3MbkzKgZDU Raw Silk !!!

http://www.youtube.com/watch?v=f6PFNpOhTM4 Nemesis !!

http://www.youtube.com/watch?v=ksqc4zi76ss Deceptor !!!

http://www.youtube.com/watch?v=Lqa_3YgHI_E Socrates !!

http://www.youtube.com/watch?v=mwnYuvOPPMw Jackal's Truth !!



αυτα μου ηρθαν αυτη την στιγμη στο μυαλο !!!





:beer:

Μικe777
26/01/2010, 12:12
METALLICA RULES!!!!!

BILLY FILTH
26/01/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σού ορκίζομαι ότι είχα όλη την καλή διάθεση να το ακούσω.Μόλις μπήκε ο τραγουδιστής έπαθα tilt!:cry: :bawl: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σου βρήκα ένα καλό video με επεξήγηση στίχων :D

http://www.youtube.com/watch?v=x9-B52hY1k8&feature=related

asphyx
26/01/2010, 14:56
http://www.youtube.com/watch?v=1OgNftP8oU8
http://www.youtube.com/watch?v=MyEqpZlZek8
http://www.youtube.com/watch?v=yRbLaNqsxhM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2SRD6mjrUMo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=euHMldrw4fw&feature=related

kai kati epic
http://www.youtube.com/watch?v=H-IdBmgLD4Q&feature=related