PDA

View Full Version : αγαπας την ελλαδα?αποδειξη...



kyko
08/01/2010, 08:35
κ αναφερομαι φυσικα στο οοοολο κλιμα που εχει δημιουργηθει τις τελευταιες μερες στην ελλαδα...
2 ειναι οι υπευθυνοι για οοοολο αυτο που τραβαμε με τον πανικο κ οοοολο το κουπι που εχουμε να τραβηξουμε απο δω κ περα...

1)οι εκαστοτε κυβερνησεις που μας εφτασαν στο χαλι αυτο
2)τα γαμ***μενα κ*λοκαναλα

κ οι 2 αυτο που κανουν ειναι:ριξιμο ευθυνης στον λαο,πανικο κ προσπαθεια αποσιωποιησης των πραγματικων υπευθυνων...

ερχονται κ μας λενε για φοροδιαφυγη κ π**τσες μπλε την στιγμη που τα γ*μημενα κ**λολαμογια εχουν φαει ΤΑ λεφτα μας τοσο καιρο...ακουμε για επιδοματα εγκαιρης προσελευσης,υπευθηνοτητας για τα λεφτα που παιρνει ο σπ.παπαδοπουλος κ οι υπολοιποι δημοσιοι υπαλληλοι στην ερτ-νετ
κ φρικαρω πραγματικα....
ΡΕ Μ**ΛΑΚΕΣ Γ*ΜΗΜΕΝΟΙ Κ***ΡΙΟΛΗΔΕΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΕΜΕΝΑ ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΥΤΟΥΣ?ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΤΑΔΕΣ,ΝΟΜΑΡΧΕΣ,ΔΗΜΑΡΧΟΥΣ,ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΚΤΛ ΚΤΛ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΕΝΑ ΟΡΙΟ ΕΣΤΩ ΜΙΑ 5ΕΤΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ ΜΑ ΟΟΟΟΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΓΚΥΡΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Κ ΕΑΝ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕΞΗΣ...ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ
ειμαι χυμα αλλα εχω φτασει στο αμην...κοροΪδια στο full...απο το κρατος κ τα κ**λοκαναλα...
ξυπνατε ρε παληκαρια κατι πρεπει να κανουμε επιτελους...δεν γινεται να τους πληρωνουμε μια ζωη

Sapadak
08/01/2010, 08:36
Δυστυχως καναμε πριν 3 μηνες στις εκλογες :(

LsKostas
08/01/2010, 08:59
Πολυ σωστα το εθεσες. Κρατος και καναλια.

Εχουνε θαψει και "περνανε στο ντουκου" πολλες ειδησεις , την συγκεκριμενη ομως καινουρια

ανακαλυψη της αποδειξης απλως την "διαστρεβλωνουν".

Δεν ειναι δυνατον να ριχνουν ολο το βαρος στους μικρομεσαιους(...και ομως το κανουν)


τα 27 ΔΙΣ ομως βρεθηκαν και χαριστηκαν καθως και οι πλειστηριασμοι των ληστ...σορρυ τραπεζων ,

συνεχιζονται ακαθεκτα μεχρι τις 15 Ιανουαριου...στις 16 θα ειναι παρανομοι βεβαιως βεβαιως :rolleyes:


"Εδω ο κοσμος χανεται και η αποδειξη χτενιζεται"

PortisHead
08/01/2010, 09:06
Για την ιστορια....σταματησα σημερα να βαλω βενζινη και ρωταω δειλα-δειλα τον υπάλληλο :
Αποδείξεις κόβεται ?
Αμε , μου λεει.
Πρεπει να κατεβω απ οτη μηχανη και να ερθω μεσα ?
Οχι καλε , θα σας την φερω εγω.
Και τσουπ , κανονικη αποδειξουλα με ολο το ποσο :eyepop:

Και ακομα δεν εχει ψηφιστει ο νομος για τα βενζιναδικα (αν δεν κανω λαθος)

:eyepop:

stefanos
08/01/2010, 09:24
Με τις αποδείξεις το μόνο πράγμα που θα καταργηθεί σίγουρα είναι το αφορολόγητο, απο αυτούς που θα αμελήσουν να μαζεύουν χαρτάκια.
Η φοροδιαφυγή των ελευθέρων επαγγελματιών θα συνεχίσει κανονικά.

spyro
08/01/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δυστυχως καναμε πριν 3 μηνες στις εκλογες :(

+1

ο λαός μίλησε ....

και αν εσυ φίλε μου kyko δεν θέλεις να τους πληρώνεις θέλει το 80% των Ελλήνων οπότε δεν ξέρω τωρα γιατί συζητάμε πάλι τα ιδια




:rolleyes:

kyko
08/01/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
+1
ο λαός μίλησε ....
και αν εσυ φίλε μου kyko δεν θέλεις να τους πληρώνεις θέλει το 80% των Ελλήνων οπότε δεν ξέρω τωρα γιατί συζητάμε πάλι τα ιδια
:rolleyes:

οποτε spyro τι προτεινεις?προβατακια(λαος) επι σφαγη(κρατος),εεε?
κ τουμπεκι χοντροκομμενο,εεε?

stefanos
08/01/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
οποτε spyro τι προτεινεις?προβατακια(λαος) επι σφαγη(κρατος),εεε?
κ τουμπεκι χοντροκομμενο,εεε?

Απο το τουμπεκί έως το καταργούμε το Δημόσιο υπάρχουν μιά χαρά δρόμοι.
Γιατί απλά το 80% των Ελλήνων ζούνε απο το Δημόσιο στήν ουσία με δανεικά που τώρα πρέπει να επιστρέφουμε σιγά σιγά.:lol:

nikonian
08/01/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Για την ιστορια....σταματησα σημερα να βαλω βενζινη και ρωταω δειλα-δειλα τον υπάλληλο :
Αποδείξεις κόβεται ?
Αμε , μου λεει.
Πρεπει να κατεβω απ οτη μηχανη και να ερθω μεσα ?
Οχι καλε , θα σας την φερω εγω.
Και τσουπ , κανονικη αποδειξουλα με ολο το ποσο :eyepop:

Και ακομα δεν εχει ψηφιστει ο νομος για τα βενζιναδικα (αν δεν κανω λαθος)

:eyepop:

Νομίζω ότι τα βενζινάδικα ΔΕΝ φορολογούνται με βάση τις αποδείξεις, αλλά με βάσει τις αγορές τους. Έτσι, όπως και οι ταξιτζήδες, σου κόβουν ό,τι απόδειξη γουστάρεις, την περνάς στα έξοδά σου και άμα είσαι και ελ. επαγγελματίας, παρουσιάζεις ΕΞΟΔΑ= ΕΣΟΔΑ:rotflmao:

Banana hammock#
08/01/2010, 09:58
Μην ειστε τοσο απαισιοδοξοι, κακοπροαιρετοι, δυσπιστοι και... καιιι παλιοχαρακτηρες! Ο Γιωργακης το ειχε πει ξεκαθαρα. Λεφτα υπαρχουν! Απλως εγω πιστευω πως τα κανει εξεπιτηδες αυτα, για να τα βγαλει, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα αποτομα, για να μας κανει εκπληξη και ολοι να αρχισουμε να γελαμε και να πανηγυριζουμε. :rolleyes:

vangelis 64
08/01/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
οποτε spyro τι προτεινεις?προβατακια(λαος) επι σφαγη(κρατος),εεε?
κ τουμπεκι χοντροκομμενο,εεε? Δεν ξέρω τι προτείνει ο Σπύρος,αλλά έχετε σκεφτεί να μην πάτε μια φορά στίς κάλπες;Έτσι από περιέργεια...να δούμε τι θα γίνει ρε παιδί μου.:winka:

Banana hammock#
08/01/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Με τις αποδείξεις το μόνο πράγμα που θα καταργηθεί σίγουρα είναι το αφορολόγητο, απο αυτούς που θα αμελήσουν να μαζεύουν χαρτάκια.
Η φοροδιαφυγή των ελευθέρων επαγγελματιών θα συνεχίσει κανονικά.

Μπραβο! Αυτο λεω κι εγω! :mad: Αυτα ειναι τα πραγματικα προβληματα κι οχι π.χ. οι υπερογκοι μισθοι της ΕΡΤ. Αλλα με τους παλιοχαρακτηρες που κυκλοφορουν και τολμουν να τα βαλουν με ιερα τερατα σαν το Σπυρο Παπαδοπουλο, περιμενεις προκοπη; :rolleyes:

PortisHead
08/01/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν ξέρω τι προτείνει ο Σπύρος,αλλά έχετε σκεφτεί να μην πάτε μια φορά στίς κάλπες;Έτσι από περιέργεια...να δούμε τι θα γίνει ρε παιδί μου.:winka:

Ναι.
Θα γινει ακριβως αυτο που γινεται και τωρα.
Θα ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις τα κομματοσκυλα (μιας και αυτοι θα ειναι μετα οι μονοι που θα πηγαινουν να ψηφισουν)

lostmember
08/01/2010, 10:10
φυσικα κ δεν εχεις αδικο για την κατασταση στο δημοσιο ΟΜΩΣ
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα
α)ειναι τελειως διαφορετικο ενας απλος υπαλληλος πχ καθηγητης που αμειβεται με 15000 ευρω το χρονο με την κυρια-ο του πρωιναδικου που παιρνει 200000 ευρω στην ΝΕΤ
ή ενας stage ανασφαλιστος εφοριακος με τον εφοριακο που λαδωνεται κ κατακλεβει ή με τους χιλιαδες υπαλληλους των δεκο που εφυγαν με τεραστιες αποζημιωσεις (εθελουσια εξοδος)
β)Η ελλαδα δεν ειναι Γερμανια η Βελγιο για να εχει την ιδια αναλογια δημοσιων υπαλληλων
εχει νησια, ορεινες περιοχες, ΕΧΘΡΟΥΣ στα συνορα της, τα οποια ειναι πολυ δυσκολο να φυλαχθουν απο τη λαθρομεταναστευση, αρα χρειαζεται ΔΗΜΟΣΙΟ στρατο κ αστυνομια υγεια κ παιδεια σε τεραστιους αναλογικα αριθμους

Γενικα πιστευω οτι η εξυγιανση πρεπει να γινει στοχευμενα κι οχι με γενικα μετρα επι δικαιων κι αδικων (πχ αυξηση στα ποτα τσιγαρ 20%)
Ποιον θα πληξει αυτο τον πλουσιο;
ενα παραδειγμα ειναι ενα κοντινο topic για προστιμο μαμουθ σε πλουσιο στην ελβετια
φυσικα αυτο απαιτει θεληση
Σιγουρα δεν την εχει η κλικα του Αμχερστ που μας κυβερναει κ θα μας κυβερναει

Οσο για τους μαμακες απο την ΕΕ ας μας οργανωσουν με την παιδεια κ την υγεια κ τους μισθους που εχουν στις Βρυξελλες με οτι μετρα θελουν

spyro
08/01/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
οποτε spyro τι προτεινεις?προβατακια(λαος) επι σφαγη(κρατος),εεε?
κ τουμπεκι χοντροκομμενο,εεε?

τουμπεκι ψιλοκομένο kyko .... αυτο μας είπαν οι κάλπες

βαρέθηκα πια

γκρινια για την γκρινια,

όπου και να κοιτάξεις γυρω σου όλοι γκρινιαζουν και παραπονιούντε και οταν φτανουμε στο διαταυτα ψηφίζουμε τους ιδιους

ασε που οταν καποιοι πηραν τις πετρες περσυ να τους ριξουν .. ο λαος πάλι μιλησε και τους εστειλε απο εκει που ηρθαν

οποτε τι να λεμε ρε φιλος, αφου ο λαος μιλησε και μιλάει καθε φορα που εχουμε εκλογές

80% των ελλήνων ρε φιλε τι σημασια έχει τι λες εσυ και εγώ

vangelis 64
08/01/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ναι.
Θα γινει ακριβως αυτο που γινεται και τωρα.
Θα ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις τα κομματοσκυλα (μιας και αυτοι θα ειναι μετα οι μονοι που θα πηγαινουν να ψηφισουν) Είναι μια πρόβλεψη,η άποψή σου και σεβαστή βέβαια.Από την άλλη,αυτό που συμβαίνει αιώνες τώρα είναι απτό..γεγονός.

Και προσωπικά μού έχει δείξει ότι δεν βγάζει πουθενά.Έχω πάψει εδώ και πολλά χρόνια να π[ιστεύω ότι ο πολιτικός ενδιαφέρεται για το κοινό καλό.

Όσες σπάνιες εξαιρέσεις κι αν υπήρξαν στο παρελθόν,τίς έχει φάει ο σκώρος.Ο σκοπός είναι να είναι διηρημένος ο λαός(κατά το γνωστό ρητό)και με τέτοιου είδους πραγματάκια(οικονομικά προβλήματα,έλλειψη ελεύθερου χρόνου)μια χαρά επιτυγχάνεται.:wave2:

kyko
08/01/2010, 10:32
ωραια...οποτε καθομαστε στα ωραια μας αυγουλακια κ κανουμε τις κοτουλες...
κοκοκοκο.......

υγ:στις τελευταιες 4 εκλογες(βουλευτικες-δημοτικες) δεν εχω παει καν απ'εξω...αλλα παρ'ολα αυτα εγω την πλερωνω την π***τανα την νυφη (ελλαδα)

Lilith_tzw
08/01/2010, 10:32
Να κανω μια χαζη ερωτηση??? πες οτι παρεες παρεες πανε εξω τρωνε πανε μπουζουκια και ολα αυτα..ποιος απο ολη την παρεα θα παρει τις αποδειξεις???? φανταζεστε καυγα για τις αποδειξεις ποιος θα τις παρει??? ειμαστε οτι ναναι...αλλα καποιος με 10000 εισοδημα πως θα μαζεψει 6000 αποδειξεις θελω να το δω...... :a014:

Banana hammock#
08/01/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lilith_tzw
Να κανω μια χαζη ερωτηση??? πες οτι παρεες παρεες πανε εξω τρωνε πανε μπουζουκια και ολα αυτα..ποιος απο ολη την παρεα θα παρει τις αποδειξεις???? φανταζεστε καυγα για τις αποδειξεις ποιος θα τις παρει??? ειμαστε οτι ναναι...αλλα καποιος με 10000 εισοδημα πως θα μαζεψει 6000 αποδειξεις θελω να το δω...... :a014:

Το πως θα τις μαζεψει δε θα το δεις. :rolleyes: Θα δεις μονο οτι τις μαζεψε! Και να εισαι σιγουρος πως κανενας απ' αυτους δε θα εχει εισοδημα 10000! Αρε Μεταξα που σε γιορταζουμε, να 'ξερες τι κακο μας εκανες με το "οχι" σου.

PortisHead
08/01/2010, 10:38
Δυστυχως ο φιλος Spyro τα λεει πολυ ωραια.

Το 80% μίλησε κι ελαλησε.

Αν δεν μας αρεσει , τα μπογαλακια μας κα ισε αλλη χωρα , με αλλο πολιτευμα.


:lol:

vangelis 64
08/01/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
ωραια...οποτε καθομαστε στα ωραια μας αυγουλακια κ κανουμε τις κοτουλες...
κοκοκοκο.......
Κάθε άλλο.Θεωρώ ότι,μη ορίζοντας έναν δερβέναγα,αναλαμβάνεις ΕΣΥ τίς ευθύνες σου.Αν το σκεφτείς,από μια άποψη ψηφίζουμε για να μπορούμε μετά να διαμαρτυρόμαστε.

Δεν θέλουμε να έχουμε ευθύνες.Έτσι πιστεύω.

lostmember
08/01/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lilith_tzw
Να κανω μια χαζη ερωτηση??? πες οτι παρεες παρεες πανε εξω τρωνε πανε μπουζουκια και ολα αυτα..ποιος απο ολη την παρεα θα παρει τις αποδειξεις???? φανταζεστε καυγα για τις αποδειξεις ποιος θα τις παρει??? ειμαστε οτι ναναι...αλλα καποιος με 10000 εισοδημα πως θα μαζεψει 6000 αποδειξεις θελω να το δω...... :a014:

μα ειναι σαφες οτι δεν προκειται να λειτουργησει το μετρο
η νομιζεται οτι ειναι η πρωτη φορα που επιχειρειται κατι τετοιο
επειδη η γυναικα μου ειναι εγκυος παει στο γυναικολογο της κ τη χρεωνει 50 ευρω χωρις αποδειξη 80 με αποδειξη ( το συζητησαμε)
οταν 30 ευρω παιρνει τη μερα τι θα κανει;
Αυτοι που μας κυβερνουν ( τα καναλια εννοω ) ζουν στον κοσμο τους η καλυτερα μας κανουν να ζουμε στο κοσμο τους

stefanos
08/01/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Μπραβο! Αυτο λεω κι εγω! :mad: Αυτα ειναι τα πραγματικα προβληματα κι οχι π.χ. οι υπερογκοι μισθοι της ΕΡΤ. Αλλα με τους παλιοχαρακτηρες που κυκλοφορουν και τολμουν να τα βαλουν με ιερα τερατα σαν το Σπυρο Παπαδοπουλο, περιμενεις προκοπη; :rolleyes:

Ρε μπανανα ο Παπαδόπουλος είναι ένας και καλιτέχνης και πληρώνει και φόρο γι αυτά που βγάζει.
Υπάρχουν όμως χιλιάδες άλλοι ελεύθεροι επαγγελματίες που βγάζουν πολύ περισσότερα απο αυτόν χωρίς να δείνουν δεκάρα, και το μερτικό τους στην εφορία το πληρώνεις εσύ.

lostmember
08/01/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Κάθε άλλο.Θεωρώ ότι,μη ορίζοντας έναν δερβέναγα,αναλαμβάνεις ΕΣΥ τίς ευθύνες σου.Αν το σκεφτείς,από μια άποψη ψηφίζουμε για να μπορούμε μετά να διαμαρτυρόμαστε.

Δεν θέλουμε να έχουμε ευθύνες.Έτσι πιστεύω.

Στη τελικη (του strom) σιγουρα εμεις φταιμε
ειχε δικιο ο Λεβεντης που μας μουτζωνε

PortisHead
08/01/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lilith_tzw
Να κανω μια χαζη ερωτηση??? πες οτι παρεες παρεες πανε εξω τρωνε πανε μπουζουκια και ολα αυτα..ποιος απο ολη την παρεα θα παρει τις αποδειξεις???? φανταζεστε καυγα για τις αποδειξεις ποιος θα τις παρει??? ειμαστε οτι ναναι...αλλα καποιος με 10000 εισοδημα πως θα μαζεψει 6000 αποδειξεις θελω να το δω...... :a014:

Οσο αστειο και να σου φανει εχει γινει ήδη αυτη η ερωτηση σε ειδικους.
Η επισημη απαντηση ηταν πως εξαρχης θα ζηταμε λογαριασμο δια 4 ,6 κλπ

ή αλλιως Μαστρο Βαγγελη ? Κοψε το τζατζικι στον Τακη , τις μπυρες στην Μαρια και τα παϊδακια στον Χρηστο, ενταξει ?


:rotflmao:

Lilith_tzw
08/01/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οσο αστειο και να σου φανει εχει γινει ήδη αυτη η ερωτηση σε ειδικους.
Η επισημη απαντηση ηταν πως εξαρχης θα ζηταμε λογαριασμο δια 4 ,6 κλπ

ή αλλιως Μαστρο Βαγγελη ? Κοψε το τζατζικι στον Τακη , τις μπυρες στην Μαρια και τα παϊδακια στον Χρηστο, ενταξει ?


:rotflmao:



και τι ο μαγαζατορας θα κατσει να ασχοληθει να χωρισει τις αποδειξεις???εχουμε τρελαθει??? :dizzy:
Ας τα λουστουμε τωρα γιατι σε λιγο δεν θα βγαινουμε ουτε για να μαζεψουμε αποδειξεις.....οσο για το θεμα με η χωρις ΦΠΑ.......παντα ειχες την επιλογη.........Αυτα ειναι ολα μαλ......ιες .....:a014:

ggs
08/01/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ο σκοπός είναι να είναι διηρημένος ο λαός(κατά το γνωστό ρητό)και με τέτοιου είδους πραγματάκια(οικονομικά προβλήματα,έλλειψη ελεύθερου χρόνου)μια χαρά επιτυγχάνεται.:wave2:

Καλά το λες Βαγγέλη…
Η πολιτική γραμμή των κυβερνήσεων , με δυο λέξεις ….

Θέλουν να μας κάνουν όλους φοβισμένους μικρολογισταδες που το μόνο που θα μας νοιάζει είναι πως θα βγάλουμε την μέρα…
Εσύ φταις Μ@Λ@Κ@ που τα λεφτά φαγώθηκαν….
Σφαχτε τους Δημοσίους Υπαλλήλους …
Αποτεφρώστε τους συνταξιούχους που τους πληρώνουμε και κάθονται…
Κρεμάστε τους μετανάστες γιατί αυτοί σου τρώνε το ψωμι ,ηλίθιε…
Φτιάχνε καθημερινά το εξελακι σου με τις αποδειξουλες σου….. αν δεν θες να σου κόψουμε τον κωλο στους φόρους , πρέπει να καταναλώνεις ,γιδι…

Έχουμε βαρέσει κανόνι προ πολλού …. Όχι μόνο οικονομικό , αλλά και κοινωνικό , ηθικό , πολιτικό και πολιτιστικό…
Ο καθένας , ας τα βγάλει πέρα όπως νομίζει….

vangelis 64
08/01/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οσο αστειο και να σου φανει εχει γινει ήδη αυτη η ερωτηση σε ειδικους.
Η επισημη απαντηση ηταν πως εξαρχης θα ζηταμε λογαριασμο δια 4 ,6 κλπ

ή αλλιως Μαστρο Βαγγελη ? Κοψε το τζατζικι στον Τακη , τις μπυρες στην Μαρια και τα παϊδακια στον Χρηστο, ενταξει ?


:rotflmao: Έφτασεϊ!:bigcry:

Banana hammock#
08/01/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ρε μπανανα ο Παπαδόπουλος είναι ένας και καλιτέχνης και πληρώνει και φόρο γι αυτά που βγάζει.
Υπάρχουν όμως χιλιάδες άλλοι ελεύθεροι επαγγελματίες που βγάζουν πολύ περισσότερα απο αυτόν χωρίς να δείνουν δεκάρα, και το μερτικό τους στην εφορία το πληρώνεις εσύ.


Δε θελω να φοροδιαφευγει κανενας και μη φερνεις σαν αλλοθι για την αδικια που γινεται στην ΕΡΤ, μιαν αλλη αδικια. Εσενα σε πειραζει η μια, αλλα με την αλλη δεν τραβας και ιδιαιτερο ζορι; Γιατι; Το οτι ειναι καλλιτεχνης δε μου λεει τιποτα! Τι καλλιτεχνικο κανει εκτος απο το να ανταλλασει φιλοφρονησεις με τους καλεσμενους στην εκπομπη του; Τον πληρωνουμε αναδρομικα για τους απαραδεκτους; Τι καλλιτεχνικο κανει ο πουρουπουπου; Μην απαντας επιλεκτικα.

stefanos
08/01/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Δε θελω να φοροδιαφευγει κανενας και μη φερνεις σαν αλλοθι για την αδικια που γινεται στην ΕΡΤ, μιαν αλλη αδικια. Εσενα σε πειραζει η μια αλλα με την αλλη δεν τραβας και ιδιαιτερο ζορι; Γιατι; Το οτι ειναι καλλιτεχνης δε μου λεει τιποτα! Τι καλλιτεχνικο κανει εκτος απο το να ανταλλασει φιλοφρονησεις με τους καλεσμενους στην εκπομπη του; Τον πληρωνουμε αναδρομικα για τους απαραδεκτους; Τι καλλιτεχνικο κανει ο πουρουπουπου; Μην απαντας επιλεκτικα.


Τραβάω ένα ζόρι που ο Γερμανός συνάδελφος βγάζει 3χ απο ότι παίρνω ναι.
Ενα ζόρι που ο γιατρός έχει δέκα άτομα στον προθάλαμο και χρεώνει 80 χωρίς απόδειξη (γιατί δεν έχω άνετα τα 80)
Ενα ζόρι οταν η εφορία ζητάει το μερίδιο του παραπάνω γιατρού απο εμένα.
Ενα ζόρι που δεν έχω κανα γνωστό στην ΕΡΤ να πάρω καμιά εργολαβία.
Το ότι πέρνει ο άλλος εκατονταδες χιλιάδες δεν με νοιάζει, δεν είναι αδικία, είναι μαγκιά του και καλά κάνει.
Αδικία είναι να μην πληρώνει ο γιατρός ο δικηγόρος ο μηχανικός που παίρνουν τα εικοσαπλάσια και δεν φαίνονται πουθενά και μετά η εφορία τα ζητάει απο εμένα.

KostasA
08/01/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οσο αστειο και να σου φανει εχει γινει ήδη αυτη η ερωτηση σε ειδικους.
Η επισημη απαντηση ηταν πως εξαρχης θα ζηταμε λογαριασμο δια 4 ,6 κλπ

ή αλλιως Μαστρο Βαγγελη ? Κοψε το τζατζικι στον Τακη , τις μπυρες στην Μαρια και τα παϊδακια στον Χρηστο, ενταξει ?


:rotflmao:

Παιδιά αυτό εφαρμόζεται ήδη σε προηγμένες χώρες όπως η Πορτογαλία. Είχαμε πάει εκεί σε επαγγελματικό ταξίδι και ο μαγαζάτορας διαιρούσε σε καθένα ξεχωριστά τον λογαριασμό γιανα μπορούμε να το παρουσιάσουμε ως έξοδα στις εταιρίες μας.
εδώ βέβαια θα γίνει χαμός.
Εδω σε ακόμα και σε πρώην Κομουνιστικές χώρες (Κίνα) η απόδειξη στα ταξί είναι υποχρεωτική, εμείς ακόμα το παλεύουμε!!!

Banana hammock#
08/01/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τραβάω ένα ζόρι που ο Γερμανός συνάδελφος βγάζει 3χ απο ότι παίρνω ναι.
Ενα ζόρι που ο γιατρός έχει δέκα άτομα στον προθάλαμο και χρεώνει 80 χωρίς απόδειξη (γιατί δεν έχω άνετα τα 80)
Ενα ζόρι οταν η εφορία ζητάει το μερίδιο του παραπάνω γιατρού απο εμένα.
Ενα ζόρι που δεν έχω κανα γνωστό στην ΕΡΤ να πάρω καμιά εργολαβία.
Το ότι πέρνει ο άλλος εκατονταδες χιλιάδες δεν με νοιάζει, δεν είναι αδικία, είναι μαγκιά του και καλά κάνει.
Αδικία είναι να μην πληρώνει ο γιατρός ο δικηγόρος ο μηχανικός που παίρνουν τα εικοσαπλάσια και δεν φαίνονται πουθενά και μετά η εφορία τα ζητάει απο εμένα.

Δυο μετρα και δυο σταθμα για το ιδιο πραγμα. Και γιατι το κλεψιμο του ενος ειναι μαγκια και του αλλου ειναι εγκλημα; Κι αυτος που δε θα σε εγχειρησει, αν δε του σκασεις ενα παχουλο φακελακι μαγκια του! Τραβα να βρεις αλλο γιατρο! Οταν λες Γερμανος, να πλενεις το στομα σου με σαπουνι. Εκτος κι αν αναφερεσαι στον καφρο με τα κινητα. :rolleyes:

KostasA
08/01/2010, 11:20
Τραβάω ένα ζόρι που ο Γερμανός συνάδελφος βγάζει 3χ απο ότι παίρνω ναι.
Ενα ζόρι που ο γιατρός έχει δέκα άτομα στον προθάλαμο και χρεώνει 80 χωρίς απόδειξη (γιατί δεν έχω άνετα τα 80)
Ενα ζόρι οταν η εφορία ζητάει το μερίδιο του παραπάνω γιατρού απο εμένα.
Ενα ζόρι που δεν έχω κανα γνωστό στην ΕΡΤ να πάρω καμιά εργολαβία.
Το ότι πέρνει ο άλλος εκατονταδες χιλιάδες δεν με νοιάζει, δεν είναι αδικία, είναι μαγκιά του και καλά κάνει.
Αδικία είναι να μην πληρώνει ο γιατρός ο δικηγόρος ο μηχανικός που παίρνουν τα εικοσαπλάσια και δεν φαίνονται πουθενά και μετά η εφορία τα ζητάει απο εμένα.

Σίγουρα καταπίνεις τις καραμέλες που σου δίνουν αμάσητες!!!! Ειδικά οι μηχανικοί βγάζουν εκατομμύρια. Εγω δεν ξέρω τι να τα κάνω!!!!!!! έχω κάνει 7 offshore για να τα κρύψω !

Zid
08/01/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
Παιδιά αυτό εφαρμόζεται ήδη σε προηγμένες χώρες όπως η Πορτογαλία. Είχαμε πάει εκεί σε επαγγελματικό ταξίδι και ο μαγαζάτορας διαιρούσε σε καθένα ξεχωριστά τον λογαριασμό γιανα μπορούμε να το παρουσιάσουμε ως έξοδα στις εταιρίες μας.
εδώ βέβαια θα γίνει χαμός.


+1000

O ελληνας σε κάθε μέτρο γκρινιάζει βλέπει μονο τα αρνητικά.. τεσπα.. τελος του χρονου θα ξέρουμε αν το μέτρο θα εχει φέρει αποτελέσματα...

Banana hammock#
08/01/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
Σίγουρα καταπίνεις τις καραμέλες που σου δίνουν αμάσητες!!!! Ειδικά οι μηχανικοί βγάζουν εκατομμύρια. Εγω δεν ξέρω τι να τα κάνω!!!!!!! έχω κάνει 7 offshore για να τα κρύψω !

Δε χωρανε κατω απ'το στρωμα, ε; :rolleyes:

stefanos
08/01/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Δυο μετρα και δυο σταθμα για το ιδιο πραγμα. Και γιατι το κλεψιμο του ενος ειναι μαγκια και του αλλου ειναι εγκλημα; Κι αυτος που δε θα σε εγχειρησει, αν δε του σκασεις ενα παχουλο φακελακι μαγκια του! Τραβα να βρεις αλλο γιατρο! Οταν λες Γερμανος, να πλενεις το στομα σου με σαπουνι. Εκτος κι αν αναφερεσαι στον καφρο με τα κινητα. :rolleyes:

Καθόλου δυό μέτρα.
Ο γιατρός που δεν κόβει απόδειξη είναι ΚΛΕΦΤΗΣ.
Ο εργαζόμενος στην ΕΡΤ κύριος.
Γιατρό που να έχει ζητήσει φακελάκι δεν έχω γνωρίσει.
Κλέφτη γιατρό που να μην κόβει απόδειξη και να βγάζει μια χήνα την μέρα έχω γνωρίσει.
Κορόειδα που δίνουν φακελάκια σε γιατρούς ξέρω.
Οι Γερμανοί εργαζόμενοι δεν λένε και πολλά.Το Δημόσιό τους μια χαρά είναι.
Ο κάφρος με τα κινητά μιά χαρά δίκτυο έκανε.

ggs
08/01/2010, 11:34
Ρε παιδιά , συγγνώμη…

ΤΙ περιμένετε να γίνει με το μέτρο των αποδείξεων?
ΤΙ θα αλλάξει ? (εκτός του ότι θα μειωθεί το αφορολόγητο μας ή στην καλύτερη να μείνει το ίδιο?)

Δηλαδή , μέχρι σήμερα ΔΕΝ σας έκοβαν αποδείξεις στις αγορές σας?

Στην Αθήνα τουλάχιστον ,ΣΠΑΝΙΑ μου έχει τύχει να μην μου δώσουν απόδειξη για οτιδήποτε (εκτός από τα περίπτερα)….

Πραγματικά , νομίζετε ότι θα χεστει στα ΕΣΟΔΑ η κυβέρνηση ή ότι ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα της φοροδιαφυγής ???

stefanos
08/01/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
Σίγουρα καταπίνεις τις καραμέλες που σου δίνουν αμάσητες!!!! Ειδικά οι μηχανικοί βγάζουν εκατομμύρια. Εγω δεν ξέρω τι να τα κάνω!!!!!!! έχω κάνει 7 offshore για να τα κρύψω !


Μπορεί οχι εγώ και εσύ αλλά στην εφορία πάμε με συντελεστή ενώ οι υπόλοιποι όχι.

Banana hammock#
08/01/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καθόλου δυό μέτρα.
Ο γιατρός που δεν κόβει απόδειξη είναι ΚΛΕΦΤΗΣ.
Ο εργαζόμενος στην ΕΡΤ κύριος.
Γιατρό που να έχει ζητήσει φακελάκι δεν έχω γνωρίσει.
Κλέφτη γιατρό που να μην κόβει απόδειξη και να βγάζει μια χήνα την μέρα έχω γνωρίσει.
Κορόειδα που δίνουν φακελάκια σε γιατρούς ξέρω.
Οι Γερμανοί εργαζόμενοι δεν λένε και πολλά.Το Δημόσιό τους μια χαρά είναι.
Ο κάφρος με τα κινητά μιά χαρά δίκτυο έκανε.

Ο γιατρος σου σωζει τη ζωη αλλα ειναι κλεφτης ενω ο καθε Παπαδοπουλος που κανει το χαβαλε του, χορευει με τα φιλαρακια του το αδερφολοϊ, ειναι καλλιτεχνης! Μην ακουμπατε! Καλλιτεχνης! Υποκλιθειτε γιδια!
Γιατρό που να έχει ζητήσει φακελάκι δεν έχω γνωρίσει. Υπαρχουν!

KostasA
08/01/2010, 11:40
πάμε με συντελεστή γιατί αν πήγαινες με πραγματικά έξοδα θα έπρεπε να αγόραζες τόνους χαρτί και αμέτρητα στυλό!!!!
Άρα δεν είναι άδικο αυτό το μέτρο. Άδικα είναι τα έξοδα που δικαιούμαστε να έχουμε.

Zid
08/01/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε παιδιά , συγγνώμη…

ΤΙ περιμένετε να γίνει με το μέτρο των αποδείξεων?
ΤΙ θα αλλάξει ? (εκτός του ότι θα μειωθεί το αφορολόγητο μας ή στην καλύτερη να μείνει το ίδιο?)

Δηλαδή , μέχρι σήμερα ΔΕΝ σας έκοβαν αποδείξεις στις αγορές σας?

Στην Αθήνα τουλάχιστον ,ΣΠΑΝΙΑ μου έχει τύχει να μην μου δώσουν απόδειξη για οτιδήποτε (εκτός από τα περίπτερα)….

Πραγματικά , νομίζετε ότι θα χεστει στα ΕΣΟΔΑ η κυβέρνηση ή ότι ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα της φοροδιαφυγής ???

Συνεργείο ? Γιατρό? Οδοντριατρο ? Δικηγόρο? Καφετέρια ,Μπαρ νυχτερινα μαγαζια ....


Σε μεγαλο συνεργειο που εχει 3 ατομα στο λογιστηριο με ρωτάνε και με θράσος... κύριε θα πληρώσετε με απόδειξη η χωρις?

Αυτες ειναι μικρες επιχειρησεις?

950dim
08/01/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τραβάω ένα ζόρι που ο Γερμανός συνάδελφος βγάζει 3χ απο ότι παίρνω ναι.
Ενα ζόρι που ο γιατρός έχει δέκα άτομα στον προθάλαμο και χρεώνει 80 χωρίς απόδειξη (γιατί δεν έχω άνετα τα 80)
Ενα ζόρι οταν η εφορία ζητάει το μερίδιο του παραπάνω γιατρού απο εμένα.
Ενα ζόρι που δεν έχω κανα γνωστό στην ΕΡΤ να πάρω καμιά εργολαβία.
Το ότι πέρνει ο άλλος εκατονταδες χιλιάδες δεν με νοιάζει, δεν είναι αδικία, είναι μαγκιά του και καλά κάνει.
Αδικία είναι να μην πληρώνει ο γιατρός ο δικηγόρος ο μηχανικός που παίρνουν τα εικοσαπλάσια και δεν φαίνονται πουθενά και μετά η εφορία τα ζητάει απο εμένα.

Ψηφισες ομως!Και ψηφισες γιατι σκεφτεσαι ετσι:¨ενα ζορι που δεν εχω γνωστο στην ΕΡΤ να παρω εργολαβια¨...
Οπως και 10 εκατομμυρια Ελληνες...η μιζα εχει περασει στο αιμα μας...ονειρο το Δημοσιο...τρεχ(ουμε)ετε να ψηφισετε μηπως γινουν πραγματικοτητα τα ανωθι and the story goes on...περνανε οι 4ετιες,εχω φτασει 36 και στενοχωριεμαι να ακουω ανθρωπους που εχουν φαει ξυλο στα χρονια της Χουντας κι υστερα απο δεκαετιες αριστερων αγωνων να μνημονευουν ονοματα απ΄το παρελθον που αλλοτε θα ξερνουσαν...
Μιλουσα με Γερμανο στη Νυρεμβεργη ο οποιος επαιρνε 1300 το μηνα ανειδικευτος εργατης σε ¨κορδελα¨ παραγωγης για 8ωρη 5νθημερη εργασια...και η weiss που επινε το βραδυ εξω σε μπυραρια την πληρωνε 2,90 οχι 7 ευρω που ειδα προχθες σε καφε στο Χολαργο!!!!
Αλλα ειπαμε...εχει υψηλο ενοικιο,μισθους υπαλληλων,Δημοτικα τελη,ρευματα,ΕΡΤ,ΦΠΑ,κλπ συν τις μιζες για ολα τα παραπανω...μονο ο Ελληνας...ο Γερμανος ειναι σε αλλο πλανητη...κυριλεκτικα ομως!

ggs
08/01/2010, 11:50
Να σας δώσω και μια «μυστική πληροφορία» γιατί έχετε κωλύσει με τους γιατρούς…
Εδώ και τουλάχιστον 5 ΧΡΟΝΙΑ οι αποδείξεις των γιατρών – νοσηλειών κλπ. εκπίπτουν στο ΑΚΕΡΑΙΟ από τον φόρο μας …
Δηλαδή , ΔΕΝ είναι νέο μέτρο …
Τώρα , αν ο γιατρός σου λέει «100 με απόδειξη , 80 χωρίς απόδειξη» , το ίδιο θα σου πει και φέτος ….και θα σε εκβιάσει με το 20 ευρο που ΔΕΝ θα το έχεις εύκολο…
Και θα «κλέψει» την «φουκαριάρα» την εφορία που η δύσμοιρη ΔΕΝ έχει τρόπο για να ελέγξει κάποιον που δηλώνει 10.000€ εισόδημα το χρόνο αλλά έχει τρεις σελίδες Ε9 , τρεις Porsche , χιλιαδες μετοχες , και δυο τρεις off shore…
Γι αυτό βαζει εσενα με το εξελακι σου …. Να την «σωσεις»

ggs
08/01/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Συνεργείο ? Γιατρό? Οδοντριατρο ? Δικηγόρο? Καφετέρια ,Μπαρ νυχτερινα μαγαζια ....


Σε μεγαλο συνεργειο που εχει 3 ατομα στο λογιστηριο με ρωτάνε και με θράσος... κύριε θα πληρώσετε με απόδειξη η χωρις?

Αυτες ειναι μικρες επιχειρησεις?

Τι να σου πω ρε φίλε…

Εμένα το συνεργείο μου κόβει πάντα απόδειξη… και μάλιστα ξεχωριστή για ανταλλακτικά και εργασία …

Για τους γιατρους , απάντησα παραπάνω…

Τώρα , για καφέ-μπαρ – εστιατόρια…
Σε εστιατόρια ΠΟΤΕ δεν μου έτυχε να μην κόψουν απόδειξη …. (επίσης , εδώ και δυο χρόνια ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ του φόρου)
Επίσης , σε καφέ ΠΑΝΤΑ είχαν το σφηνακι με την απόδειξη…

Όσες φόρες που συναλλάχτηκα με δικηγόρους , ΠΑΝΤΑ μου έκοβαν απόδειξη (ίσως γιατί ήταν παράσταση σε συμβόλαια)

Όπως και να εχει , ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει ο εκβιασμός «100 με απόδειξη , 70 χωρίς απόδειξη» και ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν «στριμοκΩλιασματα» και κάποιοι θα επιλέγουν τα «70 χωρίς»…
Το θέμα είναι , αυτός που θα δηλώνει 10.000€ τον χρόνο , θα μπορεί να ζει σαν βασιλιάς χωρίς ΠΟΤΕ να τον ενοχλήσει κάνεις ?και γιατι?

DeusEx
08/01/2010, 12:04
Δημοκρατια εχουμε

Δημοκρατια ειναι 3 λυκοι κ 1 προβατο να ψηφιζουν τι θα φανε ...

Αρκας

:smokin:

stefanos
08/01/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ψηφισες ομως!Και ψηφισες γιατι σκεφτεσαι ετσι:¨ενα ζορι που δεν εχω γνωστο στην ΕΡΤ να παρω εργολαβια¨...
Οπως και 10 εκατομμυρια Ελληνες...η μιζα εχει περασει στο αιμα μας...ονειρο το Δημοσιο...τρεχ(ουμε)ετε να ψηφισετε μηπως γινουν πραγματικοτητα τα ανωθι and the story goes on...περνανε οι 4ετιες,εχω φτασει 36 και στενοχωριεμαι να ακουω ανθρωπους που εχουν φαει ξυλο στα χρονια της Χουντας κι υστερα απο δεκαετιες αριστερων αγωνων να μνημονευουν ονοματα απ΄το παρελθον που αλλοτε θα ξερνουσαν...
Μιλουσα με Γερμανο στη Νυρεμβεργη ο οποιος επαιρνε 1300 το μηνα ανειδικευτος εργατης σε ¨κορδελα¨ παραγωγης για 8ωρη 5νθημερη εργασια...και η weiss που επινε το βραδυ εξω σε μπυραρια την πληρωνε 2,90 οχι 7 ευρω που ειδα προχθες σε καφε στο Χολαργο!!!!
Αλλα ειπαμε...εχει υψηλο ενοικιο,μισθους υπαλληλων,Δημοτικα τελη,ρευματα,ΕΡΤ,ΦΠΑ,κλπ συν τις μιζες για ολα τα παραπανω...μονο ο Ελληνας...ο Γερμανος ειναι σε αλλο πλανητη...κυριλεκτικα ομως!

Αν πάς σε ανάλογο καφενείο και οχι στο χολαργό σε μπυραρία θα δείς οτι στο Ελλάδα κάνει και 2 η μπύρα, αλλά ανειδίκευτο με 1300 δεν θα δείς.
Και δεν ψήφισα για αυτό το λόγο γιατί η εργολαβία είναι ίδια ότι και να ψηφίσω.
Και στην Ελλάδα και παντού.

kyko
08/01/2010, 12:05
επικαιρο οσο ποτε

http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w:a016: :a016:

Zid
08/01/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Το θέμα είναι , αυτός που θα δηλώνει 10.000€ τον χρόνο , θα μπορεί να ζει σαν βασιλιάς χωρίς ΠΟΤΕ να τον ενοχλήσει κάνεις ?και γιατι? Αυτο πρέπει να πάει στα ανεκδοτα

:p

mats8282
08/01/2010, 12:21
:D


185009

stefanos
08/01/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
πάμε με συντελεστή γιατί αν πήγαινες με πραγματικά έξοδα θα έπρεπε να αγόραζες τόνους χαρτί και αμέτρητα στυλό!!!!
Άρα δεν είναι άδικο αυτό το μέτρο. Άδικα είναι τα έξοδα που δικαιούμαστε να έχουμε.

Τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα ,την ώρα που η μάνα μου θα πρέπει να συμπληρώνει σε έντυπο ΑΦΜ αριθμό αποδειξης και ποσό για κάθε καρβέλι ψωμί απο το φούρνο?
Και ο συντελεστής μας ισχύει ακόμα και όταν δεν έχεις κανένα έξοδο ε?

TROOPER
08/01/2010, 12:36
αλλη μια τζαμπα κουβεντα οπως και εκεινη για την απαγορευση του καπνισματος.


:wave2:

stefanos
08/01/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αλλη μια τζαμπα κουβεντα οπως και εκεινη για την απαγορευση του καπνισματος.


:wave2:

Προτιμάς κάτι σε λάδωμα αλυσίδας ή καθαρισμό ζάντας?:p

TROOPER
08/01/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Προτιμάς κάτι σε λάδωμα αλυσίδας ή καθαρισμό ζάντας?:p

εξαρταται...:cool:

@ngelos
08/01/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Να σας δώσω και μια «μυστική πληροφορία» γιατί έχετε κωλύσει με τους γιατρούς
Τώρα , αν ο γιατρός σου λέει «100 με απόδειξη , 80 χωρίς απόδειξη» , το ίδιο θα σου πει και φέτος ….και θα σε εκβιάσει με το 20 ευρο που ΔΕΝ θα το έχεις εύκολο…

Εμένα από όσα υπόθηκαν εδώ πιο πολύ αυτό με πειράζει.Γιατί είναι κρίμα να σου ζητάνε να βάλεις και άλλο το χέρι στη τσέπη όταν ακόμα και όταν ψήνεσαι στον πυρετό σκέφτεσαι αν θα πας να σε δει ένας γιατρός μήπως και σου ζητήσει εκέινο το 50ευρω και πού θα το βρείς...

Κατα τα άλλα...έχει δίκιο ο Trooper και δυστυχώς και αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά...Αποφάσισε καιρό τώρα εκείνο το 80% που λέμε και οπώς φαίνεται πάλι θα σκύβουμε...

ggs
08/01/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αλλη μια τζαμπα κουβεντα οπως και εκεινη για την απαγορευση του καπνισματος.


:wave2:

Έχεις δίκιο ρε τρoυπερ … στον βρόντο θα πει κι αυτή…
Αλλά , μην λες «τσάμπα» , γιατι η καινούργια αναρχοσοσιαλιστκη κυβέρνηση έχει καλή σχέση με το ιντερνετ , και τώρα που ψάχνει για λεφτά μπορεί να της μπει καμία ιδέα για “φορο-forum”
:D

KostasA
08/01/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα ,την ώρα που η μάνα μου θα πρέπει να συμπληρώνει σε έντυπο ΑΦΜ αριθμό αποδειξης και ποσό για κάθε καρβέλι ψωμί απο το φούρνο?
Και ο συντελεστής μας ισχύει ακόμα και όταν δεν έχεις κανένα έξοδο ε?

ναι ρε φίλε. Αν δεις όμως ο μέσος μηχανικός που είναι με μπλοκάκι σε ένα γραφείο και παίρνει 1200? μικτό μισθό (12 μισθούς και όχι 14, δεν θα πάρει αποζημίωση αν απολυθεί, υπερωρίες κτλ), αν δεν είχε συντελεστή στην τσέπη θα έβαζε 700? γιατί ακριβώς ΔΕΝ έχει νόμιμα έξοδα. Αυτό εννοώ

PortisHead
08/01/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
ναι ρε φίλε. Αν δεις όμως ο μέσος μηχανικός που είναι με μπλοκάκι σε ένα γραφείο και παίρνει 1200? μικτό μισθό (12 μισθούς και όχι 14, δεν θα πάρει αποζημίωση αν απολυθεί, υπερωρίες κτλ), αν δεν είχε συντελεστή στην τσέπη θα έβαζε 700? γιατί ακριβώς ΔΕΝ έχει νόμιμα έξοδα. Αυτό εννοώ

Κλαινε οι χηρες , κλαινε κι παντρεμενες....λενε στο χωριο μου :lol:

Ρε , εσεις τραβατε το ζορι στην αρχη,μεχρι να εδραιωθειτε.
Μετα τα λεφτα τρεχουν με τη σεσουλα.
Αντε , λαμογιο.


Υ.Γ.
Ακομα περιμενω να με παρεις τηλεφωνο. :cool:

KostasA
08/01/2010, 13:02
πρώτον σε έχω πάρει 2 φορές αλλά δεν απαντάς.
δεύτερων, εδώ μιλάς εσύ που δεν δουλεύεις και πληρώνεσαι!!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:

tzrypvs
08/01/2010, 14:42
Καλά τα λέτε, αλλά θα πω κάτι γενικό.Καλό είναι όταν κρίνουμε να κρίνουμε και τον εαυτό μας.πιστεύω ότι πολλοί έλληνες αν ήταν μπορούσαν να πάρουν είτε μίζα, είτε παχουλό μισθό χωρίς πραγματικό έργο, είτε μαύρο χρήμα με καμιά λαμογιά,δεν θα έλεγε κανείς όχι δεν το κάνω. Είναι ότι αρπάξουμε. Δεν υπάρχει παιδεία στον κόσμο. Δεν υπάρχει σεβασμός απέναντι στους άλλους αλλά πιο πολύ στον ίδιο μας τον εαυτό. Αυτό είναι που με στεναχωρεί.

Ένα απλό παράδειγμα είναι με τα προσωπικά μέσα μεταφοράς(αυτοκίνητο,μηχανή,κ.α). Είμαστε μάρτυρες απίστευτων γεγονότων κάθε μέρα, από παραβιάσεις κόκκινου, παράνομη στάθμευση, υπερβολική ταχύτητα μέχρι αντίθετα ρεύματα κ.α. κρίνουμε κανονικά και μετά όταν έρθει η δική μας ώρα(που δεν βρίσκεις θέση να σταθμεύσεις π.χ από έξω από την τράπεζα) πάμε και το παρκάρουμε στην θέση των αναπήρων. αυτό είναι ένα από τα ΠΟΛΛΑ παραδείγματα και είναι από τους δρόμους μέχρι την οικονομία.
Είναι το ΕΜΕΙΣ…

THEOD
08/01/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
Εδω σε ακόμα και σε πρώην Κομουνιστικές χώρες (Κίνα) η απόδειξη στα ταξί είναι υποχρεωτική, εμείς ακόμα το παλεύουμε!!!

Κάτσε να δείς τι γλέντι έχει να γίνει σε λίγες μέρες που η κυβέρνηση,

Θα...προσπαθήσει να βάλει ταμειακές στα ταξί, βενζινάδικα, λαικές, περίπτερα, παντού...

Θα ....ψελλίσει ότι θα πρέπει μερικές δεκάδες "συμπαθείς" επαγγελματικοί κλάδοι να φορολογούνται με έσοδα-έξοδα βάσει παραστατικών σαν "επαγγελματίες" που είναι και όχι τεκμαρτά (βλέπε χαριστικά...)...

Και τέλος θα...κάνει και την καθιερωμένη ελαφριά νύξη για την απελευθέρωση των προνομιακών "κλειστών" επαγγελμάτων...

Προβλέπω ότι θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές... και μετά εμείς οι υπόλοιποι θα πάρουμε τον μΠούλο ως συνήθως...

dimr1
08/01/2010, 17:00
Δυστυχώς μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο...:sad:

stefanos
08/01/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Προβλέπω ότι θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές... και μετά εμείς οι υπόλοιποι θα πάρουμε τον μΠούλο ως συνήθως...

Δεν θα το έλεγα με τόσο μεγάλη σιγουριά γιατί πλέον δεν βλέπω περιθώρια ούτε να πάρει από τα συνηθισμένα θύματα αλλά ούτε και από τσιγάρα ποτά βενζίνες τα προβλεπόμενα.

route 66
08/01/2010, 20:17
ολα αυτα κατα τη γνωμη μου ειναι...μπουρδες.
αποδειξεις και μαλακιες θα καθομαστε τωρα σαν τα μυρμηγκια να μετραμε καθε τοσο αποδηξεις και τετοια αλλη δουλεια δεν ειχαμε.
καλα που το σκεφτηκαν ρε συ.
μεγαλα μυαλα.ειναι καταφανεστατο θελουν να μειωσουν το αφορολογητο.
θα καθομαστε σα τους μ#@#κες να ζηταμε αποδειξεις για τσιχλες τωρα γιατι για για ΔΕΚΟ δεν πιανονται(τυχαιο?).
ρε σεις φωστηρες φορολογηστε τις offshore και θα δειτε.φορολογηστε τις Α.Ε οπως πρεπει και θα δειτε.
και αλλα τετοια πολλα, απο τους πλουσιους να αρχισετε οχι απο τους ταξιτζηδες τους περιπτεραδες,τους υδραυλικους κλπ. το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι οχι απο την ουρα.
λες να παει ο καθε ενας σε γιατρο, με καρδια, που τον κοιταει σα το θεο και να του απαιτησει αποδειξη?δε νομιζω.νυστερι θα μπει. σε κανα ταξιτζη θα κανουμε το μαγκα παλι σε κανενα βενζινα που ηδη αυτοι πληρωνουν φορο.οι ταξιτζηδες φορολογουνται με 13000 χιλ ευρω το 50%(το μισο ταχι δηλ.)ποσα νομιζετε οτι βγαζουν δηλαδη.
μια απο τα ιδια μια απο τα παλια και αποτυχημενα(ειχε ξαναγινει η πατατα με τις αποδειξεις)
εχει ακουσει κανεις τιποτα για τους πραγματικους πλουσιους να ασχολειται η κυβερνηση μαζι τους?αλλα δε φταιει κανεις φταινε τα προβατα, τα μωροπιστα ,τα μαζοχιστικα που τους ψηφιζουν.καλα μας κανουν, μας κανουν να νιωθουμε μεχρι και ενοχοι απο πανω και να μαλωνουμε και μεταξυ μας ,τοσο ταλεντο εχουν τα λαμογια

ermiss
08/01/2010, 21:52
Και μέσα σε όλα σκάει και ο Πρόεδρος Ομοσπονδίας Ταξί και ζητάει να μην φορολογούνται λογιστικά (έσοδα-έξοδα) αλλά τεκμαρτά (1.225 ευρώ ετησίως, ετήσιο εισόδημα 16.000, όσο και ένας μισθωτός που παίρνει 1.150 το μήνα).

Και με το επιχείρημα ότι ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΕΧΝΙΚΑ να κρατάνε βιβλία... :bigcry: :bigcry:
http://www.megatv.com/articles.asp?catid=14543&subid=2&pubid=5665763


Συντεχνίες ρε Π^%$τη μου, οι συντεχνίες κρατάνε γερά ακόμα!!!!

guzzistas
08/01/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
ολα αυτα κατα τη γνωμη μου ειναι...μπουρδες.
αποδειξεις και μαλακιες θα καθομαστε τωρα σαν τα μυρμηγκια να μετραμε καθε τοσο αποδηξεις και τετοια αλλη δουλεια δεν ειχαμε.
καλα που το σκεφτηκαν ρε συ.
μεγαλα μυαλα.ειναι καταφανεστατο θελουν να μειωσουν το αφορολογητο.
θα καθομαστε σα τους μ#@#κες να ζηταμε αποδειξεις για τσιχλες τωρα γιατι για για ΔΕΚΟ δεν πιανονται(τυχαιο?).
ρε σεις φωστηρες φορολογηστε τις offshore και θα δειτε.φορολογηστε τις Α.Ε οπως πρεπει και θα δειτε.
μια απο τα ιδια μια απο τα παλια και αποτυχημενα(ειχε ξαναγινει η πατατα με τις αποδειξεις)
εχει ακουσει κανεις τιποτα για τους πραγματικους πλουσιους να ασχολειται η κυβερνηση μαζι τους?αλλα δε φταιει κανεις φταινε τα προβατα, τα μωροπιστα ,τα μαζοχιστικα που τους ψηφιζουν.καλα μας κανουν, μας κανουν να νιωθουμε μεχρι και ενοχοι απο πανω και να μαλωνουμε και μεταξυ μας ,τοσο ταλεντο εχουν τα λαμογια

+1100
Πραγματικά ταλέντο... ολόκληρες εταιρείες μάρκετινγκ είναι πίσω από τις κυβερνήσεις δεν το γνωρίζετε?