PDA

View Full Version : περι αναρτησης



ΘΑΝΟΣ27
14/10/2009, 10:53
ειμαι κατοχος εδω κ περιπου 6μηνες ενως gsxr 1000 k3.ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε επεμβει στις ρυθμισεις των αναρτησεων προφανως χωρις να εχει ιδιαιτερες γνωσεις με αποτελεσμα η μοτοσυκλετα να μη μπορει να πατησει σωστα στο δρομο(κουνουσε πολυ νευρικα με το ανοιγμα του γκαζιου στις εξοδους των στροφων).τελικα εγινε service στο πιρουνι(λαδια τσιμουχες ξυστρες) κ μπηκαν οι standard ρυθμισεις κ εκει κ στην πισω αναρτηση.το μπροστινο δειχνει να βελτιωθηκε κ να παταει πιο σωστα,πισω ομως δειχνει να εχει μια ασαφεια(κουναει χωρις ιδιαιτερη πιεση κ χωρις να χανει προσφυση το ελαστικο) με αποτελεσμα να μη σου δεινει εμπιστοσυνη για να το πιεσεις παραπανω.θα μπορουσα να βελτιωσω τη συμπεριφορα του αλλαζοντας κατι στις ρυθμισεις.να σημειωθει οτι κυριως χρησιμοποιω τη μοτοσυκλετα για κυριακατικες βολτες στο δρομο σε οποιαδηποτε διαδρομη αρκει αυτη να εχει στροφες ειτε ειναι κλειστες ειτε ανοιχτες.επισης ειμαι περιπου 65 κιλα.αν εχετε να μου προτεινετε καποιες ρυθμισεις που θα εδιναν λυση στο προβλημα μου θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.ευχαριστω προκαταβολικα :)

pipis
14/10/2009, 10:57
απο λάστιχα πως πάς?? πολύ σημαντικό για το πίσω κούνημα που αναφέρεις.
Στην πίσω ανάρτηση έκανες σερβις?? Ελατήριο, άζωτο??

dirtbird
14/10/2009, 11:00
Δεδομένου ότι είσαι πολύ ελαφρύς, μάλλον θα χρειάζεσαι μαλακότερο ελατήριο στο αμορτισέρ.

Έχεις κοιτάξει καθόλου το sag?

(αν δεν ξέρεις τι είναι, ψάξε στα Τεχνικά και θα βρεις απαντήσεις)

ΘΑΝΟΣ27
14/10/2009, 11:57
τα λαστιχα εχουν 3000χλμ κ ειναι τα michelin pilot power 2ct για τα οποια μου ειπε ο μηχανικος μου οτι επειδη εχουν αρκετα γρηγορη κορονα ενδεχομενως σε ενδιαμεσες κλεισεις να μη δουλευουν τοσο καλα(επειδη η κορονα ειναι καπως αποτομη).οσο για την αναρτηση δεν την εκανα service κ δε ξερω αν εχει γινει ποτε.η μοτοσυκλετα εχει 30.000χλμ κ το ελατηριο ειναι το εργοστασιακο.
σχετικα με το sag η μοτοσυκλετα στο πισω μερος καθεται περιπου 15mm μονο απο το βαρος της κ χωρις αναβατη επανω της.δε ξερω κατα ποσο αυτο ειναι σωστο η οχι?

basilis_k6
14/10/2009, 12:01
που εφτιαξες τις αναρτησεις? σε μαστορα? ποιον αν επιτρεπετε?

ΘΑΝΟΣ27
14/10/2009, 12:07
μενω στη θεσσαλονικη φιλε βασιλη κ το συνεργειο που πηγα ειναι το six days.ο ανθρωπος εχει εξειδικευση σε θεματα αναρτησης κ εχω ακουσει απο πολλους πολυ καλα λογια

basilis_k6
14/10/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΑΝΟΣ27
μενω στη θεσσαλονικη φιλε βασιλη κ το συνεργειο που πηγα ειναι το six days.ο ανθρωπος εχει εξειδικευση σε θεματα αναρτησης κ εχω ακουσει απο πολλους πολυ καλα λογια

ωραια, αυτος τι σου ειπε? αυτος ξερει καλυτερα. εχω αντιμετωπισει,ακομη αντιμετωπιζω, μεγαλα προβληματα με τις αναρτησεις. με ενα κατσαβιδι στο χερι και καποια στιγμη θα την βρεις την ακρη. αν ειναι προφορτιση ειναι απλα μια ρυθμιση sag για αρχη. καντο μαζι του. ευκολο ειναι!

ΘΑΝΟΣ27
14/10/2009, 12:39
για αρχη αυξησαμε την προφορτιση του ελατηριου κ βαλαμε τα standard κλικ σε επαναφορα κ συμπιεση.τωρα η μοτοσυκλετα καθεται περιπου 15mm απο το βαρος της ενω καθοταν περιπου 25mm πριν. ειναι φυσιολογικο η μηπως ειναι παλι πολυ?μηπως χρειαζεται να αυξησουμε λιγο ακομη την προφορτιση?

basilis_k6
14/10/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΑΝΟΣ27
για αρχη αυξησαμε την προφορτιση του ελατηριου κ βαλαμε τα standard κλικ σε επαναφορα κ συμπιεση.τωρα η μοτοσυκλετα καθεται περιπου 15mm απο το βαρος της ενω καθοταν περιπου 25mm πριν. ειναι φυσιολογικο η μηπως ειναι παλι πολυ?μηπως χρειαζεται να αυξησουμε λιγο ακομη την προφορτιση?

δεν ξερω να σου πω. αυτο εξαρτατε και απο την μοτοσυκλετα και απο το οδηγηκο σου στυλ. αν εισαι γρηγορος πρεπει να την σφιξεις σε σχεση με την μαμα. το 25 ηταν πολυ σιγουρα. το sag ρυθμιζεται και με σενα πανω! οταν καθεσε πρεπει να ειναι περιπου 20 νομιζω. αν εισαι σωστα σε πιεσεις ελαστικων, ξεκινα να σφιγγεις λιγο την συμπιεση πισω. αν χειροτερεψει χαλαρωσε. γενικα ξεκινα τις δοκιμες, πρωτα προφορτηση, μετα συμπιεση και τελος επαναφορα. μην κανεις 5 και 10 κλικ καθε φορα. 2-3 ειναι αρκετα. αν ασχοληθεις μια μερα κανοντας πανω κατω σε εναν καλο δρομο θα βρεις ενα μπουσουλα.