PDA

View Full Version : dainese gore-tex i d-dry???



bar-code
23/03/2009, 04:24
kalimera!!!!
piga bolta xtes kai sto girismo efaga mia broxa....gamati!!!!!
to dermatino antekse,oi mpotes anteksan alla to tzin me to isothermiko apo mesa ginane m@%ni!!!:D

alla gia na ginei sosti doulia,tora psaxno na bro na paro ena setaki cordura zesti kai adiabroxi....

ksekinao to psaksimo apo ta dainese.exei noima na einai me gore-tex i to d-dry einai ok???

bar-code
23/03/2009, 05:10
pedia as boithisei kapios....:beer: :beer:

Daemon
23/03/2009, 10:38
Το D-Dry ειναι μια οικονομικη λυση σε σχεση με το Gore-Tex. Θα κρατησει κατι αλλα σε μια καλη βροχη δεν.. Γι'αυτο και το Gore-Tex το πληρωνεις πολυ παραπανω..

harris_x
23/03/2009, 10:47
Tα μπουφάν που έχουν Gore-Tex είναι καλύτερα από τα D-Dry όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση.

Το δικό μου είναι D-Dry και σε βροχές που έχω φάει δεν πέρασε μέσα τίποτα.
Δεν νομίζω ότι το D-Dry υστερεί και πολύ του Gore-Tex.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις όποιο μπουφάν σου αρέσει περισσότερο και ό,τι και αν είναι να έχεις πάντα και αδιάβροχο (πάνω και κάτω).

:beer:

binzis
23/03/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Tα μπουφάν που έχουν Gore-Tex είναι καλύτερα από τα D-Dry όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση.

Το δικό μου είναι D-Dry και σε βροχές που έχω φάει δεν πέρασε μέσα τίποτα.
Δεν νομίζω ότι το D-Dry υστερεί και πολύ του Gore-Tex.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις όποιο μπουφάν σου αρέσει περισσότερο και ό,τι και αν είναι να έχεις πάντα και αδιάβροχο (πάνω και κάτω).

:beer:

Και η δικιά μου γνώμη, αυτή είναι.:beer:

bar-code
23/03/2009, 11:02
de goustaro ta adiabroxa re gamoto.
ektos tou oti prepei kapou na ta bolepso oso de brexei -kai auto einai diskolo se ss,barieme ti diadikasia tou na ginome sa profilaktiko :D !!!!!!!
2 sinodoiporoi xtes,me setakia adiabroxes cordures,de katalaban xristo.o enas revit kai o allos dainese d-dry.elega na psakso ekei kathos episis kai se bering pou exo akousei oti einai kala kai se logikes times...

harris_x
23/03/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
de goustaro ta adiabroxa re gamoto.
ektos tou oti prepei kapou na ta bolepso oso de brexei -kai auto einai diskolo se ss,barieme ti diadikasia tou na ginome sa profilaktiko :D !!!!!!!
2 sinodoiporoi xtes,me setakia adiabroxes cordures,de katalaban xristo.o enas revit kai o allos dainese d-dry.elega na psakso ekei kathos episis kai se bering pou exo akousei oti einai kala kai se logikes times...

Ούτε ‘γω γουστάρω τα αδιάβροχα... για την ακρίβεια δεν έχω καν αδιάβροχα...

Σε βόλτα στην βόρεια Εύβοια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73707) που φάγαμε βροχούλα σε μεγάλη διάρκεια της διαδρομής δεν έμπασε τίποτα... ούτε το μπουφάν (Dainese - D-Dry) ούτε το παντελόνι (Colori - I dont know!).

Δεν νομίζω ότι η διαφορά μεταξύ τους είναι σημαντική, πάντως λέγεται ότι το Gore-Tex είναι καλύτερο.

:beer:

LOUKILOUK
23/03/2009, 14:39
Gεια χαρα
η διαφορα παιδια αναμεσα στο goretex kai to d-dry δεν ειναι η αδιαβροχοποιηση, και τα 2 ειναι 100% αδιαβροχα(ειμαι κατοχος D-dry μπουφαν και goretex παντελονι και τα 2 dainese και δεν ειχαν ποτε προβλημα να με κρατησουν εντελως στεγνο και τα 2...). η διαφορα αναμεσα στα 2 υλικα ειναι οτι το goretex ειναι 100% αναπνεον, ενω το d-dry 50% αναπνεον...πραγμα που απλα σημαινει οτι το goretex δεν θα κρατησει καθολου υδρατμους ενω το αλλο μπορει...επισης και σε εκδρομες καλοκαιρι το goretex ειναι καλυτερο σαν πιο αναπνεον. Γενικα με το d-dry και με καθημερινη χρηση δεν εχει υπαρξει προβλημα μετα απο 6+ χρονια συμβιωσης αλλα το goretex ειναι η επομενη αγορα μου...
Βασικο ειναι και η σωστη και προσεκτικη συντηρηση των υλικων αυτων... τα κοινα απορυπαντικα μπορουν να καταστρεψουν τις μεμβρανες και να αχρηστεψουν την αδιαβροχοποιηση τους...
:wave2:

bentouza
23/03/2009, 23:27
η εννοια του "ποσο" αδιαβροχη κ "ποσο" αναπνεουσα ειναι μια μεβρανη ειναι σχετικο.
δεν παει με %.
ζητα απτην dainese να σου στειλει στοιχεια για τις δυο μεβρανες.
για παραδειγμα το ποσο breathable ειναι μια μεβρανη μετριεται σε g/m2/24h δηλαδη ποσο ιδρωτα αφηνει να περασει ανα τετραγωνικο στο 24ωρο.
την αδιαβροχοποιηση νομιζω τη μετρανε με κολωνες νερου, αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερεις.

παντως η διαφορα πλεον ειναι κυριως στο ονομα.δηλαδη αγοραζοντας gor-tex πληρωνεις ονομα κ το οτι εχει τρεξει στην αγορα για ακετα χρονια.
αν ομως εμπιστευεσαι την μεβρανη που βγαζει καθε εταιρεια(ας πουμε την μεμβρανη της rev'it με κλειστα ματια) δεν εχεις λογω να πληρωσεις εξτρα το gor-tex.

αδιαβροχες λογικα ειναι ολες.τουλαχιστον για χρηση σε μηχανακι.
το σημαντικο ειναι να επιτρεπει πολυ ιδρωτα να περασει.εχει μεγαλη διαφορα στην ανεση.

bar-code
23/03/2009, 23:40
aν ομως εμπιστευεσαι την μεβρανη που βγαζει καθε εταιρεια(ας πουμε την μεμβρανη της rev'it με κλειστα ματια) δεν εχεις λογω να πληρωσεις εξτρα το gor-tex.





exeis empeiria apo rev'it?koitazo kai ta ixs tora

Trans
24/03/2009, 10:27
στο πρώτο σου ερώτημα η απάντηση είναι πολύ απλή...

αν έχεις τα παραπάνω χρήματα πας σε goretex!

Και τα δύο, d-dry, goretex, είναι 100% αδιάβροχα. Το πρώτο όμως έχει 50% αναπνοή ενώ το δεύτερο 100%. Που το καταλαβαίνεις αυτό; Όταν έχει ζέστη, το καλοκαίρι σε ταξίδια κτλ.

Προσωπικά έχω ένα d-dry παντελόνι της dainese και σε ταξίδια, βόλτες στην Κύμη έχω πάει με βροχή και ήμουν ΟΚ (στεγνός). Το καλοκαίρι σε ταξίδι για Δράμα όταν περνάς από Βοιωτία ή Λάρισα μέσα στο μεσημέρι θα εύχεσαι να είχες Goretex.

Μπότες goretex (MIG TOURING) που έχω τις έχω χρησιμοποιήσει για να ξεβουλώσω ένα λούκι στην ταράτσα. Νερό μέχρι το καλάμι. 10 λεπτά πλάτσα πλούτσα και οι κάλτσες στεγνές.

Αυτά για την dainese. Για άλλες μάρκες δεν ξέρω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

bar-code
24/03/2009, 11:27
gia kalokairi skeftomoun na paro allo mpoufan,kalokairino.
eseis ti paleuete me to xeimoniatiko???esto kai gore-tex?

road spirit
24/03/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
gia kalokairi skeftomoun na paro allo mpoufan,kalokairino.
eseis ti paleuete me to xeimoniatiko???esto kai gore-tex? μέσα στη πόλη όχι ...

έξω, και εφόσον κινείσαι διαρκώς και σε χτυπάει ο αέρας, την παλεύεις

Cpt. Haddock
24/03/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έξω, και εφόσον κινείσαι διαρκώς και σε χτυπάει ο αέρας, την παλεύεις

δε θα το 'λεγα ρε συ...

Υπάρχουν μέρες που και με το καλοκαιρινο βράζεις...
:sick:

road spirit
24/03/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δε θα το 'λεγα ρε συ...

Υπάρχουν μέρες που και με το καλοκαιρινο βράζεις...
:sick: ε ναί... αλλά τότες δεν πας βόλτα... πας για surf

LOUKILOUK
24/03/2009, 12:39
Σωστα τα λες ρε αντωνη -βεντουζα αλλα ειπα να τα πω απλα χωρις πολλες τεχνικες λεπτομεριες...στην ουσια ειναι περιπου οπως τα ειπα και αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις και τυπικοι πρεπει να δουμε ολα οσα λες... Θεωρω οτι το goretex ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει, αλλωστε αν δεν υπηρχε διαφορα δεν θα ειχε και η dainese 2 διαφορετικους τυπους μεμβρανης να κυκλοφορουν:winka:
Σχετικα τωρα με το καλοκαιρι νομιζω οτι για ταξιδι χρειαζεται καλη κορντουρα χωρις επενδυση και αδιαβροχη, τα καλοκαιρινα συνηθως δεν παρεχουν την ασφαλεια που πρεπει σε ταξιδι, ουτε ειναι αδιαβροχα, αλλα σιγουρα για αστικες μετακινησεις ειναι πολυ καλυτερα.

TheFace
24/03/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ε ναί... αλλά τότες δεν πας βόλτα... πας για surf


Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςς :lol:

TheFace
24/03/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

Σχετικα τωρα με το καλοκαιρι νομιζω οτι για ταξιδι χρειαζεται καλη κορντουρα χωρις επενδυση και αδιαβροχη, τα καλοκαιρινα συνηθως δεν παρεχουν την ασφαλεια που πρεπει σε ταξιδι, ουτε ειναι αδιαβροχα, αλλα σιγουρα για αστικες μετακινησεις ειναι πολυ καλυτερα.

Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες και εξαρταται βασικα τι ταξιδι ενοεις... γιατι αν μιλαμε για ζεστο και ξηρο καλοκαιρι (σαν το ελληνικο), τι να το κανεις το αδιαβροχο?

Απο θεμα ασφαλειας που λες, οι προστασιες (ομοι, αγκωνες, πλατη) ειναι ιδιοι σε ολους τους τυπους των μπουφαν, οποτε δεν υπαρχει θεμα. Η μονη διαφορα ειναι στην τριβη στα σημεια που στο καλοκαιρινο ειναι διατρητα, δηλαδη στο μεγαλυτερο μερος του μπουφαν. Αλλα αυτο ειναι κατι που το αντιμετωπιζεις ητε σε αστικες, ητε σε υπεραστικες μετακινησεις/βολτες.

Εγω, αυτο που θα αναφερω σαν καθαρο μειονεκτημα του καλοκαιρινου (διατρητο) μπουφαν σε σχεση με τα υπολοιπα, ειδικα στις μεγαλες αποστασεις, ειναι η αφυδατωση που προκαλειται σαν αποτελεσμα της διαρκους ροης αερα μεσα απο το μπουφαν, που μπορει να σε δροσιζει μεν, σε αφυδατονει δε!

Ακομα κι ετσι ομως προτιμω το διατρητο (και με μεγαλες τρυπες οπως του dainese!) μιας και η αισθηση δροσιας και βαρους με τοση ζεστη κανει τη διαφορα με τα υπολοιπα... απλα συχνες στασεις για νερο και κρυο τσαι και VROOOOOOMMMMM

:wave2:

bentouza
24/03/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Θεωρω οτι το goretex ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει, αλλωστε αν δεν υπηρχε διαφορα δεν θα ειχε και η dainese 2 διαφορετικους τυπους μεμβρανης να κυκλοφορουν:winka:


κοιτα σ'αυτο που λες μην εισαι κ τοσο σιγουρος.
παιζει κ αυτο το ενδεχομενο αλλα υπαρχει πολυς κοσμος που αγοραζει "μαρκες".
οπως καποιος θα παει να παρει συνολακι dainese-arai επειδη αυτο "πουλαει" καπως ετσι θα παει να παρει κ gor-tex γιατι αν εχει ακουσει κατι σαυτον τον τομεα το ποιο πιθανο ειναι να εχει ακουσει περι gor-tex.
η καθε εταιρεια πρεπει να πιασει ολη την γκαμα πελατων οποτε βγαζει κ πολλα διαφορετικα μοντελα οχι απαραιτητα καλυτερα ή χειροτερα μεταξυ τους.

@farmakopoios: οχι δεν εχω χειμωνιατικο rev'it. απο την απλη μεμβρανη της bering δεν εχω μεινει ευχαριστημενος ιδιαιτερα κ σκεψου οτι πανω στο μηχανακι δεν ιδρωνεις τοσο πολυ οσο σε αλλες καταστασεις.
λεω για τα rev'it γιατι περα της γενικοτερης εικονας που εχω ειναι η μονη που δεινει νουμερα για τις μεμβρανες της κ ξερω τι να περιμενω

LOUKILOUK
26/03/2009, 13:16
Φιλε face εχω φαει τρελη βροχη 10 Μαιου απο Κατερινη μεχρι Θηβα, βροχη 1ωρας στην κεντρικη Πελοπονησο Αυγουστο μηνα, βροχη Κορινθο -Αθηνα σε τριημερο του Αγιου Πνευματος, Ιουνιο δηλαδη και επιση πολυ γνωστοι που ταξιδευουν εχουν φαει αντιστοιχα πακετα κατακαλοκαιρο...ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος :nono:
Σχετικα με την ασφαλεια οπως ο ιδιος ανεφερες δεν εχουν την ιδια αντοχη στην τριβη τα μπουφαν αυτα και νομιζω οτι οι αστικες μετακινησεις με μεσους ορους στα 40-50 κλμ/ωρα διαφερουν απο τις ταχυτητες στις εθνικες οδους και σε ανοιχτους επαρχιακους δρομους...αλλωστε και αυτη η διαφορα ταχυτητας κανει ανεκτη την χρηση μη καλοκαιρινων μπουφαν σε καλοκαιρινα ταξιδια (ασε που φιλος συμφουρμιτης με καλοκαιρινο dainese ιουνη μηνα τον δαγκωσε ανεβαινωντας τον Παρνωνα και εψαχνε για μακρυμανικες... :winka: )
Τελος η αφυδατωση που αναφερεις δεν ειναι κατι αμελητεο...
Τεσπα ολα τα ταξιδια δεν ειναι ιδια και ο καθενας κανει τα κουμαντα του...και VROOOOOOMMMM
:winka: :beer:

Φιλε βεντουζα εχω και dainese goretex παντελονι και d-dry μπουφαν... επισης εχω και αλλα ρουχα ορειβατικα με διαφορες μεμβρανες και με goretex επισης και πιστεψε με εχω καταλαβει την διαφορα την ουσιαστικη και για αυτο τα πηρα. Πολυς κοσμος αγοραζει μαρκες και εγω επισης, αλλα το θεμα ειναι γιατι τις αγοραζει...?εκει ας κανει ο καθενας την αυτοκριτικη του... και το κουμαντο στην τσεπη του.Εχω δοκιμασει και colori μπουφαν και 3 κρανοι νολαν αλλα μετα απο 7 χρονια με το dainese δεν το αλλαζω με τιποτα και οταν πρωτοφορεσα arai και shoei καταλαβα την διαφορα και πηρα arai απο ιντερνετ λιγο ακριβοτερα απο ενα ακριβο νολαν στο Ελλαντα (μια χαρα τα νολαν για τα λεφτα τους αλλα και τιποτα δεν ειναι ιδιο...)
Οπως εχω ξαναπει το "οτι πληρωνεις παιρνεις" εχει βαση αρκει να εισαι ενημερωμενος και ψαγμενος καταναλωτης και οχι υπερκαταναλωτης και ψωνιο...:bigcry:
γεια χαρα μαγκες
:beer: :wave2:

TheFace
26/03/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Φιλε face εχω φαει τρελη βροχη 10 Μαιου απο Κατερινη μεχρι Θηβα, βροχη 1ωρας στην κεντρικη Πελοπονησο Αυγουστο μηνα, βροχη Κορινθο -Αθηνα σε τριημερο του Αγιου Πνευματος, Ιουνιο δηλαδη και επιση πολυ γνωστοι που ταξιδευουν εχουν φαει αντιστοιχα πακετα κατακαλοκαιρο...ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος :nono:
Σχετικα με την ασφαλεια οπως ο ιδιος ανεφερες δεν εχουν την ιδια αντοχη στην τριβη τα μπουφαν αυτα και νομιζω οτι οι αστικες μετακινησεις με μεσους ορους στα 40-50 κλμ/ωρα διαφερουν απο τις ταχυτητες στις εθνικες οδους και σε ανοιχτους επαρχιακους δρομους...αλλωστε και αυτη η διαφορα ταχυτητας κανει ανεκτη την χρηση μη καλοκαιρινων μπουφαν σε καλοκαιρινα ταξιδια (ασε που φιλος συμφουρμιτης με καλοκαιρινο dainese ιουνη μηνα τον δαγκωσε ανεβαινωντας τον Παρνωνα και εψαχνε για μακρυμανικες... :winka: )
Τελος η αφυδατωση που αναφερεις δεν ειναι κατι αμελητεο...
Τεσπα ολα τα ταξιδια δεν ειναι ιδια και ο καθενας κανει τα κουμαντα του...και VROOOOOOMMMM
:winka: :beer:



Φιλε Louki, με βαση και τα σκηνικα που ανεφερες εχεις το δικιο σου, αλλα οπως ειπες κι εσυ "ολα τα ταξιδια δεν ειναι ιδια και ο καθενας κανει τα κουμαντα του"... εγω πχ θα προτιμουσα και παλι το καλοκαιρινο για να ειμαι δροσερος και αναλαφρος (πολυ σημαντικο οταν σε βαραει ο ηλιος) στη μεγαλυτερη διαρκεια του ταξιδιου και απλα θα ειχα μαζι μου και ενα απλο αδιαβροχο και αντιανεμικο που πιανει ελαχιστο χωρο να το βαλω απο πανω στην περιπτωση που συναντησω βροχη ή κρυο σε καποιο συγκεκριμενο κομματι της διαδρομης:winka:

Ασφαλως και οι ταχυτητες ειναι μικροτερες στις αστικες μετακινησεις (40-50κλμ/ωρα:rolleyes: ... βαλε κατι παραπανω please:blush:), αλλα εχε υπ' οψιν σου οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των ατυχηματων συμβαινουν μεσα στην πολη...

Τεσπα οτι βολευει τον καθενα... και VROOOOOOOMMMMMM :beer:

bentouza
26/03/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Φιλε βεντουζα εχω και dainese goretex παντελονι και d-dry μπουφαν... επισης εχω και αλλα ρουχα ορειβατικα με διαφορες μεμβρανες και με goretex επισης και πιστεψε με εχω καταλαβει την διαφορα την ουσιαστικη και για αυτο τα πηρα. Πολυς κοσμος αγοραζει μαρκες και εγω επισης, αλλα το θεμα ειναι γιατι τις αγοραζει...?εκει ας κανει ο καθενας την αυτοκριτικη του... και το κουμαντο στην τσεπη του.Εχω δοκιμασει και colori μπουφαν και 3 κρανοι νολαν αλλα μετα απο 7 χρονια με το dainese δεν το αλλαζω με τιποτα και οταν πρωτοφορεσα arai και shoei καταλαβα την διαφορα και πηρα arai απο ιντερνετ λιγο ακριβοτερα απο ενα ακριβο νολαν στο Ελλαντα (μια χαρα τα νολαν για τα λεφτα τους αλλα και τιποτα δεν ειναι ιδιο...)
Οπως εχω ξαναπει το "οτι πληρωνεις παιρνεις" εχει βαση αρκει να εισαι ενημερωμενος και ψαγμενος καταναλωτης και οχι υπερκαταναλωτης και ψωνιο...:bigcry:
γεια χαρα μαγκες
:beer: :wave2:

παω πασο.εφοσον εχεις δει διαφορα καλως κανεις κ τα προτιμας!

γι'αυτο κ ειπα δεν ξερω τιποτα για την d-dry.οπως κ οτι η φθηνη μεμβρανη της bering ειναι πολυ μετρια.
σε ρουχα για θαλασσα παλι ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο με την αποδοση τους. αν ξερω λειπον τι νουμερα (αδιαβροχοποιησης κ διαπνοης) δινει η εταιρεια( πχ rev'it) μπορω να ξερω αν μου κανουν η οχι.
αυτο που δεν μπορω ειναι να χρυσοπληρωνω κατι(ειτε για την ανεση του ειτε για την ασφαλεια του) ενω μπορω να βρω κατι αντιστοιχο σε χαμηλοτερη τιμη.

κατα τ'αλλα μαζι σου!
:wave2:

LOUKILOUK
27/03/2009, 11:11
Καλημερα παιδες
συμφωνω και εγω και θα πω οτι λυσεις υπαρχουν πολλες και καλες και σε διαφορετικες τιμες πολλες φορες...το ακριβοτερο δεν ειναι αγκαστικα το καλυτερο αλλα επισης και το φτηνοτερο ακομα και αν ειναι το ιδιο απο θεμα ποιοτητας και ασφαλειας μπορει να μην ειναι τοσο ωραιο και καλοραμμενο(για ενα ρουχο που το φορας καθε μερα μετραει και αυτο κατα την γνωμη μου:winka: )
Φιλε face εχω παντα και αδιαβροχο μαζι μου ετσι και αλλιως.Παντως καλοκαιρι, βροχη ,ταξιδι και αδιαβροχο ειναι τρελος συνδυασμος υγρασιας και μουσκευεις εσωτερικα καμια φορα περισσοτερο και απο το να βρεχοσουν :bigcry: τα εχω δοκιμασει σου λεω ολα...η μονη λυση ειναι ισως να μην βρεχει:lol:
Ενταξυ θα βαλω κατι παραπανω στις αστικες μετακινησεις ...ειπα να ειμαι politicaly corect:bigcry: :winka: αλλα...anyway η τριβη ειναι το θεμα μας και η διαφορα ειναι σημαντικη...
κατα τα αλλα καλες βολτες μαγκες με κεφι και πολυ ορεξη για ...VROOOOOMMMMM

ermiss
27/03/2009, 15:00
Απο την εμπειρία μου σε ορειβατικά είδη. Το GTX είναι κορυφή γιατί σου επιτρέπει να τα φοράς σε περισσότερες εποχές απο ότι οποιαδήποτε άλλη αδιάβροχη μεμβράνη.

Είτε μιλάμε για μπουφάν τα οποία τα φοράς απο φθινόπωρο μέχρι άνοιξη ακόμα και με 20 C χωρίς να ιδρώνεις. Είτε μιλάμε για παπούτσια, μποτάκια ή χαμηλά τα οποία σου παρέχουν αδιαβροχοποίηση και αναπνέουν και τα φοράς όλο το χρόνο σχεδόν.

Ακόμα και για καθημερινή χρήση αθλητικά, παρατήστε τις γνωστές αθλητικές ετικέτες και δοκιμάστε ένα χαμηλό (κατηγορία trekking) με GTX και εντυπωσιαστείτε απο τι μπορεί να σας προσφέρει ένα παπούτσι εκτός απο εμφάνιση... Σε χαμηλά βρίσκεις μέχρι 120 ευρώ και σε μποτάκια (αστράγαλο) μέχρι 160. Και αδιάβροχα και η χρήση τους είναι για πολύωρο περπάτημα και αναπνέουν. Και απο αισθητική, έχουν φτιάξει πάρα πολύ...

LOUKILOUK
27/03/2009, 19:20
+990 ermiss
με μονη ενσταση στις τιμες... εχω αγορασει πολυ φτηνοτερα παπουτσια και trail running, και trekking σε πολυ καλυτερες τιμες και επωνυμα, μετα απο ψαξιμο βεβαια...

bar-code
13/04/2009, 09:39
meta apo osa diabasa exo kataleiksei sto na paro ena d-dry mpoufan(to 500gt) kai ena kalokairino mpoufan.

thelo omos kai panteloni.elega na paro ena d-dry kai ena kalokairino antistoixa.omos...to panteloni to kalokairino tha foriete eks'orismou se boltes kai ekdromes.pragma pou simenei oti otan tha to forao tha taksideuo kai ara oi taxitites tha einai megales.an to gore-tex exei kali anapneusimotita kai einai entaksei to kalokairi,mipos na eperna ena gore-tex kai na ksemperdeua????
iparxei kapios pou xrisimopoiei gore-tex panteloni kalokairi?ti paleuei i skaei apo ti zesti?

EVI
13/04/2009, 09:50
λοιπον ακου. Στην αρχη θα σκευτεσε ετσι. Μετα θα δεις οτι τοτε δε σου αρεσει αυτο μετα το αλλο. Μετα θα αρχιζεις να αγοραζεις οτι σου χρειαζετε. Στο τελος θα εχεις:

1)μπουφαν κορντουρα
2)παντελονι κορντουρα
3)μπουφαν διατριτο κορντουρα
4) δερματινο μπουφαν
5)δερματινο παντελονι
6)μποτες
7)μποτακια
8)γαντια χειμωνιατικα κορντουρα
9)γαντια δερματινα
10)γαντια καλοκαιρινα
11)κροκοδειλο
12)μπαλακλαβα/φουλαρια whatever
13)ισοθερμικα
14)θες πιστα? ολοσωμη δερματινη
15)διατριτη ολοσωμη δερματινη
16)κρανος
17)δευτερο κρανος
18)ζελατινες για το κρανος
19)ζωνη για την μεση
20) το ΑΛΥΤΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΡΙΟ θεμα με το τσαντακι θα παρεις πολλα..μεχρι να βρεις αυτο που θα σου αρεσει και θα σε βολευει.....και φυσικα αυτο θα σου σπασει/σκιστει κλπ

ουφ...αν θυμιθω κατι αλλο θα σου πω....

:smokin: :wacko: :wacko:

bar-code
13/04/2009, 10:13
exo:krokodeilo,mpotes,dermatino mpoufan,3(!) kranoi kai gantia dermatina.
thelo:na taksideuo me broxi,na taksideuo kalokari kai na mpo pista.
ara:cordures adiabroxes,kalokairino mpoufan gia kathemera kai forma diairoumeni.


logo xrimaton tha ta paro siga-siga.auto pou epeigei einai ta rouxa tou kalokairiou.


kai eroto:ti paleuete me gore-tex panteloni?i akoma kai me d-dry??????

arxaios
13/04/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
........
20) το ΑΛΥΤΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΡΙΟ θεμα με το τσαντακι θα παρεις πολλα..μεχρι να βρεις αυτο που θα σου αρεσει και θα σε βολευει.....και φυσικα αυτο θα σου σπασει/σκιστει κλπ
....

Έλα ρε Ευάκι ................ σιγά το πρόβλημα !!!
Πάρε ένα τέτοιο ..............
:lol: :lol: :lol:


161015

arxaios
13/04/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
exo:krokodeilo,mpotes,dermatino mpoufan,3(!) kranoi kai gantia dermatina.
thelo:na taksideuo me broxi,na taksideuo kalokari kai na mpo pista.
ara:cordures adiabroxes,kalokairino mpoufan gia kathemera kai forma diairoumeni.


logo xrimaton tha ta paro siga-siga.auto pou epeigei einai ta rouxa tou kalokairiou.


kai eroto:ti paleuete me gore-tex panteloni?i akoma kai me d-dry??????

Κοίτα .......... τα πράγματα είναι όπως στα είπε η ΕVI ..............
Σιγά - σιγά θα μαζέψεις ένα ολόκληρο συρφετό από πράγματα ........

Πάντως μεταξύ D-Dry και Gore-Tex προτίμότερο το δεύτερο ..........
:wave2:

EVI
13/04/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Έλα ρε Ευάκι ................ σιγά το πρόβλημα !!!
Πάρε ένα τέτοιο ..............
:lol: :lol: :lol:

:blush: που τα πουλανε αυτα?:blush:
σε anthrakonima βγαινει?


:lol: :beer:

bar-code
13/04/2009, 10:45
:a27: :a27: :a26: :a26: :a26:


kapios me dainese panteloni na me diafotisei mpas kai glitoso kana fragko???

road spirit
13/04/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
:a27: :a27: :a26: :a26: :a26:


kapios me dainese panteloni na me diafotisei mpas kai glitoso kana fragko??? bikerted ...

jpapagelis
09/03/2015, 22:07
Έψαχνα στο net για την ίδια ακριβώς ερώτηση που την είχα απορία.
Να`στε καλά, με βοηθήσατε αρκετά.

Όσον αφορά τις εσωτερικές μεμβράνες που ναι μεν βοηθούν στην αδιαβροχοποίηση
αλλά το jacket συνεχίζει να είναι βρεγμένο ακόμη και μετά το πέρας της βροχόπτωσης, τι γνώμη έχετε ;
Εγώ φέρει πειν για αυτόν το λόγο ήμουν έως τώρα fun της cordura.


Για πέστε...

:a014::a014:

sek
09/03/2015, 22:47
Μήπως εννοείς τις εσωτερικές επενδύσεις; Τα goretex δεν έχουν..

:wave2:

jpapagelis
24/03/2015, 17:07
Μήπως εννοείς τις εσωτερικές επενδύσεις; Τα goretex δεν έχουν..

:wave2:

χμ....

Για να ξανά πάω μια βόλτα στο μαγαζί με τα μπουφάν...

Thanks Nick !

amyroukai
24/03/2015, 18:45
Έψαχνα στο net για την ίδια ακριβώς ερώτηση που την είχα απορία.
Να`στε καλά, με βοηθήσατε αρκετά.

Όσον αφορά τις εσωτερικές μεμβράνες που ναι μεν βοηθούν στην αδιαβροχοποίηση
αλλά το jacket συνεχίζει να είναι βρεγμένο ακόμη και μετά το πέρας της βροχόπτωσης, τι γνώμη έχετε ;
Εγώ φέρει πειν για αυτόν το λόγο ήμουν έως τώρα fun της cordura.


Για πέστε...

:a014::a014:

Τα μονα τζακετ που ΔΕΝ ποτιζουν ειναι τα goretex-pro και οσα αλλα εχουν κολλημενη την μεμβρανη στο εξωτερικο υφασμα. Τα φτηνοτερα τετοια που εχω δει ειναι της βελγικης Richa. Τα οποια φερνει θεωρητικα η yamaha στην ελλαδα.

textuadon
24/03/2015, 19:05
Φοράω d-dry ενώ πριν φορούσα gore-tex. Το ίδιο αδιάβροχα και τα δυο αλλά και το ίδιο ζεστά.Στην ζέστη θα ιδρώσεις και με τα δυο.Έχουν φτιαχτεί για να σε κρατούν ζεστο και οχι για να σε δροσιζουν. Το gore-tex βάση των χαρακτηριστικών του αναπνέει περισσότερο αλλά στην πράξη δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Για καλοκαιρινή χρήση θεωρώ οτι τα καλοκαιρινά είναι μονόδρομος. Εγω πάντως κατέληξα σε δεύτερο καλοκαιρινο set.

daz
24/03/2015, 21:54
Μήπως εννοείς τις εσωτερικές επενδύσεις; Τα goretex δεν έχουν..

:wave2:

Τι ακριβώς δεν έχουν? Μια χαρά έχουν εσωτερικές αφαιρούμενες επενδύσεις αλλά όπως είπει και ο amyroukai υπάρχουν και αυτά που έχουν την επένδυση goretex ραμμένη στην cordura.
Μόνο αυτά δεν παπαριάζουν και στεγνώνουν πολύ πιο εύκολα και γρήγορα αλλά είναι πολύ πιο ακριβά και μάλλον πιο "χειμερινά".

daz
24/03/2015, 22:02
Φοράω d-dry ενώ πριν φορούσα gore-tex. Το ίδιο αδιάβροχα και τα δυο αλλά και το ίδιο ζεστά.Στην ζέστη θα ιδρώσεις και με τα δυο.Έχουν φτιαχτεί για να σε κρατούν ζεστο και οχι για να σε δροσιζουν. Το gore-tex βάση των χαρακτηριστικών του αναπνέει περισσότερο αλλά στην πράξη δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Για καλοκαιρινή χρήση θεωρώ οτι τα καλοκαιρινά είναι μονόδρομος. Εγω πάντως κατέληξα σε δεύτερο καλοκαιρινο set.

Για να καταλάβεις διαφορά πρέπει το μπουφάν να είναι ίδιο και να αλλάζει μόνο η επένδυση. Το goretex έχει μεγαλύτερα ποσοστά διαπνευσιμότητας. Το τι αισθανόμαστε εμείς δεν οφείλεται μόνο στην μεμβράνη αλλά και στο υπόλοιπο σύνολο.

heloo
24/03/2015, 22:56
Αυτη την διαπνευσιμοτητα ποτε δεν την καταλαβα και το μαρκετινκ που την διακατεχει στα goretex και d-dry..Ενα μπουφαν το χειμωνα δεν θελω να "αναπνεει" μιας και δεν θελω
απωλεια θερμοτητας.Τωρα αν μιλησουμε για ανοιξη/φθινοπορο, χμμμμ,αν η dainese θεωρει σε μπουφαν 350(εχω το dainese d system) αυτην την μεμβρανη-σακουλα τεχνολογικο κατορθωμα...
Προσωπικα δεν καταλαβαινω κανενα "αερισμο".Οταν ζεσταθω λιγο ιδρωνω.
Για καλοκαιρι δεν το συζητώ καν.

Απο αδιαβροχοποιηση μια χαρα ειναι,και αυτο τους ελλειπε να εμπαζαν..

daz
25/03/2015, 00:44
Οκ θα σου εξηγήσω εγώ. :lol:

H αναπνοή ή καλύτερα η διαπνοή, δεν έχει να κάνει με τον αερισμό αλλά με τον εξαερισμό.

Η μεμβράνες αυτές δεν είναι για να σε δροσίζουν ούτε για να μην ιδρώνεις όταν κάνει ζέστη.

Το μεγαλύτερο όργανο του ανθρώπου είναι το δέρμα. Το σώμα μας αναπνέει και μέσω του δέρματος από τους πόρους τους οποίους έχει. Από το δέρμα μας γίνεται κανονικά ανταλλαγή οξυγόνου και διοξειδίου του άνθρακα με το αίμα. Η άδηλη όπως λέγεται αναπνοή είναι πολύ σημαντική και αν χαθεί δεν μπορούμε να ζήσουμε ακόμα και αν συνεχίσουμε να αναπνέουμε κανονικά απ τα πνευμόνια μας. Γι αυτό στα εγκαύματα όπου οι πόροι το δέρματος κλείνουν ή το δέρμα καταστρέφεται τελείως πάνω από ένα ποσοστό, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος θανάτου.

Όπως λοιπόν αναπνέουμε με το στόμα μας έτσι αναπνέει και το δέρμα μας. Τα ναιλον αδιάβροχα και γενικά τα ρούχα που δεν επιτρέπουν την σωστή αναπνοή ή οτιδήποτε μπορεί να κλείσει τους πόρους του δέρματος όπως είναι πολλά καλλυντικά για τις γυναίκες ή το φούμο που έβαζες στον στρατό, δεν είναι καθόλου καλά.

Όταν κάνει κρύο και βάλουμε μια μπαλακλάβα μέχρι τη μύτη, αυτή δεν ιδρώνει καθώς αναπνέουμε? Το ίδιο γίνεται και κατά την αναπνοή του σώματος μέσω του δέρματος. Οι μεμβράνες όπως η gortex αποτρέπει την είσοδο νερού ή αέρα ενώ επιτρέπει να φεύγει ένα μέρος των υδρατμών που παράγονται από το σώμα μας. Το ποσοστό αυτό διαφέρει από μεμβράνη σε μεμβράνη ενώ απ' ότι λένε τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυγχάνονται με μεμβράνη gortex.

Η εφίδρωση που προκαλεί το ίδιο το σώμα μας για να δροσιστεί είναι διαφορετική από την υγρασία που δημιουργείται επειδή δεν υπάρχει σωστή διαπνοή. Τα φθηνά αδιάβροχα που φοράμε επάνω από τα μπουφάν μας μπορουν άνετα να προκαλέσουν τέτοιου είδους υγρασία και αν τη βροχή την υποδεχτεί ένα ωραίο κρύο τίποτα δεν θα είναι ικανό να μας ζεστάνει γιατί θα έχουμε γίνει μούσκεμα από μέσα χωρίς να έχουμε βραχεί από την βροχή.

Γι αυτό η φανέλα φοριέται πάνω από τα ισοθερμικά. Τα ισοθερμικά δεν σε ζεσταίνουν απλά διατηρούν σταθερή την θερμοκρασία του σώματος και αποβάλουν τους υδρατμούς από την αναπνοή στα εξωτερικά στρώματα ρουχισμού. Αυτά απορροφούν την υγρασία που δεν διαφεύγει αλλά δεν έρχονται σε επαφή με το δέρμα μας.

Το να ντυνόμαστε σαν κρεμμύδια κάτω από ένα μπουφάν gortex είναι λάθος. Ακυρώνουμε τα λεφτά που δώσαμε για να το αποκτήσουμε. Ισοθερμικό, φανέλα, ένα φλισ που έχει τεράστιες θερμαντικές ικανότητες ακόμα και σε σχέση με το μάλλινο και ένα καλά μελετημένο μπουφάν είναι συνήθως αρκετά. Σε ακραίες καταστάσεις χρειάζεται απλά πιο εξειδικευμένος εξοπλισμός, όπως wind stopper και άλλα κόλπα, παρά ντύσιμο κρεμμυδιού. Από κει και πέρα χρειαζόμαστε θερμαινόμενα γιλέκα και διάφορα άλλα. Προφανώς τέτοιες καταστάσεις δεν θα τις αντιμετωπίσουμε ποτέ στην Ελλάδα.

Και τώρα σκέψου πόσο πιο δύσκολο είναι το θέμα του ρουχισμού για έναν ποδηλάτη που ποδηλατεί στις ίδιες ή παρόμοιες συνθήκες με εμάς για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει "άχρηστη" τεχνολογία στον ρουχισμό. Να είμαστε θύματα μάρκετιν όμως ή να μην ξέρουμε πως να χρησιμοποιήσουμε αυτό που πήραμε είναι ευκολάκι.

daz
25/03/2015, 00:56
Όσοι έχουν πάει στρατό σίγουρα θα έχουν παρατηρήσει πως όταν είμαστε εκτεθειμένοι στο κρύο για πολύ ώρα, όπως όταν κάναμε σκοπιά, από ένα σημείο και έπειτα δεν μπορούμε να ζεσταθούμε όσα ρούχα και να φορέσουμε. Ένα κόλπο που επιβεβαιώνει όσα είπα είναι να βγάλουμε όλα όσα φοράμε και να τα ξαναφορέσουμε (ή καλύτερα να φορέσουμε λιγότερα). Αν αλλάξουμε και φανέλα μπορούμε να αντέξουμε άλλο τόσο πριν αρχίσουμε να κρυώνουμε πάλι.

Όσο πιο καλά μελετημένος είναι ο ρουχισμός μας γι' αυτό που κάνουμε τόσο μεγαλύτερα είναι τα διαστήματα που μπορούμε να αντέξουμε.

sek
25/03/2015, 03:40
Τι ακριβώς δεν έχουν? Μια χαρά έχουν εσωτερικές αφαιρούμενες επενδύσεις αλλά όπως είπει και ο amyroukai υπάρχουν και αυτά που έχουν την επένδυση goretex ραμμένη στην cordura.

Το goretex από μόνο του δεν είναι ύφασμα αλλά υλικό που συμπεριλαμβάνεται στην κατασκευή του υφάσματος και οφείλει την επιτυχία του - και το κόστος του - στο ότι είναι αδιάβροχο και έχει διαπνευσιμότητα. Αφενός, δεν έχει νόημα να βρίσκεται σε 2ο επίπεδο, δηλ επένδυση, και να το καλύψεις μ' ένα λιγότερο αδιάβροχο και λιγότερο διαπνεύσιμο υλικό όπως η cordura, αφετέρου, δεν χρειάζεται αδιάβροχη επένδυση γιατί είναι ήδη αδιάβροχο. Μπορεί, προαιρετικά, να έχει θερμική επένδυση, τύπου fleece κλπ.

amyroukai
25/03/2015, 07:58
Το gore-tex ειναι μεμβρανη, υφασμα ας πουμε. Ειναι η αδιαβροχη επενδυση γιατι τα κενα στην πλεξη του (ας πουμε) ειναι τοσο μικρα που νερο σε υγρη μορφη δεν το διαερναει, σε αερια το διαπερναει.

Στα περισσοτερα μπουφαν ειναι ενα ελευθερο τριτο στρωμα αναμεσα στο εξω και τη φοδρα. Δες ενα τρακαρισμενο/τριμμενο μπουφαν η γαντι. Δες τα περισσοτερα σχεδιαγραμματα υφασματων των εταιριων, απο καταλογους. Δειχνουν ξεκαθαρα αυτο που γραφεις οτι δεν εχει νοημα να γινεται.

Προσθηκη, απο τον καταλογο της held

332996

daz
25/03/2015, 15:49
Το goretex από μόνο του δεν είναι ύφασμα αλλά υλικό που συμπεριλαμβάνεται στην κατασκευή του υφάσματος και οφείλει την επιτυχία του - και το κόστος του - στο ότι είναι αδιάβροχο και έχει διαπνευσιμότητα. Αφενός, δεν έχει νόημα να βρίσκεται σε 2ο επίπεδο, δηλ επένδυση, και να το καλύψεις μ' ένα λιγότερο αδιάβροχο και λιγότερο διαπνεύσιμο υλικό όπως η cordura, αφετέρου, δεν χρειάζεται αδιάβροχη επένδυση γιατί είναι ήδη αδιάβροχο. Μπορεί, προαιρετικά, να έχει θερμική επένδυση, τύπου fleece κλπ.

Κατ' αρχήν πως γίνεται ένα μη αδιάβροχο υλικό όπως η cordura να μην επιτρέπει την αναπνοή? Οι πόροι που έχει το gortex είναι πολύ μικρότεροι από της κορντούρα.
Σύμφωνα με την εταιρία, οι πόροι στην μεμβράνη goretex, είναι 20.000 φορές μικρότεροι από μια σταγόνα νερού αλλά 700 φορές μεγαλύτεροι από ένα μόριο εξατμισμένου ιδρώτα. Η cordura βρίσκεται εκεί για να μας προστατεύσει από την επαφή με την ασφαλτο και μπορεί κάλλιστα να έχει αεραγωγούς που επιτρέπουν να εισέλθει μεγάλη ποσότητα αέρα.

Όπως πολύ σωστά είπες το goretex δεν είναι ύφασμα αλλά μεμβράνη. Αυτή η μεμβράνη ράβεται ανάμεσα από δύο στρώματα πορώδους υφάσματος για να προστατευθεί. Έτσι έχουμε κατασκευάσει ένα κομμάτι υφάσματος goretex που είναι αδιάβροχο και αντιανεμικό αλλά μπορεί να αναπνέει.
Στο εξής λοιπόν, αυτό το κομμάτι ύφασμα θα το ονομάζουμε αδιάβροχη επένδυση, είτε έχει μεμβράνη goretex είτε d-dry, κατασκευής dainese, είτε hydratex κατασκευής revit, ή οποιαδήποτε άλλη.

Αυτή την αδιάβροχη επένδυση τώρα μπορείς να την βάλεις όπου θέλεις. Το revit μου που είναι 3 εποχών, την έχει ενσωματωμένη στην θερμική επένδυση. Βγάζοντας την θερμική επένδυση, το μπουφάν μου δεν είναι αδιάβροχο. Χωρίς επένδυση και με τους αεραγωγούς ανοιχτούς είναι πολύ δροσερό.

Αν ήταν 4ων εποχών την αδιάβροχη επένδυση (όποια και αν είναι, όπως και να ονομάζεται, ότι μορφή και να έχει) θα την είχε ξεχωριστά από την θερμική. Θα μπορούσα λοιπόν να βγάλω την θερμική και να το φορέσω με την αδιάβροχη σε μια καλοκαιρινή μπόρα. Ή να τις βγάλω όλες και να ανοίξω και τους αεραγωγούς. Η revit, αυτής της αδιάβροχης και αφαιρουμενης επένδυσης, σε κάποια μοντέλα, της έχει δώσει και μορφή ζακέτας που μπορούμε να την φορέσουμε και ξεχωριστά από το μπουφάν μας.

Αν τώρα την αδιάβροχη επένδυση την ράψουμε κάτω από την κορντούρα, το μπουφάν μας είναι πιο πολύ χειμερινό. Δεν μπορούμε να την αφαιρέσουμε και επειδή το gortex (ή οποιαδήποτε άλλη παρόμοια μεμβράνη) είναι και αντιανεμικό, ακόμα και με τους αεραγωγούς ανοιχτούς δεν είναι τόσο δροσερό. Επίσης το goretex αφήνει μόνο ένα μέρος του εξατμισμένου ιδρώτα να διαφύγει. Μια ζεστή μέρα αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι αρκετό.
Όμως σε μια βροχή επειδή η αδιάβροχη επένδυση είναι ραμμένη ανάμεσα στην φόδρα και την κορντούρα δεν παπαριάζει όλο το μπουφάν μας αλλά μόνο το εξωτερικό στρώμα της κορντούρας που είναι και πιο εύκολο να στεγνώσει γιατί είναι σε άμεση επαφή με τον αέρα.
Σε κάθε άλλη περίπτωση όλο το μπουφάν μουσκεύει και την βροχή την σταματάει η αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση που βρίσκεται από κάτω ή αν δεν υπάρχει, η ίδια η θερμική επένδυση που έχει ενσωματωμένη και την αδιάβροχη.

Σε κάποια καλά και σωστά μελετημένα μπουφάν 4 εποχών που η αδιάβροχη επένδυση είναι αφαιρούμενη, η cordura ότι πλέξη και να έχει, έχει ενισχύσεις από τεφλόν ώστε να μην απορροφάει μεγάλες ποσότητες νερού. Επίσης η αδιάβροχη επένδυση εφ' όσον είναι ένα ξεχωριστό κομμάτι είναι κατασκευασμένη με τέτοια υλικά ώστε να μην κολλάει στο δέρμα μας (όταν φοράμε κοντομάνικο από μέσα) ούτε να διαποτίζεται από τα έλαια του σώματος.

Όπως βλέπεις έχουμε κάθε λόγο να τοποθετήσουμε την αδιάβροχη επένδυση σε οποιοδήποτε επίπεδο.

sek
26/03/2015, 11:58
Δεν διαφωνούμε στο πως φτιάχνεται ένα ύφασμα που έχει goretex. Ένα jacket φτιαγμένο με ύφασμα/μεμβράνη goretex δεν έχει επιπλέον αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση όπως έχει ένα φτιαγμένο με cordura, τα goretex έχουν μόνο θερμική, αν βγάλεις την θερμική το jacket εξακολουθεί να είναι αδιάβροχο πχ:

https://www.gore-tex.com/product/dainese-bruce-gore-tex-jacket/1405900318505/

https://www.gore-tex.com/product/revit-defender-gtx-jacket/1392582898604/

Δεν έγραψα ότι δεν γίνεται το goretex να είναι σε 2ο επίπεδο, έγραψα ότι δεν έχει νόημα γιατί η cordura γίνεται μούσκεμα και βαραίνει.

amyroukai
26/03/2015, 12:56
Δεν διαφωνούμε στο πως φτιάχνεται ένα ύφασμα που έχει goretex. Ένα jacket φτιαγμένο με ύφασμα/μεμβράνη goretex δεν έχει επιπλέον αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση όπως έχει ένα φτιαγμένο με cordura, τα goretex έχουν μόνο θερμική, αν βγάλεις την θερμική το jacket εξακολουθεί να είναι αδιάβροχο πχ:

https://www.gore-tex.com/product/dainese-bruce-gore-tex-jacket/1405900318505/

https://www.gore-tex.com/product/revit-defender-gtx-jacket/1392582898604/

Δεν έγραψα ότι δεν γίνεται το goretex να είναι σε 2ο επίπεδο, έγραψα ότι δεν έχει νόημα γιατί η cordura γίνεται μούσκεμα και βαραίνει.
Αυτο που εβαλες, εχει σχεδιαγραμμα. Cordura εξω που οπως γραφεις μουσκευει και βαραινει, gore-tex μεση, φοδρα μετα.

Απο dainese μονο το carver νομιζω δεν μουσκευει. Και της revit το poseidon.

sek
26/03/2015, 14:48
Εγώ πάλι δεν βλέπω πουθενά να γράφει κάτι για cordura.. υπάρχουν διάφορα υφάσματα που έχουν μεμβράνη goretex, το goretex είναι layer του υφάσματος, όχι του ρούχου. Το north face που έχω είναι ύφασμα (με goretex) και φόδρα.

Και η dainese και η revit έχουν κάποια jacket που τα βαφτίζουν goretex και δεν είναι, με την έννοια ότι το εξωτερικό ύφασμα δεν είναι goretex αλλά polyester και έχουν αφαιρούμενη εσωτερική goretex επένδυση.

Τα προϊόντα goretex της revit εδώ (https://www.gore-tex.com/products/outerwear/revit/) και της dainese εδώ (https://www.gore-tex.com/products/outerwear/dainese/rpp30/) σύμφωνα με το gore-tex.com.

daz
26/03/2015, 16:03
Δεν διαφωνούμε στο πως φτιάχνεται ένα ύφασμα που έχει goretex. Ένα jacket φτιαγμένο με ύφασμα/μεμβράνη goretex δεν έχει επιπλέον αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση όπως έχει ένα φτιαγμένο με cordura, τα goretex έχουν μόνο θερμική, αν βγάλεις την θερμική το jacket εξακολουθεί να είναι αδιάβροχο πχ:

https://www.gore-tex.com/product/dainese-bruce-gore-tex-jacket/1405900318505/

https://www.gore-tex.com/product/revit-defender-gtx-jacket/1392582898604/



Ένα ολάκερο κατεβατό έγραψα, πάλι τα ίδια θα λέμε?

Κανείς δεν είπε ότι μαζί με το goredex υπάρχει και 2η αδιάβροχη επένδυση. Η ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΟΥ ΤΖΑΚΕΤ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ GORE-TEX Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΗ Ή ΟΧΙ. Όταν είναι αφαιρούμενη ή θα βρίσκεται ενσωματωμένη στην θερμική επένδυση ή θα υπάρχει σαν ξεχωριστό αφαιρούμενο layer. Όταν την αφαιρέσεις το τζάκετ παύει να είναι αδιάβροχο.
Κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο παραπάνω και μη μου βάζεις λινκ με τζάκετ τα οποία δεν έχουν αφαιρουμενη επένδυση γιατί και εγώ μπορω να σου βάλω λινκ με 19 τζάκετ που έχουν αφαιρούμενη επένδυση.
Ποιος σου είπε ότι όταν λέμε πως ένα τζάκετ είναι gore-tex εννοούμε ότι η μεμβράνη είναι ενσωματωμένη στην κορντούρα? Και αφού σου λέω ότι δεν είναι έτσι γιατί επιμένεις και μάλιστα χωρίς να το ψάξεις? Που ξέρεις, μπορεί να έχω και δίκιο!

Ορίστε, ότι μάρκα θέλεις με ότι μεμβράνη επιθυμείς. Held, dainese, revit, difi κτλ. Σε όλα αυτά η επένδυση goretex αφαιρείται και επειδή είναι 4 εποχών προφανώς υπάρχει σαν ξεχωριστό layer.

http://www.motoraid.eu/rider/jackets&filter=ATTRIBU=4+%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%8E%CE%BDSPER=39=%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%A3@@ATTRIBU =%CE%91%CF%86%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7+%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B2%C F%81.+%CE%B5%CF%80%CE%AD%CE%BD%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%B7SPER=52=%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%98%CE%95%C E%A4%CE%91

Θα μπεις μόνος σου στον κόπο να ψάξεις για τζακετάκι που έχει την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην θερμική ή να το κάνω πάλι εγώ. [/QUOTE]



Δεν έγραψα ότι δεν γίνεται το goretex να είναι σε 2ο επίπεδο, έγραψα ότι δεν έχει νόημα γιατί η cordura γίνεται μούσκεμα και βαραίνει.

Όταν είναι ραμμένη στην κορντούρα, ΠΑΛΙ στο δευτερο επίπεδο είναι. Απλά δεν είναι αφαιρούμενη.

Αφαιρούμενη την κάνεις για να μπορεί το τζάκετ να γίνει πιο δροσερό όταν την αφαιρείς. Προφανώς λόγο κόστους δεν την κάνουν σε όλα έτσι.

Και θα το ξαναγράψω..
Στα περισσότερα τζάκετ της αγοράς όταν δεν είναι αφαιρούμενη, είναι πάλι στο 2ο επίπεδο αλλά είναι ραμμένη κάτω από την κορντούρα.
Αυτο στο πρώτο λινκ έχει την αδιάβροχη επένδυση σε δευτερο επίπεδο ΚΑΙ δεν είναι αφαιρούμενη. Πιθανότατα και στο δεύτερο που δεν το άνοιξα καν. Αυτό το τζάκετ δεν θα παπαριάσει λιγότερο από το δικό μου που έχει την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην θερμική (ίσως λίγο, λιγοτερο γιατί δεν θα μουσκέψει και η φόδρα). Η μεγαλύτερή τους διαφορά όμως είναι ότι το δικό μου δεν είναι αδιάβροχο όταν βγάλω τη θερμική ενώ το δικό σου θα είναι.

Τα τζάκετ που έχουν πετύχει να έχουν σχεδόν αδιαβροχοποιήσει το εξωτερικό leyer χρησιμοποιόντας goretex είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και κοστίζουν από 700 ευρώ και πάνω. Μόνο αυτά τα λίγα και πανάκριβα μπορείς να πεις ότι έχουν καταφέρει να αδιαβροχοποιήσουν το εξωτερικό στρώμα.

Δες τι γράφει και εκείνος ο amyroukai!

Για να γίνει αυτό πρέπει το εξωτερικό ύφασμα (cordura ή οτιδήποτε) να είναι ραμμένο κατ' ευθείαν επάνω στην μεμβράνη. Μόνο έτσι δεν παπαριάζει η cordura.

amyroukai
26/03/2015, 16:10
Daz πρεπει να ειναι κολλημενο, laminated στην εξω στρωση. Εχει και με 400 πανω κατω και με d3o, η richa. (Απο Motocard που ειχα δει). Απλα την δικη της μεμβρανη την λεει c-change, το αποτελεσμα το ιδιο, δεν μουσκευει το εξω.

daz
26/03/2015, 16:11
Εγώ πάλι δεν βλέπω πουθενά να γράφει κάτι για cordura.. υπάρχουν διάφορα υφάσματα που έχουν μεμβράνη goretex, το goretex είναι layer του υφάσματος, όχι του ρούχου. Το north face που έχω είναι ύφασμα (με goretex) και φόδρα.

Και η dainese και η revit έχουν κάποια jacket που τα βαφτίζουν goretex και δεν είναι, με την έννοια ότι το εξωτερικό ύφασμα δεν είναι goretex αλλά polyester και έχουν αφαιρούμενη εσωτερική goretex επένδυση.

Τα προϊόντα goretex της revit εδώ (https://www.gore-tex.com/products/outerwear/revit/) και της dainese εδώ (https://www.gore-tex.com/products/outerwear/dainese/rpp30/) σύμφωνα με το gore-tex.com.

Έχεις μπερδευτεί πάρα πολύ. Όταν λέμε ότι κάτι είναι goretex, εννοούμε ότι κάπου εκεί μέσα υπάρχει ένα στρώμα μεμβράνης goretex. Άλλες φορές αυτό το στρώμα είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπορεί να αφαιρεθεί και άλλες όχι.

Το εξωτερικό ύφασμα (ότι και να είναι) δεν είναι ποτέ goretex. Μπορεί όμως να είναι ραμμένο-ενσωματωμένο-σαντουιτς με το goretex. Αυτό είναι εξαιρετικά ακριβό γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει.

daz
26/03/2015, 16:12
Daz πρεπει να ειναι κολλημενο, laminated στην εξω στρωση. Εχει και με 400 πανω κατω και με d3o, η richa. (Απο Motocard που ειχα δει). Απλα την δικη της μεμβρανη την λεει c-change, το αποτελεσμα το ιδιο, δεν μουσκευει το εξω.

:beer:

Edit. Ναι, δεν το έχω ψάξει τόσο. Τα goretex πρέπει να είναι τόσο ακριβά όχι μόνο λόγο μεμβράνης αλλά και του συγκεκριμένου τρόπου- ποιότητας στην δουλειά, ραφές κτλ, που τους επιβάλει η εταιρία.

daz
26/03/2015, 16:13
Sek για πάμε..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131832&p=2252731&viewfull=1#post2252731

sek
26/03/2015, 17:42
Ποιος σου είπε ότι όταν λέμε πως ένα τζάκετ είναι gore-tex εννοούμε ότι η μεμβράνη είναι ενσωματωμένη στην κορντούρα? Και αφού σου λέω ότι δεν είναι έτσι γιατί επιμένεις και μάλιστα χωρίς να το ψάξεις? Που ξέρεις, μπορεί να έχω και δίκιο!


Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είναι έτσι; και που ξέρεις αν το έψαξα ή όχι και πόσο καιρό χρησιμοποιώ τέτοια ρούχα; τα προϊόντα goretex πρέπει να έχουν το χαρακτηριστικό καρτελάκι, τα υπόλοιπα είναι "βαφτισμένα" goretex.
Έχεις κάποιο τέτοιο ρούχο; Δεν έχεις δίκιο, κάνεις λάθος κι επιμένεις να γράφεις σεντόνια με παραπληροφόρηση. Δεν θ' ακολουθήσω άλλο, άποψή σου..

amyroukai
26/03/2015, 18:40
Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είναι έτσι; και που ξέρεις αν το έψαξα ή όχι και πόσο καιρό χρησιμοποιώ τέτοια ρούχα; τα προϊόντα goretex πρέπει να έχουν το χαρακτηριστικό καρτελάκι, τα υπόλοιπα είναι "βαφτισμένα" goretex.
Έχεις κάποιο τέτοιο ρούχο; Δεν έχεις δίκιο, κάνεις λάθος κι επιμένεις να γράφεις σεντόνια με παραπληροφόρηση. Δεν θ' ακολουθήσω άλλο, άποψή σου..

Εγω που εχω το ενα (σε δυο εκδοσεις του) απο τα dainese του λινκ σου, να γραψω οτιδηποτε λιγο γραφω;

Εντιτ: το μπουφαν ειχε φαει αττικη οδο με 100+ οποτε εγινε χαλια. Το βολικο στην δικη μας περιπτωση ειναι το οτι βλεπεις ξεκαθαρα το εξω, το gore-tex και απο την τρυπα εχω τραβηξει την εσωτερικη φοδρα. Τρια διαφορετικα υφασματα, ξεκαθαρο. Το εξωτερικο μουλιαζει, ξεκαθαρο. Οκτω χρονια το φοραω, οταν γραφω κατι, ξερω τι γραφω...

333069

daz
26/03/2015, 18:56
Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είναι έτσι; και που ξέρεις αν το έψαξα ή όχι και πόσο καιρό χρησιμοποιώ τέτοια ρούχα; τα προϊόντα goretex πρέπει να έχουν το χαρακτηριστικό καρτελάκι, τα υπόλοιπα είναι "βαφτισμένα" goretex.
Έχεις κάποιο τέτοιο ρούχο; Δεν έχεις δίκιο, κάνεις λάθος κι επιμένεις να γράφεις σεντόνια με παραπληροφόρηση. Δεν θ' ακολουθήσω άλλο, άποψή σου..


Εκτίθεσαι φίλε μου, εκτίθεσαι με τον χειρότερο τρόπο.


Αλλά τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι κατανόησες το λάθος σου!


Τα κατεβατά μου εδώ θα μείνουν και εγώ δεν θα χρειαστεί να τα ξαναγράψω. Και μπορώ πάντα να παραπέμπω και άλλους, που έχουν την ίδια λανθασμένη εντύπωση με σένα, σε αυτή στην συζήτηση.;)


:wave2: