PDA

View Full Version : ΣΕΝΑΡΙΑ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ» ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ



sergiosm
15/10/2008, 12:04
2.800 π.Χ.: Η παλιότερη καταγεγραμμένη πρόβλεψη για το τέλος του κόσμου εντοπίζεται σε πήλινη πλάκα των Ασσυρίων. Συγκεκριμένα αναφέρεται: «Η γη μας έχει εκφυλιστεί τελευταία. Υπάρχουν σημάδια ότι ο κόσμος ταχύτατα πλησιάζει στο τέλος του. Η δωροδοκία και η διαφθορά είναι κάτι το σύνηθες».
1ος αιώνας μ.Χ.: Στο Κατά Ματθαίον 16:28 ο Ιησούς προβλέπει ότι το τέλος του κόσμου θα έρθει ενόσω ζουν οι παρευρισκόμενοι. Συγκεκριμένα λέει: «Αλήθεια σας λέω ότι είναι μερικοί από αυτούς που έχουν σταθεί εδώ οι οποίοι δεν θα γευτούν θάνατο, ωσότου δουν τον Υιό του ανθρώπου να έρχεται μέσα στη βασιλεία του». Ενα άλλο χωρίο που έχει δημιουργήσει και αυτό πολλές θεωρίες για το πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου βρίσκεται στην Αποκάλυψη του Ιωάννη.
Συγκεκριμένα στην Αποκάλυψη 22:12 αναφέρεται ότι «Ιδού έρχομαι γρήγορα, και ο μισθός μου είναι μαζί μου, για να αποδώσω σε καθέναν όπως είναι το έργο του».
2ος αιώνας μ.Χ.: Οι Μοντανιστές ήταν η πρώτη αίρεση που πίστευε ότι η Δευτέρα Παρουσία θα λάμβανε χώρα όσο αυτοί ήταν στη ζωή.
Το αποτέλεσμα αυτού ήταν να κλειστούν σε ένα κτίσμα στην Ανατολία και να περιμένουν την επιστροφή του Χριστού για πολλές εκατοντάδες χρόνια μετά τον θάνατο του ιδρυτή της αίρεσης, του Μοντανού.
1284: Ο Πάπας Ιννοκέντιος ο Γ' υπολόγισε ότι αυτή θα ήταν η χρονιά που η Δευτέρα Παρουσία θα γινόταν πραγματικότητα. Η... ακριβής του πρόβλεψη προήλθε από την πρόσθεση 666 χρόνων από τη χρονιά που ο μουσουλμανισμός έγινε θρησκεία.
1504: Ο ζωγράφος Σάντρο Μποτιτσέλι στον πίνακά του «Μυστική Γέννηση» προσέθεσε μια επιγραφή στα ελληνικά με την οποία χαρακτήριζε τα πρώτα χρόνια του 16ου αιώνα ως την περίοδο της «Δοκιμασίας». Την περίοδο δηλαδή πριν από την Αποκάλυψη.
1666: Τη χρονιά που περιείχε τα τρία 6άρια, τον αριθμό του Κτήνους της Αποκάλυψης, ο φόβος για το τέλος του κόσμου ήταν διάχυτος. Φυσικά τίποτα δεν συνέβη.
1794: Ο Τσαρλς Γουέσλι, ο ιδρυτής του Μεθοδισμού (του ενός κλάδου του Ηνωμένου Μεθοδισμού της θρησκείας του Αμερικανού προέδρου Τζορτζ Μπους) πίστευε ότι το τέλος των πάντων θα ερχόταν αυτό το συγκεκριμένο έτος.
1836: Ο Τζον Γουέσλι, διόρθωσε το λάθος του αδερφού του, Τσαρλς και πίστευε ότι το Κτήνος της Αποκάλυψης θα εμφανιζόταν το 1836.
1874: Αυτή ήταν η πρώτη ημερομηνία που είχαν ορίσει ως ημερομηνία λήξης του κόσμου οι Μάρτυρες του Ιεχωβά.
1881: Αλλη μια ημερομηνία που οι Μάρτυρες του Ιεχωβά περίμεναν το τέλος του κόσμου. Κάποιοι «πυραμιδολόγοι» συνηγορούσαν ότι αυτή είναι η ημερομηνία.
18 Μαΐου 1910: Παρά το γεγονός ότι είχε παρατηρηθεί πολλές φορές το πέρασμα του κομήτη του Χάλεϊ, εκείνη τη συγκεκριμένη χρονιά δημιούργησε πανικό για το τέλος του κόσμου.
1967: Ο παράφρων ιεροκήρυκας Τζιμ Τζόουνς, ο αιδεσιμότατος Σουν Μιουνγκ Μουν και ο Τζορτζ Βαν Τάσελ που επικοινωνούσε με UFO, ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλο καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι το «Καλοκαίρι του Ερωτα» θα ερχόταν το τέλος όλων μας.
1999: Η χρονιά του Αρμαγεδδώνα, σύμφωνα με τις προφητείες του Νοστράδαμου. Πολλοί είχαν διαβάσει τότε το πιο γνωστό του έργο, τους «Αιώνες».
2000: Σύμφωνα με τον Ισαάκ Νεύτωνα αυτή θα ήταν η χρονιά που τα γεγονότα της Αποκάλυψης θα λάμβαναν χώρα.
12 Φεβρουαρίου 2006: Ο ερευνητής και συγγραφέας Κλιντον Ορτίθ θεωρούσε ότι αυτή ήταν η ημερομηνία που ο πρίγκιπας Ουίλιαμ ο οποίος, σύμφωνα με τον Ορτίθ, είναι ο... Αντίχριστος της Αποκάλυψης (!) θα ενθρονιζόταν.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&tag=8777&pubid=1570551

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 12:22
ε,και..????

harvester
15/10/2008, 12:35
μλκ μου εχουμε καταστραφει τοσες φορες.ουτε το γιοφυρι της αρτας να ειμασταν:rotflmao: :rotflmao:

vestromas
15/10/2008, 15:40
Sergiosm, ωραιο θεματακι. :beer: :wave2:
:a014: :a014: :a014:

odt
15/10/2008, 17:11
Και κάτι χειρόγραφα που άφησε πίσω του ο Σοϊχίρο λίγο πριν πεθάνει έλεγαν κάτι για την αποκάλυψη κι ότι ο Χριστός θα έρθει πάλι στη Γη, όχι με ένα άλογο αλλά με πολλά, νομίζω τα βγάζει περίπου 180 (τροχό) και θα είναι λέει και V5...(παραγωγής)...κλπ,κλπ

mars696
15/10/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Και κάτι χειρόγραφα που άφησε πίσω του ο Σοϊχίρο λίγο πριν πεθάνει έλεγαν κάτι για την αποκάλυψη κι ότι ο Χριστός θα έρθει πάλι στη Γη, όχι με ένα άλογο αλλά με πολλά, νομίζω τα βγάζει περίπου 180 (τροχό) και θα είναι λέει και V5...(παραγωγής)...κλπ,κλπ


Γουσταρωωωωω....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:lol: :lol: :lol: :beer:

zolotas
15/10/2008, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Και κάτι χειρόγραφα που άφησε πίσω του ο Σοϊχίρο λίγο πριν πεθάνει έλεγαν κάτι για την αποκάλυψη κι ότι ο Χριστός θα έρθει πάλι στη Γη, όχι με ένα άλογο αλλά με πολλά, νομίζω τα βγάζει περίπου 180 (τροχό) και θα είναι λέει και V5...(παραγωγής)...κλπ,κλπ

τελικα με SV θα ερθει ............ :look:

Daemon
15/10/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
τελικα με SV θα ερθει ............ :look:

Αρα δεν θα ερθει.. :look:

odt
15/10/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Αρα δεν θα ερθει.. :look:


ναι...ενώ το V5 είναι στανταράκι ε?


:lol: :lol:

VanDiemen
15/10/2008, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
..................
Στο Κατά Ματθαίον 16:28 ο Ιησούς προβλέπει ότι το τέλος του κόσμου θα έρθει ενόσω ζουν οι παρευρισκόμενοι. Συγκεκριμένα λέει: «Αλήθεια σας λέω ότι είναι μερικοί από αυτούς που έχουν σταθεί εδώ οι οποίοι δεν θα γευτούν θάνατο, ωσότου δουν τον Υιό του ανθρώπου να έρχεται μέσα στη βασιλεία του»................

Μετέφερα το παραπάνω χωρίο σε ιερωμένο με την απορία "τι εννοούσε ο Ιησούς" και ιδού η απάντηση που μου έδωσε:
Στο χωρίο αυτό ο Ιησούς δεν προφητεύει το τέλος του κόσμου, αλλά τον ερχομό και την εγκαθίδρυση της Βασιλείας του Θεού στη γη, με την έκχυση του Αγίου Πνεύματος την ημέρα της Πεντηκοστής.

Τότε εμφανίζεται (την ημέρα της Πεντηκοστής) επίσημα στον κόσμο η ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ του Χριστού, τότε ξεκινά η "επίγεια χιλιετής βασιλεία" του Χριστού.

ΑΝ το χωρίο αναφερόταν στο τέλος του κόσμου, τότε η προφητεία του Χριστού θα είχε διαψευστεί! Έχει λοιπόν άλλη σημασία, αυτή που προείπαμε.

Θέλει μεγάλη προσοχή στην προσέγγιση των χωρίων της Αγίας Γραφής, αν σκεφτείς ότι, διαβάζοντας κάποιοι την Αγία Γραφή, δημιούργησαν 23.000 αιρέσεις, πράγμα που σημαίνει ότι την ερμηνεύουν λανθασμένα.

Να συμπληρώσω πως ούτε οι άγγελοι δε γνωρίζουν πότε θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία!

cityfly
15/10/2008, 22:31
τελικά έχουμε καταστραφεί πολλές φορές


αλλά τώρα πάμε επιτέλους να τα καταφέρουμε

vestromas
15/10/2008, 22:46
Mην αγχωνεστε. Εχουνε ακομα πραγματακια να γινουνε και δεν θα τελειωσει τοσο απλα και ανωδυνα αυτο το εργο.

alximistis
15/10/2008, 23:10
Ολημερίς το χτίζανε το βράδυ γκρεμιζόταν...

tai
15/10/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
2.800 π.Χ.:
12 Φεβρουαρίου 2006:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&tag=8777&pubid=1570551


ΧΡ. ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
ο συγγραφέας της ανωτέρω μ@λ@κίας

2800πχ η αληθινή μετάφραση λέει "θα Έχουμε ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΈΣ με αυτα (κσι τα αναφέρει) που κανουν οι άνθρωποι

Στο Κατά Ματθαίον 16:28 λέει "στο ΑΙΏΝΑ αυτον" και δέν μιλάει για χρονικό αιώνα δλδ για ανθρώπινο χρόνο.

Επίσης το "όταν θα Τον δείτε στην δόξα Του" υπονοεί (και το ξεκαθαρίζει πιο κάτω) την ανάστασή Του

στην Αποκάλυψη 22:12 δέν υπονοεί πουθενά οτι θα Ερθει οσο καιρό ειναι ζωντανός ο συγγραφέας

2ος αιώνας μ.Χ εως σήμερα
οσοι ΔΕΝ εχουν διαβάσει την αποκάλυψη, ή όσοι τα ξέρουν απο μεταφράσεις (κυρίως), σχεδόν πάντα καταντούν χιλιαστές και επικεντρώνονται στο πότε και για πόσο και με ποιον και πως και αρες μαρες κουκουνάρες, αντι να στοχεύσουν στο απλό "αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν".,

Και μαζί με αυτούς υπάρχουν οι συγγραφείς-δημοσιογράφοι της πουτσ@ς, οι συνομοσιολόγοι και οι σωτήρες του λαού που ανακαλύπτουν "θεούς" που εκπροσωπούν ή τους φόβους τους ή της επιθυμίες τους, και του πολεμάνε.
Πάντα θα βρουν ενα τέτοιον "θεό" που ο καθένας που ξέρει τι εδίδαξε ο Χριστός δεν τον πιστεύει.
εγω ειμαι μαζί τους
τέτοιον "θεό" δεν το θέλω με τίποτα.

Ο βλάκας και ο αμόρφωτος θα ψάχνει να βρεί μια μελλοντική λύση στα προβλήματά του,
γιατι ΔΕΝ εχει την πεποίθηση οτι ΤΩΡΑ μπορει να τα διορθώσει.
Ετσι ελπίζει σε μια καταστροφή αυτού του κόσμου, ελπίζοντας οτι το επόμενο βήμα θα είναι καλύτερο.

ΥΓ ΟΙ σωστοί χριστιανοί ξέρουν οτι ο κόσμος αυτός μπορεί να γίνει παράδεισος με δικές τους ενέργειες ΤΩΡΑ

edit και αν δεν ειναι χριστιανός, αλλά αγαπά τον άνθρωπο, πάλι το ελπίζει και πολεμά γιαυτό.

:rolleyes:
η διαφορά ειναι στα όπλα.:smilea:

Μικρή Λουλού
16/10/2008, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen


Να συμπληρώσω πως ούτε οι άγγελοι δε γνωρίζουν πότε θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία!











αυτο ειναι σιγουρο.
επειδη δεν εχω κανεναν ιερωμενο γνωστο,μιλησα με τον Αρκά και το διασταυρωσαμε.

παιξτε το γκανιαν.:smokin: