PDA

View Full Version : Φωτιά



latris mixanis
20/08/2008, 12:10
Είναι αλήθεια ότι μεγάλη φωτιά καίει στα Κρέστενα σε δύσβατη περιοχή??? :sick:


Αν είναι δυνατόν... ένα χρόνο μετά τις μεγάλες φωτιές στην Ηλεία να έχουμε πάλι τα ίδιααα :mad:

MikeG
20/08/2008, 12:40
"Κατασβέστηκε η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε νωρίς το πρωί της Τετάρτης σε δασική έκταση στα Κρέσταινα του νομού Ηλείας, όπως δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο δήμαρχος Σκυλούντος Διονύσης Μπαλιούκος.

Παράλληλα, ο κ. Μπαλιούκος άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο εμπρησμού.

Σε εξέλιξη βρίσκεται η πυρκαγιά στο Καλούσι Αχαϊας που καίει δασική έκταση.

Στη προσπάθεια κατάσβεσή της συμμετέχουν 17 οχήματα με 32 πυροσβέστες, 59 άτομα πεζοπόρο τμήμα και ένα ελικόπτερο. "


Από skai.gr

STOYBI
20/08/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Είναι αλήθεια ότι μεγάλη φωτιά καίει στα Κρέστενα σε δύσβατη περιοχή??? :sick:


Αν είναι δυνατόν... ένα χρόνο μετά τις μεγάλες φωτιές στην Ηλεία να έχουμε πάλι τα ίδιααα :mad:

Σαν να μας ειπες οτι ειδες ενα ταξι στον δρομο την ωρα που περπαταγες.... :(

Απορω πια αν οι οποιεσδηποτε φωτιες πρεπει να αποτελουν ειδηση και για ποιο λογο....???

Ολοι απο οτι φαινετε ( και με πρωτη την κυβερνηση ) εχουμε αποδεχτει την μοιρα μας.....

Περαστικα μας....

:smokin:

panagiotispapa
20/08/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis

Αν είναι δυνατόν...


Είναι και παραείναι. Νομίζω ότι τελικά τα δέντρα φταίνε, που πέρνουν τόσο εύκολα φωτιά. Ας πρόσεχαν...

latris mixanis
20/08/2008, 13:03
Xτες είχαν βάλει στη Μίνθη(κοντά στη Ζαχάρω) :sick:

Συγγνώμη αλλά εγώ δε μπορώ να δεχτώ ότι για τα συμφέροντα του οποιοδήποτε θα χάσω φίλους, γνωστούς, συγγενείς και περιουσία...

Οι φετινές μου διακοπές ήταν στη περιοχή της Ζαχάρως... Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι είμαστε απαράδεκτοι και λίγα λέω... Σε κάποιες βόλτες που κάναμε στην ευρύτερη περιοχή είδα το σκουπίδι, δλδ ότι χρειάζεται για να κάψουμε ότι έχει μείνει.:mad:

Είναι είδηση ειδικά όταν μπαίνει σε μια περιοχή που πέρσι κατακάηκε και έχασαν τη ζωή τους άνθρωποι... όταν ένας ολόκληρος νομός είναι μαύρος , όταν κοιτάς τους ανθρώπους και βλέπεις το πόνο, όταν ανεβαίνεις στο βουνό και συναντάς καντηλάκια με φωτογραφίες ανθρώπων που χάθηκαν...
Εκτός και είδηση είναι μόνο η φωτιές στον Υμηττό

Η φωτιά λένε ότι δεν έχει σβήσει ακόμη :sad:

McGyver
20/08/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Xτες είχαν βάλει στη Μίνθη

:sad:

nionio$
20/08/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Σαν να μας ειπες οτι ειδες ενα ταξι στον δρομο την ωρα που περπαταγες.... :(

Απορω πια αν οι οποιεσδηποτε φωτιες πρεπει να αποτελουν ειδηση και για ποιο λογο....???

Ολοι απο οτι φαινετε ( και με πρωτη την κυβερνηση ) εχουμε αποδεχτει την μοιρα μας.....

Περαστικα μας....

:smokin:

αν εσυ περσι φιλαρακι ησουν κατω,μεσα στις φωτιες κ παρακαλουσες να μην καει το σπιτι σου κ παλευες μεσα στην αυλη σπυ μηπως κ σωσεις κατι ισως κ συ ετσι ενοιωθες τωρα!sorry κιολας δεν το λεω ειρωνικα αλλα μακαρι κανενας να μην το ζησει ξανα αυτο τον εφιαλτη.
τωρα μολις μιλησα εχει σβησει η φωτια ηταν στο γρυλλο κανα 5 χιλιομετρα εξω απ την κρεστενα!

STOYBI
20/08/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
αν εσυ περσι φιλαρακι ησουν κατω,μεσα στις φωτιες κ παρακαλουσες να μην καει το σπιτι σου κ παλευες μεσα στην αυλη σπυ μηπως κ σωσεις κατι ισως κ συ ετσι ενοιωθες τωρα!sorry κιολας δεν το λεω ειρωνικα αλλα μακαρι κανενας να μην το ζησει ξανα αυτο τον εφιαλτη.


Μιλαω για ολα τα σπιτια του κοσμου και ολα τα δαση της ελλαδας.......

Δεν βλεπω να γινετε κατι να μην ζει ΟΛΗ η Ελλαδα αυτον τον εφιαλτη.....

Εσυ..?????

Που εισαι και παθων.....

Βλεπεις να γινετε κατι..????

nionio$
20/08/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μιλαω για ολα τα σπιτια του κοσμου και ολα τα δαση της ελλαδας.......

Δεν βλεπω να γινετε κατι να μην ζει ΟΛΗ η Ελλαδα αυτον τον εφιαλτη.....

Εσυ..?????

Που εισαι και παθων.....

Βλεπεις να γινετε κατι..????

πολλα βλεπω φιλε μου πολλα περισσοτερα απ οτι καποιοι αλλοι πιστεψε με!οοταν καιγομασταν περσι μια βδομαδα το ξερεις οτι παρακαλουσαμε για 1 1 γαμημενο αεροπλανο!μεσα στο ισωμα διπλα στη θαλασσα κδεν ηρθε κανενα !κ μολις επιασε ο υμητος κ η πεντελη πηγανε 10,οχι 1!τα ξερετε ολοι δεν κανω τον εξυπνο!καηκε τοσος κοσμος κ ακομα κ μετα απο αυτο κοιμουνται ολοι τον υπνο του δικαιου!γαμω την πολιτεια κ ολους!αλλα ξερεις κατι?πανω απ ολα φταιμε εμεις!κ μονο εμεις!:(

latris mixanis
20/08/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
πολλα βλεπω φιλε μου πολλα περισσοτερα απ οτι καποιοι αλλοι πιστεψε με!οοταν καιγομασταν περσι μια βδομαδα το ξερεις οτι παρακαλουσαμε για 1 1 γαμημενο αεροπλανο!μεσα στο ισωμα διπλα στη θαλασσα κδεν ηρθε κανενα !κ μολις επιασε ο υμητος κ η πεντελη πηγανε 10,οχι 1!τα ξερετε ολοι δεν κανω τον εξυπνο!καηκε τοσος κοσμος κ ακομα κ μετα απο αυτο κοιμουνται ολοι τον υπνο του δικαιου!γαμω την πολιτεια κ ολους!αλλα ξερεις κατι?πανω απ ολα φταιμε εμεις!κ μονο εμεις!:(

Τις περισσότερες φορές τα αεροπλάνα δε μπορούσαν να πάρουν νερό από τη θάλασσα που όντως είναι δίπλα ή δεν έβλεπαν που να ρίξουν, που να πάνε λόγω του πυκνού καπνού... Τις περισσότερες φορές έκαναν συγκεκριμένες ρίψεις πχ πρατήριο βενζίνης στη Ζαχάρω με κίνδυνο της ζωής τους. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο μας φαίνονται με το θέμα αεροπλάνα και ελικόπτερα. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα !

Akatanomastos
20/08/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά

απλα ξε-απλα ,δεν γινεται σε ενα οργανωμενο κρατος να καιγονται ζωντανοι 70 ανθρωποι (μην ηταν και παραπανω, δεν θυμαμαι..)

στην γαλλια ειχαν περσυ φωτιες 1 μηνα και μιλαμε για τεραστιες καμενες περιοχες, δεν καηκαν τοσοι ανθρωποι ομως

nionio$
20/08/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Τις περισσότερες φορές τα αεροπλάνα δε μπορούσαν να πάρουν νερό από τη θάλασσα που όντως είναι δίπλα ή δεν έβλεπαν που να ρίξουν, που να πάνε λόγω του πυκνού καπνού... Τις περισσότερες φορές έκαναν συγκεκριμένες ρίψεις πχ πρατήριο βενζίνης στη Ζαχάρω με κίνδυνο της ζωής τους. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο μας φαίνονται με το θέμα αεροπλάνα και ελικόπτερα. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα !

φιλε μου εκει ημουν κ ξερω!ξερω αν εστειλαν αεροπλανο!ενα κ παλευε που κ που κ οταν μπορουσε κ ξερω κ τον κινδυνο,,κ οτι συτοι οι ανθρωποι που πετουν αυτα τα ερειπια ειναι ηρωες...το πρατηριο ηταν στο νιοχωρι πανω στην εθνικη την τεταρτη μερα του πανικου ομως!οταν ειχαν καει ολα!το θεμα ειναι οτι μυαλο δε βαζουμε κ ουτε προκειται να γινει κατι!ο καθενας ας προσευχεται για τον εαυτο του κ τους δικους γιατι κατι αλλο δυστυχως δεν μπορει να κανει!

latris mixanis
20/08/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
απλα ξε-απλα ,δεν γινεται σε ενα οργανωμενο κρατος να καιγονται ζωντανοι 70 ανθρωποι (μην ηταν και παραπανω, δεν θυμαμαι..)

στην γαλλια ειχαν περσυ φωτιες 1 μηνα και μιλαμε για τεραστιες καμενες περιοχες, δεν καηκαν τοσοι ανθρωποι ομως

Στο εξωτερικό οι δουλειά των πυροσβεστών είναι να εκκενώσουν τα χωριά πόλεις και να μη μείνει ούτε ένας άνθρωπος εκεί και μετά να κάνουν ότι μπορούν για τη φωτιά.

Πέρσι μαζί με την Ηλεία καίγονταν η μισή Ελλάδα, που να πρωτοπάνε τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα?? Όλοι τα χρειαζόντουσαν κ παντού ξεσπούσαν φωτιές, δε το λέω για να δικαιολογήσω πράγματα και καταστάσεις, σαφώς και έγιναν λάθη. Αλλά οι πιλότοι, οι πυροσβέστες, ο κόσμος προσπαθούσαν να κάνουν ότι μπορούσαν. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όσα κ αεροπλάνα να πάρουμε αν καίγεται όλη η Ελλάδα πάλι τα ίδια θα έχουμε :sad:

STOYBI
20/08/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Xτες είχαν βάλει στη Μίνθη(κοντά στη Ζαχάρω) :sick:

Συγγνώμη αλλά εγώ δε μπορώ να δεχτώ ότι για τα συμφέροντα του οποιοδήποτε θα χάσω φίλους, γνωστούς, συγγενείς και περιουσία...

Οι φετινές μου διακοπές ήταν στη περιοχή της Ζαχάρως... Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι είμαστε απαράδεκτοι και λίγα λέω... Σε κάποιες βόλτες που κάναμε στην ευρύτερη περιοχή είδα το σκουπίδι, δλδ ότι χρειάζεται για να κάψουμε ότι έχει μείνει.:mad:

Είναι είδηση ειδικά όταν μπαίνει σε μια περιοχή που πέρσι κατακάηκε και έχασαν τη ζωή τους άνθρωποι... όταν ένας ολόκληρος νομός είναι μαύρος , όταν κοιτάς τους ανθρώπους και βλέπεις το πόνο, όταν ανεβαίνεις στο βουνό και συναντάς καντηλάκια με φωτογραφίες ανθρώπων που χάθηκαν...
Εκτός και είδηση είναι μόνο η φωτιές στον Υμηττό

Η φωτιά λένε ότι δεν έχει σβήσει ακόμη :sad:


Απο τις αρχες καλοκαιριου εχεις σαν ειδηση τρεις με τεσσερις φωτιες την ημερα σε ολη την ελλαδα ( μεσο ορο.. ) Τι να σου κανει εντυπωση πια..????

Το οτι ειμαστε απαραδεκτοι σαν λαος ... Μονη σου το λες..

Η μονη ειδηση φετος ειναι οτι τιποτα δεν βελτιωθηκε ( απο αποψη ενψυχου δυναμικου και εργαλειων ) απο αποψη πυροσβεσης συγκριτικα με περυσι σε ολη την ελλαδα....

Τα σκουπιδια συνεχιζονται να πετιουνται ( οπως αναφερεις ) οποτε βαλε μεσα και την αναισθησια διαφορων.....

Και τοτε.... Ισως καταλαβεις γιατι δεν ειναι ειδηση.....


:rolleyes:

nionio$
20/08/2008, 13:50
εδω ομως ηξεραν να στειλουν 50αεροπλανα!εδω εβλεπαν οι πιλοτοι μεσα στους καπνους!εδω μπορουσαν να παρουν νερο?μην καει κανενος πλουσιου ο κολος!μην καουν τα λιγοστα δαση που απεμειναν στην αθηνα!@!ετσι ειναι ομως αλλα μη μου λες τωρα αν μπορουσαν η οχι το ξερω πολυ καλυτερα απο σενα!γ@ματο!

Akatanomastos
20/08/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Στο εξωτερικό οι δουλειά των πυροσβεστών είναι να εκκενώσουν τα χωριά πόλεις και να μη μείνει ούτε ένας άνθρωπος εκεί και μετά να κάνουν ότι μπορούν για τη φωτιά.

Πέρσι μαζί με την Ηλεία καίγονταν η μισή Ελλάδα, που να πρωτοπάνε τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα?? Όλοι τα χρειαζόντουσαν κ παντού ξεσπούσαν φωτιές, δε το λέω για να δικαιολογήσω πράγματα και καταστάσεις, σαφώς και έγιναν λάθη. Αλλά οι πιλότοι, οι πυροσβέστες, ο κόσμος προσπαθούσαν να κάνουν ότι μπορούσαν. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όσα κ αεροπλάνα να πάρουμε αν καίγεται όλη η Ελλάδα πάλι τα ίδια θα έχουμε :sad:

μαζι σου, δεν ριχνω φταιξιμο στους πυροσβεστες και γενικα οσους τρεχανε, ριχνω ευθυνες στην οργανωση, τον σχεδιασμο, την ελλειψη εμψυχου δυναμικου κλπ κλπ

σε καμια περιπτωση ο ανθρωπος που δινει και την ζωη του να βοηθησει δεν μπορω να τον χρεωσω με τιποτα αλλο..

latris mixanis
20/08/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
φιλε μου εκει ημουν κ ξερω!ξερω αν εστειλαν αεροπλανο!ενα κ παλευε που κ που κ οταν μπορουσε κ ξερω κ τον κινδυνο,,κ οτι συτοι οι ανθρωποι που πετουν αυτα τα ερειπια ειναι ηρωες...το πρατηριο ηταν στο νιοχωρι πανω στην εθνικη την τεταρτη μερα του πανικου ομως!οταν ειχαν καει ολα!το θεμα ειναι οτι μυαλο δε βαζουμε κ ουτε προκειται να γινει κατι!ο καθενας ας προσευχεται για τον εαυτο του κ τους δικους γιατι κατι αλλο δυστυχως δεν μπορει να κανει!

Συγγνώμη αλλά απ όσο ξέρω, από φίλους που ήταν κάτω σε διάφορες περιοχές της Ηλείας δε μου μίλησαν για ένα και στις ειδήσεις που παρακολουθούσα δεν είδα μόνο ένα.... Αλλά τις περισσότερες φορές δε μπορούσαν καν να πάρουν νερό και να ρίξουν, συν ότι συμπλήρωναν πολύ γρήγορα τις ώρες και έπρεπε να προσγειωθούν για το service δε ξέρω πως να το εκφράσω σωστά..

Με το θέμα αεροπλάνα και ελικόπτερα παίζουν διάφορα, αυτά μας τα είπαν άνθρωποι που είναι στα καναντέρ και πίστεψέμε είναι ιδιαίτερα κ@λωμένοι και δε τους νοιάζει αν το αεροπλάνο πάει μισό, θα προσπαθήσουν να κάνουν ότι μπορούν για να μπουν στη μάχη με τη φωτιά...
Το θέμα είναι ότι μυαλό δε βάζουμε σαν άνθρωποι, σα κράτος. Όσοι άνθρωποι και να χαθούν, όσα χωριά, δάση και να εξαφανιστούν εμείς πάλι τα ίδια θα κάνουμε :( θα πετάμε τα σκουπίδια μας όπου βρούμε, τα τσιγάρα, το αναμμένο σπίρτο, θα ψηφίζουμε τους ίδιους, δε θα μπορούμε να οργανωθούμε κοκ

latris mixanis
20/08/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μαζι σου, δεν ριχνω φταιξιμο στους πυροσβεστες και γενικα οσους τρεχανε, ριχνω ευθυνες στην οργανωση, τον σχεδιασμο, την ελλειψη εμψυχου δυναμικου κλπ κλπ

σε καμια περιπτωση ο ανθρωπος που δινει και την ζωη του να βοηθησει δεν μπορω να τον χρεωσω με τιποτα αλλο..

Μας έλεγαν ότι οι περισσότεροι καθόντουσαν και κοιτούσαν τη φωτιά, την έβγαζαν φωτογραφία αντί να τρέξουν να καθαρίσουν κανένα κομμάτι από τα ξερά χόρτα μπας και δε κατέβει κι άλλο η φωτιά ( χωρίς να κινδυνεύσει η ζωή τους πάντα) τι να λέμε τώρα

latris mixanis
20/08/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
ε!ετσι ειναι ομως αλλα μη μου λες τωρα αν μπορουσαν η οχι το ξερω πολυ καλυτερα απο σενα!γ@ματο!

Τότε οι απόψεις των ανθρώπων της Ηλείας διαφέρουν....
Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου και το πόνο αλλά θα συνεχίσω να διαφωνώ σε κάποια κομμάτια...
Τα ίδια έλεγα και γω, κατηγορούσα ότι μπορούσαν να πάνε τα αεροπλάνα και δε πήγαν, ότι άφησαν το κόσμο να πεθάνει και να καούν τα πάντα. Αλλά με πιάσαν φίλοι μου είπαν διάφορα και τελικά κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, ειδικά όταν έχει τέτοιο αέρα πάνω...


Επίσης φίλε μου είσαι λάθος γιατί και στην Αθήνα δεν έκαναν όλες τις φορές ρίψεις, έκαναν κύκλους κ αν μπορούσαν να ρίξουν το έκαναν.. εκεί ήμασταν και το βλέπαμε.

marios8
20/08/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Συγγνώμη αλλά απ όσο ξέρω, από φίλους που ήταν κάτω σε διάφορες περιοχές της Ηλείας δε μου μίλησαν για ένα και στις ειδήσεις που παρακολουθούσα δεν είδα μόνο ένα..


13:30 στην Ολυμπία ήταν 1 πυροσβεστικό και 1 Ερικσον (το ελικόπτερο) .

14:30 δεν είχε μείνει κολυμπηθρόξυλό όρθιο :sad:

Η ανοργανωσιά που επικρατούσε ήταν παροιμιώδης. Δεν ήξεραν που τους πάνε τα 4 . Κάηκε μέχρι και το οίκημα της πυροσβεστικής.

Αν οι εμπρηστές γνώριζαν οτι το κράτος μπορούσε να αντεπεξέλθει δεν θα έβαζαν φωτιές (τζάμπα δεν πάνε ούτε οι εμπρηστές για "δουλειά") .

latris mixanis
20/08/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
13:30 στην Ολυμπία ήταν 1 πυροσβεστικό και 1 Ερικσον (το ελικόπτερο) .

14:30 δεν είχε μείνει κολυμπηθρόξυλό όρθιο :sad:

Η ανοργανωσιά που επικρατούσε ήταν παροιμιώδης. Δεν ήξεραν που τους πάνε τα 4 . Κάηκε μέχρι και το οίκημα της πυροσβεστικής.

Αν οι εμπρηστές γνώριζαν οτι το κράτος μπορούσε να αντεπεξέλθει δεν θα έβαζαν φωτιές (τζάμπα δεν πάνε ούτε οι εμπρηστές για "δουλειά") .

Μάριε δεν ήταν ένας απλός εμπρησμός αυτός... Παίζονται μεγάλα παιχνίδια πίσω από τις πυρκαγιές της Ηλείας και σαφώς αυτά θα φανούν σε λίγα χρόνια.. Μακάρι να φανώ ψεύτρα αλλά δε το βλέπω.
Το είπα και γω αν προσέξεις λίγο πιο πάνω ότι έγιναν λάθη. Αλλά έχω την αίσθηση ότι κ άλλα αεροπλάνα και ελικόπτερα αν πάρουμε πάλι τα ίδια θα γίνουν(πάντα σε περίπτωση που καίνε όλη την Ελλάδα).

panagiotispapa
20/08/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis

Το θέμα είναι ότι μυαλό δε βάζουμε σαν άνθρωποι, σα κράτος. Όσοι άνθρωποι και να χαθούν, όσα χωριά, δάση και να εξαφανιστούν εμείς πάλι τα ίδια θα κάνουμε :( θα πετάμε τα σκουπίδια μας όπου βρούμε, τα τσιγάρα, το αναμμένο σπίρτο, θα ψηφίζουμε τους ίδιους, δε θα μπορούμε να οργανωθούμε κοκ


Αυτή είναι η ουσία πίσω από όλα τα προβλήματα αυτής της χώρας. Αυτή είναι η κατάσταση εδώ και πάρα πολλά χρόνια και θα παραμείνει για πάρα πολλά χρόνια ακόμα. Οπότε τελικά καταλήγουμε στο κοινότυπο : "Όποιος δεν γουστάρει, την βαλίτσα του και στο αερόδρομιο" ? Ίσως ο μοναδικός τρόπος για να διατηρήσουμε την όποια ψυχική υγεία και ηρεμία μας έχει απομείνει?

nionio$
20/08/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Συγγνώμη αλλά απ όσο ξέρω, από φίλους που ήταν κάτωμου



Μας έλεγαν

απ οσο λες σας ελεγαν κ σας ελεγαν!
δεν ησουν εκει,εγω ημουν ομως κ σου ξαναλεω οτι σου λεγαν κουραφεξαλα!τραβουσαν φωτο κλπ!εσυ τι θα κανες?μηπως θα πεφτες μεσα!αντε γιατι ολοι γιναμε ειδημονες!τωρα το αν θα συνεχισεις να διαφωνεις μαζι μου,ξερεις ειναι το τελευταιο που θα μ ενδιεφερε!!sorry κιολας αλλα αυτα που λες ειναι π@π@ριες κ δεν στεκουν καπου!!!!

latris mixanis
20/08/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Αυτή είναι η ουσία πίσω από όλα τα προβλήματα αυτής της χώρας. Αυτή είναι η κατάσταση εδώ και πάρα πολλά χρόνια και θα παραμείνει για πάρα πολλά χρόνια ακόμα. Οπότε τελικά καταλήγουμε στο κοινότυπο : "Όποιος δεν γουστάρει, την βαλίτσα του και στο αερόδρομιο" ? Ίσως ο μοναδικός τρόπος για να διατηρήσουμε την όποια ψυχική υγεία και ηρεμία μας έχει απομείνει?

Όχι, δε θα φύγω αλλά θα προσπαθήσω σαν άτομο να κάνω ότι μπορώ. Να μη πετάω σκουπίδια και και και .... και να το μεταφέρω σα νοοτροπία σε φίλους, γνωστούς συγγενείς.

:wave2:

marios8
20/08/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Μάριε δεν ήταν ένας απλός εμπρησμός αυτός...

Το θέμα δεν είναι ο εμπρησμός αλλα το κατα πόσο είσαι έτοιμος να τον αντιμετωπίσεις .

πχ το 2004 δεν άναψε σπίρτο :wave2:

latris mixanis
20/08/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
απ οσο λες σας ελεγαν κ σας ελεγαν!
δεν ησουν εκει,εγω ημουν ομως κ σου ξαναλεω οτι σου λεγαν κουραφεξαλα!τραβουσαν φωτο κλπ!εσυ τι θα κανες?μηπως θα πεφτες μεσα!αντε γιατι ολοι γιναμε ειδημονες!τωρα το αν θα συνεχισεις να διαφωνεις μαζι μου,ξερεις ειναι το τελευταιο που θα μ ενδιεφερε!!sorry κιολας αλλα αυτα που λες ειναι π@π@ριες κ δεν στεκουν καπου!!!!



Δεν είπε κανείς να πέσουν μέσα στη φωτιά, θα μπορούσες να διαβάσεις λίγο καλύτερα τι γράφω. Όλα όσα γράφω είναι από φίλους και γνωστούς που ήταν σε διάφορα χωριά της Ηλείας και όχι μόνο... και μας είπε ο καθένας την εμπειρία του. Αυτά γράφω και μεταφέρω. Μπορείς να τα ακούς σα παπαρολογίες και όχι μόνο όπως λες, αλλά δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να εκφέρουμε τη γνώμη μας ή θα πρέπει να συμφωνήσω με όσα λες. Εσύ και ο καθένας που το έζησε το βλέπει διαφορετικά από εμένα το δίπλα που το ζούσε μέσω τηλεφώνων και τηλεόρασης. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα γράφεις, όπως δε μπορώ να πω ότι δε προσπάθησαν ή έστειλαν μόνο ένα ελικόπτερο και αεροπλάνο. Όπως ξαναείπα έγιναν πολλά λάθη αλλά δεν ήταν και οι ειδανικότερες συνθήκες.



:wave2:

latris mixanis
20/08/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Το θέμα δεν είναι ο εμπρησμός αλλα το κατα πόσο είσαι έτοιμος να τον αντιμετωπίσεις .

πχ το 2004 δεν άναψε σπίρτο :wave2:

Το 2004 ήταν άλλη εποχή, τώρα υπάρχουν άλλα συμφέροντα μάλλον ....
Μάριε νομίζω ότι η Ελλάδα δε θα είναι ποτέ έτοιμη να αντιμετωπίσει τόσα πολλά μέτωπα μαζί :sad:

nionio$
20/08/2008, 14:34
δεν θα κατσω να το συζητησω παρα περα,αφου εσυ ξερεις καλυτερα:a12:
αλλα που ησουν εσυ να τους συντονισεις?γιατι απ οτι φαινεται ξερεις απ αυτα μιας κ τα ξερεις ολα!:wave2:

STOYBI
20/08/2008, 15:03
<<<Πυρκαγιά στη Χαλκίδα
20/08/2008

Πυρκαγιά εκδηλώθηκε σε δασική έκταση στο Δήμο Μεσσαπίων στη περιοχή Τριάδα Χαλκίδας.


Ο Χάρτης των πυρκαγιών
Επί τόπου επιχειρούν 8 οχήματα με 18 πυροσβέστες, 17 άτομα πεζοπόρο τμήμα και ένα ελικόπτερο. >>>



Αμα καταφερουν 35 νοματεοι να σβησουν την συγκεκριμενη φωτια ( που ξεσπασε πριν απο λιγο) γραψτε μου..... Μην ξεχασετε να πουμε οτι........ Προσπαθησαν..

Αλλου να κοιτατε.......

Αφηστε την πραξη ( πυροσβεστες , πιλοτους κλπς )

Και πιαστε την θεωρια... ( στρατηγους ανεμους κλπς διοικουντες..)

latris mixanis
20/08/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


Και πιαστε την θεωρια... ( στρατηγους ανεμους κλπς διοικουντες..)
Τα μεγάλα κεφάλια δε ξέρω αν τα πειράξουν... θα πρέπει να γίνει πάρα πολύ μεγάλος ντόρος κ αν!

:sick:

STOYBI
20/08/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Τα μεγάλα κεφάλια δε ξέρω αν τα πειράξουν... θα πρέπει να γίνει πάρα πολύ μεγάλος ντόρος κ αν!

:sick:


Επτα νεκροι ( αναμεσα τους δυο παιδια με την μητερα τους ......)

Επειδη δεν υπηρχε ενας ανθρωπος να δωσει οδηγιες..... Ενα θωρακισμενο οχημα..

Να τους απομακρυνει απο το χωριο τους ....

Δεν σου φτανει...????????? :eyepop:

Μην το ψαχνεις αλλο.... Δεν αποτελουν ειδηση πια οι φωτιες.....

Αξιοι της μοιρας μας....


:yuck:

Α.. Πριν απο λιγο .... Πηρανε φωτια και τα Βιλλια....

:wave2:

latris mixanis
20/08/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Επτα νεκροι ( αναμεσα τους δυο παιδια με την μητερα τους ......)

Επειδη δεν υπηρχε ενας ανθρωπος να δωσει οδηγιες..... Ενα θωρακισμενο οχημα..

Να τους απομακρυνει απο το χωριο τους ....

Δεν σου φτανει...????????? :eyepop:

Μην το ψαχνεις αλλο.... Δεν αποτελουν ειδηση πια οι φωτιες.....

Αξιοι της μοιρας μας....


:yuck:

Α.. Πριν απο λιγο .... Πηρανε φωτια και τα Βιλλια....

:wave2:

Στη Χαλκίδα 7 νεκροί?? :confused: :confused:

Σε ύφεση.. (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=930065&lngDtrID=244)

dammed_kittin
20/08/2008, 17:29
φιλε TDM για πες μου εμενα τι καναν οι ανθρωποι εκει?
μιας κ ειπες οτι ησουν..

τι καναν οι κατοικοι??
επειδη αυτο που εζησα το θυμαμαι σαν χτες κ πολλοι μαζι με μενα...
θες να σου βγαλω λαθος τη γυναικα που καηκε με τα παιδια της κ τους πυροσβεστες?
οταν οι μαλακες φωναζουν για εκκενωση
οι ελληνες μιας κ ειναι ειδικοι καθονται σπιτια τους για να τα σωσουν
σου λεει κατι αυτο?

τι περιμενεις οταν γινεται χαμος? να τους βγαλουν εναν εναν κ να τους διωξουν?
αν δεν μπορεις να ακουσεις τον ανθρωπο που σου λεει φυγε εισαι αξιος της τυχης σου για οτι σου συμβει
αλλα οχι να παρεις στο λαιμο σου κ τα παιδια σου κ τους πυροσβεστες...

θες να πουμε για ποιους?
για τα αεροπλανα?
για τους πυροσβεστες?
για το κρατος?
για τους κατοικους?

dammed_kittin
20/08/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis



Αν είναι δυνατόν... :mad:


ειναι κ παραειναι
πραγματικα δεν ηθελα να μαθω τι γινεται στην πελοπονησο
αλλα φανταζομαι οτι κ εδω...

περυσι καψαν τη μιση ευβοια (νοτια)
φετος την υπολοιπη
δεν ειναι μονο στην τριαδα
15 αυγουστο ηταν λιγο πιο βορεια απ τον αι γιαννη το ρωσο
που πολλοι ξερετε για τι τοπια μιλαμε
κ εδω που μενω μιας κ ειμαι σε περασμα
καθε μερα βλεπω 5-6 πυροσβεστικα
με την φωτια στον ωροπο ειδα κ στρατο να κλεινει το δρομο για να διευκολυνει τους πυροσβεστες

αλλα τι να λεμε...
αν ο καθενας κανει οτι να ναι
πως να κανουν κ οι ανθρωποι τη δουλεια τους...
:(

zephyr1
20/08/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8


πχ το 2004 δεν άναψε σπίρτο :wave2:

Μεγαλη μουφα, ετσι πιστευα και εγω μεχρι που επεσε στα χερια μου σε μια εκθεση που ημουν για την προστασια των δασων ενα φυλαδιο με κατεγραμενες της φωτιες τα τελευταια 20 χρονια, το 2004 ειχαμε πολυ μεγαλυτερη καταστροφη απ'οτι προηγουμενες και επομενες χρονιες εκτος απο περσυ.
Πανω απο 200.000 χιλιαδες στρεμματα καηκαν το 04, απλα δεν μιλησε κανενας φανταζομε καταλαβαινετε τους λογους.

Εμεις παντα στην απεξω.:yuck: Κατι συζητιεται αντι για νερο τα σωστικα να βαζουν βενζινη για να ξεμπερδευουμε μια ωρα αρχιτερα.

Μολις γυρισα απο Νομος Ηλειας, καμια φωτια δεν ειδα σημερα και γενικα απο παραλια καιαφα που ανεβηκα ,τα περιμενα πολυ χειροτερα.

:wave2:

Akatanomastos
20/08/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin

θες να σου βγαλω λαθος τη γυναικα που καηκε με τα παιδια της κ τους πυροσβεστες?


:rolleyes:
η γυναικα καηκε μαζι με πολλους αλλους σε δρομο που ειχε μπλοκαρει απο τα αυτοκινητα και την φωτια γιατι πηγαιναν χωρις να ξερουν που..

λες να θελε να καψει τα παιδια της η γυναικα?:rolleyes: :rolleyes:

dammed_kittin
20/08/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:rolleyes:
λες να θελε να καψει τα παιδια της η γυναικα?:rolleyes: :rolleyes:

διαβασε λιγο καλυτερα κ συνολικα....
καναν ο καθενας του κεφαλιου του.
στ αρχιδια τους που υπηρχαν ειδικοι κ τους λεγαν τι να κανουν
απο τη μια θελαν ελικοπτερα αεροπλανα κ πυροσβεστες
απο την αλλη δεν ακουγαν τους πυροσβεστες που οριοντουσαν

κ θα το εκτιμουσα αν δεν ελεγες τελειως διαφορετικα πραγματα απο αυτα που λεω εγω...... :rolleyes:

STOYBI
20/08/2008, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Στη Χαλκίδα 7 νεκροί?? :confused: :confused:

Σε ύφεση.. (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=930065&lngDtrID=244)


Aν θες να πουλησεις εξυπναδα και ειρωνεια με βαση αυτο το θεμα..........

Περαστικα σου........

:yuck:

Κατα τα αλλα.....

Για την χαλκιδα μιλησα .....

Οχι για την τριπολη......

marios8
20/08/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1

Μολις γυρισα απο Νομος Ηλειας, καμια φωτια δεν ειδα σημερα και γενικα απο παραλια καιαφα που ανεβηκα ,τα περιμενα πολυ χειροτερα.

:wave2:

Δεν ξέρω αν είχες πάει πριν τη φωτιά αλλα εγώ που την συγκεκριμένη περιοχή την γνωρίζω σαν την δεξιά μου παλάμη είναι για κλάματα. :sad:

Η αλήθεια είναι οτι απο τον κεντρικό δρόμο δεν έχεις σωστή αντίληψη της καταστροφής , εκτός και αν κινηθείς απο Κρέστενα προς Ανδρίτσαινα . Εκεί η κατάσταση είναι απελπιστική :wave2:

STOYBI
20/08/2008, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
διαβασε λιγο καλυτερα κ συνολικα....
καναν ο καθενας του κεφαλιου του.
στ αρχιδια τους που υπηρχαν ειδικοι κ τους λεγαν τι να κανουν
απο τη μια θελαν ελικοπτερα αεροπλανα κ πυροσβεστες
απο την αλλη δεν ακουγαν τους πυροσβεστες που οριοντουσαν

κ θα το εκτιμουσα αν δεν ελεγες τελειως διαφορετικα πραγματα απο αυτα που λεω εγω...... :rolleyes:

Ναι .... Ε...???

Για ποιο πραγμα οριοντουσαν οι πυροσβεστες....????

Μηπως να μεινουν σπιτια τους.......?????

Μπαααα.......


139249

STOYBI
20/08/2008, 21:25
Πως να το πουν αλλωστε.......

Αφου το πρωτο πυροσβεστικο που ανεβαινε στο χωριο τους ....

Τρακαρε με το πρωτο ΙΧ αυτων που το εγκατελειπαν ( τοσο οργανωση και συννενοηση υπηρχε......)

Ετσι μπλοκαρε ο δρομος και καηκαν ολοι......


139250

Akatanomastos
20/08/2008, 21:33
ακριβως αυτα που γραφει ο STOYBI

ο κοσμος δεν ηξερε τι να κανει, δεν ηταν κανεις εκει να ενημερωσει.

ΟΚ δεν μιλαμε για ΟΛΑ τα χωρια, αλλα μαλλον τα περισσοτερα..

και οκ, καποιους γερους τους καταλαβαινω, πως ειναι αγυριστα κεφαλια , δεν μπορουν να κουνηθουν κλπ κλπ

αλλα πολλοι την πατησαν γιατι κανεις δεν τους ειπε τιποτα και μειναν να περιμενουν βοηθεια..

nionio$
21/08/2008, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
φιλε TDM για πες μου εμενα τι καναν οι ανθρωποι εκει?
μιας κ ειπες οτι ησουν..

τι καναν οι κατοικοι??
επειδη αυτο που εζησα το θυμαμαι σαν χτες κ πολλοι μαζι με μενα...
θες να σου βγαλω λαθος τη γυναικα που καηκε με τα παιδια της κ τους πυροσβεστες?
οταν οι μαλακες φωναζουν για εκκενωση
οι ελληνες μιας κ ειναι ειδικοι καθονται σπιτια τους για να τα σωσουν
σου λεει κατι αυτο?

τι περιμενεις οταν γινεται χαμος? να τους βγαλουν εναν εναν κ να τους διωξουν?
αν δεν μπορεις να ακουσεις τον ανθρωπο που σου λεει φυγε εισαι αξιος της τυχης σου για οτι σου συμβει
αλλα οχι να παρεις στο λαιμο σου κ τα παιδια σου κ τους πυροσβεστες...

θες να πουμε για ποιους?
για τα αεροπλανα?
για τους πυροσβεστες?
για το κρατος?
για τους κατοικους?

φιλαρακο επειδη το παιζεις πολυ ιστορια!!ημουν εκει εκεινη τη στιγμη!!ειμαι απο ζαχαρω μεγαλωσα εκει κ 18 χρονων ανεβηκα στην αθηνα!στο χωριο δεν υπηρχε κανενας ειδικος γιατι περασε η φωτια απο μεσα μολισς σε 5- 10 λεπτα!αλλα που να καταλαβεις εσυ?η φωτια εκαιγε το χωριο κ οι ανθρωποι ετρεχαν πρως τα κατω για να σωθουν!η φωτια ομως τους περικυκλωσε κ τους περασε απο πανω!να φανταστεις χαρακτηριστικο ειναι οτι ενας απ τους κατοικους της αρτεμιδας εσκαψε ενα προχειρο λακο με τα χερια κ σκεπαστηκε με χωμα ,κ μολις περασε η φωτια την ειχε γλυτωσει με εγκαυματα!εκει που εγινε η ζημια ηταν με το τροχαιο που ανετραπη κ το πυροσβεστικο κ εκλεισε ο δρομος!κ ετσι εγκλωβιστηκε στο δρομο ο κοσμος κ καηκαν ζωντανοι πολλοι απ αυτους ηταν φιλοι κ αλλοι γνωστοι!
δεν υπαρχει λογος για παραπερα συζητηση!τωρα αν εσυ εισαι μαλακας κ θες να ριξεις φταιξιμο στη γυναικα που καηκε με τα παιδια της,καθως κ τοσο αλλο κοσμο τι να σου πω?εισαι αξιος της καταντιας σου!!!

marios8
21/08/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin

στ αρχιδια τους που υπηρχαν ειδικοι κ τους λεγαν τι να κανουν


Kαλά ε αυτό είναι το καλύτερο ανέκδοτο που έχω ακούσει !!!!!!

latris mixanis
21/08/2008, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Aν θες να πουλησεις εξυπναδα και ειρωνεια με βαση αυτο το θεμα..........

Περαστικα σου........

:yuck:

Κατα τα αλλα.....

Για την χαλκιδα μιλησα .....

Οχι για την τριπολη......

Δε πουλάω καμία ειρωνεία... ρωτάω για τους 7 νεκρούς που λες γιατί δεν έχω ακούσει τίποτα για την ώρα... εκτός και εννοείς τα περσινά

Το ύφεση το έβαλα για να δείτε πως είναι οι φωτιές τώρα.

:wave2:

latris mixanis
21/08/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μολις γυρισα απο Νομος Ηλειας, καμια φωτια δεν ειδα σημερα και γενικα απο παραλια καιαφα που ανεβηκα ,τα περιμενα πολυ χειροτερα.

:wave2:

Τα χάλια μας..


139261

TROOPER
21/08/2008, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


Ολοι απο οτι φαινετε ( και με πρωτη την κυβερνηση ) εχουμε αποδεχτει την μοιρα μας.....

Περαστικα μας....

:smokin:

+1 :sad:

latris mixanis
21/08/2008, 09:09
Δάσος ποιο δάσος οεο?? Α, ναι υπάρχει ένα δάσος μόνο που είναι μαύρο :mad: :sad:


139262

latris mixanis
21/08/2008, 09:13
:sad:


139263

latris mixanis
21/08/2008, 09:14
Όπου και αν κοιτάξεις γύρω σου βλέπεις το ίδιο ακριβώς πράγμα σε άλλους τόνους... :sick:


139264

latris mixanis
21/08/2008, 09:15
Οι πινακίδες γραμμένες στο χέρι...


139265

latris mixanis
21/08/2008, 09:20
:(


139266

latris mixanis
21/08/2008, 09:21
Μάκιστος :sick:

Ευτυχώς που έχει αναλάβει ιδιώτης(όχι μέσω κράτους και @@) για να ξαναφτιάξει το χωριό


139267

latris mixanis
21/08/2008, 09:21
.


139268

latris mixanis
21/08/2008, 09:22
και φυσικά τα σκουπίδια :mad: :mad:


139269

latris mixanis
21/08/2008, 09:23
σκουπίδια είπαμε ??
:mad:


139270

latris mixanis
21/08/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πως να το πουν αλλωστε.......

Αφου το πρωτο πυροσβεστικο που ανεβαινε στο χωριο τους ....

Τρακαρε με το πρωτο ΙΧ αυτων που το εγκατελειπαν ( τοσο οργανωση και συννενοηση υπηρχε......)

Ετσι μπλοκαρε ο δρομος και καηκαν ολοι......

Στο σημείο αυτό τώρα βλέπεις καντηλάκια με τα ονόματα αυτών που χάθηκαν τόσο άδικα......

latris mixanis
21/08/2008, 09:29
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα μέρη αυτά τα θυμόμουν τελείως διαφορετικά, δυο χρονιές δε κατέβηκα για το συνηθισμένο πσκ κάτω και φέτος είδα όλα αυτά και χειρότερα :sad: Εύχομαι να ξαναβρούν την ομορφιά που είχαν!!

Εύχομαι να αλλάξουμε νοοτροπία και να μη χρειαστεί να δείχνω φωτογραφίες στο παιδί μου για να του εξηγήσω τι είναι το δάσος.

:wave2:

chris 1150
21/08/2008, 09:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
δεν ήταν ένας απλός εμπρησμός αυτός... Παίζονται μεγάλα παιχνίδια πίσω από τις πυρκαγιές της Ηλείας και σαφώς αυτά θα φανούν σε λίγα χρόνια.. Μακάρι να φανώ ψεύτρα αλλά δε το βλέπω.


εχεις δικιο:(
Ότι και να πούμε είναι λίγο,
Αυτό που έγινε ήταν σχεδιασμένο εδώ και καιρό.
Να φανταστείτε ότι οι υπογραφές για την σύμβαση παραχώρησης των εκτάσεων
Έχουν μπει από το 2006

Παραθέτω και ένα απόσπασμα από το παρακάτω κείμενο

Το πρόγραμμα που ονομάζουμε «ΔΡΟΜΟΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ» περιλαμβάνει 7 μεγάλα οδικά έργα: τα 5 που μόλις σας ανέφερα, καθώς επίσης τον οδικό άξονα Ελευσίνα- Κόρινθος-Πάτρα & Πάτρα – Πύργος- Τσακώνα για τον οποίον χτες κατατέθηκαν οι τελικές προσφορές των υποψηφίων και τα νέα οδικά έργα Αττικής.

http://www2.minenv.gr/press/doc/0612191.doc

αγροκτήματα = τόσες χιλιάδες euro*
καμένα αγροκτήματα = μείον τόσες χιλιάδες euro*

*λεφτά απαλλοτρίωσης για κατασκευή Ιωνίας οδού

dammed_kittin
21/08/2008, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ναι .... Ε...???

Για ποιο πραγμα οριοντουσαν οι πυροσβεστες....????

Μηπως να μεινουν σπιτια τους.......?????

Μπαααα.......

το ακριβως αντιθετο...
ξαναδιαβασε.....

dammed_kittin
21/08/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
φιλαρακο επειδη το παιζεις πολυ ιστορια!!ημουν εκει εκεινη τη στιγμη!!ειμαι απο ζαχαρω μεγαλωσα εκει κ 18 χρονων ανεβηκα στην αθηνα!στο χωριο δεν υπηρχε κανενας ειδικος γιατι περασε η φωτια απο μεσα μολισς σε 5- 10 λεπτα!αλλα που να καταλαβεις εσυ?η φωτια εκαιγε το χωριο κ οι ανθρωποι ετρεχαν πρως τα κατω για να σωθουν!η φωτια ομως τους περικυκλωσε κ τους περασε απο πανω!να φανταστεις χαρακτηριστικο ειναι οτι ενας απ τους κατοικους της αρτεμιδας εσκαψε ενα προχειρο λακο με τα χερια κ σκεπαστηκε με χωμα ,κ μολις περασε η φωτια την ειχε γλυτωσει με εγκαυματα!εκει που εγινε η ζημια ηταν με το τροχαιο που ανετραπη κ το πυροσβεστικο κ εκλεισε ο δρομος!κ ετσι εγκλωβιστηκε στο δρομο ο κοσμος κ καηκαν ζωντανοι πολλοι απ αυτους ηταν φιλοι κ αλλοι γνωστοι!
δεν υπαρχει λογος για παραπερα συζητηση!τωρα αν εσυ εισαι μαλακας κ θες να ριξεις φταιξιμο στη γυναικα που καηκε με τα παιδια της,καθως κ τοσο αλλο κοσμο τι να σου πω?εισαι αξιος της καταντιας σου!!!

ειμαι αξια κ για τις εξυπναδες μου κ για τις μαλακιες μου αλλα δεν σε αφορα...

γι αυτο σου ειπα μιλα με μενα γιατι ημουν κ εγω εκει...
κ δεν μπορω να σου πω για πραγματα που μου ειπαν αλλα γι αυτα που ειδα

δεν εχω καμια σχεση με την πελοπονησο κ σε εκεινο το μερος πηγα πρωτη φορα οταν καιγοταν...
θα μ αρεσε να πηγαινα εκει διακοπες πριν 3 χρονια αλλα δεν ετυχε

ετυχε να δω εναν τοπο ομορφο να καιγεται

κ τον πονεσα οσο πονεσα για τον δικο μου τοπο που καιγοταν την ιδια εποχη
κ πονεσα τους ανθρωπους που καηκαν κ αυτους που μειναν πισω οσο πονεσα για δικο μου ανθρωπο που καηκε στην ευβοια

αυτα μονο για να καταλαβεις οτι λες οτι να ναι...

STOYBI
21/08/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
το ακριβως αντιθετο...
ξαναδιαβασε.....

Kαλλυτερα να το ξαναγραψεις..........

latris mixanis
22/08/2008, 11:31
ρε σεις το thread δε το άνοιξα για να τσακωθούμε.... :sick:

bartlal
22/08/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
ρε σεις το thread δε το άνοιξα για να τσακωθούμε.... :sick:
αν κρινω και απο αλλου, μαλλον τερμα η νηνεμια... παμε παλι τα κλασσικα.... :sad:

latris mixanis
22/08/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
αν κρινω και απο αλλου, μαλλον τερμα η νηνεμια... παμε παλι τα κλασσικα.... :sad:

Φουρτούνα καπετάν Γιώργη, φουρτούνα....?? :(

bartlal
22/08/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Φουρτούνα καπετάν Γιώργη, φουρτούνα....?? :(

ρε! μη με βριζεις!!!! δεν ειμαι πακ10 εγω!!! :mad: :mad: :mad:












:lol: :lol: :lol:

latris mixanis
22/08/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ρε! μη με βριζεις!!!! δεν ειμαι πακ10 εγω!!! :mad: :mad: :mad:






:lol: :lol: :lol:

:blush:


:lol: :lol:

dammed_kittin
22/08/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
αν κρινω και απο αλλου, μαλλον τερμα η νηνεμια... παμε παλι τα κλασσικα.... :sad:

:mad:

spyro
23/02/2010, 13:46
Πυρπολήθηκαν 4 σπίτια στη Ζαχάρω!!!!!!!!

απο TVXS

Από αγνώστους πυρπολήθηκαν τα ξημερώματα της Δευτερας τέσσερα σπίτια στη Ζαχάρω Ηλείας, τα οποία ανήκουν σε δημότες της περιοχής. Ο διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πύργου, Ν. Νικολακόπουλος δήλωσε ότι πρόκειται για οργανωμένη εμπρηστική ενέργεια που σημειώθηκε λίγο μετά τις 4 το πρωί.

Oι άγνωστοι δράστες έβαλαν φωτιά στα σπίτια, χρησιμοποιώντας άγνωστη εύφλεκτη ύλη και στη συνέχεια απομακρύνθηκαν στο σκοτάδι.

....


και απο έναν χρήστη του TVXS τα ακόλουθα πολυ εύστοχα ερωτήματα:

"Τετοια μεγεθη εμπρηστικων ενεργειων χωρις την "στηριξη" μερους της τοπικης κοινωνιας ειναι απλα αδυνατοι. Τελικα τι εγινε με τον μαρτυρα που νοσηλευοταν σε νοσοκομειο ενω κινδυνευε η ζωη του;(το δημοσιευσε η Ελευθεροτυπια) Τελικα Τι εγινε με τα τελευταια λογια του αντιδημαρχου στο νοσοκομειο .."μας εκαψε ο δημαρχος"..;(και αυτο η Ελευθεροτυπια)
Τελικα τι εγινε με τις διαφορες υπογραφες που αρχισανε να μπαινουν μετα τις πυρκαγιες για την "ανοικοδομηση"( και οχι φυσικα για την αποκατασταση των δασων) ;
Γιατι οι ομαδες αναρχικων που ετρεξαν να βοηθησουν, στοχοποιηθηκαν και κυνηγηθηκαν απο καποιους?(το ιδιο εγινε και το καλοκαιρι στις φωτιες της αττικης)

Τα παιδια του κατασκευαστη Εθνικων οδων ποιον ειχανε πατερα?
Υπαρχει ζωη μετα το τσιμεντο?"



και γω ρωτάω τώρα:

Γιάτι ο Εμπρησμός δεν είναι απο τα πρώτα θέματα της επικαιρότητας?

Άκουσε κανείς κάτι και εμένα μου ξέφυγε?

SVX
23/02/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Άκουσε κανείς κάτι και εμένα μου ξέφυγε?


:rolleyes: http://www.gek.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1522&Itemid=190&lang=el

spyro
23/02/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:rolleyes: http://www.gek.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1522&Itemid=190&lang=el


:a11:

Εχετλαίος
23/02/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:rolleyes: http://www.gek.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1522&Itemid=190&lang=el

νιαου χ 2


189818