PDA

View Full Version : Πρόβλημα με πάρκινγκ



Innersense
03/06/2008, 11:42
Γεια χαρά αδέρφια, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.

Μένω σε διώροφο χτισμένο το 1935 (ο δεύτερος είναι επέκταση) με πρόσοψη στον δρόμο μήκους 10 μέτρων.

Όπως καταλαβαίνετε προβλεπόμενη θέση πάρκινγκ δεν υπάρχει αφού το σπίτι δεν έχει πιλοτή αλλά ισόγεια κατοικία.

Παρκάρουμε εδώ και 30 χρόνια που ζω τα αυτοκίνητα πάνω στο πεζοδρόμιο (τον κοινόχρηστο χώρο που βρίσκεται μπροστά στο σπίτι μου και δεν μου ανήκει όπως και σε κανέναν άλλωστε) πράγμα σαφώς ΠΑΡΑΝΟΜΟ κατά το γράμμα του νόμου, όπως άλλωστε και όλοι οι υπόλοιποι στη γειτονιά και μέχρι τώρα δεν είχαμε καμία απολύτως ενόχληση.

ΠΡΙΝ μια εβδομάδα μετακόμισε σε ολοκαίνουργια 7 όροφη πολυκατοικία ακριβώς απέναντι μας ένας ¨θεόσταλτος¨ γείτονας που αποφάσισε να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο και ήδη μας έχει στείλει (σε εμάς και παρακείμενους γείτονες) 4 φορές δημοτική αστυνομία & τροχαία για να μας γράψουν κλήση.

Οι αστυνομικοί κατανοώντας το άδικο της περίπτωσης μας ειδοποιούν, κατεβαίνω μετακινώ το αυτοκίνητο και φεύγουν. Εγώ περνάω χαρούμενος την επόμενη ώρα προσπαθώντας να βρω πάρκινγκ στην ευρύτερη περιοχή και επιστρέφω με τα πόδια.

Δεν είμαι άνθρωπος που έχει διάθεση για τσακωμούς και ενώ μου είπαν γείτονες ποιος είναι αποφεύγω πραγματικά να το σκέφτομαι. Δεν θεωρώ το ότι είναι λύση το να παρκάρω το αυτοκίνητο και τη μηχανή μπροστά στην πολυκατοικία του και να τα αφήσω εκεί για πάντα, σύμφωνα με το νόμιμο δικαίωμα που μου δίνει το γράμμα του νόμου.

Θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι το οποίο έχω διαβάσει ότι ισχύει στις περιπτώσεις των μονοκατοικιών χωρίς πάρκινγκ, το οποίο απ ότι έχω ακούσει προβλέπει ενοικίαση θέσης πάρκινγκ πάνω στο δρόμο από το Δήμο και διαγράμμιση αυτής με κίτρινη μπογιά.

Τι γνωρίζετε επ αυτού;

Θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα αν μπορούσα να νοικιάσω μια θέση πάρκινγκ μπροστά στην ολοκαίνουργια πολυκατοικία του.

Τελικά υπάρχουν ΚΑΚΟΙ άνθρωποι σε αυτόν τον κόσμο...

Cpt. Haddock
03/06/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Τελικά υπάρχουν ΚΑΚΟΙ άνθρωποι σε αυτόν τον κόσμο...

Εγώ θα έλεγα οτι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν οτι τα πεζοδρόμια είναι για τους πεζους :wave2:

Innersense
03/06/2008, 11:46
Όχι +1 για τους πεζούς +13463675686669

μακάρι να ήταν τόσο απλά και ιδανικά τα πράγματα σε αυτόν τον κόσμο και έγω θα έκαιγα μηχανάκι και αυτοκίνητο και θα χρησιμοποιούσα μόνο μέσα μαζικής μεταφοράς.

Stergios69
03/06/2008, 11:48
Οπως τα γράφεις, αν παρκάρεις σε τμήμα του οικοπέδου (πρασσιά) εμπρός από την οικοδομή και εφόσον το κουτί δεν περισσεύει και δεν ενοχλεί το πεζοδρόμιο τότε κανείς δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα...
Αν από την άλλη παρκάρεις επάνω στο πεζοδρόμιο έξω από το όριο της οικοδμής, καλό κουράγιο στο ψάξιμο για πάρκινγκ... :wave2:

Akatanomastos
03/06/2008, 11:48
ωραια μουσικη:winka:

azanka
03/06/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense

Θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι το οποίο έχω διαβάσει ότι ισχύει στις περιπτώσεις των μονοκατοικιών χωρίς πάρκινγκ, το οποίο απ ότι έχω ακούσει προβλέπει ενοικίαση θέσης πάρκινγκ πάνω στο δρόμο από το Δήμο και διαγράμμιση αυτής με κίτρινη μπογιά.

Τι γνωρίζετε επ αυτού;



δεν ισχύει κάτι τέτοιο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα αν μπορούσα να νοικιάσω μια θέση πάρκινγκ μπροστά στην ολοκαίνουργια πολυκατοικία του.


γιατί δεν νοικιάζεις μια κανονική θέση στάθμευσης;

Innersense
03/06/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από azanka
δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Ισχύει το έχει κάνει γείτονας του πατέρα μου και αφήνει το αυτοκίνητο του μπροστα στο σπίτι του πατέρα μου σε διγραμμισμένη κίτρινη θέση.

Οκ, αν δεν ξέρει κανείς θα πάω να ρωτήσω κατευθείαν στο Δήμο.

Cpt. Haddock
03/06/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Ισχύει το έχει κάνει γείτονας του πατέρα μου και αφήνει το αυτοκίνητο του μπροστα στο σπίτι του πατέρα μου σε διγραμμισμένη κίτρινη θέση.

Οκ, αν δεν ξέρει κανείς θα πάω να ρωτήσω κατευθείαν στο Δήμο.

Αμα ξερεις οτι ισχύει γιατί μας ρωτάς; :confused:

Innersense
03/06/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αμα ξερεις οτι ισχύει γιατί μας ρωτάς; :confused:
Ξέρω ότι το έχει κάνει. Δεν ξέρω τις διαδικασίες που έχει κάνει, το νομικό καθεστός, καθώς και το αν ισχύει για όλες τις περιοχές. :confused:

Γι αυτό ρώτησα εδώ αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω.

PortisHead
03/06/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense

ΠΡΙΝ μια εβδομάδα μετακόμισε σε ολοκαίνουργια 7 όροφη πολυκατοικία ακριβώς απέναντι μας ένας ¨θεόσταλτος¨ γείτονας που αποφάσισε να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο και ήδη μας έχει στείλει (σε εμάς και παρακείμενους γείτονες) 4 φορές δημοτική αστυνομία & τροχαία για να μας γράψουν κλήση.


Ασχετα με το τι ειναι νόμιμο ή τι όχι......εγω δεν καταλαβα τι σχέση εχει ο απέναντι στην 7οροφη (που προφανως θα εχει δικο του παρκινγκ) με το τι κανετε εσεις στην δικη σας πλευρα.
???????
Τον παρεμποδίζεται σε κάτι ?????

Για το αν υπάρχουν κακοι ανθρωποι ? αν υπάρχουν καλοι να αναρωτιέσαι....

:mad:

azanka
03/06/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Ισχύει το έχει κάνει γείτονας του πατέρα μου και αφήνει το αυτοκίνητο του μπροστα στο σπίτι του πατέρα μου σε διγραμμισμένη κίτρινη θέση.

Οκ, αν δεν ξέρει κανείς θα πάω να ρωτήσω κατευθείαν στο Δήμο.

μήπως είναι ΑΜΕΑ;

Innersense
03/06/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τον παρεμποδίζεται σε κάτι ?????
Όχι δεν παρεμποδίζουμε καθόλου κανέναν.

Ίσως να τον ενοχλεί αισθητικά να βλέπει αυτοκίνητα παρκαρισμένα στο πεζοδρόμιο, απο εκεί ψηλά στο μπαλκονάκι του στον 6 όροφο, αλλά δεν παρεμποδίζουμε κανέναν.

Έχει κάνει ανω κάτω όλη τη γειτονιά και μιλάμε για φιλίσηχους κατοίκους χρόνων.

Όπως και να το κάνουμε νομικά έχει δίκιο, οπότε ούτε μια στιγμή δεν ισχυρίσθηκα το αντίθετο.

Ψάχνω μια εξίσου νόμιμη λύση.

Innersense
03/06/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από azanka
μήπως είναι ΑΜΕΑ;
Χμμμ, με έβαλες σε σκέψεις τώρα, αλλά δεν νομίζω. Εκείνος είναι μια χαρά, δεν έχει βάλει ποτέ άλλον με καροτσάκι ή πατερίτσες η οτιδήποτε άλλο στο αυτοκίνητο και το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα ανάλογο διακριτικό.

Cpt. Haddock
03/06/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Ίσως να τον ενοχλεί αισθητικά να βλέπει αυτοκίνητα παρκαρισμένα στο πεζοδρόμιο, απο εκεί ψηλά στο μπαλκονάκι του στον 6 όροφο, αλλά δεν παρεμποδίζουμε κανέναν.

Κι εμένα θα μ' ενοχλούσε αισθητικά να βλέπω αυτοκίνητα στο πεζοδρόμιο άσχετα αν είχα μπαλκονάκι ή μπαλκονάρα στον 1ο ή στον 6ο όροφο.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω ειναι το εξής: Γιατί παρκαρετε στο πεζοδρόμιο; Ειναι στενός ο δρόμος; Το βάζετε καθετα; (μέγιστη γυφτιά - σόρυ αλλα έτσι είναι) Βαριέστε να ψάχνετε για θέση;

Τι απ' όλα συμβαίνει;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Χμμμ, με έβαλες σε σκέψεις τώρα, αλλά δεν νομίζω. Εκείνος είναι μια χαρά, δεν έχει βάλει ποτέ άλλον με καροτσάκι ή πατερίτσες η οτιδήποτε άλλο στο αυτοκίνητο και το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα ανάλογο διακριτικό.

Εαν έχει πινακίδες που να ορίζουν οτι μονο αυτός μπορεί να παρκαρει τοτε πιθανότατα θα ειναι καποιας μορφής ΑΜΕΑ (που δε σημαίνει απαραίτητα αναπηρικό καροτσάκι)

Innersense
03/06/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί παρκαρετε στο πεζοδρόμιο; Ειναι στενός ο δρόμος; Το βάζετε καθετα; (μέγιστη γυφτιά - σόρυ αλλα έτσι είναι) Βαριέστε να ψάχνετε για θέση;
Ναι το βάζουμε κάθετα. Προς θεού δεν παρεξηγώ τίποτα, συζήτηση κάνουμε. Έτσι το κάνουν όλες οι μονοκατοικίες στην γειτονιά μου. Να σημειωθεί ότι υπάρχουν και πολοικατοικίες χωρίς πάρκινγκ.

Αν το αφήνω πάνω στο δρόμο (παράλληλα με το πεζοδρόμιο κολλητα) θα ενοχλεί ιδιαίτερα την κυκλοφορία στο δρόμο. (*μονής κατεύθυνσης με αυτοκίνητα παρκαρισμένα και απο τις δυο πλευρές του δρόμου). Να σημειωθεί δε ότι θα ενοχλεί στο να ξεπερκάρουν οι κάτοικοι της διπλανής μας πολυκατοικίας. Νομικά δηλαδή θα είμαι καλυμένος στην πράξη θα ενοχλώ. Εκεί δεν ξεκινάει το παράλογο στα πάντα;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εαν έχει πινακίδες που να ορίζουν οτι μονο αυτός μπορεί να παρκαρει τοτε πιθανότατα θα ειναι καποιας μορφής ΑΜΕΑ (που δε σημαίνει απαραίτητα αναπηρικό καροτσάκι)
Όχι δεν έχει πινακίδες, δεν θα σας ρωτούσα για κάτι τέτοιο. Μου κάνει εντύπωση που δεν ξέρει κανένας τίποτα γι αυτό, πάντως έχω ακούσει κάποτε να γίνεται συζήτηση γι αυτό και θα το ψάξω.

Cpt. Haddock
03/06/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Να σημειωθεί ότι υπάρχουν και πολοικατοικίες χωρίς πάρκινγκ.

Πολυκατοικίες χωρίς παρκινγκ ειναι το 80% (και λιγο λέω) των κτηρίων της Αθήνας. Στενοί δρομοι επίσης υπάρχουν χιλιάδες (μένω σε τέτοιον)

Σκεψου όλοι μας να παρκαραμε καθετα... :wave2:

Κανε μια κρούση στο Δήμο (χλωμό το βλέπω), αλλιώς :wave2: :wave2: :wave2:

kalgeorge
03/06/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πολυκατοικίες χωρίς παρκινγκ ειναι το 80% (και λιγο λέω) των κτηρίων της Αθήνας. Στενοί δρομοι επίσης υπάρχουν χιλιάδες (μένω σε τέτοιον)

Σκεψου όλοι μας να παρκαραμε καθετα... :wave2:

Κανε μια κρούση στο Δήμο (χλωμό το βλέπω), αλλιώς :wave2: :wave2: :wave2:

to na parkaroun katheta simaine PERISOTEROS xwros kai gia alla parkarismena autokinita

an meneis se perioxi pou exeis provlima me to parking...kala kanei kai parkarei etsi:wave2:

Cpt. Haddock
03/06/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
to na parkaroun katheta simaine PERISOTEROS xwros kai gia alla parkarismena autokinita
an meneis se perioxi pou exeis provlima me to parking...kala kanei kai parkarei etsi:wave2:

Καλά κάνει και παρκάρει καθετα πανω στο πεζοδρόμιο; :confused:

Γαμώ... :sick:

Όλα γύρω απο το πως θα βολευτούμε εμείς και το τουτου μας, κανένα ενδιαφέρον για τους άλλους



Και μετά απορούμε τι φταίει σ' αυτη τη χώρα :wave2:

byron
03/06/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Οχι δεν έχει πινακίδες, δεν θα σας ρωτούσα για κάτι τέτοιο. Μου κάνει εντύπωση που δεν ξέρει κανένας τίποτα γι αυτό, πάντως έχω ακούσει κάποτε να γίνεται συζήτηση γι αυτό και θα το ψάξω.

Οι ΑΜΕΑ δεν έχουν διαφορετικές πινακίδες.
Αδεια απ΄τον Δήμο δεν παίρνεις για κανέναν άλλο λόγο εκτός από ΑΜΕΑ, Παιδικούς σταθμούς και κάποιες άλλες λίγες κατηγορίες που δικαιούνται χώρο στάθμευσης.

Αν δεν είναι ΑΜΕΑ ο γειτονας που έχει βάλει και κίτρινη διαγράμμιση σας δουλεύει. Πρέπει να έχει άδεια αλλά και ταμπέλες απ΄τον Δήμο που να αναφέρουν τον αριθμό κυκλοφορίας του.

EVI
03/06/2008, 13:19
σε αυτην την χωρα φταιμε εμεις που δε ξερουμε πως να τους ταρακουνησουμε....στο πειραια το δημοτικο παρκινγκ ηταν φτιαχμενο χρονια αλλα δεν ανοιγε και το πιο παλιο που υπαρχει το εχουν για δικη τους χρηση οι υπαλληλοι του δημαρχειου (ελεος) μαζεψαν ολα τα αμαξια απο τους κεντρικους δρομους και μεσα γινετε τσι πουτανας το καγκελο!ολοι μας παρκαρουμε πανω σε πεζοδρομια μην λεμε οτι θελουμε ειδικα ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ δε θα το παιξω ηθικολογος ουτε θα δωσω δικαιο στα παρκαρισμενα πανω στα πεζοδρομια το μονο που θα ηθελα να προσεχει ο κοσμος ειναι να μην εμποδιζει της λουριδες των τυφλων και τις γωνιες των πεζοδρομιων που ειναι χαμηλες για να ανεβενουν οι αναπηροι η αυτοι που εχουν καποια δυσκολια γιατι αυτο ειναι ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ τελος.

vangelis 64
03/06/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Σκεψου όλοι μας να παρκαραμε καθετα... :wave2:
Αυτό,Ηλία μου,το έλεγαν συγκοινωνιολόγοι εδώ και καιρό,αλλά ποιός τούς ακούει!
Ναι,το σωστό είναι να παρκάρουμε κάθετα στη μία πλευρά τού δρόμου.Χωράνε πολύ περισσότερα αυτοκίνητα,απ΄ό,τι και στίς δύο πλευρές παράλληλα,και επιπλέον το παρκάρισμα και το ξεπαρκάρισμα είναι πολύ εύκολη υπόθεση.

byron
03/06/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά κάνει και παρκάρει καθετα πανω στο πεζοδρόμιο; :confused:


Αλλο το πάνω στο πεζοδρόμιο, άλλο το κάθετα στο πεζοδρόμιο. :wave2:

Cpt. Haddock
03/06/2008, 13:26
1) Ο Innersense εννοεί καθετα ΠΑΝΩ στο πεζοδρόμιο.... (δε πιστεύω να συμφωνεί κανένας)

2) Το καθετο παρκαρισμα (εκτός πεζοδρομίου εννοείται) προυποϋθέτει και ικανό πλατος δρόμου

Οπότε... :wave2:

byron
03/06/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
..στο πειραια το δημοτικο παρκινγκ ηταν φτιαχμενο χρονια αλλα δεν ανοιγε και το πιο παλιο που υπαρχει το εχουν για δικη τους χρηση οι υπαλληλοι του δημαρχειου
για να ανεβενουν οι αναπηροι η αυτοι που εχουν καποια δυσκολια γιατι αυτο ειναι ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ τελος.

O Πειραιάς EVI είναι μια λυπηρή ιστορία. Διαχρονικά έχει τις χειρότερες δημαρχίες, και σταθερά αποκτά περισσότερα γαϊδούρια ως δημότες. :wave2:

vangelis 64
03/06/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
1) Ο Innersense εννοεί καθετα ΠΑΝΩ στο πεζοδρόμιο.... (δε πιστεύω να συμφωνεί κανένας)

2) Το καθετο παρκαρισμα (εκτός πεζοδρομίου εννοείται) προυποϋθέτει και ικανό πλατος δρόμου

Οπότε... :wave2: ΟΚ,δεν εννοώ πάνω στο πεζοδρόμιο αλλά δεν νομίζω να υπάρχει δρόμος που να χωράει παρκαρισμένα και στίς δύο πλευρές και όχι στη μία πλευρά υπο γωνία.

kalgeorge
03/06/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά κάνει και παρκάρει καθετα πανω στο πεζοδρόμιο; :confused:

Γαμώ... :sick:

Όλα γύρω απο το πως θα βολευτούμε εμείς και το τουτου μας, κανένα ενδιαφέρον για τους άλλους



Και μετά απορούμε τι φταίει σ' αυτη τη χώρα :wave2:

sorry den eipa panw...eipa KATHETA...
kai fusika kanena endiaferon gia tous allous
otan kanw 2 wres na vrw parking...xestika gai tous allous :wave2:

byron
03/06/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
poy tha vro ta aftokolhta poy lene <<eimai gaidaros>> ?exo na kollhso averta leme

Θα λάβεις πμ σε λίγες μέρες.... Εχω παραγγείλει 100 :smokin:

byron
03/06/2008, 13:52
Για το τράμ εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60569) :wave2:

LsKostas
03/06/2008, 13:57
KΑΘΕΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ε-φ-ο-σ-ο-ν δεν ενοχλεις την κυκλοφορια και ειναι ετσι οπως τα λες
χωρις να ανεβαινεις πεζοδρομιο ειναι εφικτο και σωστο.

Κανεις δεν μιλησε για παρεμποδιση ΑΜΕΑ και πεζων. ;)

powerphot
03/06/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Ισχύει το έχει κάνει γείτονας του πατέρα μου και αφήνει το αυτοκίνητο του μπροστα στο σπίτι του πατέρα μου σε διγραμμισμένη κίτρινη θέση.

Οκ, αν δεν ξέρει κανείς θα πάω να ρωτήσω κατευθείαν στο Δήμο.

Αυτή η περίπτωση που λες έχει να κάνει με άδεια πάρκινγκ από άτομο με ειδικές ανάγκες.
Ξέρω κάποιο τέτοιο άτομο που έχει πάρει τέτοια άδεια μπροστά από το σπίτι του κι έχει βαφτεί ο χώρος με κίτρινες γραμμές.
Υπάρχουν πολλοί άλλοι που το κάνουν όπως υπάρχου και πολλοί άλλοι με πολύ..."ειδικές ανάγκες" οι οποίοι έχουν "πολύ ειδικούς" ανθρώπους σε καίριες θέσεις και υπηρεσίες, κι έτσι όταν γυρνάνε σπίτι αργά το βράδυ κομμάτια από τα ποτάκια δεν χρειάζεται να ψάχνουν θέση γιατί εκείνη την ώρα είναι κι αυτοί "άτομα με ειδικές ανάγκες".:lol: :lol: :lol:

Innersense
03/06/2008, 14:08
PortisHead μια και έμενες Νέα Σμύρνη να σου πω ότι σε αυτήν μένω και τα γράφω όλα αυτά.

Βάλε το Τραμ, βάλε το δημοτικό πάρκινγκ που έχει ήδη 2-3 χρόνια που μαγειρέυ... ε... ήθελα να πω φτιάχνεται (και μη μου πει κανείς κανένα σύνθημα του τύπου (η ταλαιπωρία είναι προσωρινή το metro για πάντα), βάλε το ότι έχει πήξει από της 7όροφες, νομίζω ότι είναι μια περιοχή που έχει τραβήξει πολλά.

PortisHead
03/06/2008, 14:21
Σε καταλαβαινω απόλυτα...το γ@μοπαρκινγκ ηταν ενας απο τους λόγους που έφυγα.
Εμενα 3 στενα πισω απο την Αγ.Φωτεινη και στην καλύτερη πάρκαρα πισω απο το Αλσος....αστα.

kalgeorge
03/06/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
PortisHead μια και έμενες Νέα Σμύρνη να σου πω ότι σε αυτήν μένω και τα γράφω όλα αυτά.

Βάλε το Τραμ, βάλε το δημοτικό πάρκινγκ που έχει ήδη 2-3 χρόνια που μαγειρέυ... ε... ήθελα να πω φτιάχνεται (και μη μου πει κανείς κανένα σύνθημα του τύπου (η ταλαιπωρία είναι προσωρινή το metro για πάντα), βάλε το ότι έχει πήξει από της 7όροφες, νομίζω ότι είναι μια περιοχή που έχει τραβήξει πολλά.

re mastora kserw ena trelo tupo pou metakomise nea smirni, kai eian trelos spasarx@@@

les na einai autos?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Innersense
03/06/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
les na einai autos?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
φτιάξε μου τη μέρα τώρα...

kalgeorge
03/06/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
φτιάξε μου τη μέρα τώρα...

vre akou pou sou lew....:lol:

veletzas
03/06/2008, 18:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
[B]Γεια χαρά αδέρφια, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.

Μένω σε διώροφο χτισμένο το 1935 (ο δεύτερος είναι επέκταση) με πρόσοψη στον δρόμο μήκους 10 μέτρων.

Όπως καταλαβαίνετε προβλεπόμενη θέση πάρκινγκ δεν υπάρχει αφού το σπίτι δεν έχει πιλοτή αλλά ισόγεια κατοικία.

Παρκάρουμε εδώ και 30 χρόνια που ζω τα αυτοκίνητα πάνω στο πεζοδρόμιο (τον κοινόχρηστο χώρο που βρίσκεται μπροστά στο σπίτι μου και δεν μου ανήκει όπως και σε κανέναν άλλωστε) πράγμα σαφώς ΠΑΡΑΝΟΜΟ κατά το γράμμα του νόμου, όπως άλλωστε και όλοι οι υπόλοιποι στη γειτονιά και μέχρι τώρα δεν είχαμε καμία απολύτως ενόχληση.

ΠΡΙΝ μια εβδομάδα μετακόμισε σε ολοκαίνουργια 7 όροφη πολυκατοικία ακριβώς απέναντι μας ένας ¨θεόσταλτος¨ γείτονας που αποφάσισε να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο και ήδη μας έχει στείλει (σε εμάς και παρακείμενους γείτονες) 4 φορές δημοτική αστυνομία & τροχαία για να μας γράψουν κλήση.

Οι αστυνομικοί κατανοώντας το άδικο της περίπτωσης μας ειδοποιούν, κατεβαίνω μετακινώ το αυτοκίνητο και φεύγουν.




το οτι παρκαρετε 30 χρονια, τα αυτοκινητα πανω στο πεζοδρομιο δεν σας πολυ-νομιμοποιει, οπως εγραψες κ μονος σου,
το οτι δεν ειχατε καμια απολυτος ενοχληση δεν σημαινει ο τυπος που ηρθε ειναι τωρα ειναι "κολλημενος"
οσον αφορα για " το αδικο της περιπτωσης" που κατανοουν οι αστυνομικοι???

:eyepop:
κατα τα αλλα καλα ξεμπερδεματα:wave2:

PortisHead
04/06/2008, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ασχετα με το τι ειναι νόμιμο ή τι όχι......εγω δεν καταλαβα τι σχέση εχει ο απέναντι στην 7οροφη (που προφανως θα εχει δικο του παρκινγκ) με το τι κανετε εσεις στην δικη σας πλευρα.
???????
Τον παρεμποδίζεται σε κάτι ?????

Για το αν υπάρχουν κακοι ανθρωποι ? αν υπάρχουν καλοι να αναρωτιέσαι....

:mad:


Και ξαναρωτώ μιας και απαντηση δεν πήρα.....
Τον ρωτησατε ΤΙ ειναι αυτο που τον ενοχλει ? ? ?