PDA

View Full Version : Ταξιδιωτικά και φωτογραφίες



Anritsu
04/09/2007, 17:49
Προσπαθώντας να γράψω ενα ταξιδιωτικό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα . Ολες οι φωτογραφίες μου είναι τραβηγμένες στα 5MP και στην καλύτερη ποιότητα απο τις 3 που προσφέρει η μηχανή μου , PENTAX Optio M30 .Ετσι τα μεγέθη τους είναι από 1.5 μέχρι 2.5 MB . Προσπαθώντας να τις κατεβασώ στα 100KB για να τις σηκώσω ορισμένες πρέπει να μικρύνουν ακόμα και κατω απο τα 640 Χ 480 .Υπαρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορει ομαδικά να πάρει τις φώτο από ένα φάκελο και να τις πάει σε ενά άλλο ολές σε μια στάνταρ μορφή πχ 800Χ600 και με περιορισμό μεγέθους <100 ΚΒ , και όλα αυτα άκοπα , αβαδιστά αβίαστα και λοιπά ????

Στo pc μου εχώ εγκατεστημένα τα PIXresizer και ACD See Pro .Ελπίζω η λύση να μην είναι το PhotoShop που αντιπαθώ εξαιρετικά .

:mad:

Nostra
04/09/2007, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

Στo pc μου εχώ εγκατεστημένα ....... και ACD See Pro .
:mad:


το πες μονος σου

:wave2: :wave2:

Anritsu
04/09/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το πες μονος σου

:wave2: :wave2:

Προσπαθώ εδώ και ώρα . Στο μενού resize εχει την διάσταση που επιθυμεί ο χρηστής αλλά όχι και το επιθυμητό μέγεθος σε KB. Για παράδειγμα η φώτο εχει αρχικό μέγεθος στα 5MP 2.1 MB , στα 800X600 κατεβαίνει στα 173 ΚΒ .Κάνω κάτι λάθος ??? :eek:


101636

kalesin
04/09/2007, 18:12
εγω παντως δουλευω τις φωτο με το Office Picture Manager που βρισκεται μεσα στο office [τοσα λεφτα δωσαμε για να αγορασουμε τα αυθεντικα προιοντα της microsoft, να μην τα χρησιμοποιησουμε;:p ]


απο εκει

edit pictures ------> resize ------> predefined width & height -------> web large 640x480


δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μεχρι τωρα..

vangelis 64
04/09/2007, 18:18
Μπορείς να κάνεις άνοιγμα με το πρόγραμμα ζωγραφικής τών Windows.Πατάς Επεξεργασία-Εικόνα-Αυξομείωση και τού δίνεις το ποσοστό,επί τοίς εκατό,να το μικρύνει.
Κάποια στιγμή θα έρθει,δεν μπορεί!:wave2: :wave2:

Anritsu
04/09/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
εγω παντως δουλευω τις φωτο με το Office Picture Manager που βρισκεται μεσα στο office [τοσα λεφτα δωσαμε για να αγορασουμε τα αυθεντικα προιοντα της microsoft, να μην τα χρησιμοποιησουμε;:p ]


απο εκει

edit pictures ------> resize ------> predefined width & height -------> web large 640x480


δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μεχρι τωρα..

Το πρόβλημα μου δεν είναι να πετύχω την επιθυμητή διάσταση , αλλά τον επιθυμητό ογκο για μια συγκεκριμένη διάσταση προφανώς κατεβάζοντας την ποιότητα χρώματος η κάτι άλλο .

:bigcry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μπορείς να κάνεις άνοιγμα με το πρόγραμμα ζωγραφικής τών Windows.Πατάς Επεξεργασία-Εικόνα-Αυξομείωση και τού δίνεις το ποσοστό,επί τοίς εκατό,να το μικρύνει.
Κάποια στιγμή θα έρθει,δεν μπορεί!:wave2: :wave2:

αν ειναι να ερθέι κατω απο τα 640X480 το χασαμέ το παιχνιδί .......

kalesin
04/09/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Το πρόβλημα μου δεν είναι να πετύχω την επιθυμητή διάσταση , αλλά τον επιθυμητό ογκο για μια συγκεκριμένη διάσταση προφανώς κατεβάζοντας την ποιότητα χρώματος η κάτι άλλο .

:bigcry:



αν ειναι να ερθέι κατω απο τα 640X480 το χασαμέ το παιχνιδί .......


αυτο που δεν σου ειπα ειναι οτι με τον τροπο αυτο, εμενα μου τις κατεβαζει κ σε "ογκο", κ χωρανε μια χαρα


:beer:

Anritsu
04/09/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
αυτο που δεν σου ειπα ειναι οτι με τον τροπο αυτο, εμενα μου τις κατεβαζει κ σε "ογκο", κ χωρανε μια χαρα


:beer:

Και με το ACDSee μικραίνουν σε όγκο παράλληλα με την διάσταση όπως και με το PixrESIZER . Αν δεις στην φώτο απο 2.1 MB έπεσε στα 173 KB στα 800 Χ 600 . Απο κει πέρα ομώς για να μειωθεί και άλλο ο όγκος της θα αναγκαστώ να την μικρύνω και άλλο κάτω απο τα 640 Χ480 . Για δες στο Office με μια φωτο σου σε αναλυση 800X600 , μπορείς να την κρατήσεις στην ιδία διάσταση , συμπιέζοντας ταυτόχρονα τον όγκο της κατά 1/2 ??? Αν μπορείς βρήκα τη λύση στο πρόβλημα μου .:confused:

MikeG
04/09/2007, 18:39
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το PixResizer & τις ανεβάζω στα 1,2 MP.

:wave2:

Anritsu
04/09/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το PixResizer & τις ανεβάζω στα 1,2 MP.

:wave2:

O.8 mp ειναι περιπού 1024 Χ 768 .1,2 MP προφανώς θα είναι και πολύ περισσότερο σε επιφάνεια ας πούμε . Το μοτο.γρ δεν ξέρω αν έχει περιορισμό σε διάσταση φωτογραφίας σίγουρα έχει όμως 100 ΚΒ σε όγκο . Αν δοκιμάσω να κάνω τις δικές μου resize στα 1024 Χ 768 θα βγούνε πολύ μεγαλύτερες σίγουρα πάνω από 200 ΚΒ εκάστη ... Επειδή υπάρχει μια περίπτωση αυτό που θέλω απλά να μην γίνεται ή να γίνεται με τρομερή αλλοίωση της εικόνας , θα πεταχτώ τώρα μέχρι τον Γιαννατο στο κέντρο να παραλάβω κάτι φωτο και επί της ευκαιρίας θα λύσω και το μυστήριο .

Ευχαριστώ άπαντες και αναμείνατε μέχρι νεωτέρας .... :wave2:

VANDA
04/09/2007, 18:56
Γιατί καλέ αντιπαθείς το photoshop? Θα είχες τελειώσει με τα resizes τώρα... :p


Τεσπά, όχι ότι έχω το ACDSee Pro, αλλά από το παράθυρο που βλέπω, δοκίμασε να τσεκάρεις το "Actual/Print Size in", επίλεξε pixels, βάλε 800 x όσο πάει, και παίξε με το Resolution μέχρι να σου βγάλει file size<100KB.

Anritsu
04/09/2007, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Γιατί καλέ αντιπαθείς το photoshop? Θα είχες τελειώσει με τα resizes τώρα... :p


Τεσπά, όχι ότι έχω το ACDSee Pro, αλλά από το παράθυρο που βλέπω, δοκίμασε να τσεκάρεις το "Actual/Print Size in", επίλεξε pixels, βάλε 800 x όσο πάει, και παίξε με το Resolution μέχρι να σου βγάλει file size<100KB.

Εχω χρονιά να το εγκαταστήσω αλλά θυμάμαι οτι ήταν πολυ φορτωμένο και το ειχα πάρει απο φόβο :smilea:

Δυστυχώς το κέντρο ήταν κλειστό λογο κάποιας πορείας και δεν μπορώ να λύσω την απορία μου .Αν ωστόσο κάποιος δεν βαριέται ας κάνει τα παρακάτω

Σ'υτο το
http://bp2.blogger.com/_4DJAh-RW2cw/RtbRa-w3L1I/AAAAAAAAApM/gUolwjwYyp4/s1600-h/20070800_Guca_Serbia_14_small.jpg (λινκ) υπάρχει μια φωτο από μπλογκ φίλου μου σε ανάλυση 1200 Χ900 και μέγεθος 364.57 KB .Αν εγώ την κανώ resize με το ACD see παίρνω τις ακόλουθες τιμές : 800Χ600 - 226,5 ΚΒ , 640 Χ480 -148,6ΚΒ , 500Χ375 - 92,3 ΚΒ . Δηλαδή αν ήθελα να την σηκώσω στο φόρουμ θα έπρεπε να την περιορίσω αισθητα σε διάσταση . ΑΝ μπορέσει κάποιος να την φέρει στο επιθυμητό 800Χ600 , άντε 640Χ480 χωρις να ξεπεράσει τα 100 ΚΒ ας μου πει πως το έκανε γιατί θα σκάσω στο τέλος με αυτήν την ιστορία . :hypnotize


Αααααα τα αρχεία έιναι τύπου JPG , δοκίμασα και GIF αλλά μικρές διαφορές προκύπτουν σε ΚΒ


101664

tthodor
05/09/2007, 09:13
Δοκίμασες να αλλάξεις το "Resizing Filter". Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα βέβαια...

Μπορείς πάντως να δοκιμάσεις το IrfanView , είναι σαν το ACDsee, αλλά είναι free (και νόμιμο) και όταν κάνεις save διαλέγεις "ποιότητα" συμπίεσης, οπότε αλλάζεις και το μέγεθος του αρχείου.

Λόγω της φύσης του αλγόριθμου Jpeg δεν υπάρχει standard σχέση μεταξύ ανάλυσης και μέγεθος αρχείου. Δύο εικόνες με ίδια ανάλυση και με ίδια ποιότητα συμπίσεσης μπορεί να διαφέρουν αρκετά σε μέγεθος (μέχρι και διπλάσιο η μία της άλλης) ανάλογα με το τι απεικονίζουν. Αν υπάρχουν μεγάλες περιοχές με ίδιο χρωμα (π.χ. Γαλανός ουρανός) το αρχείο θα είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με κάποια άλλη φωτογραφία που δείχνει ας πούμε ενα πολύχρωμο τοπίο.

VANDA
05/09/2007, 12:40
Πάμε πάλι:

- δοκίμασε να τσεκάρεις το "Actual/Print Size in", επίλεξε pixels, βάλε 800 x όσο πάει, και παίξε με το Resolution μέχρι να σου βγάλει file size<100KB. -


101697

Uriah Heep
05/09/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu


αν ειναι να ερθέι κατω απο τα 640X480 το χασαμέ το παιχνιδί .......


Άμα το ταξιδιωτικό σου έχει "ψυχή" ...
.
.
.
.
...με δυό πολύχυμες κουβέντες και με διαστάσεις φωτογραφίας διαβατηρίου...

...το κέρδισες το παιχνίδι!!!



:beer: :beer: :beer:

Anritsu
05/09/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tthodor
Δοκίμασες να αλλάξεις το "Resizing Filter". Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα βέβαια...

Μπορείς πάντως να δοκιμάσεις το IrfanView , είναι σαν το ACDsee, αλλά είναι free (και νόμιμο) και όταν κάνεις save διαλέγεις "ποιότητα" συμπίεσης, οπότε αλλάζεις και το μέγεθος του αρχείου.

Λόγω της φύσης του αλγόριθμου Jpeg δεν υπάρχει standard σχέση μεταξύ ανάλυσης και μέγεθος αρχείου. Δύο εικόνες με ίδια ανάλυση και με ίδια ποιότητα συμπίσεσης μπορεί να διαφέρουν αρκετά σε μέγεθος (μέχρι και διπλάσιο η μία της άλλης) ανάλογα με το τι απεικονίζουν. Αν υπάρχουν μεγάλες περιοχές με ίδιο χρωμα (π.χ. Γαλανός ουρανός) το αρχείο θα είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με κάποια άλλη φωτογραφία που δείχνει ας πούμε ενα πολύχρωμο τοπίο.

Και γω δυστυχώς αυτο φοβάμαι ....:cry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Πάμε πάλι:

- δοκίμασε να τσεκάρεις το "Actual/Print Size in", επίλεξε pixels, βάλε 800 x όσο πάει, και παίξε με το Resolution μέχρι να σου βγάλει file size<100KB. -

To actual / print size δεν μετραει σε πιξελ αλλά σε ιντσες , εκατοστά και χιλιοστά . Επίσης αν σε μια φωτο στα 800 Χ600 μεγαλύτερη απο 100 ΚΒ πάω να κατεβάσω το resolution ας πούμε στα 120 dots per inch αυτομάτως αλλάζει και η ανάλυση κατεβαίνοντας στα 320 Χ240 . Αυρίο θα ρωτήσω φωτογράφο για να τελειώνει το θέμα . Απορώ πως σε αλλά ταξιδιωτικά βλέπω φωτο 800Χ600 με μέγεθος 99 ΚΒ συνεχεία .Δεν μπορεί να είναι τυχαίο .


Άμα το ταξιδιωτικό σου έχει "ψυχή" ...
.
.
.
.
...με δύο πολύχρωμες κουβέντες και με διαστάσεις φωτογραφίας διαβατηρίου...

...το κέρδισες το παιχνίδι!!! :beer: :beer: :beer: [/QUOTE]

Συμφωνώ .... εν μέρη


:wave2:

Uriah Heep
05/09/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

...με δύο πολύχρωμες κουβέντες και με διαστάσεις φωτογραφίας διαβατηρίου...

..

πολύχυμες ....

...δηλαδή ζουμερές!


:beer: :beer: :beer:

lampros_fazer
05/09/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Σ'υτο το http://bp2.blogger.com/_4DJAh-RW2cw/RtbRa-w3L1I/AAAAAAAAApM/gUolwjwYyp4/s1600-h/20070800_Guca_Serbia_14_small.jpg (λινκ) υπάρχει μια φωτο από μπλογκ φίλου μου σε ανάλυση 1200 Χ900 και μέγεθος 364.57 KB .Αν εγώ την κανώ resize με το ACD see παίρνω τις ακόλουθες τιμές : 800Χ600 - 226,5 ΚΒ , 640 Χ480 -148,6ΚΒ , 500Χ375 - 92,3 ΚΒ .
Με το irfanview η συγκεκριμένη φωτο 800x600-151KB, 640x480-107KB..

Anritsu
05/09/2007, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Με το irfanview η συγκεκριμένη φωτο 800x600-151KB, 640x480-107KB..


Κάπου το έχω ακουστά αυτό το πρόγραμμα . Απλα άλλαξες την αναλυση η εκανές και καποιες επιλογές για "έκπτωση " σε ποιότητα και συνεπώς μικρότερο όγκο ???? 100 ΚΒ λιγότερα στα 800Χ600 δεν ειναι και μικρό πράγμα.

Ευχαριστώ ,
θα το διερευνήσω διεξοδικά :smilea:

VANDA
05/09/2007, 18:21
Ακόμα τπτ ε?

Πόσες είναι τέλος πάντων; Να σου τις κάνω εγώ να τελειώνουμε;

Κι άλλη λύση: Βάλε το φώτοσοπ και θα σου δώσω οδηγίες.

Αλλη δεν έχω.. :smilea:

lampros_fazer
05/09/2007, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Κάπου το έχω ακουστά αυτό το πρόγραμμα . Απλα άλλαξες την αναλυση η εκανές και καποιες επιλογές για "έκπτωση " σε ποιότητα και συνεπώς μικρότερο όγκο ???? 100 ΚΒ λιγότερα στα 800Χ600 δεν ειναι και μικρό πράγμα.
Το πρότεινε κ κάποιος φίλος πιο πάνω.. :p Απλό κ καλό προγραμματάκι (κ free)..

Μόνο την ανάλυση άλλαξα..

Με το office picture manager η ίδια φωτό γίνεται στα 800x600-192KB κ 640x480-144KB..

Anritsu
05/09/2007, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ακόμα τπτ ε?

Πόσες είναι τέλος πάντων; Να σου τις κάνω εγώ να τελειώνουμε;

Κι άλλη λύση: Βάλε το φώτοσοπ και θα σου δώσω οδηγίες.

Αλλη δεν έχω.. :smilea:


χμμμμμμ 120 -130 ειναι πολλές ??? ευκολίες πληρωμής γίνονται ???



Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Το πρότεινε κ κάποιος φίλος πιο πάνω.. :p Απλό κ καλό προγραμματάκι (κ free)..

Μόνο την ανάλυση άλλαξα..

Με το office picture manager η ίδια φωτό γίνεται στα 800x600-192KB κ 640x480-144KB..

Και που ειναι ο λάκος ??? προφανώς κατά την συμπίεση το ιρφαν σαν φριγουεαρ δεν εχει και τόσο δυνατό αλγόριθμο οπότε και προφανώς η εικονα θα βγαίνει σχετικά υποβαθμισμενή .Οπως και να έχει τώρα γίνανε όλες resize κι λογικά το ταξιδιωτικό θα είναι έτοιμο μεχρι το ΣΚ .

Ευχαριστώ :wave2: