PDA

View Full Version : Κομμένο καλώδιο πίπας μπουζί σε Runner



stako
09/07/2007, 13:49
Γνωρίζει κανείς πως αλλάζουμε το καλώδιο της πίπας του μπουζί σε Runner 180 VXR?

Και περίπου πόσο κοστίζει κομπλέ με την πίπα?

Και επίσης αν κρίνω σωστά να υποπτεύομαι το καρμπυρατέρ για το ότι δεν ξεκινάει (με σωστή πίπα) το μηχανάκι?

:rolleyes:

OldMan
09/07/2007, 14:25
Αν είναι κομμένο κοντά στην πίπα, προσπαθείς θα το ξαναβάλεις (στριφτά).

Αν είναι μακριά,έχασες (μάλλον πάει μαζί με τον πολλαπαλασιαστή...).

Υ.Γ.
Όσο για το "σωστή πίπα", οι απόψεις πολυ-ίστανται !!!:blush:

Stergios69
09/07/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Όσο για το "σωστή πίπα", οι απόψεις πολυ-ίστανται !!!:blush:
Α να χαθείς παλιόπαιδο, μας σκανδάλησες πάλι... :blush:

stako
09/07/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν είναι κομμένο κοντά στην πίπα, προσπαθείς θα το ξαναβάλεις (στριφτά).

Αν είναι μακριά,έχασες (μάλλον πάει μαζί με τον πολλαπαλασιαστή...).

Υ.Γ.
Όσο για το "σωστή πίπα", οι απόψεις πολυ-ίστανται !!!:blush:

Αν τα ζορίσω τα πράματα ίσως και να φτάσει από το κόψιμο χωρίς να χρειαστεί να το αλλάξω ολόκληρο... Θα πρέπει να βγάλω τα πλαστικά για να έχω καλή πρόσβαση και τότε θα δείξει.

Αν κατάλαβα καλά το μπουζοκαλώδιο έχει σπείρωμα από μέσα και "βιδώνει" πάνω στην πίπα?

Πάντως από τότε που μου άλλαξε πίπα ο εξυπνάκιας ο (πρώην!) μηχανικός μου όλο προβλήματα είχα.....

Α και μια ενδιαφέρουσα πληροφορία από δίπλα φόρουμ για να δεις αν φτάνει ρεύμα στο μπουζί:

"Βγαλε την πιπα απο το μπουζοκαλωδιο

Φερτο σε αποσταση αναπνοης απο το μπουζι (μην το ακουμπαει αλλα να ειναι κοντα) και πατα μιζα η μανιβελα

Αν πεταξει σπιθα απο το καλωδιο εως το μπουζι εισαι οκ αν οχι πακετο

Μπουζοκαλωδιο εχει ο τογελος με 4 ευρω το μετρο σε διαφορα χρωματα"

stako
09/07/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Α να χαθείς παλιόπαιδο, μας σκανδάλησες πάλι... :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
09/07/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Αν κατάλαβα καλά το μπουζοκαλώδιο έχει σπείρωμα από μέσα και "βιδώνει" πάνω στην πίπα?
Καλά κατάλαβες (αλλά "ανάποδα"..).
Η πίπα έχει μια βίδα με σπείρωμα και "χώνεται" (:blush: ) βιδωτά μέσα στο καλώδιο !!!

Αν είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερός, το ίδιο μπορεί να γίνεται και από την μεριά του πολλαπλασιαστή (οπότε θα χρειαστείς μόνο καλώδιο).
(προσωπικά, ΔΕΝ έχω δει κανένα μπουζοκαλώδιο να βγαίνει από τον πολλαπλασιαστή, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...:lol: ).

Υ.Γ.
Η "μέθοδος" για το αν έρχεται ρεύμα μέχρι την πίπα είναι σωστή (δεν χρειάζεται απαραίτητα το μπουζί, αλλά οποιοδήποτε σημείο της μηχανής κάνει "σώμα"...) αλλά έχει πρακτική εφαρμογή ΜΟΝΟ σε βαθειά νύχτα (χωρίς φεγγάρι...) :wave2:

crs-k
09/07/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.......................
Υ.Γ.
Η "μέθοδος" για το αν έρχεται ρεύμα μέχρι την πίπα είναι σωστή (δεν χρειάζεται απαραίτητα το μπουζί, αλλά οποιοδήποτε σημείο της μηχανής κάνει "σώμα"...) αλλά έχει πρακτική εφαρμογή ΜΟΝΟ σε βαθειά νύχτα (χωρίς φεγγάρι...) :wave2:


Εναλλακτικα βαζεις και το δακτυλο κοντα κι αν παραλυσει ΟΛΟ το χερι, τοτε ερχεται ρευμα... :dizzy: :hypnotize :lol:

OldMan
09/07/2007, 15:00
:rolleyes: Ποιο δάχτυλο από όλα ??? :winka:

stako
09/07/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλά κατάλαβες (αλλά "ανάποδα"..).
Η πίπα έχει μια βίδα με σπείρωμα και "χώνεται" (:blush: ) βιδωτά μέσα στο καλώδιο !!!

Αν είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερός, το ίδιο μπορεί να γίνεται και από την μεριά του πολλαπλασιαστή (οπότε θα χρειαστείς μόνο καλώδιο).
(προσωπικά, ΔΕΝ έχω δει κανένα μπουζοκαλώδιο να βγαίνει από τον πολλαπλασιαστή, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...:lol: ).

Υ.Γ.
Η "μέθοδος" για το αν έρχεται ρεύμα μέχρι την πίπα είναι σωστή (δεν χρειάζεται απαραίτητα το μπουζί, αλλά οποιοδήποτε σημείο της μηχανής κάνει "σώμα"...) αλλά έχει πρακτική εφαρμογή ΜΟΝΟ σε βαθειά νύχτα (χωρίς φεγγάρι...) :wave2:

Δλδ έχουμε μόνο ένα σπείρωμα που ουσιαστικά φτιάχνει άλλο πάνω στο καλώδιο και στην πορεία πιάνει και το σύρμα... Οκ, ic, θα δοκιμάσω και βλέπουμε!

Κάτσε να φάω κανά 2 ώρες να βγάλω τα πλαστικά πρώτα... Αυτό το μηχανάκι γενικά είναι σχεδιασμένο για να σε αποτρέπει να το συντηρείς μόνος σου... Ακόμα και το να αλλάξεις λάδια-φίλτρο είναι ειδικά μελετημένο, τα κοινά φιλτρόκλειδα δεν κάνουν (θες ειδικό) και επίσης η τάπα του λαδιού είναι αστεία μεγάλη...

Το έχω πάρει πατριωτικά όμως, δεν θα τους περάσει τους Ιταλούς! :rotflmao:

pavlaras1
16/12/2007, 23:01
Ποιες ετιαιρειες κατασκευαζουν πιπες για μπουζι?

Ποια εταιρεια κατασκευαζει τις καλυτερες πιπες για μπουζι
και καθε ποτε περιπου θελουν αλλαγη οι πιπες?

Ποσες κατηγοριες πιπας υπαρχουν π.χ. βιδωτες,κουμπωτες και ποιες ειναι οι καλυτερες?


114602

OldMan
17/12/2007, 11:10
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Κάτι άλλο ...??? :smokin:



καμιά παστούλα, ίσως ....??? :blush:

Anty12
17/12/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(προσωπικά, ΔΕΝ έχω δει κανένα μπουζοκαλώδιο να βγαίνει από τον πολλαπλασιαστή :wave2:


Σε μερικά από τα παλαιότερα μοντέλα της Kawasaki ναι.........:beer:


114643

OldMan
17/12/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σε κάποια παλαιότερα μοντέλα της Kawasaki ναι.........:beer:
Για μηχανάκια μιλάμε ...

(όχι για GN ...!!!) :smokin:

Anty12
17/12/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για μηχανάκια μιλάμε ...

(όχι για GN ...!!!) :smokin:

ΕΝ παρακαλώ .....ΕΝ......

Πάλι καλά..κάποιοι τα ονομάτιζαν και σπασμένα ποδήλατα τότενες.....:mad:

sapila racing
17/12/2007, 12:57
Στην περίπτωση που ο πολλαπλασιαστής είναι πανάκριβος/δυσεύρετος και πρέπει οπωσδήποτε να τον κρατήσουμε και να αλλάξουμε καλώδιο γίνεται με πατέντα, αλλά θέλει προσοχή.

Με λίγα λόγια, κόβεις το καλώδιο κοντα στον πολλαπλασιαστή (αφήνεις περίπου 3-4 πόντους),
χώνεις μέσα στο καλώδιο μια πρόκα (με την μύτη μπροστά )κατάλληλου πάχους και αφού την βάλεις μέσα περιπου 2 πόντους, αφήνεις αλλους 2 πόντους από το κομμάτι ττης πρόκας που ειναι εξω απο το καλώδιο και το υπόλοιπο το κόβεις.
Στο κομμάτι που εχει μείνει απ εξω χώνεις το καινούριο μπουζοκαλώδιο, και δοκιμάζεις αν δουλευει.
Αν δουλευει, πλακώνεις την ενωση με κόλλα 2 συστατικών για να ακινητοποιηθεί το σύστημα και για αδιαβροχοποίηση και τελέίωσες.

Μπορεί βέβαια στο μέλλον να εχει πάλι πρόβλημα αν κι εχει αποδειχτεί οτι κρατάει για χρόνια, αλλά είπαμε οτι αυτη η μέθοδος ειναι για δύσκολες περιπτώσεις..... :wave2:

pavlaras1
17/12/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Κάτι άλλο ...??? :smokin:



καμιά παστούλα, ίσως ....??? :blush:

Ερωτηση επανω στην παστουλα.

Μηπως βαζουμε παστουλα σιλικονις για να κολαει καλυτερα το ελαστικο μερος επανω στην πορσελανη ωστε να μην περναει υγρασια?

Μηπως βαζουμε καμια παστουλα σιλικονις για θερμικη απαγωγη ή ειναι ασχετο τελειως?

Επισυναπτω παρακατω μια φωτογραφια απο τις δυο πιπες για μπουζι που πηρα σημερα.

NGK VD05F


114737

pavlaras1
17/12/2007, 21:15
Αυτη η ειναι η αλλη πιπα για μπουζι που πηρα.

NGK LB05F

Υποψιν δεν εχω δοκιμασει καμια απο τις δυο ακομη.

Denso πιπες για μπουζι στην Θεσσαλονικη ποιος πουλαει?


114738

X-SFIGA
26/12/2007, 16:09
λοιπον φιλε μου, επειδη ειχα παλιοτερα runneraki και μου ειχε κατσει αυτο το προβλημα, καταρχην θα παρεις μια πιπα της μαλλοσι η οποια πρεπει να ειναι ποιο ακριβη απο την κανονικη αλλα δεν ειναιι πλαστικη αλλα λαστιχενια,

κατα δευτερον αυτο που ειχα κανει εγω ηταν να γυμνωσω το μπουζοκαλωδιο και να το ενωσω στην ψυχρα με το καινουργιο, απο πανω ταινια και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μπολικη πλαστικη σιλικονη απο πανω

αυτη που βγαινει σε ραβδους και μπενει σε ενα πιστολακι και λιωνει και εισαι οκ

απο εκει και περα για να μην το ενωσεις στην ψυχρα (εχει ενα μονο συρματακι οταν γυμνωσεις το καλωδιο)
μπορεις να παρεις καποια μουφα, ετσι λεγεται μου φαινεται (ειναι ενα μικρο πλαστικο πραγματακι που χωνεις μεσα την μια ακρη του καλωδιου και βιδωνεις μια βιδουλα και ετσι στερεωνεται και χωνεις και απο την αλλη μερια την αλλη ακρη του καλωδιου και βιδωνεις και βουαλα) ταινια απο πανω και ΠΑΝΤΑ πλαστικη σιλικονη

stako
27/12/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
λοιπον φιλε μου, επειδη ειχα παλιοτερα runneraki και μου ειχε κατσει αυτο το προβλημα, καταρχην θα παρεις μια πιπα της μαλλοσι η οποια πρεπει να ειναι ποιο ακριβη απο την κανονικη αλλα δεν ειναιι πλαστικη αλλα λαστιχενια,

κατα δευτερον αυτο που ειχα κανει εγω ηταν να γυμνωσω το μπουζοκαλωδιο και να το ενωσω στην ψυχρα με το καινουργιο, απο πανω ταινια και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μπολικη πλαστικη σιλικονη απο πανω

αυτη που βγαινει σε ραβδους και μπενει σε ενα πιστολακι και λιωνει και εισαι οκ

απο εκει και περα για να μην το ενωσεις στην ψυχρα (εχει ενα μονο συρματακι οταν γυμνωσεις το καλωδιο)
μπορεις να παρεις καποια μουφα, ετσι λεγεται μου φαινεται (ειναι ενα μικρο πλαστικο πραγματακι που χωνεις μεσα την μια ακρη του καλωδιου και βιδωνεις μια βιδουλα και ετσι στερεωνεται και χωνεις και απο την αλλη μερια την αλλη ακρη του καλωδιου και βιδωνεις και βουαλα) ταινια απο πανω και ΠΑΝΤΑ πλαστικη σιλικονη

Αν εννοείς εμένα σε ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά το έδωσα το Runner. Την πίπα την έφτιαξε ο μηχανικός που ανέλαβε να το φέρει στα ίσια του...:)

Χρήσιμα πάντως όσα ανέφερες.....;)

costas_k
27/12/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
απο εκει και περα για να μην το ενωσεις στην ψυχρα (εχει ενα μονο συρματακι οταν γυμνωσεις το καλωδιο)
μπορεις να παρεις καποια μουφα, ετσι λεγεται μου φαινεται (ειναι ενα μικρο πλαστικο πραγματακι που χωνεις μεσα την μια ακρη του καλωδιου και βιδωνεις μια βιδουλα και ετσι στερεωνεται και χωνεις και απο την αλλη μερια την αλλη ακρη του καλωδιου και βιδωνεις και βουαλα) ταινια απο πανω και ΠΑΝΤΑ πλαστικη σιλικονη

ο φιλος εννοει την "κλεμα"


115597

OldMan
27/12/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
ο φιλος εννοει την "κλεμα"
Η χρήση της οποίας αντενδείκνυται στα μοτοσακό ....:D

OldMan
27/12/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Επισυναπτω παρακατω μια φωτογραφια απο τις δυο πιπες που πηρα σημερα.
:mad: :D :mad:

δεν βάζουμε τσόντες στα Τεχνικά... :nono:

xampos
27/12/2007, 14:04
:rotflmao: :rotflmao:

costas_k
27/12/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η χρήση της οποίας αντενδείκνυται στα μοτοσακό ....:D

ορθον(αν και δεν γνωριζω το λογο.η καλυτερα τους λόγους)

OldMan
27/12/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
(αν και δεν γνωριζω το λογο.η καλυτερα τους λόγους)
Οι κραδασμοί αναγκάζουν το καλώδιο - στο σημείο που το σφίγγει η βίδα - να "μασιέται" σιγά σιγά, με αποτέλεσμα το χαλάρωμα της σύνδεσης ...


Υ.Γ.
Κανονικά, και στις ηλεκτρικές συνδέσεις απαγορεύεται η χρήση της κλέμας σε πολύκλωνα καλώδια...:wave2: