PDA

View Full Version : Κράνος



stef_26
31/05/2007, 10:28
γεια σας και παλι

βρε παιδια έχω μια απορεία:
Πήγα το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε Αθήνα αυτό που παρατήρησα ήταν ότι πολλοί που κυκλοφορούν με μηχανές (και μάλιστα στην εθνική έξω από την Αθήνα) δεν φορούσαν κράνος.
Πρώτον: Πώς μπορούσαν να τρέχουν με 100-120km χωρίς κράνος και να βλέπουν και που πάνε ή τι είναι μπροστά τους? και
Δεύτερον: Δεν έχουν καμιά αίσθηση κινδύνου?
και βέβαια δε σχολιαζώ ότι από 03/06 η κλίση για κράνος είναι 300€ (αυτό ειναι το λιγότερο).

Τι να πω εγώ πάντως που τους έβλεπα χωρίς κράνος και φοβόμουν
Τελικά αν η βλακεία ήταν χρυσός πολύ θα ήταν δισεκατομμυριούχοι.

Cpt. Haddock
31/05/2007, 10:30
Γιατί ασχολείσαι;

Απλα να τους έχεις σε απόσταση γιατί αν φάνε σκουπιδάκι/μυγάκι στο μάτι πάνω σου θα πέσουν.

Κατα τα άλλα, τα γραφεία τελετών να είναι καλα

:wave2:

airamhag
31/05/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατα τα άλλα, τα γραφεία τελετών να είναι καλα

:wave2:

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ktm640lc4
31/05/2007, 13:26
300 Eυρω για κρανος;;;;;;;;;;;;;;

Καλα ειναι μαλακες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:nono: :nono:

gcrook
31/05/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Κατα τα άλλα, τα γραφεία τελετών να είναι καλα

:wave2:

Εισαι τοσο κυνικος που καταντας γλυκας:blush:

Aggelos_SV
31/05/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef_26
και βέβαια δε σχολιαζώ ότι από 03/06 η κλίση για κράνος είναι 300€ (αυτό ειναι το λιγότερο).

Τι να πω εγώ πάντως που τους έβλεπα χωρίς κράνος και φοβόμουν
Τελικά αν η βλακεία ήταν χρυσός πολύ θα ήταν δισεκατομμυριούχοι.

700€ ή 300€ θα είναι ??

Υπάρχουν πολλοί billionaires γύρω μας.:D

sergiosm
31/05/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef_26
γεια σας και παλι

βρε παιδια έχω μια απορεία:
Πήγα το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε Αθήνα αυτό που παρατήρησα ήταν ότι πολλοί που κυκλοφορούν με μηχανές (και μάλιστα στην εθνική έξω από την Αθήνα) δεν φορούσαν κράνος.
Πρώτον: Πώς μπορούσαν να τρέχουν με 100-120km χωρίς κράνος και να βλέπουν και που πάνε ή τι είναι μπροστά τους? και
Δεύτερον: Δεν έχουν καμιά αίσθηση κινδύνου?
και βέβαια δε σχολιαζώ ότι από 03/06 η κλίση για κράνος είναι 300€ (αυτό ειναι το λιγότερο).

Τι να πω εγώ πάντως που τους έβλεπα χωρίς κράνος και φοβόμουν
Τελικά αν η βλακεία ήταν χρυσός πολύ θα ήταν δισεκατομμυριούχοι.

Είναι απλό φίλε μου:

Απλά αυτοί ανήκουν στην κατηγορία των υπεροδηγών που δεν θα πέσουν ποτέ, γιατί μπορούν να αντιμετωπίσουν τα πάντα.
Ενώ αντίθετα όλοι όσοι φοράμε κράνος ...

dimokritos
31/05/2007, 18:33
350 ευρωπαϊκά θα είναι

kostisthegreek
31/05/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
350 ευρωπαϊκά θα είναι


Στον πάτο τους να τα βάλουν!
Δεν είμαι κατά του κράνους αλλά μπορεί να τύχει στον καθένα μας κάποια στιγμή να οδηγήσει δίχως κράνος και να την πατήσει.
Ασε που οι περισσότεροι που οδηγούν συστηματικά δίχως κράνος έχουν το βήσμα και σβήνουν τις κλήσεις οπότε τα πρόστιμα είναι για τους υπόλοιπους.

stef_26
01/06/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
700€ ή 300€ θα είναι ??

Υπάρχουν πολλοί billionaires γύρω μας.:D

300€ είναι το κράνος. 700€ είναι παραβίαση κόκκινου.

stef_26
01/06/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Στον πάτο τους να τα βάλουν!
Δεν είμαι κατά του κράνους αλλά μπορεί να τύχει στον καθένα μας κάποια στιγμή να οδηγήσει δίχως κράνος και να την πατήσει.
Ασε που οι περισσότεροι που οδηγούν συστηματικά δίχως κράνος έχουν το βήσμα και σβήνουν τις κλήσεις οπότε τα πρόστιμα είναι για τους υπόλοιπους.

Θα συμφωνήσω ότι σε όλους μπορεί να τύχει να μη φορέσουμε κάποια στιγμή το κράνος, ειδικά σε μικρές αποστάσεις.
Όσο για το βύσμα και το σβήσιμο της κλήσης που λες τώρα γίνεται πιο δύσκολο γιατί περνιέται αμέσως στο σύστημα και πάει κατευθείαν δημόσιο ταμείο. Όποτε ξέρεις τι σημαίνει αυτό.... θα την πληρώσεις θες δε θες.

HolyDiver
01/06/2007, 19:32
Δεν μας σκοτώνουν οι ακράνωτοι, απλά αυτοί σκοτώνονται πολύ πιο εύκολα:rolleyes:

dimokritos
01/06/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef_26
300€ είναι το κράνος.

φίλε μου το πρόστιμο για το κράνος είναι 350 ευρώ, 10 μέρες αφαίρεση άδειας οδήγησης και 5 βαθμοί στο point system. άρθρο 12, παράγραφος 5 και 6 του νέου ΚΟΚ.

στην επόμενη αναθεώρηση είμαι σίγουρος ότι θα κατεβάζουμε και το παντελόνι... :yuck:

blueblack
02/06/2007, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef_26
Θα συμφωνήσω ότι σε όλους μπορεί να τύχει να μη φορέσουμε κάποια στιγμή το κράνος, ειδικά σε μικρές αποστάσεις.
Όσο για το βύσμα και το σβήσιμο της κλήσης που λες τώρα γίνεται πιο δύσκολο γιατί περνιέται αμέσως στο σύστημα και πάει κατευθείαν δημόσιο ταμείο. Όποτε ξέρεις τι σημαίνει αυτό.... θα την πληρώσεις θες δε θες.


ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...........


Τρείς μέρες ή κλίση σου είναι στή διάθεση τού διοικητή τού τμήματος πού σέ
έγραψε γιά τυχόν άντιρρήσεις παράπονα άμφισβητήσεις κ.λ.π......
Αύτό πρακτικά......ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...??????

Όσο γιά τό πρόστιμο γιά τό κράνος είναι 350 εύρώ ....καί άν πληρωθεί
μέσα σέ δέκα έργάσιμες έχεις έκπτωση 50%....!!!!!!!!!!!

:wave2:

zolotas
02/06/2007, 08:12
απο δευτερα βλεπω ουρες στα πολυκαταστηματα και στο δρομο δημοφιλες μαρκα ......στερεο νοβα.........