PDA

View Full Version : Δίπλωμα για 50ράκι..... Απορίες



xristina_84
15/03/2007, 17:48
Καλησπέρα, ζητώ τα φώτα όσων γνωρίζουν.... Εχω ήδη μπεί στην διαδικασία να πάω στην τροχαία της περιοχής μου και να μαζέψω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να βγάλω την άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου. Ολα οκ μέχρι εκεί αλλά κόλλησα κάπου...
Χρειάζονται 2 βιβλία να διαβάσω:
1) θεωρητική εκπαίδευση υποψήφιων οδηγών μοτοσυκλέτας και
2) - || - -|| - -|| - - ||- αυτοκινήτου....
Το πρώτο βιβλίο το καταλαβαίνω, το δεύτερο πρέπει να το διαβάσω ολόκληρο ή αρκεί μόνο να μάθω τα σήματα? Και αν κάποιος ξέρει να μου πεί πόσες είναι η ερωτήσεις που μπαίνουν απο το πρώτο και πόσες απο το δεύτερο βιβλίο.
Ευχαριστώ.....!!! :confused: :)

nickmonstro
15/03/2007, 18:26
Το δευτερο βιβλιο νομιζω στο δινουν για να μαθεις τα σηματα....:wave2:

soundstorm
15/03/2007, 18:54
Το πρωτο υποτιθετε ειναι κατι σαν μηχανολογικες ερωτησεις,για βλαβες και τετοια.
Το δευτερο ειναι τα σηματα που δινεις ειτε σε μηχανη ειτε σε αμαξι.
Απαντας σε ενα φυλλο απο το μεγαλο(3 σελιδες)
και σε 1 σελιδα απο το μικρο.

OzZzZzY
15/03/2007, 19:30
λοιπον..
το βιβλιο με τη θεωρητικη εκπαιδευση μοτοσυκλετας ειναι σχετικα μικρο..συνηθως το λενε "βιβλιο μηχανης"..εχει ερωτησεις ψευτομηχανολογικες, ερωτησεις του στυλ: "ποτε αναβουμε τα φωτα πορειας κλπ" υπαρχει βιβλιο με αυτη τη θεωρια και συνηθως στο τελος εχει και τις 200 περιπου ερωτησεισ πολλαπλης επιλογης που πρεπει να μαθεις..απ αυτες θα πεσουν 10

στις εξετασεις δινεις πρωτα το "βιβλιο μηχανης"..αν το περασεις αφου τα τσεκαρουν σε 15 λεπτα οι επιτυχοντες δινουν τη θεωρητικη εκπαιδευση που ναι 30 ερωτησεις.. παιρνεις το (συνηθως μπλε) βιβλιο για θεωρια αυτοκινητου και το διαβαζεις..πολυ καλο διαβασμα ομως..
στις εξετασεις για μηχανακι 50 κυβικων εκτος απο τις 10 του βιβλιου μηχανης ειναι 30 στανταρντ διαγωνισματα που πεφτουν που περιεχουν τη θεωρια του αυτοκινητου..οι ερωτησεις ειναι αυτουσιες απο το βιβλιο της θεωριας..
εγω οταν εδινα ειχα βρει βιβλιο που χει μαζεμενα και τα 30 διαγωνισματα..αφου ειχα διαβασει τη θεωρια εκανα τα τεστ για να μαι και σιγουρος..

αρα κρατας οτι: πρωτα δινεις 10 ερωτησεις σχετιζομενες με τη μηχανη
μετα δινεις 30 ερωτησεις σχετιζομενες με το αυτοκινητο

το βιβλιο αυτοκινητου εχει τα σηματα και τη θεωρια και στο τελος εχει τις ερωτησεις που θα συναντησεις στις εξετασεις..

κ προσεχε!! οι ερωτησεις ειναι ιδιες.. εγω ας πουμε μου χε ερωτηση πως αλλαζουμε λαστιχο?οποτε οπως καταλαβαινεις δεν τις εχουν αλλαξει καθολου.. ακομα κι αν δεν βρεις το βιβλιο που χει τα 30 τεστ που βαζουν αν διαβασεις βιβλιο μηχανης (με τις ερωτησεις που χει στο τελος) και το βιβλιο του αυτοκινητου (με τις ερωτησεις που χει) εισαι καλυμενη

:wave2: :wave2:

xristina_84
16/03/2007, 09:29
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις να είστε όλοι καλά!

iLia
19/03/2007, 11:34
Συγνωμη που ξεθαβω παλι αυτο το ποστ αλλα ετυχε κουβεντα χθες.


Ποσα χρηματα χρειαζονται?