PDA

View Full Version : Πως το κοβουμε το ρημαδι???



mats8282
05/03/2007, 09:30
Λοιπον παιδες προσπαθω μετα απο 10+ χρονια καπνιστης να το κοψω...Απο την Πεμπτη και δωθε εχω καπνισει αντι για 8-10 πακετα περιπου 1 αλλα μαχαιρι δεν εχω καταφερει το κοψω...Εχει κανενας καμμια ιδεα :confused:



Δεν μου λειπει πολυ αλλα ωρες ωρες τρελαινομαι (ειδικα μετα το φαι και το πρωι που ξυπναω)...


:a4:

kaps
05/03/2007, 09:48
Κάπνιζα από το 1985 μέχρι το 2000 . Το έκοψα μαχαίρι μέχρι το Ιανουάριο του 2004 οπότε το ξανάρχισα αλλά με ρέγουλα . Δηλαδή μόνο στριφτό και αποκλειστικά 6-7 τσιγάρα την ημέρα . 2 το πρωί 2 το μεσημέρι 2 το απόγευμα και πάντα έξω ή δίπλα στο τζάκι σε στάση γιόγκα για να με χαλάει ......:D . Το Οκτώβρη του 2006 το έκοψα τελείως έως και τώρα που γράφω και το βλέπω αδύνατον να το ξαναρχίσω ... Σε όλες τις φορές που το έκοψα έκανα απλά εγκεφαλική την προσπάθεια . Δηλαδή να το πιστέψεις πως δεν το θέλεις και πως μόνο στην φαντασία σου είναι η εξάρτηση . Είναι βέβαια λίγο δύσκολο να το αντιληφθείς αλλά αν το συζητήσεις με τον εαυτό σου θα δεις πως δεν είναι και ακατόρθωτο . Πάντως για αρχή πέτα το πακέτο πάρε στριφτά ( όχι το μηχανάκι όμως διότι θα φτάσεις να κάνεις περισσότερα ) και διάλεξε ένα σχετικά ελαφρύ π.χ old horborn yellow. Καλή προσπάθεια ...

tassosrr
05/03/2007, 09:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
κοψω...Εχει κανενας καμμια ιδεα :confused:

nai...

......balto mialo sou ns doulepsei!!

airamhag
05/03/2007, 10:06
ριξε μια ματια...

θα ειναι καλο μια κ εχεις ηδη αρχισει να το κοβεις !

καπνισμα (http://el.help-eu.com/pages/intro-rub2intro-2-153-I_WANT_TO_QUIT.html)


:wave2:


καλη επιτυχια!

nelson
05/03/2007, 10:12
κάπνιζα περίπου 5 χρόνια και πήρα την απόφαση να το κόψω την προηγούμενη βδομάδα,

δε λεω μου λείπει ώρες ώρες το γ@μ***νο αλλά παλεύεται,
εξάλλου ήδη μετά απο μόλις 5 μέρες δε μου λείπει καθόλου το κάψιμο στο στήθος και
ο πρωινός βήχας...

είναι καθαρά εγκεφαλικό το θέμα πιστεύω...

και τώρα που πίνω καφέ στο γραφείο μπορεί να σκότωνα κάποιον για ένα τσιγάρο
αλλά υπάρχει και η οικονομική οπτική...
με προκαταβολή τη μηχανή που έχω τώρα, καπνίζω (κάπνιζα) τον μήνα την μηνιαία
δόση τετραετούς διακανονισμού για μια νέα μηχανή...

το κάπνισμα κόβεται φίλε...
η μηχανή ?

σαν βοήθεια κάπου διάβαζα οτι τροφές με αλκάλια (μη με ρωτάς τι είναι αυτά - ξέρω οτι τα μήλα ανήκουν εδω) και γαλακτοκομικά μειώνουν την επιθυμία για κάπνισμα...

project.breeze
05/03/2007, 10:14
Δεν είμαι καθόλου εξαρτημένος σύμφωνα με το τεστ αλλά και πάλι δεν μπορώ να το κόψω.Ας μην κοροϊδευόμαστε,αν στο περιβάλλον σου καπνίζουν όλοι είναι πολύ δύσκολο να το κόψεις,μπορείς όμως πολύ απλά να το μειώσεις όπως έκανα εγώ.Κάπνιζα ένα πακέτο Marlboro την μέρα και πάρα πολλές φορές το 1 πακέτο γινόταν 2 όταν έβγαινα έξω,όταν είχα εξεταστική κτλ.Όταν αποφάσισα να το μειώσω άρχισα να αγοράζω 10άρια Marlboro,τα μικρά τα πακετάκια με τα 10 τσιγάρα.Έχω πολύ καιρό τώρα που άνετα την βγάζω με 10 τσιγάρα.Δοκίμασέ το αν δεν έχεις την δύναμη να το κόψεις μαχαίρι...

Lupo
05/03/2007, 10:21
Έλα ντε! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35966&perpage=15&pagenumber=10)

Καλό μας κουράγιο.

Χάλια τα νεύρα μου, πάντως!
:mad:

gloum
05/03/2007, 10:25
Στο κεφάλι σου είναι όλα.Ξέρω ανθρώπους που κάπνιζαν 2 πακέτα την ημέρα για 30 χρόνια και βάλε και το κόψαν εν μια νυκτί..Αν το πάρεις απόφαση όλα γίνονται.Στην τελική πήγαινε κάθε μέρα μπροστά στον καθρέφτη σου και λέγε.Είμαι μ......ας είμαι μ.......ας..Γιατί είσαι όντως αν καπνίζεις.Δεν το λέω προσωπικά φίλε μου.Έλπίζω να καταλαβαίνεις:)

mats8282
05/03/2007, 10:27
Καπου ειχα διαβασει οτι αμα νιωθεις πολυ εντονη την επιθυμια να καπνισεις καλυτερα να καπνισεις αυτο το τσιγαρο παρα να αφησεις τον οργανισμο σου χωρις την νικοτινη που επερνε τοσο καιρο.Δηλαδη αμα ειναι να σκασεις καπνισε το γ@#@μενο.Εγω προσπαθω να αυξησω αυτο το κενο μεταξυ του τσιγαρου που δεν αποφευγω και του επομενου.Παντως χθες καπνισα μονο 4 τσιγαρα ολη μερα :) .Σημερα καπνισα 1 το πρωι που ηρθα στο γραφειο με τον καφε.Αντε να δουμε γιατι μεχρι στιγμης οσες φορες πηγα να το κοψω,καπνισα μετα και αναδρομικα οτι ειχα χασει...




:rotflmao: :lol: :rotflmao:











ΥΓ Παντως εκατσα και υπολογισα οτι χαλαω 1,500Ε τον χρονο για να καταστρεφω τα πνευμονια μου και αυτο ειναι ενα πρωτης ταξεως κινητρο :p

LINA
05/03/2007, 10:44
ΠΡΙΝ 5 βδομαδες επαθα ιγμοριτιδα :hypnotize ο γιατρος ειπε πως αν δεν το κοψω καλυτερα να μην παιρνω ουτε την αντιβιωση μιας και εκεινη θα με καλυτερευε και το τσιγαρο θα με χειροτερευε αρα τσαμπα τα φαρμακα. Καπνισα ενα τσιγαρο μολις βγηκα απ το γιατρειο και το υπολοιπο το πεταξα. Τρομερη η ελλειψη , το μυαλο κολλημενο στο τσιγαρο. Βγαινοντας για ποτο εκανα καμια τρακα μια φορα την εβδομαδα, μετα απο 4 βδομαδες εκανα τη μαλακια και αγορασα ενα πακετο και καλα θα εκανα ενα μετα το φαγητο αλλα ο πειρασμος μεγαλος και για επομενο τσιγαρο.:(
ΜΟΛΙΣ αυτη τη στιγμη πηρα το πακετο και το πεταξα στα σκουπιδια και ειχε 10αρια τσιγαρα ακομα μεσα :D ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΖΩ

οι αντοχες του οργανισμου τις βδομαδες που το εχω κοψει καμια σχεση με πριν !!!
το πεταξαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟΟΟΟΟΟ


ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ αεροζολ

idi
05/03/2007, 10:48
tip

κοψε μαζι με το τσιγαρο ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ

επιασε για κανα χρονο+++ :beer:

Gandalf dr685sm
05/03/2007, 10:49
Προσωπικά ποτέ δεν το ακούμπησα... ούτε το θέλησα... οπότε για να είμαι ειλικρινής αδυνατώ να καταλάβω τους καπνιστές..


Αλλά ρε παιδιά...

1) Καταστροφή αντοχής και ανοσοποιητικού οργανισμού.
2) Οικονομική καταστροφή.
3) Καταστροφή δέρματος στα ακροδάχτυλα + δόντια.
4) Εθισμός και εξάρτηση.


Πόσο δηλαδή θέλει να τα βάλεις στο μυαλό , να πας στην τουαλέτα, να τα ρίξεις μέσα και να πιέσεις το καζανάκι;

Gandalf

sineder
05/03/2007, 10:52
ΚΑΠΝΙΖΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ.ΕΓΩ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΛΕΥΤΗΚΑ(ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΣΥ ΡΕ ΜΠ@ΥΡΔΕΛΟ?).ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΦΛΑΣ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΗΣΑ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΞΥΔΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.
ΠΑΙΔΕΣ ΦΡΙΚΑΡΑ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΗ ΧΑΡΜΑΝΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.
ΚΡΑΤΗΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΟΙ 2 ΗΤΑΝ Η ΦΡΙΚΗ Η ΜΕΓΑΛΗ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΠΟΤΕ ΣΟΥ ΣΚΑΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ(ΚΟΜΠΟΛΟΙ,ΠΕΝΣΕΣ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ,ΟΔΗΓΗΣΗ)ΚΑΠΝΙΖΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΙΝΑ(:smokin: :smokin: :smokin: )ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ(ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ :D )
ΤΟΛΜΗΣΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΚΕΤΟ!

AFROPANTELOS
05/03/2007, 10:52
Καπνιζα 12 χρονια 3 πακετα την ημερα εχω 15 χρονια που το εκοψα ετσι απλα μαχαιρι που λενε και πιστεψτεμε ειμαι πολυ καλυτερα .

Μια αποφαση ειναι.

ΘΕΛΕΙΣ;

ΜΠΟΡΕΙΣ.:beer: :beer: :beer: :beer:

airamhag
05/03/2007, 11:01
αυτες τις τσιχλες nicorette τις εχετε δοκιμασει ?

project.breeze
05/03/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Έλα ντε! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35966&perpage=15&pagenumber=10)

Καλό μας κουράγιο.

Χάλια τα νεύρα μου, πάντως!
:mad:


Αυτό το thread δεν είναι για να κόψεις το τσιγάρο,είναι για να αρχίσεις τα ναρκωτικά...

makis206
05/03/2007, 11:45
Όπως ακριβώς το ξεκίνησα το '95 !

Λες και όλος ο κόσμος συνομωτούσε στο να το ξεκινήσω το γ@μήδι, το έβαλα στο μυαλό μου τότε και.. ρε λες ; Να το βάλω στο στόμα μου ; Κι αν το συνηθίσω ; Δε γαμιέται, όλο ο κόσμος καπνίζει.. πέρασαν κιόλας 12 χρόνια κι ένα κωλοπακέτο βρισκόταν πάντα σε μια μου τσέπη.
Κάθε μα κάθε μέρα !

Το μόνο που με χαροποιεί αυτή τη στιγμή που φέρνω στο μυαλό μου όλα αυτά τα χρόνια που πέρασαν, είναι οτι δεν επέτρεψα ποτέ στον εαυτό μου να ανάψει τσιγάρο από δεύτερο πακέτο μέσα σε μία μέρα ! Ποτέ !!

Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να το κόψω, μην αρχίσετε να μου λέτε "κάντο, άστο να πάει στο διάολο, πέτα το το ρημάδι το πακέτο κλπ" δεν έχει νόημα, αν το αποφασίσω θα το κόψω που ο κόσμος να γυρίσει τ'ανάσκελα !

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με το που έβαλα στο μυαλό μου να το κόψω ξαναζώ εκείνες τις μέρες του '95, λες και όλος ο κόσμος συνομωτεί στο να το κόψω το γ@μήδι ! Το ίδιο κι αυτό το θρεντ !

Ρε λες ;:winka:

OldMan
05/03/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
επαθα ιγμορυτιδα
Και μεις ΕΞΟΦΘΑΛΜΗ βρογχοκήλη !!!:eyepop:

saratoga
05/03/2007, 12:05
Αν ειναι να το κοψετε, τα "τσιροτα" βοηθανε πολλυ. ΟΧΙ "τσιχλες, σπρευ". :nono:
τα φιλτρακια επισης μειωνουν σημαντικα πισσα και νικοτινη. ΟΛΑ αυτα με τη προυποθεση οτι θελης να το κοψης (τουλαχιστο να το μειωσης), γιατι το κοστος ειναι αλλο ενα πακετο (και ακριβο...!!!) τα υποκαταστατα και τα φιλτρα. :bigcry:

αντε καλη αρχη... :a30:

LINA
05/03/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και μεις ΕΞΟΦΘΑΛΜΗ βρογχοκήλη !!!:eyepop:

ας προσεχες ......περαστικα σου βρε αντε παρε καμια αντιβιωση


80072

byron
05/03/2007, 12:14
«Το να κόψει κάποιος το τσιγάρο είναι το πιο εύκολο πράγμα. Εγώ το έχω κόψει πάνω από 40 φορές» Peter Ustinof

:lol:

makis206
05/03/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
«Το να κόψει κάποιος το τσιγάρο είναι το πιο εύκολο πράγμα. Εγώ το έχω κόψει πάνω από 40 φορές» Peter Ustinof
:lol:

Αν δεν έλεγες ποιος τό'πε θα ορκιζόμουν πως ήταν της Άντζελας !

:lol: :beer: :rotflmao:

project.breeze
05/03/2007, 12:17
"Διάβαζα παντού πως το τσιγάρο κάνει κακό και τελικά...έκοψα το διάβασμα" -Άγνωστος-

arxaios
05/03/2007, 12:33
To έκοψα πριν 3 περίπου χρόνια, και κάπνιζα από το '83.
Απλά έβαλα σαν σκέψη ότι τα λεφτά που πλήρωνα στα τσιγάρα θα μου πλήρωναν την δόση για το Fazer που τόσο ήθελα ...........
Έτσι και υγειέστερος είμαι και το fazer αγόρασα !!! :) :) :)
Τώρα που θέλω Hayabusa δεν βρίσκω τι να κόψω ............... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

TROOPER
05/03/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Τώρα που θέλω Hayabusa δεν βρίσκω τι να κόψω ............... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

κοψε τις μαλακιες !!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
05/03/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κοψε τις μαλακιες !!!!!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σύντεκνε αρχαίε στο πιάτο του τό'φερες ρε γαμώτη σου

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :beer:

PortisHead
05/03/2007, 12:41
ΤΟ αρχισα το '90...το εκοψα το '98
Το ξαναρχισα το 2003....απο βλακεια.

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι διαλύεται η ψυχικη σου ηρεμια για κανα μηνα οταν το κοβεις...μετά επανέρχεσαι όμως.

Το χειροτερο απολα ηταν αυτο που μου ειπε ο Παππους μου πριν πεθάνει.
Το έκοψε μαχαιρι το 1967 (πέθανε το 2001).
"Δεν πέρασε ουτε μια νύχτα που να μην το ειχα ονειρευτει το γ@μημενο..."

:D :D :D

arxaios
05/03/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κοψε τις μαλακιες !!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Με βάση την ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμπειρία σου επί του θέματος .............
Θα έχω σημαντική οικονομία λες ;;;;;;;;
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Καλό πάντως :beer:

Lupo
05/03/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
Αν ειναι να το κοψετε, τα "τσιροτα" βοηθανε πολλυ. ΟΧΙ "τσιχλες, σπρευ". :nono:
τα φιλτρακια επισης μειωνουν σημαντικα πισσα και νικοτινη. ΟΛΑ αυτα με τη προυποθεση οτι θελης να το κοψης (τουλαχιστο να το μειωσης), γιατι το κοστος ειναι αλλο ενα πακετο (και ακριβο...!!!) τα υποκαταστατα και τα φιλτρα. :bigcry:

αντε καλη αρχη... :a30:
Στην όλη μου προσπάθεια να κόψω το τσιγάρο, συναντήθηκα με φίλο , που είχαμε να βρεθούμε ένα χρόνο τουλάχιστον.

Εγω: Άσε! προσπαθώ να κόψω το τσιγάρο, και είμαι μεσ'τα νεύρα.
Αυτός: Έκοψα κι εγώ το τσιγάρο. Παίρνεις καμμιά τσίχλα?
Εγω: Όχι΄Εσύ πως τα κατάφερες?Με τσίχλα?
Αυτός: Στην αρχή , με τσίχλα. Μετά, το πήρα απόφαση. Ξύπνησα ένα πρωί και τα κατάφερα.
Έκοψα
































την τσίχλα.
:eyepop:



:lol: :lol: :lol:

catmaster
05/03/2007, 14:17
Κάπνιζω εδώ και 16-17 χρόνια ..ειδικά τα τελευταία δέκα χρόνια είχα περάσει τα δυόμιση πακέτα την ημέρα..Marlboro μαλακό κι'όλας όχι κάνα light ...:confused:

Το έκοψα μαχαίρι εδώ και ένα περίπου μήνα... νεύρα απίστευτα στην αρχή (η γυναίκα μου δε τολμούσε να μιλήσει η άμοιρη :lol: ) και φοβερή αδυναμία συγκέντρωσης..

Τώρα προσπαθώ να κόψω τις τσίχλες (ένα πακέτο τη μέρα):lol: :lol: :lol:

stefanos
05/03/2007, 14:29
Εγώ είμαι στη φάση της τσίχλας κανα μήνα ίσως και δύο δεν μετράω.
Αλλά θα το κόψω σίγουρα.
Βάζω και κανα τσιρότο αμα δεν αντέχω άλλο μάσημα.:sad:

kalesin
05/03/2007, 14:30
μετα απο 20 χρονια τσιγαρο, κ αφου εχω δοκιμασει τα παντα [εκτος απο σοβαρη προσπαθεια να το κοψω], εχω να δηλωσω το εξης...


με τα στριφτα δεν βγαζεις ακρη, κ εγω αρχισα στριφτα για να το μειωσω κ στριβω πιο γρηγορα κ απο μηχανη.. ασε που κανω τη μαλακια κ στριβω αρκετα για να τα εχω ετοιμα στην ταμπακιερα...



τους τελευταιους μηνες, βρηκα αλλο κολπο κ τελικα το εκοψα το κωλοτσιγαρο...

αρχισα τις πιπες... :look: εννοω τις κανονικες... :look: ρε οπως κ να το πω, περιεργα ακουγεται...

εννοω οτι ειμαι σαν τον γερο καπετανιο με το τσιμπουκι... αλλα δεν ειναι αυτο γιατρεια. Χειροτερα ειναι...


Πιστευω οτι μονο μαχαιρι κοβεται τα ατιμο. εχω δοκιμασει πολλα κολπα, τσιροτα, αυτοκολλητα, τσιχλες, βελονισμο.... τελικα, αν δεν το θελεις, δεν το κοβεις.





Υπαρχει κ μια αλλη μεθοδος, αργη.... Μετρας ποσο τσιγαρα καπνισες μια κανονικη μερα. Απο την επομενη κ καθε μερα κοβεις κ ενα τσιγαρο, μεχρι να φτασεις στο μηδεν κ να δειξεις στον εαυτο σου οτι τι να καπνιζεις 2-3 τσιγαρα τι τιποτα

εγω εφτασα μεχρι τα 10, κ μετα ανεβασα παλι στροφες.... τελικα εφτασα να καπνιζω πιο πολλα απο οσα πριν αρχισει το πειραμα

:lol: :lol:

mats8282
05/03/2007, 14:33
Πωπω ρε παιδια σαν πρεζακι νιωθω.....πραγματικα δηλαδη......Αλλα διαβαζω και τα δικα σας και περνω κουραγιο....




ΕΙΜΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ




:rotflmao: :lol: :rotflmao:

mrklyk
05/03/2007, 14:37
το εκοψα πριν απο 2 χρονια με τσιχλες nicorette. δεν ειναι πανακεα ουτε υποκαταστατο αλλα ειναι για να σου φυγει η επιθυμια εκεινη την στιγμη μετα το γευμα ή τον καφε που νοιωθεις την μεγαλυτερη αναγκη και ολο και καποιος 'καλος' φιλος ειναι ετοιμος να σου προσφερει τσιγαρο...

εχει αποδειχτει οτι η χρηση υποκαταστατων νικοτινης ειναι πιο αποτελεσματικη για επιτυχημενο κοψιμο αλλα η επιτυχια και των δυο μεθοδων ειναι μικρη (η αποχη στους 6-12 μηνες ειναι 14-20% με νικοτινη, 8-12% χωρις - http://www.jr2.ox.ac.uk/bandolier/band86/b86-3.html#Heading3 )

βεβαια, απο προσωπικη εμπειρια, αποφυγη καταστασεων μπαρ - ποτου κτλ τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο επισης βοηθαει πολυ

καλη τυχη!:beer:

warlord
05/03/2007, 14:49
Ακου να δεις πως το εκοψα εγω πριν μερικες μερες μαχαιρι και δεν το αρχισα ουτε χτες που λαχταρισα με την μικρη μου μοτο...
Παρε μια Bandit400 και προσπαθησε να την βαλεις σκαστη μπροστα ενω την σμπροχνεις 300 μετρα,στο καπακι αρχιζεις να βαρας καψουρα με ενα γουρουνι και ξες οτι θελει τρελη φισικη κατασταση για να το βαλεις σε αγωνες
Ε δεν ξανακαπνιζεις με τιποτα

Nostra
05/03/2007, 14:55
:sad:

δηλώνω αδυναμία ψυχολογική στο να το κόψω...

:sad: :sad:

LINA
05/03/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
:sad:

δηλώνω αδυναμία ψυχολογική στο να το κόψω...

:sad: :sad:

εδω η ψυχολογικη υποστηριξη του moto.gr , ολοι μαζι με μηχανες χωρις νικοτινη :D

nakedorange
05/03/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Λοιπον παιδες προσπαθω μετα απο 10+ χρονια καπνιστης να το κοψω...Απο την Πεμπτη και δωθε εχω καπνισει αντι για 8-10 πακετα περιπου 1 αλλα μαχαιρι δεν εχω καταφερει το κοψω...Εχει κανενας καμμια ιδεα :confused:



Δεν μου λειπει πολυ αλλα ωρες ωρες τρελαινομαι (ειδικα μετα το φαι και το πρωι που ξυπναω)...


:a4:

Λοιπον ακου πως το κοβεις μαχαιρι...

Μετρας πιεσεις μεγαλη και μικρη και βλεπεις 23+12 αντιστοιχα..

Ο λαστιχας (γιατρος) σου λεει η το κοβεις η σε κοβει...

...και ετσι το κοψα..


υγ περα για περα αληθεια..

iLia
05/03/2007, 15:17
Οταν αποφασισα να κανω ενα χειρουργειο πριν 6 χρονια, ο χειρουργος μου ειπε οτι επρεπε να το κοψω 1 μηνα τουλαχιστον πριν την επεμβαση. Το εκοψα λοιπον...τις πρωτες 2 εβδομαδες καπνιζα 2-3 την ημερα, τις τελευταες 2 η εκανα 1 η κανενα. Περιττο να πω οτι με βοηθησε τρομερα το οτι το εκοψα τον μηνα εκεινο στην μετεγχειρητικη ( πως γραφεται η ρημαδα η λεξη δεν ειμαι σιγουρη) πορεια . Οποιος εκανε χειρουργειο ενω καπνιστης ισως ξερει για τι μιλαω..εκεινο τον κωλοβηχα που εμφανιζεται απο το πουθενα και παραμενει για καμμια βδομαδα.

Τεσπα..το ξαναρχισα...στο καπακι..δηλ. 2 εβδομαδες αφου βγηκα απο το νοσοκομειο.

Δεν ξερω αν μπορω να το κοψω μονιμα..αντεχω αρκετες ωρες χωρις τσιγαρο...αλλωστε στην δουλεια δεν καπνιζω και αυτα που αναβω στο διαλλειμα μισα μενουν. Αυτο ομως που ΔΕΝ παλευεται για εμενα..ειναι η ωρα του καφε και του PC. Βασικα..αν δεν εχω τσιγαρα δεν καθομαι καν στο PC..δεν μπορω, δεν το αντεχω..ειναι βασανο.

Αν ο Ντανιελ αποφασισει να το κοψουμε μαζι..ισως κατι γινει. Αλλα το θεωρω δυσκολο να το κοψω μονη μου οταν αυτος καπνιζει σα φουγαρο.



Τα ιατρεια διακοπης καπνισματος..τα δοκιμασε κανεις?

mrklyk
05/03/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
Λοιπον ακου πως το κοβεις μαχαιρι...

Μετρας πιεσεις μεγαλη και μικρη και βλεπεις 23+12 αντιστοιχα..



τι ειπες τωρα?!!!:eyepop: :a011: :a023:

SPORAKIAS
05/03/2007, 15:45
καπνιζα 8-9 χρονια περιπου ενα πακετο την ημερα...

ξυπνησα ενα πρωι πριν 2 χρονια και δεν ξανακαπνισα....

ειχα νιωσει ενα μπουχτισμα...ειδα και ενα ντοκυματερ περι καπνισματος και το σιχαθηκα....:yuck:

ολα ειναι μεσα στο μυαλο....:a24:

:winka:

arxaios
05/03/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia

Τα ιατρεια διακοπης καπνισματος..τα δοκιμασε κανεις?
Το δοκίμασα εγώ στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου και σίγουρα βοήθησε.
Σίγουρα όμως ΕΣΥ πρέπει πρώτα να το αποφασίσεις !!!!!!!!!!!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

ernti
05/03/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
To έκοψα πριν 3 περίπου χρόνια, και κάπνιζα από το '83.
Απλά έβαλα σαν σκέψη ότι τα λεφτά που πλήρωνα στα τσιγάρα θα μου πλήρωναν την δόση για το Fazer που τόσο ήθελα ...........
Έτσι και υγειέστερος είμαι και το fazer αγόρασα !!! :) :) :)
Τώρα που θέλω Hayabusa δεν βρίσκω τι να κόψω ............... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Βρε κουτο ξαναρχισε το παλι, παρε το μηχανακι που θες και ξανα κοψε το..
Εκανα τις προαλλες τσεκ απ γενικο και με ξεσκονισανε.
Ο καρδιολογος μετα που τελειωσε το τεστ κοπωσεως δε μπορουσε να το πιστεψει οτι καπνιζω πανω απο 20 χρονια.Και λιγα του ειπα (εναμισο πακετο),γιατι ηταν και μπροστα ο πατερας μου.
Γνωμη μου ειναι οτι αυτοι που το δοκιμασαν και δε κολλανε ειναι απλα οργανισμοι που δεν ''το πανε'' το τσιγαρο.
Για μας τους αλλους που καπνιζουμε ''το παει ο οργανισμος μας''
Εχω δοκιμασει τα παντα,δεν τα καταφερα ποτε πανω απο 2 βδομαδες.
Γνωμη μου οτι ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΧΑΙΡΙ

kostisthegreek
05/03/2007, 20:25
Αμα θέλεις κόψτο μαχαίρι...

...διαφορετικά νά χω την υγειά μου να καπνίζω...

gpan
05/03/2007, 21:35
μετα απο 14 χρονια σοβαρης ενασχολησης με το τσιγαρο ( περιπου 50 στριφτα την ημερα ), το εκοψα μαχαιρι προν απο ενα χρονο ( 24 μαρτιου ). Νομιζω οτι ειχα βαρεθει να καπνιζω. Πρεπει να πω με κινδυνο να με κραξετε οτι μου φανηκε εξαιρετικα ευκολο

HolyDiver
05/03/2007, 21:58
Μαχαίρι μόνο, αλλά θέλει και ψυχολογική υποστήριξη από τους γύρω σου. Ενημέρωσε τους δικούς σου ανθρώπους για την πρόθεση σου να το κόψεις. Μην απογοητεύεσαι αν αποτύχεις, ξαναπροσπάθησε (οι γιατροί δεν ξέρουν τι είναι πιο εθιστικό: η νικοτίνη ή η ηρωΐνη).
Σκέψου τι θα κερδίσεις: μεγαλύτερη αντοχη (στη δουλεία, στο sex, στη βόλτα με τη μηχανή κτλ), κοιμάσαι καλύτερα, δεν βρωμάει το στόμα-χέρια-ρούχα, επανέρχεται η όσφρηση, η γεύση και το βασικότερο το μυαλό σου δουλεύει καλύτερα.
Δυστυχώς ο κίνδυνος για καρκίνο του πνεύμονα ελλατώνεται μόνο μετά από καμιά 20αριά χρόνια και αυτό γιατί το 90% των καρκίνων του πνέυμονα από το κάπνισμα οφείλεται στα ραδιενεργά ισότοπα που μαζεύονται στους πνεύμονες και έκπεμπουν ακτινοβολία (alpha) για 21,5 χρόνια:eek:
polonium-210, radium-226, lead-210 : αυτά τα καλά βάζουμε στο σώμα μας με το καπνό του τσιγάρου και φυσικά ήταν γνωστό από τα 70's....................:mad:

babishondakias
05/03/2007, 22:30
:smokin: :smokin: :smokin:

εγω παλι ποτε δεν εχω καταλαβει τους καπνιστες. καπνιζουν γιατι ?
νομιζουν θα βρεθει λυση στα προβληματα τους?

εκτος απ το κακο που σου κανει ειναι και το οικονομικο.

Εκει που δινει ο αλλος 150 ευρω το μηνα για τσιγαρα (τοσα ειναι περιπου)
γιατι να μην τα δοσεις για κατι αλλο.

ας πουμε να βαλεις βενζινη και να πας βολτα με τη μηχανη , να δεις ομορφα τοπια να ξεσκασεις.

παντως για να το κοψεις πιστευω τα παντα ειναι μεσα στο κεφαλι σου. να το παρεις αποφαση.

:smokin: :smokin:

iLia
05/03/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από babishondakias


παντως για να το κοψεις πιστευω τα παντα ειναι μεσα στο κεφαλι σου. να το παρεις αποφαση.



Αφου το κοψεις, τα παντα πλεον ειναι μες στο στομαχι σου :eyepop:

Lupo
05/03/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από babishondakias
:smokin: :smokin: :smokin:

......
:smokin: :smokin:

Δεν μας λες και γιατί επέλεξες να βάλεις αυτά τα emotions?

:confused:

babishondakias
05/03/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Δεν μας λες και γιατί επέλεξες να βάλεις αυτά τα emotions?

:confused:

για να ξεχαρμανιασω λιγο
:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

DimChios
05/03/2007, 23:13
Ωχ.....
Ούφ......... :rolleyes:


ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ???

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


ΓΜΤ! :sad:

mats8282
06/03/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ωχ.....
Ούφ......... :rolleyes:


ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ???

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


ΓΜΤ! :sad:



Για πες τα δικα σου...Πες τα μην ντρεπεσαι :p



1 τσιγαρο με τον πρωινο καφε και σημερα :a08:

DimChios
06/03/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Για πες τα δικα σου...Πες τα μην ντρεπεσαι :p



1 τσιγαρο με τον πρωινο καφε και σημερα :a08:


ΔΕ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩ....

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

mats8282
06/03/2007, 10:40
:a014: :a014:

Lupo
06/03/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
:a014: :a014:
Ναι, ναι!

Φάε κι εσύ για να μην καπνίσεις!
Κι εγώ το ίδιο κάνω.
Τώρα που θα γίνουμε από 800 κιλά ο καθένας,..........

ούτε στο forum δεν θα χωράμε να μπούμε!
:lol: :lol: :lol:

mats8282
06/03/2007, 20:10
:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: