PDA

View Full Version : Eχει ή δεν έχει λεφτά ο λαός;



maintenance
24/05/2006, 10:29
Με αφορμή, μια παλιά κουβέντα που είχαμε κάνει, και με αφορμή τις "νεκρές" αγγελίες μεταχειρισμένων μοτό, που οι τιμές προσφοράς πέφτουν με εκπληκτικό ρυθμό, και ΔΕΝ πουλιούντε , και με αφορμή την κατάλληλη εποχή (για πολλούς), για αγορά μηχανής, και με αφορμή, ότι τα cafe είναι τίγκα, στον κόσμο σε καθημερινή βάση, και με αφορμή, ότι έξω απο τα cafe, "αράζουν" όοοοοοοοοοόλα τα νέα μοντέλα μηχανών...................................................................................... ..


Μήπως.....λέω μήπως δεν έχω βρεί αυτή την μηχανή που βγάζει "μαρούλι", και κάθομαι να δουλεύω....................





:smokin:

Cpt. Haddock
24/05/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Μήπως.....λέω μήπως δεν έχω βρεί αυτή την μηχανή που βγάζει "μαρούλι", και κάθομαι να δουλεύω....................


Δεν είναι μία αγαπητέ...

έχουμε και λέμε

- Καταναλωτικό δάνειο
- Χρηματοδότηση (το ίδιο με το απο πάνω αλλα ακούγεται καλύτερα)
- Πιστωτική κάρτα


Ό,τι ακριβώς γίνεται και με τα αυτοκίνητα...

:sad: :sad: :sad:

maintenance
24/05/2006, 10:38
7.996 δόσεις...................να με συμπαθάτε........μου το έχει κόψει ο ψυχίατρος.

:rolleyes:

φατα μουτρα
24/05/2006, 10:43
Η μηχανή που βγάζει μαρούλι είναι η τράπεζα....

Οτι φράγκα κυκλοφορούν δανεικά είναι και οι τυποι με τα καινουρια (οχι ολοι βέβαια)
είναι χρεωμένοι μεχρι το λαιμο...

Παλιά είχες δέκα δραχμές και έλεγες 7 η μηχανη 3 ο εξολισμός αρα οκ παίρνω αυτο που σηκώνει η τσέπη μου. Σήμερα λές εχω 10 να παρω και αλλες 10 δάνειο και παιρνω αυτο που θέλω. Ομως στην πρώτη στραβη (τρακάρισμα ασθενεια κτλ) τι θα κάνεις? Θα φτιαξεις το μηχανάκι η θα πληρώσεις τις δόσεις ????

Γι αυτο περσι κατασχέθηκε ενας πολυ μεγαλος αριθμός αυτοκινήτων


Δεν πάμε καθόλου καλα μας εχουν βάλει σε ενα παιχνίδι κατανάλωσης και εμεις παιζουμε σα μαλάκες στο τέλος όμως μονο εμείς χάνουμε.........

kaps
24/05/2006, 10:43
Ετσι ακριβώς έχει η κατάσταση .::rolleyes:

maintenance
24/05/2006, 10:46
Και η ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ:

"Δεν πάω βόλτα, γιατί δεν έχω μία για μπετζίνα......."

:( :mad: :(

φατα μουτρα
24/05/2006, 10:47
Ρε γαμώτο ωραία και καλα τα καινουρια μηχανάκια αλλα και παλια μια χαρα περναγαμε.

Στο κατω κατω προτιμώ να έχω ένα χρέπι ΧΤ και να γυρισω την Ελλαδα παρα να πάρω το καινουριο ξερωγω και να εχω φραγκα μόνο για καφε........

Στην τελευταία αγοραπωλησια που έκανα έχασα 3000 Ε σε ενα χρόνο . Με αυτα τα λεφτα θα πηγαινα ενα ταξίδι που ονειρεύομαι καιρο (Αχχχχχχχχ)

petridist
24/05/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Και η ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ:

"Δεν πάω βόλτα, γιατί δεν έχω μία για μπετζίνα......."

:( :mad: :(

Να συμπληρώσω....

"Δεν πάω βόλτα με το BMW1200GS ADVENTURE, γιατι δεν έχω μία..."

Είναι τραγικά γελοίο!!! Όλα για τη μούρη στην καφετέρια μπας και μας κοιτάξει καμιά γκόμενα...... ΟΕΟΟΟ!!

Και στο βενζινάδικο ο BMWδάκιας

"Βάλε 5 ευρώ βενζίνη μάστορα...απλή!"

υ.γ. δεν εχω κάτι με τα συγκεκριμένα μηχανάκια απλά είναι τα κατ'εξοχήν αγορασμένα απο κομπλεξικούς που το παίζουν μούρη με το γυαλάκι και το μαλλάκι....


:wave2:

costas81
24/05/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
Να συμπηρώσω....

"Δεν πάω βόλτα με το BMW1200GS ADVENTURE, γιατι δεν έχω μία..."

Είναι τραγικά γελοίο!!! Όλα για τη μούρη στην καφετέρια μπας και μας κοιτάξει καμιά γκόμενα...... ΟΕΟΟΟ!!

Και στο βενζινάδικο ο BMWδάκιας

"Βάλε 5 ευρώ βενζίνη μάστορα...απλή!"

υ.γ. δεν εχω κάτι με τα συγκεκριμένα μηχανάκια απλά είναι τα κατ'εξοχήν αγορασμένα απο κομπλεξικούς που το παίζουν μούρη με το γυαλάκι και το μαλλάκι....


:wave2:


Δεν ειναι ωραιο να βαζουμε ταμπελες στους ανθρωπους ουτε να τους βαζουμε σε ομαδες!!


:wave2:

GST
24/05/2006, 11:12
φραγκο δεν υπαρχει αλλα ολοι ειναι του φαινεσθε στην εποχη μας ...εκει εχω καταληξει ... το κριτιριο εξω για καταξιωση ειναι το τι δειχνεις και οχι το τι πραγματικα εισαι ....ολοι δουλευουν τρελα ωραρια για 1000 ευρο αλλα κανεις δεν επαναστατει ...γαμω την κοινωνια μας και γαμω την καταντια της νεολαιας μας και την δικια μου μαζι ...για να πας μεχρι την λαμια θες και σπορ τουρινγκ ....και αυτο εχει επεκταση οχι μονο στις μηχανες αλλα στα παντα ...καταναλωνουμε πολλα περισσοτερα απο αυτα που χρειαζομαστε

kaps
24/05/2006, 11:13
Εχει δίκιο ο Costas .
:beer:

petridist
24/05/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Δεν ειναι ωραιο να βαζουμε ταμπελες στους ανθρωπους ουτε να τους βαζουμε σε ομαδες!!


:wave2:

Οκ σόρρυ να προσθέσω ότι αναφέρομαι στο 70-80% των συγκεκριμένων ατόμων και γνώμη μου είναι ότι ανήκουν στην κατηγορία που προανέφερα..και δεν είναι θέμα καλού ή κακού.. εγώ μόνο το κρινω ως γελοίο.. εσύ μπορεί να το θεωρείς καλό...δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης

:wave2:

alex14
24/05/2006, 11:16
Το προβλημα ειναι οτι εχουμε χασει τις πραγματικες χαρες της ζωης για χαρη του εντυπωσιασμου και της 'μουρης'. Ποτε δεν θα ξεχασω της διακοπες που πηγαινα παλια στα νησια με το 90αρι παπι, την κοπελα μου και μια σκηνη.
Τωρα....... παλια:(

:wave2:

kaps
24/05/2006, 11:17
Και συμπληρώνω πως είναι φαινόμενο της εποχής μας αυτό που αναφέρει ο GST. Και δυστυχώς υποδηλώνει την παρακμή που μας έχει κυκλώσει.:mad:

Boxer
24/05/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Το προβλημα ειναι οτι εχουμε χασει τις πραγματικες χαρες της ζωης για χαρη του εντυπωσιασμου και της 'μουρης'. Ποτε δεν θα ξεχασω της διακοπες που πηγαινα παλια στα νησια με το 90αρι παπι, την κοπελα μου και μια σκηνη.
Τωρα....... παλια:(

:wave2:


Αμα θες τοσο πολυ ξαναπας. Και αμα δεν εχεις 90αρι πια σου δανειζω εγω το δικο μου.:D

Δεν θα πας ομως διοτι δεν εισαι πια 20 χρονων:( ουτως ωστε να μην σε απασχολει που θα κοιμηθεις και το μονο που σε ενοιαζε ηταν πως να γινεις λιωμα και να γαμησεις οσο πιο πολυ μπορεις.

Τωρα εισαι 30+ και οσο να ναι την θες την ανεση σου.

Για να μην σου πω για την κοπελια σου που ετσι και της πεις για 90αρια και σκηνες και αλλες αηδιες θα φας τσοκαρο που θα παει συννεφο.:D

Stergios69
24/05/2006, 11:50
Δάνεια παιδιά, δάνεια και κάρτες...
Μας τηλεφωνούν κάθε βδομάδα 2-3 φορές από τράπεζες με προσφορές, ε, όλο και κάποιος τσιμπάει και για να πάρει καινούργια μοτο.
Μετα βέβαια που δεν έχει να πληρώσει του παίρνουν το σπίτι αλλά αυτό στη ναρχή δεν του το λένε...

DUKASII
24/05/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Αμα θες τοσο πολυ ξαναπας. Και αμα δεν εχεις 90αρι πια σου δανειζω εγω το δικο μου.:D

Δεν θα πας ομως διοτι δεν εισαι πια 20 χρονων:( ουτως ωστε να μην σε απασχολει που θα κοιμηθεις και το μονο που σε ενοιαζε ηταν πως να γινεις λιωμα και να γαμησεις οσο πιο πολυ μπορεις.

Τωρα εισαι 30+ και οσο να ναι την θες την ανεση σου.

Για να μην σου πω για την κοπελια σου που ετσι και της πεις για 90αρια και σκηνες και αλλες αηδιες θα φας τσοκαρο που θα παει συννεφο.:D μπα λες??θες να σου δώσω το τηλ της δικιας μου...που της λεω να παμε βολτα με τη μηχανη παραλια κτλ για καφε και τα ρεστα...


και μου λεει...μπα..ασε παμε με το παπακι??? Ε ΘΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ???:( :(

alex14
24/05/2006, 12:00
Αλλου το πηγατε το θεμα.
Το 90αρι υπαρχει ακομη, η συζηγος (πια) θελει, η π@υτανα η ζωη και οι υποχρεωσεις δεν μας αφηνουν να παρουμε μια ανασα.

p.s. - ' ζωη ' οχι ' Ζωη ':lol:

:beer:

kachius
24/05/2006, 12:03
Έτσι όπως τα λέτε είναι...

"θα βάλουμε δυο δόσεις παραπάνω να πάρουμε το
τάδε που γουστάρουμε..."

"αν είναι αυτόπου θες, βάλε 532 δόσεις και πάρ'το
αφού αυτό θες..."

ξεχνάνε να σου πουν ότι μετά θα του βάλεις και μια γλάστρα
και θα το χαζέυεις μαζί με τις υπόλοιπες που έχεις στο μπαλκόνι σου....


Αυτές οι σκέψεις, του άσκοπου υπερκαταναλωτισμού δηλαδή
αγοράζω χωρίς να έχω (γιατί αν έχω δεν τίθεται θέμα...τους
βάζω και φωτιά αν θέλω), με ώθησαν στο ΚΛΕ.

Γι'αυτό το έχω συμπαθήσει και πιστεύω όταν αρχίσει η
συμβίωσή μας θα το αγαπήσω...

Το οποιοδήποτε "ταδε" άλλο on-off που μου "επέβαλε" η εποχή μας
για να με ταξιδέψει πιο άνετα
στην πραγματικότητα δε θα με πήγαινε πουθενά...

Boxer
24/05/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Αλλου το πηγατε το θεμα.
Το 90αρι υπαρχει ακομη, η συζηγος (πια) θελει, η π@υτανα η ζωη και οι υποχρεωσεις δεν μας αφηνουν να παρουμε μια ανασα.

p.s. - ' ζωη ' οχι ' Ζωη ':lol:

:beer:

Στα λογια μου ερχεσαι.

Οταν γαμιεσαι ολο το χρονο , οταν πας διακοπες για λιγες μερες θελεις ανεση.

Αν ειχα και γω 3 μηνες διακοπες το χρονο θα πηγαινα το γυρο της ευρωπης με παπι.

Αλλα............:a024:

tsoukas77
24/05/2006, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist


Και στο βενζινάδικο ο BMWδάκιας

"Βάλε 5 ευρώ βενζίνη μάστορα...απλή!"


:wave2: [/B]

Tα 5 ευρω ειναι για να μην χαλα η αναλογια κιλων ανα ιππο!

KeLeYTiS
24/05/2006, 21:38
Πολυ ενδιαφερον θεμα...

Αυτο το φαινομενο υπαρχει εδω και καιρο απο τοτε που τα δανεια γινανε ελευθερα και το "ονειρο" δεν ηταν πια απιαστο...
Εχω δει BMW 320 ολοκαινουρια (φιλου) με τον οδηγο της (φιλο) να την εχει ακινητη πανω απο μηνα με κουκουλα γιατι δεν εχει λεφτα να της βαλει βενζινη και οταν ερχεται η στιγμη να παμε καμμια βολτα σε κανα μαγαζακι να κλαιγεται οτι ερχεται η δοση της μπεμπας...

Δεν το κατακρινω γιατι ο καθε ενας εχει καποιο βιτσιο και μαγκια του αν μπορει να το κανει με οποιοδηποτε κοστος για τον εαυτο του παντα...

Εγω απο την αλλη μερια ειμαι το ακριβως αναποδο θελω οτι εχω να ειναι αγορασμενο cash και να εχω το κεφαλακι μου υσηχο,βεβαια με το cash Που ειναι διαθεσιμο δεν μπορω να παρω ενα καινουριο μηχανακι αλλα απο την αλλη το βρισκω και μη αναγκαιο...

Ετσι με τα μισα λεφτα ενος καινουριου πηρα 1 street,2 motard,ενα 50αρακι enduro και ενα all time classic μηχανακι που στην καφετερια με πανε ανετοτατα,καμμια μικρη βολτιτσα επισης ανετοτατα (για μεγαλη δεν λεω γιατι μου αρεσουν με αυτοκινητο και οχι με μηχανη συν το οτι δεν υπαρχει χρονος) και μαστορευω κιολας τα χρεπια μου....

Ετσι κανω και το χομπυ μου,κανω και τις βολτες μου,κανω και την δουλεια μου και το κυριοτερο δεν χρωσταω σε κανενα

Εχω? Το παιρνω...
Δεν εχω? Μαζευω να το παρω ....

:wave2:

zolotas
24/05/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα

Δεν πάμε καθόλου καλα μας εχουν βάλει σε ενα παιχνίδι κατανάλωσης και εμεις παιζουμε σα μαλάκες στο τέλος όμως μονο εμείς χάνουμε.........

ετσι ειναι ........αλλα οταν σου λενε με 0 φραγκα παιρνεις το ταδε εργαλειο του κουτιου ????? ειναι να μην τρελενεσαι???? το κακο ειναι οτι θα συνεχισεις με το ιδιο συστημα και για αλλα πραγματα.

zolotas
24/05/2006, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS


Εχω? Το παιρνω...
Δεν εχω? Μαζευω να το παρω ....

:wave2:

το ιδιο ειμαι και γω........2 χρονια μαζευα χρημα να παρω την μοτο.....αλλα ειναι σκετη τρελλα φιλαρακι......να κοβεις απο δω να κοβεις απο κει και να μην εχεις στα χερια σου τιποτα........ειναι πολυ βαρβαρο ψυχολογικα και θελει υπομονη οχι απλα γαιδουρινη......

:bigcry:

vagelis900
24/05/2006, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
φραγκο δεν υπαρχει αλλα ολοι ειναι του φαινεσθε στην εποχη μας ...εκει εχω καταληξει ... το κριτιριο εξω για καταξιωση ειναι το τι δειχνεις και οχι το τι πραγματικα εισαι ....ολοι δουλευουν τρελα ωραρια για 1000 ευρο αλλα κανεις δεν επαναστατει ...γαμω την κοινωνια μας και γαμω την καταντια της νεολαιας μας και την δικια μου μαζι ...για να πας μεχρι την λαμια θες και σπορ τουρινγκ ....και αυτο εχει επεκταση οχι μονο στις μηχανες αλλα στα παντα ...καταναλωνουμε πολλα περισσοτερα απο αυτα που χρειαζομαστε

σωστος:a19: μας εχουν βαλει στο τριπακι και θελουμε τα παντα και μαλιστα τωρα τελικα ειναι αυτο που ειπες οτι δηλωσεις εισαι!!!
και το δρομο δειχνει το life style και η μοδα και εμεις απο πισω με το καφαλι κατω και λεμε και ευχαριστω για τα 600€!!!

pelargos1
25/05/2006, 09:55
Ρε σεις μην τα αφοριζουμε ολα.Τα δανεια μπορει να μην ειναι και τοσο ευχαριστα αλλα ειναι και αυτα ενας τροπος να αποκτησεις κατι που χρειαζεσαι .

Δεν συζηταμε να παιρνεις Μαζερατι με δοσεις (ή ακομα χειροτερα π.χ.κινητο με δοσεις) γιατι τοτε εισαι και ηλιθιος και αρρωστος.
Το να βαλεις ομως δοσεις για να παρεις το μηχανακι σου και να πηγαινεις στη δουλεια σου και στις βολτες σου δεν ειναι τρελο.Αναγκη ειναι.Αν ειναι να πρεπει να αποταμιευω 4 χρονια για να παρω ενα μηχανακι και σε αυτα τα 4 χρονια να πηγαινω με τα ποδια και με τα λεωφορεια ε τοτε ναι θα βαλω δοσεις.Και μεταχειρισμενο πως σκ...θα παρω αμα δεν εχω μετρητα.Καταναλωτικο?Ε αν ειναι να χρεωθω ας παρω το καινουργιο να μην εχω και το νου μου για επιπλεον εξοδα συντηρησης...

Επαναλαμβανω.Οσοι βαζουν δοσεις για να παρουν BlackBird και να φτανουν μεχρι το Σουνιο ειναι οπως ειπατε ολοι το λιγοτερο Βλαμενοι.Οι υπολοιποι ειναι απλα φτωχοι :D

Ασε που με της δοσεις ολο και κατι θα γλυτωσεις απο φορο στη δηλωση :cool:

maintenance
25/05/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
Και μεταχειρισμενο πως σκ...θα παρω αμα δεν εχω μετρητα.Καταναλωτικο?Ε αν ειναι να χρεωθω ας παρω το καινουργιο να μην εχω και το νου μου για επιπλεον εξοδα συντηρησης...




αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το λούκι................................

:wave2: :beer: :wave2:

alfa156
25/05/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
Ρε σεις μην τα αφοριζουμε ολα.Τα δανεια μπορει να μην ειναι και τοσο ευχαριστα αλλα ειναι και αυτα ενας τροπος να αποκτησεις κατι που χρειαζεσαι .

Δεν συζηταμε να παιρνεις Μαζερατι με δοσεις (ή ακομα χειροτερα π.χ.κινητο με δοσεις) γιατι τοτε εισαι και ηλιθιος και αρρωστος.
Το να βαλεις ομως δοσεις για να παρεις το μηχανακι σου και να πηγαινεις στη δουλεια σου και στις βολτες σου δεν ειναι τρελο.Αναγκη ειναι.Αν ειναι να πρεπει να αποταμιευω 4 χρονια για να παρω ενα μηχανακι και σε αυτα τα 4 χρονια να πηγαινω με τα ποδια και με τα λεωφορεια ε τοτε ναι θα βαλω δοσεις.Και μεταχειρισμενο πως σκ...θα παρω αμα δεν εχω μετρητα.Καταναλωτικο?Ε αν ειναι να χρεωθω ας παρω το καινουργιο να μην εχω και το νου μου για επιπλεον εξοδα συντηρησης...

Επαναλαμβανω.Οσοι βαζουν δοσεις για να παρουν BlackBird και να φτανουν μεχρι το Σουνιο ειναι οπως ειπατε ολοι το λιγοτερο Βλαμενοι.Οι υπολοιποι ειναι απλα φτωχοι :D

Ασε που με της δοσεις ολο και κατι θα γλυτωσεις απο φορο στη δηλωση :cool:
για αυτον που περνει 600 το μηνα κια βαζει δοσεις για να παρει οτιδηποτε αξιας 12000 ευρω και πανω..ειναι μαζερατι!την ιδια δουλεια κανεις και με ενα μηχανακι 250 κυβικα με τα μισα,και ουτε λεφτα...
αν ειναι τοσο μεγαλες οι αποστασεις που εχεις να κανει λογο δουλειας,σημαινει οτι και οι αποδοχες ειναι μεγαλυτερες οποτε και δεν τιθεται θεμα...καλος και το αγορασε εστω και με δοσεις αφου το χρειαζεατι πραγματικα...και θα τα βγαλει τα λεφτα του...