PDA

View Full Version : ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΩΤΗΣΗ



toyota
25/11/2005, 11:00
Στη δουλειά που είμαι έχουμε έναν υπολογιστή με free internet access που είναι για το κοινό.Τώρα θέλουμε να κλειδώσουμε όλες τις σελίδες εκτός από 4-5 που θα βλέπουν το καιρό (weather).Ξέρετε αν υπάρχει κανένα τέτοιο software?

Με ποιόν άλλο τρόπο μπορεί να γίνει?

dez
25/11/2005, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Στη δουλειά που είμαι έχουμε έναν υπολογιστή με free internet access που είναι για το κοινό.Τώρα θέλουμε να κλειδώσουμε όλες τις σελίδες εκτός από 4-5 που θα βλέπουν το καιρό (weather).Ξέρετε αν υπάρχει κανένα τέτοιο software?

Με ποιόν άλλο τρόπο μπορεί να γίνει?

Yπαρχουν πολλοι τροποι για να γινει κατι τετοιο.
Ο πιο απλος που μπορω να σκεφτω στα γρηγορα ειναι να βαλεις ενα personal firewall στο PC (π.χ. tiny, atguard). Μετα, το μονο που χρειαζεται ειναι να φτιαξεις μερικα rules στο firewall τα οποια θα επιτρεπουν την κινηση απο το PC προς τα HTTP sites που θες και θα κοψεις οποιαδηποτε αλλη κινηση (προς HTTP ή προς οποιοδηποτε protocol).

Εννοειται οτι πρεπει να το κανει καποιος που εχει μια (εστω και μικρη) ιδεα περι firewalls kai internet protocols.

Αλλος τροπος ειναι να εγκαταστησεις ενα HTTP proxy server (το οποιο θα "βλεπει" μονο τα sites που θες) και μετα να ενεργοποιησεις τα proxy settings του browser σου, χρησιμοποιωντας τα στοιχεια του proxy server που εγκατεστησες πιο πριν...

toyota
25/11/2005, 13:33
Σ'ευχαριστω φίλε μου.Έχεις ακούσει για το Microsoft ISA 2004?

dez
25/11/2005, 14:25
ναι, δυστυχως εχω ακουσει... Μπορεις και μεσω του ISA να κανεις αυτο που θες :D

zeli
25/11/2005, 18:21
Απλο.

Δεξι κλικ στο εικονίδιο του ΙΕ. Properties/General / content /enable βάζεις ένα password και στην ουσία κλειδώνεις τον ΙΕ απο όλα τα sites. Μετά πας στο aproved sites και βάζεις αυτά που θες.ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχουν links δεν θα δουλευουν.:wave2:

tifoefs
26/11/2005, 17:12
Αφου ρε εχετε υπολογιστη για free internet access τι απατη ειναι αυτη να μη μπορει ο κοσμακης να δει καμμια τσοντα εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ;;;;;;;;;;;;


ΑΠΑΑΑΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ !!!!

ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: