PDA

View Full Version : Περι οδικης (Κακο χρονο να εχουν)



sfigas
30/03/2017, 16:18
Το καλοκαιρι λοιπον που μας περασε αποφασισα να κανω το ταξιδι Ελλαδα - Αγγλια οδικως με την μηχανη μου. Εχοντας φτασει σχεδον στο Καλαις της Γαλλιας η μηχανη εμεινε απο πηνια (cbr1000). Πριν φυγω απο Ελλαδα ειχα κανονισει με τον ασφαλιστη μου να ειμαι σιγουρος οτι εχω οδικη σε περιπτωση που μου συμβει κατι. Μην τα πολυλογω προσπαθω να επικοινωνησω με Ελλαδα και τιποτα. Παιρνω τον ασφαλιστη μου τον οποιο δν βρισκω και μετα απο απελπισια 1 ωρας αποφασιζω να φορτωσω την μηχανη σε ντοπια οδικη και να φτασω Καλαις.

Το κοστος ηταν 320 ευρο. Καθως ηρθα μετα απο καμποσους μηνες Ελλαδα αποφασισα να δω εαν μπορω να παρω αυτα τα χρηματα πισω. Μιλησα με τον ασφαλιστη μου ο οποιος μου ζητησε να γραψω ακριβως το συμβαν και μετα να στειλω την αποδειξη πληρωμης σε ενα εμαιλ μαζι με το ασφαλιστηριο μου.

Το εκανα. Σημερα με πηρε μια καλοσυνάτη κυρια και με ενημερωσε οτι δν μπορουν να μου καλυψουν την οδικη που πληρωσα γιατι δν βρισκουν καποια κληση στο τηλεφωνικο τους κεντρο. Παρολο που ο ασφαλιστης μου πηρε τηλεφωνο και ειναι καταγεγεγραμμενο προσπαθώντας να τους ενηρωσει ωστε να με παρουν αυτοι λενε οτι επειδη δν βλεπουν δικη μου κληση δν με πληρωνουν.

Εχει καποιος καποια γνωμη η εμπειρια πανω σε αυτο? Ειναι τοσο ευκολο να λενε οτι δεν τους ενδιαφερει?
Προσπαθησα να καλεσω το τηλεφωνο της Πρασινης καρτας αλλα το τηλεφωνικο κεντρο εκει ηταν κλειστο.

Καθε γνωμη δεκτη.

Ευχαριστω :)

telegonos
30/03/2017, 17:28
Υποθέτω, δεν βρήσκουν κλήση στο κέντρο τους, διότι εσύ κάλεσες το ΙΧ νούμερο του ασφαλιστή. Από την στιγμή που δεν τους κάλεσες στο κέντρο, άρα δεν τους ζητήθηκε υπηρεσία, άρα δεν ωφείλουν να σε αποζημιώσουν για υπηρεσία που δεν έγινε αφού δεν ζητήθηκε.

Αν όντως είναι έτσι, δλδ εσύ κάλεσες τον ασφαλιστή και όχι το κέντρο της εταιρίας, βρέστα με τον ασφαλιστή.

sfigas
31/03/2017, 00:01
Κάλεσα κανονικά την ασφαλιστική σε όλα τα τηλέφωνα που είχα διαθέσιμα αλλά δεν βρήκα γραμμή. Τώρα απλά προσπαθώ να δω εάν μπορώ να βρω κάποια λύση πριν κινηθώ νομικά.

Acacius
31/03/2017, 03:26
Βασικός λόγος για να προτιμήσεις ασφαλιστή αντί φθηνότερης ονλάιν ασφάλισης είναι ότι υποτίθεται πως τρέχει αυτός αντί για εσένα όταν οι φραγκοφονιάδες στα κεντρικά κάνουν τους Κινέζους, ή ο άλλος εμπλεκόμενος σε ατύχημα τον παίζει. Αν ο δικός σου δε σου λύσει το πρόβλημα, εκτός από τις υπόλοιπες κινήσεις άλλαξε και ασφαλιστή.

Corki
31/03/2017, 07:40
Στην αναλυτικη κινηση του τηλεφωνικου σου λογαρισμου λογικα πρεπει να φαινονται οι κλησεις σου προς αυτους.

Αρα παρε τον παροχο της τηλεφωνικης συνδεσης σου ...ζητα την κινηση...βρες τις κλησεις....δειξτες στην ασφαλιστικη.....παρε τα χρηματα σου.......αλλαξε ασφαλιστη οπως και να εχει...δεν ειναι δυνατον να μην το τρεχει αυτος το θεμα!

Βεβαια τα αρχεια αυτα συνηθως ειναι εξαμηνα......οποτε μπορει να περιμεναν να σου απαντησουν οτι "δεν βρισκουν την κληση σου"...μετα το εξαμηνο.......που δεν θα μπορεις να την βρεις και εσυ γιατι θα τις εχει σβησει απο το αρχειο του ο παροχος σου! Ελπιζω να μην ειναι αυτη η περιπτωση.

Οπως και να εχει καλο ειναι να ενημερωσεις και σε ποια ασφαλιστικη-οδικη εισαι!

bros400pgm
31/03/2017, 08:00
Στην αναλυτικη κινηση του τηλεφωνικου σου λογαρισμου λογικα πρεπει να φαινονται οι κλησεις σου προς αυτους.
!


Εαν εχουν απαντηθει ομως απο ανθρωπο/τηλεφωνητη/ηχογρ.μυνημα
Νομιζω ομως οτι μπορει να ζητηθει η κινηση γενικως των κλησεων του, εκτος και χρειαζεται εισαγγελικη αποφαση και για αυτο.

doctoras
31/03/2017, 08:04
Βασικός λόγος για να προτιμήσεις ασφαλιστή αντί φθηνότερης ονλάιν ασφάλισης είναι ότι υποτίθεται πως τρέχει αυτός αντί για εσένα όταν οι φραγκοφονιάδες στα κεντρικά κάνουν τους Κινέζους, ή ο άλλος εμπλεκόμενος σε ατύχημα τον παίζει. Αν ο δικός σου δε σου λύσει το πρόβλημα, εκτός από τις υπόλοιπες κινήσεις άλλαξε και ασφαλιστή.

ότι ακριβώς είπε

sfigas
31/03/2017, 08:33
Βασικός λόγος για να προτιμήσεις ασφαλιστή αντί φθηνότερης ονλάιν ασφάλισης είναι ότι υποτίθεται πως τρέχει αυτός αντί για εσένα όταν οι φραγκοφονιάδες στα κεντρικά κάνουν τους Κινέζους, ή ο άλλος εμπλεκόμενος σε ατύχημα τον παίζει. Αν ο δικός σου δε σου λύσει το πρόβλημα, εκτός από τις υπόλοιπες κινήσεις άλλαξε και ασφαλιστή.


Η κοπελα απο την αγροτικη μου ειπε οτι μπορει να δει στο αρχειο οτι ο ασφαλιστης μου καλεσε και τους ενημερωσε για την κατασταση και το προβλημα. Μου ειπε λοιπον οτι αυτοι προσπαθησαν να με καλεσουν αλλα δν το καταφεραν. Τους ειχα δωσει 2 τηλεφωνα, Αγγλικο και Ελληνικο αλλα και παλι ποτε μα ποτε δν πηρα κληση. Ρωτησα τον ασφαλιστη μου εαν υπαρχει καποιος ορος που να λεει οτι εγω απαιτητε να καλεσω αντι για αυτον και μου ειπε οχι. Ειναι στο χερι τους να αποφασισουν τι θα κανουν και πως. Βρισκομαι στην Αγγλια τα τελευταια 5 χρονια. Παντα μα παντα ο Αγγλος θα κανει τα παντα για να σε αφησει ευχαριστημενο, θα κανει τα παντα για να μην φυγεις απο αυτον να πας σε αλλη εταιρια. Στην Ελλαδα? Ετσι γουσταρουμε κυριε και αν δεν σας αρεσει αλλαξτε. Ομως δεν προκειτε να το αφησω ετσι. Δεν ειναι τα 300 ευρο αλλα η συμπεριφορα.

sfigas
31/03/2017, 08:34
Εαν εχουν απαντηθει ομως απο ανθρωπο/τηλεφωνητη/ηχογρ.μυνημα
Νομιζω ομως οτι μπορει να ζητηθει η κινηση γενικως των κλησεων του, εκτος και χρειαζεται εισαγγελικη αποφαση και για αυτο.

Προσπαθω να δω σημερα εαν μπορω να βρω απο τον Αγγλικο μου παροχο τις κλησεις.

Παρολα αυτα οπως εγραψα και πιο πανω η Αγροτικη ασφαλιστικη ειχε ενημερωθει για το περιστατικο μεσω του ασφαλιστη μου και αυτο ειναι καταγεγγραμενο.

AUFGEBRACHT
31/03/2017, 17:54
Η κοπελα απο την αγροτικη μου

Αγροτική; ΑΤΕ Ασφαλιστική;

sfigas
01/04/2017, 18:45
Η ασφαλεια ειναι αγροτικη ναι.

Εψαξα και βρηκα ολες τις κλησεις απο τον Αγγλικο μου αριθμο και εκανα printscreen το οποιο εστειλα κατευθειαν.

Περιμενω να με παρουν και να δω τι αλλη δικαιολογια θα βρουν για να μην με πληρωσουν.

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.

AUFGEBRACHT
01/04/2017, 19:19
Πλέον την Αγροτική Ασφαλιστική την έχει πάρει η ERGO... Από υποκατάστημα της τράπεζας Πειραιώς είχε γίνει η ασφάλιση ή σε ασφαλιστή;

jliordos
02/04/2017, 19:46
το θέμα είναι πως αν κινηθείς δικαστικά ,νομίζω θα πληρώσεις και άλλα από την τσέπη σου χωρίς αποτέλεσμα και θα βγεις περισσότερο ζημιωμένος .Άλλαξε ασφάλεια ,είναι το πιο σοφό να πράξεις (άποψή μου) και το μεγαλύτερο σου κέρδος είναι αυτό που έμαθες(αν σε δίδαξε όλο αυτό κάτι).Υγεία πάνω απ' όλα !!

irinia
03/04/2017, 08:16
Βασικός λόγος για να προτιμήσεις ασφαλιστή αντί φθηνότερης ονλάιν ασφάλισης είναι ότι υποτίθεται πως τρέχει αυτός αντί για εσένα όταν οι φραγκοφονιάδες στα κεντρικά κάνουν τους Κινέζους, ή ο άλλος εμπλεκόμενος σε ατύχημα τον παίζει. Αν ο δικός σου δε σου λύσει το πρόβλημα, εκτός από τις υπόλοιπες κινήσεις άλλαξε και ασφαλιστή.




ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ......ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΤΟΝ ΚΩΛΟ




Στείλε τον χωρίς δεύτερη κουβέντα,οι ασφαλιστικές όλες ίδιες είναι, απρόσωπες
και ψάχνουν ευκαιρία να γλυτώσουν λεφτά..!!