PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

DoctoR_k6
06/10/2021, 09:13
σας είχα για πρωινό, πριν κάποια χρόνια

δίδυμα, 7 φορές each.

14 pit stop per day totally

Πςςςςς...ακομα καλυτερα. :lol:
Το καλο με αυτο ειναι οτι τραβας κουπι κανα 2-3 χρονια κ μετα τελος.

doctoras
06/10/2021, 10:28
Πςςςςς...ακομα καλυτερα. :lol:
Το καλο με αυτο ειναι οτι τραβας κουπι κανα 2-3 χρονια κ μετα τελος.

"το κουπί δεν σταματάει ποτέ"
κοέλιος :lol:

άλλα δεδομένα άλλα βάσανα



@πανούλη όταν ήταν βρεφούδια λέμε

DoctoR_k6
06/10/2021, 10:53
"το κουπί δεν σταματάει ποτέ"
κοέλιος :lol:

άλλα δεδομένα άλλα βάσανα



@πανούλη όταν ήταν βρεφούδια λέμε

Μωρε αυτο εννοειται οτι δεν σταματαει ποτε.
Τωρα λεμε για το σκατοκατασταση. :lol:
Απο πρωτη μερα μεχρι 2-2.5 (αν εισαι τυχερος) αλλιως συνεχιζει.

thunder ace
06/10/2021, 11:13
Μωρε αυτο εννοειται οτι δεν σταματαει ποτε.
Τωρα λεμε για το σκατοκατασταση. :lol:
Απο πρωτη μερα μεχρι 2-2.5 (αν εισαι τυχερος) αλλιως συνεχιζει.

Μετα τα κυνηγαμε να μη ανεβαινουν σε μηχανακια.

DoctoR_k6
06/10/2021, 11:15
Μετα τα κυνηγαμε να μη ανεβαινουν σε μηχανακια.

Πωωω αλλο κ αυτο.
Ο μικρος μου παιρνει το κρανος κ το βαζει συνεχεια κ εχω την γυναικα να μου λεει πως αν καβαλησει μηχανη σε εσκισα. :bawl:
Να κανει τις μλκς τις δικες σου? Ουτε να το σκεφτομαι...
(Αλλη κουβεντα κ αυτη)

george.S
06/10/2021, 11:20
Τα παιδιά αντιγράφουν ότι βλέπουν...όχι ότι ακούν

doctoras
06/10/2021, 11:38
κ εχω την γυναικα να μου λεει πως αν καβαλησει μηχανη σε εσκισα. :bawl:
Να κανει τις μλκς τις δικες σου? Ουτε να το σκεφτομαι...
(Αλλη κουβεντα κ αυτη)

Και η δικιά μου τα ίδια λέει με τον ίδιο στόμφο....πρέπει να είναι σχολή (και) αυτό, το σπουδάζουν..:D

thunder ace
06/10/2021, 12:10
Τα παιδιά αντιγράφουν ότι βλέπουν...όχι ότι ακούν

Δλδ ,αν καποιος εχει GSXR 1000,ποσο Παναγια θα το πηγαινει;

Elesun
06/10/2021, 12:28
Λάθος.
Το 6μηνο του οαεδ το παίρνεις κανονικά.
Η άδεια θηλασμού είναι που είναι στην ευχέρεια του εργοδότη να σου τη δώσει μονοκοπανιά, οπότε καθεσαι με πλήρη μισθό 3,5 μήνες ακόμα, είτε να σου τη δώσει με τη μορφή μειωμένου ωραρίου για 1 χρόνο και 6 μήνες.

Δεν ξέρω αν είναι λάθος, ξέρω όμως ότι για να πάρεις το 6μηνο θέλει υπογραφή του εργοδότη. Και ξέρω επίσης 2 διαφορετικές περιπτώσεις και εργοδότες που αρνήθηκαν και οι μαμάδες γύρισαν στη δουλειά 2 μήνες μετά τη γέννα.

AristidisZ
06/10/2021, 12:34
Δεν ξέρω αν είναι λάθος, ξέρω όμως ότι για να πάρεις το 6μηνο θέλει υπογραφή του εργοδότη. Και ξέρω επίσης 2 διαφορετικές περιπτώσεις και εργοδότες που αρνήθηκαν και οι μαμάδες γύρισαν στη δουλειά 2 μήνες μετά τη γέννα.

Νομίζω ότι αν το απαιτήσει η εργαζόμενη είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να το δώσει

Volpad
06/10/2021, 12:42
Και η δικιά μου τα ίδια λέει με τον ίδιο στόμφο....πρέπει να είναι σχολή (και) αυτό, το σπουδάζουν..:D

Εμένα η γυναίκα μου δεν μου λέει τίποτα ακόμα...

Έχω κορίτσι βέβαια...

stefanos
06/10/2021, 16:08
Τα παιδιά αντιγράφουν ότι βλέπουν...όχι ότι ακούν

Ακριβώς γι αυτό :https://www.youtube.com/watch?v=1mTvYAEjh6k

lleonidas
06/10/2021, 19:45
Σήμανση τυφλών σημείων (https://www.motomag.gr/news/epikairotita/xekina-kai-stin-ispania-i-simansi-tyflon-simeion-idi-ypohreotiki-stin-gallia) με ένα νέο σήμα που τοποθετείται πάνω σε φορτηγά, van και απορριμματοφόρα, παρουσίασε η διεύθυνση συγκοινωνιών της Ισπανίας, ορίζοντας με ακρίβεια τα σημεία τοποθέτησης και το είδος των οχημάτων που θα το χρησιμοποιούν.

Το σήμα αυτό τοποθετείται προς ενημέρωση των μοτοσυκλετιστών, ποδηλατών και πεζών, ειδοποιώντας ότι δεν τους βλέπει ο οδηγός του οχήματος που προσπερνούν ή που κινούνται παράλληλα μαζί του. Το σκεπτικό είναι να μάθουν όλοι οι παραπάνω πως αν βλέπουν το σήμα, τότε σημαίνει πως ο οδηγός δεν τους βλέπει.

Το μέτρο αυτό είναι υποχρεωτικό στην Γαλλία από 1/1/2021 και ήδη γνωστό στους οδηγούς φορτηγών που πραγματοποιούν δρομολόγια στο εξωτερικό, γι'αυτό μπορεί κανείς να προμηθευτεί τα αυτοκόλλητα και στην Ελλάδα.

Στην Ισπανία το 2020 σκοτώθηκαν 145 πεζοί, 134 μοτοσυκλετιστές και 21 αναβάτες ποδηλάτου. Το 80% θα είχε αποφευχθεί αν υπήρχε ορατότητα στο τυφλό σημείο, ή αν υπολόγιζε κανείς το τυφλό σημεία κατά την προσπέραση. Η σήμανση του τυφλού σημείου είναι κάτι που κράτησαν και οι Άγγλοι μετά το Brexit και εφαρμόζεται στη μητροπολιτική περιοχή του Λονδίνου.



431112

tzimidis
06/10/2021, 21:11
Κατά τα άλλα, στην απολιτιστη βόρεια Ευρώπη,
οδηγός που παρέσυρε και τραυμάτισε θανάσιμα γυναίκα πεζή,
νηφάλιος,αλλά με το κινητό στο χέρι,
και ενώ έτρεχε με 85 χαω αντί για 75 που ήταν το όριο,
οδηγείται στη φυλακή, χωρίς αναστολή.
Έστω και για 2 μόνο χρόνια.

CorpseAlive
07/10/2021, 11:29
Κατά τα άλλα, στην απολιτιστη βόρεια Ευρώπη,
οδηγός που παρέσυρε και τραυμάτισε θανάσιμα γυναίκα πεζή,
νηφάλιος,αλλά με το κινητό στο χέρι,
και ενώ έτρεχε με 85 χαω αντί για 75 που ήταν το όριο,
οδηγείται στη φυλακή, χωρίς αναστολή.
Έστω και για 2 μόνο χρόνια.

Source?

stefanos
07/10/2021, 11:55
Το 80% θα είχε αποφευχθεί αν υπήρχε ορατότητα στο τυφλό σημείο, ή αν υπολόγιζε κανείς το τυφλό σημεία κατά την προσπέραση. Η σήμανση του τυφλού σημείου είναι κάτι που κράτησαν και οι Άγγλοι μετά το Brexit και εφαρμόζεται στη μητροπολιτική περιοχή του Λονδίνου.



431112

Το οποίο σημαίνει ότι, εφόσον ο μοτοσικλετιστής ο πεζός ή ο ποδηλάτης ενημερώθηκε από το σήμα για το νεκρό σημείο, εάν σκοτωθεί έχει και την ευθύνη των πράξεών του:confused:

doctor_john
07/10/2021, 12:17
Δεν νομίζω, θα ήταν ενάντια στον κώδικα. Απλά ενημερώνει για περισσότερη ασφάλεια όπως οι πινακίδες μακρύ όχημα κ.λπ.

lleonidas
07/10/2021, 17:17
Η Kawasaki Motors Ltd (https://www.kawasaki.eu/en/news/_Kawasaki_unveils_new_River_Mark_corporate_identity_symbol?Uid=093EUAxYXw5QXlxdUQ1eXF4LXwkKDA0OUAoNX 1tQC1FbCQs) ανεξαρτητοποιείται από την Kawasaki Heavy Industries και αλλάζει έμβλημα.

431115

doctor_john
07/10/2021, 18:45
έτσι μπράβο δεν είναι όλα ισα και όμοια..

doctoras
07/10/2021, 19:05
άργησε..
το έχουν κάνει αυτό εκατοντάδες μεγάλες πολυεθνικές πολλά χρόνια τώρα, γιατί εταιρείες δεινόσαυροι δεν μπορούν να ελιχθούν ταχύτατα στις ανάγκες τις αγοράς
μακάρι αυτή η κίνηση να τους απογειώσει και να δώσει πιο ελκυστικά μοντέλα και τιμές αλλά και καλύτερη υποστήριξη στην αγορά

tzimidis
07/10/2021, 19:31
Source?

https://www.nw.de/lokal/kreis_paderborn/salzkotten/23103949_Mutter-von-drei-Kindern-stirbt-Unfallverursacher-muss-ins-Gefaengnis.html

panavour
07/10/2021, 19:48
Θα κατηγορηθεί από τα ΜΜΕ για συνεργασία με εθνικιστικές ελληνικές οργανώσεις λόγω σήματος.

doctor_john
07/10/2021, 19:57
Στα παλιά τους τα γκετά, δεν έχεις δει τι απάντησε η υπ. εξωτερικών στην ερώτηση "που οφείλεται η καλή λειτουργία του ιαπωνικού κράτους;" :lol:

AUFGEBRACHT
08/10/2021, 19:46
άργησε..
το έχουν κάνει αυτό εκατοντάδες μεγάλες πολυεθνικές πολλά χρόνια τώρα, γιατί εταιρείες δεινόσαυροι δεν μπορούν να ελιχθούν ταχύτατα στις ανάγκες τις αγοράς
μακάρι αυτή η κίνηση να τους απογειώσει και να δώσει πιο ελκυστικά μοντέλα και τιμές αλλά και καλύτερη υποστήριξη στην αγορά

https://www.motomag.gr/news/apopseis/dyskolo-paron-tis-kawasaki-stin-ellada-kai-gemato-epiloges-mellon

AUFGEBRACHT
08/10/2021, 19:52
Νομίζω ότι αν το απαιτήσει η εργαζόμενη είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να το δώσει

Ο ίδιος εργοδότης πχ, που είναι υποχρεωμένος να δώσει επίδομα άδειας και δώρο, και πάει μαζί με τον εργαζόμενο στο ΑΤΜ για να το πάρει πίσω;...

tzimidis
08/10/2021, 21:12
Ο ίδιος εργοδότης πχ, που είναι υποχρεωμένος να δώσει επίδομα άδειας και δώρο, και πάει μαζί με τον εργαζόμενο στο ΑΤΜ για να το πάρει πίσω;...

Στο συγκεκριμένο δεν εχει περιθωρια να μην το δώσει.
Αν το ζητήσεις, το παίρνεις.

Αν είναι σκατοψυχος (δηλαδή περίπου οι μισές μικρές ελληνικές επιχειρησεις) θα ψάξει βέβαια τρόπο να σε εκδικηθεί μετά, αλλά δεν περνάει από το χέρι του το 6μηνο του οαεδ.

tzimidis
08/10/2021, 21:17
Ο ίδιος εργοδότης πχ, που είναι υποχρεωμένος να δώσει επίδομα άδειας και δώρο, και πάει μαζί με τον εργαζόμενο στο ΑΤΜ για να το πάρει πίσω;...

Θυμήθηκα πάντως, μετά από εκείνο το γελοίο κείμενο που κυκλοφορούσε κάποτε ότι είμαστε γαμάτοι γιατί λέμε ώπα, γιατί αγοράζουμε το καρπούζι ολόκληρο και όχι μισό η σε φέτες κλπ κλπ,
το δεύτερο σε γελοιότητα κείμενο είναι ένα που κυκλοφορεί και λέει ότι ψωνίζοντας από τη γειτονιά σου βοηθάς ένα κορίτσι να συνεχίσει το μπαλέτο, ένα αγοράκι να πάρει καινούργια παπούτσια για το ποδόσφαιρο, έναν αγρότη να αγοράσει τροφή για τα ζώα του κλπ κλπ.
Τα ακριβώς αντίθετο ισχύει.

Άσχετο, αλλά έτσι μου ήρθε τώρα.

mikes
09/10/2021, 18:30
Θυμήθηκα πάντως, μετά από εκείνο το γελοίο κείμενο που κυκλοφορούσε κάποτε ότι είμαστε γαμάτοι γιατί λέμε ώπα, γιατί αγοράζουμε το καρπούζι ολόκληρο και όχι μισό η σε φέτες κλπ κλπ,
το δεύτερο σε γελοιότητα κείμενο είναι ένα που κυκλοφορεί και λέει ότι ψωνίζοντας από τη γειτονιά σου βοηθάς ένα κορίτσι να συνεχίσει το μπαλέτο, ένα αγοράκι να πάρει καινούργια παπούτσια για το ποδόσφαιρο, έναν αγρότη να αγοράσει τροφή για τα ζώα του κλπ κλπ.
Τα ακριβώς αντίθετο ισχύει.

Άσχετο, αλλά έτσι μου ήρθε τώρα.

θα συμφωνησω.. αυτοι που γ@μ@νε περισσοτερο απ'ολους τον εργαζομενο, ειναι οι ιδιοκτητες μικρων επιχειρησεων "της γειτονιας" παθον, χρονια τωρα..
ακομα και εκει που δουλευω αυτη τη στιγμη, ο εργοδοτης μου ειναι ενας καρμιρης, που ενω στα 9 χρονια που ειμαι εκει κονομαει με τις δικη μου τη τεχνογνωσια,
(δεν εχει ιδεα απο αμορτισερ ευθυγραμμιση και μοτο) δεν εχω παρει ουτε ενα σεντ αυξηση.. γι αυτο κι εγω σιγα σιγα του κοβω τα πολλα πολλα... βασικο μισθο θες
να δινεις? ε! τη βασικη τεχνογνωσια θα λαβεις... τα απολυτως απαραιτητα δλδ και τιποτα παραπανω..ηδη οποιος δικος μου μου ζηταει λαστιχα η αμορτισερ, του λεω
να παει αλλου.. κοσμο εγω στο μαγαζι δεν φερνω..

giorgosb
12/10/2021, 10:18
Αντικλεπτικό σύστημα για μοτοσυκλέτες από την Βρετανία

https://www.2wo.gr/gadgets/7352-to-aparaviasto-antikleptiko-systima-gia-motosykletes

431237

Panos76
12/10/2021, 10:21
Δηλ. το λουκέτο δεν μπορείς να το σπάσεις και να βγάλεις το μηχανάκι από μέσα; :confused:

giorgosb
12/10/2021, 10:25
Έλα ντε, αφού είναι εμφανές σημείο..

teogtp
12/10/2021, 10:56
Έχει βάλει λουκέτο στο κάλυμμα που καλύπτει το λουκέτο ;

νεοσσός
12/10/2021, 11:06
Έχει βάλει λουκέτο στο κάλυμμα που καλύπτει το λουκέτο ;
Λουκέτο μέσα στο λουκέτο; Lockception...

toyar
12/10/2021, 11:08
και λουκετο στη δισκοπλακα:bawl:
την κοβεις με τροχο στο λαιμο και παιρνεις τη μιση:p

teogtp
12/10/2021, 18:11
και λουκετο στη δισκοπλακα:bawl:
την κοβεις με τροχο στο λαιμο και παιρνεις τη μιση:p

Βασικά, αυτό σκέφτηκα αμέσως.

klab
13/10/2021, 08:43
Μιλάμε για Αγγλία που κλέβουν μηχανές με γωνιακό τροχό, ντάλα μεσημέρι μπροστά στον κόσμο.
Και θα δυσκολευτούν αυτοί να κόψουν τα καλάμια και να την φορτώσουν;
Έχει αρκετά βίντεο στο youtube πχ https://www.youtube.com/watch?v=rFI7tSrdB4E

lleonidas
13/10/2021, 16:33
Το νέο νομοσχέδιο «Οδηγώντας με ασφάλεια» θα επιτρέπει στους νέους οδηγούς να πιάνουν τιμόνι από τα 17 τους έτη , όχι μόνο για να κάνουν τα πρακτικά μαθήματα αλλά και για να βγουν στον δρόμο μετά την απόκτηση διπλώματος με απαραίτητη όμως προϋπόθεση την παρουσία συνοδού στο όχημα. Ο συνοδός του 17χρονου θα πρέπει να να είναι τουλάχιστον 25 ετών, να έχει δίπλωμα οδήγησης τουλάχιστον για 5 χρόνια και να έχει “καθαρό” point system.

Αναφορικά με τη διαδικασία εξέτασης, θα δίνεται δικαίωμα ένστασης στον υποψήφιο οδηγό επι του αποτελέσματος.

-Αναδιαμορφώνεται και απλουστεύεται η ύλη της θεωρητικής εκπαίδευσης, με σκοπό την καλύτερη κατανόηση και την ενίσχυση της κριτικής σκέψης των υποψήφιων οδηγών και κατανόηση θεμάτων καταστάσεων οδικής ασφάλειας, η οποία θα αποτελέσει αντικείμενο σχετικής υπουργικής απόφασης.

-Αυστηροποιείται ο έλεγχος της διεξαγωγής των θεωρητικών εξετάσεων, προς αποκατάσταση των στρεβλώσεων και προβλημάτων του υφιστάμενου συστήματος, με τον καθορισμό ελέγχου ταυτοπροσωπίας σε δύο στάδια, ενώ προβλέπεται η χρήση ηλεκτρονικών μέσων για εισαγωγή σε εξεταστικό σύστημα, ήτοι η χρήση ψηφιακών διαπιστευτηρίων με τη δυνατότητα ταυτοποίησης δύο παραγόντων μέσω της Ενιαίας Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης.

-Δειγματοληπτικός έλεγχος ταυτοπροσωπίας υποψήφιων οδηγών και οδηγών, για τη διενέργεια του οποίου διασταυρώνεται η φωτογραφία που συμπεριλαμβάνεται στο ΔΕΕ του του υποψηφίου με ψηφιακή φωτογραφία που λαμβάνεται κατά την είσοδο του υποψηφίου στο εξεταστικό κέντρο.

Να δούμε τι θα εφεύρει πάλι το ελληνικό δαιμόνιο για να παρακάμψει αυτά τα πιο αυστηρά μέτρα!

Περισσότερα εδώ (https://www.ethnos.gr/ellada/178118_diploma-odigisis-sto-timoni-apo-ta-17-kai-allages-stis-exetaseis-neo-nomoshedio) .

o_gavros
13/10/2021, 16:40
Μας λένε εμμέσως πλην σαφώς, ότι μέχρι τώρα δηλαδή μπορούσε να υπάρξει πλαστοπροσωπία στα εξεταστικα κέντρα;
Να εμφανιζόταν για εξέταση ας πούμε άλλος από τον πραγματικό εξεταζόμενο;
Και ο εισαγγελέας κάνει μπουρμπουληθρες με το σάλιο του;

νεοσσός
13/10/2021, 17:03
Από το παραπάνω υποθέτω ότι υπήρχαν περιπτώσεις όπου πήγαινε άλλος στη θέση του εξεταζόμενου. Επειδή η πλαστογραφία κι η πλαστοπροσωπία, αν και κρίσιμες, είναι ενίοτε σχετικά εύκολες, συνήθως τιμωρούνται πολύ αυστηρά, ώστε να περιορίζονται τα περιστατικά.

Ως προς την οδήγηση 17χρονου, το θεωρώ θεμιτό, ώστε να αποκτήσει εμπειρία, υπό την επίβλεψη άλλου πιο έμπειρου και πιο ώριμου, μέχρι να ενηλικιωθεί. Όμως θα προτιμούσα συνοδεία από άτομο τουλάχιστον 30 ετών, με εμπειρία οδήγησης 5 ετών κατ' ελάχιστο. Στα 25 έτη, ο συνοδός δεν έχει ακόμα αρκετά πηγμένο μυαλό.

Acacius
13/10/2021, 22:20
Μας λένε εμμέσως πλην σαφώς, ότι μέχρι τώρα δηλαδή μπορούσε να υπάρξει πλαστοπροσωπία στα εξεταστικα κέντρα;
Να εμφανιζόταν για εξέταση ας πούμε άλλος από τον πραγματικό εξεταζόμενο;
Και ο εισαγγελέας κάνει μπουρμπουληθρες με το σάλιο του;

Σε περιοχές της Κρήτης παλιότερα έπαιρνες δίπλωμα χωρίς καν να πατήσεις για εξέταση. Πλαστοπροσωπία και μαλακίες....


Το μέτρο θετικό μου φαίνεται, θα μου φαινόταν ακόμα θετικότερο αν ήμουν 17 και δεν έβλεπα την ώρα να πιάσω τιμόνι.

nikos_abel
14/10/2021, 07:39
Όλα αυτά καλά για τα 17χρονα. Λεφτά για να πάρουν το αυτοκίνητο που θα βρουν δεν ξέρω :lol:

spyrval
14/10/2021, 08:15
Από εμάς ρε συ:lol:
Ήδη κάνω αναζητήσεις για σκατό και παξιμάδι.

nikos_abel
14/10/2021, 08:19
Από εμάς ρε συ:lol:
Ήδη κάνω αναζητήσεις για σκατό και παξιμάδι.


Και εμείς με τη σειρά μας που θα τα βρούμε :lol:

Στο ερώτημά σου βέβαια, υπάρχει επιστημονική έρευνα και απάντηση

431260

bulmont
14/10/2021, 09:26
Όλα αυτά καλά για τα 17χρονα. Λεφτά για να πάρουν το αυτοκίνητο που θα βρουν δεν ξέρω :lol:

θα πλακωθούνε να κάνουνε εμβόλια.............

doctor_john
18/10/2021, 12:18
Τι γίνεται ρε παιδιά με τα ψυγεία, τσακωμένοι είναι όλοι;
Ρωτάς σε κατάστημα, συνοφρυώνεται, ρωτάς σε μεταχ. ανταλλακτικά και μόνο που δεν σε βρίζει ενώ κοιτάει αν έχει.
Παίρνεις τηλ σε αγγελία ιδιώτη, του λες για το ψυγείο και εκνευρίζεται..

Είναι κάποιο κίνημα; είναι ενοχλητικά τα ψυγεία; κάτι έχω χάσει..

thunder ace
18/10/2021, 12:55
Το κάνουν με κρύα καρδιά

lykourgi
18/10/2021, 20:09
Δεν κοιτάς μήπως σου φτιάξει καινούργιο, κάποιος της δουλειάς;
Αν δεν βρίσκεις είναι μία λύση, μάλλον καλύτερη από μτχ.

Acacius
18/10/2021, 22:00
Για τι μοντέλο ψάχνεις ψυγείο και έχεις τόσο θέμα; Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με το Freewind :D
(και για ένα Transalp έχω πάρει μεταχειρισμένα από το eBay Γερμανίας, οπότε...)

doctor_john
18/10/2021, 22:35
Δεν είναι ότι δεν βρίσκω, με αποπαίρνουνε! :lol:

Ο άλλος λέει έχω αλλά δεν στο δίνω δεν είναι σε καλή κατάσταση..

οποιουδήποτε zx6 έψαχνα σιδερένιο ή όχι και αλουμινένιο er6.
Βρήκα Τσεχία καινούριο χειροποίητο με διπλές σειρές για er6 83ε και θα το δοκιμάσω.

lleonidas
20/10/2021, 17:55
Πτώση (https://www.lawandorder.gr/Article/163720/ellada/fa-bars) αγωνιζόμενου αναβάτη στην πίστα των Μεγάρων και μεταφορά του τραυματισμένου στο νοσοκομείο με scooter επειδή, σύμφωνα με το δημοσίευμα, οι διοργανωτές αρνήθηκαν να μεταφερθεί με το ασθενοφόρο για να αποφύγουν τη διακοπή του αγώνα.

kachius
20/10/2021, 18:01
Στο Κέντρο Υγείας ο γιατρός που τον εξέτασε έκρινε αναγκαίο να διακομισθεί με το ΕΚΑΒ στο Τζάνειο Νοσοκομείο, όπου και διαπιστώθηκε ότι είχε 10 σπασμένα πλευρά και 2 τρύπες στα πνευμόνια.
:mad: :a016: :a018:
Ωραία διοργάνωση :(

stefanos
20/10/2021, 18:43
:mad: :a016: :a018:
Ωραία διοργάνωση :(

Ρωμαϊκή αρένα.

rainmike
20/10/2021, 19:48
Λοιπόν έκανα χθες μια αγορα μέσω ebay 185.99 δολλάρια.
Επειδή ο πωλητής ήταν απο χώρα εκτός ευρωπαικής ένωσης του ζήτησα να σταλεί
με απλό ταχυδρομείο και μάλιστα τα μεταφορικά μου είπε οτι ειναι 80 δολλάρια ενώ με fedex ήταν τα μισά.
Επειδή με fedex την έχω πατήσει γιατί οι χρεώσεις για εκτελωνισμό δεν παλέυονται επέμενα για απλό ταχυδρομείο και
πήγα στα 80.
Πληρώνω λοιπον χθες 165,75 ευρώ,σημερα ο πωλητης μου ακυρώνει τη συναλλαγή επειδή εχουν απογορευτει
οι αποστολές με απλό ταχυδρομείο απο Ιαπωνία για Ελλάδα λογω covid.
Το ebay μου στέλνει μηνυμα οτι θα μου επιστρέψει τα χρήματα και ότι θα φανούν σε 3 με 5 εργάσιμες μέρες.
Εδώ τους δινω ένα μπράβο γιατί είδα τα χρήματα μέσα στην πιστωτική τη ίδια μέρα κιόλας.
Το θέμα ειναι οτι μου επιστρέψανε 185,99 δολλάρια τα οποια ληταν 160 ευρώ.
Αρα έχασα 5 ευρώ για μια συναλλαγή που δεν έγινε ποτέ.
Στην τράπεζα που πήρα τηλέφωνο μου έιπαν οτι τη στιγμή της αγοράς το δολλάριο ήταν στο 0.89 ενώ όταν μου επιστρέψανε
το ποσό στο 0.86.
Κοιτώντας τις ισοτιμίες των τελευταίων ημερών 0.89 δεν ειδα πουθενά.
Δεν ξέρω αν είναι κανένα τερτίπι των τραπεζών για να βγάζουν το κατιτις τους

toyar
20/10/2021, 19:56
δηλαδη ρε φιλε οι τραπεζες κλεφτες να γινουνε;:smokin:

doctor_john
20/10/2021, 21:28
αστειεύεσαι, είχα όλα τα κομμάτια - υπηρεσίες τσεκαρισμένα κάτω από 2500ε μετά το πάσχα και τώρα παλεύω να τα κρατήσω στα 3500ε...

Πρέπει να βλέπεις τιμές αγοράς - πώλησης για να έχεις καλό έλεγχο στο συνάλλαγμα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/10/2021, 11:52
Γίνεται χαμός εδω με τους σεισμούς!
Σημερα μονο απο το πρωί έχει κάνει 3 καλούς!
Εχθές παλι το ιδιο!
Πριν μια βδομάδα εκανε 6,3!
Στα χωριά γύρω απο το Αρκαλοχώρι δεν έχουν σταματήσει καθόλου! Συνέχεια αισθητοι!Έρχονται στη δουλειά απο τα χωριά και λένε ότι σπάνε Συνέχεια πράγματα στα σπίτια τους!
Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδιά?Δεν είναι τόσο τρομακτικός ο σεισμός όσο το βουητό που προηγείται!

Panos76
21/10/2021, 12:34
Σιγά σιγά θα ενωθείτε με την Αφρική.

panavour
21/10/2021, 12:36
Γίνεται χαμός εδω με τους σεισμούς!
Σημερα μονο απο το πρωί έχει κάνει 3 καλούς!
Εχθές παλι το ιδιο!
Πριν μια βδομάδα εκανε 6,3!
Στα χωριά γύρω απο το Αρκαλοχώρι δεν έχουν σταματήσει καθόλου! Συνέχεια αισθητοι!Έρχονται στη δουλειά απο τα χωριά και λένε ότι σπάνε Συνέχεια πράγματα στα σπίτια τους!
Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδιά?Δεν είναι τόσο τρομακτικός ο σεισμός όσο το βουητό που προηγείται!

Πήρες μηχανάκι, για αυτό.

CorpseAlive
22/10/2021, 09:19
Κάτι εντελώς άσχετο.
Έχει κάποιος να προτείνει μαγαζί που να πουλάει καλής ποιότητας ρεαλιστικές μινιατούρες μοτό (μεταλικές) καθώς θέλω να κάνω μια διακοσμητική παρέμβαση στο γραφείο μου?

viper1
22/10/2021, 09:23
Κάτι εντελώς άσχετο.
Έχει κάποιος να προτείνει μαγαζί που να πουλάει καλής ποιότητας ρεαλιστικές μινιατούρες μοτό (μεταλικές) καθώς θέλω να κάνω μια διακοσμητική παρέμβαση στο γραφείο μου?

Κάνε μια ψαχτικη στο ebay. Εχω πάρει μερικά μοντέλα απευθείας από Κίνα σε πολύ χαμηλές τιμές

sapila racing
22/10/2021, 10:51
Κάτι εντελώς άσχετο.
Έχει κάποιος να προτείνει μαγαζί που να πουλάει καλής ποιότητας ρεαλιστικές μινιατούρες μοτό (μεταλικές) καθώς θέλω να κάνω μια διακοσμητική παρέμβαση στο γραφείο μου?

Μεταλλικά μοντελα μοτο σε κλίμακα 1:18 σχετικά καλής ποιότητας και σε πολύ λογικες τιμες βγαζει η Bburago και τα βρίσκεις παντού.
Αν θέλεις κατι καλύτερο τότε πας σε πιο ακριβα που θα τα βρείς σε ειδικά καταστήματα.
Οι τιμές αλλάζουν δραματικά αν θέλεις μικρά μοντέλα σε πολύ καλή ποιότητα.
Ειχαμε γραψει παλιότερα σχετικα.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=21602

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=92476

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123424

CorpseAlive
22/10/2021, 12:02
Μεταλλικά μοντελα μοτο σε κλίμακα 1:18 σχετικά καλής ποιότητας και σε πολύ λογικες τιμες βγαζει η Bburago και τα βρίσκεις παντού.
Αν θέλεις κατι καλύτερο τότε πας σε πιο ακριβα που θα τα βρείς σε ειδικά καταστήματα.
Οι τιμές αλλάζουν δραματικά αν θέλεις μικρά μοντέλα σε πολύ καλή ποιότητα.
Ειχαμε γραψει παλιότερα σχετικα.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=21602

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=92476

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123424

Ευχαριστώ!!

Panos76
22/10/2021, 13:31
Ιπποκράτους και εκεί τριγύρω δεν θα έχει ό,τι θέλεις;

Nik0s_Dk
24/10/2021, 23:59
Καλησπέρα φίλοι. Μια άσχετη ερώτηση. Μου δημιουργήθηκε η απορία αν στα νέα μέτρα του δακτυλίου περιλαμβάνονται και οι μηχανές. το ΦΕΚ αναφέρει γενικά τον όρο οχήματα. Δεν διαχωρίζει εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά. Γνώριζα έως σήμερα ότι τα μηχανάκια γενικά εξαιρούνται από τον δακτύλιο. (Δε κατάλαβα βέβαια ποτέ γιατί εάν πχ ,fireblade 1100 να περάσει στον δακτύλιο όταν ένα 1000αρι πόλο δε μπορεί αλλά οκ δεν το ψάχνω).
έχω προβληματιστεί γιατί δεν γίνεται πουθενά διαχωρισμός και ποιος που λέει εμένα ότι αύριο ένα όργανο δε θα με σταματήσει να μου κόψει ταρίφα να κλαίμε. Τώρα αν πάλι καθορίζεται ή υπάρχει παλαιότερη διάταξη που να διαφοροποιεί τα οχήματα πάσο. Η ακόμα μπορεί να μην έχω πιάσει κάτι από το νέο ΦΕΚ.. αν κάποιος έχει την όρεξη να δώσει τα φώτα του θα το εκτιμούσα!

mikes
25/10/2021, 07:14
.... (Δε κατάλαβα βέβαια ποτέ γιατί εάν πχ ,fireblade 1100 να περάσει στον δακτύλιο όταν ένα 1000αρι πόλο δε μπορεί αλλά οκ δεν το ψάχνω)....
γιατι το polo πιανει χωρο οσο 4 fireblade...
ο κυριοτερος λογος υπαρξης του δακτυλιου ειναι η κυκλοφοριακη αποσυμφοριση του κεντρου...
λογικα με τα μηχανακια θα ισχυει οτι και πριν, τα νεα μετρα ειναι απλα προσθηκες στα υπαρχοντα,
ισως γι αυτο δεν αναφερονται τα μηχανακια πουθενα..

Nik0s_Dk
25/10/2021, 08:18
γιατι το polo πιανει χωρο οσο 4 fireblade...
ο κυριοτερος λογος υπαρξης του δακτυλιου ειναι η κυκλοφοριακη αποσυμφοριση του κεντρου...
λογικα με τα μηχανακια θα ισχυει οτι και πριν, τα νεα μετρα ειναι απλα προσθηκες στα υπαρχοντα,
ισως γι αυτο δεν αναφερονται τα μηχανακια πουθενα..

Καλημέρα! Ναι Σορυ δική μου λαλακια απλώς σκέφτηκα με το τωρινό δεδομένο που θέλουν πράσινο δακτύλιο μη ρυπογόνο κλπ αυτό σκέφτηκα για τη σύγκριση πόλο fireblade. Ακριβώς γι'αυτό προβληματίζομαι για το τι παίζει με τα μηχανάκια, και αν έχει αλλάξει κάτι. Θέλω να πιστεύω πως δεν έχει αλλάξει κάτι.

doctoras
25/10/2021, 10:08
Καλημέρα! Ναι Σορυ δική μου λαλακια απλώς σκέφτηκα με το τωρινό δεδομένο που θέλουν πράσινο δακτύλιο μη ρυπογόνο κλπ αυτό σκέφτηκα για τη σύγκριση πόλο fireblade. Ακριβώς γι'αυτό προβληματίζομαι για το τι παίζει με τα μηχανάκια, και αν έχει αλλάξει κάτι. Θέλω να πιστεύω πως δεν έχει αλλάξει κάτι.

το χιλιάρι αυτοκίνητο διασχίζοντας το κέντρο θα κολλήσει στην κίνηση μαζί με τα υπόλοιπα τετράτροχα εκπέμποντας ακατάμπαυστα CΟ2 ενώ το χιλιάρι μοτό, θα σταματήσει μόνο στα φανάρια
με πολύ-πολύ μικρότερο footprint

KotsosDR
25/10/2021, 10:23
το χιλιάρι αυτοκίνητο διασχίζοντας το κέντρο θα κολλήσει στην κίνηση μαζί με τα υπόλοιπα τετράτροχα εκπέμποντας ακατάμπαυστα CΟ2 ενώ το χιλιάρι μοτό, θα σταματήσει μόνο στα φανάρια
με πολύ-πολύ μικρότερο footprint

Μα η διήθηση μοτοσυκλέτας απαγορεύεται... :lol:

Nik0s_Dk
25/10/2021, 10:25
το χιλιάρι αυτοκίνητο διασχίζοντας το κέντρο θα κολλήσει στην κίνηση μαζί με τα υπόλοιπα τετράτροχα εκπέμποντας ακατάμπαυστα CΟ2 ενώ το χιλιάρι μοτό, θα σταματήσει μόνο στα φανάρια
με πολύ-πολύ μικρότερο footprint

Οκ εγώ μαζί σου συμφωνώ ωστόσο δεν γνωρίζω αν υπάρχει τόση σκέψη πίσω από κάθε απόφαση που βγαίνει και στο μυαλό μου υπάρχει ακόμα κενό όσον αφορά το νέο ΦΕΚ αν επιτρέπει η όχι στα δίκυκλα να μετακινηθούν στον δακτύλιο. Τεσπά, θα το δούμε στην πορεία ελπίζω απλά.οπως είπε ο Μάικ να θεωρείται απλά προσθήκη στα προηγούμενα. Θενξ anyway!

AristidisZ
25/10/2021, 10:26
θα σταματήσει μόνο στα φανάρια


και αυτό ελέγχεται :tooth:

πάντως και εγώ που διάβαζα, πουθενά δε γράφει για τα δίκυκλα ότι εξαιρούνται, μήπως ανήκουν στην κατηγορία "τα ευκόλως εννοούμενα..." ;

doctor_john
25/10/2021, 10:49
Γιορτάζουν τα παιδιά και 'βαλαν χρώμα. 125 χρόνια Kawasaki Heavy Intustries.

431457

431458

431459

karellen
25/10/2021, 11:12
Θέλω το GPZ!

sapila racing
25/10/2021, 11:16
Γιορτάζουν τα παιδιά και 'βαλαν χρώμα. 125 χρόνια Kawasaki Heavy Intustries.


Μια σημείωση γιατι καποιοι θα μπερδευτούν.
Aυτα τα χρώματα μπήκαν για μια και μόνο φορά στα εργοστασιακά WSBK της Kawasaki στον αγωνα της Αργεντινης και δεν θα τα ξαναδούμε.
Σηματοδοτησαν την αλλαγή μια και πλέον οι μοτοσυκλέτες δεν θα ειναι μερος της Kawasaki Heavy Industries.
Θα ειναι Kawasaki Motors Limited.

doctoras
25/10/2021, 15:40
Οκ εγώ μαζί σου συμφωνώ ωστόσο δεν γνωρίζω αν υπάρχει τόση σκέψη πίσω από κάθε απόφαση που βγαίνει και στο μυαλό μου υπάρχει ακόμα κενό όσον αφορά το νέο ΦΕΚ αν επιτρέπει η όχι στα δίκυκλα να μετακινηθούν στον δακτύλιο. Τεσπά, θα το δούμε στην πορεία ελπίζω απλά.οπως είπε ο Μάικ να θεωρείται απλά προσθήκη στα προηγούμενα. Θενξ anyway!

Δεν υπάρχει, έτοιμα τα παίρνουν όλα απο ευρωπαικη ένωση

νεοσσός
25/10/2021, 16:10
Μας βλέπω όλους μόνο με ηλεκτρικά πατίνια στο κέντρο σε λίγο καιρό. Θα μετονομαστεί και η οδός Πατησίων σε Πατινίων.

motojojo
25/10/2021, 17:57
Ακόμα ένα μέτρο φτιαγμένο στο πόδι;

spyrval
25/10/2021, 20:40
Από πού βγαίνει νομίζεις ο "δακτύλιος";

o_gavros
25/10/2021, 21:07
Γιατί όπως είναι γνωστό, μόνο αργοσχολοι χαβαλεδες κυκλοφορούν εντός αυτού του χώρου τις εργάσιμες ώρες...:rolleyes:
Και αυτοί, ως αργοσχολοι αλλά και χαβαλεδες, ας κόψουν το λαιμό τους ή ας ψωνίσουν αμάξια...

Dr.Monty
26/10/2021, 06:46
Μας βλέπω όλους μόνο με ηλεκτρικά πατίνια στο κέντρο σε λίγο καιρό. Θα μετονομαστεί και η οδός Πατησίων σε Πατινίων.

Αργήσαμε κιολας

thunder ace
28/10/2021, 18:03
Με παίρνει τηλ ο γιος μου και μου λέει: άκουγα κάποιο θόρυβο στην αυλή και βγήκα να δω τι παίζει ...βλέπω έναν γύφτο μέσα στην αυλή που προσπαθούσε πάλι να πηδήξει τα κάγκελα να βγει έξω(πιθανόν αφου κατάλαβαν ότι κάποιος βγαίνει.)Και υπήρχε και άλλος ένας έξω.
Το σπίτι που μένουν τα παιδιά μου ,είναι το πατρικό μου με κάγκελα γύρω γύρω.
Εγώ μένω κάνα χλμ πιο πέρα
Δύο και μισή το μεσημέρι,σήμερα

stefanos
28/10/2021, 18:09
βλέπω έναν γύφτο μέσα στην αυλή που προσπαθούσε πάλι να πηδήξει τα κάγκελα να βγει έξω

Ελπίζω να μην πήρες καμιά αστυνομία και έχουμε πάλι τα ίδια...:lol:

thunder ace
28/10/2021, 18:10
Όχι,αφού δεν υπήρχε κάποια πολεμική με τα παιδιά μου,δεν κάνω τίποτα.

νεοσσός
28/10/2021, 19:45
Είδα πρόσφατα τζάκι βιοαθανόλης (https://www.skroutz.gr/s/8545207/Biofire-Bio-core-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%A4%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%B1%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%95%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%85.html) και μου έκανε θετική εντύπωση. Προηγουμένως θεωρούσα ανούσιο οτιδήποτε δεν είναι πραγματικό ανοικτό τζάκι (δε μου αρέσουν κλειστά ενεργειακά), αλλά για σπίτια που δεν έχουν τζάκι, οι φορητές ή επιτοίχιες συσκευές βιοαιθανόλης φτιάχνουν ωραία ατμόσφαιρα. Υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία (https://www.skroutz.gr/c/1509/Tzakia-Vioaithanolis.html?o=%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1+%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%B1%CE%B9%CE%B8%CE%B1 %CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%82&order_by=pricevat&order_dir=asc) διαστάσεων και σχεδίων, με τιμές από 90 έως 8.000€.

Έχετε δει από κοντά; Σας αρέσουν;

AristidisZ
28/10/2021, 19:50
Για διακόσμηση καλά είναι, τώρα επι του πρακτέου μη περιμένεις δουλειά από κάτι τέτοιο

DoctoR_k6
30/10/2021, 09:55
Αθανατη ελληνικη αστυνομια...

Καποιος καλει να γραψουν ενα αυτοκινητο που εχει κλεισει το παρκιν του.
Ο οργανος αρχιζει κ γραφει μετα εκτος απο εκει που τον καλεσαν κ σε αλλα παρκιν παραδιπλα.
Κατω απο το πατρικο (πολυκατοικια) μου εχει 2 θεσεις (πυλωτη) κ μπροστα απο τις θεσεις παρκαρουν οι ιδιοι που εχουν το γκαραζ (κλεινουν τον εαυτο τους δηλαδη).
Παιρνουν τις πινακιδες στο ενα αμαξι που ηταν εκει...κ κατεβαινει κατω ο πατερας μου κ αρχιζει ο διαλογος...

-Τι κανετε εκει ρε παιδια? Γιατι τον γραφετε αυτον κ πατε να παρετε πινακιδες?
-ΕΕΕ γιατι οι εισοδοι στα παρκιν πρεπει να ειναι ελευθερες.
-Ναι αλλα εδω το αμαξι αυτο ειναι του τυπου που κλεινει εκει μεσα. Ποιον κλεινει τον εαυτο του? Λετε να σας καλεσει να γραψει τον εαυτο του?
-ΕΕΕ αλλα ο νομος λεει αυτο...
-Ρε παιδι μου σου λεω εχω 2 αμαξια εγω κ το βαζω μπροστα απο το δικο μου. Με ενοχλω λες κ θελω να παρω κληση.
-Ναι αλλα ο νομος λεει ετσι...
-Δηλαδη αν εσυ κ η γυναικα σου η ο πατερας σου ειχατε 2 αμαξια κλεινατε τον εαυτο σας θα τον εγραφες?
-Ο νομος αλλα λεει...συνεχιζε το οργανο.
-Σας καλεσε κανεις εδω να γραψετε?
-Οχι. Δηλαδη αν ειχατε 10 αμαξια που θα τα βαζατε?
-Λες να χωρανε 10 αμαξια σε μια θεση...τι μου λες τωρα? :bawl:

Καπου εκει ειδε ο πατερας μου οτι δεν βγαζει ακρη...τους λεει συνεχιστε πολυ καλη δουλεια.
Δηλαδη τωρα αυτος ο οργανος πληρωνεται απο το κρατος...να κανει τι? Ουτε τα στοιχειωση δεν κουβαλαει μετα σε αυτο το στρογγυλο που στεκεται πανω απο τους ωμους του.

Ειναι για γελια οι ανθρωποι πραγματικα.

AristidisZ
30/10/2021, 10:09
Καθόλου γελοίοι δεν είναι
Προφανώς τα δευτερα αυτοκίνητα ήταν επι του πεζοδρομίου για να τα γράψουν, σωστά ;

husky21
30/10/2021, 10:16
Στο προηγουμενο νημα που κλειδωθηκε σκουζατε που
οι αστυνομικοι δεν τηρουν το νομο και κανουν
οτι γουσταρουν και εχουν και την καλυψη του κρατους και μπλα μπλα μπλα
Τωρα σκουζετε που επραξαν οτι λεει ο νομος

Ευχομαι πραγματικα μια μερα να γινει ενα θαυμα
και να αποφασισει το κρατος/αστυνομια να λειτουργει απολυτα νομιμα και να τηρειται κατα γραμμα ο νομος
(και οι ιδιοι να τον τηρουν ε?μην παρεξηγηθω)
Ε ρε κλαμα που εχει να πεσει

thunder ace
30/10/2021, 10:19
Δλδ να γινουμε Γερμανια...........................περιπου.

νεοσσός
30/10/2021, 10:32
Όταν παίρνεις άδεια για θέση parking, δεν σου ανήκει αυτομάτως ο χώρος μπροστά σε αυτή. Έχεις μόνο το δικαίωμα να παραμένει ελεύθερη η διέλευση σε αυτό. Ίσα-ίσα που χάνεται το δικαίωμα στάθμευσης για οποιονδήποτε μπροστά σε αυτή, συμπεριλαμβανουμένου του ιδιοκτήτη της θέσης στάθμευσης. Στάση οχήματος επιτρέπεται, στάθμευση όχι.

basilis_k6
30/10/2021, 12:11
Καθόλου γελοίοι δεν είναι
Προφανώς τα δευτερα αυτοκίνητα ήταν επι του πεζοδρομίου για να τα γράψουν, σωστά ;
Οχι, σε γραφουν στο δρομο. Ειναι τερμα βλακωδες αλλα συμβαινει ακομα.

toyar
30/10/2021, 12:17
αν ο νομος λεει οτι επιτρεπεται μονο η σταση κι οχι η σταθμευση τοτε προφανως ο κατοχος του παρκινγκ δεν μπορει να σταθμευει εκει γιατι περα απο μια θεση σταθμευσης δεσμευει και μια θεση στασης που ειναι χρησιμη στην κυκλοφορια

stefanos
30/10/2021, 12:41
Οχι, σε γραφουν στο δρομο. Ειναι τερμα βλακωδες αλλα συμβαινει ακομα.

Φυσικά συμβαίνει γιατί το αυτοκίνητο του "κατόχου του πάρκινγκ" είναι ίδιο με όλα τα υπόλοιπα και οι Έλληνες είναι πρώτοι στην δικαιολογία και το ψέμα όταν προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα στους μπάτσους.

basilis_k6
30/10/2021, 12:50
Φυσικά συμβαίνει γιατί το αυτοκίνητο του "κατόχου του πάρκινγκ" είναι ίδιο με όλα τα υπόλοιπα και οι Έλληνες είναι πρώτοι στην δικαιολογία και το ψέμα όταν προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα στους μπάτσους.

ναι αλλα οταν κατεβαινεις και του λες ειναι δικο μου μπορει να ζητησει εγγραφες απόδειξεις. ο νομος ειναι λαθος βεβαια, οι αστυνομια απλα θα μπορουσε να δεχτει οτι ειναι λαθος και να μην σε γραφει.

stefanos
30/10/2021, 12:59
ναι αλλα οταν κατεβαινεις και του λες ειναι δικο μου μπορει να ζητησει εγγραφες απόδειξεις. ο νομος ειναι λαθος βεβαια, οι αστυνομια απλα θα μπορουσε να δεχτει οτι ειναι λαθος και να μην σε γραφει.

Ο Νόμος είναι σωστός γιατί δεν είναι δυνατόν ο κάθε αστυνόμος να ελέγχει συμβόλαια προικοσύμφωνα και άδειες κυκλοφορίας καταμεσής στο δρόμο.

νεοσσός
30/10/2021, 13:08
ναι αλλα οταν κατεβαινεις και του λες ειναι δικο μου μπορει να ζητησει εγγραφες απόδειξεις. ο νομος ειναι λαθος βεβαια, οι αστυνομια απλα θα μπορουσε να δεχτει οτι ειναι λαθος και να μην σε γραφει.
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι λανθασμένος ο νόμος. Σκεφθείτε ότι με το που παίρνει άδεια θέσης στάθμευσης ένα οίκημα, μειώνει τη δυνατότητα χρήσης του δημοσίου δρόμου για άλλους κατοίκους. Δηλαδή εκεί που ήταν δημόσια θέση στάθμευσης, αλλάζει η χρήση της σε θέση διέλευσης. Οπότε ένας ή περισσότεροι κάτοικοι, προκειμένου να διευκολυνθούν, δυσκολεύουν τους υπόλοιπους κατοίκους της περιοχής, ακόμα και του ίδιου οικήματος για όσους δεν έχουν θέση στάθμευσης. Επεκτείνονται τα δικαιώματα ενός, μειώνοντας τα δικαιώματα άλλων.

Αυτό που λοιπόν συζητάμε, είναι αν θα έπρεπε η αλλαγή χρήσης δημόσιας θέσης επί του οδοστρώματος, να είναι ακόμα περισσότερο προς το συμφέρον εκείνου που έχει τη θέση στάθμευσης. Δηλαδή όχι μόνο να έχει τη δυνατότητα διέλευσης όποτε θέλει, αλλά ταυτόχρονα να αποκτήσει και αποκλειστικό δικαίωμα στάθμευσης επί του δημοσίου οδοστρώματος, όπως π.χ. είναι οι οριοθετημένες θέσεις για άτομα με ειδικές ανάγκες. Δηλαδή σαν να αγοράζει μερικά τετραγωνικά δημοσίου οδοστρώματος για να επεκτείνει τη θέση στάθμευσης που ήδη έχει εντός της ιδιοκτησίας του.

Nostradamus
30/10/2021, 13:18
Το παραπάνω συμβάν (με επιφύλαξη για το τι ισχύει ακριβώς, στάση/στάθμευση/διέλευση/πάνω στο πεζοδρόμιο παρκάρισμα του δεύτερου αυτοκινητου ή όχι) είναι ένα καλό παράδειγμα του πώς αντιλαμβανόμαστε και τι νόμους θέλουμε σε αυτή την χώρα. Να υπάρχουν προς τρίτους αλλά να είναι και λιγάκι ελαστικοί η να περνούν από φίλτρα "λογικής" όταν είναι για εμάς.

νεοσσός
30/10/2021, 13:22
Μα πού είναι τέλος πάντων ο χασοδίκης μας, για να εκφέρει εμπεριστατωμένη άποψη; Έφυγε τετραήμερο; :p

DoctoR_k6
30/10/2021, 13:27
Κανενα αμαξι δεν ηταν παρκαρισμενο πανω σε πεζοδρομιο.

Λογικα αφου η αστυνομια ειχε αναλαβει να καθαρισει καθε παρανομια by the book που ειδε μπροστα στα ματια της μετα ειπε ας γραψω κ κανα αμαξι μπροστα απο παρκιν.

Λογικα ο καθενας μας απο εδω μεσα αν ειχε παρκιν κ 2ο αμαξι δεν θα το εβαζε μπροστα κ θα εψαχνε παρκιν καθε μερα για να αφηνει την θεση για σταθμευση... :eleison:

DoctoR_k6
30/10/2021, 13:29
Ο Νόμος είναι σωστός γιατί δεν είναι δυνατόν ο κάθε αστυνόμος να ελέγχει συμβόλαια προικοσύμφωνα και άδειες κυκλοφορίας καταμεσής στο δρόμο.

Εχεις δει πολλες φορες αυτοβουλως να ερχεται η αστυνομια να γραψει αμαξι μπροστα απο παρκιν χωρις να την εχουν καλεσει?
Εγω ποτε στα τελευταια 30 χρονια που ζουμε μπροστα απο παρκιν εγω η οποισδηποτε γνωστος μου.
Μονο απο καταγγελια.

Το να πουμε τι λεει ο νομος κ οτι σωστα εφαρμοζεται ειναι απλα ουτοπικο.
Ο καθενας μας τοτε παρανομει συνεχεια κ οσοι ''ειμαστε'' οι πολιτικαλ κορεκτ'' εδω μεσα.

DoctoR_k6
30/10/2021, 13:38
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι λανθασμένος ο νόμος. Σκεφθείτε ότι με το που παίρνει άδεια θέσης στάθμευσης ένα οίκημα, μειώνει τη δυνατότητα χρήσης του δημοσίου δρόμου για άλλους κατοίκους. Δηλαδή εκεί που ήταν δημόσια θέση στάθμευσης, αλλάζει η χρήση της σε θέση διέλευσης. Οπότε ένας ή περισσότεροι κάτοικοι, προκειμένου να διευκολυνθούν, δυσκολεύουν τους υπόλοιπους κατοίκους της περιοχής, ακόμα και του ίδιου οικήματος για όσους δεν έχουν θέση στάθμευσης. Επεκτείνονται τα δικαιώματα ενός, μειώνοντας τα δικαιώματα άλλων.

Αυτό που λοιπόν συζητάμε, είναι αν θα έπρεπε η αλλαγή χρήσης δημόσιας θέσης επί του οδοστρώματος, να είναι ακόμα περισσότερο προς το συμφέρον εκείνου που έχει τη θέση στάθμευσης. Δηλαδή όχι μόνο να έχει τη δυνατότητα διέλευσης όποτε θέλει, αλλά ταυτόχρονα να αποκτήσει και αποκλειστικό δικαίωμα στάθμευσης επί του δημοσίου οδοστρώματος, όπως π.χ. είναι οι οριοθετημένες θέσεις για άτομα με ειδικές ανάγκες. Δηλαδή σαν να αγοράζει μερικά τετραγωνικά δημοσίου οδοστρώματος για να επεκτείνει τη θέση στάθμευσης που ήδη έχει εντός της ιδιοκτησίας του.

Νεοσσε εγω ξερεις τι λεω...
Οταν καπου χτιζεται μια πολυκατοικια να μην δημιουργουν θεσεις παρκιν καθολου για τους ενοικους κ γενικα για κανεναν...ωστε να μην επιβαρυνεται κανενας χρηστης του δρομου.
Απλα τα αμαξια του ο κοσμος μπορει να τα βαζει στον κ@λο του. :bawl:

Εντω μεταξυ το ποστ δεν εγινε για να αμφισβητηθει ο νομος κ αν κατα γραμμα εχει δικιο ο αστυνομικος.
Οσο το μυαλο που μπορει να κουβαλαει καποιος μεσα στο κεφαλι του.

Κ ξερεις ετσι...ο ιδιος ο αστυνομικος κατα 99% κανει το ιδιο ακριβως πραγμα.