PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

Kas_Tracer
23/04/2021, 21:09
Σήμερα δημοσιεύτηκαν 2 νέα βίντεο από το δυστύχημα στην βουλή.
Μία αποτύπωση του τι γίνεται στον δρόμο και χάνουν τόσοι άνθρωποι την ζωή τους κάθε χρόνο.
Ο δολοφόνος (ακούσιος ή εκούσιος , μικρή σημασία έχει ) παραβίασε ότι μπορούσε να παραβιαστεί σε σχέση με τους κανόνες κυκλοφορίας.
Έκοψε τοποθετώντας το αυτοκίνητο του στο αντίθετο ρεύμα , αναγκάζοντας τον ταξιτζή να σταματήσει (στην αρχή νομίζαμε ότι το ταξί παραχώρησε προτεραιότητα, το οποίο μάλλον είναι σπάνια κίνηση από ταξιτζή).
Έκοψε κάθετα εκβιαστικά τον δρόμο χωρίς να ελέγξει αν ερχόταν κάποιος απο απέναντι.
Και το κερασάκι της ανικανότητας είναι ότι σταμάτησε και 5 μέτρα πριν από την μπάρα εισόδου της βουλής , φράζοντας εντελώς το ρεύμα κυκλοφορίας του άτυχου οδηγού.

Και για μία τόσο ξεκάθαρη δολοφονία , κάποιοι προσπάθησαν επιμελώς επί μήνες να την αποκρύψουν.

( Θα επιμείνω ελάφρά στο ότι ο Ιάσωνας θα έπρεπε να είναι πιο υποψιασμένος όταν είδε τα αυτοκίνητα δίπλα του να επιβραδύνουν. Αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα το ότι ο υπάλληλος της ντόρας έχει το 100% της υπαιτιότητας)

toyar
23/04/2021, 21:46
στην ολη κινηση του αυτοκινητου ειναι ξεκαθαρη η αισθηση του ''υπερανω του νομου"
ολοι κανουμε χαζομαρες λαθη απροσεξιες η παραβασεις ''επειδη δεν μας βλεπει κανεις''
ο συγκεκριμενος ειναι στεγνος σταρχιδιστης
μακαρι το παληκαρι να ηταν πιο προσεκτικο ωστε να προλαβαινε τη μαλακια του αλλου και μακαρι να ειχε δεσει το κρανος του

BLiTzER
23/04/2021, 22:30
Να σημειώσουμε κάπου εδώ ότι μέχρι και σήμερα οι υπεύθυνοι-δολοφόνοι δεν έχουν κληθεί καν να καταθέσουν.

Ποια συγκάλυψη; Δεν υπάρχει καμία απόπειρα συγκάλυψης. Τα πράγματα είναι 100% διαφανή, όπως οτιδήποτε έχει συμβεί τους τελευταίους μήνες. Ξέρετε, ναζί δραπετεύουν κάτω από τη μύτη της αστυνομίας, παιδεραστές ενημερώνονται για να εξαφανίσουν κάθε ενοχοποιητικό στοιχείο, μάρτυρες-δημοσιογράφοι εκτελούνται μαφιόζικα μπροστά στο σπίτι τους, οι φουρθιώτηδες φυλάσσονται σαν το φορτνόξ. Όλα καλά. ^^

thunder ace
23/04/2021, 23:18
Να σημειώσουμε κάπου εδώ ότι μέχρι και σήμερα οι υπεύθυνοι-δολοφόνοι δεν έχουν κληθεί καν να καταθέσουν.

Ποια συγκάλυψη; Δεν υπάρχει καμία απόπειρα συγκάλυψης. Τα πράγματα είναι 100% διαφανή, όπως οτιδήποτε έχει συμβεί τους τελευταίους μήνες. Ξέρετε, ναζί δραπετεύουν κάτω από τη μύτη της αστυνομίας, παιδεραστές ενημερώνονται για να εξαφανίσουν κάθε ενοχοποιητικό στοιχείο, μάρτυρες-δημοσιογράφοι εκτελούνται μαφιόζικα μπροστά στο σπίτι τους, οι φουρθιώτηδες φυλάσσονται σαν το φορτνόξ. Όλα καλά. ^^

Το νορμάλ του σήμερα δλδ.
Γιατί το περίεργο θα ήταν να μη δραπέτευαν κάποιοι έτσι εύκολα,οι παιδεραστές να πέρναγαν τσιγκελι,οι πραγματικοί δημοσιογράφοι να είχαν προστασία και κάτι φουρθι....μπλιαχ να υποχρεωνονταν να σκουπίζουν δρόμους για όλη τους τη ζωή.
Κάτσε να γυρίσω πλευρό και τα λέμε αύριο.
Καληνύχτα.

doctor_john
24/04/2021, 21:40
Έχετε υπόψιν ότι βάζοντας καρτα σε λογαριασμό wind με ανοικτα τα δεδομένα, "προλαβαίνουν" να ενεργοποιήσουν τη νέα τους προσφορά 50mb / 1,?? e.
Eτσι δεν αρκεί το υπόλοιπο για να ενεργοποιηθεί πακέτο κ.λπ.

Λέω δε γμεις, τι τα 'χω τα όπλα...

427617
427618
427619
427622
427630
:eyepop:

πριν τρία χρόνια η ίδια φαση μου πήρε ενα απογευμα μαχη..

νεοσσός
24/04/2021, 21:48
Είναι αναμενόμενο να χρεωθείς, εφόσον ενεργοποίησες τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας στο κινητό σου, πριν ενεργοποιήσεις εμπορικό πακέτο δεδομένων. Θα έπρεπε να το είχες κάνει είτε πριν λήξει το προηγούμενο πακέτο σου, είτε μέσω Wi-Fi, με κλειστά τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.

Παρ' όλα αυτά, σου χάρισαν τη χρέωση, οπότε έκαναν μία μικρή υπέρβαση για να σε κρατήσουν χαρούμενο. Πελατοκεντρική προσέγγιση. :)

tzimidis
24/04/2021, 22:27
Όλοι τα ίδια σκατα κάνουν.
Cosmote έχεις π.χ.2 gb mobile data, και παίρνεις δώρο λόγω online ανανέωσης 600Mb για 1 εβδομάδα.
Στην μεταβαση από το 1 πακέτο στο αλλο, προλαβαίνουν και σε χρεώνουν κάνα ευρωπουλο για χρήση mobile data.
AN αντέξεις να κάνεις 10αδες τηλέφωνα και να στείλεις άλλα τόσα Μάιλ , στο επιστρέφουν.

Εγω όταν συμβαίνει οτιδήποτε μυστήριο οπουδήποτε ,
αρχικά στέλνω Μάιλ και ακολούθως ρίχνω κράξιμο χοντρό σε όλα τα.σοσιαλ που έχουν fb,instagram,twitter,επίσημο site, tripadvisor, google ratings κλπ.
Κράξιμο του τύπου είστε κλεφτες και κακόβουλοι απατεώνες, ψεύτες κλπ.
Βοηθάει πάρα πολύ και μια ονλινε καταγγελία στο υπουργείο, 5λεπτα υπόθεση είναι.

toyar
25/04/2021, 08:05
cosmote καρτοσυμβολαιο εχω ....δεν με εχουν χρεωσει ποτε τπτ παραξενο
εκτος αν συμβαινει μονο σε καρτοκινητα
μεγαλη μπρουκλια τα 50 mb :bawl:

doctor_john
25/04/2021, 15:07
Είναι αναμενόμενο να χρεωθείς, εφόσον ενεργοποίησες τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας στο κινητό σου, πριν ενεργοποιήσεις εμπορικό πακέτο δεδομένων. Θα έπρεπε να το είχες κάνει είτε πριν λήξει το προηγούμενο πακέτο σου, είτε μέσω Wi-Fi, με κλειστά τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.

Παρ' όλα αυτά, σου χάρισαν τη χρέωση, οπότε έκαναν μία μικρή υπέρβαση για να σε κρατήσουν χαρούμενο. Πελατοκεντρική προσέγγιση. :)

αναμενόμενο; να βαλει χέρι επιχείρηση στην τσέπη μου; μπα

αναμενόμενο είναι να μην έχω δεδομένα αν δεν το επιλέξω.
Δεν μου "χαρίστηκε" τίποτα, εγώ χαρίζω κάθε μήνα τα χρήματα μου που με "νόμο"
λήγουν και παύουν να έχουν ισχύ.

Δεν είμαι υποχρεωμένος να λειτουργώ - εργάζομαι για την εταιρεία που είμαι πελάτης.
Είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σεβαστεί την πρόσβαση που έχει στα προσωπικά μου και να μην με κλέβει.

αν θέλουν να ισχύει "αυτοματισμός" μπορούν να το κάνουν δωρεαν και να αφαιρούν το παρεχόμενο προϊόν απο το σύνολο του
προϊόντος που θα επιλέξω την επόμενη φορα.
"αυτοματισμοί" να επιβάλουν χρέωση χωρίς την συγκατάθεση μου, α μπα.

Δεν είναι πελατοκεντρική η προσέγγιση σε κλέβω και μετα στα δίνω πίσω. Ωχ θα έχουμε θέμα με αυτόν που ξέρει τα δικαιώματα του είναι.

Acacius
25/04/2021, 17:35
Doctor_John μην το βλέπεις σαν κλεψιά, τυπικά εκμεταλλεύτηκες μια υπηρεσία που σου παρέχεται με επιπλέον κόστος. Εσύ μπήκες στο ίντερνετ απ'όσο κατάλαβα οπότε λογικό είναι να σε χρεώσουν. Η λύση είναι απλή, απενεργοποιείς τα δεδομένα στο κινητό, σερφάρεις μόνο από όπου έχει wifi και τέρμα.


Νόμιζα ότι οι εταιρείες δε χρέωναν δεδομένα για την πρόσβαση στο περιβάλλον/ιστότοπό τους για ανανέωση υπολοίοπου.

motojojo
25/04/2021, 19:53
Μια χαρά κλεψιά είναι όπως και τόσα άλλα που κάνουν οι εταιρείες κινητής. Η αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου είναι στα όρια της απάτης, λέω στα όρια γιατί πρακτικά το αναφέρουν στα ψιλά γράμματα και καλύπτονται.

Λόγω διαμονής στο εξωτερικο ανανεώνω την κοσμοκάρτα μου όταν έρχομαι διακοπές. Γιατί το νούμερο μπλοκάρεται αν δεν γίνει ανανέωση μέσα στο επόμενο τρίμηνο. Και όχι μόνο αυτό, χάνεται και το οποιο υπόλοιπο.
Και άντε το μπλοκάρισμα να το δεχτώ. Με το μπλοκάρισμα του αριθμού μπλοκάρεται και η εφαρμογή της κοσμοτέ με αποτέλεσμα να μην μπορεις να κάνεις απο εκεί ανανέωση της κάρτας!

Δεν ξέρω πόσο τσιμα-τσίμα είναι οι εταιρείες για να βγάζουν από τη μύγα ξύγκι αλλά έχω την αίσθηση ότι ο σκληρός ανταγωνισμός δεν έχει βελτιώσει το service που παρέχουν στους πελάτες τους.
Έχω ακούσει την αδερφή μου να ρίχνει μπινελίκια στον υπάλληλο (τηλεφωνικά) για να βγάλει ακρη, χοντρά μπινελίκια, για να καταφέρει να εξυπηρετηθεί σωστά. Και μαλιστα έχοντας εταιρικά νούμερα με τριψήφιους λογαριασμούς, οχι κάρτες και χαμηλά συμβόλαια.

Από την άλλη σε κατάστημα είχα άψογη εξυπηρέτηση και δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο.

doctor_john
25/04/2021, 21:25
Doctor_John μην το βλέπεις σαν κλεψιά, τυπικά εκμεταλλεύτηκες μια υπηρεσία που σου παρέχεται με επιπλέον κόστος. Εσύ μπήκες στο ίντερνετ απ'όσο κατάλαβα οπότε λογικό είναι να σε χρεώσουν. Η λύση είναι απλή, απενεργοποιείς τα δεδομένα στο κινητό, σερφάρεις μόνο από όπου έχει wifi και τέρμα.


Νόμιζα ότι οι εταιρείες δε χρέωναν δεδομένα για την πρόσβαση στο περιβάλλον/ιστότοπό τους για ανανέωση υπολοίοπου.


Δες το λίγο πιο "πριν", είναι μια υπηρεσία που δεν επέλεξα ή σε χειρότερη περίπτωση δεν ρωτήθηκα.

Είχε κλείσει από το πρωί, το απόγευμα έβαλα κάρτα και πριν προλάβω να στείλω το μνμ για την αγορά του πακέτου
δέχθηκα δύο μηνύματα που μου είχαν στείλει στο viber.
Έχει κανείς δικαίωμα να γνωρίζει αν έχω μηνύματα σε κρυπτογραφημένη εφαρμογή;
Οχι. Σου δίνουν πρόσβαση χωρίς να έχουν στοιχεία και αν απαντήσει κάποια αυτοματοποίηση ωπ! χρειάζεται.

οχι, ευχαριστώ

το αποτέλεσμα μου δίνει μια απειροελάχιστη ελπίδα, μπορεί να μην την πρόσεχα αλλά είναι τόσο χάλια όλα τα υπόλοιπα που την προβάλει.

BLiTzER
25/04/2021, 21:46
Παρόμοια εμπειρία είχα κι εγώ στο παρελθόν, και φυσικά δεν τους άφησα να με χρεώσουν ούτε ευρώ.

427649

νεοσσός
25/04/2021, 21:48
αναμενόμενο; να βαλει χέρι επιχείρηση στην τσέπη μου; μπα

αναμενόμενο είναι να μην έχω δεδομένα αν δεν το επιλέξω.
Δεν μου "χαρίστηκε" τίποτα, εγώ χαρίζω κάθε μήνα τα χρήματα μου που με "νόμο"
λήγουν και παύουν να έχουν ισχύ.

Δεν είμαι υποχρεωμένος να λειτουργώ - εργάζομαι για την εταιρεία που είμαι πελάτης.
Είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σεβαστεί την πρόσβαση που έχει στα προσωπικά μου και να μην με κλέβει.

αν θέλουν να ισχύει "αυτοματισμός" μπορούν να το κάνουν δωρεαν και να αφαιρούν το παρεχόμενο προϊόν απο το σύνολο του
προϊόντος που θα επιλέξω την επόμενη φορα.
"αυτοματισμοί" να επιβάλουν χρέωση χωρίς την συγκατάθεση μου, α μπα.

Δεν είναι πελατοκεντρική η προσέγγιση σε κλέβω και μετα στα δίνω πίσω. Ωχ θα έχουμε θέμα με αυτόν που ξέρει τα δικαιώματα του είναι.
Αυτή είναι προσωπική σου άποψη, δεν είναι αντικειμενική αλήθεια. Άλλος θα ισχυριστεί "Από τη στιγμή που έχω υπόλοιπο χρημάτων στο καρτοκινητό, η εταιρεία οφείλει να μου παρέχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, έναντι ανακοινωθέντος τιμήματος, χωρίς να έχω ενεργοποιήσει πακέτο". Μάλιστα, στην κοινωνία της πληροφορίας, θεωρώ πιο βάσιμη την τελευταία αξίωση για πρόσβαση σε θεμελιώδες αγαθό, παρά τη δική σου.

Από εκεί και πέρα, με δεδομένο ότι έχουν αναρτηθεί δημοσίως οι τιμοκατάλογοι (https://www.wind.gr/ext_files/prepaid/f2g/files/march_2021.pdf) και έχεις επιλέξει πρόγραμμα καρτοκινητής, είναι δική σου ευθύνη να παρακολουθείς πότε λήγουν τα πακέτα και να απενεργοποιείς τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας (https://www.wind.gr/gr/f2g/support/rithmisis-asfalia-kinitou/pos-apenergopio-tin-katanalosi-dedomenon-sto-f2g-kinito#meta-thn-apenergopoihsh) όταν θέλεις να αποφύγεις χρεώσεις. Διαφορετικά πας σε πρόγραμμα συμβολαίου που έχει διαφορετικές χρεώσεις.

Μάλιστα οι εταιρείες κινητής σε ενημερώνουν με γραπτά μηνύματα ότι πλησιάζει η λήξη των πακέτων σου. Η Cosmote το έχει πάει ένα βήμα πιο μπροστά (https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_my_internet.html) και σου δίνει τη δυνατότητα απενεργοποίησης της χρήσης δεδομένων, όταν δεν υπάρχει ενεργό πακέτο και σε πηγαίνει απευθείας στην ιστοσελίδα της για την επιλογή πακέτου, χωρίς να σε χρεώνει. Μακάρι να το κάνουν όλες οι εταιρείες αυτό, για όσους το επιθυμούν.

Πάντως, για την ιστορία, η ενεργοποίηση πακέτου 50 Mbyte με 1,2€, σε προστατεύει από υπέρογκες χρεώσεις, που θα γίνουν εν αγνοία σου. Ακόμα και η κατανάλωση δεδομένων με το υψηλό κόστος 0,1€/Mbyte είναι καλύτερη σε σχέση με εκείνες που είχαμε δει πριν επέμβει η ΕΕΤΤ. Αν είχατε παρακολουθήσει την εξέλιξη των τιμών, μερικοί ίσως θυμάστε για χρεώσεις 12,5€/MByte. Ναι, 12.500 ευρώ το GByte και αρκετούς με συμβόλαια να έχουν βρεθεί να χρωστούν 400€, με λίγες ακραίες περιπτώσεις 11.000€ (Έλληνας) και 45.000€ (Γαλλία) από χρήση δεδομένων σε περιαγωγή. Πλέον έχουν εκλογικευτεί οι χρεώσεις και δεν κλείνουν σπίτια, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.



Δες το λίγο πιο "πριν", είναι μια υπηρεσία που δεν επέλεξα ή σε χειρότερη περίπτωση δεν ρωτήθηκα.
Αποδεχόμενος τους όρους της σύμβασης, αποδέχεσαι τον επίσημο τιμοκατάλογο (https://www.wind.gr/ext_files/prepaid/f2g/files/march_2021.pdf). Οι όροι ανακοινώνονται από την εταιρεία και ο συνδρομητής καλείται να τους αποδεχθεί, να μη συνάψει σύμβαση ή να υπαναχωρήσει αν δεν συμφωνεί στην πορεία, αν κρίνει ότι δεν τον συμφέρουν.

Το "δεν μου αρέσουν οι όροι και βρίζω τον υπάλληλο", που ανέφερε κάποιος άλλος, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.


Σε άλλες περιπτώσεις έχω διεκδικήσει κι εγώ χρήματα που χρεώθηκαν από εταιρείες χωρίς τη συγκατάθεσή μου και έχω πετύχει επιστροφή χρημάτων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως η χρέωση είναι νόμιμη. Το γεγονός ότι δεν αρέσει σε κάποιους και οι εταιρείες κάνουν χατίρια επιστρέφοντας τα χρήματα στον πελάτη, απλά πρέπει να το δείτε σαν πελατοκεντρική πολιτική για να σας έχουν χαρούμενος, ακόμα και με απαιτήσεις σας που δεν έχουν νομικό έρεισμα.

motojojo
25/04/2021, 22:22
Το "δεν μου αρέσουν οι όροι και βρίζω τον υπάλληλο", που ανέφερε κάποιος άλλος, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.


Μιας και φωτογραφίζομαι εδώ (No offence) το βρίσιμο δεν αφορούσε το "δεν μου αρέσουν οι όροι" αλλά το "δε λαμβάνω αυτα για τα οποία πλήρωσα".

Μου έκανε κι εμένα μεγάλη εντύπωση και εκανα παρατήρηση, αλλά όταν άλλα πληρώνεις και άλλα λαμβάνεις (όχι για πρώτη φορά) και μάλιστα σε εταιρικο συμβόλαιο, δεν είχα και πολλά επιχειρήματα να αντιπαραβάλω.
Τι να πω, αλλα τα στομάχια στο ελεύθερο επάγγελμα...

Αν θυμαμαι καλά, είχε να κάνει με ειδικό προπληρωμένο πακέτο για ομιλία και ιντερνετ για χώρα εκτός ΕΕ και για τις μέρες που θα ήταν στη χώρα, όπου αντιλήφθηκε κάποιες υπερβολικές χρεώσεις που δεν θα υπήρχαν αν είχαν ενεργοποιήσει το πακέτο όπως συμφωνήθηκε. Κάτι που πρέπει να είχε και επίπτωση στον ημερίσιο τζίρο του μαγαζιου γιατί έπρεπε να βρίσκεται ανα πάσα στιγμή διαθέσιμη τηλεφωνικά. Εκεί τους πήρε και τους ξέχεσε.

νεοσσός
25/04/2021, 22:35
Αν μπορείς να τεκμηριώσεις εγγράφως ασυνέπεια συμφωνηθέντων όρων και χρεώσεων, στέλνεις ένα ευγενικό e-mail και διεκδικείς τα χρήματά σου.

Αν δεν απαντήσουν σε εύλογο χρονικά διάστημα, υπάρχουν θεσμικά όργανα που αναλαμβάνουν χωρίς χρέωση να φέρουν εις πέρας την επιστροφή των χρημάτων που δικαιούσαι, εάν τα δικαιούσαι. Πιστέψτε με, τα θεσμικά όργανα κάνουν εξαιρετική δουλειά. Τόσο καλή που προσπαθώ να τα χρησιμοποιώ τόσο για εμένα, όσο και για δικούς μου ανθρώπους, μόνο εφόσον έχω κάνει πρώτα προσπάθειες διεκδίκησης με μερικά e-mail προς τις εταιρείες που έχω τη διαφωνία. Όταν αρκετές προσπάθειες αποβούν άκαρπες, αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω τον πολύτιμο χρόνο των θεσμικών οργάνων. Δεν μου έχει τύχει ούτε μία φορά που να μη δώσουν άμεσα λύση.

Φωνές, βρίσιμο και δημόσιες κατηγορίες, κατά τη γνώμη μου δεν αρμόζουν σε πολιτισμένους ανθρώπους. Αρκούν μερικά ευγενικά, τεκμηριωμένα e-mail. Γλιτώνεις το χρόνο που θα αφιερώσεις για να μιλήσεις με υπάλληλο περιορισμένων αρμοδιοτήτων και αναγκάζεις κάποιον υπεύθυνο να απαντήσει επίσης τεκμηριωμένα. Υπάρχουν εταιρείες που προσπαθούν να τη σκαπουλάρουν βάζοντας υπαλλήλους να κάνουν το ρόλο του κυματοθραύστη και ο κόσμος δεν καταλαβαίνει πόσο χρόνο χάνει με την τηλεφωνική επικοινωνία. Με τα έγγραφα οι πελάτες διεκδικούν αποτελεσματικότερα το δίκιο τους και οι εταιρείες γίνονται καλύτερες, αφού σε μερικές περιπτώσεις αναγκάζονται να αναδιαμορφώσουν την πολιτική τους, ώστε να εναρμονίζεται τόσο με το νόμο, όσο και με τις εύλογες απαιτήσεις των πελατών.

Πρόσφατο παράδειγμα. (http://www.mindev.gov.gr/%cf%80%cf%81%cf%8c%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%bc%ce%bf-70-000-%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%8e-%cf%83%ce%b5-%ce%b7%ce%bb%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84/)

motojojo
25/04/2021, 22:48
Να πώ ότι έχεις άδικο? Δεν έχεις. Έτσι είναι.

Ούτε κι εγω το επικροτώ αλλά μου έχει περιγράψει πολλά σκηνικά απείρου κάλους με προμηθευτές, ακόμα και τράπεζες, που ακόμα και η σωστή όπως περιγράφεις οδός τελικά χασούρα έχει. Ο χρόνος είναι χρήμα και κάτι τέτοια απαιτούν χρόνο και πολλές φορές πάλι δεν βγαίνει άκρη ή θέλει τρομερή υπομονή.

Επιπλέον όπως είπα και πιο πριν είμασταν εξωτερικό και η ασυνέπεια της εταιρείας είχε αντίκτυπο στη λειτουργία της επιχείρησης. Που τα 80-100 ευρώ του πακετου (δεν θυμαμαι πόσα ήταν, ήταν αρκετά) είναι πολύ λίγα μπροστά στην απώλεια κάποιων πελατών επειδή ο υπάλληλός της δεν μπορούσε να ερθει σε επαφή μαζί της. Αυτά δεν στα αναγνωρίζει/επιστρέφει κανένα θεσμικό όργανο. Κι εκει τα νεύρα γίνονται τσατάλια.

tzimidis
26/04/2021, 07:57
Αν μπορείς να τεκμηριώσεις εγγράφως ασυνέπεια συμφωνηθέντων όρων και χρεώσεων, στέλνεις ένα ευγενικό e-mail και διεκδικείς τα χρήματά σου.

Αν δεν απαντήσουν σε εύλογο χρονικά διάστημα, υπάρχουν θεσμικά όργανα που αναλαμβάνουν χωρίς χρέωση να φέρουν εις πέρας την επιστροφή των χρημάτων που δικαιούσαι, εάν τα δικαιούσαι. Πιστέψτε με, τα θεσμικά όργανα κάνουν εξαιρετική δουλειά. Τόσο καλή που προσπαθώ να τα χρησιμοποιώ τόσο για εμένα, όσο και για δικούς μου ανθρώπους, μόνο εφόσον έχω κάνει πρώτα προσπάθειες διεκδίκησης με μερικά e-mail προς τις εταιρείες που έχω τη διαφωνία. Όταν αρκετές προσπάθειες αποβούν άκαρπες, αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω τον πολύτιμο χρόνο των θεσμικών οργάνων. Δεν μου έχει τύχει ούτε μία φορά που να μη δώσουν άμεσα λύση.

Φωνές, βρίσιμο και δημόσιες κατηγορίες, κατά τη γνώμη μου δεν αρμόζουν σε πολιτισμένους ανθρώπους. Αρκούν μερικά ευγενικά, τεκμηριωμένα e-mail. Γλιτώνεις το χρόνο που θα αφιερώσεις για να μιλήσεις με υπάλληλο περιορισμένων αρμοδιοτήτων και αναγκάζεις κάποιον υπεύθυνο να απαντήσει επίσης τεκμηριωμένα. Υπάρχουν εταιρείες που προσπαθούν να τη σκαπουλάρουν βάζοντας υπαλλήλους να κάνουν το ρόλο του κυματοθραύστη και ο κόσμος δεν καταλαβαίνει πόσο χρόνο χάνει με την τηλεφωνική επικοινωνία. Με τα έγγραφα οι πελάτες διεκδικούν αποτελεσματικότερα το δίκιο τους και οι εταιρείες γίνονται καλύτερες, αφού σε μερικές περιπτώσεις αναγκάζονται να αναδιαμορφώσουν την πολιτική τους, ώστε να εναρμονίζεται τόσο με το νόμο, όσο και με τις εύλογες απαιτήσεις των πελατών.

Πρόσφατο παράδειγμα. (http://www.mindev.gov.gr/%cf%80%cf%81%cf%8c%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%bc%ce%bf-70-000-%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%8e-%cf%83%ce%b5-%ce%b7%ce%bb%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84/)

Όταν σου λέει η cosmote, ΑΦΟΥ ΠΡΏΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΚΑΛΎΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ότι : από λάθος του συστήματος τραβήξαμε τα διπλάσια χρήματα (70*2=140€) αλλά ευχαρίστως να τα συμψηφισουμε με μελλοντικούς λογαριασμούς, γιατί δεν γίνεται να σας τα επιστρέψουμε άμεσα, τότε τι κάνεις?
ότι για αυτά τα 70€ μπορεί να μου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ? Αλλά αυτοί σου λένε ότι έχουν διαδικασίες και θα χρειαστεί 2μηνο για την επιστροφή?

Καλος ο πολιτισμός και οι ευγενειες, γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολιτισμένο άνθρωπο, αλλά μερικές υπηρεσίες λειτουργούν μόνο με καντήλια και γαμιδια.

Kas_Tracer
26/04/2021, 12:49
Όταν σου λέει η cosmote, ΑΦΟΥ ΠΡΏΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΚΑΛΎΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ότι : από λάθος του συστήματος τραβήξαμε τα διπλάσια χρήματα (70*2=140€) αλλά ευχαρίστως να τα συμψηφισουμε με μελλοντικούς λογαριασμούς, γιατί δεν γίνεται να σας τα επιστρέψουμε άμεσα, τότε τι κάνεις?
ότι για αυτά τα 70€ μπορεί να μου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ? Αλλά αυτοί σου λένε ότι έχουν διαδικασίες και θα χρειαστεί 2μηνο για την επιστροφή?

Καλος ο πολιτισμός και οι ευγενειες, γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολιτισμένο άνθρωπο, αλλά μερικές υπηρεσίες λειτουργούν μόνο με καντήλια και γαμιδια.

Η ΔΕΗ έχει πολύ πλάκα (μέρχι τώρα)
Άλλαξα τον λογαριασμό από ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε μηνιαίο.
Το σπίτι κατοικείται περιστασιακά πλέον και οι λογαριασμοί απλά είναι ελάχτιστοι.
Η ΔΕΗ μου στέλνει επι 3 μήνες συνέχεια λογαριασμούς έναντι στον Θεό (150ε +)
Έχω πληρώσει μόνο τον 1ο και περίμενα τον εκκαθαριστικό.
Έρχεται και ο εκκαθαριστικός και φυσικά έχω επιστροφή 90€

Όμως , στην υποσημείωση απειλούν να μου κόψουν το ρεύμα επειδή δεν έχω πληρώσει τους προηγούμενους. Δηλαδή μου χρωστάνε και θα μου κόψουν το ρεύμα και από πάνω.
Και καλά να πάρω τηλωφωνο. Έλα όμως που επί 3 μήνες προσπαθώντας να συνεννοηθώ δεν το σήκωσε ποτέ κανένας!
Έλα που παράτησα τα τηλέφωνα και πήγα αυτοπροσώπως , αλλά μου είπαν μόνο με ραντεβού!

Ρεύμα φυσικά δεν πρόκειται να κόψουν. Φαντάζομαι όμως ότι έχασα τις εκπτώσεις γιατί είμαι κακοπληρωτής (ενώ μου χρωστάνε)

kachius
26/04/2021, 12:57
Η ΔΕΗ έχει πολύ πλάκα (μέρχι τώρα)
Άλλαξα τον λογαριασμό από ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε μηνιαίο.
Το σπίτι κατοικείται περιστασιακά πλέον και οι λογαριασμοί απλά είναι ελάχτιστοι.
Η ΔΕΗ μου στέλνει επι 3 μήνες συνέχεια λογαριασμούς έναντι στον Θεό (150ε +)
Έχω πληρώσει μόνο τον 1ο και περίμενα τον εκκαθαριστικό.
Έρχεται και ο εκκαθαριστικός και φυσικά έχω επιστροφή 90€

Όμως , στην υποσημείωση απειλούν να μου κόψουν το ρεύμα επειδή δεν έχω πληρώσει τους προηγούμενους. Δηλαδή μου χρωστάνε και θα μου κόψουν το ρεύμα και από πάνω.
Και καλά να πάρω τηλωφωνο. Έλα όμως που επί 3 μήνες προσπαθώντας να συνεννοηθώ δεν το σήκωσε ποτέ κανένας!
Έλα που παράτησα τα τηλέφωνα και πήγα αυτοπροσώπως , αλλά μου είπαν μόνο με ραντεβού!

Ρεύμα φυσικά δεν πρόκειται να κόψουν. Φαντάζομαι όμως ότι έχασα τις εκπτώσεις γιατί είμαι κακοπληρωτής (ενώ μου χρωστάνε)

Οι έναντι λογαριασμοί βγαίνουν με βάση την κατανάλωση του μετρητή τον ίδιο μήνα την περασμένη χρονιά.
Νομίζω πως και η ΔΕΗ έχει τρόπο να ενημερώνεις με τις τρέχουσες τιμές ώστε ο έναντι να βγαίνει με αυτές (και όχι τις περσινές).
Ακόμα και αν δεν είσαι κοντά στο διαμέριμα (έτσι καταλαβαίνω), θα μπορούσες να βάζεις κάτι πχ ελάχιστα παραπάνω, ώστε να πληρώνεις λίγο κάθε μήνα και να μη χρωστάς,
και θα γίνει έτσι κι αλλιώς η εκκαθάριση στο 4μηνο (?) με τις πραγματικές μετρήσεις.

McGyver
26/04/2021, 13:31
Η ΔΕΗ έχει πολύ πλάκα (μέρχι τώρα)
Άλλαξα τον λογαριασμό από ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε μηνιαίο.
Το σπίτι κατοικείται περιστασιακά πλέον και οι λογαριασμοί απλά είναι ελάχτιστοι.
Η ΔΕΗ μου στέλνει επι 3 μήνες συνέχεια λογαριασμούς έναντι στον Θεό (150ε +)
Έχω πληρώσει μόνο τον 1ο και περίμενα τον εκκαθαριστικό.
Έρχεται και ο εκκαθαριστικός και φυσικά έχω επιστροφή 90€

Όμως , στην υποσημείωση απειλούν να μου κόψουν το ρεύμα επειδή δεν έχω πληρώσει τους προηγούμενους. Δηλαδή μου χρωστάνε και θα μου κόψουν το ρεύμα και από πάνω.
Και καλά να πάρω τηλωφωνο. Έλα όμως που επί 3 μήνες προσπαθώντας να συνεννοηθώ δεν το σήκωσε ποτέ κανένας!
Έλα που παράτησα τα τηλέφωνα και πήγα αυτοπροσώπως , αλλά μου είπαν μόνο με ραντεβού!

Ρεύμα φυσικά δεν πρόκειται να κόψουν. Φαντάζομαι όμως ότι έχασα τις εκπτώσεις γιατί είμαι κακοπληρωτής (ενώ μου χρωστάνε)

Εγώ πάλι εν μέσω lockdown πήρα τα "χρωστούμενα" από τη Δ.Ε.Η. λόγω αλλαγής παρόχου με επικοινωνία μέσω της φόρμας στο site τους και emails.
Η όλη διαδικασία περιελάμβανε ακόμη και ενημέρωση του αρχείου μου με το νέο αριθμό ταυτότητας (γιατί είχαν ακόμη τον παλιό).

Μπορεί να χρειάστηκαν 10 ανταλλαγές emails αλλά όλα έγιναν σωστά και εντός ευλογότατου χρονικού διαστήματος.

Bowleno
26/04/2021, 14:27
Αυτό με τα καρτοκινητά δεν το καταλαβαίνω.. εγώ βάζω 12 ευρώ κάθε 2 μήνες και ποτέ δεν μένω από δεδομένα. Μόλις βάλω την κάρτα παίρνω 800 mb για έναν μήνα και όταν λήξουν αγοράζω πακέτο 3γιγα επίσης για έναν μήνα. Επιπρόσθετα, έχω αποθηκευμένα wifi από όλη την Αθήνα για την περίπτωση που χρειαστεί να κάνω βιντεοκλήση. Χρόνο ομιλίας βέβαια δεν για τον γνωστό πλέον λίγο:D

tzimidis
26/04/2021, 15:55
Όταν σου λέει η cosmote, ΑΦΟΥ ΠΡΏΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΚΑΛΎΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ότι : από λάθος του συστήματος τραβήξαμε τα διπλάσια χρήματα (70*2=140€) αλλά ευχαρίστως να τα συμψηφισουμε με μελλοντικούς λογαριασμούς, γιατί δεν γίνεται να σας τα επιστρέψουμε άμεσα, τότε τι κάνεις?
ότι για αυτά τα 70€ μπορεί να μου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ? Αλλά αυτοί σου λένε ότι έχουν διαδικασίες και θα χρειαστεί 2μηνο για την επιστροφή?

Καλος ο πολιτισμός και οι ευγενειες, γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολιτισμένο άνθρωπο, αλλά μερικές υπηρεσίες λειτουργούν μόνο με καντήλια και γαμιδια.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η κοσμοτε μου πήρε νταηλίκι 70€ παραπάνω, τα οποία 70€ μπορεί εγώ να τα χρειαζόμουν για να πληρώσω κάτι άλλο, μια δόση, μια ΔΕΗ.
Πόσες φορές πολλοί φτάνουν να έχουν ένα 50αρικο για να βγάλουν τις τελευταίες 10 μέρες του μήνα?
Και να σου λέει η κοσμοτε, "στα παπαργια μας αγαπητέ τζιμιδης, θα τα συμψηφισουμε με τους επόμενους 2 λογαριασμούς και κόψε το λαιμό σου πως θα βγάλεις το μήνα.
Τον γαμεις για δεν τον γαμεις κύριε πρόεδρε?






Για τη ΔΕΗ πάντως μπαίνεις καταχωρείς τις κιλοβατωρες σου online, και είσαι κομπλέ. Ούτε μηδενικοι έναντι, ούτε τρελοί εκκαθαριστικοι.

doctor_john
26/04/2021, 21:35
Αυτή είναι προσωπική σου άποψη, ..... Μάλιστα, στην κοινωνία της πληροφορίας, θεωρώ πιο βάσιμη την τελευταία αξίωση για πρόσβαση σε θεμελιώδες αγαθό, παρά τη δική σου.

Όπως είδες, ακόμα και στον δικό μας μικρόκοσμο, δεν είναι η προσωπική μου άποψη μόνο.
Δεν έχω καμία αντίρρηση σε αυτό που υποθέτεις στο παράδειγμα σου, απλά χρειάζεται να συμφωνώ.
Θες με μια ερώτηση όταν ξεκινώ να είμαι πελάτης; θες κάθε φορά που θέλουν να μου δώσουν κατι έναντι χρημάτων; δεν υπάρχει πρόβλημα.

αν εσύ στην κοινωνία της πληροφορίας, θεωρείς πιο ουσιαστικό να σου παρέχουν σύνδεση απο το να σε ρωτούν αν δέχεσαι αυτή την παροχή
είναι δικαίωμα σου. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να εφαρμόζεται σε όλους.


Από εκεί και πέρα, με δεδομένο ..... Διαφορετικά πας σε πρόγραμμα συμβολαίου που έχει διαφορετικές χρεώσεις.

Κανεις μεγάλο λάθος, κατι που πραγματικά με κανει και απορώ γιατί μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι η νομική είναι το αντικείμενο
εργασίας σου.
Τα "δεδομένα" οποιασδήποτε επιχείρησης δεν αναιρούν τα βασικά δικαιώματα των πολιτών.
Ακόμα και όταν η φυσιολογία της "αποδοχής" τους δεν το επιτρέπει, ο χρόνος δεν είναι αρκετός να διαβάσεις τους όρους κ.λπ.
παντα ισχύει το δικαίωμα να "υπογράψεις" ενώ έχεις σημειώσει "επιφυλασσόμενος για καθε νόμιμο δικαίωμα μου".
Παρουσιάζεις ταχα ως μοναδικές επιλογές αυτές που δίνει μια εταιρεία.
Προφανώς και η πραγματικότητα έχει πολύ μεγάλη διαφορά και εύρος.


Μάλιστα οι εταιρείες κινητής σε ενημερώνουν με γραπτά μηνύματα ότι πλησιάζει η λήξη των πακέτων σου. ... όταν δεν υπάρχει ενεργό πακέτο και σε πηγαίνει απευθείας στην ιστοσελίδα της για την επιλογή πακέτου, χωρίς να σε χρεώνει. Μακάρι να το κάνουν όλες οι εταιρείες αυτό, για όσους το επιθυμούν.

Πάντως, για την ιστορία, η ενεργοποίηση πακέτου 50 Mbyte με 1,2€, σε προστατεύει από υπέρογκες χρεώσεις, που θα γίνουν εν αγνοία σου. Ακόμα και η κατανάλωση δεδομένων με το υψηλό κόστος 0,1€/Mbyte είναι καλύτερη σε σχέση με εκείνες που είχαμε δει πριν επέμβει η ΕΕΤΤ. Αν είχατε παρακολουθήσει την εξέλιξη των τιμών, μερικοί ίσως θυμάστε για χρεώσεις 12,5€/MByte. Ναι, 12.500 ευρώ το GByte και αρκετούς με συμβόλαια να έχουν βρεθεί να χρωστούν 400€, με λίγες ακραίες περιπτώσεις 11.000€ (Έλληνας) και 45.000€ (Γαλλία) από χρήση δεδομένων σε περιαγωγή. Πλέον έχουν εκλογικευτεί οι χρεώσεις και δεν κλείνουν σπίτια, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Η καθε εταιρεία μπορεί να ενημερώνει για οτιδήποτε και καλώς το κανει για να μην χρειάζεται να ασχοληθεί ο πελάτης με αυτό.
Δεν μπορεί να υποχρεώνει τον πελάτη της να συμμετέχει στην λειτουργία του συστήματος που έχει αναπτύξει
χωρίς αυτό να γίνεται ξεκάθαρο σε αυτόν ενώ πρέπει να υφίσταται και επιλογή που δεν θα τον υποχρεώνει.
Σε άλλη περίπτωση η "συγκατάθεση" του πελάτη κρίνεται εκβιαστική και ως εκ τούτου φέρνει την εταιρεία υπόλογη για την
μεθόδευση αυτή.

Δεν προστατεύει τίποτα για τον απλό λόγο ότι δεν υφίστανται χρεώσεις για υπηρεσίες που δεν έχει επιλέξει ο πελάτης.
αν η εταιρεία κρίνει ότι το προϊόν καρτοκινητή δεν την συμφέρει οικονομικά, μπορεί κάλλιστα να μην το διαθέτει.
Δικαιολογία για να δημιουργεί παγίδες στους πελάτες της γίνεται εύκολα ξεκάθαρη σε δικαστήριο και δεν υφίσταται στην διάθεσή της.


Αποδεχόμενος τους όρους της σύμβασης, αποδέχεσαι τον επίσημο τιμοκατάλογο.
Οι όροι ανακοινώνονται από την εταιρεία και ο συνδρομητής καλείται να τους αποδεχθεί, να μη συνάψει σύμβαση ή να υπαναχωρήσει αν δεν συμφωνεί στην πορεία, αν κρίνει ότι δεν τον συμφέρουν.

Αλλη μια φορά, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, η σύμβαση οποιασδήποτε εταιρείας δεν αναιρεί τα νόμιμα δικαιώματα του πελάτη.


Το "δεν μου αρέσουν οι όροι και βρίζω τον υπάλληλο", που ανέφερε κάποιος άλλος, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.
Μια που το αναφέρεις, οποιοσδήποτε υπάλληλος κινείται ενάντια στο νόμο λόγο του ότι έχει "εντολές", θεωρείται συνένοχος και μπορεί
και αυτός να καταγγείλει τον εκβιαστικό χαρακτήρα της σύμβασης που έχει υπογράψει και τον υποχρεώνει να παρανομεί με την απειλή
ότι θα χάσει την δουλειά του.

Σε άλλες περιπτώσεις έχω διεκδικήσει κι εγώ χρήματα που χρεώθηκαν από εταιρείες χωρίς τη συγκατάθεσή μου και έχω πετύχει επιστροφή χρημάτων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως η χρέωση είναι νόμιμη. Το γεγονός ότι δεν αρέσει σε κάποιους και οι εταιρείες κάνουν χατίρια επιστρέφοντας τα χρήματα στον πελάτη, απλά πρέπει να το δείτε σαν πελατοκεντρική πολιτική για να σας έχουν χαρούμενος, ακόμα και με απαιτήσεις σας που δεν έχουν νομικό έρεισμα.

Κανένα "χατίρι" δεν υφίσταται όταν μια εταιρεία αναιρεί την προσπάθεια της να παρανομήσει.
Απλά φυλάγεται και θέλει να κρατήσει χαμηλούς τόνους για να συνεχίσει να καπηλεύεται όσους δεν αντιδρούν.



...

PaNick67
27/04/2021, 10:00
@ doctor_john,

"Μια που το αναφέρεις, οποιοσδήποτε υπάλληλος κινείται ενάντια στο νόμο λόγο του ότι έχει "εντολές", θεωρείται συνένοχος και μπορεί
και αυτός να καταγγείλει τον εκβιαστικό χαρακτήρα της σύμβασης που έχει υπογράψει και τον υποχρεώνει να παρανομεί με την απειλή
ότι θα χάσει την δουλειά του."
αυτο ειναι ιδεαλιστικο.
Ειδικα σε μια χωρα με τοση ανεργια και χαμηλους μισθους το να καταγγειλεις την συμβαση γιατι σε βαζουν να ακολουθεις τους κανονες της εταιριας, ειναι αδιανοητο. Εκτος αν καποιος δουλεει για το "παντεσπανι" του , οχι το ψωμι του.



Κατα τα αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα. Ειναι τοσο δυσκολο να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις τα δεδομενα στην συσκευη σου αναλογα αν τα χρειαζεσαι η οχι ή αν εχεις δεδομενα ή εληξαν; Επισης πως γινεται να μεινεις απο δεδομενα; Πλην μιας φορας που ο 8χρονος γιος μου εβλεπε βιντεο και εφαγε 12€ σε 10 λεπτα, γιατι αγνοησε τα μηνυματα που σκαγανε στην οθονη, δεν εχω μεινει ποτε απο data. Ερχονται παντα 3 μηνυματα πριν ληξουν, στις 3 μερες, την προηγουμενη και την στιγμη που τελειωνουν, η μεταβαση παντα απο πακετο σε δωρο, σε πακετο γινεται ατελως.

Αυτο που με χαλαει ειναι οτι παλιοτερα αν ανανεωνες πακετο πριν την ληξη του προηγουμενου κρατουσες τα αχρησιμοποιητα. Πλεον μονο στα λεπτα ομιλιας το κανουν

BLiTzER
27/04/2021, 11:05
Κατα τα αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα. Ειναι τοσο δυσκολο να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις τα δεδομενα στην συσκευη σου αναλογα αν τα χρειαζεσαι η οχι ή αν εχεις δεδομενα ή εληξαν;

Αυτό είναι σαν να ζητάς σε κάποιον να σβήνει το ρούτερ του όταν δεν έχει πληρώσει το ίντερνετ του ή να βγάζει όλες τις συσκευές από την πρίζα όταν δεν έχει πληρώσει το ρεύμα του. Ναι, είναι τόσο δύσκολο. Όταν δεν έχεις διαθέσιμο χρόνο/MB, πρέπει να μην έχεις πρόσβαση σε κλήσεις και ίντερνετ, όχι να σε χρεώνουν αυθαίρετα την υπηρεσία τους. Το αυτονόητο δηλαδή.

motojojo
27/04/2021, 11:18
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Όλες οι εταιρείες παρέχουν ιντερνετ. Εφόσον το κινητό προσφέρει τη σύνδεση στο ιντερνετ και ο πάροχος απο την πλευρά του προσφέρει την υπηρεσία αυτή, αν έχεις τα δεδομένα σου ανοιχτά το τηλέφωνο θα συνδεθεί στο ίντερνετ. Αυτό ισχύει παντού και πάντα.

Εάν έχεις ήδη κλείσει κάποιο πακέτο δεδομένων, η χρεωση των δεδομένων γίνεται με βάση το συμφωνηθέν πακέτο. Εάν όχι, χρεώνεσαι euro/mb που είναι κανονικά η default χρεωση. Δεν σε βάζει σε κάποιο πακέτο απλά επειδή συνδέθηκες στο ιντερνετ.

Όπως ακριβώς και με την τηλεφωνία, μπορεις να προπληρώσεις ένα πακέτο που σου προσφέρει Χ δωρεάν λεπτά ομιλίας αλλιώς πληρώνεις όσο μιλάς. Δεν σε βάζει ο πάροχος με το έτσι θέλω σε ότι πακέτο γουστάρει αυτός χωρίς τη συγκατάθεση σου.

Εκτός βέβαια έχει κάπου μια ρήτρα με μικρα γραμματάκια που λέει ότι αν συνδεθείς στο ιντερνετ χωρις να έχεις επιλέξει κάποιο πακέτο δεδομένων ο πάροχος εχει το δικαίωμα να σε χρεώσει αυτό το πακέτο. Που δεν ξέρω αν στέκει νομικά, το εξήγησε ο δοκτορ τζον παραπάνω.

BLiTzER
27/04/2021, 11:24
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Όλες οι εταιρείες παρέχουν ιντερνετ. Εφόσον το κινητό προσφέρει τη σύνδεση στο ιντερνετ και ο πάροχος απο την πλευρά του προσφέρει την υπηρεσία αυτή, αν έχεις τα δεδομένα σου ανοιχτά το τηλέφωνο θα συνδεθεί στο ίντερνετ. Αυτό ισχύει παντού και πάντα.

Εάν έχεις ήδη κλείσει κάποιο πακέτο δεδομένων, η χρεωση των δεδομένων γίνεται με βάση το συμφωνηθέν πακέτο. Εάν όχι, χρεώνεσαι euro/mb που είναι κανονικά η default χρεωση. Δεν σε βάζει σε κάποιο πακέτο απλά επειδή συνδέθηκες στο ιντερνετ.

Όπως ακριβώς και με την τηλεφωνία, μπορεις να προπληρώσεις ένα πακέτο που σου προσφέρει Χ δωρεάν λεπτά ομιλίας αλλιώς πληρώνεις όσο μιλάς. Δεν σε βάζει ο πάροχος με το έτσι θέλω σε ότι πακέτο γουστάρει αυτός χωρίς τη συγκατάθεση σου.

Εκτός βέβαια έχει κάπου μια ρήτρα με μικρα γραμματάκια που λέει ότι αν συνδεθείς στο ιντερνετ χωρις να έχεις επιλέξει κάποιο πακέτο δεδομένων ο πάροχος εχει το δικαίωμα να σε χρεώσει αυτό το πακέτο. Που δεν ξέρω αν στέκει νομικά, το εξήγησε ο δοκτορ τζον παραπάνω.

Δηλαδή αν πραγματοποιήσεις μια τηλεφωνική κλήση ενώ δεν έχεις χρόνο, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανάψεις την τηλεόρασή σου ενώ δεν έχεις ρεύμα, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανοίξεις τη βρύση σου ενώ δεν έχεις νερό, θα χρεωθείς πακέτο; Ήρεμα ρωτάω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για το ίντερνετ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορούν να διακόπτουν τη σύνδεσή σου όταν δεν έχεις διαθέσιμο πακέτο, όπως κάνουν όλες οι εταιρείες για όλα τα αγαθά παντού στον κόσμο. Αυτό που κάνουν είναι απλά εκμετάλλευση, δεν υπάρχει δικαιολογία. Ούτε ανοχή.

Εγώ, προσωπικά, τους ξεκαθάρισα ότι δεν πρόκειται να κλείνω τα δεδομένα μου, κι αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

motojojo
27/04/2021, 11:30
Ναι, αυτό λέω, δεν θα χρεωθείς πακέτο. Θα έχεις την default χρέωση, κοστος/δευτ ή κόστος/mb κοκ. Το ίδιο (αυτονόητο) λέμε.

Κατ' αναλογία, θα έχετε παρατηρήσει ότι μπορεί ο πάροχος να καταργήσει ένα πακέτο, παρόλα αυτά συνεχίζει να το προσφέρει στους συνδρομητές του πακετου αυτού. Μέχρι να το διακόψεις με δική σου επιθυμία.

BLiTzER
27/04/2021, 11:35
Ούτε τη "default" χρέωση θα έπρεπε να έχεις σε ΚΑΡΤΟκινητή. Αυτό είναι το νόημα της καρτοκινητής. Να προπληρώνεις μια κάρτα και να μη χρεώνεσαι τίποτα όταν τελειώσει. Και έτσι ακριβώς ήταν κάποτε. Τα τελευταία χρόνια απλά εκμεταλλεύονται τα πάντα, να τσιμπήσουν κάνα ευρώ παραπάνω.

PaNick67
27/04/2021, 11:45
Δηλαδή αν πραγματοποιήσεις μια τηλεφωνική κλήση ενώ δεν έχεις χρόνο, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανάψεις την τηλεόρασή σου ενώ δεν έχεις ρεύμα, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανοίξεις τη βρύση σου ενώ δεν έχεις νερό, θα χρεωθείς πακέτο; Ήρεμα ρωτάω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για το ίντερνετ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορούν να διακόπτουν τη σύνδεσή σου όταν δεν έχεις διαθέσιμο πακέτο, όπως κάνουν όλες οι εταιρείες για όλα τα αγαθά παντού στον κόσμο. Αυτό που κάνουν είναι απλά εκμετάλλευση, δεν υπάρχει δικαιολογία. Ούτε ανοχή.

Εγώ, προσωπικά, τους ξεκαθάρισα ότι δεν πρόκειται να κλείνω τα δεδομένα μου, κι αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Αν πραγματοποιησεις μια κληση ενω δεν εχεις χρονο στο πακετο θα χρεωθεις χρηματα αν υπαρχουν υπολοιπα στον λογαριασμο σου, αν δεν υπαρχουν δεν θα γινει η κληση. Αντιστοιχα στο ιντερνετ θα επρεπε να χρεωθεις με το 0,1€/mb που νομιζω ειναι η χρεωση εκτος πακετων ( καποτε ηταν 1€/mb ) εαν και εφοσον υπαρχουν τα χρηματα. Τωρα σου παιρνει 1€ για ολη την ημερα. Φυσικα αν δεν εχεις υπολοιπο δεν εχεις ουτε τηλεφωνο, ουτε ιντερνετ στο κινητο.

Ακριβως επειδη καποτε η τιμη ηταν 1€/mb εμαθα να ανοιγωκλεινω τα δεδομενα αν και οποτε τα χρειαζομαι, ασχετα αν πλεον εχω παντα δεδομενα.


Το ρουτερ στο σπιτι, το ρευμα, το νερο, πανε με χρονο οχι με ογκο οπως στα κινητα και στελνει λογαριασμο ανα μηνα, διμηνο, τριμηνο με χρεωσεις. Δεν ειναι το ιδιο.

Kas_Tracer
27/04/2021, 11:51
Εάν βρεθείς εξωτερικό με data ανοιχτά κατά κάθος σε καρτοκινητό , την έχεις πατήσει πριν πεις γαμώτο.
Κόστος πάνω από 1€ ανα Megabyte στις ΗΠΑ , και αρχίζει και σου τραβάει ότι λεφτά έχεις μέσα στον λογαριασμό (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ).
Κάπως έτσι χάνεις 20€ σε 60sec.
Περί κλοπής πρόκειται βασικά.

BLiTzER
27/04/2021, 11:53
Νικοπαππά και υπόλοιποι, η καρτοκινητή λειτουργούσε ακριβώς έτσι - όπως υποστηρίζω - από τη σύλληψή της, τέλη 90s στην Ελλάδα, και αυτό ακριβώς είναι το νόημα και ο ορισμός της. Αυτό που έγραψα παραπάνω. Προπληρώνεις μια κάρτα, τη χρησιμοποιείς μέχρι να τελειώσει. ΚΑΜΙΑ χρέωση δεν υπάρχει από κει και πέρα, απλά δεν έχεις υπηρεσίες. Το ότι τα τελευταία χρόνια αυτό άλλαξε μόνο με επιβεβαιώνει. Οπότε όχι, δε θα με πείσετε ότι αυτό είναι σωστό ή ηθικό. Είναι ΜΟΝΟ εκμετάλλευση και αλητεία. Γι'αυτό υπάρχουν και τα "ψιλά γράμματα", γιατί γνωρίζουν πολύ καλά τι κάνουν και πόσο λάθος είναι.

motojojo
27/04/2021, 11:58
Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς, αν δεν έχεις λεφτά στην κάρτα πως θα χρεωθείς? Το είπε ξεκάθαρα ο Νίκος/

Πως αλλαξε αυτό τελευταία? Εμένα μου την τελειώνουν αυτοί από μόνοι τους την κάρτα για να μου κόψουν υπηρεσίες, είναι η μόνη αλλαγή που είδα! :cry:

BLiTzER
27/04/2021, 12:04
Μμ οκ, τώρα κατάλαβα πού εστιάζετε. Έχω λεφτά (από προηγούμενα υπόλοιπα), αλλά έχω επιλέξει ένα συγκεκριμένο πακέτο. Πέρα από αυτό το πακέτο δε θα έπρεπε να υπάρχει καμία χρέωση, απλή διακοπή των υπηρεσιών. Το "πακέτο" στην προκειμένη θα έπρεπε να λειτουργεί όπως η κάρτα του τότε. Αυτό θέλει ο κόσμος, αυτό περιμένει. Και οκ εγώ κι εσύ που κατέχουμε την τεχνολογία... ξέρεις πόσα 1€ και 2€ τρώνε με αυτήν την απατεωνιά από θείτσους και γιαγιάδες; Κανείς δεν ασχολείται γιατί είναι 1€, αλλά στο σύνολο κάποιοι τα κονομάνε εκμεταλλευόμενοι ένα "λάθος".

Θέλετε να πιάσουμε και τα καρτοσυμβόλαια που σου χρεώνουν συμβόλαιο τηλεφωνικώς μετά από αφόρητη πίεση, και 8 στους 10 δεν έχουν ιδέα σε τι έχουν συμφωνήσει; Ότι υπόσχονται ότι το καρτοσυμβόλαιο τους βγαίνει φθηνότερο και δεν είναι καθόλου έτσι; Ή να το αφήσουμε για άλλο επεισόδιο; Γενικά, οι πάροχοι κινητής είναι σκουπίδια που εκμεταλλεύονται κόσμο με απολύτως ανήθικες πρακτικές, οπότε καμία ανοχή.

AristidisZ
27/04/2021, 12:07
Μμ οκ, τώρα κατάλαβα πού εστιάζετε. Έχω λεφτά (από προηγούμενα υπόλοιπα), αλλά έχω επιλέξει ένα συγκεκριμένο πακέτο. Πέρα από αυτό το πακέτο δε θα έπρεπε να υπάρχει καμία χρέωση, απλή διακοπή των υπηρεσιών. Το "πακέτο" στην προκειμένη θα έπρεπε να λειτουργεί όπως η κάρτα του τότε. Αυτό θέλει ο κόσμος, αυτό περιμένει. Και οκ εγώ κι εσύ που κατέχουμε την τεχνολογία... ξέρεις πόσα 1€ και 2€ τρώνε με αυτήν την απατεωνιά από θείτσους και γιαγιάδες; Κανείς δεν ασχολείται γιατί είναι 1€, αλλά στο σύνολο κάποιοι τα κονομάνε εκμεταλλευόμενοι ένα "λάθος".

εγώ στην γιαγιά (τη μάνα μου) έχω κλείσει τα data, και όλα μέλι γάλα

έχω κάνει αυτόματη ανανέωση μέσω της χρεωστικής της, αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου, και με ένα δεκάρικο το μήνα είναι όλα κομπλέ

δίκιο έχετε που φωνάζετε, αλλά αυτού έχουν τα γένια, αυτοί και τα χτένια

αν δε μας αρέσει, ας μείνουμε χωρίς κινητό...

Panos76
27/04/2021, 12:16
αν δε μας αρέσει, ας μείνουμε χωρίς κινητό...

Πολύ άνετα θα το έκανα (μάλιστα στο παρελθόν το είχα επιχειρήσει) αλλά.. Πάντα υπάρχει ένα αλλά που σε δένει χειροπόδαρα.

BLiTzER
27/04/2021, 12:21
εγώ στην γιαγιά (τη μάνα μου) έχω κλείσει τα data, και όλα μέλι γάλα

έχω κάνει αυτόματη ανανέωση μέσω της χρεωστικής της, αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου, και με ένα δεκάρικο το μήνα είναι όλα κομπλέ

δίκιο έχετε που φωνάζετε, αλλά αυτού έχουν τα γένια, αυτοί και τα χτένια

αν δε μας αρέσει, ας μείνουμε χωρίς κινητό...

Εγώ γενικά δε χαρίζομαι. Δυστυχώς, έχουμε κάκιστες υπηρεσίες στην Ελλάδα, κατά κανόνα δεν υπάρχει ανταγωνισμός, δεν υπάρχει επιλογή, αφού είναι όλοι απαράδεκτοι, και γι'αυτό κανείς εδώ δεν έχει αναπτύξει καταναλωτική συνείδηση. Πληρώνουμε για κάτι, μας προσφέρουν το 30% αυτού, και λέμε κι "ευχαριστώ", και κανείς δεν ασχολείται παραπέρα. Εγώ αυτό δεν το κάνω. Εγώ απαιτώ ποιοτικές υπηρεσίες για τα χρήματά μου. Μου έστειλες προϊόν και έχει το παραμικρό ελάττωμα; Θα το πάρεις πίσω με δικά σου έξοδα και θα μου ξαναστείλεις καινούριο. Τουλάχιστον αυτό. Έτσι λειτουργεί το εμπόριο στις ανεπτυγμένες χώρες, αυτό κάνουν οι εταιρείες, θέλουν ευχαριστημένους πελάτες πάση θυσία. Αυτή θα έπρεπε να είναι η νοοτροπία όλων. Όχι αυτή η αθλιότητα που επικρατεί εδώ, που νομίζουν ότι σου κάνουν και χάρη.

Προχτές ανακαλύπτω ότι η σύνδεση ίντερνετ σέρνεται, κάνω ένα τεστ και οι ταχύτητές μου είναι μεταξύ 5-10Mbps. Εργάζομαι από το σπίτι. Στο τηλέφωνο, φυσικά, δεν απαντάει κανείς. Βρίσκω κάποιον μέσω κινητού και online chat. Δεν έχετε ιδέα τι άκουσε. Σε μισή ώρα η σύνδεσή μου είχε επανέλθει κανονικά. Και αυτό ήταν το ΕΛΑΧΙΣΤΟ. Κανονικά έπρεπε να πέσει καταγγελία και να με αποζημιώσουν. Όχι, δεν είναι υπερβολή. Εργάζομαι από το σπίτι και πληρώνω για αδιάλειπτο, γρήγορο ίντερνετ.

Μην τους χαρίζεστε. Και ίσως γίνουμε Ευρώπη σε 120-150 χρόνια.

DoctoR_k6
27/04/2021, 12:22
Μου κανει εντυπωση ολο αυτο γιατι στην συνδεση (με Cosmote) μου τοσα χρονια οταν τελειωνανε τα data δεν με αφηνε να ανοιξω καποια σελιδα κ ερχοταν ειδοποιηση οτι αν θες να συνεχισεις να σερφαρεις θα χρεωθεις τοσα λεπτα ανα MB ή παρε αυτο το πακετο ξερω γω.
Γιατι αυτο να μην υπαρχει στην καρτα? :confused:
Το σωστο ειναι ανοιχτα δεδομενα για χρηση των data σου κ οταν τελειωσουν να μην μπορεις να συνεχισεις.
Μετα να σου λενε το κ το κ να επιλεγεις. Πιο απλο πεθαινεις...

Viking
27/04/2021, 13:11
Χωρίς να αμφισβητώ κάτι σε σχέση με ό,τι έχει ειπωθεί για τα δεδομένα στα κινητά, μην ξεχνάτε ότι μπορείτε να ρυθμίσετε το όριο δεδομένων (με ημερομηνία προτίμησης μηδενισμού των μετρητών), ώστε να σας κόβει η συσκευή πριν τα υπερβείτε.

Τώρα μια που είμαστε καφενείο, και επειδή έχω όρεξη για κουβέντα: παρακολουθείτε Έλληνες youtubers με μοτοσυκλετιστικό περιεχόμενο? Ποιούς?
Από ξένους, έχετε ξεχωρίσει κάποιον?

Προσωπικά, από Έλληνες έχω δει κάποιους αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα έκανα subscribe (πολλά λόγια, μέτρια ποιότητα).
Από την άλλη έχω εντυπωσιαστεί με τα raw βιντεο που ανεβάζει ο Schaaf (χωρίς λόγια, καλή ποιότητα ήχου/εικόνας).

Bowleno
27/04/2021, 14:02
εγώ στην γιαγιά (τη μάνα μου) έχω κλείσει τα data, και όλα μέλι γάλα

έχω κάνει αυτόματη ανανέωση μέσω της χρεωστικής της, αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου, και με ένα δεκάρικο το μήνα είναι όλα κομπλέ

δίκιο έχετε που φωνάζετε, αλλά αυτού έχουν τα γένια, αυτοί και τα χτένια

αν δε μας αρέσει, ας μείνουμε χωρίς κινητό...

Ένα δεκαρικο τον μήνα; Γιατί μπρε; 12 ευρώ κάθε 2 μήνες και μια χαρά όλα....

McGyver
27/04/2021, 14:32
Προχτές ανακαλύπτω ότι η σύνδεση ίντερνετ σέρνεται, κάνω ένα τεστ και οι ταχύτητές μου είναι μεταξύ 5-10Mbps. Εργάζομαι από το σπίτι. Στο τηλέφωνο, φυσικά, δεν απαντάει κανείς. Βρίσκω κάποιον μέσω κινητού και online chat. Δεν έχετε ιδέα τι άκουσε. Σε μισή ώρα η σύνδεσή μου είχε επανέλθει κανονικά. Και αυτό ήταν το ΕΛΑΧΙΣΤΟ. Κανονικά έπρεπε να πέσει καταγγελία και να με αποζημιώσουν. Όχι, δεν είναι υπερβολή. Εργάζομαι από το σπίτι και πληρώνω για αδιάλειπτο, γρήγορο ίντερνετ.

Μην τους χαρίζεστε. Και ίσως γίνουμε Ευρώπη σε 120-150 χρόνια.

Εμένα σε πρόβλημα με disconnections (ημέρα Παρασκευή)...

1) Απάντησαν στο τηλέφωνο μετά από αναμονή λιγότερη από λεπτό.
2) Μου ενεργοποίησαν άμεσα απεριόριστα data & χρόνο ομιλίας στο κινητό μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη.
3) Δευτέρα με επισκέφθηκε και τεχνικός του OTE και τεχνικός του παρόχου για έλεγχο end to end της γραμμής.
4) Μετά την αποκατάσταση του προβλήματος είχα και follow up call για επιβεβαίωση πως όλα πηγαίνουν καλά.

Μίλησα με 10 ανθρώπους, όλοι τους ευγενέστατοι, επαγγελματίες και με διάθεση να εξυπηρετήσουν και να λύσουν το πρόβλημα.

Customer experience εξαιρετικό.

Θα ανανεώσω με το συγκεκριμένο πάροχο.

BLiTzER
27/04/2021, 14:43
Εμένα σε πρόβλημα με disconnections (ημέρα Παρασκευή)...

1) Απάντησαν στο τηλέφωνο μετά από αναμονή λιγότερη από λεπτό.
2) Μου ενεργοποίησαν άμεσα απεριόριστα data & χρόνο ομιλίας στο κινητό μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη.
3) Δευτέρα με επισκέφθηκε και τεχνικός του OTE και τεχνικός του παρόχου για έλεγχο end to end της γραμμής.
4) Μετά την αποκατάσταση του προβλήματος είχα και follow up call για επιβεβαίωση πως όλα πηγαίνουν καλά.

Μίλησα με 10 ανθρώπους, όλοι τους ευγενέστατοι, επαγγελματίες και με διάθεση να εξυπηρετήσουν και να λύσουν το πρόβλημα.

Customer experience εξαιρετικό.

Θα ανανεώσω με το συγκεκριμένο πάροχο.

Μπράβο τους. Και έτσι πρέπει να είναι. Δε μας λες και τον πάροχο να γνωρίζουμε για το μέλλον; (φυσικά αυτός που έχω εδώ δεν ήταν δική μου επιλογή και θα πάρει πόδι με την πρώτη ευκαιρία)

Θέλεις να σου πω τη δική μου εμπειρία; Ορίστε.

Πρωί, ανοίγω υπολογιστή για δουλειά, τα πάντα σέρνονται. Speedtest, βλέπω 4 Mbps downstream... Κάνω μια επανεκκίνηση στο ρούτερ, μήπως και, και δε συγχρονίζει μετά από ΠΟΛΛΕΣ προσπάθειες. Δε λέει να συγχρονίσει με τίποτα. Τσεκάρω καλώδια, συνδέσεις, γραμμές, όλα κομπλέ, αλλά το ρούτερ δεν ψήνεται.

Καλώ στο support τους. Από το κινητό μου, φυσικά, με δική μου χρέωση, αφού δεν έχω τηλέφωνο. Μετά από 14 ηχογραφημένα και παντελώς άσχετα με το θέμα μου μηνύματα, παίρνω την αυτοματοποιημένη απάντηση: "όλοι οι εκπρόσωποι είναι κατειλημμένοι, παρακαλώ καλέστε αργότερα" και μου κλείνουν τη γραμμή.

Κινητό σε hotspot, login στο site τους από τον υπολογιστή, online chat. Μποτάκι που επιμένει 2-3 φορές ότι πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το ρούτερ. Τα νεύρα μου τη συγκεκριμένη στιγμή είναι ήδη κάπως έτσι:

427672

Μετά από λίγες παναγίες, έρχεται εκπρόσωπος να με εξυπηρετήσει. Αφού ξεφορτώθηκα γρήγορα τις πρώτες ερωτήσεις τύπου "ανάβουν όλα τα λαμπάκια στο ρούτερ;", μου δηλώνει ότι θα το περάσει σαν βλάβη. Τονίζω ότι εργάζομαι και θέλω να διορθωθεί άμεσα, μου λέει ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν. Κάνα μισάωρο αργότερα, ως διά μαγείας, η ταχύτητα επανέρχεται. Μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει καμία απολύτως ενημέρωση, ούτε πρόκειται. Ακριβώς ό,τι περιμένεις από πρώην δημοσίους υπαλλήλους: μόνο άχρηστους.

McGyver
27/04/2021, 14:45
Μπράβο τους. Και έτσι πρέπει να είναι. Δε μας λες και τον πάροχο να γνωρίζουμε για το μέλλον;

Wind

BLiTzER
27/04/2021, 14:48
Wind

:a013: Είχα κι εγώ εξαιρετική εμπειρία από Wind για 2 χρόνια περίπου και με εκπληκτικές ταχύτητες, κλειδωμένος μόνιμα στα 49-50 Mbps.

Cosmote ούτε για φαξ στο εξής.

AristidisZ
27/04/2021, 15:16
είναι υποκειμενικά αυτά, εγώ με cosmote 4 χρόνια τώρα είμαι συνέχεια στα 50 mbps, και η μόνη φορά που δεν είχα internet για μισή μέρα, ήταν όταν ανοίξαν την τηλεκπαίδευση

restart στο router παιζει να μην έχω κάνει ποτέ

γενικώς είμαι τόσο ευχαριστημένος που δε το σκέφτομαι για αλλαγή

DoctoR_k6
27/04/2021, 15:18
Μπράβο τους. Και έτσι πρέπει να είναι. Δε μας λες και τον πάροχο να γνωρίζουμε για το μέλλον; (φυσικά αυτός που έχω εδώ δεν ήταν δική μου επιλογή και θα πάρει πόδι με την πρώτη ευκαιρία)

Θέλεις να σου πω τη δική μου εμπειρία; Ορίστε.

Πρωί, ανοίγω υπολογιστή για δουλειά, τα πάντα σέρνονται. Speedtest, βλέπω 4 Mbps downstream... Κάνω μια επανεκκίνηση στο ρούτερ, μήπως και, και δε συγχρονίζει μετά από ΠΟΛΛΕΣ προσπάθειες. Δε λέει να συγχρονίσει με τίποτα. Τσεκάρω καλώδια, συνδέσεις, γραμμές, όλα κομπλέ, αλλά το ρούτερ δεν ψήνεται.

Καλώ στο support τους. Από το κινητό μου, φυσικά, με δική μου χρέωση, αφού δεν έχω τηλέφωνο. Μετά από 14 ηχογραφημένα και παντελώς άσχετα με το θέμα μου μηνύματα, παίρνω την αυτοματοποιημένη απάντηση: "όλοι οι εκπρόσωποι είναι κατειλημμένοι, παρακαλώ καλέστε αργότερα" και μου κλείνουν τη γραμμή.

Κινητό σε hotspot, login στο site τους από τον υπολογιστή, online chat. Μποτάκι που επιμένει 2-3 φορές ότι πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το ρούτερ. Τα νεύρα μου τη συγκεκριμένη στιγμή είναι ήδη κάπως έτσι:

427672

Μετά από λίγες παναγίες, έρχεται εκπρόσωπος να με εξυπηρετήσει. Αφού ξεφορτώθηκα γρήγορα τις πρώτες ερωτήσεις τύπου "ανάβουν όλα τα λαμπάκια στο ρούτερ;", μου δηλώνει ότι θα το περάσει σαν βλάβη. Τονίζω ότι εργάζομαι και θέλω να διορθωθεί άμεσα, μου λέει ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν. Κάνα μισάωρο αργότερα, ως διά μαγείας, η ταχύτητα επανέρχεται. Μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει καμία απολύτως ενημέρωση, ούτε πρόκειται. Ακριβώς ό,τι περιμένεις από πρώην δημοσίους υπαλλήλους: μόνο άχρηστους.

Ετσι για την κουβεντα...δοκιμασες να κανεις speedtest κ απο το κινητο κ εβλεπες ιδιες ταχυτητες οπως στο pc?
Eγω 1 χρονο τωρα δουλεια απο το σπιτι με 50αρα ΟΤΕ (oχι fiber) δεν μπορω να πω οτι εχω θεματα.
Μεγαλη διαφορα ειδα οταν συνεδεσα το pc με καλωδιο μεσω powerline αντι του wifi.
Μου παρουσιαζε πολυ χαμηλη ταχυτητα στα τεστ (4-5mbps) ενω μεσω καλωδιου συνεχεια 47-48... :confused:

BLiTzER
27/04/2021, 16:15
είναι υποκειμενικά αυτά, εγώ με cosmote 4 χρόνια τώρα είμαι συνέχεια στα 50 mbps, και η μόνη φορά που δεν είχα internet για μισή μέρα, ήταν όταν ανοίξαν την τηλεκπαίδευση

restart στο router παιζει να μην έχω κάνει ποτέ

γενικώς είμαι τόσο ευχαριστημένος που δε το σκέφτομαι για αλλαγή

Εννοείται ότι παίζει ρόλο η περιοχή, η καλωδίωση κτλ. Αλλά η εξυπηρέτηση πελατών δεν έχει καμία σχέση με αυτά, και αυτή είναι το θέμα εδώ.


Ετσι για την κουβεντα...δοκιμασες να κανεις speedtest κ απο το κινητο κ εβλεπες ιδιες ταχυτητες οπως στο pc?
Eγω 1 χρονο τωρα δουλεια απο το σπιτι με 50αρα ΟΤΕ (oχι fiber) δεν μπορω να πω οτι εχω θεματα.
Μεγαλη διαφορα ειδα οταν συνεδεσα το pc με καλωδιο μεσω powerline αντι του wifi.
Μου παρουσιαζε πολυ χαμηλη ταχυτητα στα τεστ (4-5mbps) ενω μεσω καλωδιου συνεχεια 47-48... :confused:

Ναι, δοκίμασα από 2 διαφορετικά συστήματα. Αλλά δουλεύω όλη μέρα στον υπολογιστή μου οπότε καταλαβαίνω ακριβώς πότε κάτι πάει στραβά. Εννοείται ότι το καλώδιο είναι πάντα η καλύτερη επιλογή, ιδανικά απευθείας, χωρίς powerline. Ωστόσο έχω εξαιρετικό δέκτη wifi στον υπολογιστή μου, όχι κάποιο usb dongle, οπότε δουλεύει ικανοποιητικότατα, ακόμα και με τα άθλια ρούτερ που δίνουν οι ελληνικοί πάροχοι.

doctor_john
27/04/2021, 16:41
@ doctor_john,

αυτο ειναι ιδεαλιστικο.
Ειδικα σε μια χωρα με τοση ανεργια και χαμηλους μισθους το να καταγγειλεις την συμβαση γιατι σε βαζουν να ακολουθεις τους κανονες της εταιριας, ειναι αδιανοητο. Εκτος αν καποιος δουλεει για το "παντεσπανι" του , οχι το ψωμι του.

Όχι Νίκο, πρωτίστως δεν είπα αυτό αλλά και αυτό που λες είναι μια λάθος αντιμετώπιση γιατί "εκπαιδεύει" τις εταιρίες της διεφθαρμένης χώρας
να πολεμήσουν για να έχεις την εντύπωση πως υπάρχει πολύ περισσότερη ανεργία και να διαθέσουν καθε μέσο για να μην ανέβουν οι μισθοί.

Επίσης δεν είναι μόνο το "παντεσπανι" είναι και η στέρηση του.
Εκτός και αν πιστεύεις ότι όσοι στερούμαστε την οικογένεια και τα παιδιά το κάνουμε όλοι λόγο φιλοσοφίας.


Κατα τα αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα. Ειναι τοσο δυσκολο να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις τα δεδομενα στην συσκευη σου αναλογα αν τα χρειαζεσαι η οχι ή αν εχεις δεδομενα ή εληξαν; Επισης πως γινεται να μεινεις απο δεδομενα; Πλην μιας φορας που ο 8χρονος γιος μου εβλεπε βιντεο και εφαγε 12€ σε 10 λεπτα, γιατι αγνοησε τα μηνυματα που σκαγανε στην οθονη, δεν εχω μεινει ποτε απο data. Ερχονται παντα 3 μηνυματα πριν ληξουν, στις 3 μερες, την προηγουμενη και την στιγμη που τελειωνουν, η μεταβαση παντα απο πακετο σε δωρο, σε πακετο γινεται ατελως.

Αυτο που με χαλαει ειναι οτι παλιοτερα αν ανανεωνες πακετο πριν την ληξη του προηγουμενου κρατουσες τα αχρησιμοποιητα. Πλεον μονο στα λεπτα ομιλιας το κανουν

Δεν έχω καταφέρει να χρησιμοποιήσω ποτέ πάνω από 600' ομιλίας ή 1.5Gb δεδομένων. ακυρώνουν το προϊόν που πουλανε καθε 22 ή 25 μέρες έτσι ώστε να μπουσταρουν
τον ετήσιο ισολογισμό τους.


Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Όλες οι εταιρείες παρέχουν ιντερνετ. Εφόσον το κινητό προσφέρει τη σύνδεση στο ιντερνετ και ο πάροχος απο την πλευρά του προσφέρει την υπηρεσία αυτή, αν έχεις τα δεδομένα σου ανοιχτά το τηλέφωνο θα συνδεθεί στο ίντερνετ. Αυτό ισχύει παντού και πάντα.

Εάν έχεις ήδη κλείσει κάποιο πακέτο δεδομένων, η χρεωση των δεδομένων γίνεται με βάση το συμφωνηθέν πακέτο. Εάν όχι, χρεώνεσαι euro/mb που είναι κανονικά η default χρεωση. Δεν σε βάζει σε κάποιο πακέτο απλά επειδή συνδέθηκες στο ιντερνετ.

Όπως ακριβώς και με την τηλεφωνία, μπορεις να προπληρώσεις ένα πακέτο που σου προσφέρει Χ δωρεάν λεπτά ομιλίας αλλιώς πληρώνεις όσο μιλάς. Δεν σε βάζει ο πάροχος με το έτσι θέλω σε ότι πακέτο γουστάρει αυτός χωρίς τη συγκατάθεση σου.

Εκτός βέβαια έχει κάπου μια ρήτρα με μικρα γραμματάκια που λέει ότι αν συνδεθείς στο ιντερνετ χωρις να έχεις επιλέξει κάποιο πακέτο δεδομένων ο πάροχος εχει το δικαίωμα να σε χρεώσει αυτό το πακέτο. Που δεν ξέρω αν στέκει νομικά, το εξήγησε ο δοκτορ τζον παραπάνω.

Το κινητό είναι ένας τερματικός αποδέκτης, ένα browser αν το καταλαβαίνεις καλύτερα έτσι.
Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση να εργαστεί ο χρήστης για να αποφύγει την χρέωση από τον παροχο του δικτύου.

Με αυτή την λογική θα μπορούσαν να σου χρεώσουν ποτό ή επίσκεψη σε πορνείο κάθε φορά που κάποιος παρακολουθεί πορνό, απλά δεν έχουν την καρτα σου.

PaNick67
27/04/2021, 16:56
Εννοείται ότι παίζει ρόλο η περιοχή, η καλωδίωση κτλ. Αλλά η εξυπηρέτηση πελατών δεν έχει καμία σχέση με αυτά, και αυτή είναι το θέμα εδώ.



Απο φιλους, γνωστους και προσωπικη εμπειρια παντως, η εξυπηρετηση πελατων των αλλων ειναι τρισχειροτερη της Cosmote. Αν δεν καθισεις 2 ωρες να περιμενεις να μιλησεις για τεχνικο θεμα με την Voda δεν εχεις δει τιποτα. Να μενεις στα ξαφνικα χωρις τηλεφωνο- ιντερνετ και να προσπαθεις να βρεις καποιον να μιλησεις, να σου πει ποτε θα επανελθει.

Στο τελος τα μουτζωνεις ολα, αφου ακρη δεν βγαινει, καποιες ωρες αργοτερα ερχεται ξανα το ιντερνετ και μια ωρα μετα μηνυμα στο κινητο. "Λογω βλαβης στο δικτυο μας σας δινουμε 1 GB ιντερνετ και 300 λεπτα προς ολους...μπλα,μπλα,μπλα"
Ναι ξεφτερια μου αλλα το κινητο μου δεν ειναι στην εταιρια σας!! ( ουτε λογος για καποια μειωση παγιου , κλπ )


Στην Cote οσες, λιγες, φορες ειχα θεμα, εμπαινα στην σελιδα τους, ξεκινουσε ο αυτοματος διαγνωστικος ελεγχος και καποια στιγμη ανοιγε ενα παραθυρο να βαλω τον αριθμο μου να με καλεσουν αυτοι. Πανω απο 2 λεπτα δεν περιμενα ποτε! Και ενημερωση μεσω κινητου για την προοδο της βλαβης.

BLiTzER
27/04/2021, 17:01
Έχω και για τη Vodafone ιστορίες. :lol:

Ο κανόνας είναι αυτό που έγραψα παραπάνω μαζί με όλα τα άλλα, ότι όλοι είναι απαράδεκτοι, οπότε το εκμεταλλεύονται αφού δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, απλά πας από τον κακό στον χειρότερο. Βλέπε εταιρείες κούριερ πχ. Ελπίζουμε σε βελτίωση κάποια στιγμή στο μέλλον. Ίσως.

nikos_abel
27/04/2021, 17:06
Έχω και για τη Vodafone ιστορίες. :lol:

Ο κανόνας είναι αυτό που έγραψα παραπάνω μαζί με όλα τα άλλα, ότι όλοι είναι απαράδεκτοι, οπότε το εκμεταλλεύονται αφού δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, απλά πας από τον κακό στον χειρότερο. Βλέπε εταιρείες κούριερ πχ. Ελπίζουμε σε βελτίωση κάποια στιγμή στο μέλλον. Ίσως.


Τώρα που θα κάνουμε τα εμβόλια θα διορθωθούν όλα :lol:

doctor_john
27/04/2021, 17:19
Εκπληκτικό βίντεο, σύντομο και διασκεδαστικό

https://www.brighteon.com/f1c82b89-cec7-40fd-bbcf-252452d214c3

νεοσσός
27/04/2021, 22:45
... Κανονικά έπρεπε να πέσει καταγγελία και να με αποζημιώσουν. Όχι, δεν είναι υπερβολή. Εργάζομαι από το σπίτι και πληρώνω για αδιάλειπτο, γρήγορο ίντερνετ.

Μην τους χαρίζεστε. Και ίσως γίνουμε Ευρώπη σε 120-150 χρόνια.
...
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τους όρους της σύμβασης παροχής υπηρεσίας. Υπηρεσίες με Service Level Agreement και uptime της τάξης του 99+% έχουν μόνο εταιρείες, με ακριβά συμβόλαια, μισθωμένες γραμμές και σχετικές ρήτρες.

Προς το παρόν, σχεδόν όλοι όσοι εργάζονται από τα σπίτια, χρησιμοποιούν απλές οικιακές γραμμές, με μη εγγυημένο bandwidth και επίσης καμία εγγύηση αδιάλειπτης παροχής της υπηρεσίας πρόσβασης στο διαδίκτυο. Υπάρχει φυσικά εύλογο χρονικό διάστημα αποκατάστασης της υπηρεσίας σε περίπτωση βλάβης, αλλά αυτό μετριέται σε ημέρες και όχι σε λεπτά ή ώρες.

Αν θέλουμε να προοδεύσουμε, κοιτάζουμε πρώτα τι υπογράφουμε και διεκδικούμε ευγενικά κάτι καλύτερο.

Στο δια ταύτα, επειδή η κατάσταση με τον κορωνοϊό έχει καταστήσει σημαντική την οικιακή πρόσβαση στο διαδίκτυο, οι πάροχοι κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν για να παρέχουν υπηρεσίες με όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα. Ο σχεδιασμός τους όμως εξ αρχής από τους μηχανικούς και το οικονομικό μοντέλο των οικιακών γραμμών, δεν μπορεί προς το παρόν να δώσει αυτά που θα ήθελε ο εργαζόμενος από το σπίτι πελάτης. Το γεγονός ότι σε έστειλε η επιχείρηση στην οποία εργάζεσαι (ή το κράτος) να εργαστείς από το σπίτι, δεν καθιστά αυτομάτως επαγγελματική την οικιακή υποδομή που έχεις. Προσιτή οικονομικά οικιακή γραμμή απέχει παρασάγγας από υπηρεσία με SLA κρίσιμης επιχειρηματικής δραστηριότητας.

Πάντως γίνονται μεγάλες προσπάθειες εδώ και ένα χρόνο για να υποστηριχθεί η όλη κατάσταση από τους παρόχους, με επιπλέον προσωπικό και υποστηρικτικές υπηρεσίες σε περίπτωση downtime, όπως δωρεάν data στο κινητό, 4G ή υβριδικά router. Το κακό είναι ότι ο ίδιος ο πελάτης που θεωρεί κρίσιμη την αδιάλειπτη πρόσβαση στο διαδίκτυο, δεν έχει φροντίσει να επενδύσει σε εφεδρικά συστήματα. Π.χ. ένα 4G USB modem για failover στο router του, ένα 4G router με μία κάρτα Wind Simplefy, ένα Cosmote Speed Booster, είναι υπηρεσίες με κόστος περίπου 7€/μήνα, που μπορεί να σε σώσουν επαγγελματικά ή εκπαιδευτικά για τα παιδιά σου. Αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να έχει αδιάλειπτη σύνδεση, υπάρχουν εφεδρικά συστήματα, που καλύπτουν τους περισσότερους, με λογικό κόστος.

Όπως είχα γράψει και σε άλλο νήμα πρόσφατα, προχωράει γρήγορα το FTTH. Ήδη πολλά σπίτια έχουν γραμμές 200 Mbit και προς τα τέλη του 2022 ακούγεται για παροχή οικιακής υπηρεσίας 500 Mbit. Το FTTH θεωρητικά υποστηρίζει μέχρι 2,5 Gbps downstream 1,25 Gbps upstream, οπότε το θέμα είναι πότε θα αποφασίσουν οι πάροχοι να δώσουν γρήγορα πακέτα και με ποιο κόστος. Με οπτικές ίνες μέχρι το χώρο του πελάτη, φαινόμενα αποσυνδέσεων και χαμηλών ταχυτήτων μειώνονται σημαντικά.

BLiTzER
27/04/2021, 23:16
Γνωρίζω πολύ καλά τα ψιλά γράμματα των συμβολαίων που υπάρχουν μόνο για να καλύπτουν τον κώλ... ε την ανικανότητα να παρέχουν ποιοτικές υπηρεσίες. Αν μου δημιουργήσουν πρόβλημα θα τους τρέξω. Ας έρθουν με το συμβόλαιο στο χέρι.

Σιγά μη χρειάζεται και μισθωμένη γραμμή για να έχεις σοβαρή πρόσβαση στο ίντερνετ λολ. Όλος ο δυτικός κόσμος έχει αξιοπρεπέστατες συνδέσεις εδώ και 20 χρόνια, εμείς δεν πρέπει να έχουμε απαιτήσεις εν έτει 2021 επειδή το γράφει στο συμβόλαιο. Άσε μας, ρε νεοσσέ, ναούμ.

Μια χαρά έχω μπακάπ, αλλά δεν τους κάνω τη χάρη.

S705
29/04/2021, 14:49
Πέθανε ο άνθρωπος με το διασημότερο και πιο viral γέλιο του κόσμου

https://www.gazzetta.gr/plus/diethni/article/1588481/pethane-o-anthropos-me-diasimotero-kai-pio-viral-gelio-toy-kosmoy-vid

και το ορίτζιναλ βίντεο

https://www.youtube.com/watch?v=RaHEheRJbTY

bulmont
03/05/2021, 08:13
Μάλιστα.....

Σίγουρα σηκώνει κουβεντούλα το θεματάκι.....

https://www.news247.gr/koinonia/apozimiosi-gia-trochaio-se-pista-kart.9219786.html

toyar
03/05/2021, 08:58
κλασσικος ελληνας επιχειρηματιας με επιχειρηση στημενη στο ποδι και χωρις αδεια λειτουργιας...............

nikos_abel
03/05/2021, 09:16
Μπορούμε να μιλάμε ώρες για το θέμα, θα σταθώ σε ένα σημείο μόνο.
Ρε 13 χρόνια; 13 χρόνια;

S705
03/05/2021, 10:03
Μπορούμε να μιλάμε ώρες για το θέμα, θα σταθώ σε ένα σημείο μόνο.
Ρε 13 χρόνια; 13 χρόνια;

μοιάζει με το να βρίσκεις κανένα 20ευρω ξεχασμένο σε τσέπη.

KAWAMANRIDER
03/05/2021, 18:54
τι να πούμε και για τις "πίστες" κοτέτσια που τρέχουν ερασιτέχνες και αγωνιζόμενοι αναβάτες. Κάποτε εξαιτίας ενός θανάτου αποκαλύφθηκαν πολλά. Δεν θυμάμαι καν αν αποζημιώθηκε η οικογένεια. Και τι να πούμε και για τις άδειες που επίσης - δεν - έχουν οι χώροι αυτοί. Και όμως λειτουργούν. Είναι πολλά τα λεφτά και πολλοί οι εμπλεκόμενοι.

vantonopoulos
07/05/2021, 22:57
427884

KAWAMANRIDER
10/05/2021, 18:37
427910

DoctoR_k6
11/05/2021, 16:54
Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα ορια της ηχορυπανσης στην διαρκεια της ημερας (εκτος ωρων κοινης ησυχιας)?
Ετσι για την κουβεντα πιο πολυ...ημουν στο μαγαζι του κουμπαρου μου στην Μιχαλακοπουλου κ γνωστο μαγαζι/συνεργειο με δυναμομετρο, δυναμομετρουσε μια μοτοσυκλετα κανοντας απιστευτο θορυβο.
Μεχρι κ σε εμενα μου κακοφανηκε... :lol:
Μιλαμε λες κ ειχε το δυναμομετρο στο πεζοδρομιο. Κ φαντασου να κανεις 2-3 μοτο καθε μερα χ 2-3 φορες για να πετυχεις το set up.
Πρεπει να ακουγοταν τουλαχιστον 2-3 τετραγωνα.

Δεν υπαρχουν προδιαγραφες σχετικα με δυναμομετρα κ τον χωρο που γινεται?
Ο,τι θελει κανει ο καθενας...?

AristidisZ
11/05/2021, 17:11
Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα ορια της ηχορυπανσης στην διαρκεια της ημερας (εκτος ωρων κοινης ησυχιας)?
Ετσι για την κουβεντα πιο πολυ...ημουν στο μαγαζι του κουμπαρου μου στην Μιχαλακοπουλου κ γνωστο μαγαζι/συνεργειο με δυναμομετρο, δυναμομετρουσε μια μοτοσυκλετα κανοντας απιστευτο θορυβο.
Μεχρι κ σε εμενα μου κακοφανηκε... :lol:
Μιλαμε λες κ ειχε το δυναμομετρο στο πεζοδρομιο. Κ φαντασου να κανεις 2-3 μοτο καθε μερα χ 2-3 φορες για να πετυχεις το set up.
Πρεπει να ακουγοταν τουλαχιστον 2-3 τετραγωνα.

Δεν υπαρχουν προδιαγραφες σχετικα με δυναμομετρα κ τον χωρο που γινεται?
Ο,τι θελει κανει ο καθενας...?

Καλά αν διαβάσεις νομοθεσία για ηχορύπανση θα πάθεις πλάκα, πιθανόν και ο απορροφητήρας του 3ου να είναι παράνομος στον 4ο

Έψαχνα τι παίζει κάποια στιγμή για άδεια λειτουργίας σε μαγαζί, και είχα πάθει πλάκα, ειδικά αν μιλάμε για εξωτερικό χώρο

thunder ace
11/05/2021, 17:16
Δεν γνωρίζω τα όρια ηχορύπανσης εκτός ωρών κοινής ησυχίας,αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι όταν υπάρχει "όχληση" οποιαδήποτε στιγμή του 24ωρου (πχ 10 τό πρωί) μπορείς να κάνεις καταγγελία .
Αν έρθει περιπολικό και βεβαιωσει ηχορύπανση, πέφτει πρόστιμο.

motojojo
11/05/2021, 17:16
Στην αρχή γέλασα. Προδιαγραφές? :lol: Παίζουν τέτοια στην Ελλάδα?

Μετα από περιέργεια εκανα ένα γκουγκλαρισμα

http://ixoripansistop.gr/index.php/gr/2013-11-12-14-11-50/49-2014-03-10-12-10-36

BLiTzER
11/05/2021, 17:46
Δεν γνωρίζω τα όρια ηχορύπανσης εκτός ωρών κοινής ησυχίας,αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι όταν υπάρχει "όχληση" οποιαδήποτε στιγμή του 24ωρου (πχ 10 τό πρωί) μπορείς να κάνεις καταγγελία .
Αν έρθει περιπολικό και βεβαιωσει ηχορύπανση, πέφτει πρόστιμο.

Εκτός αν πρόκειται για εκκλησία.

thunder ace
11/05/2021, 17:54
Άσε που σε αυτή την περίπτωση,δεν μπορούν να πάνε αυτόφωρο το αφεντικό...πάντα λείπει.

spyrval
11/05/2021, 19:09
Εκτός αν πρόκειται για εκκλησία.

Δεν πέφτει καμπάνα δηλαδή;

karellen
11/05/2021, 20:01
Άσε που σε αυτή την περίπτωση,δεν μπορούν να πάνε αυτόφωρο το αφεντικό...πάντα λείπει.

Δεν έχουν αφήσει κανέναν αυτοφωράκια?

DoctoR_k6
12/05/2021, 00:28
Μιλάμε για τρελό θόρυβο κ το λέω εγώ που έχω κ@υλα με τις μοτοσυκλέτες/εξατμίσεις κλπ κλπ. Ένας άνθρωπος που δεν έχει την ίδια ανωμαλία πόσο άσχημα μπορεί να νιώθει?
Δεν είπαμε να μετράμε την διαφορά στο ντεσιμπέλ αλλά η κατάσταση ήταν τραγική.
Εγώ προσωπικά αν έμενα εκεί (ασχέτως που έχω παιδιά μικρά κ δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμόντουσαν έτσι) κάθε μέρα θα καλούσα την αστυνομία. Μιλάμε για σταρχιδισμο... κρίμα.

motojojo
12/05/2021, 08:23
Αν δεν του έκανε κανείς παρατήρηση δεν μπορει να τον κατηγορήσει κανείς για σταρχιδισμό. Τη δουλειά του κάνει και αυτός.
Ίσως να μην κάνει τόσο συχνά τέτοιες δυναμομετρήσεις, ίσως λόγω ζεστού καιρού να είχε τις πόρτες ανοιχτες, ίσως πολλά.

Γενικά είναι στην ιδιοσυγκρασία μας να ανεχόμαστε κάποια πράγματα, ανάλογα και με τη συχνότητα που αυτά συμβαίνουν.

Το χειρότερο σενάριο ειναι να δυναμομετρεί κάθε μερα μηχανάκια με ίσιους σωλήνες για εξάτμιση αλλά θα ήταν και παρανοικό να μην είχε διαμαρτυρηθεί και κανείς τόσο καιρό.

νεοσσός
12/05/2021, 09:43
Γενικά είναι στην ιδιοσυγκρασία μας να ανεχόμαστε κάποια πράγματα, ανάλογα και με τη συχνότητα που αυτά συμβαίνουν.
Ακριβώς, οι ανοχές έχουν να κάνουν με τη συχνότητα εμφάνισης και τις συγκυρίες. Μου έχει τύχει π.χ. ως φοιτητής να είμαι σπίτι και να διαβάζω όλο το καλοκαίρι και να έχω επί 3 μήνες μεγάλα αυτοκινούμενα κομπρεσέρ να κάνουν εκβραχισμό σε κοντινό οικόπεδο (80 μέτρα απόσταση) από τις 7:30 το πρωί μέχρι τις 14:00 το μεσημέρι. Δεν ήταν μόνο ο θόρυβος, αλλά και οι δονήσεις που έφθαναν στο σπίτι. Η πλάκα είναι (έχουν περάσει πολλά χρόνια και γελάω τώρα) ότι πήγα σε άλλο σπίτι για να διαβάσω και έπεσα σε εργασίες ανακαίνισης του από πάνω διαμερίσματος, με γκρεμίσματα κλπ. Μία που πήγα και μία που έφυγα. :lol:

Αντίστοιχο και χειρότερο είχε πάθει φίλη, όπου γκρέμιζαν με κομπρεσέρ διπλανό κτίριο, επί ένα μήνα. Είχε πάθει νευρικό κλονισμό. Είχε και ένα γείτονα που έβαζε ελαφρολαϊκά με ανοικτά τα παράθυρα όλες τις ώρες που δεν ήταν κοινής ησυχίας. Γενικά οι ισορροπίες είναι τόσο δύσκολες, που δύσκολα θα σε καλύψει στην πράξη ο νόμος. Χρειάζεται κατανόηση και ανοχή και το κυριότερο πολλή τύχη, να μην πέσεις σε γείτονα, ακόμα και μονοκατοικία, που κάνει φασαρία με διάφορους τρόπους.

Γενικά επιχειρήσεις που παράγουν συστηματικά θόρυβο, καλό είναι να μην είναι κοντά στο σπίτι σου. Σιδηρουργεία, μηχανουργεία, ακόμα και αποθήκες όπου γίνεται φορτοεκφόρτωση πριν το ξημέρωμα.

Κάτι παρόμοιο ισχύει για σπίτια κοντά σε ταβέρνες και μπαρ, όπου ο θόρυβος είναι μέχρι αργά τη νύχτα, τις περισσότερες ημέρες της εβδομάδας. Να μη σου τύχει.

DoctoR_k6
12/05/2021, 09:45
Κ ομως γινεται πολυ συχνα. Αυτο ρωτησα κ εγω...καθε μερα ετσι ειναι?
Καλα δεν πρεπει να σου πει καποιος κατι οταν εσυ βαρας κοφτες συχνα πυκνα κ ξερεις οτι ακουγεται τοσο.
Εγω απο μονος μου θα ελεγα τους εσπασα τα @ρχιδια.
Γι αυτο λεμε για προδιαγραφες.

doctor_john
13/05/2021, 08:38
Τα μηχανουργεία τι θόρυβο κάνουν; είμαστε με τα καλά μας; :)

motojojo
13/05/2021, 10:39
Ότι και να λέτε, εμένα μου έχει λείψει η φασαρία. Έρχομαι Ελλάδα και νοιώθω ζωή γύρω μου. Ναι ακόμα και τα παπακια με τη ζεμπρινγκ πλεον τα συμπαθώ!

Αει σιχτιρ με τους λοβοτομημενους που ακόμα και στην καφετέρια μιλάνε σιγανα για να μην ενοχλήσουν το διπλανό τραπέζι. Στο σπίτι φοβάμαι να αφησω 2 λεπτα τη μηχανη στο ρελαντι να ζεσταθει.

Πλέον όταν ταξιδεύω εξωτερικό και ακούω κορνα λέω "μλκ μου εδώ είναι ζωντανοι!" :bawl:

lleonidas
13/05/2021, 18:44
Η ΒΜW (https://www.insella.it/news/bmw-studia-un-traction-control-che-interviene-anticipo-159787) εξελίσσει ένα προληπτικό traction control, ένα σύστημα δηλαδή το οποίο θα αναλύει το οδόστρωμα μέσω καμερών, στέλνοντας τα δεδομένα σε μια μονάδα ελέγχου και θα επεμβαίνει για να προλάβει τυχόν απώλεια πρόσφυσης. :smokin:

billyka
14/05/2021, 17:39
Καλησπερα παιδες,ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα για μια τοσο απλη ερωτηση.Μου φυγε αυτη η βιδα που πιανει τον σωληνα της εξατμισης.Το νουμερο 9.Την αναφερει σαν bolt 8x45.Το 8χ45 ειναι το σπειρωμα της?Για να παω αυριο να παρω μια.427982 427983

S705
14/05/2021, 18:10
427984

thunder ace
14/05/2021, 18:13
Ότι και να λέτε, εμένα μου έχει λείψει η φασαρία. Έρχομαι Ελλάδα και νοιώθω ζωή γύρω μου. Ναι ακόμα και τα παπακια με τη ζεμπρινγκ πλεον τα συμπαθώ!

Αει σιχτιρ με τους λοβοτομημενους που ακόμα και στην καφετέρια μιλάνε σιγανα για να μην ενοχλήσουν το διπλανό τραπέζι. Στο σπίτι φοβάμαι να αφησω 2 λεπτα τη μηχανη στο ρελαντι να ζεσταθει.

Πλέον όταν ταξιδεύω εξωτερικό και ακούω κορνα λέω "μλκ μου εδώ είναι ζωντανοι!" :bawl:

Εδώ με βρίσκεις εντελώς (να πάρα πολύ εντελώς) αντίθετο.
Θα μου πεις γούστα είναι αυτά.
Αλλά το δικό μου γούστο δεν ενοχλεί κανέναν.
Το δικό σου;

motojojo
14/05/2021, 22:49
Που είδες τα γούστα? Εγω πιο πολύ σαν (προσωπικά) απωθημένα τα βλέπω.

Ούτε εγώ ενοχλώ κανέναν. Δεν καταλαβαινω την τοποθέτηση.

thunder ace
15/05/2021, 09:39
Που είδες τα γούστα? Εγω πιο πολύ σαν (προσωπικά) απωθημένα τα βλέπω.

Ούτε εγώ ενοχλώ κανέναν. Δεν καταλαβαινω την τοποθέτηση.

Αφου δεν καταλαβες,ποιος ο λογος να συνεχισω;
Κραταει ο καθενας τα ''απωθημενα '' του και προχωραμε.

tzimidis
15/05/2021, 10:20
Κι εγώ, κάθε φορά που περνάει τη νύχτα κάτω από το σπίτι μου το Punto να βαράει διαπασών terror x crew, ενώ τον προσπερνάει με κόφτες το τούμπανο με τη Sebring,
ξυπνάω, πάω για ένα γρήγορο κατουρημα, κάνω τσιγάρο και σιγοψιθυριζω : είμαστε ακόμααααα ζωντανοιιιιιιι.

Το καλύτερο μου? Να Κορνάρουν πισω και μπροστά μου 5 αυτοκίνητα μόλις ανάψει κόκκινο το απέναντι φανάρι.
Εκεί δε που την καταβρισκω, είναι όταν το καλοκαίρι τρίζουν τα παράθυρα απο τα ντεσιμπέλ του καλοκαιρινού κλαμπ στα 2 χιλιόμετρα. Αφού αντί να κοιμηθώ κάνω breakdance λέμε.

motojojo
15/05/2021, 13:10
OK έχετε δικιο αυτα που λέτε είναι γούστα. Και πρέπει να απολογηθώ για αυτό επειδή καποιοι κάνουν υπερβολική φασαρία οχι μονο δεν με ενοχλεί τόσο αλλά το αποδέχομαι κιόλας σαν να είμαι εγώ αυτός που κάνει τη φασαρία.


Ένα γούστο που ενοχλεί τους γύρω μου δεν είναι το γεγονός ότι αφήνω τη μηχανή μου να ζεσταθεί 1-2 λεπτα το πρωι πριν φύγω για τη δουλειά. Είναι το γεγονός ότι κατέχω μηχανη! Κουλό?

Σε μια περιοχή της Αυστρίας (στο τυρόλο νομίζω, δεν είμαι σίγουρος) απαγορεύεται η κυκλοφορία μοτοσυκλετών τα σκ και τις αργίες από μαη μέχρι οκτώβρη. Ακριβώς, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

Κάτι τετοιο πάει να περαστεί και στη Γερμανία και οργανώνονται διαμαρτυρίες με τρομερή μαζικότητα για να μην περάσει. Μια παρόμοια έγινε και στην περιοχή μου πρόσφατα με συμμετοχή ~6000 μοτοσυκλετιστών.

Φανταστείτε να σας ελεγαν με αφορμή τις ζεμπρινγκ καμια μοτοσυκλέτα στους δρόμους τα σαβατοκύριακα. Μιας και πιασαμε τα γουστα και τα άκρα. Ωραία θα ήταν δε λέω. Ησυχία επιτέλους.


Ναι μου λείπει η καθημερινή βουή της πόλης. Είτε είναι από το μηχανουργείο, ειτε από τη ζεμπρινγκ. Ακόμα και από το γύφτο που φωνάζει με τη ντουντουκα "καρπούζια πεπόνια ολα τα σφαζω όλα τα μαχαιρώνω" στις 3 το μεσημέρι.
Γούστο? Ας είναι.

Ζούμε σε χώρες των άκρων. Λογικό να επιζητούμε χωρίς να γνωρίζουμε πως είναι το απέναντι άκρο.

Εγώ στη θέση σας θα με απαντούσα απλά "ωραία ελα να ζήσεις εδω να δεις τη γλύκα". Όλα τα άλλα ειναι απλά περιττά.
Και η επιστροφή αυτή είναι το επόμενο milestone στη ζωη μου. Ναι για να ζήσω.

AristidisZ
15/05/2021, 13:42
Κι εγώ, κάθε φορά που περνάει τη νύχτα κάτω από το σπίτι μου το Punto να βαράει διαπασών terror x crew, ενώ τον προσπερνάει με κόφτες το τούμπανο με τη Sebring,
ξυπνάω, πάω για ένα γρήγορο κατουρημα, κάνω τσιγάρο και σιγοψιθυριζω : είμαστε ακόμααααα ζωντανοιιιιιιι.
.

Ανακαλύφθηκε η χρονομηχανή ;

tzimidis
15/05/2021, 16:50
Ανακαλύφθηκε η χρονομηχανή ;

Κορυδαλλός - εδώ που ο χρόνος δεν μετράει.
Όσο πας βέβαια προς αγ. Βαρβάρα, λιγοστεύουν τα Punto, και πληθυνονται τα smart.


Η ειρωνεία είναι ότι ένας από τους θεωρούμενους καλυτερους εγκαταστατες/μελετητές ήχοσυστημάτων, λεϊζερ, οθονών κλπ της περιοχής είναι κουμπάρος μου

tzimidis
15/05/2021, 17:09
OK έχετε δικιο αυτα που λέτε είναι γούστα. Και πρέπει να απολογηθώ για αυτό επειδή καποιοι κάνουν υπερβολική φασαρία οχι μονο δεν με ενοχλεί τόσο αλλά το αποδέχομαι κιόλας σαν να είμαι εγώ αυτός που κάνει τη φασαρία.


Ένα γούστο που ενοχλεί τους γύρω μου δεν είναι το γεγονός ότι αφήνω τη μηχανή μου να ζεσταθεί 1-2 λεπτα το πρωι πριν φύγω για τη δουλειά. Είναι το γεγονός ότι κατέχω μηχανη! Κουλό?

Σε μια περιοχή της Αυστρίας (στο τυρόλο νομίζω, δεν είμαι σίγουρος) απαγορεύεται η κυκλοφορία μοτοσυκλετών τα σκ και τις αργίες από μαη μέχρι οκτώβρη. Ακριβώς, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

Κάτι τετοιο πάει να περαστεί και στη Γερμανία και οργανώνονται διαμαρτυρίες με τρομερή μαζικότητα για να μην περάσει. Μια παρόμοια έγινε και στην περιοχή μου πρόσφατα με συμμετοχή ~6000 μοτοσυκλετιστών.

Φανταστείτε να σας ελεγαν με αφορμή τις ζεμπρινγκ καμια μοτοσυκλέτα στους δρόμους τα σαβατοκύριακα. Μιας και πιασαμε τα γουστα και τα άκρα. Ωραία θα ήταν δε λέω. Ησυχία επιτέλους.


Ναι μου λείπει η καθημερινή βουή της πόλης. Είτε είναι από το μηχανουργείο, ειτε από τη ζεμπρινγκ. Ακόμα και από το γύφτο που φωνάζει με τη ντουντουκα "καρπούζια πεπόνια ολα τα σφαζω όλα τα μαχαιρώνω" στις 3 το μεσημέρι.
Γούστο? Ας είναι.

Ζούμε σε χώρες των άκρων. Λογικό να επιζητούμε χωρίς να γνωρίζουμε πως είναι το απέναντι άκρο.

Εγώ στη θέση σας θα με απαντούσα απλά "ωραία ελα να ζήσεις εδω να δεις τη γλύκα". Όλα τα άλλα ειναι απλά περιττά.
Και η επιστροφή αυτή είναι το επόμενο milestone στη ζωη μου. Ναι για να ζήσω.

Α) Δεν χρειάζεται να απολογηθείς για τίποτα.
Εσύ λες έτσι, κάποιοι λένε αλλιώς.
Που το κακό.

Β) στην Αυστρία, η οποια απαγόρευση, αν ισχύει, ισχύει για διαδρομές μέσα σε ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΕΣ περιοχές, επειδή ένα σκ έχουν κι αυτοί να ξεκουραστουν, και περνάνε σχεδόν μέσα από τις αυλές τους απανωτές ορδές από όλη την ευρωπη,
το goldwing club, το tdm club, η λέσχη zundapp nostalgiker, οι salamina riders, άλλοι με ξεταπωτες, άλλοι με κόφτες, χαρλεαδες, δίχρονοι, από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και άλλα τόσα αυτοκίνητα/φορτηγά.
Όταν δεν σέβεσαι, αυτό είναι το αποτέλεσμα.
Υπάρχουν τόσα πάσα στις Άλπεις, υπάρχουν τόσες εθνικές, τόσα στροφιλικια. Δεν θα πεθάνει κάνεις αν δεν περάσει με 12000 στροφές μέσα από το χωριό.

Γ' το απέναντι άκρο το ζήσαμε μερικοί πολυυυυυυ πιο πολύ από όσο φαντάζεσαι.

panavour
15/05/2021, 18:44
Α) Δεν χρειάζεται να απολογηθείς για τίποτα.
Εσύ λες έτσι, κάποιοι λένε αλλιώς.
Που το κακό.

Β) στην Αυστρία, η οποια απαγόρευση, αν ισχύει, ισχύει για διαδρομές μέσα σε ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΕΣ περιοχές, επειδή ένα σκ έχουν κι αυτοί να ξεκουραστουν, και περνάνε σχεδόν μέσα από τις αυλές τους απανωτές ορδές από όλη την ευρωπη,
το goldwing club, το tdm club, η λέσχη zundapp nostalgiker, οι salamina riders, άλλοι με ξεταπωτες, άλλοι με κόφτες, χαρλεαδες, δίχρονοι, από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και άλλα τόσα αυτοκίνητα/φορτηγά.
Όταν δεν σέβεσαι, αυτό είναι το αποτέλεσμα.
Υπάρχουν τόσα πάσα στις Άλπεις, υπάρχουν τόσες εθνικές, τόσα στροφιλικια. Δεν θα πεθάνει κάνεις αν δεν περάσει με 12000 στροφές μέσα από το χωριό.

Γ' το απέναντι άκρο το ζήσαμε μερικοί πολυυυυυυ πιο πολύ από όσο φαντάζεσαι.

τα φορτηγα τρανζιτ απ οτι ξερω φορτωνονται σε τραινο για να περασουν την αυστρια.

Nostradamus
15/05/2021, 18:59
Ποια είναι χώρα των άκρων? Η Γερμανία?

panavour
15/05/2021, 19:06
Ποια είναι χώρα των άκρων? Η Γερμανία?

Ολες οι βορειες χωρες για την Ελλαδα και για τους ελληνες ειναι χωρες των ακρων.
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΞΕ-ΓΕΛΑΣΕ

billyka
15/05/2021, 21:42
Κι εγώ, κάθε φορά που περνάει τη νύχτα κάτω από το σπίτι μου το Punto να βαράει διαπασών terror x crew
Αν βαραει terrorXcrew καλα ειναι,φανταζεσαι να βαραει MadClip η τπτ τετοια?

tzimidis
15/05/2021, 22:26
Αν βαραει terrorXcrew καλα ειναι,φανταζεσαι να βαραει MadClip η τπτ τετοια?

Το όριο για να βγω στο δρομο με το δίκαννο είναι στον snik

Volpad
16/05/2021, 01:03
Τι είναι το σνικ;

doctoras
16/05/2021, 07:50
Τι είναι το σνικ;

και εγώ το γκουκλαρα
καλά το είπες ειναι ΤΟ σνικ (https://www.lifo.gr/culture/music/snik-den-eho-pei-se-kanenan-oyte-pare-narkotika-oyte-pare-ena-oplo-sto-heri)


Στα 80ties θυμάμαι επιλέγαμε το metal & και hard rock ως τρόπος έκφρασης για την εναντίωση μας στο σύστημα και την πλουτοκρατία
Αυτοί εδώ της "τραπ" (που δηλώνουν επαναστάτες) θέλουν να καβαλήσουν το σύστημα, προσπαθώντας να κάνουν την ζωή των πλουσίων της αστικής τάξης..(με μισθούς και οικογενειακή κατάσταση δραπετσώνας).
Θέλουν όλοι να γίνουν mafia με ένα στίχο, μερικά τατου, μερικά ναρκωτικά, μερικά νεροπίστολα και μερικά χαζοκόριτσα που τους ακολουθούν μη μπορώντας να καταλάβουν το σεξιστικό, φυλετικό και εντελώς υποτιμητικό τρόπο συμπεριφοράς τους απέναντι του...
Ο οχετός έχει αποκτήσει όνομα

Η μονη παραδοσιακή λύση για τις γενιές που έρχονται στην λαίλαπα αυτή είναι οι μουσικές σπουδές, είτε μοντέρνα είτε αν μπορούν παραπάνω κλασική

AristidisZ
16/05/2021, 09:19
και εγώ το γκουκλαρα
καλά το είπες ειναι ΤΟ σνικ (https://www.lifo.gr/culture/music/snik-den-eho-pei-se-kanenan-oyte-pare-narkotika-oyte-pare-ena-oplo-sto-heri)


Στα 80ties θυμάμαι επιλέγαμε το metal & και hard rock ως τρόπος έκφρασης για την εναντίωση μας στο σύστημα και την πλουτοκρατία
Αυτοί εδώ της "τραπ" (που δηλώνουν επαναστάτες) θέλουν να καβαλήσουν το σύστημα, προσπαθώντας να κάνουν την ζωή των πλουσίων της αστικής τάξης..(με μισθούς και οικογενειακή κατάσταση δραπετσώνας).
Θέλουν όλοι να γίνουν mafia με ένα στίχο, μερικά τατου, μερικά ναρκωτικά, μερικά νεροπίστολα και μερικά χαζοκόριτσα που τους ακολουθούν μη μπορώντας να καταλάβουν το σεξιστικό, φυλετικό και εντελώς υποτιμητικό τρόπο συμπεριφοράς τους απέναντι του...
Ο οχετός έχει αποκτήσει όνομα

Η μονη παραδοσιακή λύση για τις γενιές που έρχονται στην λαίλαπα αυτή είναι οι μουσικές σπουδές, είτε μοντέρνα είτε αν μπορούν παραπάνω κλασική
Τι είναι η οικογενειακή κατάσταση δραπετσωνας ρε μάστορα ;
:p

Panos76
16/05/2021, 12:41
Τι είναι η οικογενειακή κατάσταση δραπετσωνας ρε μάστορα ;
:p
Στη Δραπετσώνα πια δεν έχουμε ζωή
Κράτα το χέρι μου και πάμε αστέρι μου
Εμείς θα ζήσουμε κι ας είμαστε φτωχοί:p

AristidisZ
16/05/2021, 12:44
Στη Δραπετσώνα πια δεν έχουμε ζωή
Κράτα το χέρι μου και πάμε αστέρι μου
Εμείς θα ζήσουμε κι ας είμαστε φτωχοί:p

Saint Tropez έχει γίνει η Δράτσα, ψάχνω σπίτι 5-6 χρόνια τώρα και ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους :P

Dr.Monty
16/05/2021, 12:47
και εγώ το γκουκλαρα
καλά το είπες ειναι ΤΟ σνικ (https://www.lifo.gr/culture/music/snik-den-eho-pei-se-kanenan-oyte-pare-narkotika-oyte-pare-ena-oplo-sto-heri)


Στα 80ties θυμάμαι επιλέγαμε το metal & και hard rock ως τρόπος έκφρασης για την εναντίωση μας στο σύστημα και την πλουτοκρατία
Αυτοί εδώ της "τραπ" (που δηλώνουν επαναστάτες) θέλουν να καβαλήσουν το σύστημα, προσπαθώντας να κάνουν την ζωή των πλουσίων της αστικής τάξης..(με μισθούς και οικογενειακή κατάσταση δραπετσώνας).
Θέλουν όλοι να γίνουν mafia με ένα στίχο, μερικά τατου, μερικά ναρκωτικά, μερικά νεροπίστολα και μερικά χαζοκόριτσα που τους ακολουθούν μη μπορώντας να καταλάβουν το σεξιστικό, φυλετικό και εντελώς υποτιμητικό τρόπο συμπεριφοράς τους απέναντι του...
Ο οχετός έχει αποκτήσει όνομα

Η μονη παραδοσιακή λύση για τις γενιές που έρχονται στην λαίλαπα αυτή είναι οι μουσικές σπουδές, είτε μοντέρνα είτε αν μπορούν παραπάνω κλασική

Ντάξει ο κυριος όγκος των fan τους ειναι δημοτικό - γυμνασιο. Το αστείο-θλιβερο ειναι σε παιδικα πάρτυ (δημοτικου) που τραγουδάνε όλα μαζι να ακους τσιριχτές φωνες να λενε "της πουτ@ν@ς σου ο αριθμος μέσα στο κινητό" και "τρωω τα λεφτά μου στις πουτ@νες και τα sneakers" πολλα απο αυτα πιστευοντας οτι μιλάνε για σοκολάτες.

Πολύ σπανια στην ποπ κατι κρατάει πανω απο 10 χρόνια. Θα σβήσει και αυτο πολυ συντομα.

Αυτο που θα πω και ας φάω κράξιμο ειναι ότι ΑΝ αφήσουμε εξω τον στιχο, καποιες παραγωγές ειναι πολυ προσεγμενες και ατμοσφαιρικές. Και με την κατάλληλη σουρα και την καταλληλη παρέα ειναι ότι πρέπει για χαβαλε και παρτακι.

billyka
16/05/2021, 16:18
Συμφωνω στο κομματι για τις παραγωγες.Εχει βεβαια και τραπ(αν ειναι τραπ γτ δεν ειμαι και γνωστης του ειδους) χωρις στιχο σκουπιδι,βλεπε Penny-Rotonda,ΛΕΞ-ΚΡΙΜ κτλ